Reklama

2022-08-11 20:45:26

Reklama

Reportaż

Życie górala gorczańskiego w Nowym Ładzie

Reklama

Tam, gdzie na Buflaku kończy się asfalt, zaczyna się Republika Buflaczańska.

"Nauczyli my się żyć w Nowym Ładzie. Nie używamy wody i prądu" - mówi Sławosz Smoleń i w środku zimy, przyodziany jedynie w kąpielówki, siekierą rąbie lód, po czym wskakuje do lodowatej wody. Przekonuje przy tym, że cała rodzina kąpie się w wodzie poniżej zera, za co szczerze dziękuje premierowi Morawieckiemu.

Na innym filmiku odwiedza go Kaczyński, który zagnieżdża się w tej samej beczce, a za flaszkę i rolkę papieru toaletowego obiecuje zalegalizować związki homoseksualne i sam znaleźć sobie chłopa.

Smoleń namawia do szczepień przeciwko koronawirusowi twierdząc, że woli już mieć wszczepionego czipa niż być namierzanym przez sanepid za pomocą geolokalizacji. Przed Bożym Narodzeniem, składając życzenia świąteczne, przekonuje, że "Chrystus dziś jest muzułmaninem, który ucieka przed wojną albo do lepszego życia i przychodzi do nas jako człowiek w potrzebie". Życzy, żebyśmy "wybierali trudniej, a święta przeżywali głębiej", rezygnując ze świątecznej cepeliady. W kolejnym filmie opowiada o zmianach klimatycznych. Pokazuje film uchwycony w fotopułapce, na którym widać jak miejscowa ludność  próbuje się przystosować do zmian klimatycznych, przechodząc ze stanu stałego w ciekły...

Kiedy zaczyna się pandemia, wszelkie biznesy są zamykane, udowadnia, że na Podhalu górale "pozwalniali konie" i sami ciągną sanie. Z jego filmików można dowiedzieć się, co to są pożeracze demokracji i kto na nich pod Turbaczem poluje. Namawia do picia żętycy, szczególnie poleca ją politykom, bo świetnie oczyszcza i usuwa z organizmu "posrane myśli" (przepraszam za wulgaryzm). Rydzyk to zły człowiek, do tego "brzyćki", a do Brukseli jeżdżą "marni goście w płonych garniturach".

Republika Buflaczańska

Każdy z kilkudziesięciu już filmików powstał w Republice Buflaczańskiej, w gorczańskiej głuszy, na skraju najładniejszego w Nowym Targu osiedla, choć tylko sześć kilometrów od ratusza. Ta republika została przez Sławosza Smolenia ogłoszona na początku pandemii. Według manifestu, który wisi na drzwiach chałupy Sławoszowej (gdzie tak naprawdę absolutne rządy sprawuje jego baba Hanka, do czego gazda przyznaje się nawet na trzeźwo), "Republika Buflaczańska ma chronić wszystkich tych, którzy wrażliwi są na krzywdę ludzką, razi ich głupota i fałsz, wychowani są w wolności". Jej obywatele zobowiązują się zabezpieczać "prawa wszelkiej maści mniejszości - genderów, odmieńców, rozwodników, cyklistów, ze szczególnym uwzględnieniem cyklistów gorczańskich".

Tu, gdzie kończy się asfalt

Zanim republika została publicznie ogłoszona, Sławosz Smoleń wraz z żoną znaleźli sobie miejsce, w którym postanowili postawić dom.  Tam, gdzie na Buflaku kończy się asfalt. Gdzie nikt już nie dociera, poza sarnami a czasem niedźwiedziami. Dziś z kuchni można oglądać Gerlach, z kanapy huśtającej Rysy, a z pokoju córki Kaliny najpiękniejszą panoramę na całe Tatry.

Republika Buflaczańska, wcześniej zwana też "Smoleniskiem", to dwa hektary łąk i lasów. Dom, w którym meble wyciosał sam gospodarz, a gospodyni sprawiła, że pachnie w nim gorczańskimi ziołami. Bo tu nie pije się herbaty ze sklepu, ale właśnie zaparzone przez Hankę mieszanki suszonych listków borówki, mięty i nie wiadomo czego jeszcze. Jak twierdzi Sławosz,  usytuowanie miejsca tak wysoko, jak i spożywanie Hancynych naparów powoduje, że domownicy na to, co dzieje poniżej, nie tylko w polityce, patrzą wyostrzonym wzrokiem i poczuciem wolności.

W okolicy domu, często w najmniej niespodziewanym miejscu można potknąć się o wyrastającą z trawy rzeźbę (często jeszcze nie skończoną), bo Sławosz przede wszystkim jest artystą, podobnie zresztą jak żona. On rzeźbi i maluje, ona odnajduje się w ceramice.

Na próżno szukać tu jakiejś pracowni. - Ja to idę gdzieś w las, albo tam na polanę - pokazuje łąkę nad domem Sławosz. - Najlepiej rzeźbi mi się choć gdzie - śmieje się. Żona tyle czasu na radosną twórczość nie ma, bo u Smoleniów zawsze są jacyś goście. Nie rzadko, znani z ekranu telewizji. Aktorzy, politycy, prawnicy, lekarze... Ktoś nie dawno widział tu Joannę Kulig, a znany adwokat - prof. Jan Widacki traktowany jest tu już jak domownik. Lista znanych prawników na tym się nie kończy, dlatego pewnie gazda tak dużo sobie pozwala podczas kręceniu swoich filmików. - Obstawę w sądzie miałbym dobrą, jakby co. Ale tak naprawdę nikogo nie obrażam, to i nie mieliby mnie za co sądzić - przekonuje. - Śmiech to najlepsze lekarstwo na wszystko - dodaje.

To zaś jo...  

Tak zaczyna się każdy z filmików Sławosza Smolenia. Przygoda z ich kręceniem zaczęła się na początku pandemii. - Byliśmy tu zupełnie odcięci od świata, musiałem zamknąć firmę, nie było nawet za co zapłacić ZUS-u. Nie było też co robić. Znajomi do nas zjeżdżali, żeby te trudne czasy jakoś przeczekać - opowiada Sławosz Smoleń. - Zacząłem się wygłupiać z nudów - twierdzi. Dodaje, że jego filmiki powstały też trochę z buntu i niezgody na absurdalną rzeczywistość - pandemię, trudną sytuację ekonomiczną, groteskowe zachowania i decyzje polityków.  - Wszystkim nam było wesoło, mimo ponurego czasu - podkreśla. To był taki sposób odreagowania.

Koleżanka, która utknęła w Indiach i czekała ją w Polsce kwarantanna, błagała, żeby jej znaleźć kąt na Buflaku. - Izolowała się mocno, ale piliśmy razem, podając jej wódkę przez okienko - śmieje się gospodarz. U Smoleniów mieszkało też małżeństwo profesorskie z krakowskiego ASP. Ciągle ktoś tu znajdywał schronienie. Jedni wyjeżdżali, przyjeżdżali następni.  - Chodziliśmy codziennie po górach, rozmawialiśmy długo wieczorami przy wódce, czuliśmy, jakbyśmy żyli w jakimś oddzielnym świecie, takiej Republice Buflaczańskiej - mówi o genezie wygłoszonego manifestu i początkach tego państwa w państwie. - Ta rzeczywistość zewnętrzna wydawała się tak absurdalna, że tylko za pomocą żartu można ją było komentować - tłumaczy Sławosz. Oglądalność na Facebooku zaskoczyła go i przyniosła niespodziewaną i zupełnie nieoczekiwaną sławę. Jak podkreśla robione to było dla znajomych, a tu na podwórku zaczęły się pojawiać kamery telewizyjne. Michał Żebrowski pytał, czy może udostępniać nagrania innym, w swoich felietonach górala z Buflaku cytował Marcin Meller, a Piotr Kraśko zaczął kiedyś od fragmenty filmiku Smolenia Fakty.

Sztuka i śleboda

Nie wszystkim filmiki się podobały. Mówiący gwarą góral, w kapeluszu z muszelkami na głowie drażnił szczególnie tych górali, którzy mieli odmienne poglądy od Smolenia i mocne przekonanie, że sukniane portki i kapelusz z muszelkami przynależny jest zwolennikom jednej politycznej opcji. Oni w tym czasie czołobitnie witali prezydenta Dudę w Zakopanem, a w swoich racjach utwierdzali się słuchając Radia Maryja, a tu taki wstyd, jakiś góral prawie nizinny uderza w ich autorytety. - Wiem, że mieszkam w mocno prawicowym społeczeństwie, szanuję poglądy innych, tak jak szanuję ludzi z innym kolorem skóry czy innej orientacji seksualnej. Drażni mnie tylko wszechogarniająca głupota i kłamstwa polityków. Mam do tego prawo, bo cenię sobie ślebodę - podkreśla Sławosz Smoleń, który jest - jak podkreśla z dumą - góralem zagórzańskim. - Ponoć - jak donosili mu koledzy - dyskutowali o nim nawet w Związku Podhalan. - Do mnie jednak nikt nie przyszedł, żeby mi powiedzieć, że moje filmiki są nie po linii organizacji. - Ale z tego co wiem, Związek Podhalan jest ponadpartyjny, są tam tacy, którzy wierzą w Kaczyńskiego, ale i tacy, którzy wręcz przeciwnie - mówi. Przy okazji dodaje, że filmik o tym, jakoby Kaczyński odwiedził Buflak, przyniósł mu gwałtowny wzrost oglądalności.

Przyznaje, że tak naprawdę polityka go nie interesuje, za politykami wszelkiej  maści nie przepada, ale kij w mrowisko chętnie wsadzi. Lubi wszelkiego rodzaju performance, prowokacje, które są częstym elementem sztuki, bo to sztuka właśnie dla Smolenia jest najważniejsza. I w swojej buflaczańskiej republice chętniej niż o polityce i tzw. wielkim świecie, rozmawia o sztuce. Pokazuje meble swojej roboty, które bardziej niż przedmioty użytku przypominają dzieła sztuki. Swoje rzeźby, obrazy. Ogród Sztuk tuż nad domem, gdzie drzewa Sławosz formuje według własnego pomysłu. Brzozy, wierzby, jawory rosną dziwnie powyginane, tworząc surrealną kompozycję. - Na wielkim świecie mi nie zależy, to celebryci przyjeżdżają do mnie, żeby się ze mną sfotografować - kwituje.    
Beata Zalot

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
franek 2022-08-13 09:12:46
Tzw. pozytywnie zakręcony :)

Im więcej takich ludzi tym życie staje się lepsze, brawo :)
Kylo 2022-08-12 07:48:37
Jaki ten górol postępowy, 3 pierwsze akapity + facebook i wychodzi że taki TefałVeNowy
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy KUCHARZA/RKĘ ŚNIADANIOWEGO w małym hotelu 4* w Zakopanem. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792 276 261
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy POKOJOWĄ w małym hotelu 4* w Zakopanem. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 889 949 381
 • PRACA | dam
  OSOBA/FIRMA DO PROWADZENIA KOMPLEKSOWEJ OBSŁUGI DOMU WCZASOWEGO W ZAKOPANEM - 9 pokoi. socjalny@mpk.krakow.pl. tel.: 12 254 10 28
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Austria oferty dla murarzy, cieśli, stolarzy, elektryków, hydraulików i dekarzy z j. niem. Zarobki do 2500,00 eur na rękę/m!. 538373894 www.clubsilesius.pl praca@csopole.pl
  Tel.: 538373894
 • SPRZEDAŻ | różne
  AKORDEON GUZIKOWY gryf B. AKORDEON KAWISZOWY 96 bas. ORGANY KOŚCIELNE ELEKTRYCZNE. NOWE PIANINO białe. Gołkowice. 531 402 576.
 • SPRZEDAŻ | różne
  FIAT PANDA. 531 402 576.
 • PRACA | dam
  ZLECĘ SZYCIE KOŻUCHÓW, KAMIZELEK. MOŻLIWA PRACA NA MIEJSCU LUB W DOMU. 504 028 073.
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA CAŁE TATRY. W cenie pobytu parking, grill, bilard, plac zabaw, rowery. Cisza, spokój a zarazem wszędzie blisko. WWW. ZAKOPANEAPARTAMENTY.ORG, apartamenty@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, WILLA I KARCZMA CZTERY PORY ROKU. Pokoje standardu pensjonatowego z wyżywieniem. Pobyty indywidualne, grupowe, szkoleniowe, wesela, imprezy okolicznościowe. WWW. CZTERYPORYROKU.PL, willa@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207 lub +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, KAMERALNE APARTAMENTY ZE STREFĄ SPA z widokiem na całe Tatry Zachodnie. W cenie pobytu parking, grill, bilard, pełna strefa spa, plac zabaw, rowery. WWW. APARTAMENTYSPAZAKOPANE.PL, rezerwacja@czteryporyroku.pl, tel. +48 662 658 425, +48 608 401 704
 • PRACA | dam
  POSZUKUJĘ PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH - bez doświadczenia - okolice Zakopanego - 694 057 523.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIĘTA GOŃCZY POLSKI z rodowodem, po rodzicach polujących. 880 474 992.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Recepcjonistę / Recepcjonistkę. Tel.: 725 300 377, e-mail: rekrutacja.zakopane@cos.pl
 • PRACA | dam
  Sklep spożywczy w Poroninie zatrudni SPRZEDAWCÓW. Umowa o pracę. Praca co 2-gi dzień lub codziennie, do uzgodnienia. 601 746 502, 665 00 34 35.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 534 428 571, 889 388 484..
 • PRACA | dam
  Zatrudnię MALARZA, FLIZIARZA, MURARZA. 601 508 736.
 • MOTORYZACJA | inne
  DO WYNAJĘCIA GARAŻ W BUDYNKU PARADISU (ZAKOPANE). Wjazd od Sabały. 515 928 992.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SPRZEDAM PAWILON HANDLOWY - NOWY TARG. 517 600 205.
 • PRACA | dam
  POSZUKUJE PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH: POMOCNIKÓW i MURARZA. Praca na terenie Zakopanego. 880 721 870.
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ EKIPĘ MURARZY, CIEŚLI. 669 803 347.
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ POMOCNIKA , MURARZA, CIESLĘ, ZBROJARZA. 669 803 347.
 • PRACA | dam
  Potrzebny młody MONTAŻYSTA (FILIGRANY BETONOWE). Możliwość przyuczenia. 791 669 932.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko ZAOPATRZENIOWIEC, miejsce pracy: Stare Bystre, tel.18 26-137-32.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJME 5000M PLAC + KONTENER ---- MIEJSCOWOŚCI : ZĄB. 600011905 salamandra, 16 dennykojda@gmail.com
  Tel.: 600011905
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PRACOWNIKA DO ZAKŁADU KUŚNIERSKIEGO - GARBARSKIEGO NOWY TARG. PRACA CAŁY ROK. ZATRUDNIĘ KRAWCOWĄ - SZYCIE NA MIEJSCU LUB CHAŁUPNICZO. 601 789 299, 536 740 251.
 • PRACA | dam
  OŚRODEK KONFERENCYJNY w Zakopanem zatrudni KELNERKĘ na umowę zlecenie. Praca całoroczna. 664 417 314.
 • USŁUGI | budowlane
  WIERCIMY POD SŁUPKI OOGRODZENIOWE I NIE TYLKO. ZAPRASZAMY DO KONTAKTU. 504163439 BIURO@MAJERCZYK.PL
  Tel.: 504163439
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię NIEWIELKI DOM NA DZIAŁCE DO 10 arów - do zamieszkania - okolice Zakopanego do 15-17 km. Tel. lub sms: 884 284 375
 • PRACA | dam
  Praca na budowie, docieplenia, remonty, budowa od podstaw, na terenie Zakopanego i okolicy. 500160574 ul. Bulwary Słowackiego nr. 20, 20 Chrobak.urb@gmail.com
  Tel.: 500160574
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • PRACA | dam
  ATRANS TRANSPORT. Poszukujemy KIEROWCY kategorii C+E, z doświadczeniem lub bez. Transport krajowy i międzynarodowy, głównie Rumunia. Jazda pojazdami wyłącznie EURO VI. Współpraca ze spedytorami będącymi dyplomantami jednej z najlepszych uczelni w Polsce. Więcej informacji pod numerem telefonu: 723 555 111.
 • USŁUGI | budowlane
  OKUCIA BALKONÓW, RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 600 998 377.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-09-30 10:59 Inflacja znowu bije rekordy 1 2022-09-30 10:15 Fatalna pogoda w Tatrach. Deszcz, mgły, a na najwyższych szczytach śnieg 2022-09-30 09:34 Szczawnica w deszczu, ale i tak jest pięknie 2022-09-30 09:30 Spotkajmy się na styku kultur 2022-09-30 09:00 Uwaga kierowcy utrudnienia drogowe w Bańskiej Wyżnej 2022-09-30 08:30 Bieg Hasiora i Weekend Seniora. Muzeum Tatrzańskie zaprasza 2022-09-30 08:00 Prace idą pełną parą 1 2022-09-29 21:50 Wędruj z mapą po Szlaku Kultury Wołoskiej 1 2022-09-29 21:20 Tatry, jazz i Agnieszka Osiecka, hity estrady w nietypowych aranżacjach 2022-09-29 20:45 Szczawnica wieczorową porą 7 2022-09-29 20:30 Turystka ze złamanym podudziem 2022-09-29 20:02 Europejski Gronków 2022-09-29 19:30 Hipnotyzująca historia o sile i kruchości. Konkurs dla czytelników 2022-09-29 19:15 Piwnice w Jaszczurówce można suszyć, czytelnicy dziękują za pomoc 2022-09-29 18:59 Ekologiczny piknik 3 2022-09-29 18:30 Oszukany na akcje Orlenu 6 2022-09-29 18:15 Ta Noc Bibliotek musi się powieść 2022-09-29 17:45 Wybory samorządowe pół roku później 7 2022-09-29 17:18 Pieniny deszczowe, ale piękne 2022-09-29 17:00 Uważaj na oszustów. Znów grasują pod Tatrami 2022-09-29 15:57 Atak Andrzeja Bargiela na Mount Everest wstrzymany 1 2022-09-29 15:40 Mąki bezglutenowe - rodzaje. Z jakich roślin powstają mąki bez glutenu? 2022-09-29 15:05 Krupówki po sezonie wcale nie świecą pustkami 2022-09-29 14:00 Dolar nadal powyżej 5 złotych. Ile dokładnie kosztuje na Krupówkach? 16 2022-09-29 13:13 Święto Buka w Gajówce Mikołaja 2022-09-29 13:00 Droga Łosie - najgorsza na Podhalu (ZDJĘCIA, WIDEO) 7 2022-09-29 12:00 Debatują nad przyszłością gazet 6 2022-09-29 11:00 Więcej światła 2022-09-29 10:57 Jak domowymi sposobami poradzić sobie z katarem u dzieci? 2022-09-29 10:05 Obwodnicy przybywa z każdym dniem (WIDEO) 1 2022-09-29 10:00 Zadbaj o zdrowie jelit 2022-09-29 09:53 211. Wieczór na Harendzie. Emily Dickinson 2022-09-29 09:00 Dziś słońce nie pojawi się na niebie. Trudne warunki turystyczne w Tatrach 1 2022-09-29 08:00 Klub KS Zakopane współpracuje z Centralnym Ośrodkiem Sportu. Gdzie będą grali? 2022-09-29 07:00 Choinka bez wyroku. Czy prokuratura boi się postawić zarzuty wiceburmistrzowi Zakopanego? 2 2022-09-28 21:47 Jazzowe święto na Kalatówkach (WIDEO) 2022-09-28 21:12 Dzwoni aspirant Grad - uważajcie na oszusta 7 2022-09-28 20:26 Po 15 latach Edward Wlazło odchodzi ze stanowiska komendanta Straży Parku Tatrzańskiego 18 2022-09-28 19:43 Zielony rynek zniknął, a władze nie wyznaczyły miejsca na plac targowy 8 2022-09-28 18:59 Pole krowich trupów 2022-09-28 18:25 Ratownicy GOPR i strażacy znaleźli ciało mężczyzny 2022-09-28 18:19 Wypadek w Piekielniku. Droga była zablokowana. Dwie osoby ranne (ZDJĘCIA) 2 2022-09-28 18:19 Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku w Zaskalu. Podczas egzaminu na prawo jazdy zginęła 18-letnia kursantka 10 2022-09-28 17:50 Kończą się prace budowlane przy nowej przystani w Szczawnicy 1 2022-09-28 17:38 To będzie już 38. Babiogórska Jesień 2022-09-28 17:36 Uważaj komu wyjawiasz swoje mroczne tajemnice... Konkurs dla czytelników 2022-09-28 17:20 Wielki Kiermasz Ciast Domowych - charytatywna akcja dla sąsiadki 2022-09-28 17:15 O godz. 4 rano Andrzej Bargiel wyruszył na szczyt Mount Everestu (WIDEO) 1 2022-09-28 16:45 Kolejne oszustwa na węgiel 2022-09-28 16:44 Jeszcze nigdy nie płaciliśmy tyle za dolara 27
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-09-30 10:32 1. Główny Urząd Statystyczny podał szybki szacunek inflacji we wrześniu. Wynika z niego, że wskaźnik ten wyniósł 17,2% Brawo PIS. Jarosław Jarosław Jarosław 2022-09-30 10:20 2. @to już nie Polska - przeleć po Interii. Wajha przestawiona, narracja zmieniona. Zresztą aklamacja ws reparacji potwierdza to. Jak usłyszałem Radka to zdębiałem, ale się chłopu wyrwało :):):) Zobaczymy ile teraz nowa miłość będzie nas kosztować, nie ma darmowych obiadów. 2022-09-30 08:58 3. No to mamy. Pisowcy zajumali Getinbank. Nie chciał Czarnecki dać 40 mln łapówki to przyszli po niego po kilku latach. Trzymajmy sie za portfele bo PiSbolszewia zacznie za chwilę nacjonalizować nasze ciężko wypracowane majątki. 2022-09-30 08:56 4. @ blitzo, oczywiście, że cement kupowaliśmy bezpośrednio z huty, z Nowej Huty. 2022-09-30 08:45 5. Do tej rozrywki dodam, ze zapuszczam brodę bo tym badziewiem z N nożykami nie da się golić. Co tu nie gęgać większość facetów również z polityki ma brodę. 2022-09-30 08:43 6. Gratuluję pracy doktorskiej o mandatach w parku. Doktorat się należy. Można by też dopisać rozdział o nielegalnym wydeptywaniu ścieżek poza szlakiem wyznaczonym. To byłby już nobel! A co się należy żołnierzowi za oddawanie odznaczeń rządowych w czasie wojennym? Jakiś medal za tak odważny czyn buntu będzie? 2022-09-30 08:41 7. @dziadeek i Dyzma z Orlenu dwaj GENIUSZE :) 2022-09-30 08:16 8. Pięknie dziękujemy w imieniu mieszkańców, parafian i turystów za nagłośnienie tych bulwersujących działań wójta. Dzięki interwencji wielu wspaniałych Osób, pod wpływem opinii publicznej, wójt wyłączył parkometry. Niestety, wydarzenia związane z próba bezprawnego pobierania opłat na parkingu przy ul. Sobieskiego, dobitnie prezentują butę, arogancję oraz imperatyw p. Jana Dydy do sprawowania pełni władzy, bez kontroli oraz nadzoru. A faktycznie jedyną obiektywną przesłanką potwierdzającą przekonanie wójta o Jego nadrzędności i wyjątkowości jest tylko przypadek oraz łut szczęścia, wynikający z faktu że obecna administracja centralna przekazuje środki do tzw. przychylnych sobie miejscowości. Dlatego Krościenko się zmienia, ale czy obecny wójt pełni w tym jakąkolwiek znaczącą rolę? Czy te zmiany mają realnie pozytywny wpływ na mieszkańców oraz czy są optymalnie i efektywnie realizowane? Pytania te są retoryczne, a najlepszą odpowiedzią, są ostatnie, nieudolne działania związane z wprowadzaniem odpłatności na parkingu (przez 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę), pomimo że od września do maja ten parking (nawet bezpłatny) jest od godzin popołudniowych praktycznie pusty. Z kolei egzekwowanie w godzinach nocnych obowiązku wykupienia postoju, jest nierealne. Słynna już "Pani z księgowości" (o której mówił podczas sesji wicewójt) nie poradzi sobie z kontrolą parkingu o 1:00 w nocy (a odpłatność 24h do tego zobowiązuje). No chyba że wójt zatrudni w systemie zmianowym pracowników, którym powierzy ten obowiązek. Tyle tylko, że wtedy te działania będą już nie tylko absurdalne z perspektywy hamowania rozwoju gminy, utraty osiągniętej przewagi nad gminami sąsiadującymi, drenowania kieszeni mieszkańców ale przede wszystkim interesu finansowanego samego urzędu gminy, który poniesie koszty niewspółmierne do przychodów. Co więcej, w miejscu przeznaczonym do parkowania na obrzeżach gminy wójt wprowadza opłaty, żeby naturalnie przenieść samochody na sąsiednie ulice, bliżej centrum (Kościuszki, Wędkarzy itp.) gdzie postój jest bezpłatny, chociaż realnie utrudniający poruszanie się pojazdów w ruchu. I właśnie taka to logika, mądrość i roztropność Pana Wójta, widoczna we wszystkim w co się zaangażuje. 2022-09-30 08:14 9. Zgadzam się z Tobą @tojuż nie Polska. Miałem przed wypadkiem z NordSteam napisać, że w Europie wybuchnie rewolucja i nad nią załopoce flaga na kolor czerwony. Fajnie że są tacy, którzy mają zbieżność myśli. Najgorsze jest to, że mieszkańcy nad Wisłą robią za konia trojańskiego i to nie ma nic wspólnego z ideami Solidarności.Dzięki za komentarze. 2022-09-30 08:02 10. @sp, skoro Orlen nie jest polską firmą, to PO co ryja i mordy drzecie, że PiS sprzedaje narodowy (polski) majątek. Już sami nie wiecie co pie.......cie, i tak jest od lat!
2022-09-17 13:01 1. To raczej nowa "Bukowianka". Ta droga przecież nie będzie prowadzić do Zakopanego. Zakopane zostało obronione przed godną komunikacją. 2022-08-21 19:28 2. byw, tak jak w '39-'45r. w Niemczech, wszyscy służyli w tej formacji. 2022-08-21 17:33 3. Błąd merytoryczny, osoba która napisała ten tekst nic nie zrozumiała. Rad i radiologia niewiele ze sobą mają wspólnego. Dzięki Profesorowi możliwy był rozwój leczenia radem (radioterapii), a nie rozwój radiologii. 2022-08-15 14:41 4. To taki slowny lojotok. 2022-08-13 21:46 5. Polska armia zmieściła się na jednym rynku. A ! jeszcze orkiestra. 2022-08-12 10:21 6. Godali, ze od tego radu ludziska umiyrali na raka wokoło, jedyn w drugiego, a terozki o tym cicho.... 2022-07-17 06:36 7. Mozna robić cepeliadę z góralszczyzny ale bez przesady....No i jeszcze sołtys na dzień dobry...ŻENADA! 2022-07-13 12:18 8. Wielkie dzięki Autorce za pokazanie pięknych krajobrazów jeszcze niezeszpeconych niewłaściwą zabudową. Złoty cielec tam jeszcze nie zagościł tak jak na Podhalu i już w pewnej mierze na Orawie. Spieszmy się podziwiać te unikalne widoki zanim zniszczy je ludzki egoizm, bezguście, udawana niemoc urzędników, pazerność i konsumpcjonizm w globalistycznym wydaniu. Nie pozwólmy zniszczyć regionalnych tradycji, których częścią jest rolnictwo, hodowla i pasterstwo. Jakaś nadzieja może płynąć ze Spisza! 2022-07-01 02:18 9. oto strona na której można kupić książkę. Pozdrawiam! https://wydawnictwoarva.v.1cart.eu/pl/offer 2022-06-22 13:07 10. Ks.Tischner się w grobie przewraca
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka

Album TP