Reklama

2022-08-14 10:00:00

Reklama

Sport

Siedem rad dla Podhala

Reklama

Co takiego - oprócz lodowca - ma Ramsau am Dachstein, czego my nie mamy? Co sprawiło, że stało się najsłynniejszym ośrodkiem narciarstwa biegowego w Austrii? A przede wszystkim - jaka lekcja płynie z tego dla Podhala?

Ramsau to niewielka miejscowość, wioska prawie. Z polanowym układem zabudowy, nieufnie przytulona do pnących się w górę masywnych ścian Alp. Zdziwiliśmy się, jak bardzo przypomina nam Kościelisko. W Ramsau nie ma przeskalowanych domów, powietrze jest czyste, a na zimę właściciele rozgradzają łąki, na których przygotowywanych jest ponad 200 km tras biegowych, ciągnących się po plateau do sąsiednich miejscowości. W tym, niestety, Kościeliska ani żadnej innej podhalańskiej miejscowości już nie przypomina.

Konkurować i współpracować
Nie czarujmy się. Żaden z ośrodków narciarstwa biegowego na Podhalu nie jest w stanie zapewnić atrakcji na tygodniowy pobyt. Ale już cały region - jak najbardziej! Jednego dnia trasy w Kościelisku, drugiego, po zmroku, oświetlone pętle na Jankulakowskim Wierchu w Białce Tatrzańskiej, zaś trzeciego - wymagające trasy w Zakopanem pod Skocznią i w Centralnym Ośrodku Sportu. Czwarty dzień to wycieczka zachwycającą trasą na Turbacz, piąty - dla relaksu biegówki na lotnisku w Nowym Targu. Szóstego dnia pora na trochę szaleństwa w terenie, poza przygotowaną trasą, np. na nartach backcountry z Brzezin do Murowańca czy spokojny spacer Doliną Chochołowską. Dzień siódmy - czas odpoczynku na Krupówkach. Ważne, by trasy konkurowały między sobą jakością, ale w Polsce i świecie muszą prezentować się jako jedno: biegówkowe Podhale. Współpracować to też potrafić rozmawiać, choćby o takich drobiazgach, jak nieorganizowanie zawodów w jednym terminie.

Wspólna korzyść
W Ramsau potrafią myśleć dalej niż o swoim podwórku i najbliższej zimie. - W latach 60. zeszłego stulecia było tu biednie, ale mieszkańcy dostrzegli szansę w turystyce - opowiada Elias Walser, dyrektor Biura Informacji Turystycznej w Ramsau am Dachstein, a my myślimy, że to trochę jak w Białce Tatrzańskiej. - Powiedzieli: otwórzmy na zimę płoty. Jeśli wszyscy rozgrodzą, będziemy mogli poprowadzić trasy biegowe. Będziemy mieć dobry produkt. A jeśli produkt będzie naprawdę dobry, przyjadą do nas ludzie i zostawią pieniądze - ciągnie opowieść Walser, a my myślimy o tym, że nie działa to tak w Zakopanem. Już nawet nie chodzi o Gubałówkę, a o trasy biegowe pod Skocznią. W tym roku prawdopodobnie nie ruszą trasy zachodnie, bo ktoś zagrodził, ktoś będzie robił wyciąg na Olimpie. Metalowy płot, którym szczelnie otoczono Wielką Krokiew, odciął biegnące niegdyś przez jej zeskok trasy biegowe, niepotrzebnym uczynił narciarski tunel pod dojściem do skoczni. Jeśli jeden zagrodzi, drugi na tarasie postawi sobie metalowy szałasik upstrzony bannerami, trzeci pojedzie kuligiem po wyratrakowanej trasie, to niedługo szerokim łukiem omijać będą nasz region najlepsi klienci - turyści kwalifikowani. A kolejne apartamentowce, stawiane na terenach mających służyć rekreacji, będą świecić pustkami.

Dać coś extra
W Ramsau nazywa się to WinterCard (po zimie jest to SummerCard). Specjalna karta zniżkowa, którą dostaje się przy meldowaniu się w każdym pensjonacie. Dzięki niej mniej kosztuje opłata za korzystanie z tras biegowych, a przy wykupieniu tygodniowego skipassu kolejne 7 dni dostaje się gratis. Do tego zniżki w wypożyczalniach, sklepach, tańszy wjazd na lodowiec. Naprawdę, sporo tego. A najważniejsze: darmowy transport publiczny na obszarze całego plateau, zaś za podróż pod kolejkę linową na lodowiec Dachstein oraz do leżącego w dolinie Schladming płaci się tylko 1 euro (dla porównania wjazd samochodem pod dolną stację kolejki to 6 euro od każdej osoby). - Naszym celem nie jest to, by dać wszystko za darmo, lecz by obniżyć koszty - usłyszeliśmy w pewnym momencie. Tak, turyści lubią być odrobinę rozpieszczani. A przede wszystkim lubią być szanowani, choćby przez to, że ktoś pomyślał o ich potrzebach i wygodzie. Owszem, pod Tatrami tu i tam pojawia się takie myślenie, ale wciąż lokalnie, nie regionalnie.

Wakacje od samochodu
To nieprawda, że wszyscy turyści kochają samochód i zamierzają każdy dzień zimowego wypoczynku spędzać na jego odśnieżaniu, odmrażaniu szyb, denerwowaniu się na śliskiej drodze, szukaniu miejsca parkingowego i narzekaniu: czemu tu tak drogo. Tym bardziej że wyjazd na biegówki rzadko kiedy wiąże się z pełnym bagażnikiem, bo sprzęt narciarski jest lekki i wiele miejsca nie zajmuje. Jeszcze 10 lat temu w Ramsau mieli w sezonie identyczne problemy jak na Podhalu: zakorkowane drogi, spaliny, nerwy. Aż stworzyli dobrze zorganizowany, dostosowany do realnych potrzeb transport publiczny. W tej chwili turyści, którzy w większości przyjeżdżają tu samochodami, zostawiają swoje auta na parkingach pod hotelami i przez cały pobyt korzystają z darmowych, czystych, ładnie pomalowanych w logo regionu autobusów. Nie małych busików, a normalnych autobusów, które w dodatku jeżdżą regularnie, często i dowożą pod każdą trasę. Jest to tak popularny środek transportu, że zeszłej zimy w szczycie sezonu było więcej chętnych, niż pojazdów. Do tego zrozumiałe, przejrzyste rozkłady jazdy, do których nie trzeba ani lupy, ani zamiłowania do rozszyfrowywania, co (chyba) pojedzie, a co na pewno nie.

Zadbać o śnieg
Tak się porobiło, że narciarze, którzy przyjeżdżają na biegówki, chcieliby mieć po czym biegać. Nie tylko w Polsce, także w Austrii. Taki znak czasów. W Ramsau z tej kluczowej potrzeby utworzono niemal imperatyw. Stąd nie tylko system sztucznego śnieżenia tras, ale koncepcja snowfarmingu, czyli przechowywania przez lato wyprodukowanego zeszłej zimy śniegu, z którego rozkłada się już na początku listopada 2 km trasy biegowej. Są to stosunkowo niewielkie koszty, a reklama wielka. Wyobraźmy sobie tylko... brak niepewności, czy uda się przeprowadzić zawody, albo pętelka w Białce Tatrzańskiej czynna od razu, zanim naśnieżone zostaną wszystkie stoki zjazdowe. Narciarscy biegacze to docenią, tak samo jak dobrze przygotowane, wyratrakowane trasy. Wrócą. Nas nawet bardziej od snowfarmingu zachwyciła niewielka, ludzka rzecz: tuż przed okresem bożonarodzeniowym, jak co roku, odbywał się w Ramsau Puchar Świata w kombinacji norweskiej. Pierwszego dnia wszędzie - oprócz pętli do biegu - zielono. Drugiego przyszła zima. Organizatorzy, obok perfekcyjnego przygotowania tras i skoczni na zawody, wyratrakowali też pętelkę dla zwykłych biegaczy amatorów. Z samego rana pełno na niej było uśmiechniętych, szczęśliwych narciarzy.

Troska o środowisko
Nie napiszę tu o paleniu tylko dobrym paliwem w dobrych piecach, choć nie uświadczycie w Ramsau gryzącego, dławiącego dymu. Będzie o jakości wody, której używa się do wyprodukowania śniegu. Podczas śnieżenia nie stosuje się środków chemicznych, które pozwalają wyprodukować śnieg nawet w temperaturze 0o C. Nie można pobierać do armatek wody z rzek, jeśli ta jest brudna. Woda ma nadawać się do picia - to jedyne kryterium. Przyczyna jest prosta: gdy śnieg topnieje, cała woda wsiąka w glebę, a w lecie na tych terenach pasą się krowy, owce, konie. Niedaleko znajduje się też staw z rybami, które są szczególnie czułe na jakiekolwiek chemikalia.

Mądra promocja i promocja w ogóle
Czasem mam wrażenie, że biegowkipodtatrami.pl z opisami narciarskich tras biegowych i informacjami o imprezach na Podhalu zastępują biura promocji. Jest to tym bardziej smutne, że świetne, świeże pomysły na biegi czy imprezy rekreacyjne przechodzą bez takiego echa, jak powinny. Nazwaliśmy to kiedyś strategią tajnych biegów narciarskich. W zeszłym sezonie na wszystkich trasach na Podhalu miał odbyć się cykl zawodów biegowych dla amatorów. Idea świetna! Cóż z tego, gdy strona internetowa biegu mocno kulała, informacja o cyklu nie pojawiła się w żadnych, choćby biegówkowych mediach. Nie wystarczy coś robić, trzeba to robić dobrze. Jak w Ramsau, które gości u siebie mało widowiskowy Puchar Świata w kombinacji norweskiej, starannie dobiera terminy imprez, dba o promocję całego regionu. Na każdym możliwym poziomie. A Elias Walser mówi z uśmiechem: - To kosztuje, ale najważniejsza jest reklama, która sprawi, że do Ramsau przyjadą ludzie.

Po pierwsze jakość
I na koniec rzecz najważniejsza: jakość. Dotyczy nie tylko przygotowania tras, perfekcyjnej promocji, stanu technicznego autobusów. Przejawia się też na tak abstrakcyjnym poziomie, jak lista czynnych restauracji poza sezonem, dostępna w każdym pensjonacie i hotelu. Był koniec kwietnia, gdy pierwszy raz pojechaliśmy do Ramsau. Byliśmy jedynymi turystami. Znalezienie czynnej restauracji graniczyło z cudem, dopóki... nie dowiedzieliśmy się o grafiku. Poszczególne restauracje były czynne w określone dni tygodnia. Dzięki temu zawsze mieliśmy gwarancję świeżego, jeśli nawet nie najsmaczniejszego dania. A lokal - gwarancję klientów. Gdyby tak w podhalańskich miejscowościach wprowadzić podobny system, nie trafilibyśmy w martwym sezonie na stare mięso na talerzu czy gumowate moskole. A jakość, jak wiemy, bywa najlepszą rekomendacją.

Łucja Łukaszczyk
Fot.: Piotr Manowiecki
Tygodnik Podhalański 51-52/2015

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
vika 2022-08-15 12:04:42
Nie ta kultura i nie ta cywilizacja.
Byłam kilka razy w Dolomitach. Samochodu nie używałam wcale. Korzystałam z DARMOWYCH busików, kursujących po atrakcyjnych okolicach. Czysto , świeże powietrze, niska zabudowa hotelowa.
Betonozy brak całkowity.
Czysta przyjemność ..... mimo to i tak najbardziej kocham Tatry.
#^&$%*&^ 2022-08-15 09:22:53
Na Podhalu nierealne. Mentalność tutejsza nastawiona jest tylko na blokowanie i niszczenie. Zablokowano Zakopiankę i nie dano alternatywy. Dziś winnych nie ma. Cierpią wszyscy. Poszerzanie i łączenie dróg, albo zrobienie obwodnicy to temat tabu bo ktoś musiałby zrezygnować z części ogrodu. Nic, że komuś spali się dom albo pogotowie nie dojedzie na czas. Liczy się tylko indywidualny interes jednostki. Z takim podejściem jest już po nas. Póki co nie zdaliśmy sobie z tego sprawy.
Robert 2022-08-14 21:41:48
Trzeba zacząć od swojego podwórka, są jeszcze dobrzy i sprawiedliwi ludzie, daj dobry przykład, dogaduj się z innymi, bądź eko, etc...
Władze też zrobią coś dobrze, nie zawsze jest źle i bez sensu.
pseudo 2022-08-14 13:39:46
Tydzień temu sąsiad jak robił całonocną imprezę to darł ryja do kolegów, że Policjantami daje se radę.
kombajn 2022-08-14 12:20:34
UwagaUwaga wczoraj widziano jednoosobowy patrol strazy miekskiej na gornej rowni krupowej.
mlody umundurowany mezczyzna bardzo szybko kierowal sie w kierunku u.m zakopane, niosl w rekach tarbe z napisem samanta.
odrazu poczulem sie bezpieczniej
zakopianczyk 2022-08-14 11:16:50
Brak strategii rozwoju regionu /hotelarstwo sport komunikacja budownictwo /
Dorullo Sylwestrunio dziekujemy
dziadek56 2022-08-14 10:28:17
Pani Łucjo - chce się powiedzieć - szalonym marzycielom STOP ! Wkleję mój komentarz z wczoraj z pod tematu zatrutych wód Czarnego Dunajca . Niestety . Pozdrawiam .
Wysnułem ostatni teorię , że to co się dzieje w granicach Naszego(??) kraju jeśli chodzi o zachowania społeczne polega na podziale na Moje i Niczyje . Frajerzy którzy mają w sobie poczucie odpowiedzialności społecznej , Patriotycznej stają się coraz mniej widoczną mniejszością . Od śmieci we wszystkich lokalizacjach , stanie powietrza i wód , sposobie sprawowania funkcji we władzach i służbach (wszelkich) , agresji i braku kultury na drogach i chodnikach po stosunki sąsiedzkie . Skromne wykwity poczucia społecznej odpowiedzialności i rzeczywistego Patriotyzmu są jak wianki puszczane na rzekach . Zrobione z pięknych kwiatów , zapłoną ale i tak wciągnie je bagno chamstwa , sobiepaństwa , cwaniactwa . Ludzie już wyjeżdżają z Polski nie za pieniędzmi , a za normalnością . Kto tu zostanie ??? Co sie stało że tak jest ???
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy KUCHARZA/RKĘ ŚNIADANIOWEGO w małym hotelu 4* w Zakopanem. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792 276 261
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy POKOJOWĄ w małym hotelu 4* w Zakopanem. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 889 949 381
 • PRACA | dam
  OSOBA/FIRMA DO PROWADZENIA KOMPLEKSOWEJ OBSŁUGI DOMU WCZASOWEGO W ZAKOPANEM - 9 pokoi. socjalny@mpk.krakow.pl. tel.: 12 254 10 28
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Austria oferty dla murarzy, cieśli, stolarzy, elektryków, hydraulików i dekarzy z j. niem. Zarobki do 2500,00 eur na rękę/m!. 538373894 www.clubsilesius.pl praca@csopole.pl
  Tel.: 538373894
 • SPRZEDAŻ | różne
  AKORDEON GUZIKOWY gryf B. AKORDEON KAWISZOWY 96 bas. ORGANY KOŚCIELNE ELEKTRYCZNE. NOWE PIANINO białe. Gołkowice. 531 402 576.
 • SPRZEDAŻ | różne
  FIAT PANDA. 531 402 576.
 • PRACA | dam
  ZLECĘ SZYCIE KOŻUCHÓW, KAMIZELEK. MOŻLIWA PRACA NA MIEJSCU LUB W DOMU. 504 028 073.
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA CAŁE TATRY. W cenie pobytu parking, grill, bilard, plac zabaw, rowery. Cisza, spokój a zarazem wszędzie blisko. WWW. ZAKOPANEAPARTAMENTY.ORG, apartamenty@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, WILLA I KARCZMA CZTERY PORY ROKU. Pokoje standardu pensjonatowego z wyżywieniem. Pobyty indywidualne, grupowe, szkoleniowe, wesela, imprezy okolicznościowe. WWW. CZTERYPORYROKU.PL, willa@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207 lub +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, KAMERALNE APARTAMENTY ZE STREFĄ SPA z widokiem na całe Tatry Zachodnie. W cenie pobytu parking, grill, bilard, pełna strefa spa, plac zabaw, rowery. WWW. APARTAMENTYSPAZAKOPANE.PL, rezerwacja@czteryporyroku.pl, tel. +48 662 658 425, +48 608 401 704
 • PRACA | dam
  POSZUKUJĘ PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH - bez doświadczenia - okolice Zakopanego - 694 057 523.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIĘTA GOŃCZY POLSKI z rodowodem, po rodzicach polujących. 880 474 992.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Recepcjonistę / Recepcjonistkę. Tel.: 725 300 377, e-mail: rekrutacja.zakopane@cos.pl
 • PRACA | dam
  Sklep spożywczy w Poroninie zatrudni SPRZEDAWCÓW. Umowa o pracę. Praca co 2-gi dzień lub codziennie, do uzgodnienia. 601 746 502, 665 00 34 35.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 534 428 571, 889 388 484..
 • PRACA | dam
  Zatrudnię MALARZA, FLIZIARZA, MURARZA. 601 508 736.
 • MOTORYZACJA | inne
  DO WYNAJĘCIA GARAŻ W BUDYNKU PARADISU (ZAKOPANE). Wjazd od Sabały. 515 928 992.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  PŁYTY SZALUNKOWE UŻYWANE, w różnych rozmiarach. Dobra cena. 18 20 82 421, 00436766456961.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SPRZEDAM PAWILON HANDLOWY - NOWY TARG. 517 600 205.
 • PRACA | dam
  POSZUKUJE PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH: POMOCNIKÓW i MURARZA. Praca na terenie Zakopanego. 880 721 870.
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ EKIPĘ MURARZY, CIEŚLI. 669 803 347.
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ POMOCNIKA , MURARZA, CIESLĘ, ZBROJARZA. 669 803 347.
 • PRACA | dam
  Potrzebny młody MONTAŻYSTA (FILIGRANY BETONOWE). Możliwość przyuczenia. 791 669 932.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko ZAOPATRZENIOWIEC, miejsce pracy: Stare Bystre, tel.18 26-137-32.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJME 5000M PLAC + KONTENER ---- MIEJSCOWOŚCI : ZĄB. 600011905 salamandra, 16 dennykojda@gmail.com
  Tel.: 600011905
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PRACOWNIKA DO ZAKŁADU KUŚNIERSKIEGO - GARBARSKIEGO NOWY TARG. PRACA CAŁY ROK. ZATRUDNIĘ KRAWCOWĄ - SZYCIE NA MIEJSCU LUB CHAŁUPNICZO. 601 789 299, 536 740 251.
 • PRACA | dam
  OŚRODEK KONFERENCYJNY w Zakopanem zatrudni KELNERKĘ na umowę zlecenie. Praca całoroczna. 664 417 314.
 • USŁUGI | budowlane
  WIERCIMY POD SŁUPKI OOGRODZENIOWE I NIE TYLKO. ZAPRASZAMY DO KONTAKTU. 504163439 BIURO@MAJERCZYK.PL
  Tel.: 504163439
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię NIEWIELKI DOM NA DZIAŁCE DO 10 arów - do zamieszkania - okolice Zakopanego do 15-17 km. Tel. lub sms: 884 284 375
 • PRACA | dam
  Praca na budowie, docieplenia, remonty, budowa od podstaw, na terenie Zakopanego i okolicy. 500160574 ul. Bulwary Słowackiego nr. 20, 20 Chrobak.urb@gmail.com
  Tel.: 500160574
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • ZDROWIE I URODA
  Nowy Targ. ZAPRASZAMY NA ZABIEG MAKIJAŻU PERMANENTNEGO. Brwi metodą pudrową, usta metodą 3D oraz kreska linii rzęs. Jestem linergistką z wieloletnim doświadczeniem. Praca to moja pasja. Zapraszam do odwiedzenia mojego fanpage na JagaBrows. Numer kontaktowy: 731-874-495
 • PRACA | dam
  ATRANS TRANSPORT. Poszukujemy KIEROWCY kategorii C+E, z doświadczeniem lub bez. Transport krajowy i międzynarodowy, głównie Rumunia. Jazda pojazdami wyłącznie EURO VI. Współpraca ze spedytorami będącymi dyplomantami jednej z najlepszych uczelni w Polsce. Więcej informacji pod numerem telefonu: 723 555 111.
 • USŁUGI | budowlane
  OKUCIA BALKONÓW, RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 600 998 377.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-09-29 12:00 Debatują nad przyszłością gazet 1 2022-09-29 11:00 Więcej światła 2022-09-29 10:57 Jak domowymi sposobami poradzić sobie z katarem u dzieci? 2022-09-29 10:05 Obwodnicy przybywa z każdym dniem (WIDEO) 2022-09-29 10:00 Zadbaj o zdrowie jelit 2022-09-29 09:53 211. Wieczór na Harendzie. Emily Dickinson 2022-09-29 09:00 Dziś słońce nie pojawi się na niebie. Trudne warunki turystyczne w Tatrach 1 2022-09-29 08:00 Klub KS Zakopane współpracuje z Centralnym Ośrodkiem Sportu. Gdzie będą grali? 2022-09-29 07:00 Choinka bez wyroku. Czy prokuratura boi się postawić zarzuty wiceburmistrzowi Zakopanego? 1 2022-09-28 21:47 Jazzowe święto na Kalatówkach (WIDEO) 2022-09-28 21:12 Dzwoni aspirant Grad - uważajcie na oszusta 5 2022-09-28 20:26 Po 15 latach Edward Wlazło odchodzi ze stanowiska komendanta Straży Parku Tatrzańskiego 12 2022-09-28 19:43 Zielony rynek zniknął, a władze nie wyznaczyły miejsca na plac targowy 5 2022-09-28 18:59 Pole krowich trupów 2022-09-28 18:25 Ratownicy GOPR i strażacy znaleźli ciało mężczyzny 2022-09-28 18:19 Wypadek w Piekielniku. Droga była zablokowana. Dwie osoby ranne (ZDJĘCIA) 2 2022-09-28 18:19 Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku w Zaskalu. Podczas egzaminu na prawo jazdy zginęła 18-letnia kursantka 10 2022-09-28 17:50 Kończą się prace budowlane przy nowej przystani w Szczawnicy 1 2022-09-28 17:38 To będzie już 38. Babiogórska Jesień 2022-09-28 17:36 Uważaj komu wyjawiasz swoje mroczne tajemnice... Konkurs dla czytelników 2022-09-28 17:20 Wielki Kiermasz Ciast Domowych - charytatywna akcja dla sąsiadki 2022-09-28 17:15 O godz. 4 rano Andrzej Bargiel wyruszył na szczyt Mount Everestu (WIDEO) 1 2022-09-28 16:45 Kolejne oszustwa na węgiel 2022-09-28 16:44 Jeszcze nigdy nie płaciliśmy tyle za dolara 27 2022-09-28 16:38 Chciały dorobić a sporo straciły 2022-09-28 16:32 Daniel Mikoś królem strzelców pierwszej ligi, zdobył 30 bramek w sezonie 2022-09-28 16:16 Po kolei staną stacje PKL, Góra Żar na pierwszy ogień, potem Gubałówka i Kasprowy Wierch 2022-09-28 15:59 Kradł perfumy 2022-09-28 15:38 Hi(story).com. W piątek premiera gry osadzonej w historycznych realiach Miasta 2022-09-28 15:33 Ukradł kartę bankomatową i poszedł na zakupy 1 2022-09-28 15:30 Kolejny pirat drogowy przyłapany na szaleńczej jeździe 2 2022-09-28 15:30 Pierwszy jesienny, słaby wiatr halny (WIDEO) 2022-09-28 14:58 Dalszy ciąg utrudnień komunikacyjnych w Ludźmierzu 2022-09-28 14:57 5 szybkich porad na temat klocków LEGO 2022-09-28 13:58 W Stasikówce leją asfalt. Bardzo duże korki 2022-09-28 13:39 Laserowa korekcja wzroku - znieczulenie czy narkoza? 2022-09-28 13:00 Za taką jazdę grozi mu nawet pięć lat więzienia 3 2022-09-28 12:00 Każdy chciałby podziwiać takie widoki w drodze do pracy lub szkoły (WIDEO) 2022-09-28 11:26 Jakie puzzle dla chłopca? 2022-09-28 10:21 Co tak naprawdę znajduje się w e-papierosie? 2022-09-28 09:59 Poronin od środy wypłaca dodatki węglowe 2022-09-28 08:57 Mieszkaniec Bukowiny Tatrzańskiej pijany za kierownicą samochodu iveco 3 2022-09-28 08:00 Z twórczością Wacława Czubernata spotkanie drugie 2022-09-27 21:25 Hanna Zbyryt rozpoznała wszystkie melodie, zdobyte pieniądze trafią na szczytny cel 2022-09-27 21:04 Małe Ciche pół dnia bez prądu, chyba musimy się do tego przyzwyczajać 11 2022-09-27 20:26 Zamknięcia szlaków na Babiej Górze 2022-09-27 19:26 McDonald bada! 2 2022-09-27 18:33 Krew nas zalewa razem z wodą, mimo zgłoszeń, zero pomocy z miasta 8 2022-09-27 18:21 Laminacja rzęs - czym jest i jakich efektów możesz się spodziewać? 2022-09-27 17:50 Przed urzędem miasta pozbędziemy się starych baterii 6
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-09-29 12:21 1. Trochę z innej beczki ale równie ważne. A dla niektórych mieszkańców amerykańskiej kolonii może nawet ważniejsze ;-) superbiz.se.pl - 2022-09-29 11:33 "Kopalnia Bobrek Piekary w Bytomiu należy do spółki Węglokoks Kraj. Bobrek Piekary posiada w ofercie węgiel - prosto z kopalni - w bardzo atrakcyjnej cenie. Sprzedawany jest zarówno luzem jak i w workach. Sprzedaż odbywa się w tradycyjny sposób - w przeciwieństwie do Polskiej Grupy Górniczej (PGG), która uruchomiła sklep internetowy. Jak donosi Eska jedyny problemem jest dodzwonienie się na infolinię. "Nie ma kolejek po węgiel z jednego prostego powodu. Przy rejestracji każdy klient ma wyznaczony dzień i godzinę załadunku węgla. Dlatego sprzedaż odbywa się płynnie" - podkreślił Jarosław Latacz rzecznik prasowy grupy Węglokoks SA. Cennik w kopalni Bobrek w Bytomiu: Węgiel kostka 1414,50 zł/tona Węgiel orzech I 1414,50 zł/tona Węgiel ekogroszek Skarbek luz 1599 zł/tona Węgiel ekogroszek Skarbek worki 1845 zł/tona Worki 25 kg - 46,13 zł/sztuka Obowiązuje limit zakupu w wysokości 3 ton." Próbujcie póki sasin nie obetnie limitów albo nie wprowadzi ceny regulowanej na poziomie rynkowym, żeby mu nie psuć interesu. Dla zainteresowanych numer infolini 32-717-11-00 czynnej w godzinach 8.00 - 11.00 Ale dzisiaj już nie dzwońcie bo wungla nie ma, gdyż dziennie mają 2,5 mln prób połączeń :-) Powodzenia! 2022-09-29 11:49 2. @ Teodorslysz, jeżeli stawiasz przecinki, to naucz się gdzie i jak : 2022-09-29 10:56 3. A co gościu, nie służyłeś w Policji i nie odszedłeś na wcześniejszą emeryturę w stopniu aspiranta ??? 2022-09-29 10:38 4. Czy jest to artykuł o tym że ktoś odchodzi z pracy ,czy o tym że oddał odznaczenia? 2022-09-29 09:59 5. To nie wysypisko, to skład opału. 2022-09-29 09:55 6. Sporo śniegu stopniało, wystarczy porównać zdjęcia sprzed 10 dni do dzisiejszych. Szkoda tylko że wciąż jest zimno, jak na wrzesień. 2022-09-29 09:36 7. "Kiedyś głosowałem na PiS" i wszystko jasne. Zwijamy manatki bo być może nowa władza będzie rozliczać sługusów PiSuarów. 2022-09-29 09:16 8. @to już nie Polska. Wspomniany przez Ciebie koncern drobi nogami bo tyle kasy pożarła U. a efektów brak. Ile pochłonęły rewolucje i "pomoc". Idealnie pasuje do tej sytuacji wiersz Adama Mickiewicza "Lis i Kozioł. Już był w ogródku, już witał się z gąską; ..... Natomiast rurociąg wiadomo, jakie kraje omijał i komu było żal, że je Ruskie mają w głębokim poważaniu. @boruta, masz rację to już nie polska, to stan Gret. 2022-09-29 09:14 9. Dziękuje za Pana służbę. 2022-09-29 09:11 10. Wojciech Stefan Jasiński (ur. 1 kwietnia 1948 w Gostyninie) - minister Skarbu Państwa w latach 2006-2007 w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W 2006 roku wyraził zgodę na podpisanie umowy gazowej z Gazpromem bez dokładnej analizy dokumentu. Zgodnie z zapisami Polska miała zapłacić za gaz do 2022 roku około 18 miliardów złotych więcej niż inne państwa europejskie, które kupowały ten surowiec z Rosji. Rząd PO-PSL umowę chciał zmienić, nie porozumiał się z Gasporomem i PGNIG wystąpiło z pozwem. Po wieloletniej walce Gazprom w lipcu 2020 ZWRÓCIŁ 1,5 MILIARDA dolarów PGNiG. Co rząd PiS zrobił z tymi pieniędzmi? Bo na pewno Polakom nie wyrównano wstecznie zawyżonych rachunków za 11 lat wstecz. Ano wyparowały. PiS okrada Polaków na wszelkie możliwe sposoby. Te 1,5 mld dolarów to były pieniądze Polaków, którzy płacili zawyżone przez PiS rachunki za gaz. A jak potoczyła się kariera wybitnego ministra specjalisty? - 16 grudnia 2015 roku do 5 lutego 2018 roku - Prezes Zarządu PKN ORLEN S.A. - czerwiec 2018 roku do lipca 2019 roku - pełnomocnik zarządu Energa S.A. ds. rozwoju inwestycji i rynków energetycznych. - od 25 lutego 2016 roku jest Członkiem Rady Nadzorczej PKO Bank Polski S.A. - od 7 czerwca 2021 roku pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej PKO Bank Polski S.A. Kto manipuluje? Kto okrada Polaków? Kto rujnuje Polskę? Kto "sprzedał" Polaków obcemu koncernowi gazowemu?
2022-09-17 13:01 1. To raczej nowa "Bukowianka". Ta droga przecież nie będzie prowadzić do Zakopanego. Zakopane zostało obronione przed godną komunikacją. 2022-08-21 19:28 2. byw, tak jak w '39-'45r. w Niemczech, wszyscy służyli w tej formacji. 2022-08-21 17:33 3. Błąd merytoryczny, osoba która napisała ten tekst nic nie zrozumiała. Rad i radiologia niewiele ze sobą mają wspólnego. Dzięki Profesorowi możliwy był rozwój leczenia radem (radioterapii), a nie rozwój radiologii. 2022-08-15 14:41 4. To taki slowny lojotok. 2022-08-13 21:46 5. Polska armia zmieściła się na jednym rynku. A ! jeszcze orkiestra. 2022-08-12 10:21 6. Godali, ze od tego radu ludziska umiyrali na raka wokoło, jedyn w drugiego, a terozki o tym cicho.... 2022-07-17 06:36 7. Mozna robić cepeliadę z góralszczyzny ale bez przesady....No i jeszcze sołtys na dzień dobry...ŻENADA! 2022-07-13 12:18 8. Wielkie dzięki Autorce za pokazanie pięknych krajobrazów jeszcze niezeszpeconych niewłaściwą zabudową. Złoty cielec tam jeszcze nie zagościł tak jak na Podhalu i już w pewnej mierze na Orawie. Spieszmy się podziwiać te unikalne widoki zanim zniszczy je ludzki egoizm, bezguście, udawana niemoc urzędników, pazerność i konsumpcjonizm w globalistycznym wydaniu. Nie pozwólmy zniszczyć regionalnych tradycji, których częścią jest rolnictwo, hodowla i pasterstwo. Jakaś nadzieja może płynąć ze Spisza! 2022-07-01 02:18 9. oto strona na której można kupić książkę. Pozdrawiam! https://wydawnictwoarva.v.1cart.eu/pl/offer 2022-06-22 13:07 10. Ks.Tischner się w grobie przewraca
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

FILMY TP

Bojcorka