2022-08-12 18:15:30

Bieszczady

Kiedy otwarcie nowej Chatki Puchatka na Połoninie Wetlińskiej?

Parkowcy z Bieszczadzkiego Parku Narodowego twierdzą, że już niebawem.

Od wiosny 2020 roku trwają prace na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach. Stare schronisko zostało rozebrane, w jego miejsce powstał nowy obiekt wybudowany przez Bieszczadzki Park Narodowy. Schron zachowa swoją dawną nazwę „Chatka Puchatka”. Początkowo BdPN zakładał, że będzie dostępny jeszcze przed tegorocznym letnim sezonem, ale jest opóźnienie. Teraz jest już blisko finału.

We współpracy z PTTK zostanie odnowione w tym rejonie oznakowanie szlaków i przywrócony dawny ich układ. Ze względu na budowę turyści na Połoninę Wetlińską wędrowali zmienioną trasą.

Bieszczadzki Park Narodowy na swojej stronie internetowej pisze:

Prace związane z udostępnieniem nowej „Chatki” zmierzają do szczęśliwego finału. Otwarcie nastąpi wkrótce. Musimy uzyskać wymagane prawem zgody, m.in. pozwolenie na użytkowanie obiektu.

Jakie funkcje będzie pełnił obiekt?

Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody zasadniczym celem funkcjonowania parku narodowego oprócz ochrony przyrody jest udostępnianie turystyczne i edukacja przyrodnicza. Obiekt będzie w pierwszej kolejności służył turystom, jako miejsce dziennego wypoczynku i schronienia na wypadek np. załamania pogody (taka jest z natury istota funkcjonowania schronu turystycznego). Dodatkowo, będzie można tu nabyć pamiątki, napić się kawy, herbaty, obejrzeć materiały multimedialne o BdPN. Na górnej kondygnacji udostępnimy również z czasem tzw. "podłogę" dla osób które zaplanowały dłuższą wędrówkę głównym szlakiem beskidzkim. Tak się dzieje w wielu tego typu obiektach w Karpatach. Nie jest prawdą, iż obiekt będzie służył wyłącznie celom naukowym. Osoby prowadzące badania naukowe mają swoją podstawową bazę w Wołosatem.

Jakie technologie zastosowano w obiekcie?

Przede wszystkim będzie można skorzystać z toalet do których wejście będzie z zewnątrz obiektu, przewidziano również toaletę dla osób niepełnosprawnych. Działa już mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków. Woda w obiekcie pochodzi z dwóch źródeł, ta dla celów konsumpcyjnych jest dowożona w specjalnych atestowanych zbiornikach i przelewana do podobnych na parterze obiektu. Jej zdatność do użytku została potwierdzona przez służby sanitarne. Woda opadowa jest gromadzona w specjalnych zbiornikach i posłuży do celów sanitarnych. Do obiektu została doprowadzona energia elektryczna dzięki inwestycji PGE (kabel podziemny). Było to bardzo istotne zadanie dla m.in. zapewnienia zasilania łączności w celach ratowniczych, łączności mobilnej i trwałości pracy urządzeń wewnątrz obiektu.

Będziemy również wykorzystywać tutaj energię solarną (panele fotowoltaiczne). Panele ze względu na obciążenia dachu przez lód oraz zagrożenie od wyładowań elektrycznych ulokowaliśmy bezpośrednio na gruncie i ogrodziliśmy.

Kto jeszcze będzie korzystał z tego miejsca?

Przede wszystkim GOPR, który ma w obiekcie wydzielone dwa pomieszczenia (stróżówkę oraz magazyn na sprzęt ratowniczy). GOPR również serwisuje system łączności Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM), którego elementem jest serwerownia oraz anteny na grzbiecie. Park wynajął własny maszt dla operatorów sieci komórkowych w celu poprawy łączności w wyższych położeniach górskich. Kto skorzystał z zagranicznych operatorów, ten wie, że jest to bardzo ważne, również ze względów na zapewnienie bezpieczeństwa w górach. Jednocześnie dbając o ochronę naturalnego krajobrazu unikamy w tej sposób dodatkowych masztów na terenie parku. Przy schronie działa również Posterunek Meteorologiczny IMiGW, dla którego funkcjonowania park użycza grunt. Na terenie BdPN są jeszcze 3 tego typu punkty pomiarowe.

Schron będzie również pełnił rolę bazy dla naszej Straży Parku, która dyżuruje w obrębie Połoniny Wetlińskiej w czasie trwania sezonu turystycznego praktycznie codziennie.

Dlaczego teren dookoła schronu tak obecnie wygląda?

Tu niestety musimy wrócić do przeszłości. W schronie nie było wcześniej segregacji odpadów, ani nawet chęci ich usuwania, dlatego w czasie prac ziemnych związanych z budową piwnic i tarasów odsłonięto nagromadzone tam śmieci, niektóre całkiem sporych rozmiarów. Własnym nakładem sił i środków (również wolontariuszy) usunęliśmy już ponad 500 m3 odpadków stałych. Miejsce po śmieciach wymagało zagospodarowania, teren się znacznie obniżył w tym miejscach. Postanowiliśmy wykonać dwa tarasy widokowe z ławami od strony południowej. Po stronie północnej wykonaliśmy taras widokowy, który wyposażymy w panoramę widokową z opisem szczytów. Punkt widokowy i panorama powstanie również przed schroniskiem od strony wschodniej, gdyż tam ulokowano niezbędną infrastrukturę technologiczną, która nieco krajobraz przesłania, ale celowo jest w jednym miejscu a nie rozproszona.
Teren regenerujemy obecnie poprzez wyrównanie terenu, wyłożenie skoszonych roślinności trawiastej z nasionami roślin typowych dla połonin. Dodatkowo przykrywamy takie miejsca biodegradowalnymi matami.

Co się stało z toaletą?

Rozebraliśmy ją. W jej miejscu powstał taras widokowy z panoramą szczytów. Nowe sanitariaty ulokowano w części wschodniej budynku.

Kiedy przebieg szlaków na Połoninie Wetlińskiej wróci dla starego porządku?

To zależy od tego kiedy uda nam się poprawić stan szlaku łącznikowego - żółtego, który jest jednocześnie: drogą leśną w leśnictwie Osada, drogą ratowniczą i trasą p.poż. Park podpisał umowę 2 sierpnia b.r. m.in. na wykonanie remontów wybranych odcinków szlaków z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych (środki Funduszu Leśnego), w tym tej trasy. Jak tylko wykonamy brukowanie naturalnym kamieniem wybranych miejsc i utworzymy system odprowadzający wodę ze szlaku wszystko wróci do normy (zapewne w październiku).

Czy BdPN wydzierżawi ten obiekt?

BdPN zatrudnił już osobę, która wykonuje obowiązki administratora tego obiektu w ramach umowy o pracę. Zadaniem tej osoby będzie na miejscu dbanie o prawidłowe funkcjonowanie schronu, z codzienną pomocą Straży Parku. Obiekt nie będzie przeznaczony do wydzierżawienia w okresie trwałości projektu w ramach RPO.

Czy schron będzie klimatyczny?

Ktoś napisał w mediach społecznościowych, że klimat tworzą przede wszystkim ludzie. Nic dodać nic ująć. Jeśli ktoś wciąż tęskni za starą "chatką"... - wizualizacja wykonana bezpośrednio przed przebudową - ze środków BdPN.

Fotografie: Bieszczadzki Park Narodowy



Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • PRACA | dam
    Hotel **** w Zakopanem zatrudni KUCHARZA a la Carte tel. + 48 792 276 261
  • PRACA | dam
    Młoda energiczna osoba poszukiwana do pracy na weekendy pod Gubałówką.... szczegoly pod numerem telefonu 781271166.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, DROBNE REMONTY. 787 036 888.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    ZAKOPANE - STYLOWY DOM (zadbany, urządzony), na działce 3000 m, widok na góry - 607 506 428.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia MIESZKANIE 80 m2 - Szaflary. 660 876 537.
  • PRACA | dam
    Przyjmę DO OPIEKI NAD STARSZĄ OSOBĄ. 665 602 766.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • PRACA | dam
    ZLECĘ PRACE PORZĄDKOWE, REMONTOWO-BUDOWLANE W KOŚCIELISKU, OD ZARAZ. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, WYPOSAŻONE MIESZKANIA 35-38m2. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Emerytka szuka DOMU Z OGRODEM do wynajęcia - Nowy Targ i okolice. 575 450 977.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 606 115 465.
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-03-11 10:01 Laptop za 1 200 zł, monitor za 280 zł - jak podhalańskie pensjonaty, biura i małe firmy wyposażają się w sprzęt IT bez przepłacania 2026-03-11 10:00 Spóźnił się na pociąg i został na mrozie. Policjanci pomogli inwalidzie na wózku 2026-03-11 09:22 Wielki pożar na Orawie 2026-03-11 09:00 Zniknęły szczenięta z lasu w Bańskiej Niżnej. Fundacja z Podhala prosi o pomoc 2026-03-11 07:59 Słonecznie w Zakopanem, cieplej w dolinach. Uwaga na silny wiatr w Tatrach 2026-03-11 07:25 Tragedia w centrum Zakopanego. W pożarze zmarła kobieta 2026-03-10 21:25 Łanie przy stacji paliw w Zakopanem. Spokojnie... my dalej jeździmy na trawie 5 2026-03-10 20:30 Karatecy z całej Polski spotkają się w Zakopanem. III Memoriał Shihan Włodzimierza Weselskiego 2026-03-10 19:30 Pół roku od otwarcia stadionu miejskiego przy ul. Orkana 6 2026-03-10 19:00 Łyżnik - niezwykła półeczka na łyżeczki. Spotkanie w Kolibie 1 2026-03-10 18:30 Kierowca fiata potrącił mężczyznę w centrum Zakopanego 2 2026-03-10 17:28 Pożar na Olczy. Strażacy przypominają 2026-03-10 17:00 Kolejne sukcesy młodzieży z powiatu nowotarskiego 2026-03-10 16:30 Czy wiesz, jak długo żyje jaskółka? 1 2026-03-10 15:30 Trzej dziennikarze "Tygodnika Podhalańskiego" z nominacjami w ogólnopolskim konkursie SGL 2026-03-10 14:30 Tragiczny finał poszukiwań 2026-03-10 14:25 Poszukiwany listem gończym 1 2026-03-10 13:30 Ku przestrodze. Mogło zakończyć się tragedią (WIDEO) 3 2026-03-10 12:30 Kradł sprzęt narciarski i wpadł w ręce policyjnego patrolu na Kasprowym Wierchu 10 2026-03-10 12:00 Klub Filmowy w Mediatece w Zakopanem zainauguruje działalność. Widzowie wybrali film w ankiecie 1 2026-03-10 11:35 Tyle dziś płacimy za benzynę w Zakopanem i Nowym Targu. Jest światełko w tunelu 26 2026-03-10 10:30 Pożar auta dostawczego w Chabówce (WIDEO) 2026-03-10 10:00 Silny wiatr w Tatrach. Kolejka linowa na Kasprowy nie kursuje (WIDEO) 2026-03-10 09:00 Krwiodawcy nie zawiedli w Bukowinie Tatrzańskiej. 18 litrów krwi w Dzień Kobiet 2026-03-10 07:59 Rekordy i zimowe emocje w Gorcach. Za nami VIII Gorce Ultra-Trail Winter 1 2026-03-09 22:00 Wehikuł czasu w Krościenku (WIDEO) 1 2026-03-09 21:33 Wiosenne porządki kierowców. Kolejki do myjni samochodowych 5 2026-03-09 21:00 XXXI Konkurs Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. Zgłoś się! 2026-03-09 20:31 Straż Miejska - reaktywacja 9 2026-03-09 19:59 Nowy Targ nie dokłada do śmieci 2026-03-09 19:29 Pożar traw tuż przy blokach w Szczawnicy 2026-03-09 19:24 Turyści utknęli w skalno-śnieżnym terenie w Tatrach. TOPR podsumował ubiegły tydzień 2026-03-09 19:00 Nie będzie Nowotarskiego Becikowego. Przynajmniej na razie 2026-03-09 18:48 Luzem biegające psy przy ścieżce w Starem Bystrem (WIDEO) 2 2026-03-09 18:10 Pojawiają się pierwsze krokusy, ale na fioletowe dywany jeszcze poczekamy (WIDEO) 2 2026-03-09 17:30 Otwarte warsztaty "od dialogu do negocjacji" 2026-03-09 17:30 Europosłanka Jagna Marczułajtis: W Zakopanem lokalni pracownicy mają problem ze znalezieniem mieszkań 24 2026-03-09 16:39 Wielkopostne "Spotkanie ze Słowem" w Ludźmierzu 2026-03-09 16:00 15 medali wywalczyli karatecy z Podhala w Limanowej 2 2026-03-09 15:09 Kolejny pożar traw. Tym razem w Murzasichlu 3 2026-03-09 15:00 Pienińskie świętowanie Dnia Kobiet 1 2026-03-09 14:02 Pomoc żywnościowa dla mieszkańców Zakopanego 3 2026-03-09 13:02 Poranek na kacu. Kierowcy myśleli, że już są trzeźwi 1 2026-03-09 11:59 2500 zł mandatu za jazdę hulajnogą po alkoholu. Mężczyzna wiózł na niej poszukiwaną nastolatkę 10 2026-03-09 10:59 Pogoda dziś idealna. Nie zapominajcie o zdjęciu z Jędrkiem (WIDEO) 4 2026-03-09 09:59 Policja ostrzega: za wypalanie traw grozi nawet 30 tys. zł kary 3 2026-03-09 09:00 Cietrzew w Tatrach pod szczególną ochroną. TPN apeluje do turystów 7 2026-03-09 08:32 Warsztaty wykonywania bibułkowych ozdób w orawskim skansenie 2026-03-09 08:00 Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej dla Jakuba Młynarczyka 3 2026-03-08 22:06 Kolej na Kobiety pod Tatrami. Był pokaz mody, pociąg retro i tulipany od burmistrza (ZDJĘCIA) 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-03-11 09:21 1. @Juzek nie wiem czy wiesz że pakt migracyjny w stosunku co do Polski jest tylko zawieszony by tfu tfusior wygrał kolejne wybory,po jego wygranej ubogacanie kulturowe przez lekarzy i inżynierów będzie dla nas wszystkich zagrożeniem 2026-03-11 09:10 2. Jak wam coś takiego przechodzi przez pisowskie gardziele toż to pisowskie projekt:) :) :) 2026-03-11 09:10 3. Odnośnie energii elektrycznej, to co cena za kilowatogodzinę (kWh) nie wzrosła jakoś znacząco. Natomiast odczuwalnie wzrosła cena świadczonych usług dystrybucji, czyli za przesyłanie prądu i obecnie stanowi to 61,7 % wartości brutto zużytych kilowatogodzin. Dla przykładu obrazowo podam, że gdy w okresie rozliczeniowym zużyjemy prądu za 1000 zł to do tego trzeba będzie Nam dopłacić 617 zł za ową dystrybucję, czyli razem rachunek wyniesie 1617 zł. Dość to sprytne i przebiegłe ściemnianie. Moje rachunki w Tauronie za energię elektryczną w systemie rozliczeń półrocznych na przestrzeni ostatnich dwóch lat wzrosły o około 85-90 %, mimo, że odczyty licznika energii pozostają na tym samym mniej więcej poziomie. 2026-03-11 09:08 4. najgorsza "inswestycja" Zakopanego od dziesięcioleci.. 2026-03-11 09:07 5. Czytelniku widać że dotarłeś tu za torami bo ja jako dziecko widziałem tam łanie 30 lat temu 2026-03-11 08:34 6. Imponująca ZABUDOWA TUNELOWA ulicy Orkana. 2026-03-11 08:15 7. Stadion im. Leszka Doruli. Najgorzej rozwalone 30 milionow w historii zakopanego. 2026-03-11 07:51 8. @jeszcze może być tanio, już zapomniałeś o tym że to bliskie twojemu sercu kacapy zakręciły kurek! :) i chciałbyś aby za te pieniądze mordowali, grabili, gwałcili to ci podpowiada prawdziwe serce katolika? :) :) :) 2026-03-11 06:38 9. A można było za te pieniądze zbudować z 15 km ścieżki rowerowej z prawdziwego zdarzenia,która służyła by wszystkim !! 2026-03-11 06:33 10. @dziadek może porównaj ceny żywności prądu transportu i zapytaj się tusiory czy zostało ci w portfelu więcej i czy każda rodzina ma lepkiej jak wam obiecywał
2026-03-06 08:53 1. moze zamiast organizować te rozchwytywane i konsultacje miasta uruchomi druga zmiane u w urzedzie dla pracujacych obywateli petentów? 2026-03-06 08:25 2. Chętnie bym się dowiedział jakie studia i na jakich poważnych uczelniach mają ukończone uczestnicy dyskusji. Wprawdzie obowiązuje zasada, że wystarczy chęć szczera ale oni chcą zmarnować nasze pieniądze. Oj tam, oj tam. 2026-02-16 21:51 3. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 4. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 5. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 6. Kasia Rysy 2026-01-03 13:15 7. Ładne góalki. 2025-12-29 19:33 8. Znakomity poMYSł panie @jarząbek 2025-12-03 15:38 9. Świetny POmysl, zwłaszcza że w Zakopanem mimo otwartej Gubałówka m.in. przez Pana Szwajcara i czwartego burmistrza G.J. to lepiej na desce windsurfingowej po równiach pojeździć 2025-12-01 17:12 10. Panowie dobra robota! A tak swoją drogą nie ma wojny, jest woda, ogólcie się do tej służby, a nie wyglądajcie jak krasnale...
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania


REKLAMA



REKLAMA