Reklama

2022-08-16 10:00:00

Reklama

Na Drodze do Białego w Zakopanem

Morderstwo taksówkarza

Reklama

Od dnia, gdy Stanisław Pradziad wyjechał swoją warszawą na ostatni kurs po Zakopanem, minęło właśnie 50 lat.

To była deszczowa środa, 26 lipca 1972 roku. Dochodziła godz. 21. Stanisław Pradziad, zakopiański taksówkarz, powiedział żonie, że chce zrobić jeszcze dwa kursy. Nie lubił jeździć nocą, ale lipcowe dni pozwalały na trochę dłuższy dzień pracy. Swoją warszawą o bocznym numerze pięć podjechał na postój pod główną pocztą. - Do Pana Tadeusza można? - zapytał elegancki mężczyzna w garniturze, otwierając tylne drzwi samochodu. Pewnie jakiś minister - pomyślał Pradziad. Warszawa mknęła Krupówkami, potem przez plac Zwycięstwa, Grunwaldzką i w górę. Zatrzymali się tuż pod pensjonatem Rady Ministrów przy Drodze do Białego. Mężczyzna podziękował i szybko wyszedł, bo lało jak z cebra. Stanisław Pradziad powoli ruszył, nie zdążył jeszcze skasować taksometru, na którym wybiło 6 zł 50 gr, gdy machnął na niego idący chodnikiem młody mężczyzna. Zahamował. Człowiek usadowił się na tylnym siedzeniu i mocno zatrzasnął za sobą drzwi starej warszawy.

- Miałam wtedy 20 lat - opowiada Dorota Pradziad, córka taksówkarza. Dorota doskonale pamięta to lato. 18 lipca pojechała na występy z zespołem góralskim Budorze z zakopiańskiej Budowlanki do Fromborka. Miała wrócić z nimi 22 lipca, ale skorzystała z tego, że jej siostra była z dziećmi nad morzem. Z rodzicami uzgodniła, że do nich dołączy. Przed wyjazdem z Zakopanego tato żegnał się z nią na dworcu PKP jakoś tak niezwykle, jakby przeczuwał, że to jest ich ostatnie pożegnanie. - Wcisnął mi do ręki różaniec i szepnął do ucha: "Pamiętaj o Bogu, o mamie, skończ studia". Dał mi jeszcze tysiąc złotych. To dziwne pożegnanie słyszała moja mama i Zośka Bułeckula. Też były zdziwione, co to mój tatko mówi. Mimo że wakacje zapowiadały się wspaniale, ciągle myślała o tym, co powiedział ojciec. Wieczorem 26 lipca było spotkanie z okazji imienin Anny. Wieczór spędzały z siostrą i przyjaciółmi na tarasie w małym sopockim pensjonacie. Nie siedzieli długo, żeby nie obudzić dzieci. Nazajutrz chciała wyrwać się na kilka godzin do Warszawy, więc trzeba było wcześnie wstać. Była godz. 6.10 rano, gdy odezwał się telefon. Słuchawkę podniosła siostra Doroty. - Byłam w łazience, ale na dźwięk telefonu o takiej porze uchyliłam drzwi, żeby usłyszeć, kto dzwoni i w jakiej sprawie. Widziałam, jak siostra nagle siwieje na skroniach.

26 lipca. Dochodziła 22, gdy dyżurnemu komendy milicji na ul. Kościuszki ktoś dał znać, że na Drodze do Białego stoi warszawa. Wewnątrz widać taksówkarza. Chyba zasłabł, bo opiera się na kierownicy. Milicja pojawiła się na miejscu dość szybko. Mężczyzna oparty był o kierownicę, jedną ręką przyciskał do piersi swój beret. Wezwali pogotowie. W karetce przyjechał dr Stanisław Bafia. Pierwsza diagnoza - atak serca. Co niezwykłe, dopiero kilka minut po przyjeździe żony taksówkarza okazało się, że to nie zawał. Kobieta weszła do auta, chcąc objąć męża, i zobaczyła krew lejącą się z jego ust. Zaczęła krzyczeć, że męża zabito. Milicjanci wyciągnęli kobietę z samochodu i zamknęli do radiowozu. Zachowywali się tak, jakby chcieli ukryć to morderstwo. Szybko odwieźli ja do domu. Zwłoki taksówkarza nazajutrz rano trafiły do kostnicy. Potem wysłano je na sekcję zwłok do Krakowa. Pradziad został ugodzony cztery razy nożem w prawą stronę klatki piersiowej. Piąty cios przeciął mu aortę po lewej stronie klatki.   

Wieść o morderstwie taksówkarza błyskawicznie rozeszła się po Zakopanem. Stanisław Pradziad był nie tylko taksówkarzem, ale także działaczem i sędzią narciarskim. Był członkiem narciarskiego klubu SNPTT, startował na zawodach. Brał udział także w zawodach motocyklowych. Zabójstwo wstrząsnęło nie tylko Zakopanem, ale całą Polską. Na początku śledztwo się ślimaczyło. Dostało priorytet dopiero po interwencji krakowskiej prokuratury. W komendzie MO na Kościuszki w Zakopanem przesłuchiwano świadków. Na podstawie ich zeznań odtwarzano przebieg zdarzeń. Okazało się na przykład, że dziwnie zachowujących się mężczyzn w taksówce widzieli Węgrzy. Spali w samochodzie skoda, zaledwie kilkanaście metrów od miejsca, gdzie odbywał się dramat. Przyglądali się, ale nie zorientowali się, że w samochodzie właśnie trwa napad na taksówkarza. Więcej widział inżynier Jan P. z mieszczącego się w Białym biura projektów. Zeznał, że widział młodego mężczyznę, który coś załatwia z taksówkarzem, a potem wybiega z warszawy i ucieka. Podał jego dokładny rysopis.

Wreszcie wśród świadków w sprawie pojawiła się Anna S. Zeznała, że była świadkiem dziwnego zdarzenia. Oto w dniu morderstwa wieczorem wsiadła pod pocztą główną do taksówki młodego, dwudziestoparoletniego Franciszka B. Zamówiła kurs do domu - niedaleko Cieszynianki, nieopodal Drogi do Białego. Jej zdaniem trochę dziwne było, że obok kierowcy siedział prawdopodobnie jego kolega. Pan Franciszek zapytał ją, że czy nie będzie jej przeszkadzało, jak pojadą we trójkę. Nie miała nic przeciwko. Znała twarz tego pasażera. Kojarzyła go z Domem Turysty na Zaruskiego. Zakopane to małe miasto, wszyscy się znają. Po drodze była świadkiem ich rozmowy. Chciał pożyczyć pieniądze. Franciszek B. przekonywał go, że nie ma kasy. W pewnym momencie mijała ich inna taksówka. Wskazał na nią i powiedział, że on ma pieniądze. Dokładnie: „Tam jedzie jeleń bogaty”. Anna S. miała pewność, że ta wskazana przez Franciszka B. taksówka należała do Stanisława Pradziada. Śledczy potwierdzili fakt, że do takiej sytuacji mogło dojść. Sprawdzali trasy, jakimi wcześniej jechali kierowcy obu taksówek. 

- Zrozpaczeni wróciliśmy znad morza pociągiem - opowiada Dorota Pradziad. - Pamiętam, że na dworcu byli gapie. Chcieli zobaczyć, jak przeżywamy śmierć ojca, to było okropne. Nazajutrz została wezwana na Kościuszki. Była przesłuchiwana prawie przez cały dzień. Przypomina sobie, że pytali o kontakty ojca. O całą rodzinę. Chcieli wiedzieć, czy nie miał jakichś wrogów. Ciągle miała w głowie słowa ojca, który kiedyś jej powiedział, że jeśli przeżyje 65. rok życia, to będzie bardzo długo żył. Zginął pięć miesięcy przed ukończeniem 65 lat. 

Trzy tygodnie po zabójstwie zatrzymano dwudziestoparoletniego Mieczysława Różyckiego, kelnera z Domu Turysty. Tego samego dnia usłyszał zarzut zabójstwa taksówkarza. W Zakopanem mówiło się, że to syn znanego działacza PZPR. Mówiono nawet, że pewnie nic mu nie zrobią. Proces był poszlakowy. Okazało się, że śledztwo było źle prowadzone. Przez pewien czas opieszale. Nikt nie wiedział np. co się stało z ubraniem taksówkarza, dlaczego na sekcję zwłok wysłano nieubrane ciało taksówkarza. Różycki do końca procesu nie przyznał się do winy. Sąd Okręgowy w Krakowie skazał go na 25 lat więzienia. Po apelacji zmniejszył mu karę do 15 lat. Za dobre sprawowanie wyszedł na wolność w 1980 roku, po siedmiu i pół roku więzienia. Różyckiego bronił wybitny krakowski adwokat Stanisław Warcholik. Zmarł cztery lat po tym, jak więzienie opuścił Różycki.

O dziwo, prokurator nie postawił Franciszkowi B. zarzutu pomocy w zbrodni. Nie udało się dowieść, że czekał nieopodal w swojej taksówce, aż zabójca okradnie Stanisława Pradziada. Dobrze wiem, jaką rolę odegrał w całej sprawie - mówi Dorota Pradziad. - Był na pogrzebie mojego taty wiedząc, kto jest zabójcą. Pół roku po rozprawie uciekł do Ameryki. Szukam go od lat. - Nic od niego nie chcę, chcę mu tylko popatrzeć w oczy.
Jurek Jurecki

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy KUCHARZA/RKĘ ŚNIADANIOWEGO w małym hotelu 4* w Zakopanem. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792 276 261
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy POKOJOWĄ w małym hotelu 4* w Zakopanem. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 889 949 381
 • PRACA | dam
  OSOBA/FIRMA DO PROWADZENIA KOMPLEKSOWEJ OBSŁUGI DOMU WCZASOWEGO W ZAKOPANEM - 9 pokoi. socjalny@mpk.krakow.pl. tel.: 12 254 10 28
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Austria oferty dla murarzy, cieśli, stolarzy, elektryków, hydraulików i dekarzy z j. niem. Zarobki do 2500,00 eur na rękę/m!. 538373894 www.clubsilesius.pl praca@csopole.pl
  Tel.: 538373894
 • SPRZEDAŻ | różne
  AKORDEON GUZIKOWY gryf B. AKORDEON KAWISZOWY 96 bas. ORGANY KOŚCIELNE ELEKTRYCZNE. NOWE PIANINO białe. Gołkowice. 531 402 576.
 • SPRZEDAŻ | różne
  FIAT PANDA. 531 402 576.
 • PRACA | dam
  ZLECĘ SZYCIE KOŻUCHÓW, KAMIZELEK. MOŻLIWA PRACA NA MIEJSCU LUB W DOMU. 504 028 073.
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA CAŁE TATRY. W cenie pobytu parking, grill, bilard, plac zabaw, rowery. Cisza, spokój a zarazem wszędzie blisko. WWW. ZAKOPANEAPARTAMENTY.ORG, apartamenty@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, WILLA I KARCZMA CZTERY PORY ROKU. Pokoje standardu pensjonatowego z wyżywieniem. Pobyty indywidualne, grupowe, szkoleniowe, wesela, imprezy okolicznościowe. WWW. CZTERYPORYROKU.PL, willa@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207 lub +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, KAMERALNE APARTAMENTY ZE STREFĄ SPA z widokiem na całe Tatry Zachodnie. W cenie pobytu parking, grill, bilard, pełna strefa spa, plac zabaw, rowery. WWW. APARTAMENTYSPAZAKOPANE.PL, rezerwacja@czteryporyroku.pl, tel. +48 662 658 425, +48 608 401 704
 • PRACA | dam
  POSZUKUJĘ PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH - bez doświadczenia - okolice Zakopanego - 694 057 523.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIĘTA GOŃCZY POLSKI z rodowodem, po rodzicach polujących. 880 474 992.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Recepcjonistę / Recepcjonistkę. Tel.: 725 300 377, e-mail: rekrutacja.zakopane@cos.pl
 • PRACA | dam
  Sklep spożywczy w Poroninie zatrudni SPRZEDAWCÓW. Umowa o pracę. Praca co 2-gi dzień lub codziennie, do uzgodnienia. 601 746 502, 665 00 34 35.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 534 428 571, 889 388 484..
 • PRACA | dam
  Zatrudnię MALARZA, FLIZIARZA, MURARZA. 601 508 736.
 • MOTORYZACJA | inne
  DO WYNAJĘCIA GARAŻ W BUDYNKU PARADISU (ZAKOPANE). Wjazd od Sabały. 515 928 992.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SPRZEDAM PAWILON HANDLOWY - NOWY TARG. 517 600 205.
 • PRACA | dam
  POSZUKUJE PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH: POMOCNIKÓW i MURARZA. Praca na terenie Zakopanego. 880 721 870.
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ EKIPĘ MURARZY, CIEŚLI. 669 803 347.
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ POMOCNIKA , MURARZA, CIESLĘ, ZBROJARZA. 669 803 347.
 • PRACA | dam
  Potrzebny młody MONTAŻYSTA (FILIGRANY BETONOWE). Możliwość przyuczenia. 791 669 932.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko ZAOPATRZENIOWIEC, miejsce pracy: Stare Bystre, tel.18 26-137-32.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJME 5000M PLAC + KONTENER ---- MIEJSCOWOŚCI : ZĄB. 600011905 salamandra, 16 dennykojda@gmail.com
  Tel.: 600011905
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PRACOWNIKA DO ZAKŁADU KUŚNIERSKIEGO - GARBARSKIEGO NOWY TARG. PRACA CAŁY ROK. ZATRUDNIĘ KRAWCOWĄ - SZYCIE NA MIEJSCU LUB CHAŁUPNICZO. 601 789 299, 536 740 251.
 • PRACA | dam
  OŚRODEK KONFERENCYJNY w Zakopanem zatrudni KELNERKĘ na umowę zlecenie. Praca całoroczna. 664 417 314.
 • USŁUGI | budowlane
  WIERCIMY POD SŁUPKI OOGRODZENIOWE I NIE TYLKO. ZAPRASZAMY DO KONTAKTU. 504163439 BIURO@MAJERCZYK.PL
  Tel.: 504163439
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię NIEWIELKI DOM NA DZIAŁCE DO 10 arów - do zamieszkania - okolice Zakopanego do 15-17 km. Tel. lub sms: 884 284 375
 • PRACA | dam
  Praca na budowie, docieplenia, remonty, budowa od podstaw, na terenie Zakopanego i okolicy. 500160574 ul. Bulwary Słowackiego nr. 20, 20 Chrobak.urb@gmail.com
  Tel.: 500160574
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • ZDROWIE I URODA
  Nowy Targ. ZAPRASZAMY NA ZABIEG MAKIJAŻU PERMANENTNEGO. Brwi metodą pudrową, usta metodą 3D oraz kreska linii rzęs. Jestem linergistką z wieloletnim doświadczeniem. Praca to moja pasja. Zapraszam do odwiedzenia mojego fanpage na JagaBrows. Numer kontaktowy: 731-874-495
 • PRACA | dam
  ATRANS TRANSPORT. Poszukujemy KIEROWCY kategorii C+E, z doświadczeniem lub bez. Transport krajowy i międzynarodowy, głównie Rumunia. Jazda pojazdami wyłącznie EURO VI. Współpraca ze spedytorami będącymi dyplomantami jednej z najlepszych uczelni w Polsce. Więcej informacji pod numerem telefonu: 723 555 111.
 • USŁUGI | budowlane
  OKUCIA BALKONÓW, RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 600 998 377.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-09-29 13:00 Droga Łosie - najgorsza na Podhalu (ZDJĘCIA, WIDEO) 2022-09-29 12:00 Debatują nad przyszłością gazet 1 2022-09-29 11:00 Więcej światła 2022-09-29 10:57 Jak domowymi sposobami poradzić sobie z katarem u dzieci? 2022-09-29 10:05 Obwodnicy przybywa z każdym dniem (WIDEO) 2022-09-29 10:00 Zadbaj o zdrowie jelit 2022-09-29 09:53 211. Wieczór na Harendzie. Emily Dickinson 2022-09-29 09:00 Dziś słońce nie pojawi się na niebie. Trudne warunki turystyczne w Tatrach 1 2022-09-29 08:00 Klub KS Zakopane współpracuje z Centralnym Ośrodkiem Sportu. Gdzie będą grali? 2022-09-29 07:00 Choinka bez wyroku. Czy prokuratura boi się postawić zarzuty wiceburmistrzowi Zakopanego? 1 2022-09-28 21:47 Jazzowe święto na Kalatówkach (WIDEO) 2022-09-28 21:12 Dzwoni aspirant Grad - uważajcie na oszusta 5 2022-09-28 20:26 Po 15 latach Edward Wlazło odchodzi ze stanowiska komendanta Straży Parku Tatrzańskiego 12 2022-09-28 19:43 Zielony rynek zniknął, a władze nie wyznaczyły miejsca na plac targowy 5 2022-09-28 18:59 Pole krowich trupów 2022-09-28 18:25 Ratownicy GOPR i strażacy znaleźli ciało mężczyzny 2022-09-28 18:19 Wypadek w Piekielniku. Droga była zablokowana. Dwie osoby ranne (ZDJĘCIA) 2 2022-09-28 18:19 Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku w Zaskalu. Podczas egzaminu na prawo jazdy zginęła 18-letnia kursantka 10 2022-09-28 17:50 Kończą się prace budowlane przy nowej przystani w Szczawnicy 1 2022-09-28 17:38 To będzie już 38. Babiogórska Jesień 2022-09-28 17:36 Uważaj komu wyjawiasz swoje mroczne tajemnice... Konkurs dla czytelników 2022-09-28 17:20 Wielki Kiermasz Ciast Domowych - charytatywna akcja dla sąsiadki 2022-09-28 17:15 O godz. 4 rano Andrzej Bargiel wyruszył na szczyt Mount Everestu (WIDEO) 1 2022-09-28 16:45 Kolejne oszustwa na węgiel 2022-09-28 16:44 Jeszcze nigdy nie płaciliśmy tyle za dolara 27 2022-09-28 16:38 Chciały dorobić a sporo straciły 2022-09-28 16:32 Daniel Mikoś królem strzelców pierwszej ligi, zdobył 30 bramek w sezonie 2022-09-28 16:16 Po kolei staną stacje PKL, Góra Żar na pierwszy ogień, potem Gubałówka i Kasprowy Wierch 2022-09-28 15:59 Kradł perfumy 2022-09-28 15:38 Hi(story).com. W piątek premiera gry osadzonej w historycznych realiach Miasta 2022-09-28 15:33 Ukradł kartę bankomatową i poszedł na zakupy 1 2022-09-28 15:30 Kolejny pirat drogowy przyłapany na szaleńczej jeździe 2 2022-09-28 15:30 Pierwszy jesienny, słaby wiatr halny (WIDEO) 2022-09-28 14:58 Dalszy ciąg utrudnień komunikacyjnych w Ludźmierzu 2022-09-28 14:57 5 szybkich porad na temat klocków LEGO 2022-09-28 13:58 W Stasikówce leją asfalt. Bardzo duże korki 2022-09-28 13:39 Laserowa korekcja wzroku - znieczulenie czy narkoza? 2022-09-28 13:00 Za taką jazdę grozi mu nawet pięć lat więzienia 3 2022-09-28 12:00 Każdy chciałby podziwiać takie widoki w drodze do pracy lub szkoły (WIDEO) 2022-09-28 11:26 Jakie puzzle dla chłopca? 2022-09-28 10:21 Co tak naprawdę znajduje się w e-papierosie? 2022-09-28 09:59 Poronin od środy wypłaca dodatki węglowe 2022-09-28 08:57 Mieszkaniec Bukowiny Tatrzańskiej pijany za kierownicą samochodu iveco 3 2022-09-28 08:00 Z twórczością Wacława Czubernata spotkanie drugie 2022-09-27 21:25 Hanna Zbyryt rozpoznała wszystkie melodie, zdobyte pieniądze trafią na szczytny cel 2022-09-27 21:04 Małe Ciche pół dnia bez prądu, chyba musimy się do tego przyzwyczajać 11 2022-09-27 20:26 Zamknięcia szlaków na Babiej Górze 2022-09-27 19:26 McDonald bada! 2 2022-09-27 18:33 Krew nas zalewa razem z wodą, mimo zgłoszeń, zero pomocy z miasta 8 2022-09-27 18:21 Laminacja rzęs - czym jest i jakich efektów możesz się spodziewać?
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-09-29 12:21 1. Trochę z innej beczki ale równie ważne. A dla niektórych mieszkańców amerykańskiej kolonii może nawet ważniejsze ;-) superbiz.se.pl - 2022-09-29 11:33 "Kopalnia Bobrek Piekary w Bytomiu należy do spółki Węglokoks Kraj. Bobrek Piekary posiada w ofercie węgiel - prosto z kopalni - w bardzo atrakcyjnej cenie. Sprzedawany jest zarówno luzem jak i w workach. Sprzedaż odbywa się w tradycyjny sposób - w przeciwieństwie do Polskiej Grupy Górniczej (PGG), która uruchomiła sklep internetowy. Jak donosi Eska jedyny problemem jest dodzwonienie się na infolinię. "Nie ma kolejek po węgiel z jednego prostego powodu. Przy rejestracji każdy klient ma wyznaczony dzień i godzinę załadunku węgla. Dlatego sprzedaż odbywa się płynnie" - podkreślił Jarosław Latacz rzecznik prasowy grupy Węglokoks SA. Cennik w kopalni Bobrek w Bytomiu: Węgiel kostka 1414,50 zł/tona Węgiel orzech I 1414,50 zł/tona Węgiel ekogroszek Skarbek luz 1599 zł/tona Węgiel ekogroszek Skarbek worki 1845 zł/tona Worki 25 kg - 46,13 zł/sztuka Obowiązuje limit zakupu w wysokości 3 ton." Próbujcie póki sasin nie obetnie limitów albo nie wprowadzi ceny regulowanej na poziomie rynkowym, żeby mu nie psuć interesu. Dla zainteresowanych numer infolini 32-717-11-00 czynnej w godzinach 8.00 - 11.00 Ale dzisiaj już nie dzwońcie bo wungla nie ma, gdyż dziennie mają 2,5 mln prób połączeń :-) Powodzenia! 2022-09-29 11:49 2. @ Teodorslysz, jeżeli stawiasz przecinki, to naucz się gdzie i jak : 2022-09-29 10:56 3. A co gościu, nie służyłeś w Policji i nie odszedłeś na wcześniejszą emeryturę w stopniu aspiranta ??? 2022-09-29 10:38 4. Czy jest to artykuł o tym że ktoś odchodzi z pracy ,czy o tym że oddał odznaczenia? 2022-09-29 09:59 5. To nie wysypisko, to skład opału. 2022-09-29 09:55 6. Sporo śniegu stopniało, wystarczy porównać zdjęcia sprzed 10 dni do dzisiejszych. Szkoda tylko że wciąż jest zimno, jak na wrzesień. 2022-09-29 09:36 7. "Kiedyś głosowałem na PiS" i wszystko jasne. Zwijamy manatki bo być może nowa władza będzie rozliczać sługusów PiSuarów. 2022-09-29 09:16 8. @to już nie Polska. Wspomniany przez Ciebie koncern drobi nogami bo tyle kasy pożarła U. a efektów brak. Ile pochłonęły rewolucje i "pomoc". Idealnie pasuje do tej sytuacji wiersz Adama Mickiewicza "Lis i Kozioł. Już był w ogródku, już witał się z gąską; ..... Natomiast rurociąg wiadomo, jakie kraje omijał i komu było żal, że je Ruskie mają w głębokim poważaniu. @boruta, masz rację to już nie polska, to stan Gret. 2022-09-29 09:14 9. Dziękuje za Pana służbę. 2022-09-29 09:11 10. Wojciech Stefan Jasiński (ur. 1 kwietnia 1948 w Gostyninie) - minister Skarbu Państwa w latach 2006-2007 w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W 2006 roku wyraził zgodę na podpisanie umowy gazowej z Gazpromem bez dokładnej analizy dokumentu. Zgodnie z zapisami Polska miała zapłacić za gaz do 2022 roku około 18 miliardów złotych więcej niż inne państwa europejskie, które kupowały ten surowiec z Rosji. Rząd PO-PSL umowę chciał zmienić, nie porozumiał się z Gasporomem i PGNIG wystąpiło z pozwem. Po wieloletniej walce Gazprom w lipcu 2020 ZWRÓCIŁ 1,5 MILIARDA dolarów PGNiG. Co rząd PiS zrobił z tymi pieniędzmi? Bo na pewno Polakom nie wyrównano wstecznie zawyżonych rachunków za 11 lat wstecz. Ano wyparowały. PiS okrada Polaków na wszelkie możliwe sposoby. Te 1,5 mld dolarów to były pieniądze Polaków, którzy płacili zawyżone przez PiS rachunki za gaz. A jak potoczyła się kariera wybitnego ministra specjalisty? - 16 grudnia 2015 roku do 5 lutego 2018 roku - Prezes Zarządu PKN ORLEN S.A. - czerwiec 2018 roku do lipca 2019 roku - pełnomocnik zarządu Energa S.A. ds. rozwoju inwestycji i rynków energetycznych. - od 25 lutego 2016 roku jest Członkiem Rady Nadzorczej PKO Bank Polski S.A. - od 7 czerwca 2021 roku pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej PKO Bank Polski S.A. Kto manipuluje? Kto okrada Polaków? Kto rujnuje Polskę? Kto "sprzedał" Polaków obcemu koncernowi gazowemu?
2022-09-17 13:01 1. To raczej nowa "Bukowianka". Ta droga przecież nie będzie prowadzić do Zakopanego. Zakopane zostało obronione przed godną komunikacją. 2022-08-21 19:28 2. byw, tak jak w '39-'45r. w Niemczech, wszyscy służyli w tej formacji. 2022-08-21 17:33 3. Błąd merytoryczny, osoba która napisała ten tekst nic nie zrozumiała. Rad i radiologia niewiele ze sobą mają wspólnego. Dzięki Profesorowi możliwy był rozwój leczenia radem (radioterapii), a nie rozwój radiologii. 2022-08-15 14:41 4. To taki slowny lojotok. 2022-08-13 21:46 5. Polska armia zmieściła się na jednym rynku. A ! jeszcze orkiestra. 2022-08-12 10:21 6. Godali, ze od tego radu ludziska umiyrali na raka wokoło, jedyn w drugiego, a terozki o tym cicho.... 2022-07-17 06:36 7. Mozna robić cepeliadę z góralszczyzny ale bez przesady....No i jeszcze sołtys na dzień dobry...ŻENADA! 2022-07-13 12:18 8. Wielkie dzięki Autorce za pokazanie pięknych krajobrazów jeszcze niezeszpeconych niewłaściwą zabudową. Złoty cielec tam jeszcze nie zagościł tak jak na Podhalu i już w pewnej mierze na Orawie. Spieszmy się podziwiać te unikalne widoki zanim zniszczy je ludzki egoizm, bezguście, udawana niemoc urzędników, pazerność i konsumpcjonizm w globalistycznym wydaniu. Nie pozwólmy zniszczyć regionalnych tradycji, których częścią jest rolnictwo, hodowla i pasterstwo. Jakaś nadzieja może płynąć ze Spisza! 2022-07-01 02:18 9. oto strona na której można kupić książkę. Pozdrawiam! https://wydawnictwoarva.v.1cart.eu/pl/offer 2022-06-22 13:07 10. Ks.Tischner się w grobie przewraca
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

FILMY TP

Album TP