Reklama

2022-08-21 10:00:00

Na dnie jeziora

Nessi wciąż u nas nie mieszka

Reklama

Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego nie zalągł się żaden potwór. Sprawdziliśmy.

Gdyby jakaś namiastka Nessi miała wybrać pieniński akwen jako miejsce do życia - z pewnością zamieszkałaby pod koroną zapory. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że woda w tym miejscu jest najgłębsza. Dno od lustra dzieli jakieś 55 metrów mniej lub bardziej przejrzystej wody. Po wtóre potwór nie musiałby brać się za budowę odpowiedniego domu. Dokładnie pod zaporą jest już gotowa przytulna „miejscówka”, zdolna pomieścić Nessi nawet z wielopokoleniową rodziną. Mieszkanko jest przytulne, choć nieco mroczne. To jednak z punktu widzenia potwora może być tylko atutem. Lokum jest też cieplutkie, bo choć na zewnątrz mróz trzaska - w potwornym „gniazdku” jest jakieś 4 stopnie na plusie. Właściwie jedyny problem to panujący nieustannie przeciąg, a właściwie to przepływ. Jednym słowem - wartki nurt. No i sąsiedztwo dwóch dość hałaśliwych 46-megawatowych turbin elektrowni... - Jaki tam Nessi? Żaden potwór by się u nas nie zalągł. Loch Ness to może mieć potwora. W końcu istnieje od milionów lat. A nasze jezioro to przecież osesek - łapie się za głowę Arkadiusz Czarnecki, dyrektor techniczny Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. Dyrektor, osoba pragmatyczna, z wykształceniem inżynierskim, nie daje się łatwo sprowokować do dywagacji na temat domniemanej czorsztyńskiej mutacji Nessiego. Zapewnia przy tym, że właśnie teraz jest bodaj najlepsza pora, aby się z wszelkimi plotkami na temat potwora raz na zawsze rozprawić. W końcu i tak powierzchnia zbiornika zmniejszyła się o prawie połowę. To sprawiło, że z odmętów wyłoniły się po wielu latach prawie całe dawne Maniowy. - Ludzie spacerują po dnie suchą nogą. Z sentymentem oglądają drogę, która prowadziła środkiem miejscowości, i fundamenty domów, kościoła. Niektórzy wciąż dobrze pamiętają, gdzie co się znajdowało - przekonuje dyrektor.

Za niespotykanie niski stan wody odpowiada tegoroczna susza. Poziom jeziora opadł na tyle, że ZEW postanowił przeprowadzić przypadający raz na 9 lat przegląd ogromnych gardzieli doprowadzających wody jeziora do turbin czorsztyńskiej elektrowni. - Według kalendarza cała operacja wypadała w przyszłym roku, ale ze względu na warunki hydrologiczne postanowiliśmy prace przyspieszyć. No bo po co później specjalnie obniżać poziom wody, skoro on się już sam obniżył - zauważa rezolutnie dyrektor techniczny. Śmieje się, dementując wszelkie docierające także do ZEW teorie na temat niskiego poziomu wody. - Zapora wcale nie pękła. Nie doszło do żadnej awarii. Nie napadli nas islamiści ani talibowie - zapewnia przedstawiciel ZEW. Dodaje, że wbrew tym katastroficznym wizjom wyniki ostatnich wnikliwych badań ogromnych sztolni doprowadzających wodę do dwóch gigantycznych hydrozespołów (wprawianych w ruch siłą wody generatorów) dają powody do optymizmu. Sama zapora i wszelkie jej elementy są w perfekcyjnym stanie technicznym. Prawdę mówiąc stan elementów w ogóle się nie pogorszył w ciągu tych niemal 20 lat eksploatacji. - Przeprowadziliśmy tylko konserwację. Poza nalotem mułu nic niepokojącego nie stwierdziliśmy. Na elementach trzyma się wciąż fabryczna farba - podkreśla Arkadiusz Czarnecki. Co równie ważne, w ogromnych tunelach wijących się pod zaporą nie stwierdzono obecności żadnego wodnego potwora, choćby najmniejszego... A jeśli „prasa” ma jakieś „uzasadnione wątpliwości”, to zaraz może poszukać potwora... sama.

Od strony pomieszczeń elektrowni do apartamentów Nessiego można się dostać przez wąski, okrągły właz, zakręcany kilkunastoma gigantycznymi śrubami. Potrzeba prawdziwego strongmana, żeby uchylić stalowe drzwi choć o centymetr. Właz należy pokonać wypraktykowaną przez czołgistów metodą „nogami do przodu”. Tuż za wejściem znajduje się drabinka. Po jej pokonaniu człowiek ląduje... na samym dnie. Jakieś 55 metrów poniżej normalnego poziomu lustra jeziora. Tak „technicznie”, potencjalny dom Nessi jest gigantyczną stalową rurą o parometrowym przekroju, prowadzącą wprost do turbiny generatora. Tylko ten jeden element, stanowiący napęd każdego z dwóch hydrozespołów, waży około 80 ton. Obie turbiny przyjechały w Pieniny aż z czeskich zakładów Skody. Ogromna kolejowa platforma dowiozła wirniki do Nowego Targu. Stamtąd były transportowane na specjalnej podczołgowej lawecie. - Przed tą operacją trzeba było wykonać ekspertyzy nośności wszystkich mostów i przepustów pomiędzy Nowym Targiem a Sromowcami. Aż dziw bierze, że żaden z drogowych obiektów się nie rozleciał - wspomina dyrektor techniczny.

Każdy z wytwarzających prąd hydrozespołów niedzickiej elektrowni ma 18 metrów wysokości i waży około 400 ton. Generator produkuje prąd przemienny o napięciu 15 tysięcy woltów i osiąga moc 46 megawatów. W razie potrzeby zespół może być też użyty jako ogromna pompa zasysająca wodę z dolnego zbiornika elektrowni i wtłaczająca ją do Jeziora Czorsztyńskiego. - W praktyce nasza elektrownia może pobierać prąd, gdy ten jest najtańszy, i pompować wodę przy pomocy hydrozespołów, by później - w szczycie, gdy cena energii wzrasta - znów wykorzystać wtłoczoną do jeziora wodę do produkcji energii - tłumaczy dyrektor Czarnecki. Zaznacza jednak, że w 2003 ZEW ostatecznie zarzucił praktykę pompowania wody. Wahania taryfy na rodzimym rynku energii są zbyt małe, by pompowanie miało uzasadnienie ekonomiczne.

Im dalej od generatorów, tym średnica sztolni staje się większa. Cały czas jednak poruszamy się ogromną rurą. Z tą tylko różnicą, że ściany ze stali ustąpiły miejsca konstrukcji żelbetowej. Po kilkuset metrach sztolnie nagle kończą się ogromnymi zasuwami. Właśnie one oddzielają nas teraz od wód jeziora i sprawiają, że apartament Nessiego możemy pokonać suchą nogą. Oddzielają zresztą niezbyt dokładnie. Z zasuw z niepokojącym szumem tryskają kaskady wody, tworzące na dnie rury coś w rodzaju rwącego potoku. Nessi faktycznie pod zaporą nie mieszka. Na mule nie ma żadnych odcisków płetw ichtiozaura. Na ścianach brakuje śladów pazurów czy zębów. Nie ma też kości porwanych dziewic lub kawalerów. Poza wodą i śladami rdzy nie ma zupełnie nic. 

Marek Kalinowski
Tygodnik Podhalański 4/2016

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ DORYWCZO OPERATORA KOPARKI. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZLECĘ WYKONANIE FASAD I ODWODNIEŃ NA 3 BUDYNKACH W ZAKOPANEM. 608 806 408
  • PRACA | dam
    Przyjmę murarza, cieśle. 604 131 899
    Tel.: 604
  • PRACA | dam
    ZLECĘ PRACE OGÓLNOBUDOWLANE W KOŚCIELISKU. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38 m2 i 50 m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA, STANDARD DO ZAMIESZKANIA, NOWE, ŚWIEŻE. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, WYPOSAŻONE MIESZKANIA 35-38m2. 608 806 408
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
  • PRACA | dam
    Zatrudnię pracowników budowlanych ekipy. 601 508 736.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    NIEMCY: brygadzista do 5000 Euro, kranista do 4000 Euro, murarz cieśla do 3600 Euro, malarz ocieplenia elektryk spawacz do 2700 Euro. Umowa na warunkach niemieckich. 0048 575-001-116
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    Szczenięta OWCZARKI PODHALAŃSKIE. 788 679 465.
  • PRACA | dam
    Praca na budowie, elewacje, budowa od podstaw, wykończenia, Zakopane i okolice. 500160574
    Tel.: 500160574
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA UZBROJONA W ŁOPUSZNEJ. 506 525 884.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942.
  • PRACA | dam
    Zatrudnimy STERNIKÓW PONTONOWYCH na Dunajcu tel. 608806030 info@fun-time.pl
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, GRILLOWEGO, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ. Kontakt: 600 035 355 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    ZAKOPANE - STYLOWY DOM (zadbany, urządzony), na działce 3000 m, widok na góry - 607 506 428.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-04-09 13:00 Krokusy wychodzą spod śniegu 2026-04-09 12:00 Na scenie zobaczymy młode zespoły regionalne. Festiwal Złote Kierpce w Zakopanem 2026-04-09 10:59 Słynna restauracja w Zakopanem coraz bliżej końca przebudowy 2026-04-09 10:00 Opady śniegu były tylko symboliczne (WIDEO) 2026-04-09 09:00 Konferencja: Autyzm 2026-04-09 08:00 Ścigani 2026-04-08 22:35 Zderzenie autobusu i samochodu osobowego w Kościelisku 2026-04-08 21:00 Na Drodze pod Reglami sporo śniegu i lodu. Tak wygląda piękny wodospad (WIDEO) 1 2026-04-08 20:33 Kończyły się zapasy, piwnice pustoszały 2026-04-08 20:30 Małe Leluje po raz pierwszy w Ludźmierzu 2026-04-08 20:00 22-latek spalił samochód 2026-04-08 19:30 "Osiecka, Grechuta, Wodecki" w nowotarskim Ratuszu 2026-04-08 19:00 Dwa miliony złotych dla pasterstwa 2026-04-08 18:00 Seniorzy się szkolili 2026-04-08 17:30 Paralotniarz zawisnął na drzewie. Ratował go GOPR 2026-04-08 17:01 Dwie kobiety i mężczyzna - pijani za kierownicą 2026-04-08 16:30 "Tyz prowda" w Poroninie 2026-04-08 16:09 Uszkodzony gazociąg w Zakopanem 1 2026-04-08 15:30 Uroczystości poświęcone pamięci ofiar Golgoty Wschodu 2026-04-08 15:00 Strażacy z Zakopanego edukowali podczas Dnia Otwartego Sanepidu 2026-04-08 14:00 Kobieta i mężczyzna przyłapani z sporą ilością narkotyków 1 2026-04-08 13:00 Dwa złota Leszka Behounka na Halowych Mistrzostwach Europy Masters w Toruniu 2026-04-08 12:30 Spotkanie autorskie oraz promocja książki Marii Gąsienicy-Zawadzkiej 2026-04-08 12:00 Konkurs na plakat festiwalowy w Zakopanem. Młodzi artyści zmierzą się z góralską tradycją 2026-04-08 11:51 Greger Garage zagra na Roztokach - elektryczna mieszanka rocka, jazzu i wirtuozerii 2026-04-08 11:30 Obchody Dnia Katyńskiego w Gminie Poronin 8 2026-04-08 11:00 Masz nadmiar jedzenia po świętach? Pod Giewontem działa lodówka społeczna 2026-04-08 10:00 Z dużej chmury mały śnieg. Na razie 2026-04-08 09:31 Pościg za poszukiwanym w Białym Dunajcu. 34-latek zatrzymany po kolizji z radiowozem 2026-04-08 09:00 Przyleciał Emil. Teraz czeka na Józefinkę 2 2026-04-08 08:00 Ruszył konkurs na Europejskie Stolice Turystyki 2027. Miasta mogą zgłaszać kandydatury 2026-04-07 21:28 Dwie czarne suki do odebrania w Ratułowie (AKTUALIZACJA) 3 2026-04-07 21:00 Prezes Kraków Airport: Amerykanie do nas wrócą 2 2026-04-07 20:10 Wyczerpani turyści utknęli pod Kasprowym Wierchem. Śmigłowcem polecieli ratownicy TOPR 2 2026-04-07 19:00 Nowe mapy ewidencyjne w powiecie. Trwa cyfryzacja danych geodezyjnych 4 2026-04-07 18:00 Nowy Targ na niebiesko. XI obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu 2026-04-07 17:00 Rekordowe ilości turystów w Małopolsce, Zakopane i okoliczne termy na topie zainteresowań 5 2026-04-07 16:25 Bezpieczniejsza Wielkanoc na małopolskich drogach. Liczba wypadków spadła o blisko 40 procent 1 2026-04-07 15:23 Reanimacja w Chabówce (WIDEO) 2026-04-07 15:00 Słoneczny, ale chłodny poranek. W nocy opady śniegu (WIDEO) 2026-04-07 14:00 Młody mieszkaniec Poronina powalczy o medal w USA na robotycznych mistrzostwach świata 1 2026-04-07 13:00 112 km na godz. w terenie zabudowanym. 20-latek stracił prawo jazdy 9 2026-04-07 12:00 Chłopiec zgubił się na Krupówkach. Strażnicy miejscy szybko odnaleźli rodziców 4 2026-04-07 11:30 Krwiobus na Placu Niepodległości w Zakopanem. Apel o oddawanie krwi w Światowy Dzień Zdrowia 1 2026-04-07 11:30 W Kuźnicach pusto. Coraz mocniej wieje 2 2026-04-07 11:10 Poszukiwany zatrzymany w Zakopanem. Dzielnicowi skutecznie namierzyli 32-latka 2 2026-04-07 10:54 Powroty po świętach i korki na trasie Zakopane-Nowy Targ 1 2026-04-07 10:00 Zapraszamy na Prezentacje Form Teatralnych "Bajkluś" 2026-04-07 09:00 Fotoradar coraz bliżej 1 2026-04-07 08:30 Dzień Otwarty Sanepidu w Zakopanem. Zdrowie i edukacja na wyciągnięcie ręki 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-04-09 12:45 1. O przePedofilu, Gruzja 2008, Ukraina 2014 -Aneksja Krymu oraz wsparcie separatystów w Donbasie (Doniecka i Ługańska Republika Ludowa), co rozpoczęło trwającą wiele lat wojnę hybrydową, Gruzjua, Krym na Ukrainie- oni sami na siebie napadli. Putin nie mógł tego zrobić, wtedy był w radzieckiej Odessie na wakacjach z Kaczyńskimi Spotkanie tuska z Putinem: 29 stycznia 2009 1 września 2009 7 kwietnia 2010 -e tam, z tuskiem. Przecież to były przebrane za tuska Kaczyńskie. Tusk nie mógł tam być, wtedy sypał piach w tryby i pilnował żeby Kaczyński nie robił resetu z Rosją!!! Kaczyńscy mieli/mają przyjaciół Rosjan: Kogo, Nawalnego, Niemcowa, Politkowską, Litwinienkę, Kowalowa? A może Putina, (drogiego Siergieja)n Ławrowa? Oni wszyscy są Rosjanami, o przeimbecylu? 2026-04-09 10:52 2. To jest POLICJA. Mieli nosa 2026-04-09 10:51 3. a gdzie pas straganow pod Reglami? Górale nie wpadli na ten sposób zarobienia dutków jeszcze? 2026-04-09 10:04 4. O przemądrzy komentatorzy, weźcie tylko pod uwagę, że Tusk spotkał się z Putinem w 2009 (przed atakiem Rosji na Ukrainę) a Orban spotyka się z Putinem regularnie teraz. Do tego jest gotów służyć "jak myszka lwu" a jego minister spraw zagranicznych "uprzejmie donosi" Ławrowowi co dzieje się w instytucjach Unii Europejskiej. Trzeba brać pod uwagę polską rację stanu oraz kontekst historyczny. Nie można kierować się emocjami nakręconymi przez jakąkolwiek szczujnię medialną. Kaczyńscy nie mogli być rusofobami, regularnie jeździli do radzieckiej Odessy na wakacje i mieli/mają przyjaciół Rosjan. 2026-04-09 09:44 5. Najlepsza decyzja w moim życiu? Wyprowadzka z Zako 6 lat temu. 2026-04-09 09:03 6. BOGATA OFERTA TURYSTYCZNA FLASZKA,ŻELKI I BIEDRONKA 2026-04-09 08:30 7. Tusk spotkał się z nim jako premier, a Orban z Putinem jako kto? Bo przecież premierem Węgier jest Rafau. Premierem, prezydentem i nawet prymasem, ha ha ha Ciekawe, że teraz tfuSSk nie musi się spotykać z Putinem. Wtedy musiał??????? ćwoku? jakim trzeba być zye. bem, żeby rusofoba nazywać przyjacielem putina? Coś takiego może upie*********ć sobie w swojej chorej głowince tylko wybitny imbecyl 2026-04-08 23:43 8. Do Leszek: sławna w Sączu i maniowach sekretarzowa i uległy zastępca za taką kasę to muszą go bronić bo inaczej pozbyli by się posadki. 2026-04-08 22:15 9. ty nawet miernoto nie wiesz skąd się wzięło słowo reset w polityce? mianowicie pierwszy reset był pomiędzy Obamą a rosją a teraz jest również pomiędzy trampkiem a putinem :) a kto kaczafiego robił rusofobem? ty chłopie używasz słów których nie znasz znaczenia :) on zawsze kochał komunistów i kacapów :) :) :) 2026-04-08 21:11 10. rgg chłopie czy ten reset z Rosją całkiem ci na mózg padł że Kaczyńskiego zawszę robiliście rusofobem a teraz mówicie że trzyma sztamę z ruskim,jak się źle czujesz to się udaje do lekarza najlepiej tego od głowy
2026-03-23 10:43 1. Pan Z. i koledzy.... i potem powiecie ze to prostest w sprawie mostu a nie wiec polityczny. hehe. kogo chcecie nabrac? 2026-03-11 08:14 2. Strategia rozwoju... Stawiać jak najwięcej deweloperki, reszta to ch... 2026-03-06 08:53 3. moze zamiast organizować te rozchwytywane i konsultacje miasta uruchomi druga zmiane u w urzedzie dla pracujacych obywateli petentów? 2026-03-06 08:25 4. Chętnie bym się dowiedział jakie studia i na jakich poważnych uczelniach mają ukończone uczestnicy dyskusji. Wprawdzie obowiązuje zasada, że wystarczy chęć szczera ale oni chcą zmarnować nasze pieniądze. Oj tam, oj tam. 2026-02-16 21:51 5. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 6. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 7. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 8. Kasia Rysy 2026-01-03 13:15 9. Ładne góalki. 2025-12-29 19:33 10. Znakomity poMYSł panie @jarząbek
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


Pożegnania

FILMY TP


REKLAMA