Reklama

2022-08-19 18:15:36

Konferencja prasowa

Dzień zagłady

Pierwszy raz rocznica zagłady Żydów będzie obchodzona na taką skalę i na terenie całego powiatu nowotarskiego.

30 sierpnia mija dokładnie 80 lat od zagłady Żydów na Podhalu. Był to jeden tragiczny dzień, w którym zakończyła się wielowiekowa historia tej społeczności pod Tatrami. Tegorocznym obchodom przypominającym ten tragiczny dzień poświęcona była dzisiejsza konferencja w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu.

Uroczystości będą się odbywać w Nowym Targu, Rabce i Czarnym Dunajcu.  Rozpoczną się w sobotę 27 sierpnia o godz. 16 w Miejskiej Bibliotece w Rabce od opowieści o swojej rodzinie Racheli  Shavsha, córki Zvi Hirscha Schifefedrina, który urodził się w Rabce. Godzinę później wykład "I woła jedno puste miejsce" wygłosi Ewa Koper z Muzeum - Miejsca Pamięci w Bełżcu. To tam zostali zagazowani Żydzi wywiezieni z Nowego Targu 30 sierpnia 1942 r.

Z kolei w niedzielę 28 sierpnia nieformalna grupa "Historia Rabki" zaprasza na Spacer Pamięci. - Zacznie się w miejscu symbolicznym - na deptaku przed Kawiarnią Zdrojową, gdzie odbył się wielki wiec Goralevolku, podczas którego niemieckim oficjelom dziękowano za to, że oczyścili Rabkę z Żydów - opowiadał podczas piątkowej konferencji prasowej w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu Narcyz Listkowski. Kolejnym punktem będzie willa Tereska, w której znajdowała się niemiecka szkoła policyjna. Jej wykładowcy i kursanci wzięli aktywny udział w Akcji Reinhard, której celem była zagłada ludności żydowskiej na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Na koniec uczestnicy "Spaceru Pamięci" zapalą świeczki na mogiłach rabczańskich Żydów. W Rabce przed wojną żyło ok. 450 Żydów.

W poniedziałek 29 sierpnia uroczystości przeniosą się do Czarnego Dunajca. O godz. 17 odbędzie się modlitwa i odczytanie 500 nazwisk ofiar zagłady na odnowionym przez wolontariuszy żydowskim cmentarzu w Czarnym Dunajcu. O godz. 18 w sali CKiP odbędzie się pokaz filmu "Ukos świata" w reżyserii Wojciecha Szumowskiego dokumentującego działania wolontariuszy w Czarnym Dunajcu. O godz. 20 będzie okazja odwiedzenia synagogi, w której odbędzie się recital Ryfki Foremniak. W czarnodunajeckiej synagodze powstanie Centrum Dialogi Międzynarodowego i Ziem Czarnodunajeckich.

Dokładnie w 80 rocznicę zagłady Żydów uroczystości przeniosą się do Nowego Targu. Poniedziałkowe obchody rozpoczną się na Stadionie Miejskim przy ul. Piłsudskiego o godz. 14, gdzie 30 sierpnia 1942 r. odbyła się zbiórka podhalańskich Żydów przed deportacją. Zostanie tu odczytanych 2,5 tys. nazwisk żydowskich mieszkańców Nowego Targu - ofiar zagłady.

Potem nastąpi przemarsz na stację kolejową, skąd feralnego dnia 80 lat temu wyruszył pociąg załadowany Żydami do obozu zagłady w Bełżcu. Po złożeniu tam kwiatów uroczystości przeniosą się na cmentarz żydowski. Modlitwę tu odprawi  Avi Baumol, naczelny rabin Krakowa. O godz. 20 będzie jeszcze jedna okazja by obejrzeć film Szumowskiego, tym razem w nowotarskim MCK.

Chętni będą mogli skorzystać ze specjalnego autobusu, który w tym dniu o godz. 13 40 będzie czekał na Rynku koło sklepu z tkaninami i będzie przewoził uczestników obchodów.

Z kolei  w środę 31 sierpnia o godz. 18 na nowotarskim Rynku zostanie otwarta wystawa "Aktion Reinhard 80. rocznica niemieckiej zbrodni 1942-1943". Godzinę później w MCK zobaczymy przedstawienie "Ślady na piasku" i koncert  zespołu Magdy Brudzińskiej - Klezmer TRIO.

Ostatnim punktem obchodów będzie 1 września o godz. 17 spotkanie autorskie z Miriam Guensberg, której ojciec pochodził z Nowego Targu. Jest on bohaterem jej książki "Bohater bez ojczyzny", którą będzie można dostać podczas spotkania w nowotarskim Muzeum Drukarstwa przy ul. Jana III Sobieskiego 4.

- Pierwszy raz rocznica zagłady Żydów będzie obchodzona na taką skalę i na terenie całego powiatu - mówiła podczas konferencji prasowej Karolina Panz znawczyni historii podhalańskich Żydów i autorka wielu publikacji na ten temat. Dziękowała wszystkim instytucjom i osobom, które się zaangażowały w organizację. - Chcemy podczas tych obchodów skupić się na ofiarach, konkretnych osobach, ich upamiętnić - tłumaczyła.
Swój udział w obchodach zapowiedzieli Żydzi z wielu krajów m. in. z Izraela, USA, Holandii.

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Yajami Omate 2022-08-20 14:48:11
franek,faktycznie, Jezus niekradl.
Cyklista 2022-08-20 11:09:41
"pożądnym" ???
Aspirancie, w szkole policyjnej nie uczono poprawnej polszczyzny, czy też chodziłeś na wagary ?
jarek 2022-08-20 09:39:33
kidający błonie nie pieprz głupot . Jezus był pożądnym człowiekiem wiec nie mógł być Żydem :-)!
sp 2022-08-20 06:45:48
Takie uroczystości powinne być w Bełżcu a nie drażnić miejscową ludność.
mosiek 2022-08-19 22:15:00
Teraz rzadza polska zydzi dlatego my polacy mamy taki dobrobyt ,historia lubi sie powtarzac
kidający błonie 2022-08-19 19:09:47
A to kościół żadnej uroczystej mszy nie odprawi i nie pomodli się za pomordowanych Żydów, przecież Jezus w którego katolicy wierzą był Żydem.
  • PRACA | dam
    Potrzebna osoba na tłusty czwartek 11/12.02 do smażenia i zawijania pączków, dobrze płatne 694357379.
  • PRACA | dam
    PRZYJMĘ W KOŚCIELISKU DO PRAC BIUROWO-RECEPCYJNYCH. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZLECĘ PRACE PORZĄDKOWE, REMONTOWO-BUDOWLANE W KOŚCIELISKU, OD ZARAZ. 608 806 408
  • PRACA | dam
    NAWIĄŻĘ WSPÓŁPRACĘ DO WYKOŃCZENIA TRZECH DOMÓW w ZAKOPANEM (MUROWANIE, INSTALACJE, SUCHE TYNKI, ŁAZIENKI). 608 806 408
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    MERCEDES BENZ 1.5 benzyna, stan bdb. 698 572 263.
  • PRACA | dam
    PRACA DODATKOWA DLA MŁODEJ ENERGICZNEJ OSOBY - Zakopane - 602 441 440.
  • ZDROWIE I URODA
    MOJA PRZESTRZEŃ ZDROWIA - mgr MONIKA ODRZYWOŁEK. Masaż terapeutyczny, powrót do sprawności po kontuzjach i operacjach, praca z napięciami mięśniowymi i przeciążeniami, terapia blizn. WIZYTY DOMOWE: 601 772 831
  • PRACA | dam
    Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupie pilnie działki budowlane w Kościelisku , Zakopane mogą być z budynkami tel 660797241.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • PRACA | dam
    WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM W WITOWIE, w którym do roku 2025 znajdował się Ośrodek Zdrowia. 698 508 796.
  • PRACA | dam
    Przyjmę do pracy kucharza/pomoc kuchenną w restauracji w Dolinie Kościeliskiej.. 723 997 045 harnas@harnas.eu
    Tel.: 723
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI PIEKARZA. Na stałe, umowa. 602 759 709
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI DO KROJENIA I PAKOWANIA PIECZYWA. 602 759 709
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • PRACA | dam
    Praca na krojeniu - pakowaniu pieczywa Piekarnia Łapsze N. 601-086-310
    Tel.: 601
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA, KUCHARZA WYDAWKOWEGO, BARMANA, PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO. Praca na stałe lub dorywczo, CV na: rabka@siwydym.pl, informacje pod numerem: 887 080 004
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni CUKIERNIKA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • BIZNES
    DO WYNAJĘCIA DZIAŁKA W ZAKOPANEM (w pobliżu "Szymonka") - 886 145 908.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERA/-KĘ. Kontakt: 600 035 355, 600 035 080 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • PRACA | dam
    Pracownia Projektowa SŁOWIK ARCHITEKTURA z siedzibą w Zakopanem, poszukuje ARCHITEKTA.. 668 309 058 https://slowikarchitektura.pl/ biuro@slowikarchitektura.pl
    Tel.: 668
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-01-28 21:00 Ponad dwa tysiące niebezpiecznych sytuacji, każdy może skorzystać z policyjnej mapy zagrożeń 2026-01-28 20:00 Ocalić Maruszynę na taśmie. Ratowanie lokalnej historii z kaset VHS (WIDEO) 1 2026-01-28 19:00 Ruszyły roboty przy budowie nowego mostu w Chabówce 2026-01-28 18:30 Zatrzymali Czecha na podstawie Europejskiego Nakazu Zatrzymania 1 2026-01-28 18:30 34. Finał WOŚP. Rekordowe granie w Białce Tatrzańskiej 1 2026-01-28 18:00 Ferie w Muzeum Tatrzańskim. Wystawy, warsztaty i góralskie spacery po sztuce (WIDEO) 1 2026-01-28 17:04 Kolizja dwóch samochodów w miejscowości Suche. Jedna osoba poszkodowana 2026-01-28 17:00 Piramidalny Bałwan przez wielkie B powstał w Rdzawce, rekord pobity 2026-01-28 16:30 Poskaczą w Skawicy 2026-01-28 15:55 Ukrywał się w tapczanie. Kryminalni z Nowego Targu dopadli poszukiwanego 25-latka 4 2026-01-28 15:30 Wydział wyrzutków ze Slough House. Mamy dla was książki 2026-01-28 15:00 Sto lat dla dziadków (ZDJĘCIA) 2026-01-28 14:50 Tak parkują w Zakopanem, na chodniku, przy znanej, sieciowej drogerii 6 2026-01-28 14:31 Krótkoterminowy wynajem auta na wyjazd w góry - jaka kategoria sprawdzi się najlepiej zimą? 2026-01-28 14:30 Dobrze, ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył... 2026-01-28 14:00 Awanturującego się niedoszłego klienta pod Gubałówką zgarnęła policja 2 2026-01-28 13:30 Odszedł Śp. Roland Złotkowski 2026-01-28 13:00 Hanna i Franciszek na topie. Zakopiański USC podsumowuje 2025 rok 3 2026-01-28 12:00 Mieszkańcy przy Alejach czekają z nadzieją na szlaban i pełnoprawne miejsca postojowe 5 2026-01-28 11:01 Pochmurny i mroźny poranek w Zakopanem. W nocy opady śniegu (WIDEO) 2026-01-28 10:10 Tatry skute lodem. Zima pokazuje pazury i nie wybacza błędów 2026-01-28 10:00 Nowa droga w sercu Zakopanego odciąży ulicę Orkana i Grunwaldzką 11 2026-01-28 09:00 W projekcie COŚ znowu się dzieje. Koncert EABS 2026-01-28 08:00 Fizjoterapia z uważnością. Projekt wsparcia dla dzieci z rodzin zastępczych i adopcyjnych 2026-01-27 21:30 Sztuka współczesna w willi Oksza 2026-01-27 21:00 Rodzinne Kolędowanie z Miejską Orkiestrą Dętą w Nowym Targu 2026-01-27 20:59 Zakopane - sprzedam tanio różne BIURKA 2026-01-27 20:30 Ponad 30 tysięcy złotych zebrano podczas 34. Nowotarskiego Finału WOŚP 9 2026-01-27 20:13 Samochód jadący Drogą do Olczy nie zatrzymał się do policyjnej kontroli 5 2026-01-27 20:00 Gminne cztery kąty 2026-01-27 19:30 Policjanci z Zakopanego pomogli poszkodowanemu w Oświęcimiu 2 2026-01-27 19:00 Aktywne ferie w Zakopanem. Miasto stawia na sport, kulturę i zdrowie dzieci 1 2026-01-27 18:29 Zapomniane ofiary hitleryzmu. Odmawiali hajlowania. Kim oni byli? 20 2026-01-27 18:00 Zakopane z rekordowym dofinansowaniem. Ponad 119 mln zł na wodno-kanalizacyjną inwestycję 2026-01-27 17:31 30 stycznia wraca ruch dwukierunkowy na ul. Sienkiewicza 4 2026-01-27 17:00 Bardzo ślisko na szlakach w Tatrach (WIDEO) 2026-01-27 16:00 Większe dotacje na sport i kulturę w Zakopanem 2 2026-01-27 15:00 Co trzeci mieszkaniec Zakopanego to senior. Miasto otwiera Klub Seniora (WIDEO) 14 2026-01-27 14:32 Bartłomiej Bukowski nowym szefem Rady Miasta w Czarnym Dunajcu 1 2026-01-27 14:09 Akcja ratunkowa w Gliczarowie Górnym (WIDEO) 4 2026-01-27 14:04 Zaginął piesek w Kościelisku - prośba o pomoc 2 2026-01-27 14:00 Piękna pogoda w Tatrach, ale ślisko na szlakach (WIDEO) 2026-01-27 12:59 Trzęsienie ziemi samorządzie w Czarnym Dunajcu 1 2026-01-27 12:30 Jazda po alkoholu na nartach kończy się wyproszeniem ze stoku 1 2026-01-27 11:59 Największy parking w Zakopanem nieczynny do odwołania 15 2026-01-27 11:30 Spotkania z dziedzictwem muzycznym Podhala i Lubelszczyzny 2026-01-27 11:30 Odliczamy dni do największego festiwalu hip-hopowego w regionie. Mamy dla Was bilety 2026-01-27 11:30 Po awanturze z narzeczoną trafił prosto do więzienia 2 2026-01-27 11:00 Komisja rewizyjna ostro krytykowana za kontrolę w Kablówce 2026-01-27 10:00 Poradnik na niepewne czasy. Rząd przypomina: bezpieczeństwo zaczyna się w domu 12
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-01-28 21:38 1. Czuć jarka :) Tak czy nie ? 2026-01-28 20:57 2. Dzieci nazbierały, ci od ubeckich emerytur i ośmiu gwiazdek policzyli i sukces głoszą. A wczoraj na wyborcza.pl piszą że za 2025 r. NFZ zalega szpitalom samorządowym 4,5 mld zł. I że to wcale nie jest źle, ten rok może być gorszy. UŚMIECHNIJCIE SIĘ BRYGADA!!! NIECH TO SYĆKO GĘŚ KOPNIE!!! 2026-01-28 20:51 3. Iidom.cupy.na.3lata.narszenie.nietklności.celsnej.strurzuw prwa 2026-01-28 20:49 4. Niby za darmo a jednak kce za to 30zł... Cosik tu nie pasuje 2026-01-28 20:43 5. Ile jeszcze promowania tego milicyjnego synalka, wyzywającego ludzi od sepsy i mocnego jedynie wobec schorowanych babć? 2026-01-28 20:29 6. Patola i tyle! Jak się policji nie otwiera to wchodzą a ten tchórz i patol zamiast wyjść do policjantów bo w domu dzieci to się chował w tapczanie. Potem my taką patologię w więzieniach utrzymujemy. 2026-01-28 19:40 7. Każden obywatel od poczęcia do naturalnej śmierci powinien mieć prawo do posiadania samochodu, a samochód prawo do 3 miejsc postojowych nocnego, dziennego i gdzie popadnie. 2026-01-28 19:25 8. Tu sobie obejrzyjcie jak straż wiejska dzielnie przegania misie z Krupówek... https://youtu.be/o8yI9ezbuOk?t=600 Nawet nie wyszli z samochodu. Poziom merytoryczny i kulturalny niestety dno. Dlaczego te obiboki nie chodzą na piechotę? Burmistrz obiecywał piesze patrole. A ci nawet nie podjęli interwencji i dukają jakieś farmazony pod nosem. Kto tych ludzi zatrudnia, daje nagrody, wyróżnienia, promuje i awansuje...?!?!?!? Przecież to jest cyrk! 2026-01-28 19:22 9. BMW to stan umysłu. 2026-01-28 19:13 10. te! napisałem ci skąd to wiem! masz problem nie tylko z czytaniem
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama