Reklama

2022-09-26 21:00:05

Krościenko

Parkometr niezgody

Mieszkańcy Krościenka uważają, że wójt bez zgody rady gminy postawił parkometry na parkingu w sąsiedztwie kościoła. Jan Dyda temu zaprzecza.

Mieszkańcy Krościenka są oburzeni. Pewnego dnia zajechali w pobliże kościoła i okazało się, że muszą zapłacić za postawienie samochodów na czas Mszy św. Chodzi tu o tzw. nowy parking przy ul. Jana III Sobieskiego.

"Niedawno została wprowadzona strefa płatnego parkowania przez wójta bez wiedzy i zgody rady gminy, bez uchwały w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, bez przyjęcia regulaminu strefy płatnego parkowania. Każdy parafianin chcący uczestniczyć w nabożeństwie niedzielnym jest zobligowany do uiszczenia opłaty w kwocie 4 zł" - pisze do nas oburzony mieszkaniec Krościenka. Tłumaczy, że budowa parkingu była dofinansowana ze środków rządowej rezerwy budżetowej państwa. Są tu miejsca postojowe na 125 samochodów i 18 autobusów. Jak twierdzi interweniujący u nas mieszkaniec, parking był częścią infrastruktury turystycznej, miał służyć nie tylko turystom, ale mieszkańcom, parafianom i pielgrzymom ruchu oazowego "Światło - Życie". "Wprowadzenie odpłatności za parkowanie zupełnie podważa pierwotny charakter i sens tej inwestycji, a także jest atakiem wójta na turystyczny rozwój Krościenka i sposobem na wyciąganie pieniędzy z kieszeni mieszkańców" - ocenia autor listu. Dodaje, że parking miał być płatny siedem dni w tygodniu przez całą dobę.

Po interwencjach mieszkańców opłaty nie są pobierane. Stanisław Gabryś, przewodniczący Rady Gminy Krościenko potwierdza, że na parkingu stanęły parkometry, a do gminy wpłynęły skargi. Na sesję przygotował interpelację w tej sprawie.

Jan Dyda, wójt Krościenka, przekonuje, że sprawa strefy płatnego parkowania przy ul. Jana III Sobieskiego była omawiana na marcowej sesji. - Radni wtedy podjęli uchwałę o zakupie i montażu parkometrów dokładnie w tym miejscu. Ogłosiliśmy przetarg na to przedsięwzięcie. Firma wywiązała się z tego w terminie. Poza tym radni podjęli decyzję o zmianie organizacji ruchu - podkreśla wójt. Jan Dyda wyjaśnia, że na razie urządzenia są nieczynne. Opłata będzie pobierana dopiero po ogłoszeniu i uprawomocnieniu się zarządzenia wójta w tej sprawie, czyli w październiku.

Wójt zapewnia, że w soboty, niedziele i święta opłaty nie trzeba będzie płacić. - Przygotowujemy specjalny regulamin, w którym wszystko będzie wyjaśnione. Poza tym będzie tam zamontowane oznakowanie - tłumaczy wójt.


Tymczasem we czwartek odbyła się sesja rady gminy, na której - za sprawą parkometrów - było burzliwie. Radni najpierw usłyszeli, że parkometry nie były włączone, później, że jednak przez dwa dni były, ale to ze względu na serwisowanie.
- To dlaczego na parkometrach  byłainformacja o wysokości opłat, był numer identyfikacyjny? To wprowadzało w błąd osoby korzystające i chaos na parkingu. Dlaczego urządzenia nie zostały zabezpieczone czarną folią, co stosuje się przy urządzeniach drogowych lub innych, jeśli są nieczynne? - pytał Stanisław Gabryś.

jof

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

1
2
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Wstyd 2022-10-01 09:45:28
Każdej bzdury można się spodziewać ze strony tego wójta. Facet w swoim absurdzie jest nieobliczalny. Ale jeśli podczas sesji wychodzi że wicewójt nawet nie wie że na tym parkingu nie ma kosza na śmieci i twierdzi że wywozi z tamtąd mnóstwo śmieci to to już jest szczyt kompromitacji. Tak niekompetentnych władz w historii tej gminy jeszcze nie było.
Tygrys 2022-09-30 15:51:40
Księgowa na parkingu na godziny, pomijając niezgodność z przepisami kodeksu pracy, to taka działalność wójta raczej podpada pod artykuł 204 kodeksu karnego gdyż niewiele ma wspólnego z ustawa o samorządzie gminnym czy gospodarce komunalnej. Ale dla wójta istotne że on jak również jego zastępca oraz sołtys bawią się dobrze. Szkoda tylko, ze kosztem Krościenka i jego mieszkańców.
Odpowiedź 2022-09-30 15:36:23
Wójt z zastępcą obecnie prowadzą casting w służbach finansowych, na najlepsza księgową na parking w porze nocnej, wyniki wyborów jak deklarują będą znane w październiku a więc może już jutro, z niecierpliwością oczekujemy na szczegółowe informacje o konkursie i jego przebiegu.
Hiszpan 2022-09-30 15:07:29
Księgowa w nocy na parkingu za 2 zł na godzinę, oryginalny pomysł wójta na zwiększenie przychodów gminy ze wsparciem sołtysa. Taka atrakcja turystyczna Krościenka.
Pytanie 2022-09-30 13:43:21
Czy już została wytypowana księgowa która będzie o 1:00 kontrolowała parking?
Głos Krościenka 2022-09-30 08:16:51
Pięknie dziękujemy w imieniu mieszkańców, parafian i turystów za nagłośnienie tych bulwersujących działań wójta. Dzięki interwencji wielu wspaniałych Osób, pod wpływem opinii publicznej, wójt wyłączył parkometry. Niestety, wydarzenia związane z próba bezprawnego pobierania opłat na parkingu przy ul. Sobieskiego, dobitnie prezentują butę, arogancję oraz imperatyw p. Jana Dydy do sprawowania pełni władzy, bez kontroli oraz nadzoru. A faktycznie jedyną obiektywną przesłanką potwierdzającą przekonanie wójta o Jego nadrzędności i wyjątkowości jest tylko przypadek oraz łut szczęścia, wynikający z faktu że obecna administracja centralna przekazuje środki do tzw. przychylnych sobie miejscowości. Dlatego Krościenko się zmienia, ale czy obecny wójt pełni w tym jakąkolwiek znaczącą rolę? Czy te zmiany mają realnie pozytywny wpływ na mieszkańców oraz czy są optymalnie i efektywnie realizowane? Pytania te są retoryczne, a najlepszą odpowiedzią, są ostatnie, nieudolne działania związane z wprowadzaniem odpłatności na parkingu (przez 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę), pomimo że od września do maja ten parking (nawet bezpłatny) jest od godzin popołudniowych praktycznie pusty. Z kolei egzekwowanie w godzinach nocnych obowiązku wykupienia postoju, jest nierealne. Słynna już "Pani z księgowości" (o której mówił podczas sesji wicewójt) nie poradzi sobie z kontrolą parkingu o 1:00 w nocy (a odpłatność 24h do tego zobowiązuje). No chyba że wójt zatrudni w systemie zmianowym pracowników, którym powierzy ten obowiązek. Tyle tylko, że wtedy te działania będą już nie tylko absurdalne z perspektywy hamowania rozwoju gminy, utraty osiągniętej przewagi nad gminami sąsiadującymi, drenowania kieszeni mieszkańców ale przede wszystkim interesu finansowanego samego urzędu gminy, który poniesie koszty niewspółmierne do przychodów. Co więcej, w miejscu przeznaczonym do parkowania na obrzeżach gminy wójt wprowadza opłaty, żeby naturalnie przenieść samochody na sąsiednie ulice, bliżej centrum (Kościuszki, Wędkarzy itp.) gdzie postój jest bezpłatny, chociaż realnie utrudniający poruszanie się pojazdów w ruchu. I właśnie taka to logika, mądrość i roztropność Pana Wójta, widoczna we wszystkim w co się zaangażuje.
Kosmita 2022-09-30 05:11:05
Najlepszy jest wpis tego
kreatora rzeczywistości równoległej, który nie rozumie że ten płatny parking szkodzi każdemu, szuka analogii w innych miastach chociaż jej nie ma i twierdzi że interpelacja była bezzasadna chociaż parkometry nielegalnie pobierały opłaty przez weekend. A gdyby nie interwencja przewodniczącego to by pewnie pobierały do dzisiaj. Poziom hipokryzji komentującego pod nickiem eldo jest zatrważający.
Obserwator 2022-09-30 05:04:00
Pasjonujące jest oglądanie dyskusji przewodniczącego z wójtem. Ich dzieli tak olbrzymia przepaść intelektualna, że ten drugi nie ma totalnie pojęcia o czym mówi ten pierwszy. Ogląda się to znakomicie, szkoda tylko że ten drugi przez swoje niezwykle ograniczone horyzonty tak bardzo szkodzi tej naszej gminie. Przykład
próby wprowadzenia opłat najlepszym dowodem.
Do pana Topolskiego 2022-09-30 01:26:02
Strefę płatnego parkowania ustala się na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych, jeżeli uzasadniają to potrzeby organizacji ruchu, w celu zwiększenia rotacji parkujących pojazdów samochodowych lub realizacji lokalnej polityki transportowej, w szczególności w celu ograniczenia dostępności tego obszaru dla pojazdów samochodowych lub wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej.
Ja nie słyszałem, żeby Wójt miał jakąkolwiek politykę poza szkodzeniem gminie lub był spełniony którykolwiek warunek wprowadzenia strefy płatnego parkowania poza centrum, to jest dopiero aberracja, nie słyszałem żeby gdziekolwiek parkingi miejskie były płatne na obrzeżach.
Żegnamy 2022-09-30 01:08:07
Eldo albo po prostu po imieniu, Tadziu jedz tam gdzie te parkingi rzekomo są płatne i już najlepiej nie wracaj i jeszcze zabierz ze sobą swojego przełożonego.
Lew 2022-09-30 01:06:20
Wójt Krościenka nie wie, no bo i skąd, że gmina nie jest od jak twierdzi od zarabiania tylko tworzenia warunków do zarabiania przez mieszkańców, inwestorów których należy przyciągać podobnie jak turystów dzięki czemu następuje naturalny rozwój, którego niestety przez działania wójta z jego zastępcą nie widać. Kroscienko się zwija. Wójt więc niech lepiej zacznie od oszczędzania, zredukuje koszty, a nie robi takie fikołki jak z płatnym parkingiem, niech nie bierze się za coś na czym się nie zna, a raczej słucha radnych którzy są przedstawicielami mieszkańców. Krościenko nie należy do niego jak podkreśla na każdym kroku. Gmina jest wspólnotą samorządową którą tworzy społeczność lokalna, każdy z nas a nie wybrańcy. Na koniec należy przypomnieć, że pycha zawsze kroczy przed upadkiem, a tyle buty i arogancji, którą prezentuje swoim zachowaniem wójt Krościenka nie wróży nic dobrego dla mieszkańców.
Brawo 2022-09-30 00:59:31
Dyda, twierdził (podczas sesji) że będzie oddawał te nielegalnie pozyskane pieniądze przez ogłoszenia, a Topolski udaje że nie wiem czy w parkometrze są pieniądze. Szopkę z naszych podatków sobie panowie urządzają. Natomiast najbardziej mi się podoba twierdzenie, że oburzona jest tylko trójka mieszkańców. To w takim razie gratuluje UG na czele którego stoi jaśnie oświecony wójt, że wystarczyły 3 osoby żeby pokazać niekompetencje urzędu gminy na całe Podhale.
Do @scownicok 2022-09-30 00:38:27
Dalej się pocieszajcie i żyjcie w swoim wyimaginowanym świecie garstki kolesiów, że wszystko wam wolna i każdemu się podoba to robienie prywatnego folwarku z Krościenka. Dzień po wyborach się obudzicie.
Litości 2022-09-30 00:33:45
Tadziu, idź sobie kup ciepła kurtkę i odblaski żebyś miał w czym kontrolować bilety parkingowe o 1:00 w nocy zamiast wypisywać tutaj komentarzy. Rozumiem, że musisz odreagować frustracje po kompromitacji podczas sesji ale to nie tutaj.
Do eldo 2022-09-30 00:25:43
Tak, interes maja w tym wszyscy mieszkańcy którym zależy na rozwoju tej miejscowości i nie widza powodu żeby w kolejnej opłacie składać się na pensje pana wójta. Takie cudowne pomysły ograniczania dostępu do Krościenka to poronione wizje wójta, których wszyscy maja już dosyć.
Do @eldo 2022-09-30 00:03:28
Nie wiem gdzie to niby jeździsz, że tam rzekomo są parkingi na obrzeżach płatne, a w centrum bezpłatne. Kroscienko będzie jedynym takim miejscem na świecie, a pomysłodawcy pierwszymi kandydatami do nagrody Darwina. A te 24h na dobę 7 dni w tygodniu to już stopień poronienia level max. Ale przynamniej orędownicy tego pomysłu (bohatersko anonimowi) jasno się wyświetlili w tych komentarzach. Jedynie z czym się zgodzę, to z tym że, faktycznie za tą wizerunkową kompromitacją i żałosnym atakiem na rozwój turystyczny Krościenka stoją trzy osoby - wójt, zastępcą i sołtys. Trójka lokalnych geniuszy, którzy koniecznie próbują całą aktywność przenieść na bezpłatny dworco-parking (z wiadomych względów i oczywistych inspiracji). Jeśli natomiast chodzi o interpelacje to trafiona w punkt, a autorzy pobierania nielegalnych opłat niech się lepiej zastanowią jak oddać pieniądze które pobrali niezgodnie z prawem.
bóg zapłać 2022-09-28 00:51:01
Gdyby opłaty pobierał pleban to by była cisza. A parking jest na kościelnym czy gminnym gruncie? Na utrzymanie składają się wszyscy mieszkańcy, nie tylko chodzący do kościoła. Pleban niech nie sieje fermentu tylko zachęca "wiernych" do wyższych datków. "Do kościoła rowerem a opłata za parking na tacę". I modlić się żarliwie bo w ramach walki z putinem w kościele będzie zimno.
scownicok 2022-09-27 20:12:04
Teza postawiona w artykule: "Mieszkańcy Krościenka są oburzeni." sugerowałaby, że większość mieszkańców jest oburzona, a prawda jest taka, że nie większość tylko 3 osoby.
Goral4102 2022-09-27 17:37:37
Chciałbym tylko nieśmiało zauważyć, że mamy XXI wiek i nie ma przymusu chodzenia do kościoła. Skoro jednak ktoś chce chodzić, niech płaci. Taka forma podatku od pobożności.
Miś Turysta 2022-09-27 10:45:32
W niedzielę i święta parking dla turystów zajęty. Nie ukrywam ale jak parkuję to większość pyta się gdzie się płaci, więc chętnych do płacenia nie brakuje. Lepiej byłoby oznaczyć dobrze WC bo chodzą dookoła budynku.
Natomiast do kościółka mieszkańcy to najlepiej na nóżkach bo to zdrowo jak 17 stopni w domu a poza tym wszędzie są chodniki.
Wiking 2022-09-27 10:09:43
Brawo dla Pana Przewodniczącego Rady Gminy za zainteresowanie się sprawą i jakże potrzebną interpelację.
marian 2022-09-27 10:08:26
to jest zbiórka na premie świąteczne dla urzędasów w Krościenku.Bo ciężkie czasy.
eldo 2022-09-27 08:59:19
Ktoś chyba ma w tym interes aby parking był bezpłatny. Nie rozumiem takiego poruszenia, gdziekolwiek jadę to parkingi wszędzie są płatne, a interpelacja jest bezzasadna.
lewak 2022-09-26 23:14:16
W czasie uroczystości religijnych, proponuję darmowy godzinny bilet podobnie jak przed niektórymi sklepami wielkopowierzchniowymi.
czepialski 2022-09-26 21:53:02
Jaka jest różnica w wyborze opłat pomiędzy punktem 2 a 4. Niefortunne miejsce na parkometr, czy będzie tablica z wykazem świąt i świątek oraz godzin.
2022-11-27 08:59 Podhale Nowy Targ ma 90 lat. Czy spełnią się sobotnie obietnice? 2022-11-27 08:00 Trzy tysiące małopolskich uczniów wzięło udział w Olimpiadzie ZUS 2022-11-26 21:15 Kiedy przejedziemy wschodnią obwodnicą Nowego Targu? (WIDEO) 1 2022-11-26 20:15 Finał poszukiwań. Maniuś się odnalazł wkrótce po publikacji! (AKTUALIZACJA) 1 2022-11-26 20:00 Czy aby podwyżka za śmieci nie za mała będzie? - zastanawia się radny 2022-11-26 19:00 Medyczne szkolenie ratowników TOPR 2022-11-26 18:00 Prawda nie istnieje albo jest jak sztuka przekonuje Arkadiusz Karapuda 2022-11-26 17:31 Numer VIN - poznajmy go dokładnie 2022-11-26 17:00 Powstaną dwie nowe galerie tam, gdzie stoją dwie niedokończone! (WIDEO) 2 2022-11-26 16:20 Szczęsny, Zieliński i Lewandowski. Oni dali nam zwycięstwo z Arabią Saudyjską 7 2022-11-26 16:00 Powstaje rondo na ul. Parkowej - czy zdążą skończyć na czas? 2022-11-26 15:00 Nowe rondo w Zakopanem. Jak się wam podoba (WIDEO) 22 2022-11-26 14:58 Uważajcie na oszustów. Dzwonia do mieszkańców powiatu tatrzańskiego 4 2022-11-26 14:00 Był wspaniałym człowiekiem, odszedł zbyt szybko. Pogrzeb Jacka Niklińskiego 1 2022-11-26 13:20 Wypadek w Białce Tatrzańskiej - samochód dachował, a co z kierowcą? 1 2022-11-26 13:00 Równoj ku Górze - oratorium w Zakopanem 2022-11-26 12:30 Jedenastka górą w Miejskich Igrzyskach Szkół Podstawowych w Pływaniu (galeria zdjęć) 2022-11-26 11:30 Jestem wzorem do naśladowania 2 1 2022-11-26 10:40 Piotr Żyła na trzecim miejscu w Ruka, Kubacki tuż za podium! 2022-11-26 10:00 Chmury przepływają nad Giewontem 2022-11-26 09:39 2500 osób, 50 głowic świetlnych, tunel laserowy i ekrany o przekątnej 570 cali 2022-11-26 09:27 Poważny wypadek w Cichem (AKTUALIZACJA) 2022-11-26 09:00 Porozmawiajmy o zakopiańskiej architekturze 2022-11-26 08:00 Prestiżowa nagroda dla Katarzyny Ceklarz 2022-11-25 22:00 Lidia Rosińska z dłutem na szczycie 1 2022-11-25 21:00 Góralskie Święto Dziękczynienia 2022-11-25 20:00 Majka także potrzebuje pomocy. Koncert charytatywny 2022-11-25 19:00 Kolejny sukces projektantki mody z Nowego Targu (WIDEO) 2022-11-25 18:00 Zabawa na całego dla cierpiącej sąsiadki. Cała wieś dla Wioli Hreśki 2 2022-11-25 17:00 W Zakopanem łamane jest prawo konstytucyjne 7 2022-11-25 16:11 Mleko modyfikowane - alternatywą dla pokarmu kobiecego 2022-11-25 16:04 Samochód uderzył w słup. Wstyd się przyznać, zasnąłem - mówi kierowca volvo 5 2022-11-25 16:00 Znamy więcej informacji na temat tragicznego pożaru w Maruszynie 2022-11-25 15:15 Część ulicy Droga do Białego będzie bez prądu 1 2022-11-25 15:10 Autobus wjechał do pizzerii 13 2022-11-25 15:00 Skubanie siana w drodze do piekieł 2022-11-25 14:14 Ogród gotowy na zimę - 6 porad, które warto wdrożyć 2022-11-25 14:06 Stalking 2022-11-25 14:00 Rusza kiermasz ozdób świątecznych, dochód na budowę domu dla niepełnosprawnych 2022-11-25 13:00 Zdjęcia złodziei wywieszone na sklepowym oknie. Każdy może ich zobaczyć 20 2022-11-25 12:00 Na Kasprowym 13 cm śniegu. W sobotę szansa na przejaśnienia 2022-11-25 11:45 Podróż w głąb niesamowitego świata w nowej animacji Disneya. Mamy dla was bilety 2022-11-25 11:16 Od soboty nowe rondo w Zakopanem 14 2022-11-25 11:00 Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Zakopiańcy radni wciąż nie chcą uchwalić prawa przeciwdziałającego przemocy 7 2022-11-25 11:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 1 2022-11-25 10:37 Rozbita szyba w popularnym sklepie na Krupówkach. Ktoś urządził sobie black friday 3 2022-11-25 10:26 Wycena kuriera? Sprawdź, co wpływa na cenę paczki 2022-11-25 10:08 Najlepszy hotel przy lotnisku Chopina w Warszawie? Air Hotel! 2022-11-25 10:00 Rabczański park wieczorową porą - śnieżna bajka (zdjęcia) 2022-11-25 09:00 Wakacje będą trwały trzy miesiące? Co sądzicie o tym pomyśle? 7
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-11-27 08:06 1. Rondo jest OK i najlepsze rozwiązanie, tylko kierowcy na egzamin poprawkowy , widać co przedstawia nagrany film Trzeba by było się nauczyć jeździć i było by ok, proszę zobaczyć ilu kierowców dało kierunkowskaz przy wyjeździe z ronda, czyż nie jesteśmy zobowiązani sygnalizować prawym kierunkowskazem opuszczając każde rądo ? Pytanie gdzie Policja, bo powinni sypać mandaty, jest to wykroczenie drogowe 2022-11-27 07:40 2. Nowy Targ jak i okolice nie potrafi się odnaleźć w gospodarce wolnorynkowej. Czasy Kombimatu świetności hokeja, czy sąsiadujących uzdrowisk już dawno minęły lub związaną z Ameryką "strefą dolarową". Pozostał materiał dla kościoła i związanymi z nim partami. Dodam, że na wolności Ukrainy zależy organizacjom żydowskim i kościelnym. Z resztą z perspektywy czasu jak na wolności Polski. Widać kto zyskał. 2022-11-26 23:20 3. czytałem tutaj "komentarze" po pierwszym meczu. Może wieczni malkontenci (czyt. wiecznie niezadowoleni idioci) napiszecie teraz jedno, jedyne słowo....... 2022-11-26 22:16 4. Zderzak nie homologowany czyli z ubezpieczenia nici. 2022-11-26 22:11 5. Rondo na miarę naszych czasów i naszych możliwości. 2022-11-26 22:03 6. Jaruś, co tam, co tam ? Jaki problem cię nurtuje ? 2022-11-26 21:49 7. Pan od maseczek nie musiał akurat wychodzić przed szereg na pogrzebie tak wybitnej osoby. 2022-11-26 21:22 8. Rondo imienia Zenka Martyniuka 2022-11-26 20:43 9. niestety :( na Podhalu większość zna kotka Czarusia i uwielbia jego właściciela :) 2022-11-26 20:41 10. @Dziadek. Z karnym to jak ze Św. Marcinem; - albo zimę straci albo ją wzbogaci.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania

Album TP

Dołącz do nas - facebook