Reklama

2022-10-13 20:45:50

Podhale

Bieda! W samorządach brakuje pieniędzy na oświetlenie

Ciemne ulice, zamknięte wieczorami stadiony, święta bez iluminacji. Gminy szukają oszczędności, gdzie mogą.

- W zeszłym roku płaciliśmy 40-70 groszy za kilowat (brutto), w 2023 r. ceny szacowane są na 2,5- 2,9 zł. Energia do tej pory kosztowała nas niecały milion, gdybyśmy teraz podpisali proponowaną nam umowę, musielibyśmy zapłacić pięć razy więcej w porównaniu do poprzedniego roku - mówi Marcin Kolasa, zastępca wójta w gminie Nowy Targ. Dlatego urząd  podpisał na razie umowę awaryjną z Tauronem z ceną 2,21 zł za kilowat. Trudna sytuacja dotyczy także ogrzewania szkół i innych gminnych obiektów. Szkół jest 20, ogrzewane są gazem, ekogroszkiem, pelletem i olejem opałowym. Opał zapewniony jest do końca tego roku. Co w przyszłym? - W pierwszym przetargu najtańszą propozycją, jaką otrzymaliśmy, była kwota 4,7 tys. zł za tonę ekogroszku, dlatego musieliśmy przetarg unieważnić - mówi Marcin Kolasa. Drugi przetarg przyniósł cenę 3,6 tys. zł za tonę. Umowa nie została jeszcze podpisana. - Priorytetem jest ogrzanie szkół i przedszkoli, dlatego niezależnie od ceny będziemy musieli go kupić. Z powodu cen opału na pewno nie będzie zdalnego nauczania - zapewnia wicewójt.

Gmina zaciska jednak pasa. Od 1 października rezygnuje z oświetlania nocnego ulic. Z ogrzewania będzie wyłączana część remiz, gdzie tylko jest to możliwe. Nie będzie już treningów wieczornych w klubach sportowych, by zaoszczędzić na nocnym oświetlaniu  stadionów.

Skarbnik pracuje nad budżetem na przyszły rok. Już wiadomo, że wzrost kosztów energii i opału na pewno odbije się na inwestycjach, które w przyszłym roku będą ograniczone. Marcin Kolasa dodaje, że gminy mają od państwa dostać rekompensatę w wysokości 40% poniesionych kosztów, ale w stosunku do roku 2021 i 2022, a to oznacza w rzeczywistości dopłatę ok. 20% rzeczywistych kosztów.

Na Spiszu nocą ciemno

- W budżecie trzeba znaleźć dobrych kilka milionów na zabezpieczenie podstawowych rzeczy - mówi o skutkach galopującej inflacji i wzrostu cen energii Jakub Jamróz, wójt gminy Łapsze Niżne. Tylko za energię gmina musi zapłacić 6-krotnie wyższe kwoty (w 2021 r. płacili 33 grosze za kWh, w tym - 1,24 zł). Gmina właśnie rozstrzygnęła przetarg na kolejny rok. W 2023 r. oświetlenie uliczne będzie kosztowało 1,7 zł za kilowat, prąd w obiektach kubaturowych - 1,9 zł. - Umowę podpisaliśmy z klauzulą, że jeśli ceny spadną, będziemy mogli tę umowę rozwiązać - tłumaczy wójt. Podobnie jak inni samorządowcy liczy, że sytuacja jest przejściowa.

Większość szkół i innych gminnych obiektów ogrzewana jest pelletem. - Rok temu za tonę płaciliśmy 1,4 tys. zł, w tym już 2,9 tys. zł - podkreśla Jakub Jamróz. Na przyszły rok jeszcze nie ogłosili przetargu. Zapytany o oszczędności wójt informuje, że nowością w tym obszarze dla mieszkańców będzie brak oświetlenia ulicznego nocą. - Paradoksalnie inwestycji będziemy mieć sporo , a to za sprawą dofinansowania z Polskiego Ładu, nasz wkład to tylko 5-10% - mówi wójt. Planowane są m.in. inwestycje drogowe, budowa hali sportowej we Frydmanie czy remont zespołu dworskiego w Falsztynie. - Liczymy bardzo na obiecane wsparcie rządowe - nie ukrywa Jakub Jamróz.    

W Czarnym Dunajcu bez dotacji

Wójt Czarnego Dunajca jest jednym z nielicznych, który twierdzi, że może spać w miarę spokojnie. - Jesteśmy zabezpieczeni pod każdym względem. Cenę za prąd w wysokości 40 groszy za kilowat mamy zapewnioną do końca 2023 r. dzięki podpisanej wcześniej umowie - mówi wójt Marcin Ratułowski. Dodaje, że w szkołach, które opalane są węglem, udało się kupić po osiem ton dla każdego obiektu po cenach bardzo atrakcyjnych, o połowę mniejszych niż są teraz na rynku. Także podpisana wcześniej umowa na gaz gwarantuje względny spokój. - W przyszłym roku najprawdopodobniej będzie potrzebny zakup węgla, ale jakie to będą koszty, zależy od zimy - mówi.

Mimo to i tu gminę czekają oszczędności. Nie będzie  w tym roku lodowiska. Wieczorne zajęcia na stadionie będą ograniczone. Mieszkańcy w przyszłym roku nie będą też mogli liczyć na gminne dotacje, tak jak było do tej pory, na przydomowe oczyszczalnie ścieków  czy wymianę kotłów grzewczych. Wiadomo też, że w okresie Bożego Narodzenia nie będzie świątecznych iluminacji na ulicach.  

Lodowiska w Kościelisku nie będzie

Gminy powiatu tatrzańskiego, przynajmniej o wzrost cen prądu nie muszą się na razie martwić. Dzięki podpisanej do końca 2023 r. umowie stawki pozostają bez zmian. Gorsza sytuacja jest z ogrzewaniem i pozostałymi kosztami.

W gminie Kościelisko wszystkie szkoły ogrzewane są olejem opałowym, a jego ceny wzrosły dwukrotnie. - Na pewno będzie stacjonarne nauczanie w szkołach, nie bierzemy możliwości przejścia na nauczanie zdalne. Nie chcemy, pewnie podobnie jak inne samorządy, oszczędzać na dzieciach - zapewnia Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko.

Nie będzie też nocnych wyłączeń latarni ulicznych. - Przynajmniej na razie nie ma takiej konieczności. Kwestia bezpieczeństwa, zwłaszcza w okresie zimowym a także fakt, ze jesteśmy gminą turystyczną, nakazuje tutaj duża rozwagę i odpowiedzialność - tłumaczy wójt.

Władze rezygnują natomiast chociażby z lodowiska, które od tego sezonu miało działać w Kościelisku, z myślą o mieszkańcach i turystach. Zastanawiają się też nad rezygnacją ze świątecznej iluminacji. Nie wszystkie zaplanowane inwestycje znajdą się w budżecie na 2023 r. - To będzie budżet ostrożnościowy, rozwojowy, z pewną „korektą biegu”. Będzie kontynuacja rozpoczętych inwestycji i tych, na które pozyskaliśmy środki zewnętrzne, chociażby z Polskiego Ładu. Mniejsze inwestycje stoją pod znakiem zapytania - mówi Roman Krupa.

Sen z oczu samorządowcom spędza odśnieżanie. Wiadomo, że i tu ceny mogą wzrosnąć, a już wcześniej był to dla gmin poważny wydatek. Niektórzy biorą pod uwagę tylko odśnieżanie głównych dróg. - U nas otwarcie ofert dotyczących odśnieżanie nastąpi w najbliższych dniach. Ale konia z rzędem temu, kto jest w stanie w sposób nie budzący kontrowersji, odpowiedzieć, z odśnieżania których dróg mielibyśmy zrezygnować, a z których nie. Mam nadzieje, że u nas takie decyzje nie będą konieczne- mówi wójt Kościeliska. Martwi się też sytuacją przedsiębiorców, dla których to również bardzo trudny czas.

Beata Zalot

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Mirka 2022-10-14 14:49:29
Światła, monitoring wyłączą i będzie raj dla wszelakiej maści przestępców. Zrujnowali Polskę.
Do Cyklisty 2022-10-14 08:49:08
Bo "samoŻądcy" Prawdziwi Polacy wyłącznie z PiS to mądrzy ludzie wybrani przez takich samych , więc nie może być inaczej.
sp 2022-10-14 05:08:47
Dziwi mnie duża różnica między Spiszem a Nowym Targiem.
Z moich obserwacji poznać wieczorową porą gdzie mieszkają kraincy a gdzie rodowici mieszkańcy (niekiedy świeci się jedna żarówka).
Cyklista 2022-10-13 21:03:18
tam gdzie rządzą samożądcy prawdziwi Polacy ciemno nie będzie
Jagu 2022-10-13 20:57:46
Dziś na Stolarczyka lampy świeciły się już po 17-tej. Po co?
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia PLAC 48 arów, uzbrojony, sąsiadujący z ścieżką rowerową - Harklowa/Dębno. Idealny pod biznes. 510 177 772.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam DOM JEDNORODZINNY - centrum Nowego Targu. 575 567 874.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy REZYDENTA/REZYDENTKI do obsługi nowoczesnych apartamentów w Zakopanem. Oferujemy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem +48 666 522 367.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Szczeniaki Shih tzu z rodowodem. 730 519 594.
 • PRACA | dam
  Aparthotel Renesans w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowisko KELNER/BARMAN. Stabilna praca w nowo otwartym Obiekcie. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: restauracja@renesans.pl lub tel. 573676102.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  KOZA DOJNA - 783 575 415
 • PRACA | dam
  REMONT DACHU. Zlecę wykonanie remontu dachu polegającego na wymianie gontu drewnianego na blachę imitującą gont (np. Janosik) wraz z obróbkami. Powierzchnia dachu to około 3000 m2. Celem ustalenia szczegółów i złożenia oferty proszę o kontakt na numer 502732604
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię na stanowisko fryzjer, pełne świadczenia, wysokie zarobki. 600050535 dorotakolasaa@gmail.com
  Tel.: 600050535
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 53.5 m2, również PIWNICA 21 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam nowego Forda connecta LII kolor szary 3 miejsca z przodu ,hak,bagażnik.Faktura VaT /pełny odpis netto oraz Vat w jednym miesiącu/.Cena 82000 zł /netto/. 601592780 jan_kaczor@wp.pl
  Tel.: 601592780
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY - 788 344 233.
 • PRACA | dam
  Biedronka w Nowym Targu poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Kierownik Sklepu i Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/63639/. 222051033 Jeronimo Martins Polska S.A. Biuro Główne ul. Doln klaudia.soja@jeronimo-martins.com
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Jabłonce poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/12517/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Lipnicy Wielkiej poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/49546/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Zakopanem poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/39069/. Infolinia 222051033 www.pracawbiedronce.pl
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • USŁUGI | budowlane
  KLIMATYZACJA. Oferuje dobór i montaż klimatyzacji a także automatykę kotłowni, ogrzewania. Zapraszam do skorzystania z darmowej wyceny. 504163439 biuro@majerczyk.pl
  Tel.: 504163439
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam 2 HEKTARY POLA. 505 429 375.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM - 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię Działkę widokową w Kościelisku. 600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-07-23 19:30 Recital pieśni Wacława Geigera otworzy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej 2024-07-23 18:30 Wakacyjna plaga kradzieży sklepowych pod Giewontem nagrania na monitoringu 2024-07-23 17:30 Po naszym śledztwie szef nowotarskiego Demaru oskarżony o oszustwo 2024-07-23 17:15 Szkolenie topograficzne ratowników GOPR 2024-07-23 17:00 Trzy ulice mają wodę z bakteriami kałowymi, wójt stawia beczkowóz przy szkole 1 2024-07-23 16:00 Policja wydała oświadczenie w sprawie napadu na 19-latkę 3 2024-07-23 15:35 Żółta szkoła w Rokicinach 2024-07-23 15:30 Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego. Kolejne koncerty 2024-07-23 14:38 Zderzenie na zakopiance w Poroninie. Jedna osoba poszkodowana 2024-07-23 14:30 Rabka leczy aktywnie 1 2024-07-23 14:00 Drugiego takiego festiwalu nie ma na całym świecie (WIDEO) 4 2024-07-23 14:00 Portu stawia na inwestycje w ETF! A Ty? 2024-07-23 13:30 Kiedy szukasz swojego miejsca na ziemi, musisz zrobić fale. Mamy dla Was książki 2024-07-23 13:00 (Nie)porządek obrad i kontrowersje na dzień dobry 2024-07-23 12:40 Maltańczyk - usposobienie, pielęgnacja, cena 2024-07-23 12:36 Jakie usługi wykonuje laboratorium chemiczne? 2024-07-23 12:30 Hardcorowo i nie tylko nad Jeziorem Czorsztyńskim (wideo) 2024-07-23 12:00 Rowerzyści nie wiedzą, gdzie są 6 2024-07-23 11:30 Grechuta, Niemen, Wodecki... Piosenki mistrzów w Kmicicu 2024-07-23 11:23 Jak wyczyścić dywan? 5 praktycznych podpowiedzi 2024-07-23 11:19 Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Zrób dobre pierwsze wrażenie 2024-07-23 11:00 Poranne korki na ul. Nowotarskiej 2024-07-23 10:40 Zamek elektroniczny do drzwi wejściowych - czy warto i jaki wybrać? 2024-07-23 10:35 CHIRURGIA RĘKI - KIEDY NALEŻY SKONSULTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM 2024-07-23 10:00 Najpiękniejsze warkocze ocenione, do konkursu przystąpiło ponad 100 dziewcząt 2024-07-23 09:00 Podhalańska Toskania z piękną ścieżką rowerową (WIDEO) 2 2024-07-23 08:00 Polak, Węgier, dwa bratanki 1 2024-07-22 21:59 Rozpoczął się remont ul. Nowotarskiej. Na razie w jednej części (WIDEO) 2024-07-22 21:40 Za nami święto Kluszkowiec 2024-07-22 21:00 Urząd Miasta: Transakcja w ogóle nie powinna mieć miejsca 8 2024-07-22 20:00 Tu się kompostuje 2 2024-07-22 19:30 Reporterskie śledztwo historyczne i relacja naocznego świadka. Konkurs dla czytelników 2024-07-22 19:00 Wybieracie się do Morskiego Oka? Tu znajdziecie wszystkie praktyczne informacje 2024-07-22 18:30 TPN: Wydawnictwa i pamiątki z GÓRnej półki! 2024-07-22 18:14 Odpust u Marii Magdaleny (WIDEO) 2024-07-22 17:23 Wysypisko śmieci przy indyjskiej restauracji w Zakopanem. Przyjechała Straż Miejska 6 2024-07-22 17:15 Nagroda główna trafiła do szkoły w Murzasichlu, ale inne plakaty także zdobyły uznanie jury 2024-07-22 16:49 Droga w Cichem zamknięta na cztery miesiące 2024-07-22 16:30 Dwa wydarzenia, jeden piątek 2024-07-22 16:14 Burmistrz Zakopanego przyjął dziś delegację z Turcji (WIDEO) 1 2024-07-22 15:49 Kluczyk z węgierskim breloczkiem znaleziony w Miejskim Parku 1 2024-07-22 15:40 Ostrzeżenie przed burzami. Od wtorku chłodniej 2024-07-22 15:36 Orlynta dadzą czadu 2024-07-22 14:59 Pędził przez Biały Dunajec z prędkością 111 km na godz. Pijany kierowca na Krupówkach 2 2024-07-22 14:30 Artystyczne inspiracje w Kościelisku 2024-07-22 14:15 Regał metalowy - funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie 2024-07-22 13:59 Witajcie w Zakopanem! Coraz więcej turystów w stolicy Tatr 3 2024-07-22 13:38 Góralskie Czary 2024-07-22 13:15 Roboty na ul. Nowotarskiej w Zakopanem trzy godziny później 6 2024-07-22 13:03 Wakacje w Turcji - co trzeba wiedzieć?
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-07-23 16:57 1. Przeciez tu chodzi o obecna prokurature. 2024-07-23 16:43 2. Do kosciolka prosze po cywilnemu, dotyczy szeregowca jak i generala. 2024-07-23 16:35 3. Nie tylko wokół jeziora słabe oznakowanie, ale generalnie ścieżki rowerowe w Pieninach na Podhalu i Spiszu. 2024-07-23 16:35 4. Co za konferencja. Kryniczanka mówi o kulturze górali - żenada!!!! Moda z Nowego Targu co to będzie, w jakim kierunku idziemy. Burmistrzu opamiętaj się!!!! 2024-07-23 16:06 5. Obwodnica Waksmunda i Ostrowska. Pas drogowy szeroki jak lotnisko ale ścieżki rowerowej brak. Brak jest też wizji i wytrwałości władzom Nowego Targu. 2024-07-23 16:01 6. Most na Białce pomiędzy Dębnem a Frydmanem. Prośba do Tygodnika, żeby na własne oczy zobaczył co tam się dzieje w sezonie rowerowym, zwłaszcza w weekendy. Jak zginie tam człowiek to już będzie za późno. Na własne oczy widziałem jak jechał ojciec z dzieckiem w przyczepce. Z naprzeciwka jechało dziecko na rowerku. Dziecko zjechało na szosę bo na wąskim chodniku nie ma się jak minąć. Samochody pędzą przez most bo nie ma ograniczenia prędkości. Żadna reklama ścieżki dookoła Jeziora nie informuje, że po drodze jest miejsce śmiertelnie niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci. Zanim powstanie bezpieczna kładka, koniecznym jest wprowadzenie ograniczenia prędkości, likwidacja południowego chodnika i z odzyskanego terenu poszerzenie północnego chodnika. 2024-07-23 15:24 7. Przy całej mojej sympatii do tego typu miejsc, tłumaczenie szefa restauracji jest beznadziejnie żałosne. 2024-07-23 15:20 8. gulare gulare gólarska mózyka caly! świat łobendzies ni? ma takiej nigdzie :):)! 2024-07-23 15:03 9. Dobrze wiedzieć, że są we wtorki, dostępne spacery. Warto czekać cały tydzień. Taki instytucjonalny spacer to hoho. Zdrowie jak dzwon. I to jeszcze za darmo! Szok. 2024-07-23 14:47 10. HEY.
2024-07-21 10:33 1. Wieszczu, starosto, góralu honorny, byłeś u steru te wu Andrzeju, starosto tatrzański umiłowany tyś władał nami wyborcami. Niech socjalizmu płomień zapłonie i Polska nigdy niech nie utonie. Już Philipowitz finansów pilnuje i Zakopane nie zbankrutuje. Władza ach władza jak deprawuje. Motłoch dziś władzę u nas sprawuje. Podatki w górę doda zaśpiewa tego kolektyw dziś potrzebuje. 2024-07-15 15:01 2. Pan prezes Zubek jak zwykle w pierwszym szeregu. Parcie na szkło jest... 2024-07-13 22:34 3. Giewont nawet gdyby nie miał foto, to i tak jest najpiękniejszy. 2024-07-13 20:45 4. Jaguś bedzie łolimpiade robić. Toć dośfiadcenie mo. 2024-07-08 21:41 5. Nt to wioska jest przecież 2024-06-22 16:50 6. Dobrze że wreszcie jest. Ale to i tak o ponad 30 lat za późno. I o to mam pretensje do władz Zakopanego, wszystkich od 1989 roku. 2024-06-10 21:44 7. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 8. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 9. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 10. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP