Szopen potrafił piorunować na fortepianie, a Szymanowski pragnął na nowo odczytać dziedzictwo mistrza, którego muzyka tworzyła Polskę.
::attachment{"type":"gallery", "template":"thumb3", "item_id":"112387"}
Z okazji Dnia Otwartego Muzeów organizowanego przez Muzeum Narodowe w Krakowie, jedną z atrakcji było rodzinne spotkanie w "Atmie". Wykład "W jednej muzycznej rodzinie: Fryderyk Chopin i Karol Szymanowski" wygłosiła Małgorzata Janicka-Słysz, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, kurator ds. programowych Muzeum Karola Szymanowskiego w "Atmie". Wykładowi towarzyszyła muzyka fortepianowa w wykonaniu Marii Słysz. - To moja córka, tak że wieczór jest podwójnie rodzinny - zaznaczyła Małgorzata Janicka-Słysz. Przypomniała, że Szopen to "najbardziej polityczny kompozytor" swoich czasów, który w swych dźwiękach komponował wolną Polskę. Nikt tak jak on "klawiszy nie dotykał", choć potrafił "piorunować na fortepianie" i "pięścią uderzyć w klawisze". - Szymanowski uważał Szopena za największego rewolucjonistę w dziejach historii muzyki, nazywał go także – futurystą. Domagał się też, w okresie międzywojnia, nowego odczytania dziedzictwa Szopena - zaznaczyła prowadząca spotkanie kurator.
Wykład przeplatał się z muzyką obu kompozytorów.
Notka biograficzna artystki
Maria Słysz – fortepian
Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. dr hab. Marioli Cieniawy-Puchały (dyplom z wyróżnieniem). Finalistka XI Międzynarodowego Konkursu im. Adilia Alieva w Szwajcarii/Francji (2017), laureatka trzecich nagród: w XXVII Międzynarodowym Konkursie w Rzymie (2017) i w X Międzynarodowym Konkursie „Giovani Musicisti” w Treviso (2018), drugiej nagrody w Międzynarodowym Internetowym Konkursie „IMKA” (2019). Zadebiutowała z orkiestrą kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie, pełniąc rolę pianisty i dyrygenta, w Koncercie fortepianowym B-dur KV 238 W. A. Mozarta (2017). Laureatka I nagrody w VII Makroregionalnym Konkursie uczniów Klas Fortepianu „Dziecięce Interpretacje Muzyczne” w Tarnobrzegu (2010) oraz II nagrody w XIX Małopolskim Przeglądzie Uczniów Klas Fortepianu Szkół Muzycznych I stopnia w Krynicy-Zdroju (2008). Otrzymała także wyróżnienia w I i III Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów nad Kamienną (2008 i 2010), na XVI Festiwalu Młodych Instrumentalistów w Krakowie (2009) oraz w duecie na V Wiośnie Młodych Kameralistów (2007). Występowała m. in. w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, na Zamku Królewskim na Wawelu, w Muzeum Karola Szymanowskiego „Atma” w Zakopanem i w Domu Józefa Mehoffera – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Doskonaliła swoje umiejętności podczas 17. i 21. Letniej Akademii Muzycznej w Krakowie. Brała udział w kursach pianistycznych (Dmitri Alexeev, Marilyn Engle, Pasquale Iannone, Peter Jablonski, Gerlinde Otto, Michael Wessel, Aquiles Delle Vigne, Tatiana Zelikman) i w IIIrd Coimbra World Piano Meeting w Portugalii.
rav
[WIDEO]2315[/WIDEO]

22.12.2025
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

29.05.2026
Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

02.06.2026
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

02.06.2026
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

27.05.2026
Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

19.05.2026
KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

02.06.2026
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

02.06.2026
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

01.06.2026
DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

01.06.2026
SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

29.05.2026
RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

25.05.2026
ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

22.05.2026
RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

12.05.2026
Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

28.04.2026
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

23.04.2026
PROVIDENT. 571 240 909.

17.04.2026
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

07.04.2026
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

07.04.2026
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...
0 0
czy Pani maria Słysz to rodzina Pani kurator?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz