W najbliższe dni zapraszamy Was m.in. na projekcje filmowe w kawiarni Teatru Witkacego, wieczór z polskimi debiutami w kinie "Miejsce" oraz koncert kolęd w wykonaniu Chóru Davidson Collage z USA. Jeśli chcecie wiedzieć, co jeszcze wydarzy się w weekend pod Giewontem przeczytajcie nasz cotygodniowy tekst.
ARTSTYCZNA REZYDENCJA "HASIOK/HASIOR" - spotkanie z artystami Zuzanną Dembiec i Przemysławem Jeżmirskim
Galeria Władysława Hasiora (Oddz. M. Tatrzańskiego), ul. Jagiellońska 18b
Piątek 10.01, od godziny 11 do godziny 19
W Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem w grudniu rozpoczęła się artystyczna rezydencja "Hasiok/Hasior". Inaugurując projekt Muzeum Tatrzańskie pisało: "Słowa Hasior i Hasiok to z pozoru jedno i to samo słowo. Dzieli je na dwa błąd w znaku graficznym - w ostatniej literze, w jej górnym fragmencie. Niedopisane R lub nadpisane K sprawiają, że raz figuruje Hasior, a raz Hasiok. Ten marginalny błąd w zapisie ma jednak duże konsekwencje w rzeczywistości, gdyż okazuje się, że te dwa pojęcia istnieją równolegle.
Każde z nich ma oddzielne znaczenie - bardzo wąskie i elitarne, wymagające specjalistycznej wiedzy, by móc rozszyfrować, co kryje się za konkretnym zestawem znaków. Co oznacza Hasior a co Hasiok? Czy dopuszczalne jest istnienie Hasiora bez Hasioka i odwrotnie? Czy podobieństwo w brzmieniu przekłada się na podobieństwo znaczeń? Na te (i inne) pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas 1,5-miesięcznej rezydencji w Galerii Władysława Hasiora, filii Muzeum Tatrzańskiego kontemplując i rekonstruując znaczenia małego erroru/przejęzyczenia/nieścisłości w rzeczywistości - tu symbolizowanej przez maleńki fragment znaku graficznego - obiektywnego komunikatu funkcjonującego we współczesnej cywilizacji".
Rezydentami - artystami są Zuzanna Dembiec i Przemysław Jeżmirski. Spotkania z nimi odbywać się będą w każdy piątek do 24.02.
WEEKEND Z POLSKIMI DEBIUTAMI
Kino „Miejsce” (sala studyjna kina "Sokół), ul. Orkana 2
Piątek 10.01 – niedziela 12.01, od godziny 14.15
W ramach weekendowych projekcji kino zaprezentuje dwa tytuły: o godzinie 14.15 „Błazny” w reżyserii Gabriela Muskała, a o godzinie 16 „To nie mój film”, którego reżyserem jest Maria Zbąska.
DANCING: Zespół Watra
Karczma Pod Gontem, ul. Kasprowicza 1A
Piątek 10.01, godzina 19
Watra to duet. Tworzą go: wokalistka Agnieszka Jarzyna-Zielińska, córka leadera zespołu Skaldowie, oraz Tadeusz Gawlik (klawisze i wokal) - muzyk od lat związany ze sceną zakopiańską. Obydwoje grają razem już kilkanaście lat.
PROJEKCJE W KAWAIRNI WITKACY
Teatr im. St.I. Witkiewicza, ul. Chramcówki 15, Scena A. Bazakbala, Kawiarnia Witkacy
Piątek 10.01 – niedziela 12.01, godzina 20
Zakopiańska Kawiarnia Witkacy zaprasza na filmy:
10.01, 20.00 Psychoza (1960), reż. Alfred Hitchcock
11.01, 20.00 Złodziej w hotelu (1955), reż. Alfred Hitchcock
12.01, 20.00 Efekt Motyla (2004), reż. Eric Bress, J. Mackye Gruber
Pełen spis filmów, które oprócz wymienionych obejrzycie w kawiarni, znajdziecie w naszym Kalendarium Wydarzeń.
PREMIERA: Babygirl
Kino „Miejsce” (sala studyjna kina "Sokół), ul. Orkana 2
Piątek 10.01 – niedziela 12.01, godzina 20.15
Film z Nicole Kidman, Harrisem Dickinsonem I Antonio Banderasem. Opis dystrybutora filmu (z filmweb.pl): „Romy (Nicole Kidman) ma wszystko. Stoi na czele prężnie działającej innowacyjnej firmy, mieszka w luksusowym domu u boku kochającego męża (Antonio Banderas) i dwóch nastoletnich córek. Jej poukładane życie gwałtownie się zmienia, gdy poznaje młodego stażystę Samuela (Harris Dickinson). Mimo dzielącej ich różnicy wieku, rodzi się między nimi fascynacja, która szybko przeradza się w burzliwy romans. Romy rozpoczyna ekscytującą podróż w głąb siebie, która może kosztować ją utratę pozycji i rodziny. Czy zaryzykuje wszystko i da się ponieść swoim najskrytszym pragnieniom?”.
PREMIERA: Putin
Kino „Sokół”, ul. Orkana 2
Piątek 10.01 – niedziela 12.01, godzina 20.30
Najnowszy film Patryka Vegi ze Sławomirem Sobalą w roli tytułowej. To opowieść o tym, skąd się wziął Putin i jak doszedł do władzy, ale też i analiza jego psychiki oraz życia.
XVI FESTIWAL KOLĘD, PASTORAŁEK I PIESNI BOŻONARODZENIOWYCH "DOBRZE ZEŚ SIE JEZU POD GIEWONTEM ZRODZIYŁ": koncert kolęd w wykonaniu Chóru Davidson Collage z USA
Kościół pw. Świętego Krzyża, ul. Chałubińskiego 30
Sobota 11.01, godzina 18
The Davidson College Chorale ze Stanów Zjednoczonych to główny zespół chóralny koledżu z Davidson w Północnej Karolinie, złożony ze studentów różnych dyscyplin akademickich, wykonujący standardowy repertuar chóralny, a także nowo skomponowaną i zamówioną literaturę chóralną. Chór co roku koncertuje i reprezentuje uczelnię na terenie kampusu, regionalnie i krajowo.
BIESIADA SPISKA z Kapelą Wartko
Karczma Pod Gontem, ul. Kasprowicza 1A
Sobota 11.01, godzina 19
Kapelę założył w 2010 roku Grzegorz Kowalczyk. Tworzy ją czterech muzyków z różnych miejscowości Spisza, choć oficjalnie urzędują w Niedzicy. Tu, prócz własnej działalności, muzykują np. w trakcie Śpiskich Zwyków, towarzysząc na scenie zespołom przedstawiającym obrzędy kultywowane na Spiszu. W grudniu posłuchać ich można w Betlejem w Niedzicy. Grają oczywiście muzykę swojego regionu.
XI PUCHAR ZAKOPANEGO AMATORóW W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM - slalom gigant (eliminacje MPM oraz zaliczany do punktacji PPM)
Stacja Narciarska Harenda
Niedziela 12.01, godzina 8
Puchar Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim to sportowa impreza zorganizowana przez Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury, Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny Harenda, PKL Kasprowy Wierch i Stację Narciarską Polana Szymoszkowa. Składa się z trzech edycji. Pierwsza odbędzie się 12 stycznia na terenie Ośrodka Narciarsko-Rekreacyjnego Harenda Zakopane, kolejna 15 lutego na ulubionym przez narciarzy Kasprowym Wierchu, a finałowa 15 marca na terenie Stacji Narciarskiej Polana Szymoszkowa.
Harmonogram dnia zawodów:
1) Przyjmowanie zapisów i wydawanie numerów startowych w godz. 8.00-9.00
2) Oglądanie trasy przejazdu o godz. 9.00–9.45
3) Start o godz. 10.00
4) Przerwa między przejazdami 30 min.
5) Ogłoszenie wyników do 30 min. po zakończeniu II przejazdu.
6) Dekoracja do 60 min. po zakończeniu konkurencji
Zawody w slalomie gigancie odbywają się zgodnie z Narciarskim Regulaminem Sportowym Mistrzostw Polski Amatorów oraz Pucharu Polski Amatorów Polskiego Związku Narciarskiego. Zawodnicy podzieleni są na kategorie wiekowe i ambitnie walczą o punkty w kolejnych przejazdach.
XIV OGóLNOPOLSKA LIGA PRZEDSZKOLAKóW W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM
Nosal
Niedziela 12.01, od godziny 8.15
Już po raz czternasty najmłodsi miłośnicy narciarstwa z całej Polski spotkają się na stokach, by wystartować w ramach Ogólnopolskiej Ligi Przedszkolaków w Narciarstwie Alpejskim. Organizatorem tego sportowego wydarzenia jest Klub Sportowy Frajda z Zakopanego, licencjonowany przez Polski Związek Narciarski.
Zawody przeznaczone są dla dzieci z roczników 2018-2021, a rozgrywane będą w formule slalomu giganta. Pierwsze odbędą się w niedzielę 12.01 na stoku Centrum Narciarskiego Nosal. Kolejne 15.02 na terenie Kompleksu Narciarskiego Koziniec Czarna Góra, a ostatnie 8 lub 15 marca. Tu małych narciarzy gościć będzie Kompleks Narciarski Rusin-Ski.
Zawody na Nosalu rozpoczną się o godzinie 10. Niemniej już od godziny 8.15 do 8.45 wydawane będą numery startowe (karczma przy wyciągu P1), a o godzinie 9 rozpocznie się rozgrzewka, po której będzie można obejrzeć trasę ześlizgiem. Zakończenie niedzielnych zmagań na stoku zaplanowano na godzinę 12.30/13
PARK MILIONA ŚWIATEŁ
Park Miejski im. Marszałka J. Piłsudskiego
Do 2.03.25, godzina 15
Multimedialna wystawa, która zaprasza do świata bajek i magii. Park czynny w godzinach 15.00-21.30 (ostatnie wejście o 21.00).
Wystawy czasowe prezentowane w zakopiańskich galeriach i muzeach:
- ZAKOPANE: ŚCIEŻKI TRADYCJI I WSPóŁCZESNOŚCI. KLAUDIA KOT. Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w "Kolibie" (Oddz. M. Tatrzańskiego), ul. Kościeliska 18 (do 28.02)
- VALENTYN ODNOVIUN “ECHA NIEWIDZIANYCH”. Muzeum Palace (Oddz. M. Tatrzańskiego), ul. T. Chałubińskiego 7 (do 28.02)
- EWELINA PĘKSOWA. Willa Czerwony Dwór - Centrum Kultury Rodzimej, ul. Kasprusie 27
- MOJE ZAKOPANE – 4. Ogólnopolski Konkurs Malarski "Moje Zakopane". Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41
- ODWAŻNE. Artystki XX-lecia międzywojennego w Paryżu i Zakopanem. Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego, ul. Krupówki 10, gmach główny
- ATCHIN THAN. Prezentacja prac artystów po plenerze "Jaw Dikh!”. Galeria Sztuki w willi Oksza (Oddz. M. Tatrzańskiego), ul. Zamoyskiego 25
- HALINA RZĄSA. PRACE. Wystawa fotografii. Galeria Antoniego Rząsy, ul. Bogdańskiego 16 (do 1.04)
- DUCH SPORTU. Wystawa fotografii Jerzego Kleszcza. Dom Pracy Twórczej "Astoria", Droga do Białego 12 (do 15.01)
- ANIOŁY POD TATRAMI . Kawiarnia „Kmicic”, ul. Staszica 11a
- TRADYCJE I ZWYCZAJE RUMUNII. Galeria Stacja Kultura Zakopane - Zakopiańskie Centrum Kultury, ul. Chramcówki 35 (do 28.02)
Aktualne wydarzenia kulturalne całego tygodnia znajdziecie w bieżącym papierowym wydaniu Tygodnika Podhalańskiego – Informator kulturalny strony 18-19.
an

22.12.2025
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

29.05.2026
Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

02.06.2026
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

02.06.2026
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

27.05.2026
Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

19.05.2026
KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

02.06.2026
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

02.06.2026
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

01.06.2026
DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

01.06.2026
SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

29.05.2026
RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

25.05.2026
ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

22.05.2026
RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

12.05.2026
Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

28.04.2026
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

23.04.2026
PROVIDENT. 571 240 909.

17.04.2026
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

07.04.2026
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

07.04.2026
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...
0 0
Cepry możecie pojechać w pieniny, -Krościenko, Szczawnia, beskidy - Mszana, Rabka, góry Żywieckie, lub nadpopradzkie. Nie na Podhale,!
0 0
Posłuchać i pooglądać śpiewających Rzymian na Krupówkach!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz