Miasto Zakopane

Zamknij

Klub Shackleton: W krainie Papuasów

Beata Zalot 08:44, 08.07.2008
Treść artykułu pod wideo ↓
Skomentuj Klub Shackleton: W krainie Papuasów

Papuasi w okularach wykonanych z drewna i szkiełek z rozbitych butelek nurkują nawet na głębokość 40 metrów. Jeszcze niedawno zjadali mózg przeciwnika, by posiąść jego moc i mądrość. A pod wodą prawdziwy raj: koralowce, liczące 1000 lat, dziwne stwory i urzekająca roślinność, wraki samolotów i statków.

::attachment{"type":"gallery", "template":"thumb3", "item_id":"1408"}

Biały człowiek jest tu niezwykłą rzadkością. Kiedy wpisują się do  księgi meldunkowej, okazuje się, że w ciągu ostatnich 20 lat było tu tylko 20 białych, w tym 15 Polaków. Pomiędzy małymi wysepkami pływają małe dłubanki z żaglami z worków foliowych. To Papua, kraina, o której opowiadał w ubiegłym tygodniu w Klubie Podróżnika Shackleton  Marek Rokowski.

Marzenie o wyprawie do egzotycznej Nowej Gwinei pojawiło się, kiedy miał 9 lat, podczas pobytu w szpitalu, po lekturze Szklarskiego \"Tomek w krainie łowców głów\". Spełnienie przyszło całkiem niedawno, w 2005 roku.

Po 8 przesiadkach samolotowych, z portami po drodze m.in. w Londynie, Honk Kongu i Dżakarcie – Marek Rokowski wraz z grupą 5 innych Polaków znalazł się w końcu w tym wymarzonym jeszcze w dzieciństwie miejscu.

W egzotycznej osadzie rybackiej czas cofnął się o kilkaset lat. Kiedy ważący 3 tony sprzęt nurkowy (dla 6-osobowej ekipy) został załadowany na dłubankę, która miała wywieźć ich 120 kilometrów w głąb morza, ta zaczęła tonąć. Po nocy uszczelniania łodzi i przeładunku sprzętu na kilka mniejszych łódek, w końcu udało się wypłynąć.

Wkrótce znaleźli się w podwodnym raju, pełnym starych raf koralowych, liczących co najmniej 1000 lat, pięknej roślinności i egzotycznych stworów. Gdzieś obok nurkowali także tubylcy, bez butli tlenowych, w okularkach wykonanych z drewna i szkiełek z rozbitych butelek.

Egzotyczne krajobrazy czekały na nich także na powierzchni. Równie ekscytujące było zanurzanie się w dżunglę, jak poznawanie zwyczajów tubylców, żyjących w totalnej harmonii z naturą. Nazywani łowcami głów, jeszcze 100 lat temu wyprawiali się na polowania na sąsiednie wyspy. Zjedzenie swojego przeciwnika dawało jego siłę, a konsumpcja jego mózgu pozwalała posiąść mądrość wroga.

Morze kryło także zatopione podczas II wojny światowej maszyny. – Biło nam mocno serce, kiedy dotarliśmy do japońskiego myśliwca, być może byliśmy pierwszymi nurkami, którzy dotarli do niego – emocjonował się Marek Rokowski podczas spotkania w Cafe Paparazzi.

W innym miejscu natrafili na statek do transportu min, na którym odnaleźli ślady uderzeń dwóch bomb lotniczych, czy wrak statku przewożącego kiedyś amunicję. Odnajdywali pod wodą radiostacje, butelki, sprzęty, przedmioty, których w miejscach odwiedzanych przez nurków zazwyczaj już nie ma.

Dotarli do plemion, gdzie tradycyjną  banknotową walutę zastępowały świnie. Targi były tym bardziej trudne, że Papuasi nie znają liczebników.

Zaintrygował ich układ wiosek, w którym oddzielne domki miały kobiety, oddzielne – mężczyźni, a te najbardziej okazałe – hodowane świnie. Kiedy indziej zaintrygował ich sekret uciętych palców dłoni. Okazało się, że brak każdego palca – to znak utraty bliskiej osoby, jej śmierć.

Kolejne spotkanie w Klubie Shackletona dopiero po wakacjach, we wrześniu. Będzie dużo czarów, magii, a wszystko za sprawą Karoliny Kwiecień, która opowie o niezwykłych obrzędach i wierzeniach na Huculszczyźnie.

Beata Zalot
(Beata Zalot)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

  • budowlane

    22.12.2025

    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

  • ogloszenie

    29.05.2026

    Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

  • budowy

    02.06.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • praca

    02.06.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • ogloszenie

    27.05.2026

    Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

  • ogloszenie

    19.05.2026

    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

  • biznes

    02.06.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • domy

    02.06.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • 01.06.2026

    ZLECĘ WYKONANIE PRAC WYKOŃCZENIOWYCH: SUCHE TYNKI,...

  • 01.06.2026

    ZATRUDNIĘ DO KARCZMY i PENSJONATU W KOŚCIELISKU. 6...

  • 01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38m2 i 55m2 w CENTRUM NOWE...

  • ...

    01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

  • SZCZ

    01.06.2026

    SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

  • ...

    29.05.2026

    RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

  • 26.05.2026

    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMO...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM: KELNER/-KA - DLA ...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDE...

  • 25.05.2026

    URZĄD GMINY KOŚCIELISKO zatrudni INSPEKTORA ds. po...

  • ...

    25.05.2026

    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

  • ...

    22.05.2026

    RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

  • domy

    14.05.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • LAS

    21.05.2026

    Sprzedam DOM i LAS - Spytkowice. 732 810 638.

  • praca

    14.05.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • budowy

    14.05.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • biznes

    14.05.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • budynek

    12.05.2026

    Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

  • ...

    28.04.2026

    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

  • pożyczki

    23.04.2026

    PROVIDENT. 571 240 909.

  • usługi

    17.04.2026

    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

  • ...

    07.04.2026

    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

  • ...

    07.04.2026

    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...


POLECAMY

0%