Miasto Zakopane

Zamknij

Zwiększenie liczebności klas i brak wsparcia dla uczniów to fatalny plan dla szkół. Czytelniczka pisze o mobbingu wobec oświaty

Rafał Gratkowski Rafał Gratkowski 17:00, 29.05.2026 Aktualizacja: 08:21, 29.05.2026
Treść artykułu pod wideo ↓
12 Plany urzędu to czysty mobbing dla zakopiańskiej oświaty

Wczoraj napisaliśmy o pomyśle na oszczędności w szkołach, jakie przedstawiono podczas obrad sesji rady miasta.

To poruszyło jedną z naszych Czytelniczek. Jej zdaniem planowane zmiany w organizacji szkół w Zakopanem mają prowadzić do ograniczenia wsparcia dla uczniów i zwiększenia liczebności klas. W liście do redakcji krytykuje zarówno treść audytu zamówionego przez Urząd Miasta, jak i sposób prowadzenia rozmów z dyrektorami placówek.

Autorka listu odnosi się do informacji dotyczących zmian w zakopiańskich szkołach oraz do publikacji: Tygodnika Podhalańskiego z 28 maja. Jak podkreśla, mimo publicznych zapewnień o braku ostatecznych decyzji, dyrektorzy szkół mieli otrzymać z Urzędu Miasta pisma nakazujące wdrażanie zaleceń wynikających z audytu dotyczącego oświaty.

W ocenie czytelniczki audyt skupia się przede wszystkim na ograniczaniu kosztów funkcjonowania szkół. Wśród proponowanych działań wymienia m.in. łączenie grup na lekcjach wychowania fizycznego, ograniczanie godzin wsparcia psychologiczno-pedagogicznego oraz tworzenie klas liczących około 30 uczniów, także z dziećmi posiadającymi orzeczenia.

Autorka listu podnosi, że uczniowie wymagający dodatkowego wsparcia powinni uczyć się w mniejszych grupach i mieć zapewnioną większą pomoc specjalistów. Zwraca również uwagę na rosnącą liczbę dzieci z problemami psychicznymi, zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz trudnościami wychowawczymi, a także na ograniczony dostęp do psychiatrów dziecięcych i poradni specjalistycznych.

W liście pojawiają się także zarzuty dotyczące atmosfery rozmów prowadzonych pomiędzy samorządem a szkołami. Czytelniczka twierdzi, że placówki są oskarżane o nadmierne wydatki, mimo że – jak zaznacza – szkoły od lat przejmują część obowiązków związanych z opieką i wsparciem dzieci oraz ich rodzin.

Pełną treść listu publikujemy poniżej.
Piszę w związku z zaczarowywaniem rzeczywistości, które wydarza się na terenie Miasta Zakopane, a które uwidacznia się w artykule z 28 maja br. na stronie Tygodnika Podhalańskiego pt. „Rodzice obawiają się zmian w Zakopiańskich szkołach…” W tym tygodniu mieszkańców obiegła informacja o planowanych zmianach w szkolnictwie na terenie gminy. Dowiedzieliśmy się dzisiaj, że są to błędne widomości, że „ktoś, coś źle zrozumiał, że żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, że musimy zrozumieć koszty…”.

Tymczasem dyrektorzy szkół otrzymali pisma z Urzędu Miasta nakazujące natychmiastowe wdrożenie zaleceń audytu… Historia wydaje się kuriozalna. Płatny audyt zostaje zamówiony przez UM aby pokazać Szkołom w jaki sposób są rozrzutne i jak można na nich zaoszczędzić. Tenże audyt, z licznymi błędami, wskazuje jak należy ograniczyć wydatkowanie na szkolnictwo. Można się więc z niego dowiedzieć, że w miesiącu wrześniu nie należy planować godzin świetlic i zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, ponieważ nie można przewidzieć ilu uczniów będzie potrzebowało takiego wsparcia od nowego roku szkolnego (tymczasem w czerwcu każdego roku odbywa się ewaluacja w szkołach). Należy za to łączyć grupy z wychowania fizycznego między oddziałami, ograniczyć godziny wsparcia psychologiczno-pedagogicznego i łączyć klasy do ok 30 osób na oddział klasowy, w których znajdywać się będą uczniowie z orzeczeniami.

Rozumiem, że audyt można źle zrozumieć, ale pism skierowanych do Dyrektorów, chyba nie, ale może się mylę? Mogę się nie znać, ale zawsze wydawało mi się, że dzieci z orzeczeniami wymagają mniejszych grup i większej ilości godzin wparcia. UM mówi inaczej. Sugeruje, że praca w klasach 30-osobowych jest dla dobra dzieci. Zapewne opierano się w audycie na przepisach z czasu wybuchu wojny na Ukrainie, które tworzone na szybko, w warunkach niemal polowych, pozwalał na realizację zajęć dydaktyczno-wychowawczych w grupach do 29 osób, jeżeli w klasie znajdują się dzieci ukraińskie. Rozumiem wobec tego, że Ci uczniowie nie generują pracy nauczyciela, nie zajmują miejsca w klasach, nie generują godzin wsparcia, nie oddychają… Rozumiem też, że łączenie pensum pedagogów szkolnych i pedagogów specjalnych z godzinami pomocy psychologiczno-pedagogicznej również ma się przysłużyć dzieciom. Pedagodzy będą się mogli skupić już tylko na uczniach ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, całkowicie lekceważąc potrzeby 95% pozostałych dzieci.

Artykuł z Tygodnika Podhalańskiego z dnia 28 maja br. mówi o błędnie przekazywanych informacjach, o aktualnym braku decyzji. To słowa UM i pani wiceburmistrz. Szkoda tylko, że nie ma żadnego wspomnienia o tym jak stosuje się mobbing wobec szkół, w jakiej atmosferze prowadzi się z nimi rozmowy… Jest za to wiele mówione jak szkoły rzekomo wymuszają pieniądze i naciągają organ prowadzący. Nie mówi się o fali dzieci z zaburzeniami lękowo-depresyjnymi, epidemii spektrum autyzmu i przemocy rówieśniczej, braku psychiatrów dziecięcych, braku miejsc w specjalistycznych placówkach i poradniach terapeutycznych oraz generalnym braku specjalistów z zakresu pomocy psychologicznej. Wiele dziur do tej pory łatały szkoły. Świetlice zajmowały się opieką nad dziećmi rodziców pracujących, psychologowie i pedagodzy działali w wielu sytuacjach interwencyjnych, tłumaczyli zawiły polski system wsparcia zewnętrznego oraz przekierowywali na pierwsze trudne diagnozy, nauczyciele wspomagali słabszych uczniów na zajęciach wyrównawczych (dostępnych do tej pory w wymiarze 1h/2tyg). Wszystkie te godziny, dotychczas dostępne, nie były wystarczające, ale były- teraz mają być jeszcze bardziej okrojone. Może rzeczywiście błędnie rozumiem ten artykuł i przedstawione w nim stanowiska pracowników Urzędu Miasta? Może naprawdę można zaczarować rzeczywistość i rozumieć ją inaczej niż się ją widzi? Może…

Z poważaniem (Nazwisko do wiadomości redakcji)

Odwiedzin: 609

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (12)

Taki sobie czytelnikTaki sobie czytelnik

1 0

No i właśnie....
Nikt nie zajął się rzeczywistymi problemami oświaty. Ani skrajnie lewicowa przeide

17:06, 29.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Taki sobie czytelnikTaki sobie czytelnik

2 0

No i właśnie....
Nikt nie zajął się rzeczywistymi problemami oświaty. Ani skrajnie lewicowa przeideologizowana Nowacka ani jej poprzednik Czarnek z PiSu.
Klasy należy odchudzić. Najlepszy dowcip jest taki, że w praktyce w tych 30osobowych klasach i tak będą uczniowie, którzy nie będąc w stanie się uczyć w takim tłumie, będą mieć nauczanie indywidualne.

17:09, 29.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

rodzic sp5rodzic sp5

10 0

Jeśli rodzice zdecydują się na zbieranie podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania burmistrza i rady miasta to ja podpiszę dwiema rękoma! To skandal że płacimy miliony z naszych podatków na "promocje" miasta i wchodzenie turystom do tyłka a na nasze dzieci nie ma pieniędzy! Opłaty targowej nie pobierają od 2015 roku, lewego wynajmu nie ścigają o podatki opłaty za śmieci, turystów nie ścigają o opłatę miejscową. To nic dziwnego że nie ma pieniędzy. Tylko mieszkańców potrafią gnębić o pieniądze i na nas oszczędzać!

17:09, 29.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

stachustachu

12 0

ci niedorozwinieci bumis i wicebumisie wydali 130000 na audyt a szukaja oszczednosci wezcie taczki i ich wywiezcie na nich

17:29, 29.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

GruszkaGruszka

5 0

Jak to powiedziała ikoniczna dyrektorka pewnej katolickiej szkoły na Podhalu. " Dzieci nie muszą się uczyć. Najważniejsze by umiały się modlić i śpiewać". Tego też typu macie samorządowców co się boją wiedzy bo ktoś zacznie kiedyś myśleć i ich rozliczać za wałki. To właśnie z ich wałków nie ma pieniędzy w kasie i trzeba skąpić na oświatę.

17:43, 29.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Uczeń Uczeń

5 0

W szkole podstawowej nr. 5 lekcje wf dawno powinny zostać ograniczone ponieważ hala sportowa ciagle jest zajęta przez MOSiR ? a my nie mamy gdzie ćwiczyć bo sali gimnastycznej brak na Nowotarskiej ?

17:46, 29.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

krestokresto

6 4

podoba mi sie jak dyrektor sp5 z kolegami boi sie o swoj tylek i wypisuje listy jako "zatroskany czytelnik". pojdziesz pan siedziec

17:56, 29.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

hodowca grulhodowca grul

3 5

Dyrektorzy panicznie boją sie audytu bo wyjdą takie nieprawidlowosci ze polowa skonczy w prokuraturze. Stad to podrzeganie rodzicow i nagle niby wielka troska o dzieci.

18:03, 29.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pradziadek przy saniPradziadek przy sani

1 0

Nie dosyć, że nauczyciele i pracownicy nauki nie potrafią zadbać o swoje interesy, to jeszcze pospólstwo i pozostała publiczność uważa, że edukacja jest nieważna i często niepotrzebna i traktuje szkołę jak przechowalnię dla dzieci.

18:18, 29.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

OBOB

2 0

Negatywne opinie biorą się z niewiedzy tematu! Gratuluje odwagi i przedstawienia prawdy! Szkoda tylko Dyrektorów placówek oświatowych bo od poniedziałku nie będą mieć już życia 😪

19:02, 29.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

byly nauczycielbyly nauczyciel

1 1

Kazdy rozsądny zrozumie ze to dyrektorzy w obawie o konsekwencje prawne audytu wywołują tą panike rodziców.

nikt nigdy w historii nie sprawdzał na co wydaje sie srodki w szkołach i w jaki sposob. premie, wynagordzenia, umowy zlecenia, dziwne zakupy i szemrane przetargi. To jest prawdziwy obraz oświaty. 70 milionow rocznie do rozhulania!!!! Coś czuje ze ktos dostanie zarzuty.

07:30, 30.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

TAATAA

0 0

Po co pisać takie bzdury! Myślę, że jak Pan miał godziny ponadwymiarowe i zastępstwa to były realizowane w czynie społecznym? Za zajęcia dodatkowe też Pan nie pobierał wynagrodzenia? Z każdego grosza szkoła musi się rozliczyć! I kontole audytu też mają regularnie!

10:50, 30.05.2026


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

  • budowlane

    22.12.2025

    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

  • ogloszenie

    29.05.2026

    Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

  • budowy

    02.06.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • praca

    02.06.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • ogloszenie

    27.05.2026

    Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

  • ogloszenie

    19.05.2026

    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

  • biznes

    02.06.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • domy

    02.06.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • 01.06.2026

    ZLECĘ WYKONANIE PRAC WYKOŃCZENIOWYCH: SUCHE TYNKI,...

  • 01.06.2026

    ZATRUDNIĘ DO KARCZMY i PENSJONATU W KOŚCIELISKU. 6...

  • 01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38m2 i 55m2 w CENTRUM NOWE...

  • ...

    01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

  • SZCZ

    01.06.2026

    SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

  • ...

    29.05.2026

    RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

  • 26.05.2026

    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMO...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM: KELNER/-KA - DLA ...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDE...

  • 25.05.2026

    URZĄD GMINY KOŚCIELISKO zatrudni INSPEKTORA ds. po...

  • ...

    25.05.2026

    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

  • ...

    22.05.2026

    RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

  • budynek

    12.05.2026

    Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

  • ...

    28.04.2026

    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

  • pożyczki

    23.04.2026

    PROVIDENT. 571 240 909.

  • usługi

    17.04.2026

    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

  • ...

    07.04.2026

    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

  • ...

    07.04.2026

    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...


POLECAMY

0%