Miasto Zakopane

Zamknij

Rocznica Powstania Styczniowego. Odsłonięto tablicę upamiętniającą gen. Mieczysława Borutę-Spiechowicza

Adam Kitkowski 13:24, 25.01.2013
Treść artykułu pod wideo ↓
65  Rocznica Powstania Styczniowego. Odsłonięto tablicę upamiętniającą…

Starostwo Tatrzańskie, Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy i Parafia p.w. Świętego Krzyża zorganizowali z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego uroczyste obchody na Podhalu. W kościele p.w. Św. Krzyża odsłonięto tablicę upamiętniającą dowódcę II Rzeczypospolitej - gen. Mieczysława Borutę-Spiechowicza.

::attachment{"type":"gallery", "template":"thumb3", "item_id":"17685"}

Jego pokolenie było spadkobiercą idei wolnościowych  wielu powstań narodowych, a sam Generał, żołnierz Legionów Józefa Piłsudskiego, wzorował się na czynie zbrojnym z 1863 roku. Na tablicy widnieje inskrypcja, która zaczyna się słowami:

Ja żołnierz II Rzeczypospolitej, wierny Bogu i Ojczyźnie …

Dwa dni później, 22 stycznia rano na Starym Cmentarzu w Zakopanem przed Pomnikiem ofiar w Warszawie i Wilnie w 1861r. żołnierze Sil Powietrznych RP oraz harcerze wystawili wartę honorową.

Wśród zebranych byli: starosta tatrzański – Andrzej Gąsienica-Makowski, wicestarosta Andrzej Skupień, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego – Marek Trzaskoś, naczelnik wydziału oświaty, kultury i sportu Starostwa Tatrzańskiego – Anna Pęksa, poeta i regionalista – Józef Pitoń.

Starosta powiedział, m.in. „Powstanie Styczniowe było ostatnią wojną  I Rzeczypospolitej. Stało się podwaliną pod odzyskaną niepodległość w 1918 roku. Chociaż na Podhalu i w Zakopanem nie było działań powstańczych, to już w kilka lat po tym zbrojnym czynie społeczność nasza,  na czele z dr Chałubińskim i ks. Stolarczykiem ufundowała pomnik, by zaświadczyć, że idee powstańcze i wolnościowe pod Giewontem są ciągle żywe. Na pomniku wyryto słowa – Święta miłości kochanej ojczyzny - z pieśni Ignacego Krasickiego, która była hymnem Szkoły Rycerskiej w Warszawie”.

Następnie Ewa Czamańska i Krzysztof Michno odczytali kilka utworów literackich z czasów powstania:
            Gdym na ciężkie krwawe boje
            Iść przed laty miał,
           Tom żegnając dziewczę moje,
           Czarnym krzyżyk dał.

          „Rankiem modląc się do Boga,
          Za mnie pacierz zmów,
          A choć ostre miecze wroga,
         Wrócę z boju znów!”

Następnie uczestnicy uroczystości złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze.

Na koniec odśpiewano hymn narodowy.

Tego samego dnia w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Zakopanem odbył się uroczysty apel, na którym obecni byli: Kadra zawodowa i pracownicy wojska WOSzK, personel latający Sił Zbrojnych RP przebywający na turnusie szkoleniowo-kondycyjnym oraz goście – Starosta Tatrzański, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego, wiceburmistrz miasta Zakopanego, dyrektor TPN, komendant  Powiatowej Policji w Zakopanem.
Major Czesław Studencki odczytał rozkaz Komendanta WOSzK Zakopane, ppłk Dariusza Jaraszka z dnia  22 stycznia 2013r.upamiętniający 150 rocznicę Powstania Styczniowego. W rozkazie czytamy m.in.:
       „Dnia 22 stycznia 1863 roku – 150 lat temu,  wybuchło powstanie skierowane przeciwko rosyjskiemu zaborcy, a jego celem była restytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Impulsem do podjęcia działań zbrojnych był manifest Tymczasowego Rządu Narodowego reprezentującego wszystkie warstwy ówczesnego społeczeństwa oraz ziemie leżące w historycznych granicach dawnej I Rzeczypospolitej. Powstanie było wyrazem sprzeciwu wobec carskiego ucisku i intensywnej polityki rusyfikacji. Pomimo poświęcenia i poniesionych ofiar zryw zakończył się klęską, a w odwecie władze carskie nasiliły represje przeciwko ludności cywilnej oraz całkowicie zlikwidowały resztki odrębności państwowej Królestwa Polskiego.

Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych, spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności. Marian Langiewicz, dyktator i generał wojsk powstańczych, napisał: „Kraj, który ma takich żołnierzy, musi być wolnym i potężnym. Towarzysze broni! Ojczyzna i historia Was nie zapomni” (…)

Stąd też 21 stycznia 1919 r. (…) Józef Piłsudski wydał okolicznościowy Rozkaz w rocznicę Powstania Styczniowego. Ten rozkaz łączył II Rzeczpospolitą z Powstaniem, czynił Powstanie częścią polskiej teraźniejszości, ostatnich powstańców uznawał za obywateli, którym należą się oficerskie mundury i którym trzeba oddawać honory.

„Żołnierze! - Pięćdziesiąt lat temu ojcowie nasi rozpoczęli walkę o niepodległość Ojczyzny. Szli nie w lśniących mundurach, lecz w łachmanach i boso, nie w przepychu techniki, lecz z strzelbami myśliwskimi i kosami na armaty i karabiny. Prowadzili wojnę rok cały, pozostając, jako żołnierze, niedoścignionym ideałem zapału, ofiarności i trwania w nierównej walce, w warunkach fizycznych jak najcięższych.

Przegrali wojnę i po ich klęsce niewola wciskać się poczęła do dusz polskich, czyniąc z Polaków nie niewolników z musu, lecz nieledwie z własnej chęci, szukających poprawy losu przez protekcję u swych panów rozbiorców i w ogóle obcych. Jako żołnierze i obrońcy Ojczyzny, zostali w Polsce usunięci przez swych współczesnych gdzieś w kąt daleki, jako rzecz, o której zapomnieć należy.

Dla nas, żołnierzy wolnej Polski, powstańcy 1863 r. są i pozostaną ostatnimi żołnierzami Polski, walczącej o swą swobodę, pozostaną wzorem wielu cnót żołnierskich, które naśladować będziemy.
Dla uczczenia ich i upamiętnienia 1863 r. w szeregach armii polskiej, wydałem rozkaz zaliczenia do szeregów wojska wszystkich weteranów 1863 r. z prawem noszenia munduru wojsk polskich w dni uroczyste. Witam ich tym rozkazem, jako naszych Ojców i Kolegów.

Rozkaz przeczytać przed frontem kompanij, szwadronów, bateryj i zakładów.
Belweder, dnia 21 stycznia 1919 r.  Wódz Naczelny - Józef Piłsudski

Dlatego też, mając powyższe na uwadze, w dniu 3 sierpnia 2012 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2013 - Rokiem Powstania Styczniowego.

Uchwała Senatu stanowi wyraz najwyższego hołdu poświęceniu i ofierze uczestników tamtych wydarzeń oraz wyraża pielęgnowany do dziś kult odpowiedzialności oraz obowiązku wobec Ojczyzny i Narodu.”

W imieniu zaproszonych gości głos zabrał starosta tatrzański, Andrzej Gąsienica-Makowski.

Na zakończenie apelu wszyscy uczestnicy odśpiewali Rotę Marii Konopnickiej.

Obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego odbyły się również 22 stycznia b.r. w Nowym Targu, w kościele Św. Katarzyny i przed Pomnikiem Katyńskim.

Adam Kitkowski  
(Adam Kitkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (65)

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

ale mine zrobił ten harcerzyk na cmentarzu..:P

14:32, 25.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

carscy też kiedyś robili głupie docinki

14:59, 25.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

nie, tylko ktos zrobił głupią minę... ale masz rację, moj serbskiego pochodzenia dziadek miac zwiazki z carem :)

15:29, 25.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Jakoś mnie to już nie dziwi,że w takich tematach zauważasz chyba celowo nieistotne szczegóły.Szkoda bo tak akurat czynią tylko ci którzy celowo chcą \"spalić\" jakiś temat.No cóż...

16:33, 25.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Jak długo Polacy będą świętować porażki. To jest śmieszne. Powstanie styczniowe, jak i inne powstania nie przyniosły nic dobrego.

18:04, 25.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

@mucha tse tse,lepiej trzeba było zapytać jak długo będą nas ciągle najeżdżać i po co?

18:23, 25.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

no to co proponujesz? moze my dla odmiany najedziemy kogos? wtedy bedzie kwita ?

19:56, 25.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

a sprawa ochodów prezydenckich i PISowskich ktore mialy oddzielny charakter czyz nie deprecjonuje tych obchodow?

19:57, 25.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Jurajczyyyk! jakie nieistotne szczegóły?? Zomby to się płucze u dentysty albo podczas szorowania a nie przy takiej uroczystosci...zawsze jesteś wyrozumiały na swoją stronę bo jak bym ja \"strzeliła\" taką minę przy tablicy onej o postawie i spodenkach nawet nie wspomnę to ho...ho.....

21:35, 25.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Czyżby piweczka,tfu ciasteczka zaczeły już działać ,że ci dwaj nic jeszcze nie napisali obraźliwego?

21:54, 25.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Ana. To działa w obie strony. Jakby to Macierewicz bredził o sterowcach, balonach pasażerskich, dwóch magnesach rozpuszczających przyciąganie i japońskich piętrówkach, - tak dobrze, że nie PO....lił z TIRówkami- to ho...ho..... Ale że to był szacowny noblista, to Donatowicz tak bił brawo że aż wióry leciały.

22:44, 25.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

a Ty skad wiesz ? tez biłes tzn byłes?

00:33, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

n/t tę nieszczesną fotke z miną powinno sie wykadrowac i tyle !

00:34, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Przzyznam sie , że dopiero teraz obejrzałem zdjęcia zaintrygoany komentarzami, ale nie mogę znależć tego harcerza usuneli go?

07:15, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Spowiedź agenta (1/6) YouTube

07:55, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

miałkość i małość komentarzy sięgnął dna. Ale mam wrażenie że jeszcze usłyszę jakieś pukanie od spodu

08:38, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

I pomyśleć,że nawet teraz,150 lat po powstaniu nadal powstańcy dla niektórych są wrogami...

10:19, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

\"Pseudonim: Jurajczyk I pomyśleć,że nawet teraz,150 lat po powstaniu nadal powstańcy dla niektórych są wrogami...\"
Widać nadal u nas jest zbyt wielu POtomków tych, przeciw którym to powstanie wybuchło, i którzy je tłumili.

10:31, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Niestety niektórzy tylko szukają pretekstu do ośmieszenia tematu. Jak ze zdjęciem coś nie tak to,że obchody PiS-owskie albo jeszcze coś innego. Nikt nikomu nie broni oddawania hołdu powstańcom. Trzeba było tylko ruszyć d… i złożyć im hołd, a nie narzekać i ośmieszać rocznicy przed komputerem. Niektórym jednak łatwiej pomniki „utrwalaczy władzy ludowej” hołdować chyba niż 150 rocznicę Powstania Styczniowego.

10:41, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Jak już mowa o potomkach to ten harcerz to widocznie od was Jurajczyku z Jagodzianą. Bo za moich czasów harcerz na takich uroczystościach stał jak struna aż mu guziki skrzypiały....trzmiel na nosie by usiadł i nie miał prawa mrugnąć....!!
Harcerz urna ....chyba atrapa....:D

10:49, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Ana. Może temu harcerzowi wałęsowe magnesy rozpuściły przyciąganie ziemskie i tak mu zostało ha ha.

11:13, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

(Skutki oglądania TVN. YouTube),niektórym tu z komentujących też ta telewizja też mózg zlasowała!

11:41, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Coberka a kto niby tu nam najwięcej serwuje tego you tube?...ja to już nie nadążam oglądać.....wychodzi na to, że też masz ten \"kłębek zlansowany\"...:D

11:57, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

\"Trzeba było tylko ruszyć d… i złożyć im hołd, a nie narzekać i ośmieszać rocznicy przed komputerem\"
Już swoją normę w ruszaniu d... wyrobili!
22 lipca.

12:01, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Może to było \"Czerwone harcerstwo\" Kuronia,Michnika,Blumsztajna i ... @any? @ana dziadek to miał aby PPSz?

12:02, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tichodroma MurariaTichodroma Muraria

0 0

Mam nadzieje, ze ten młody człowiek któremu się chciało w taką pogodę stać na warcie, nie czyta tych stron. A jeśli czyta to ma zdrowy dystans.

12:12, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Ostatnio jeden,młody,\"czerwony\" opowiadał jak to po Europie wojażuje bo mu dziadek \"zasponsorował\" za to,że wnuczek poglądy ma właściwe.Bo dziadek dobrą emeryturę ma,z dziadka\" państwowiec\" jest,w jakimś urzędzie pracy czy gdzieś pracował podobno.Urząd taki skrót miał coś a la WUBP...

P.S.Gdyby ktoś z młodych nie wiedział to WUBP to Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego gdzie tacy komunistyczni \"państwowcy\" gnębili Polskich Patriotów.
Wracając do tematu 150 rocznicy Powstania Styczniowego to dla porównania \"za cara\" to była ochrana i jej poprzednie wcielenia.

12:24, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

U nas w szkole też było harcerstwo,najpierw się było zuchem a później harcerzem,pamiętam jak zimą chodziliśmy do lasu dokarmiać zwierzęta,w szkole były karmniki dla ptaszków zimą,a teraz już w naszej szkole nie ma ani zuchów ani też harcerzy!!No i nauczyciele już nie z taką charyzmą jak kiedyś!

12:26, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

@Tichodroma Muraria,widzisz młody ze zdjęcia to patriotycznie nastawiony człowiek,którego poświęcił swój czas by przyjść na uroczystość,a którego postawę @ana próbuje ośmieszyć.Dlaczego @ana tych \"czerwonych harcerzy\" zwanych \"walterowcami\" nie ośmiesza pomimo,że PRL im swoją propagandą sporo namieszał w głowach?

12:29, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Jurajczyk, kim był twój dziadek łatwo się domyślić po potomku jego.....gdybyś miał okazje to byś użył pałki bym się przyznała do tego co tak z upodobaniem starasz się wmawiać we mnie od pewnego czasu ....ale skoro masz z tego satysfakcję....pisz co chcesz i kolory dobieraj też jakie chcesz oby z gustem .....lotto mi to....:D

12:36, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tichodroma MurariaTichodroma Muraria

0 0

Sz.Panie Jurajczyk ja nie daje się wciągać w takie dyskusje na forum. Po prostu żal chłopaka i tyle - wywiało mu \"plecy\", a ktoś chce się bawić jego kosztem. Dalej idąc tym tropem, można się śmiać z ludzi na wózkach, że mają nierówno koła napompowane ...

12:37, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Jurajczyk czym ty tłumaczysz tego młodego człowieka, który to niby poświęcił swój czas.??? Skoro poświęcił swój czas to niech się zachowa do danej sytuacji....jak dla mnie to może robić na drutach bo poświęcił swój czas!!

12:42, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

@ana,mój ś.p. dziadek?Jeden to żołnierz przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza, żołnierz Kampanii Wrześniowej 1939 roku w której był ranny ... Wiesz mogę więcej pisać bo to porządny i uczciwy człowiek.Brzydził się zarówno faszyzmem jak i komunizmem.Drugi wspierał od ich początkach zarówno Solidarność jak i KPN...Ja się dziadków nie wstydzę,nie mam najmniejszych powodów ku temu.Masz w jednym racje,co akurat widać po wpisach jakie kto miał \"korzenie\"...

12:50, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

P.S.Myślę,że nie ma sensu prowadzić dalszej dyskusji i jej zaprzestaję w tym temacie w myśl \"nie karmić trolla\".

12:54, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Jurajczyk, a teraz napisz życiorys mojego dziadka bo widzę że ci jest znany??? A co do korzeni...no cóż ...metody typowo ubeckie ...od dziadka do wnuczki.....zniszczyć rodzinę.....widzę, że ludzi już znalazłeś teraz DOSTOSUJ PARAGRAF....

13:11, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

@ana,nie nie jest mi znany,nic o nim nie pisałem i nie mam takiego zamiaru,co najwyżej pytałem.Wiesz kiedyś swoimi rodzinnymi korzeniami ludzie się szczycili.To na tyle.

14:01, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

ja tez uwazam, ze jesli harcerz ( HR) mialby tylko poswiecic swoj czas to chyba nie tedy droga. Podczas takich uroczystosci nie mozna walic \"min\" czy tez jak na focie nadymac buzi bo to jest nieodpowiednie .. i koniec . I albo sie trzyma powagę odpowiednią do sytuacji albo wali miny ale wtenczas bez sensu ze ten harcerz tam jest !

14:05, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

PS reszta uczestnikow zachowuje odpowiednia powagę i git!

14:07, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

WUBP: Wojewódzki -nie mylić z Kubą, bo to jest państwo-, Urząd Biura Pracy. Dobre. Faktycznie nieopierzonym Thusk Vision Nietwork mąci w głowach. Jurajczyk, jesteś niezastąpiony w krzewieniu historii. Tak 3maj!!!

14:22, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

borutaboruta

0 0

Ale, że nie było Kompanii Reprezentacyjnej SG? Tak se myśle, że raz roku będą do Waksmunda jeździć.

14:28, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

@uorcyk,zawsze dobrze wychodzisz na zdjeciu, nie mruzysz oczu, nie przymykasz powiek itp?Czepiacie sie doslownie byle czego.Doslownie zal czytac.

15:25, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

A nie mówiłem - tu jeszcze ze 3 dna się pojawiły. Ludzie, dajcie szansę jakiemuś milszemu gatunkowi, czas podążyć za dinozaurami ludziom już dziękujemy poprzegryzajcie sobie gardła i będzie spokój

17:03, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

@zyntyca,wiesz na czym naprawdę polega kolejne (drugie) dno w tej sprawie?Część mediów lewicowych jak i komentatorów ze środowisk lewackich nie podoba się to,że rok 2013 jest Rokiem Powstania Styczniowego bo nie jest dla nich ważne uczczenie okrągłej 150 rocznicy powstania tylko to,że patriotycznej i niepodległościowej część strony polskiego społeczeństwa i sceny politycznej będzie w mediach znacznie więcej.Niektórym to nie w smak-jakby było im mało mediów o przekazie wręcz lewackim.Czyżby niektórzy podchwycili tą myśl i starali się zdezawuować obchody?

17:52, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Przecież lewacy mieli w planach rok 2013 ogłosić rokiem E, Gierka.

17:57, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

@Jurajczyk,a co z Twoimi babciami tak szacownych dziadków?pewno były sanitariuszkami w okopach. Ciekawym też Twojej walki bo jak na razie to wojujesz na klawiaturze:))))

18:22, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

@kołatek,musiałbyś zapytać o to moich wychowanków.

18:44, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Dziwna jest ta nasza Polska ten nasz kraj ale ja kocham go takim jaki jest .Jesteśmy dumni ze swojej przeszłości widać to na każdym kroku ,nie mamy się czego wstydzić,gdyż mamy chyba najpiękniejszą tradycję ze wszystkich narodów świata.Uszanujmy Bohaterów z wszystkich frontów walk którzy walczyli o nasz kraj , za to że my tutaj dzisiaj jesteśmy,za to że jesteśmy wolnym krajem . A obecnie jeśli chcemy zbudować silne mocne państwo musimy zacząć żyć terażniejszością zacząć pracować nad nim, i go zmieniać nie tylko narzekać i prowadzić wewnętrzne kłótnie i zwady o przeszłość które do niczego nie prowadzą. Powinniśmy cieszyć się i być dumni z każdej nawet małej zmiany w naszej Ojczyżnie,tym bardziej że obecnie w Europie nie grożą nam żadne wojny !!!!.

18:53, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

\"Naród wspaniały, tylko ludzie k.......\". Czemu marszałek tak myślał oto jest pytanie?

20:02, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Nie zauważyłem tutaj jakiejkolwiek próby merytorycznej oceny Powstania Styczniowego, Merytorycznej, podkreślam. Jeśli chodzi natomiast o wartościowanie to doprawdy, lewica i prawica to awers i rewers tego samego zjawiska nie majcego nic wspólnego z jakimkolwiek obiektywizmem. stąd wasze dysskusje to kąsanie się po łydkach, nic innego

20:02, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Powstanie okazało się sprawdzianem naszego patriotyzmu i gotowości poświęceń w imię walki o wolność i ciężko zapłaconą lekcją historii ,nie mogło ono liczyć na odniesienie Również i sytuacja wewnętrzna w Polsce nie była sprzyjająca, Moskale wykorzystywali propagandowo carskie zamiary uwolnienia chłopów i rozsiewali pogłoski o „pańskim” charakterze powstania, jako sprzeciwu w stosunku do działań „dobrego” cara. W zaborze austriackim pamiętano jeszcze rebelię Szeli, a w pruskim klęskę „wiosny ludów”, co wpłynęło na wstrzemięźliwą postawę tamtejszych społeczeństw.
Historia nie poszła jednak na marne, czerpały z niej zarówno ruchy powstańcze w 1905 roku jak i w czasie I wojny światowej, a szczególnie Legiony Polskie.W Polsce odrodzonej uczestnicy powstania styczniowego cieszyli najwyższym szacunkiem, wszyscy uzyskali stopnie oficerskie i odpowiednie renty. Ten stosunek wynikał z podstawowej zasady uznania niepodległości, jako najwyższej wartości. Tym między innymi różni się Polska przedwojenna od obecnej „III Rzeczpospolitej”.

21:41, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

@zyntyca: \"Nie zauważyłem tutaj jakiejkolwiek próby merytorycznej oceny Powstania Styczniowego\"...Masz rację,nie ma tu takiej oceny,może szkoda ale trudno nie reagować na ośmieszające całą sytuację wpisy.Po drugie ciężko merytorycznie jak widzisz rozmawiać w takim składzie.Sam zresztą też mimo swoich wpisów jednak nie wysiliłeś się na merytoryczność swoich ocen powstania.Po drugie to jednak opinie o powstaniu (różnorodne) są dość dobrze wyłożone w różnych publikacjach,łącznie ze spojrzeniem na powstanie przez pryzmat ówczesnych wydarzeń europejskich czy światowych.Wystarczy sięgnąć po nie i zgadzając się z nimi bądź nie porównać stan swojej wiedzy.

21:41, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

@Baciar 1,można dodać,że jednym z osiągnięć Powstania Styczniowego było wytworzenie struktur państwa podziemnego z różnymi jego organami,które rządziło w imieniu Rządu Narodowego na terenach wyzwolonych przez powstańców.W pewnym sensie było protoplastą Państwa Podziemnego z czasów II wojny światowej.

21:46, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Moim zdaniem chcący zmieniać oblicze naszego domu ,naszej Ojczyzny nie można jednak myśleć uczciwie o przyszłości jeżeli My nie będziemy znali swojej przeszłości . Dlaczego tak się dzieje, dlaczego większość Polaków nie zna dawnych czasów?

22:24, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Dla tych,którzy mają jakieś złudzenia co chciał z Polakami zrobić carat warto wskazać jedno ze źródeł,które wyjątkowo ich otrzeźwi.Są to listy pomiędzy carem,a jego warszawskimi namiestnikami.Niektórzy powołują się na straty powstańcze,a czy dziesiątki tysięcy Polaków nie ginęło w wojnach prowadzonych przez zaborców,w których musieli brać udział jako przymusowi poborowi?Polecam opracowania prof. Kieniewicza -niektóre jeszcze w czasach stanu wojennego były cenzurowane .

22:52, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

P.S.
prof.Kieniewicz :
\"Powstanie styczniowe\"
\"Korespondencja namiestników Królestwa Polskiego styczeń - sierpień 1863 r.\"
\"Galicja w Powstaniu Styczniowym\"
\"Dokumenty Wydziału Wojny Rządu Narodowego 1863-1864\"
\"Chłopi i sprawa chłopska w powstaniu styczniowym\"
...

23:03, 26.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

@jurajczyk. Nie próbuję zamieszczać jakichkolwiek merytorycznych ocen czegokolwiek. Pisałem tu kiedyś o ... tancen mit zasranzen. Niestety zleciało się ich tutaj wielu róznej lewej i prawej maści. Tu mi kaktus wyrośnie jeśli wdam się w jakąkolwiek dyskusję na tym forum. Aby nie być zaraz określonym \"pajacem\" głąbem etc w czym min przoduje tu pewna owocowa baba
pozdrawiam i good bye

09:01, 27.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

\"Tu mi kaktus wyrośnie jeśli wdam się w jakąkolwiek dyskusję na tym forum.\" No właśnie, a zaraz potem osobista wyCIECZKA, i na koniec płacz, że się jest \"pajacem\" i głębem!

09:10, 27.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

@zyntyca, jak myślisz ile osób pośród komentatorów przeczyta te opracowania by móc później na poważnie rozmawiać o Powstaniu Styczniowym, a nie jedynie podpierać się jakimiś dwustronicowymi artykułami często nieobeznanych dobrze z tematem dziennikarzy? Myślę, że komentarze TP to nie miejsce ku temu i jeśli chcesz poważnej rozmowy wejdź na forum historyczne o tej tematyce tam będziesz mógł poważnie i do woli na ten temat rozmawiać.
Dziwi mnie trochę fakt, że nie przypomina się postaci Świętego Brata Alberta czyli Adama Chmielowskiego- powstańca styczniowego, ciężko rannego w jednej z potyczek, późniejszego założyciela Zgromadzenia Braci Albertynów i m.in. Pustelni Świętego Brata Alberta na Kalatówkach. Człowieka o którym pisał m.in. Karol Wojtyła „Brat naszego Boga” czy Stefan Żeromski w „Walce z szatanem”.

10:56, 27.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

@Jurajczyk,ja Ci wymienię kilka nazwisk a Ciebie proszę o ocenę:LeonFrankowski
Zygmunt Szczęsny Feliński
Z.Padlewski
Skowroński
Każdy z nich się czymś zasłużył. Dla ułatwienia podpowiem Ci, że i tchórze są pośród nich.
Jeszcze jedno Ci napiszę a mianowicie, że rozmowa pisemna nie polega na tym żeby ktokolwiek z nas uległ Twoim ideom.:)pozdrawiam

19:36, 27.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

@kołatek,czytaj ze zrozumieniem.Nie mam zamiaru oceniać kogokolwiek co napisałem jasno słowami \"...Po drugie to jednak opinie o powstaniu (różnorodne) są dość dobrze wyłożone w różnych publikacjach,łącznie ze spojrzeniem na powstanie przez pryzmat ówczesnych wydarzeń europejskich czy światowych.Wystarczy sięgnąć po nie i zgadzając się z nimi bądź nie porównać stan swojej wiedzy.\"
Sięgnąć po nie i porównać stan swojej wiedzy @kołatek.Ty chyba naprawdę nie zrozumiałeś o co common...

19:57, 27.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

\",czytaj ze zrozumieniem\"@Jurajczyk za często używasz tego stwierdzenia.Nikt z nas nie musi się odnosić całkowicie do Twoich wypowiedzi tak jak i Ty omijasz czyjeś posty nie dając konkretnej odpowiedzi.Przywracasz temat powstania więc jeszcze raz teraz Ciebie zapytam, kto miał przydomek tzw. \" gorących głów\" i dlaczego?Skoro jesteś takim specem w tym temacie to uważam, że to Ci nie sprawi żadnej trudności. Tym bardziej,że wspomniałeś coś o wychowankach więc myślę że pogłębiasz w nich wiadomości.To ostatnie słowo common; dziwnie brzmi w znawcy każdego tematu:))))

20:50, 27.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

@kołatek,zwróciłeś się do mnie bym ocenił konkretne nazwiska więc ci odpisałem,że nie mam i nie miałem takiego zamiaru.Jeśli chcesz coś sobie oceniać sam oceniaj i mnie w to nie mieszaj.Dlaczego niby oceniać kilka nazwisk wyrwanych z kontekstu pośród tysięcy ludzi z powstaniem związanych?Naprawdę chyba nie bardzo ogarniasz niektóre wypowiedzi.Dobrej nocy.

20:57, 27.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

No cóż zrobić; mierna ta odpowiedż a jeszcze bardziej mierne wiadomości. Nazwiska z kontekstu???To są nazwiska, które w szczególności zaistniały w Powstaniu Styczniowym. @Jurajczyk \"dobranoc?\" no nie mów proszę, że nie jesteś w trakcie oglądania filmu na NG:)))))

21:22, 27.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Cytat:\"No cóż zrobić; mierna ta odpowiedż a jeszcze bardziej mierne wiadomości.\"
@kołatek,czyżbyś dostał taką ocenę ostatnio z wypracowania i chciał teraz żeby inni za ciebie odrobili pracę domową pt. \"Postawy warstw społecznych wobec Powstania Styczniowego\"? ... ;) ;) ;)
Ale jest pozytyw bo o ile do tej pory książka Kieniewicza \"Powstanie Styczniowe\" cieszyła się np. na Allegro zainteresowaniem średnim to wczoraj wieczorem nadspodziewanie dużo jej egzemplarzy z 2009 roku zostało zamówionych przez Allegro u różnych sprzedawców,z czego kilka koło godz. 19.Oczywiście szybko rozeszły się te egzemplarze najkorzystniejsze cenowo... ;) ;) ;)
Tak,że jest nadzieja ... Pozdrawiam i miłej lektury życzę ... ;) ;) ;)

14:28, 28.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

P.S.Książki prof.Kieniewicza są jednymi z najwartościowszych pozycji w tym temacie i nie przez przypadek wydały \"Powstanie Styczniowe\" PWN w serii \"Klasyka Polskiej Historiografii\". Na tym ze swej strony kończę dyskusje.
Pozdrawiam.

14:36, 28.01.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

  • budowlane

    22.12.2025

    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

  • ogloszenie

    29.05.2026

    Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

  • budowy

    02.06.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • praca

    02.06.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • ogloszenie

    27.05.2026

    Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

  • ogloszenie

    19.05.2026

    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

  • biznes

    02.06.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • domy

    02.06.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • 01.06.2026

    ZLECĘ WYKONANIE PRAC WYKOŃCZENIOWYCH: SUCHE TYNKI,...

  • 01.06.2026

    ZATRUDNIĘ DO KARCZMY i PENSJONATU W KOŚCIELISKU. 6...

  • 01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38m2 i 55m2 w CENTRUM NOWE...

  • ...

    01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

  • SZCZ

    01.06.2026

    SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

  • ...

    29.05.2026

    RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

  • 26.05.2026

    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMO...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM: KELNER/-KA - DLA ...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDE...

  • 25.05.2026

    URZĄD GMINY KOŚCIELISKO zatrudni INSPEKTORA ds. po...

  • ...

    25.05.2026

    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

  • ...

    22.05.2026

    RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

  • budynek

    12.05.2026

    Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

  • ...

    28.04.2026

    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

  • pożyczki

    23.04.2026

    PROVIDENT. 571 240 909.

  • usługi

    17.04.2026

    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

  • ...

    07.04.2026

    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

  • ...

    07.04.2026

    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...


POLECAMY

0%