Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych złożyło petycję do Jana Gluca, przewodniczącego rady miasta Zakopane.
Niepełnosprawni proszą o zniesienie odpłatności za przewozy autobusami miejskimi na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej (LON) oznaczonej symbolem 03-L w stopniu umiarkowanym. Taką legitymację posiada 59 osób w całym powiecie tatrzańskim.
Swą prośbę wysłali do przewodniczącego rady miasta Jana Gluca, z prośbą o podjęcie stosownej uchwały, która umożliwiłaby korzystać osobom z umiarkowaną niepełnosprawnością z tych samych praw, które zakopiańscy radni przyznali wcześniej inwalidom I grupy, ludziom niewidomym, ociemniałym i niedowidzącym. Uważają, że wybiórcze traktowanie niepełnosprawnych przyczynia się do negatywnego zjawiska defaworyzacji jednej grupy niepełnosprawnych, jaką są ludzi głusi.
Poniżej tekst petycji Stowarzyszenia Polski Instytut Praw Głuchych:
"Na podstawie art.2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 roku o petycjach zwracamy się w interesie publicznym z petycją o wniesienie inicjatywy uchwałodawczej do Rady Miasta Zakopane ws. zniesienia odpłatności za usługi przewozowe środkami lokalnego transportu zbiorowego dla osób głuchych na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej (LON) oznaczonej symbolem 03-L w stopniu umiarkowanym w Zakopanem.
Uzasadnienie
W imieniu Stowarzyszenia Polski Instytut Praw Głuchych, zwracamy się z uprzejmą prośbą do Państwa o włączenie do uchwały Nr XIX/295/2016 Rady Miasta Zakopane z dnia 25 lutego 2016 roku w sprawie: uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów oraz zasad systemu taryfowego i cen na usługi w publicznym transporcie zbiorowym na terenie miasta Zakopane tj. zapisu dot. osób głuchych uprawniającego ich do bezpłatnych przejazdów na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej (LON) oznaczonej symbolem 03-L w stopniu umiarkowanym w Zakopanem.
Uchwała Nr XIX/295/2016 Rady Miasta Zakopane z dnia 25 lutego 2016 roku ustanowiła wykaz podmiotów uprawnionych do bezpłatnych przejazdów.
Z przykrością zauważamy, że osoby głuche posiadające orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności o symbolu 03-L nie znalazły się zgodnie z uchwałą nr XIX/295/2016 w gronie podmiotów uprawnionych do bezpłatnych przejazdów, ww. uchwała w żaden sposób nie reguluje uprawnień adresowanych do osób głuchych, gdyż takie osoby nie zostały uwzględnione w tejże uchwale Rady Miasta Zakopane, stąd zmuszone są ponosić pełną odpłatność za korzystanie z komunikacji miejskiej.
Należy podkreślić, że w obecnym wykazie do bezpłatnych przejazdów środkami lokalnego transportu zbiorowego są uprawnione m.in.
- Inwalidzi I grupy z ogólnego stanu zdrowia, osoby całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji, osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności. - Osoby niewidome, ociemniałe i niedowidzące wraz ze wskazanym przez nich przewodnikiem lub
opiekunem. Obowiązująca uchwała Nr XIX/295/2016 Rady Miasta Zakopane z dnia 25 lutego 2016 roku daje wybiórczo uprawnienia osobom niepełnosprawnym do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, natomiast nie uwzględnia ona osób legitymujących się umiarkowanym stopniem
niepełnosprawności o symbolu 03-L w gronie podmiotów uprawnionych do bezpłatnych przejazdów.
W naszej ocenie ww. uchwała rodzi nierówności i dysproporcje społeczne wykluczając osoby głuche z ustalonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 03-L z wykazu podmiotów uprawnionych do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, takie wybiórcze traktowanie osób niepełnosprawnych dostrzegamy jako zjawisko defaworyzacji tej grupy osób z powodu niepełnosprawności słuchu, stoi to w sprzeczności z Art.32 Konstytucji RP.
Z otrzymanych informacji od Pani Przewodniczącej Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Nowym Targu uprzejmie informujemy, iż z terenu miasta Zakopane 17 osób uzyskało orzeczenie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 03-L w okresie 01.01.2007 r. – 30.06.2019 r. czyli mamy tutaj 17 mieszkańców Zakopanego legitymujących się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 03-L. Natomiast liczba osób z Powiatu Tatrzańskiego, które w okresie 01.01.2007 r. – 30.06.2019 r. zostały zaliczone do osób niepełnosprawnych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 03-L wynosi 59 czyli mamy tutaj łącznie 59 mieszkańców Powiatu Tatrzańskiego legitymujących się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 03-L.
Analizując te dane wprowadzenie zniżek dla w/w osób niepełnosprawnych nie powinno znacznie obciążać budżetu miasta Zakopane. Informacja: W Olsztynie, Bydgoszczy, Opolu, Wrocławiu, Radomsku, Ostródzie, Starogardzie Gdańskim, Grudziądzu osoby głuche są uprawnione do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.
Reasumując, uprzejmie prosimy Radę Miasta Zakopane o wniesienie inicjatywy uchwałodawczej ws. zniesienia odpłatności za usługi przewozowe środkami lokalnego transportu zbiorowego dla osób głuchych na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej (LON) oznaczonej symbolem
03-L w stopniu umiarkowanym w Zakopanem.
Prosimy o pozytywne rozpatrzenie nin. petycji.
Z poważaniem,
Zarząd Stowarzyszenia Polski Instytut Praw Głuchych"

22.12.2025
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

29.05.2026
Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

02.06.2026
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

02.06.2026
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

27.05.2026
Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

19.05.2026
KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

02.06.2026
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

02.06.2026
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

01.06.2026
DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

01.06.2026
SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

29.05.2026
RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

25.05.2026
ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

22.05.2026
RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

14.05.2026
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

21.05.2026
Sprzedam DOM i LAS - Spytkowice. 732 810 638.

14.05.2026
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

14.05.2026
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

14.05.2026
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

12.05.2026
Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

28.04.2026
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

23.04.2026
PROVIDENT. 571 240 909.

17.04.2026
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

07.04.2026
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

07.04.2026
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...
0 0
Popieram. Wystarczająco mają trudno w życiu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz