Zakopiański radny Tymoteusz Mróz w liście otwartym do naszej redakcji pisze o tym, że pod Giewontem brakuje rozmów o problemach komunikacyjnych miasta. Tym listem chce rozpocząć otwartą dyskusję na ten temat.
Zdaniem radnego rozwiązanie komunikacyjnych problemów jest teraz najważniejsze dla Zakopanego. Na ostatnich spotkaniach radnych ten temat w ogóle nie jest poruszany. Tymczasem władze - jego zdaniem - zaczynają wprowadzać nowe rozwiązania bez jakiejkolwiek rozmowy z mieszkańcami. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat, macie jakieś pomysły, które mogłyby rozwiązać sezonowy paraliż na zakopiańskich drogach i problemy z parkowaniem? Czekamy na Wasze komentarze.
List radnego Tymoteusza Mroza:
Za nami sezon letni i chyba czas na jakieś podsumowania, żeby nie powiedzieć rachunek sumienia. Wakacje pokazały, że przyszła najwyższa pora na odważne zmiany w Zakopanem. Powinny dotyczyć różnych obszarów, ale zdecydowaniem jednym z ważniejszych jest transport. W sezonie letnim doświadczyliśmy kumulacji zainteresowania Zakopanem, co oczywiście jest powodem zarówno do radości jak i dumy -w końcu turystyką Podhale stoi.W tym roku jednak stanęło dosłownie, bo poruszanie się po regionie stanowiło niezłe wyzwanie. Nie po raz pierwszy. Wszyscy pamiętamy wyjazdy po Sylwestrze 2019/20, kiedy nastąpił absolutny paraliż miasta. W tym roku do paraliżu na drogach dołączył wysyp nielegalnych parkingów, które zaczęły masowo zajmować zielone tereny od Doliny Strążyskiej po Cyrhlę.
Byłem przekonany, że powrót do spotkań Rady Miasta rozpoczniemy właśnie o rozmowach na temat usprawnienia komunikacji. Ze zdumieniem jednak obserwuję, że prace nad „poprawą” komunikacji już ruszyły. Przy ulicy Zwierzynieckiej i Ogrodowej pojawiają się nowe... parkingi. Bez wiedzy mieszkańców, a często przy ich aktywnym sprzeciwie.
Od lat mówi się o tym, że Zakopane nie jest z gumy, więcej samochodów przyjąć nie może i nie powinno. Zadaniem powinno być rozwijanie komunikacji zbiorowej, rowerowej i pieszej i w taki sposób, aby konieczność oraz możliwość korzystania z samochodu ograniczać. Jak do tego celu ma nas przybliżyć zwiększanie liczby miejsc parkingowych w centrum, skoro każdy obiekt noclegowy ma obowiązek zapewnić parking w miejscu pobytu dla swoich gości? Czy na Krupówki naprawdę trzeba dojeżdżać własnym transportem? W 2017 roku Rada Miasta przyjęła Plan Transportowy na lata 2017-2025.
Jedne z założeń, które plan obejmował:
* Budowa parkingów typu park & ride w obrębie dworca
* Rozwój ścieżek rowerowych
* Budowa parkingów poza centrum
Dla zainteresowanych plan można pobrać tu: https://bit.ly/plan-transportowy-zakopane
Ścieżki rowerowe też są ważnym elementem tego planu. Każde miasto obecnie inwestuje w infrastrukturę rowerową, powody są oczywiste. U nas powstają nowe drogi, a tras dla jednośladów brak. Te, które są, pominę milczeniem. Z tego powodu będę proponował wprowadzenie zdecydowanych zmian w obszarze komunikacji, reorganizację ruchu poprzez wprowadzenie ulic jednokierunkowych z wydzielonymi pasami rowerowymi, wprowadzenie na parkingach części miejsc parkingowych tylko dla mieszkańców miasta, przygotowanie nowego systemu informacji ulicznej. Jestem jednak bardzo ciekaw Waszego zdania. Co o tym sądzicie, samochodów w centrum Zakopanego powinno być więcej czy mniej?

22.12.2025
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

29.05.2026
Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

02.06.2026
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

02.06.2026
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

27.05.2026
Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

19.05.2026
KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

02.06.2026
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

02.06.2026
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

01.06.2026
DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

01.06.2026
SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

29.05.2026
RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

25.05.2026
ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

22.05.2026
RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

12.05.2026
Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

28.04.2026
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

23.04.2026
PROVIDENT. 571 240 909.

17.04.2026
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

07.04.2026
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

07.04.2026
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...
0 0
Jak zwykle rzucić temat który jest rozwiązany i brylować.
0 0
Parkingi zaporowe i transport miejski
0 0
Pan Radny by się do pracy wziął bo jakoś prócz listów i pięknych słów nie widać Pana T.M.
0 0
"U nas powstają nowe drogi, a tras dla jednośladów brak" - znaczy się gdzie są te NOWE drogi ?
Jednoślady to ostatni element układanki. Jak długo trwa sezon rowerowy na Podhalu ? To tak wyprzedzająco zanim ktoś wpadnie na powielanie pomysłów Krk czy Wawy. Priorytetem jest komunikacja miejska i międzygminna oraz ograniczenie turystów jednodniowych. Do tego obwodnica centrum.
0 0
ile razy mam powtarzać, jeden parking na całej dolnej równi krupowej rozwiązuje wszystko. w końcu się wnerwię i nie będę więcej komentował ;)
0 0
BTW - dróg dwukierunkowych szerokości jednego auta w tym mieście jest sporo. Nie wiem jak to jeszcze zwężać :) Jak tam plany zagospodarowania ? Co z Bachledzkim - poteżne osiedle z kilku domów w latach 80tych. Jaka droga ? Przecież wnet to się z Olczą połączy. Kanibalizacja terenu i infrastruktury. Może by tak z 70 os w nadzorze budowlanym plus ze 20 prawników z górnej półki ? No i może jeszcze ze 100 dodatkowych Policjantów - Kaszelewskiego, Małaszyńskiego codziennie ktoś pod prąd. Zróbmy więcej wąskich gardeł dla nieznających topografii. Za to zakopiankę jeszcze pociągnijmy ciut dalej, byle łatwiej klient miał.
0 0
Drogi Filarze, mieszkasz przy jednokierunkowej drodze. Działaj wiec i pora aby udroznic ruch i zrobic z niej jezdnie dwukierunkową a Tobie przed domkiem parking!.
Gdzie na swiecie robi sie parking dla turystów w willowej dzielnicy???
jestescie burmistrzami mieszkanców czy turystów marzeń?
policja i szpital na skraju wydolnosci!!ilu jeszcze przyjmiecie turystów?
Filar jedz do krakowa i zostaw auto pod domem na Woli Justowskiej, powiedz ze przyjechałes z miasta marzen i bedziesz stał tylko 2 dni:)
Kanalizacja nie wyrabia, wiecej i wiecedj gosci.
Dorula zabierz ławki z Równi Krupowej dla Żuli i postaw je pod swoim domem i filara i posprzataj rozwalony płot(taka bijatyka była na Równi a strażnik miejski chyba spi a nie ogladawizji).
Makabra Dorula i ekipa makabra. Prostytucja turystyczna jestescie arcy tragiczni.
0 0
BTW2 - może pasowałoby się przejechać i zobaczyć co zrobiła budowa CK ? Jak wpłynęła na ruch sąsiednich ulic ? Zróbmy parę jednokierunkówek bez przelotówek i wszystkie auta mieszkańców i gości danej ulicy będą generować większy ruch ulice obok żeby objechać. W imię pasów rowerowych wykorzystywanych 3 mies w roku łącznie. Pomijam juz fakt komfortu jazdy w spalinach. Aż mnie zatrzęsło. Kopiowanie głupich pomysłów dużych miast. Zresztą proponuję przejechać odcinek Z-NT tak między 6-8 rano. Tak - te tłumy w obie strony to lokalsi jadący do roboty. Ja też chętnie będę rowerkiem jeździł 2 km zamiast dymać 35km. Oczywiście za te same pieniądze. End of story idę się napić.
0 0
"w końcu się wnerwię i nie będę więcej komentował ;)" jak masz pisać ,takie idiotyzmy, jak ten o jednym parkingu na całej dolnej równi krupowej, bo on NICZEGO nie rozwiąże, to może już faktycznie niczego tutaj nie pisz. Ani nigdzie indziej.
0 0
jeszcze raz zrobic parking z parceli urzedniczych:)
arcymistrz sołtys z harendy i filar, nie do wiary wszystko juz maja wasi goscie sylwestrowi za darma a do tego naczelnik dał im Bon!Szkoda policji muszą walczyc z menelstwem przez twe oczy twe oczy kłamliwe Drakula
0 0
1 Obwodnica Centrum Zakopanego , budowa nowych dróg
2 Komunikacja Miejska + peryferia
3 Parkingi, toalety
4 Ścieżki rowerowe Zako-Chochołów Zako-Jurgów Szlak wok Tatr
5 Prawo Śniegu
0 0
Tymek w punkt, goń tych bez'radnych leni, infastruktura potrzebna na wczoraj a nawet planu nie mamy, zbudowanie czekokolwiek zajmie dekady i my mieszkańcy będziemy się bujać z tymi korkami i smrodem następne xx lat,
Vivat Sołtys!
0 0
Od lat wszyscy dokładnie wiedzą jakie są problemy komunikacyjne miasta. Radny nie odkrywa tu Ameryki. Dekady zaniedbań się odbijają na nas. Dziś na nas, jutro na cenach nieruchomości, bo kto będzie chciał do takiego miejsca przyjeżdżać, żeby zmarnować urlop w korkach? Jeszcze kilka lat temu od wariatów wyzywali ludzi, którzy mówili, że tak się to skończy. Dziś mówię: korki jak w Sylwestra będą codziennością i nic na to nie poradzicie bo nie widać na horyzoncie żadnego pozytywnego zjawiska, które zahamuje ten trend.
0 0
czytam te komentarze i ....żadnego konstruktywnego pomysłu.
jak już tu gdzieś kiedyś wspominałem, przyjeżdżam do Zakopca parę razy w roku - latem około 3 tygodnie tu spędzam - i nigdy, poza wypadami na Słowację - gdy Stama nie kursuje - nie korzystam z mojego auta, które milutko spędza sobie czas na pensjonatowym parkingu.
moim zdaniem pierwsza i najważniejsza sprawa - ograniczyć dojazd turystów z miejscowości ościennych takich jak Białka, Bukowina itp. aby to zrobić, trzeba wprowadzić dobrą - czyt. częstą - komunikację na linii Zakopane z tymi miejscowościami.
po drugie - zniechęcić zakopiańskich turystów do korzystania z samochodów. można to zrobić wprowadzając np. rodzaj okresowego ryczałtowego biletu na przejazd miejską komunikacją i busami. tym drugim oczywiście trzeba by było jakoś to finansowo zrekompensować.
po trzecie - najważniejsze być może - rozwijać - miejską komunikację. być może sezonowo. ( wciągać na etat busiarzy..?).
żadne bufory, obwodnice nic nie zmienią, wszak ci, którzy powodują korki, jadą na Krupówki.
tyle w największym skrócie.
0 0
Radny Mróz to uwielbia budować swoja popularnosc na takich populistycznych tematach. Niech Pan napisze jeszcze list o tym ze w TPNie trzeba postawic toalety a remont Zakopianki zakonczyc prioryetowo w 2021 roku. Czysta demagogia.
0 0
@bca - znaczy powtórzyłeś mój komentarz, @alert i @Kendo.
O obwodnicy mówi się od lat bodaj 70tych. Przy okazji tematu wyłączenia z ruchu/usprawnienia ruchu w części miasta właśnie NAJWAŻNIEJSZĄ sprawą jest obwodnica. Taki Krk dopycha od lat obwodnicę po to żeby wyrzucić część ruchu. Ale to kosztuje więcej jak wiadro farby na wydzielenia ścieżek rowerowych, kto tu jest populistą.
Rację miał taki jeden co powiedział, że niektórzy biorą się za problemy XXI w nie rozwiązując problemów XIXw. Jak tam kasa na oczyszczalnie ? Zdobyta ?
0 0
Ja dla odmiany poruszę kwestię przyzwyczajeń. Są tacy, co jak już się "przyssą" do swoich czterech kółek, to nawet żeby śmieci wyrzucić, jadą autem. Przekonaj teraz takiego żeby wsiadł na rower albo do busa:)
Inna kwestia jest taka, że przez lata przewoźnicy typu PKP i PKS mieli gdzieś swoich passźerów, więc Ci przesiedli się do swoich autek i teraz gwiżdżą na transport zbiorowy.
0 0
Panie Tymoteuszu, dziękuję że jako jedyny otwarcie Pan zwraca się do mieszkańców.
Niepokoi mnie jednak fakt iż czerpane są "pomysły" za darmo od nas. Po co w takim razie z podatków naszych utrzymuje się urząd skoro zrobimy za nich robotę. Od pomysłów i rozwiązań jest niby Wasz sztab. Nie przeciągając reasumuje: po co Nasze zdanie skoro każdy Urzędnik klepie sam sobie swoje własne widzi mi się, paru do poparcia i tyle. Przykładowo. Kto poznał plan przebudowy ronda paraliżującego ruch w Zakopanem w szczycie sezonu? Niech podniesie rękę. Niestety każdy gad na swój ład.
0 0
Jestem z miejscowości ościennej i to ma mi nakazać dojazd komunikacją miejską codziennie jeśli mam swój samochód i w moim odczuciu komfort niż rozklekotane busy nigdy na czas albo wcale. Sam przyjeżdżaj do zakopanego "komunikacją".
0 0
@Thinker - rowerem w zimie jeździł chyba tylko taki starszy pan z Parkinsonem. Często widywałem go na Nowotarskiej. Fakt - przyzwyczajenie do 4 kółek "drugą naturą" :) Chcesz wsiąść do busa ? Jakiego ? Tego co pojedzie "aż będzie pełny" ? Dokładnie dlatego moja lepsza połowa zrobiła prawo jazdy - leżę sobie w szpitalu, a busiarz mówi, że nie pojedzie dokąd pełno nie będzie. PKS - olał nie olał, któż to jeździł 5 min przed kursowym żeby podebrać klientów ? Na poważnie - komunikacja miejska to jest KOSZT. Gdzieś widziałem opracowanie, że przejście z auta na zbiorkom to 3 lata. Tyle czasu zajmuje pozbycie się 4 kółek. Przy optymistycznym założeniu, że zbiorkom jeździ często i wg rozkładu jazdy. PKP - zależy jak leży - z buta mam 40 min na dworzec, potem kolejne 40 podróż i 30 do roboty. Autem - 40 min. Sorry, dzisiejsze tempo to nie lata 70te. Nie ma połączeń - nie ma chętnych. Piszę tu o pracujących. Ale wczasowicz też nie będzie czekał 40 min na przystanku :)
0 0
byłem tu i tam na tym świecie i powiem że nigdzie w miejscach turystycznych, jak i nie turystycznych nie tworzy się miejsc parkingowych w ścisłym centrum miejscowości.
W w Zakopanem jak grzyby po deszczu w co drugiej bramie powstają parkingi i to w skandalicznie niskich cenach (10zł za dzień) - jakaś farsa i kpina, i się dziwić że każdy chce dojechać i zaparkować w Kuźnicach pod kolejką.
dawno temu do Kuźnic ludzie szanowali znak zakaz wjazdu (bardziej szanowali) - a dziś ? wystarczy przejść się rano w słoneczny weekend - auto za autem - i nikt nie zwraca uwagi na zakaz wjazdu (mówię o drodze powyżej Karłowicza).
sami przyzwyczajamy i pozwalamy na to wszystko - tandeta, zenek, disko polo, i bawmy się. Hura i drzyjmy gęby po nocach - zabawa na 102, nigdzie nie ma takiego g.... jak u nas, ale to mnóstwo lat milczenia władz na trudne tematy.
0 0
Zamiast "zaczynać dyskusję" niech pan radny poczyta choćby tę stronę. Było tu już wiele artykułów na ten temat i równie wiele dyskusji pod nimi.
Wszystko już zostało setki razy opisane.
Bez porządnej, punktualnej, sensownie pomyślanej komunikacji publicznej (najlepiej jeszcze połączonej ze słowackimi liniami) turyści ani tym bardziej miejscowi, z samochodów nie zrezygnują.
Rozklekotane busy jeżdżące "w godzinach szczytu" i po kilku oklepanych trasach, to nie jest komunikacja.
Komunikacja to musi być coś pewnego, stałego i solidnego.
0 0
"byłem tu i tam na tym świecie i powiem że nigdzie w miejscach turystycznych, jak i nie turystycznych nie tworzy się miejsc parkingowych w ścisłym centrum miejscowości." to znaczy, że tak na prawdę w d.... byłeś i g... widziałeś. Ot, choćby dwa na szybko przykłady. Kazimierz D. nad Wisłą. Tam parkingi są nie tyle w co drugiej bramie, ale w każdej bramie! Ba, nawet jest tak, że w dni targowe, nota bene te same jak u nas, czyli wtorki i piątki, jest wjazd na sam rynek (targ). Zarówno duży, jak i mały. Praktycznie pod stragan/stoisko. Drugim przykładem niech będzie Ojców, Pieskowa Skała. Można dodać jeszcze Sandomierz... etc... etc....
0 0
Plan Transportowy zero mowy o Obwodnicy Centrum Zakopanego budowie nowych drog
0 0
MOŻESZ MU TUMACZYĆ 1 000 000 LAT A ON I TAK NIE ZROZUMIE ,ŻE PARKINGAMI W CENTRUM NIE ODKORKUJE MIASTA,MOŻESZ IM TŁUMACZYĆ DRUGIE 1 000 000 ,ŻE OBWODNICA SŁUŻY DO OMIJANIA DUŻYCH MIAST,ŻEBY DO NICH NIE WJEŻDZAĆ A NIE W PIPIDÓWACH DO ROBIENIA OBJAZDÓW DO DOLINEK.
NIE POTRAFIĄ ZROZUMIEĆ ,ŻE MIASTA TURYSTYCZNE ROZWIĄZAŁY TEN PROBLEM SZLABANEM I PAKINGAMI PRZED TABLICZKĄ MIASTO TURYSTYCZNE.ALE KTO MU I IM ZABRONI WYMYŚLAĆ KOŁO OD POCZĄTKU.
0 0
Dzien dobry.
Właśnie wróciłem z "Zakopanego" a dokładniej pobytu po stronie Słowackiej i potem Polskiej. Dojechałem tu własnym samochodem i też nim się poruszalemna miejscu. Auto kompletnie nie używane było tylko w czasie pobulutu na Słowacji. Tam mają po prostu działająca komunikację publiczna i nie było problemu aby na szlak startować o 6 rano, a wieczorem z niego wrócić. Po Naszej stronie jak był dramat tak jest. Rozklekotane busy jak były tak są. Bez sensownej komunikacji ludzie nie zrezygnują z aut bo nie mają innej opcji. Kompletnie nie zrozumiałe dla mnie jest jak tak bogaty region/miasto nie potrafi zorganizować komunikacji dla mieszkańców i turystów. Inni mogą i działa, u Nas nic się nie opłaca i nie da się.
Pozdrawiam
0 0
tisa, najpierw pisałeś, że parking na równi niczego nie rozwiąże a potem że wszędzie w centrach turystycznych są parkingi. zaczynasz kłócić się sam ze sobą. tylko się nie pobij.
0 0
Rejestracja online dojazdu do posesji. Zostawiamy auto na posesji, chyba, że osoba niepełnosprawna. korzystamy z komunikacji i licznych busów i taksówek które ludzie zamawiają pod dom, bo parkingi przy parku narodowym mega drogie. Efekt. Więcej ludzi ma pracę jako taryfa, brak nielegalnego najmu...
Osobiście mam dosyć stania godzinę w korku by dojechać na wizytę w poradni, czy dojechać po dziecko do szkoły czy przedszkola...
0 0
Guma
Miasto nie jest z gumy.
Trzeba pomyslec o parkingach zaporowych.
Nie moze byc tak ze kazdy moze wjechac do miasta.
Mieszkancy maja dosyc tego balaganu- korkow, parkowania
byle gdzie i wiecznych awantur z pseudo turystami.
Nasze miasto My dyktujemy warunki...
0 0
@kurr, ale co ma jedno do drugiego, że parking na równi niczego nie rozwiąże bo wszędzie w centrach turystycznych są parkingi. Nie widzę związku.
0 0
DO WŁÓCZYKIJ-JAKO DO NOS GODOS?WIESZ WSZYSTKO?
0 0
Jako właścicielka dużego parkingu blisko Krupówek jednoznacznie odpowiadam na zapytanie tow. Mroza:
Tak! Samochodów w centrum powinno być dużo. Niech to miasto tętni życiem! Skoro ludzie chcą parkować przy samych Krupówkach i płacić nam za to duże pieniądze NIECH PARKUJĄ ! Stanowczy sprzeciw wobec ingerencji władzy ludowej i towarzyszy urzędników w WOLNY RYNEK!
Jednocześnie należy powstrzymać się z tworzeniem parkingów na działkach leśnych w okolicach dolin i TPN. Należy wspierać rozwój miasta ale jednocześnie chronić tereny zielone, skoro jeden z drugim kupili działki leśne / rolne to nie mogą mieć pretensji że zabrania się im tworzyć tam parkingów. Co innego zabraniać tworzenia miejsc postojowych na działkach budowlanych / zurbanizowanych.
0 0
DO BASIA -INO JO REŚTA Z.......PACAĆ INO W NIEDZIELE W POKOJU PAŃSKIM REKE IM PODOM.
OBNAZYŁAS SIĘ TYM WPISEM.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz