Inne

Zamknij

Premiera „Alicji po drugiej stronie lustra” już 26 maja

Adrian Gładecki 22:59, 02.12.2015
Treść artykułu pod wideo ↓
Premiera „Alicji po drugiej stronie lustra” już 26 maja

Bohaterka książek Lewisa Carrolla, Alicja Lidell, której przygody mogliśmy śledzić w głośnej ekranizacji autorstwa Tima Burtona pod tytułem "Alicja w Krainie Czarów", po raz kolejny wraca na wielki ekran. "Alicja po drugiej stronie lustra", będąca kontynuacją przygód dziewczynki, pojawi się w naszych kinach pod koniec maja przyszłego roku.

::attachment{"type":"gallery", "template":"thumb3", "item_id":"30408"}

Artykuł we współpracy z portalem Poki

Bohaterowie utworów Charlesa Lutwidge’a Dodgsona, piszącego pod pseudonimem Lewis Carroll brytyjskiego pisarza, poety, matematyka i fotografa, stały się znanymi postaciami popularnej nomenklatury. Jasnowłosa Alicja, Biały Królik, Kot z Cheshire czy Szalony Kapelusznik chyba każdemu przynoszą na myśl barwne skojarzenia. Baśniowa opowieść o przygodach „Alicji w Krainie Czarów” powstała pewnego ciepłego lipcowego popołudnia 1862 roku, kiedy to wykładowca matematyki na Uniwersytecie Oxfordzkim i autor poważanych publikacji matematycznych – Lewis Carroll – opowiedział ją córkom zaprzyjaźnionej rodziny, małym Alice, Lorinie i Edith Lidell podczas przejażdżki łódką po Tamizie. Zachwycone historią dziewczynki poprosiły Carrolla o spisanie opowieści, dając tym samym początek legendzie Alicji i bajkowego świata, w którym się znalazła. Książka doczekała się tłumaczeń na wiele języków, wywarła wpływ na autorów znanych dzieł z kanonu literatury światowej, jak choćby Jamesa Joyce"a czy Vladimira Nabokova, i do dziś wywołuje kontrowersje i dyskusje dotyczące interpretacji zawartych w niej symboli i odczytywania przedstawionego świata.

W książce "Alicja w Krainie Czarów" poznajemy historię Alicji Lidell, imienniczki jednej z dziewczynek, które pierwsze usłyszały historie rodem z Krainy Czarów, która podczas spędzanego razem z siostrą leniwego dnia nagle przemieszcza się do bajkowej krainy. Kiedy Alicja zauważa elegancko odzianego Białego Królika, zerkającego na swój kieszonkowy zegarek i szepczącego do siebie jak mantrę: "O rety, o rety, na pewno się spóźnię", zaciekawiona podąża w ślad za nim w głąb króliczej nory. Nora okazuje się być wyjątkowo głęboka: wchodząc coraz dalej Alicja wpada nagle w przypominający studnię głęboki tunel i kiedy spada na jego dno, znajduje się już w Krainie Czarów.

W Krainie Czarów Alicja raz po raz zmienia wzrost, zjadłszy lub wypiwszy różne ciastka i napoje, natrafia na mówiące zwierzęta, które wciągają je w swoje sprawy, a także jest świadkiem rozgrywanego przez postaci z talii kart, takie jak bezlitosna Królowa Kier, partii krykieta. Historia kończy się, kiedy siostra Alicji budzi ją, a Kraina Czarów okazuje się być tylko snem.


[WIDEO]11234[/WIDEO]



W drugiej części przygód Alicji, "Po drugiej stronie lustra", której to dotyczyć będzie disneyowska ekranizacja, nasza bohaterka po raz kolejny znajduje się w alternatywnym świecie: tym razem przechodząc przez taflę wiszącego nad kominkiem zwierciadła. Po drugiej stronie Alicja napotyka Czerwoną Królową, Białego Rycerza, mówiące kwiaty i lustrzane owady, a cały świat okazuje się być ogromną planszą do gry w szachy, w której zwycięzca staje się Królem lub Królową.

Zwiastun filmu "Po drugiej stronie lustra" sugeruje jednak, że film czerpie tylko z niektórych wątków książki, zaś rdzeniem produkcji jest zupełnie nowa historia. Alicja będzie musiała uratować Krainę Czarów przed knowaniami złego Władcy Czasu, który chce zniszczyć bajkowy świat i przyjaciół tytułowej bohaterki. W filmie zobaczymy znanych nam dobrze z pierwszej części „Alicji w Krainie Czarów” bohaterów, między innymi: Czerwoną i Białą Królową, Białego Królika czy Szalonego Kapelusznika. Gratką będzie również gwiazdorska obsada, pokrywająca się częściowo z tą z poprzedniej części filmu – wystąpią w nim Mia Wasikowska, Helena Bonham-Carter, a także Johny Deep, natomiast niespodzianką będzie na pewno znany dotychczas z ról komediowych aktor i reżyser Sasha Baron Cohen, który został obsadzony w roli demonicznego Władcy Czasu. Reżyserią nowej części "Alicji..." zajął się tym razem James Bobin, jednak fani Tima Burtona nie mają powodów do obaw: Burton też brał udział przy tworzeniu nowej części filmu, tym razem jako producent. Scenariusze "Alicji w Krainie Czarów" i "Po drugiej strony lustra" są również autorstwa tej samej osoby – Lindy Woolverton, więc choć nowa część przygód znanej bohaterki zapowiada się dość tajemniczo, nie musimy obawiać się, że jej jakość będzie w czymkolwiek ustępować pierwszej części produkcji.

Dla tych, którzy chcą odświeżyć swoją pamięć i poszerzyć dotychczasową wiedzę o Krainie Czarów przed premierą nowego filmu o Alicji, doskonałym pomysłem będzie sięgnięcie po takie pozycje jak sygnowana przez Disneya gra "Alicja w Krainie Czarów". Tytuł pozwala graczom na pokierowanie przygodami Alicji i jej dawnych przyjaciół w Krainie Czarów, gdzie musimy rozwiązywać coraz to nowe zagadki i pokonywać starych i nowych wrogów. W tej grze Alicja powraca pierwszy raz po latach do Krainy Czarów; niestety, przez ten czas zapomniała o swoich przyjaciołach z tego świata, a także o perypetiach, które razem przeżywali, dlatego wielu rzeczy musi uczyć się od nowa. Przez całą rozgrywkę jednak zawsze towarzyszy jej ktoś ze znanych nam z tego uniwersum bohaterów i wspomaga ją swoimi unikalnymi zdolnościami w pokonywaniu przeszkód i rozwiązywaniu zagadek. Przykładowo, Szalony Kapelusznik widzi miejsca i obiekty niedostrzegalne dla Alicji, a Kot z Cheshire może dematerializować i materializować przedmioty oraz samego siebie. Tytuł zaskakuje rozwiniętą fabułą i wieloma nawiązaniami, a także niezwykle dopracowaną i charakterystyczną dla filmów Tima Burtona stroną graficzną.

Nieco młodsi fani „Alicji w Krainie Czarów” mogą sięgnąć po różne gry dotyczące serii, w które bez żadnych opłat mogą zagrać na stronie Poki. Pośród nich znajdują się pozycje, które trafią bardziej do dziewczynek, takie jak ubieranki "Alicja Zombie" czy "Alice in Wonderland", a także gra "Wonderland Decoration", w której to należy odpowiednio zatroszczyć się o wystrój Krainy Czarów, tudzież gra "Alice", łącząca elementy z wyżej wspomnianych gier. Gra "Wonderland Hidden Secrets" ukazuje nam różne lokacje rodem ze świata znanego nam z historii o Alicji, jak choćby Czerwonego Zamku, kwiatowego ogrodu czy grzybowej polany. Zadaniem gracza jest tu odnalezienie ukrytych na poszczególnych planszach obiektów. "Warcaby Alicja w Krainie Czarów" ucieszą każdego fana tego typu rozrywki.

Trochę starszych graczy, a w szczególności miłośników mocniejszych wrażeń, zainteresuje zapewne trzyczęściowa seria produkcji Newgrounds - „Alice Is Dead”, którą również możemy znaleźć w serwisie Poki. Gracz pojawia się w Krainie Czarów, nie wie, kim właściwie jest a główna bohatera, to znaczy Alicja od dawna nie żyje – jej spowity w znaną nam z filmów błękitną sukienkę spróchniały szkielet jest pierwszym, co widzimy, gdy pojawiamy się w grze. Gracz musi dowiedzieć się, kim jest, kto zabił Alicję i uciec z Krainy Czarów. „Alice Is Dead” to gra logiczna, w której gracz musi posłużyć się znajdowanymi przedmiotami, aby rozwiązywać kolejne zagadki i ostatecznie dopiąć swojego celu. Kolejne części gry są ze sobą ściśle powiązane i dla lepszego efektu lepiej powstrzymać się przed przywoływaniem fabularnych szczegółów dotyczących kolejnych części. „Alice Is Dead” zaskakuje mrocznym klimatem związanym zarówno z graficzną stroną rozgrywki, jak również ze znakomicie dopasowaną, niepokojącą muzyką.
(Adrian Gładecki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OGŁOSZENIA PROMOWANE

  • budowlane

    22.12.2025

    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

  • ogloszenie

    29.05.2026

    Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

  • budowy

    02.06.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • praca

    02.06.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • ogloszenie

    27.05.2026

    Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

  • ogloszenie

    19.05.2026

    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

  • biznes

    02.06.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • domy

    02.06.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • 01.06.2026

    ZLECĘ WYKONANIE PRAC WYKOŃCZENIOWYCH: SUCHE TYNKI,...

  • 01.06.2026

    ZATRUDNIĘ DO KARCZMY i PENSJONATU W KOŚCIELISKU. 6...

  • 01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38m2 i 55m2 w CENTRUM NOWE...

  • ...

    01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

  • SZCZ

    01.06.2026

    SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

  • ...

    29.05.2026

    RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

  • 26.05.2026

    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMO...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM: KELNER/-KA - DLA ...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDE...

  • 25.05.2026

    URZĄD GMINY KOŚCIELISKO zatrudni INSPEKTORA ds. po...

  • ...

    25.05.2026

    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

  • ...

    22.05.2026

    RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

  • budynek

    12.05.2026

    Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

  • ...

    28.04.2026

    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

  • pożyczki

    23.04.2026

    PROVIDENT. 571 240 909.

  • usługi

    17.04.2026

    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

  • ...

    07.04.2026

    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

  • ...

    07.04.2026

    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...


POLECAMY

0%