Powiat suski

Zamknij

Maków Podhalański: Wymusimy obwodnicę

Józef Figura 01:40, 04.06.2012
Treść artykułu pod wideo ↓

Tysiące podpisów pod petycją - i nic. Jeśli obwodnicy Makowa Podhalańskiego nie będzie, mieszkańcy nie wykluczają w ostateczności blokady drogi.

Centrum Makowa Podhalańskiego. Codzienny hałas i spaliny z przejeżdżających średnio 13 tys. samochodów na dobę nie pozwala żyć. Światła, które ułatwiły komunikację - z drugiej strony powodują zatrzymywanie sznura ciężarówek, które startując, wydzielają jeszcze więcej spalin. Co gorsze, w weekendy ruch jeszcze się wzmaga, gdy turyści od strony Śląska ruszają na Podhale. Nie ma alternatywy nawet dla mieszkańców, gdyż brak dróg lokalnych, które pozwalałyby przynajmniej miejscowym ominąć feralną drogę

Makowianie narzekają na pękające ściany. I nie mogą już dalej bezczynnie czekać, aż ktoś wreszcie wybuduje obwodnicę ich miasta. Tymczasem nikt nie chce mówić o inwestycji wcześniej, niż przed 2020 rokiem.

Listy z 2 tysiącami podpisów mieszkańców Makowa trafiły do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest właścicielem drogi. Otrzymał je też obiecujący wsparcie senator Andrzej Pająk, a także wojewoda i marszałek województwa małopolskiego.

- Nie mamy realnej formy nacisku, by GDDKiA zmusić do budowy obwodnicy. Jedyne, co pozostaje, to zwrócenie uwagi na zapotrzebowanie społeczne - przyznaje Paweł Sala, burmistrz Makowa Podhalańskiego.

W tym roku ma się rozpocząć praca nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta, w którym trzeba będzie zdecydować się, którędy przebiegać ma obwodnica. Bo obecnie są zarezerwowane tereny na dwa rozwiązania - dużą i małą obwodnicę. To z jednej strony atut przy negocjacjach pokazujący, że miasto jest przygotowane pod każdym względem, z drugiej niepotrzebna blokada terenów, które mogłyby zostać wykorzystane pod budownictwo czy inne inwestycje.

Duża obwodnica to blisko 6 km drogi, omijającej miasto już od granic z Suchą Beskidzką, aż do samej Białki. To konieczność wybudowania mostu i 2 wiaduktów. Jej koszty - zdaniem burmistrza - mogą sięgać nawet 100 mln zł. Mała obwodnica jest krótsza, tańsza i nie wymaga budowy kosztownych wiaduktów i mostów.

Jednak póki co nie ma widoków na budowę żadnej obwodnicy. Kryzys spowodował, że w 2011 roku rząd w całym kraju obciął wydatki na zaplanowane drogi. Wśród nich nie było obwodnicy Makowa, trudno więc liczyć, że teraz znajdą się pieniądze na dodatkową inwestycję.

- Rozmawiałem w GDDKiA i na dziś nie tylko nie ma pieniędzy, ale nawet planów, by budować obwodnicę - przyznaje burmistrz. - Jedyny termin, jaki można tam usłyszeć, to 2020 rok, ale to mocno niewiążące, bo ci, którzy teraz o tym mówią, wówczas zapewne nie będą decydować. Do tego sytuacja finansowa kraju tak się zmienia, że nie sposób przewidzieć, co będzie za 8 lat.

Mieszkańcy wierzą, że uda się wpłynąć na decydentów i zrealizować plany znacznie wcześniej. Listy z podpisami to dopiero pierwszy krok, by zwrócić uwagę na problem. Niewykluczone, że kolejne będą bardziej dotkliwe, a w ostateczności makowianie nie wykluczają nawet blokady drogi.

- Żyjemy jak na środku autostrady - podkreśla Katarzyna Onak, przewodnicząca osiedla Maków Centrum. - Tymczasem ktoś obiecuje nam, że za 10 lat coś zrobi. A kto go wtedy znajdzie? A my chcemy budować to, co będzie służyło wszystkim.

Józef Figura
(Józef Figura)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (3)

zamiejscowyzamiejscowy

0 0

Jestem kulturalnym kierowcą, ułatwiającym życie innym użytkownikom dróg ale nie mieszkańcom Makowa i Andrychowa. Przejeżdżając prawie codziennie przez te miejscowości utrudniam jak mogę np. włączanie się do ruchu pojazdom z miejcową rejestracją. Dlaczego? Bo szlag mnie trafia stojąc w wiecznych korkach, powstających z winy miejscowych, którzy od lat nie potrafili wymóc na swoich, bo przez siebie wybranych władzach wybudowanie tak potrzebnych obwodnic.
Teraz straszą blokowaniem drogi, a dlaczego nie urzędu miejskiego?

13:29, 09.06.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

troskliwatroskliwa

0 0

burmistrz mówi , że za 8 lat innych przy władzy nie będzie. Jego powinno już nie być za 2 lata, bo poza utrudnianie ludzio życia, powiększania bezrobocia - nic w Makowie się nie dzieje!

22:18, 20.06.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

koko spokokoko spoko

0 0

Burmistrz nic nie zrobi dla Makowa. Dla \"dobra dzieci\" chciał w Dolnym Makowie zamknąc szkołę, ale plan mu nie wypalił! i Bardzo dobrze! Niech władza wie że nie wszystko wolno wprowadzać bez konsultacji z ludem. Chciało się wyrwać ludzim budynek na prywatne interesy kolesiów. Gratukacje dla odważnych co walczyli i udaremnili jego plany . Więcej takich osób a i rząd w Polsce można obalić !

17:48, 15.08.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

  • budowlane

    22.12.2025

    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

  • ogloszenie

    29.05.2026

    Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

  • budowy

    02.06.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • praca

    02.06.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • ogloszenie

    27.05.2026

    Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

  • ogloszenie

    19.05.2026

    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

  • biznes

    02.06.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • domy

    02.06.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • 01.06.2026

    ZLECĘ WYKONANIE PRAC WYKOŃCZENIOWYCH: SUCHE TYNKI,...

  • 01.06.2026

    ZATRUDNIĘ DO KARCZMY i PENSJONATU W KOŚCIELISKU. 6...

  • 01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38m2 i 55m2 w CENTRUM NOWE...

  • ...

    01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

  • SZCZ

    01.06.2026

    SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

  • ...

    29.05.2026

    RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

  • 26.05.2026

    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMO...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM: KELNER/-KA - DLA ...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDE...

  • 25.05.2026

    URZĄD GMINY KOŚCIELISKO zatrudni INSPEKTORA ds. po...

  • ...

    25.05.2026

    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

  • ...

    22.05.2026

    RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

  • domy

    14.05.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • LAS

    21.05.2026

    Sprzedam DOM i LAS - Spytkowice. 732 810 638.

  • praca

    14.05.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • budowy

    14.05.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • biznes

    14.05.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • budynek

    12.05.2026

    Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

  • ...

    28.04.2026

    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

  • pożyczki

    23.04.2026

    PROVIDENT. 571 240 909.

  • usługi

    17.04.2026

    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

  • ...

    07.04.2026

    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

  • ...

    07.04.2026

    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...


POLECAMY

0%