Najsłynniejsza rabczańska ruina zmieniła właściciela, ale nie ma pewności czy obiekt na skraju parku zostanie wreszcie odbudowany.
Opuszczona i rozpadająca się Gwiazda od dekad straszy swym opłakanym wyglądem mieszkańców i turystów. Ruina stoi przy wejściu do Parku Zdrojowego, w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc uzdrowiska.
Poprzedni właściciele Gwiazdy od kilku lat zapowiadali konsekwentnie, że odbudowa ruszy lada chwila. Jeszcze niespełna miesiąc temu, gdy wokół ruiny pojawiło się ogrodzenie - rabczanie zastanawiali się czy to oznacza początek prac. Gdy wówczas kontaktowaliśmy się z właścicielami ruiny, zapewniali nas, że ogrodzenie to odpowiedź na polecenie nadzoru budowlanego. Nie było wówczas mowy o zmianie właściciela.
Jednak już dwa tygodnie później pojawiła się nieoficjalne informacja o tym, że Gwiazda została sprzedana. O potwierdzenie tej informacji poprosił burmistrza podczas sesji Rafał Hajdyła, przewodniczący rady miasta. Szef rady zasugerował przy tym, że samorząd, który niegdyś był właścicielem obiektu i przekazał go spadkobiercom rodziny Kadenów (przedwojenni właściciele uzdrowiska) za 99,9-procentową bonifikatą - miał prawo pierwokupu Gwiazdy.
- Nie wiem czy taki zapis został przez poprzednią burmistrz zapisany w księdze wieczystej. Pewnie gdyby było prawo pierwokupu, to pan burmistrz by o tym wiedział. Trzeba wyjaśnić czy jako gmina możemy dochodzić jakiejś rekompensaty - przekonywał.
Burmistrz Leszek Świder zapewnił, że sprawdzi czy faktycznie doszło do zmiany właściciela, a także czy gmina miała prawo pierwokupu „Gwiazdy”.
Przypomnijmy, wzniesiona w 1870 roku Gwiazda była częścią Zakładu Uzdrowiskowego należącego do rodziny Kadenów. Po drugiej wojnie światowej cały Zakład Uzdrowiskowy, a wraz z nim Gwiazda stał się własnością Skarbu Państwa. W obiekcie mieściła się restauracja, a później - niedługo - nieruchomość była zarządzana przez Teatr „Rabcio”. Po reformie ustrojowej pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, gospodarzem Gwiazdy stał się powiat nowotarski. Później z kolei, na drodze zamiany, budynek przejęła gmina. Samorząd niemal natychmiast podjął decyzję o przekazaniu Gwiazdy spadkobiercom jej dawnych właścicieli - Kadenów. Umowa została zawarta w 2016 roku. Nowi właściciele powołali spółkę Gwiazda 1870, do której do dziś formalnie należy nieruchomość - co potwierdzają wpisy w księgach wieczystych.
- Faktycznie doszło do zmiany właścicielskiej - potwierdza Jan Wieczorkowski, który do niedawna był jednym z głównych udziałowców spółki. Uściśla jednak, że przedmiotem obrotu nie była nieruchomość, tylko udziały w spółce. Dlatego właśnie zapisy w księgach wieczystych potwierdzające, że obiekt należy do spółki, nie uległym zmianie. Poprzedni właściciele nie chcą ujawnić, kto stał się nowym właścicielem spółki, a tym samym Gwiazdy. - Potwierdzam, że jest to przedsiębiorca z Rabki - zaznacza Jan Wieczorkowski.
Ewa Przybyło, była burmistrz Rabki, która w 2016 roku przygotowywała transakcję przekazania Gwiazdy potomkom dawnych właścicieli, potwierdza, że w akcie notarialnym był zapis przyznający gminie prawo pierwokupu. Zaznacza jednak, że w praktyce przy zmianie właściciela sprzedający nieruchomość powinni wystąpić do miasta i zapytać czy samorząd jest zainteresowany zakupem. Z zapisu nie wynika żaden inny przywilej dla samorządu. Gmina może nabyć obiekt bez jakichkolwiek ulg czy bonifikat. Ewa Przybyło zwraca jednak uwagę, że o prawie pierwokupu można mówić, gdyby Gwiazda zmieniła właściciela. Tymczasem formalnie to nie Gwiazda została sprzedana. Zmieniała się struktura właścicielska spółki.
Plany nowego właściciela pozostają tajemnicą. - Nowy właściciel wraz z nieruchomością przejął również całą dokumentację projektową, łącznie z pozwoleniem na budowę. Właściwie nie ma przeszkód, by odbudowa ruszyła nawet dziś - zaznacza z kolei Jan Wieczorkowski.
mk

22.12.2025
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

29.05.2026
Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

02.06.2026
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

02.06.2026
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

27.05.2026
Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

19.05.2026
KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

02.06.2026
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

02.06.2026
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

01.06.2026
DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

01.06.2026
SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

29.05.2026
RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

25.05.2026
ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

22.05.2026
RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

21.05.2026
Sprzedam DOM i LAS - Spytkowice. 732 810 638.

12.05.2026
Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

28.04.2026
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

23.04.2026
PROVIDENT. 571 240 909.

17.04.2026
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

07.04.2026
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

07.04.2026
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...
0 0
A co z Karolowka ?
0 0
Nowego nabywce widać już w KRS.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz