Miasto Nowy Targ

Zamknij

5. Małopolski Festiwal Smaku: Miasto się delektuje

Józef Figura 12:12, 22.07.2009
Treść artykułu pod wideo ↓

To prawdziwy festiwal smaków – od wykwintnych specjałów podhalańskich restauracji, przez wyroby wędliniarskie, sery, ciasta, pierogi lepione na akord przez gaździny, po najpyszniejsze lody na świecie. Nowotarżanie w niedzielę głównie się objadali.

Pierogi z bryndzą, bobem, kapustą i grzybami, borówkami zbieranymi w okolicznych lasach – to wszystko powstawało na oczach nowotarżan podczas konkursu lepienia pierogów. Na scenie starły się ze sobą reprezentacje dwóch kół Związku Podhalan – z Nowego Targu i Szaflar. Gaździny lepiły pierogi, niektóre ubijały masło, a gazda w tradycyjnych żarnach mełł mąkę.  Rywalizacja  była zażarta, ale „miesconki” okazały się bezkonkurencyjne – ulepiły aż 234 pierogi, podczas gdy ich konkurentki – 167.

Nie mniej zacięte zmagania trwały w 4 restauracyjnych namiotach – tam można było podejrzeć, jak powstają pyszne dania na bazie regionalnych przepisów. – Przygotowaliśmy pstrąga pieczonego na młodej kapuście, duszonej w piwie z prawdziwkami i boczkiem, a wszystko podane z sosem cytrynowym i z grulem z bryndzą – zachwala Tomek Hornik, nowotarski kucharz zakopiańskiej restauracji la Strada. – Jesteśmy restauracją włoską, ale mamy w swojej ofercie też wkładkę regionalną i serwujemy też pstrąga – troszkę innego, bo ja go zmodyfikowałem na potrzeby konkursu. Przecież mamy grzyby, kapustę, pstrągi, ziemniaki, pyszną bryndzę – trzeba z tego korzystać! – dodaje.

 Jak podkreśla szef kuchni, na pewno świadomość kulinarna wśród Polaków rośnie, o czym świadczą liczne pytania o to, „jak to się robi”.

Frykasy sprawdzała specjalna komisja – mistrzowie kuchni Kurt Scheller i Zbigniew Kurleto oraz technolog żywności Joanna Mazurkus i reprezentująca Nowy Targ mistrzyni świata w karate – Ewa Pawlikowska. Nie mieli łatwego wyboru. Ostatecznie nagodzili restaurację Skalny Dworek za łososia po cepersku.
5. Małopolski Festiwal Smaku to także rywalizacja o główną nagrodę – „Brązowy kociołek”, który podczas sierpniowego finału w Krakowie otrzyma  najlepszy wyrób. Nowy Targ będzie tam reprezentować właśnie nagrodzony w niedzielę przez jury Skalny Dworek za „Łososia po cepersku”. W niedzielę nagrodę publiczności otrzymała firma Kabanos za „wędzonkę z Jabłonki”. Wysokie oceny otrzymał także żurek na świńskim ogonie z białą kiełbasą, przygotowany przez gospodarstwo agroturystyczne Krystyny Stramy w Bańskiej Niżnej, oraz oscypki Wojciecha Komperdy z Ratułowa.

Jednak gwoździem programu niedzielnej imprezy było ustanowienie nowego rekordu w jednorazowym jedzeniu lodów na nowotarskim Rynku. W ciągu 15 minut 4 nowotarskie lodziarnie wydawały swe specjały każdemu, kto zgłosił się ze specjalnym kuponem. Jak policzyli organizatorzy, równocześnie lody zajadało 688 osób. Wyczyn nowotarżan zostanie wpisany do Księgi Rekordów, wydawanej przez Muzeum Rekordów i Osobliwości przy Rabkolandzie. Jak się okazuje, nowotarski wynik nie jest zbyt imponujący, przynajmniej w porównaniu z osiągnięciem sprzed 20 lat. – Największe lody na patyku wyprodukowali Polacy w 1988 roku w Koszalinie – ważyły 8,2 tony, a sam patyk miał 55 kg. Gdyby podzielić go na normalne porcje, byłoby ich 175 tys! Ale ludzie brali je do miednic, wiader, garnków, by nic się nie zmarnowało – wspomina Eugeniusz Wiecha, szef Rabkolandu.

Za rok zapewne uda się poprawić rekord z nowotarskiego Rynku.

Józef Figura

(Józef Figura)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

  • budowlane

    22.12.2025

    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

  • ogloszenie

    29.05.2026

    Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

  • budowy

    02.06.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • praca

    02.06.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • ogloszenie

    27.05.2026

    Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

  • ogloszenie

    19.05.2026

    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

  • biznes

    02.06.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • domy

    02.06.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • 01.06.2026

    ZLECĘ WYKONANIE PRAC WYKOŃCZENIOWYCH: SUCHE TYNKI,...

  • 01.06.2026

    ZATRUDNIĘ DO KARCZMY i PENSJONATU W KOŚCIELISKU. 6...

  • 01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38m2 i 55m2 w CENTRUM NOWE...

  • ...

    01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

  • SZCZ

    01.06.2026

    SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

  • ...

    29.05.2026

    RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

  • 26.05.2026

    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMO...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM: KELNER/-KA - DLA ...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDE...

  • 25.05.2026

    URZĄD GMINY KOŚCIELISKO zatrudni INSPEKTORA ds. po...

  • ...

    25.05.2026

    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

  • ...

    22.05.2026

    RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

  • budynek

    12.05.2026

    Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

  • ...

    28.04.2026

    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

  • pożyczki

    23.04.2026

    PROVIDENT. 571 240 909.

  • usługi

    17.04.2026

    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

  • ...

    07.04.2026

    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

  • ...

    07.04.2026

    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...


POLECAMY

0%