Miasto Nowy Targ

Zamknij

Wyrok za napad na Kredyt Bank wydany

Józef Figura 23:45, 23.04.2008
Treść artykułu pod wideo ↓

Zdążył jeszcze na korytarzu pocałować swą dziewczynę. Była jedyną bliską mu osobą na sądowej sali, gdzie zasiadł na ławie oskarżonych za napad na Kredyt Bank. Ich rozłąka potrwa dwa lata.

Na dwa lata więzienia skazał w poniedziałek nowotarski sąd sprawcę grudniowego napadu na filię Kredyt Banku w Nowym Targu. Przypomnijmy: mężczyzna przebrany za inwalidę tuż przed zamknięciem placówki wręczył kierowniczce list informujący o napadzie, posiadaniu broni i żądaniu pieniędzy. Ostatecznie sprawca uciekł po tym, jak pojawili się ochroniarze, a po krótkim pościgu ujęli go policjanci. Pistolet, którym wymachiwał w banku, okazał się zwykłą \"wiatrówką\".

Sędzia Jerzy Bogacz nie ma wątpliwości, że Andrzej T. powinien trafić do więzienia. Mimo że przyznał się do winy, współpracował w śledztwie i prosił o wyrok w zawieszeniu. – Więzienie mnie zabije – szeptał podczas pierwszej rozprawy.

Adwokat z urzędu, który bronił napastnika, apelował, by zakwalifikować napad jako \"przypadek mniejszej wagi\", co pozwoliłoby uniknąć bezwzględnej kary więzienia. Sąd jednak podkreślił, że czyn miał zbyt dużą szkodliwość społeczną, by można było łagodniej potraktować sprawcę. – Żaden sąd nie powinien przyjmować przypadku mniejszej wagi, gdy chodzi o napad z groźbą użycia broni palnej – tłumaczy Jerzy Bogacz. – Napady rabunkowe powinny spotykać się z surową odpowiedzialnością karną. Nie można też powiedzieć, że sprawca działał w przypływie nagłego impulsu – przecież on wszystko przygotował, przyjechał tu z Krakowa. Okoliczności łagodzące przemawiają za tym, by zastosować dolną dopuszczalną granicę kary, czyli 2 lata pozbawienia wolności.

O wyroku zdecydowały także wyjaśnienia biegłych psychiatrów, którzy sporządzili opinię o stanie zdrowia Andrzeja T. Jak zaznaczyli, cierpiał on na depresję po tym, jak w 2005 roku opuściła go żona, a po trzeciej próbie samobójczej leczył się w szpitalu psychiatrycznym. Jednak ich zdaniem w grudniu 2007 w pełni zdawał sobie sprawę z tego, co czyni. – Sam czyn nie pasuje do depresji – zaznacza psychiatra. – Ta cechuje się obniżeniem nastroju, spadkiem aktywności i skłonnością do zaniechania działania. Co prawda sam czyn był infantylny. To dziwne, że ktoś, kto przez 13 lat jest nienagannym pracownikiem banku i awansuje od stopnia woźnego skarbcowego do doradcy klienta, podejmuje próbę napadu z góry skazaną na niepowodzenie.

Jak zauważają biegli, Andrzej T. dbał o byłą żonę i dziecko. Kupili nawet mieszkanie na kredyt i samochód. Być może to właśnie długi skłoniły go do desperackiego czynu. Przed napadem, w lipcu 2007 roku, wyjechał do Kanady, by zarobić na spłatę coraz bardziej narastających zobowiązań. Wrócił po dwóch miesiącach bez pieniędzy. 28 grudnia spakował pistolet do plecaka, wsiadł do starego renault i pojechał do Nowego Targu. Jeszcze tego samego dnia wylądował w policyjnym areszcie.

Józef Figura
(Józef Figura)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

  • budowlane

    22.12.2025

    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

  • ogloszenie

    29.05.2026

    Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

  • budowy

    02.06.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • praca

    02.06.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • ogloszenie

    27.05.2026

    Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

  • ogloszenie

    19.05.2026

    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

  • biznes

    02.06.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • domy

    02.06.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • 01.06.2026

    ZLECĘ WYKONANIE PRAC WYKOŃCZENIOWYCH: SUCHE TYNKI,...

  • 01.06.2026

    ZATRUDNIĘ DO KARCZMY i PENSJONATU W KOŚCIELISKU. 6...

  • 01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38m2 i 55m2 w CENTRUM NOWE...

  • ...

    01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

  • SZCZ

    01.06.2026

    SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

  • ...

    29.05.2026

    RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

  • 26.05.2026

    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMO...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM: KELNER/-KA - DLA ...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDE...

  • 25.05.2026

    URZĄD GMINY KOŚCIELISKO zatrudni INSPEKTORA ds. po...

  • ...

    25.05.2026

    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

  • ...

    22.05.2026

    RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

  • budynek

    12.05.2026

    Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

  • ...

    28.04.2026

    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

  • pożyczki

    23.04.2026

    PROVIDENT. 571 240 909.

  • usługi

    17.04.2026

    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

  • ...

    07.04.2026

    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

  • ...

    07.04.2026

    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...


POLECAMY

0%