Gmina Poronin

Zamknij

Poronin zburzy przystanki

Rafał Gratkowski 19:17, 10.06.2012
Treść artykułu pod wideo ↓

Wiaty autobusowe, z których korzystają turyści z kraju i zagranicy, wołają o pomstę do nieba.

O stan przygotowań do letniego sezonu turystycznego dopytywała się podczas wtorkowej sesji rady gminy Poronin  Anna Dominiak. Złości ją los przystanków autobusowych, które są fatalną wizytówką Poronina. - A korzysta z nich cała Polska - mówi Anna Dominiak. - Wiaty przy zakopiance i ul. Tatrzańskiej są dziurawe, gminy nie stać na drobny choćby remont? Ja rozumiem, że to nie są drogi gminne, ale zniszczone rozkłady jazdy, śmieci, dziurawe dachy, ściany oblepione plakatami, to okropny obraz gminy. Mieszkanka Poronina zwróciła uwagę, że szpetne budy tym bardziej rażą turystów, im bliżej Euro 2012. Podkreślała, że miejscowości w całej Polsce przygotowują się do przyjęcia kibiców, upiększają swe otoczenie, podkreślają walory. Maciej Kuźma z wydziału ochrony środowiska przypomniał, że przystanki należą do zarządców dróg, a za stan i jakość rozkładów jazdy odpowiadają przewoźnicy. - Sprzątamy na bieżąco stale zaśmiecane przystanki - mówi Maciej Kuźma. - Przewoźnicy nie nadążają wymieniać zniszczonych tabliczek z rozkładami jazdy. Jeśli straż gminna złapie na gorącym uczynku rozlepiających plakaty, także nakazuje posprzątanie wiaty i jej otoczenia. Z zarzutami wypowiadanymi w imieniu mieszkańców i turystów nie zgadza się wójt gminy.

- Trudno się zgodzić z taką interpretacją - podkreśla Bronisław Stoch, wójt Poronina. Przyznaje, że docelowo wszystkie przystanki przejdą pod zarząd gminy. Dopóki jednak zarząd dróg wojewódzkich, krajowych i powiatowych nie przekaże obiektów gminie, nie można dokonać żadnych remontów czy napraw. - Gdy będziemy już w pełni dysponować przystankami, to zostaną one wyburzone i ogłosimy konkurs na estetyczne, funkcjonalne przystanki, które będą wyglądać jednakowo w całej gminie - podkreśla wójt. Radny Stanisław Gąsienica Wawrytko przyznał, że niejednokrotnie na przystanki podrzucane są worki ze śmieciami. - Mamy ludzi takich, jakich mamy. - mówi radny. - Sam widziałem, jak wielkie, bogate auto się zatrzymuje przy przystanku, wysiada z niego nasza bizneswomen i wyrzuca dwa wielkie wory pełne śmieci. Radny dodał, że praktycznie podczas obrad każdej komisji temat ten jest poruszany, ale dopóki przystanki nie są własnością gminy, nie ma możliwości niczego zrobić. - Czyli jest brudno, bo ma być brudno!? - denerwowała się Anna Dominiak. - O 30% podniesiono stawki podatku od wynajmu kwater. My żyjemy z turystyki. Z wynajmu pokoi, z busów, przewozów, prowadzenia sklepów, które teraz są puste. I ciągle słyszymy, że nic nie można zrobić. Turysty nie obchodzi, do kogo należy przystanek! On wie, że w Poroninie jest brudno, i tyle! I nie ma pojęcia, jak dojechać do Morskiego Oka czy Zakopanego, bo \"ktoś\" zniszczył rozkład jazdy.

Radni podczas dyskusji o losie przystanków przypomnieli, że przez lata całe \"za komuny\" przystanki powstawały bez zgody właścicieli, nieraz na prywatnych gruntach. Dlatego niektóre z nich obecnie znikają z krajobrazu wsi. Taki los spotkał już 3 przystanki w Suchem. Ostatnio odremontowany przystanek w Zębie spłonął i właściciel działki także nie życzy sobie już żadnej wiaty przy swoim ogrodzeniu.

Przewodnicząca rady powiatu Maria Dawidek zaproponowała, by do czasu przekazania przystanków przez zarządców dróg gmina postarała się o tabliczki zakazujące oblepiania wiat plakatami i ogłoszeniami.

rav
(Rafał Gratkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (4)

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

A nie mogą karać wieszających plakaty?
Przecież tam są adresy czy nr telefonów i można takiego reklamodawcę obciążyć opłatą np za bezprawne zajęcie powierzchni reklamowej,
Tylko urzędasom sie nie chce za tym chodzić

23:37, 10.06.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Rewolucje w przystankach, to by się przydało od ujednolicenia wzorca rozkładu jazdy - nie może być tak, że co przybity świstek to inny.
Szkoda tych regionalnych przystanków - sama forma jest bardzo ładna, tylko przydałoby się jeszcze o nie dbać.

10:38, 11.06.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

zanim zburza tio powiini pomyslec czy maja cos zastepczego na szybko ... w koncu to nadal sluzy zimą ludziom do schowania sie przed sniegiem czy deszczem !

20:04, 11.06.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

mmmm: mam dokładnie takie same spostrzeżenia. Szczególnie z tymi rozkładami jazdy busów. Ale tym powinien zająć się starosta naszego powiatu -bo to On jest \"organizatorem\" i \"decydentem\" biznesu busiarskiego.

23:15, 12.06.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

  • budowlane

    22.12.2025

    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

  • ogloszenie

    29.05.2026

    Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

  • budowy

    02.06.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • praca

    02.06.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • ogloszenie

    27.05.2026

    Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

  • ogloszenie

    19.05.2026

    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

  • biznes

    02.06.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • domy

    02.06.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • 01.06.2026

    ZLECĘ WYKONANIE PRAC WYKOŃCZENIOWYCH: SUCHE TYNKI,...

  • 01.06.2026

    ZATRUDNIĘ DO KARCZMY i PENSJONATU W KOŚCIELISKU. 6...

  • 01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38m2 i 55m2 w CENTRUM NOWE...

  • ...

    01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

  • SZCZ

    01.06.2026

    SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

  • ...

    29.05.2026

    RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

  • 26.05.2026

    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMO...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM: KELNER/-KA - DLA ...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDE...

  • 25.05.2026

    URZĄD GMINY KOŚCIELISKO zatrudni INSPEKTORA ds. po...

  • ...

    25.05.2026

    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

  • ...

    22.05.2026

    RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

  • domy

    14.05.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • LAS

    21.05.2026

    Sprzedam DOM i LAS - Spytkowice. 732 810 638.

  • praca

    14.05.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • budowy

    14.05.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • biznes

    14.05.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • budynek

    12.05.2026

    Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

  • ...

    28.04.2026

    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

  • pożyczki

    23.04.2026

    PROVIDENT. 571 240 909.

  • usługi

    17.04.2026

    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

  • ...

    07.04.2026

    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

  • ...

    07.04.2026

    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...


POLECAMY

0%