Już w przyszłym tygodniu w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim. Co ciekawe, wyniki naszych czołowych zawodniczek sprawiają, że właśnie w Małopolsce może rozegrać się walka o miejsca w reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie.
Wystartował sezon rywalizacji o główną narciarską imprezę sezonu - kto dołączy do Maryny?
W grudniu już na dobre rozpoczął się sezon rywalizacji specjalistów od narciarskich konkurencji alpejskich. Podczas gdy Maryna Gąsienica-Daniel i Magda Łuczak osiągały swoje życiowe wyniki w zawodach Pucharu Świata FIS w Courchevel, w Polsce ruszał cykl międzynarodowych zawodów FIS oraz Młodzieżowy Puchar Polski.
Warunki kwalifikacji do udziału w Igrzyskach Olimpijskich są w przypadku narciarskich konkurencji alpejskich dość skomplikowane. Przypominają olbrzymi system naczyń połączonych, w którym wyniki jednych zawodników mogą być przepustką do startu dla innych. Dla przykładu — Maryna Gąsienica-Daniel, zajmując miejsce w czołowej 15. Pucharu Świata FIS w slalomie gigancie i slalomie równoległym, zapewni prawo do startu dwóm kolejnym zawodniczkom z Polski. Na razie oprócz Maryny Gąsienicy-Daniel minimum olimpijskie wyznaczone przez Polski Związek Narciarski spełniła Magdalena Łuczak. Prawie pewnym swojego startu w Pekinie wśród mężczyzn może być Michał Jasiczek, który wywalczył kwalifikację, punktując w Pucharze Europy. Jeżeli jednak Polska utrzyma się w pierwszej 15. krajów klasyfikowanych w Pucharze Narodów, będziemy mieli szansę wystawić w Pekinie reprezentację w drużynowym slalomie równoległym — dwóch mężczyzn i dwie kobiety.
Ustalone przez Polski Związek Narciarski zasady kwalifikacji do udziału w Igrzyskach Olimpijskich wiążą się przede wszystkim z wynikami w Pucharze Świata FIS czy zawodach Pucharu Europy, ale w dalszej kolejności także z tymi uzyskanymi w Mistrzostwach Polski. Oznacza to, że wyniki zaplanowanych na 11, 12 i 13 stycznia zawodów w Szczawnicy, mogą zaważyć na tym, kto dołączy w Pekinie do naszych czołowych specjalistów od konkurencji alpejskich.
[WIDEO]5165[/WIDEO]
FIS punkty – im mniej, tym lepiej
Zasada, według której dobre wyniki jednych mogą w określonej sytuacji pomóc innym, działa także w czasie zawodów rangi FIS. Zasadniczo system punktów FIS pozwala ocenić jakość wyniku w danych zawodach, biorąc pod uwagę stan posiadania najwyżej sklasyfikowanych, startujących zawodników lub zawodniczek i uzyskanej nad nimi przewagi. Co najważniejsze — najlepszy uzyskany w sezonie wynik pozostaje „na koncie” zawodnika i decyduje np. o tym jaki numer startowy otrzyma w czasie kolejnych zmagań. Ma to szczególne znaczenie w konkurencjach technicznych, w których warunki na trasie pogarszają się z każdą kolejną osobą startującą w przejeździe. Właśnie dlatego trenerzy planują starty podopiecznych także pod kątem poprawy tego swoistego „statusu” alpejczyka.
W grudniu 2021 r. reprezentanci Młodzieżowych Kadr Narodowych wystartowali w wielu zawodach FIS w Europie, nie tylko osiągając świetne wyniki, ale i w kilku przypadkach poprawiając swoje punkty FIS. Świetnie zaprezentowali się m.in. Paweł Pyjas, który zajął pierwsze miejsce w slalomie w zawodach FIS w słoweńskim Golte, Michał Michalik, który wywalczył złoty medal w slalomie w Soriskiej Planinie czy Zuzanna Czapska, która zwyciężyła w slalomie gigancie w Stari Vrh.
Pojawienie się na trasach narciarskich w ośrodku PKL w Szczawnicy czołówki naszych kadrowiczów walczących o potencjalne miejsce na Igrzyskach Olimpijskich, a także zawodników i zawodniczek z zagranicy z dobrymi punktami FIS, może stać się dla młodszych narciarzy np. z Kadr Juniorskich szansą na poprawę swojego stanu posiadania. W rozegranych w grudniu na trasie Palenica 1 w Szczawnicy zawodach FIS dobre wyniki osiągnęli m. in. Błażej Budz, Emilia Żółtek, Maja Chyla, Maja Woźniczka czy Jan Łodziński. Warto podkreślić, że dla dwójki ostatnich z wymienionych jest to dopiero pierwszy rok startów w zawodach FIS – w zeszłych sezonach mieliśmy okazję oglądać ich w Młodzieżowym Pucharze Polski.
Na trasie do mistrzostwa
Organizacja dużej liczby międzynarodowych zawodów FIS, będących dla naszych zawodników okazją do zdobywania doświadczenia i walki o dobre punkty, jest jednym z działań realizowanych w ramach programu PolSKI Mistrz, zainicjowanego przez Polski Fundusz Rozwoju i Polskie Koleje Linowe, a realizowanego przez Polski Związek Narciarski. W tym sezonie zaplanowanych jest aż 8 wydarzeń tej rangi, w tym Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim. Cały kalendarz zawodów rozgrywanych na polskich stokach znaleźć można na stronie www.polskimistrz.pl. Wydarzenia śledzić można również za pośrednictwem profili PolSKI Mistrz na Facebooku i Instagramie.

22.12.2025
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

29.05.2026
Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

02.06.2026
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

02.06.2026
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

27.05.2026
Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

19.05.2026
KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

02.06.2026
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

02.06.2026
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

01.06.2026
DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

01.06.2026
SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

29.05.2026
RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

25.05.2026
ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

22.05.2026
RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

12.05.2026
Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

28.04.2026
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

23.04.2026
PROVIDENT. 571 240 909.

17.04.2026
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

07.04.2026
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

07.04.2026
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz