Gmina Szaflary

Zamknij

Szaflary: Przedszkole na wodzie

Józef Słowik 10:56, 02.10.2013
Treść artykułu pod wideo ↓

To miał być zwykły remont, na który z niecierpliwością czekali mieszkańcy Szaflar. Przebudowa przedszkola, zlokalizowanego w starym, zabytkowym budynku, stała się jednak kością niezgody pomiędzy sąsiadami a władzami gminy.

Obie strony zapewniają, że modernizacja była niezbędna, ale woda zrobiła swoje. Przecięcie przez budowlańców żyły wody spowodowało zalanie piwnic w remontowanym obiekcie. Jednocześnie poziom wody w sąsiednich studniach zaczął opadać. Ludzie twierdzą, że nowe przedszkole mogło powstać w innym miejscu, gmina odpowiada, że nie ma placu pod budowę ochronki. Mieszkańcy Szaflar, którzy chcą pozostać anonimowi, uważają, że sposób realizacji nowego obiektu budzi spore wątpliwości. - Na zebraniu wiejskim zapewniono nas, że będzie to zwykły remont, ale szybko okazało się, że z całego budynku zostały dwie ściany - mówi jeden z mieszkańców. - Lepiej, żeby ten budynek postawić od nowa, a nie remontować stary dom, który praktycznie powstaje od nowa.

Narzeka, że odkąd zaczęły się roboty ziemne, wypłynęła z dołu woda. - Teraz cały czas musi pracować hydrofor, który pompuje wodę z piwnic. Co godzinę wypompowane jest ok. 5 tys. litrów. Przecież wiadome było od lat, że tam jest woda - denerwuje się.

Według mieszkańców budynek trzeba było nieco podnieść ponad ziemię. Tym samym udałoby się uniknąć wypływu wody. Izolacja fundamentów może nic nie dać. -  Wiedziałem, że oni trafią tam na wodę - mówi kolejny mieszkaniec Szaflar. - Pytanie zasadnicze, co teraz z tą wodą zrobić. Mnie wody w studni brakuje. Nietrudno się domyślić, że zostały poprzecinane żyły wodne. Cała inwestycja ma kosztować ok. 1,3 mln zł. Wszystko wskazuje na to, że będzie droższa, choć firma wykonująca przedszkole w Szaflarach nic o tym nie mówi. Twierdzi, że przedszkole miało być zmodernizowane w wakacje. Obecnie dzieci korzystają z plebanii. Prace w remontowanym budynku potrwają co najmniej 3 miesiące dłużej.

 Według władz gminy Szaflary na terenie przedszkola ma być wykonana tzw. "wanna szczelna" - powiększona i pogłębiona studnia zbiorcza wód gruntowych z pompownią do kanalizacji burzowej zaś w przypadku stwierdzenia przydatności tej wody, zostanie wykonana tradycyjna studnia, jako zapasowe źródło wody dla obiektu.

Jak zapewnia Stanisław Ślimak, wójt Szaflar, projekt został zatwierdzony. - Podczas zebrania wiejskiego wielokrotnie mieszkańcy zabiegali o remont budynku i zorganizowanie nowoczesnego przedszkola - mówi. - Na razie wykonawca nie wystąpił o przedłużenie okresu na wykonanie prac. Sami sąsiedzi przyznają, że obniżył się poziom wody w studni. Rozebraliśmy to, co było do rozbiórki. To był najstarszy budynek w Szaflarach.

Wójt przyznaje, że doszło do obniżenia poziomu wody w studniach w 5 domach, ale jak zapewnia, gmina zaoferowała pomoc w zakupie pojemników z wodą i dowożenie jej.

- W latach 90. przy pomocy strażaków udało nam się wybudować w tamtym rejonie studnię. Jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba, będzie można z niej skorzystać. Budując to przedszkole, chcieliśmy wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców, ale - jak to bywa - nie każdy będzie zadowolony - podsumowuje wójt.

Józef Słowik
(Józef Słowik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (4)

Wojtek2Wojtek2

0 0

Zniknął zabytek, z modernizacji zrobiła się samowola budowlana a co na to Konserwator Zabytków i Nadzór Budowlany w Nowym Targu ?

18:54, 02.10.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkanka szaflarMieszkanka szaflar

0 0

Tak Wiec nasze Dzieci predzej Sie doczekaja pujscia do szkoly niz do przedszkola a po drugie po co bylo przykrywac te stare zaplesniale mury ?

21:00, 02.10.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

narnar

0 0

no i znowu jakiś urzedas wziął w łape a ludzie a przedewszystkim dzieci są pokrzywdzone ot polska bylejakość

22:36, 02.10.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

XX

0 0

W Szaflarach są obecnie prowadzone przynajmniej 3 duże inwestycje, które w świetle PRAWA BUDOWLANEGO są SAMOWOLAMI BUDOWLANYMI i na nie nikt nie zwraca uwagi, a czepiacie się budynku, który w przyszłości niejednokrotnie może służyć Waszym dzieciom, wnukom.

14:35, 03.10.2013
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

  • budowlane

    22.12.2025

    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

  • ogloszenie

    29.05.2026

    Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

  • budowy

    02.06.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • praca

    02.06.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • ogloszenie

    27.05.2026

    Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

  • ogloszenie

    19.05.2026

    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

  • biznes

    02.06.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • domy

    02.06.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • 01.06.2026

    ZLECĘ WYKONANIE PRAC WYKOŃCZENIOWYCH: SUCHE TYNKI,...

  • 01.06.2026

    ZATRUDNIĘ DO KARCZMY i PENSJONATU W KOŚCIELISKU. 6...

  • 01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38m2 i 55m2 w CENTRUM NOWE...

  • ...

    01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

  • SZCZ

    01.06.2026

    SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

  • ...

    29.05.2026

    RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

  • 26.05.2026

    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMO...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM: KELNER/-KA - DLA ...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDE...

  • 25.05.2026

    URZĄD GMINY KOŚCIELISKO zatrudni INSPEKTORA ds. po...

  • ...

    25.05.2026

    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

  • ...

    22.05.2026

    RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

  • domy

    14.05.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • LAS

    21.05.2026

    Sprzedam DOM i LAS - Spytkowice. 732 810 638.

  • praca

    14.05.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • budowy

    14.05.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • biznes

    14.05.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • budynek

    12.05.2026

    Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

  • ...

    28.04.2026

    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

  • pożyczki

    23.04.2026

    PROVIDENT. 571 240 909.

  • usługi

    17.04.2026

    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

  • ...

    07.04.2026

    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

  • ...

    07.04.2026

    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...


POLECAMY

0%