Gmina Czarny Dunajec

Zamknij

Czarny Dunajec: Najbiedniejsi

Monika Para 09:58, 19.08.2011
Treść artykułu pod wideo ↓

Czarny Dunajec jest najbiedniejszą gminą pod względem dochodów podatkowych na jednego mieszkańca.

Od Czarnego Dunajca biedniejsze są tylko 2 polskie gminy - Radogoszcz i Łukowica. Tak wynika z rankingu przeprowadzonego przez \"Rzeczpospolitą\" w lipcowym rankingu 10 najbogatszych gmin w Polsce. Dlaczego podhalańska gmina o tak ogromnych walorach przyrodniczych i kulturowych, położona na atrakcyjnym terenie, nie przyciąga przedsiębiorców?

Dochodów z podatków nie przynosi Czarnemu Dunajcowi główna gałąź tutejszej gospodarki, czyli rolnictwo. Wielu biznesmenów przebywa za granicą, głównie w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadzi swoje firmy. W gminie przeważają małe przedsiębiorstwa.

Tadeusz Czepiel, radny z Załucznego wini za taki stan rzeczy władze samorządowe. - Gmina powinna walczyć o przedsiębiorców, pomagać w wykupie gruntów, ułatwić rozpoczęcie działalności - uważa. Dodaje, że proponował, aby w planie zagospodarowania wyznaczyć tereny pod infrastrukturę usługowo-przemysłową, zmniejszyć podatki, wprowadzić specjalne bonusy dla początkujących przedsiębiorców. - Czarno widzę przyszłość gminy. Mamy zastój w rozwoju handlu, wszelkich usług, przemysłu. Ciężko będzie utrzymać szkoły - obawia się Tadeusz Czepiel.

Szansę dostrzega w rozwoju bazy turystycznej, a nie przemysłu ciężkiego. Sugeruje, że możliwości jest wiele - Czarny Dunajec ma źródła geotermalne, torfowiska, bory, zabytki wpisane na listę UNESCO. Tędy prowadzą również alternatywne drogi do Zakopanego. - To cenne tereny, a władza powinna myśleć perspektywicznie. Musimy też na bieżąco analizować sytuację, sprawdzać, czy powstają firmy. Jeśli przewoźnicy piszą petycje, że mamy za wysokie podatki, to trzeba się nad tym zastanowić. W przeciwnym razie uciekają tam, gdzie mają niższe podatki - mówi radny.

- To nie jest wina wójta, że gmina uzyskała taki wynik. Winę ponosi przede wszystkim rada gminy i urzędnicy. Trzeba mieć wizję działania i pozyskiwać środki. Trudno też zmienić mentalność społeczeństwa - przekonuje z kolei Józef Bobek, sołtys Odrowąża. Jego zdaniem turysta ma konkretne wymagania, a Czarny Dunajec nigdy nie dogoni Białki czy Bukowiny, które bardzo się rozwinęły.

Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do sekretarza gminy Czarny Dunajec. W jego oświadczeniu czytamy, że \"sformułowanie \"najbiedniejsza gmina\" jest sporym nieporozumieniem, ponieważ użyte zostało w odniesieniu do wybranego kryterium - dochodów uzyskiwanych przez gminy z podatków, a to tylko jeden z rodzajów dochodów, jakie mają gminy. Natomiast \"biedny\" w rozumieniu potocznym to taki, który nie ma środków, pieniędzy, majątku albo ma majątek w złym stanie\".

Wójt Józef Babicz przekonuje, że mimo małych dochodów gmina prowadzi wielkie inwestycje.

- Powinniśmy się cieszyć z takiego wyniku, że mamy mały dochód, a wykonujemy ogromne inwestycje, jak budowa Orlików, sal gimnastycznych, dróg - mówi Józef Babicz, wójt gminy Czarny Dunajec. - Jeśli byłaby w pobliżu kopalnia, to z pewnością znaleźlibyśmy się wyżej w rankingu. Przecież nie będziemy budować fabryk, jeśli mamy tereny objęte programem \"Natura 2000\". Dodaje, że Czarny Dunajec to gmina typowo rolnicza, gdzie główny nacisk kładzie się na rozwój agroturystyki.

A co na temat rankingu i pozycji w niej Czarnego Dunajca mówią tamtejsi przedsiębiorcy?

- Chcemy się rozwijać jako firmy. Przedsiębiorstwa, niestety, nie rozwijają się na dzierżawionych terenach, bo jest to mało opłacalne i niekorzystne - twierdzi Maciej Król, jeden z lokalnych biznesmenów z Podczerwonego. Winą za całą sytuację obarcza radę sołecką, która jego zdaniem ma spory wpływ na decyzje wójta. Biznesmen sugeruje, że władze gminy są bezradne, jeśli chodzi o podejmowanie konkretnych decyzji. Maciej Król twierdzi, że często barierę w rozwoju firmy stanowią sprawy prywatne. - Z wójtem żyjemy w zgodzie i rozumiemy potrzeby tego regionu. Sołtys nie jest za tym, aby sprzedawać gminne tereny prywatnym przedsiębiorcom. Trzeba odsunąć układy partyjne i prywatne, a zacząć podejmować odważne decyzje - dodaje Maciej Król. Wielką szansę dostrzega w rozwoju turystyki.

Zdaniem Kazimierza Dzielskiego, byłego wójta Czarnego Dunajca, gmina obecnie nie składa przedsiębiorcom żadnych ofert. Dodaje, że nie ma tu atrakcji turystycznych, panuje całkowity zastój w rozwoju firm. - Rozwijają się sąsiednie gminy, jak np. Jabłonka, a u nas nic się nie dzieje. Nieżyczliwość gminy wobec firm przewozowych spowodowała to, że przeniosły się do sąsiednich gmin. To przykre, że mamy tak niski wynik w rankingu - opowiada. Jego zdaniem, jedną z przyczyn braku dochodów z podatków jest również to, że mieszkańcy gminy podejmują pracę poza Czarnym Dunajcem.

mon
(Monika Para)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (17)

marzanna CBAmarzanna CBA

0 0

Winę ponosi przede wszystkim rada gminy- w której w skład wchodzi P.Czepiel :))Czep.rulezz
Maciej Król twierdzi, że często barierę w rozwoju firmy stanowią sprawy prywatne.I układy przetargowe np Firma z duża litera \"K\"
pozdrawiam urzędników od przetargów ....

15:29, 03.09.2011
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

monumentummonumentum

0 0

\"Winę ponosi przede wszystkim rada gminy\"przeciez on sam jest w tej radzie niezłe gośc pisze sam na siebie....napisz jeszcze cos do CBA :))

16:15, 03.09.2011
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

marianomariano

0 0

Niestety zastosowanie w tym przykładzie ma słynne powiedzenie: \"Czemuś biedny? - boś głupi!, czemuś głupi? - boś biedny!\" i tak dookoła Wojtek...
Biedna gmina - bo głupia władza, głupia władza - bo biedna gmina...
Ale gdzie Ci co tę biedę Czarnemu Dunajcowi zafundowali?
Gdzie pan K. Dzielski, gdzie p.Babicz ?
Co to nagle wszystkich wywiało?

16:37, 03.09.2011
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

no tak, beznesmen od afery podsluchowej jest akurat wiarygodnym piewca rozwoju regionalnego

16:42, 03.09.2011
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

a na serio CzD bardzo sie rzowinął w ostatnim 20leciu, widac to po rynku chociazby

16:47, 03.09.2011
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

tratratratra

0 0

Jak chcesz pracę w gminie to idź z koniakiem do wójta, on zrobi nabór i akurat będzie jedno podanie...

16:48, 03.09.2011
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Ja w tym temacie mam tylko tyle do powiedzenia, ze ta sygnalizacja świetlna to tylko wypadki powoduje

17:43, 03.09.2011
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

dunajcondunajcon

0 0

Niech nie narzekają Gmina ma w każdej wiosce bojska sportowe wymiarowe trza by sie zapytać skont wziąść teraz dzieći coby na tych bojskach grali moze by się puśćiji po tych wsiach radni i Sątyśi i ich narobili,

18:03, 03.09.2011
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

dunajcondunajcon

0 0

Zachencam każdego po przeczytaniu tego artykułu do porządnego komentarzu sami się kładą na patelnie wkrutce się będą kąsać zobaczyćie bo praktycznie pospedawali aszystko co było mieniem komunalnym jeszcze Bisnesowcy się wtr acają co nam drzewo wywożą z Podchala a następni Bisnesowcy przywożą GNUJ ze Słowacy do Polski właśnie do tej Gminy i ćichosza ,,,,

18:43, 03.09.2011
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

@zyntyca to chyba nie będzie brał pod uwagę artykułu skoro Rzeczpospolita zrobiła ranking bo ostatnio to coś mu to pismo nie leży...
A co do samego tematu to niestety nie wszystkie miejscowość będą się równo rozwijały.Zawsze są te lepiej jak i gorzej rozwijające się z różnych względów.Nawet wokół dużych miast w innych regionach są tzw. \"sypialnie\" skąd ludzie wyruszają do pracy w innych ośrodkach.Czy jednak stać akurat Czarny Dunajec na to?Skoro jest już ranking i podsumowanie to może pora na opracowanie rozsądnych rozwiązań by to zmienić,oczywiście rozwiązań,które są możliwe do spełnienia przy takim,a nie innym budżecie.

18:57, 03.09.2011
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

SnikkiSnikki

0 0

Gwoli ścisłości to trzeba było by napisać że gmina liczy 22 tys.mieszkańców.Z tego prawie 35% mieszka za granicą ,szczególnie w USA.Ci trzej panowie byli już u władzy,jeden był wójtem ,drugi jego zastępcą a trzeci przewodniczącym Rady Gminy.Nic szczególnego wtedy nie działo się w gminie wręcz przeciwnie ,nie było tyle sal gimnastycznych ,nowych dróg itp.W jednym szli ludziom na rękę ,chciałeś zrobić z działki rolnej -budowlaną nie było problemu.Odpowiednią kredką pan z Wydz.Budownictwa przekształcał teren na taki jaki kto chciał.Szybko,sprawnie i bezstresowo.

19:03, 03.09.2011
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

antyurzzędasantyurzzędas

0 0

no ale sracz mamy w rynku za 400 tyś z którego mozna korzystać za friko i dzieci w przedszkolach za które trzeba płacić w zarówce 500 zł a miało być za darmo... szkoda gadać panie wójcie i vice wójcie

22:10, 03.09.2011
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

z dunajcaz dunajca

0 0

a córa zastępcy wójta Pana Ch. nam kibelek zaprojektowala i podobno tanio to o co chodzi_

22:16, 03.09.2011
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

dunajcondunajcon

0 0

A morze by tak zaglądnąć na ich wypłate miesięczną i nagrody co se sami uchwalują ćiekawe czy tesz takie chudziutkie jak ta Gmina Kochana

08:26, 04.09.2011
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

hombrehombre

0 0

Jeden od drugiego lepszy- biedna gmina? Drogi porobione sale i szkoly pobudowane nawet kible mamy chyba jako jedyni w szerokiej okolicy. sasiedzi wszystkie pokoje zajete od gosci... a bida straszy? tylko gdzie? u ZOMOwca w Zalucznem, u oszusta bylego posla i nauczyciela Romów z dunajca co wielkie g... zrobil jak u wladzy byl czy u pana Bobka co rozumy pozjadal i wiedza z podstawowki chce wszystkich edukowac... ludzie oczy otwórzcie i pomyslcie o co tu chodzi skoro tyle sie dzieje czepiel i dzielski stolki sobie szykuja! Wielce zatroskani - kon by sie usmial

10:30, 05.09.2011
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

reksiiureksiiu

0 0

Ciagle biadolenie i wytykanie bledow niewidzac siebie ,troche potu i wysilku i znajda sie inwestorzy i turysci a tym samym beda dudki.skonczcie slac obietnice wyborcze zrobcie cos dla siebie ,ludzi a tym samym dla gminy.

18:25, 06.09.2011
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

maciejówkamaciejówka

0 0

no cóż .... nnie jest taka biedna gmina, naprawdę dużo jest zrobione, nie widzi ten co widzi własny koniec nosa, nie pracuję w UG ani w tym podobnym ale widzę więcej .... brakuje nam miejsca dla dzieciaków i młodzieży po godzinach.... OTWARTEGO a nie zamkniętego stadionu, otwartych a nie zamkniętych orlików, bo pan S. nie da rady bądź mu się nie chce, bądź nikt mu nie posmaruje hłehłe.

22:41, 30.09.2011
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

  • budowlane

    22.12.2025

    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

  • ogloszenie

    29.05.2026

    Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

  • budowy

    02.06.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • praca

    02.06.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • ogloszenie

    27.05.2026

    Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

  • ogloszenie

    19.05.2026

    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

  • biznes

    02.06.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • domy

    02.06.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • 01.06.2026

    ZLECĘ WYKONANIE PRAC WYKOŃCZENIOWYCH: SUCHE TYNKI,...

  • 01.06.2026

    ZATRUDNIĘ DO KARCZMY i PENSJONATU W KOŚCIELISKU. 6...

  • 01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38m2 i 55m2 w CENTRUM NOWE...

  • ...

    01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

  • SZCZ

    01.06.2026

    SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

  • ...

    29.05.2026

    RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

  • 26.05.2026

    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMO...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM: KELNER/-KA - DLA ...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDE...

  • 25.05.2026

    URZĄD GMINY KOŚCIELISKO zatrudni INSPEKTORA ds. po...

  • ...

    25.05.2026

    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

  • ...

    22.05.2026

    RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

  • domy

    14.05.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • LAS

    21.05.2026

    Sprzedam DOM i LAS - Spytkowice. 732 810 638.

  • praca

    14.05.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • budowy

    14.05.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • biznes

    14.05.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • budynek

    12.05.2026

    Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

  • ...

    28.04.2026

    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

  • pożyczki

    23.04.2026

    PROVIDENT. 571 240 909.

  • usługi

    17.04.2026

    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

  • ...

    07.04.2026

    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

  • ...

    07.04.2026

    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...


POLECAMY

0%