W górach jeszcze zimowe warunki turystyczne.
::attachment{"type":"gallery", "template":"thumb3", "item_id":"93827"}
Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym przestrzega, że w Tatrach powyżej górnej granicy lasu panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Niektóre tatrzańskie szlaki są zamknięte.
Oto pełny komunikat:
Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana w zależności od wystawy i wysokości. Śnieg jest miejscami twardy i zmrożony, zwłaszcza w godzinach porannych oraz w miejscach zacienionych i w żlebach po stronie północnej. Po południu, śnieg robi się mokry (przemoczony), grząski i przepadający. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim.
Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk śnieg również jest zróżnicowany. W godzinach porannych jest twardo i bardzo ślisko, natomiast po południu w wielu dolinach tworzy się błoto pośniegowe i stoi woda. Miejscami wystają kamienie bądź asfalt.
W Tatrach obowiązuje zagrożenie lawinowe. Szczegóły na stronie lawiny.topr.pl.
Poślizgnięcie się na zaśnieżonych lub oblodzonych, stromych odcinkach szlaków grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. W wyższych partiach Tatr, sprzęt zimowy: raki, czekan, kask, lawinowe ABC oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem są niezbędne.
Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego zdecydowanie odradzamy jakiejkolwiek działalności taternickiej tym w rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.
Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku. W razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.
Zielony szlak turystyczny na odcinku Rówień Waksmundzka - schronisko Murowaniec zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 13 kwietnia 2022r. do odwołania ze względów przyrodniczych. Szlak dojściowy (czarny) do Lodowego Źródła w Dolinie Kościeliskiej zostaje zamknięty od 14 lutego 2022r. do odwołania, z powodu transportu materiałów do remontu Jaskini Mroźnej.
Czarny szlak turystyczny w Dolinie Pańszczycy zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 4 grudnia 2021r. do odwołania ze względów przyrodniczych (gawrowanie niedźwiedzicy). Jest to łącznik między żółtym szlakiem prowadzącym z Hali Gąsienicowej na Przełęczy Krzyżne, a zielonym szlakiem z Hali Gąsienicowej na Rówień Waksmundzką.
W okresie od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne, rowerowe i narciarskie są zamknięte od zmierzchu do świtu.
Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2023r.).
Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są zamknięte. www.lesytanap.sk

22.12.2025
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

29.05.2026
Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

02.06.2026
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

02.06.2026
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

27.05.2026
Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

19.05.2026
KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

02.06.2026
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

02.06.2026
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

01.06.2026
DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

01.06.2026
SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

29.05.2026
RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

25.05.2026
ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

22.05.2026
RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

14.05.2026
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

21.05.2026
Sprzedam DOM i LAS - Spytkowice. 732 810 638.

14.05.2026
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

14.05.2026
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

14.05.2026
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

12.05.2026
Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

28.04.2026
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

23.04.2026
PROVIDENT. 571 240 909.

17.04.2026
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

07.04.2026
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

07.04.2026
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz