Pamiętam swoją pierwszą wizytę na squashu. Serio, myślałem, że to będzie taka "lekka zabawa", coś pomiędzy tenisem stołowym a badmintona. No i cóż... po pięciu minutach miałem wrażenie, że płuca chcą wyskoczyć mi na parkiet. Ale to, co mnie wtedy najbardziej zdziwiło, to nie tempo gry, tylko piłka do squasha. Mała, czarna, niby nic szczególnego. A jednak -- cały klimat meczu zależy właśnie od niej.
Tak sobie myślę, że wiele osób, które zaczynają swoją przygodę z tym sportem, kompletnie bagatelizuje temat piłki. Kupują pierwszą lepszą i wchodzą na kort. Efekt? Gra się nie klei, piłka albo za szybko odbija się od ścian, albo w ogóle nie chce się odbić. I wtedy przychodzi refleksja: może jednak ta piłeczka coś znaczy?
No właśnie. Znaczy. I to bardzo dużo.
W squashu sprzęt jest prosty: rakieta, buty, piłka. Niby koniec listy. Ale ta mała kulka ma więcej „charakteru”, niż mogłoby się wydawać. To trochę jak z oponami w samochodzie – niby wszyscy wiedzą, że trzeba mieć dobre, ale docenia się dopiero, kiedy poczuje się różnicę.
Piłka do squasha występuje w kilku rodzajach. Różnią się przede wszystkim szybkością odbicia, a dokładniej – stopniem tłumienia sprężystości. Innymi słowy: jedne piłki są „żywe” i odbijają się wysoko, inne trzeba najpierw solidnie rozgrzać, żeby w ogóle gra miała sens.
Jeśli spojrzysz na piłkę do squasha, zobaczysz kolorowe kropki. I to nie jest element designu, tylko bardzo ważna informacja.
Dwie żółte kropki – piłka dla profesjonalistów. Najwolniejsza, trzeba ją porządnie nagrzać. Bez kondycji i dobrej techniki nie ma co podchodzić.
Jedna żółta kropka – trochę łatwiejsza, wciąż wymagająca, ale już dla zaawansowanych amatorów.
Czerwona kropka – szybka piłka, dobry wybór dla średniozaawansowanych, którzy chcą dłużej utrzymać wymiany.
Niebieska kropka – najszybsza i najwyżej odbijająca się piłka. Idealna dla początkujących i dzieci.
I teraz najciekawsze: większość osób zaczynających grę sięga od razu po „żółtą kropkę”, bo ktoś im powiedział, że to ta „prawdziwa”. Efekt? Frustracja i gra, która wygląda jak pogoń za kamykiem.
Dopasowanie piłki do poziomu umiejętności to absolutna podstawa. Pamiętam, jak kumpel, który grał od miesiąca, uparł się na piłkę z podwójną żółtą kropką. Po kwadransie stwierdził, że squash to „bez sensu sport, w którym nic się nie odbija”. Dopiero gdy daliśmy mu piłkę czerwoną, nagle zaczął łapać rytm, odbijać piłkę kilka razy pod rząd i… co tu dużo mówić, wciągnął się.
To trochę jak z rowerem górskim – można kupić od razu sprzęt dla zawodowców, ale jeśli nie wiesz, jak go używać, jazda będzie męczarnią.
Tutaj nie ma wielkiej filozofii – piłka do squasha produkowana jest z mieszanki gumy. Ale różnice w jakości naprawdę widać. Tanie piłki z marketu potrafią się zużyć po kilku grach. Dobre marki, takie jak Dunlop czy Karakal, robią piłki, które trzymają parametry przez dłuższy czas.
W realu wygląda to tak: tania piłka po paru odbiciach zaczyna „latać” inaczej, niż powinna. Czasem nagle odbija się wyżej, czasem nie wraca ze ściany. I wtedy cała gra przestaje mieć sens.
Ktoś powie: „serio, dbać o piłkę do squasha?”. No właśnie tak. To nie jest kamień, tylko kawałek gumy, który lubi się zużywać.
Kilka prostych zasad:
Nie trzymaj piłki w zimnym samochodzie (sztywnieje, a potem pęka szybciej).
Rozgrzewaj ją przed grą – kilka mocniejszych uderzeń o ścianę i dopiero wtedy wchodzisz w wymiany.
Jeśli piłka pękła lub straciła sprężystość – wymień. To nie jest drogi element, a gra na zużytej piłce to mordęga.
Powiem wprost: kiedy zacząłem grać regularnie, miałem obsesję na punkcie „sprzętu”. Rakieta najlepsza, buty z najwyższej półki. A piłki? Kupiłem pierwsze lepsze. I to był błąd. Dopiero gdy zacząłem testować różne rodzaje – niebieskie, czerwone, żółte – zrozumiałem, jak ogromną różnicę robi dopasowanie piłki do formy dnia.
Zdarzało mi się, że po ciężkim tygodniu pracy wybierałem czerwoną kropkę, żeby gra była płynniejsza. A w dni, gdy czułem moc, sięgałem po podwójną żółtą i walczyłem jak lew. To taki mały trik, który sprawia, że squash nigdy się nie nudzi.
1. Jaką piłkę do squasha wybrać na początek?
Najlepiej niebieską lub czerwoną. Dzięki nim gra będzie dynamiczna i przyjemna od pierwszych uderzeń.
2. Czy piłki do squasha różnią się rozmiarem?
Co do zasady nie, ale są wyjątki. Piłka Karakal Big Ball jest odpowiednikiem piłki z niebieską kropką ale jest 15% większa od pozostałych.
3. Jak długo wytrzymuje jedna piłka?
Średnio kilka–kilkanaście godzin gry. Profesjonaliści wymieniają je nawet częściej, bo potrzebują idealnych parametrów.
4. Czy mogę grać jedną piłką w różnych warunkach?
Tak, ale pamiętaj, że temperatura kortu ma znaczenie. W zimnym pomieszczeniu piłka odbija się gorzej.
5. Która marka produkuje najlepsze piłki?
Najczęściej polecane są Dunlop (oficjalny dostawca dla PSA – profesjonalnej ligi squasha) i Karakal.
Mała, czarna kulka, a tyle zamieszania. Piłka do squasha to nie jest zwykły kawałek gumy. To element, który decyduje o tym, czy gra będzie płynna i satysfakcjonująca, czy zamieni się w frustrację.
Jeśli zaczynasz – sięgnij po piłki z niebieską albo czerwoną kropką. Jeśli grasz dłużej – testuj żółte. A kiedy poczujesz, że squash to Twój sport, zrozumiesz, że w tej małej piłeczce kryje się cały sens gry.
I wiesz co? Następnym razem, gdy weźmiesz ją do ręki, zwróć uwagę, jak „żyje” po rozgrzewce. To takie małe sportowe magiczne doświadczenie, które sprawia, że chcesz wracać na kort znowu i znowu.

22.12.2025
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

29.05.2026
Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

02.06.2026
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

02.06.2026
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

27.05.2026
Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

19.05.2026
KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

02.06.2026
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

02.06.2026
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

01.06.2026
DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

01.06.2026
SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

29.05.2026
RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

25.05.2026
ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

22.05.2026
RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

14.05.2026
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

21.05.2026
Sprzedam DOM i LAS - Spytkowice. 732 810 638.

14.05.2026
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

14.05.2026
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

14.05.2026
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

12.05.2026
Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

28.04.2026
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

23.04.2026
PROVIDENT. 571 240 909.

17.04.2026
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

07.04.2026
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

07.04.2026
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...