Materiał sponsorowany

Zamknij

Podstawowe rzeczy, które warto wiedzieć o rowerze na wypadek awarii

Artykuł sponsorowany 11:28, 19.04.2022
Podstawowe rzeczy, które warto wiedzieć o rowerze na wypadek awarii

Rower to stosunkowo nieskomplikowane urządzenie, ale jak każde czasami ulega awarii. Najczęstsze awarie poza złapaniem gumy i złamaną szprychą dotyczą napędu, a szczególnie kasety tylnego koła. Jak samodzielnie poradzić sobie w takiej sytuacji? Na początek przyda się lektura niniejszego poradnika.

Trochę teorii - czyli z czego zbudowany jest napęd w rowerze

Napęd rowerowy to kilka elementów, których zadaniem jest przeniesienie siły nóg rowerzysty na obrót tylnego koła. Nie wszystkie elementy napędu są tak samo awaryjne, ale warto mieś na ich temat choćby podstawową wiedzę. Pomoże to nie tylko przy naprawach sprzętu, ale i jego konserwacji. Elementy napędu rowerowego:

  • Suport z mechanizmem korbowym
  • Łańcuch napędowy
  • Kaseta rowerowa lub wolnobieg
  • Manetki zmiany biegów z linkami
  • Mechanizmy przerzutki przedniej i tylnej

Spośród wymienionych, najbardziej narażony na zużycie elementy to łańcuch i kaseta. Pozostałe części mechanizmu napędowego przy należytej konserwacji z pewnością zapewnią bezawaryjną jazdę przez kilka lat.

Czego potrzebujemy do wymiany kasety w rowerze

Na początek diagnoza. Po czy poznać, że kaseta kwalifikuje się do wymiany. Nieistotne, czy jest to kaseta 10 rzędowa, czy wolnobieg - objawy zużycia będą takie same. Pierwszy objaw to przeskakiwanie łańcucha po zębatkach, pomimo prawidłowego ustawienia tylnej przerzutki. Drugim objawem, którego nie możemy już ignorować, jest charakterystyczne wytarcie zębów kasety w kształcie płetwy rekina. Jeśli nasza przerzutka tak właśnie wygląda, możemy zacząć kompletowanie niezbędny narzędzi i materiałów.

Decydując się na wymianę kasety, pamiętajmy, że najbezpieczniej jest wybrać taką samą część. Jeśli natomiast chcemy ulepszyć swój rower - należy szukać elementów kompatybilnych. Nie zawsze na bębenek po kasecie 8 rzędowej zmieści się kaseta 10 rzędowa czy większa. Przyszedł czas na narzędzia. Do wymiany kasety potrzebować będziemy klucza do kaset oraz bacika. Niestety ciężko jest zastąpić te narzędzia sensownymi zamiennikami, dlatego warto zastanowić się nad ich zakupem lub pożyczeniem. Standardowy śrubokręt i młotek w tym wypadku nie zdadzą egzaminu. Na koniec przyda się benzyna ekstrakcyjna lub inny odtłuszczacz i smar, najlepiej rowerowy.

Demontaż i wymiana kasety napędu tylnego koła

Kompletowanie niezbędnych rzeczy trwa dłużej, niż wymiana kasety. Odkręcamy nakrętki tylnego koła lub otwieramy szybkozamykacz. Zdejmujemy koło i zakładamy bacik na którąś z zębatek na samej górze, ale nie ostatnią. Jeśli bacik się zsunie podczas odkręcania nakrętki, może uszkodzić szprychy. Wkładamy klucz do kaset w odpowiednie miejsce, kontrujemy ruch kasety bacikiem i odkręcamy w lewo, czyli przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Jeśli jesteśmy szczęśliwym posiadaczem kasety rozbieralnej, możemy pokusić się teraz o wymianę pojedynczych koronek. Ale w razie konieczności wymiany większej ich liczby lepiej zdecydować się na całą kasetę. Kaseta 10 rzędowa zakupiona w komplecie z całą pewnością będzie tańsza niż wszystkie jej koronki zakupione osobno. Wycieramy bębenek tylnej osi koła, nakładamy cienką warstwę smaru i przystępujemy do montażu całości. Pocieszające jest to, że kasetę da się zamontować tylko w jednej pozycji - wielowypust bębenka posiada jeden ząbek szerszy od reszty. Jest to powszechnie stosowane rozwiązanie, niezależne od producenta kasety. Po prawidłowym założeniu kasety zakładamy i dokręcamy śrubę mocującą. Tym razem bacik nie będzie nam już potrzebny. Montujemy koło w widełkach, zakładamy łańcuch i zamykamy szybkozamykacz. Wymiana zakończona.

Wymiana kasety w rowerze nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej. Wystarczą odpowiednie narzędzia, trochę chęci i wyobraźnia. Na koniec ostatnia uwaga. Przy wymianie kasety napędu zachodzi również konieczność wymiany łańcucha. Połowiczne załatwienie sprawy da połowiczny efekt i tylko zmarnujemy czas oraz pieniądze.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OGŁOSZENIA PROMOWANE

  • budowlane

    22.12.2025

    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

  • ogloszenie

    29.05.2026

    Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

  • budowy

    02.06.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • praca

    02.06.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • ogloszenie

    27.05.2026

    Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

  • ogloszenie

    19.05.2026

    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

  • biznes

    02.06.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • domy

    02.06.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • 01.06.2026

    ZLECĘ WYKONANIE PRAC WYKOŃCZENIOWYCH: SUCHE TYNKI,...

  • 01.06.2026

    ZATRUDNIĘ DO KARCZMY i PENSJONATU W KOŚCIELISKU. 6...

  • 01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38m2 i 55m2 w CENTRUM NOWE...

  • ...

    01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

  • SZCZ

    01.06.2026

    SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

  • ...

    29.05.2026

    RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

  • 26.05.2026

    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMO...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM: KELNER/-KA - DLA ...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDE...

  • 25.05.2026

    URZĄD GMINY KOŚCIELISKO zatrudni INSPEKTORA ds. po...

  • ...

    25.05.2026

    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

  • ...

    22.05.2026

    RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

  • budynek

    12.05.2026

    Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

  • ...

    28.04.2026

    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

  • pożyczki

    23.04.2026

    PROVIDENT. 571 240 909.

  • usługi

    17.04.2026

    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

  • ...

    07.04.2026

    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

  • ...

    07.04.2026

    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...


POLECAMY

0%