TPN - Tatrzański Park Narodowy

Zamknij

W kuźnickich hamrach

Jolanta Flach 00:09, 24.06.2010
Treść artykułu pod wideo ↓

Kilka budynków huty i stare zabudowania podworskie świadczą o dawnej świetności Kuźnic w Zakopanem. W zespole dworsko-parkowym, który jest siedzibą dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego, można oglądać plenerową wystawę „Przemiany Kuźnic”, ukazującą historię tego miejsca.

Kuźnice to najbardziej popularne miejsce, skąd turyści wychodzą w góry w kierunku Giewontu i Hali Gąsienicowej i gdzie czekają na wyjazd kolejką na Kasprowy Wierch. Ale mało kto wie, że Kuźnice znane były wcześniej, niż samo Zakopane. W 1676 roku – według przekazów i ksiąg parafialnych – Zakopane wraz z Poroninem i Olczą liczyło zaledwie 43 stałych mieszkańców. Natomiast rozwój Kuźnic historycy datują od samego początku XVIII wieku – w 1701 roku została założona huta nazywana „góralskimi hamrami”. Już wtedy przyciągały one nielicznych w tym czasie turystów i naukowców.

Pierwszym właścicielem huty był Franciszek Rychter-Pelikańczyk, który w 1767 roku odkupił od Anny Radziwiłłowej starostwo nowotarskie. Już jako starosta rozbudował znacznym nakładem środków zakład hutniczy w hutach hamerskich. Zakład metalurgiczny składał się wtedy z jednego wysokiego pieca, dwóch fryszerek oraz kuźni do produkcji narzędzi i gwoździ.

Rozwój górnictwa w Tatrach to początek poznawania gór. Górnicy, którzy poszukiwali rudy, poznawali teren, a ścieżki, które wtedy wydeptywali, później stały się szlakami turystycznymi.

Z końcem XVIII wieku zakład hutniczy został zamknięty z powodu nieopłacalności produkcji żelaza. W tym czasie napadli na niego zbójnicy. Opryszki zrabowali kasę i podpalili niektóre budynki. Po niedługim czasie, z początkiem XIX stulecia, dzierżawca huty Jakub Reichsdorfer nawiązał kontakt z salinami w Wieliczce i Bochni. Spod Tatr wożono pod Kraków wyroby kuźnickie z żelaza, które były potrzebne w kopalniach soli.

Później huta w Kuźnicach przechodziła różne dzieje. Jej rozwój nastąpił dopiero wtedy, gdy właścicielami zostali Homolacsowie. Powstała tu osada dworsko-przemysłowa. Okna kuźnickiego dworu wychodziły bezpośrednio na wielki piec, położony w miejscu dzisiejszego budynku dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch.

Dwór w Kuźnicach stał otworem dla przyjeżdżający gości. Znajdował się tam do drugiej połowy XIX wieku. Kiedy w 1889 roku właścicielem dóbr zakopiańskich został hr. Władysław Zamoyski, dwór już nie istniał. Został spalony. „Tu też powstał pierwszy zakład wodoleczniczy w Zakopanem, założony w 1876 roku przez dr. Ganczarskiego. Z jego odjazdem w miejscu lecznicy stanęła w r. 1891 gospoda, która doborową restauracyą nęciła do siebie licznych bardzo gości ze Zakopanego, lecz zgorzała d. 16 lutego r. 1900. Dwór pierwotny dziedziców Zakopanego spalił się przed 30 laty, a nie odbudowany zniszczał, obecny właściciel dóbr hr. Władysław Zamoyski mieszka w budynku, gdzie jest kancelaryja Zarządu” – pisał w „Przewodniku do Tatr, Pienin i Szczawnic” z 1900 roku Walery Eljasz Radzikowski.

Niektóre obiekty z upływem czasu zmieniały swą funkcję. Wiele budynków, głównie przemysłowych, zniszczało, spaliło się lub zostało rozebranych. Kiedyś było ich dużo, różniły się architekturą i kubaturą, w zależności od roli, jaką niegdyś pełniły; od maleńkiego domku kołodziejów, przez budynki gospodarcze, po najbardziej okazały, gdzie znajdowała się szkoła pracy kobiet. Wiele budynków stało po obu stronach drogi prowadzącej od dzisiejszego ronda do właściwych Kuźnic.

Do dziś zachowało się jeszcze sporo obiektów z dawnych zabudowań przydworskich, a niedawno zostały one odrestaurowane.

W głębi ostał się budynek dawnej karczmy. Jest to najstarszy budynek murowany w Zakopanem, pochodzący z 1796 roku. Został wybudowany przez ówczesnego właściciela Jakuba Reichsdorfera. Po pracy hamernicy przepijali w niej swoje dutki. Karczma była już wielokrotnie przebudowywana. Kiedy właścicielem Kuźnic stał się Zamoyski, zlikwidował karczmę, budując w innym miejscu gospodę, a w opuszczonym budynku zamieszkiwała służba, pracująca w pobliskiej szkole pracy kobiet założonej przez generałową Zamoyską, matkę Władysława. W jednym z pomieszczeń mieściła się stolarnia.

Największym zachowanym obiektem jest budynek, gdzie od niedawna znajduje się dyrekcja TPN. Początkowo mieścił się tam zarząd hut i kancelaria, a następnie Szkoła Domowej Pracy Kobiet. „Obok dworu drewnianego stał murowany dom zajezdny, przerobiony w r. 1890. na zakład wychowawczy gospodyń wiejskich pod kierunkiem hr. jenerałowej Zamoyskiej i jej córki Maryi. Zakład ten wzorowo prowadzony można zwiedzić po zgłoszeniu się do gabinetu przy drzwiach głównego dolnego korytarza. Poznanie tej instytuycyi jest bardzo korzystnem szczególniej dla płci żeńskiej” – dowiadujemy się z Eljaszowego „Przewodnika do Tatr, Pienin i Szczawnic”.

Z tego samego roku co karczma pochodzi zachowany do dzisiaj drewniany spichlerz. Postawiony w głębi dawnego parku dworskiego, jest widoczny z drogi do Kuźnic. Z przełomu XIX/XX wieku pochodzi wozownia, w której dzisiaj można oglądać wystawę przyrodniczą. W dawnej kuźni znalazła miejsce stacja trafo.

*


O dziejach Kuźnic opowiada plenerowa wystawa, którą można oglądać w zachowanym zespole dworsko-parkowym, siedzibie dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na miejscu, gdzie niegdyś stał dwór Homolacsów, ustawiono 40 plansz, prezentujących historię tego miejsca. Stare fotografie przywołują dawną atmosferę Kuźnic. Autorem scenariusza jest Wiesław Siarzewski z TPN.

Jolanta Flach
(Jolanta Flach)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (7)

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Wystawa ładna w sam raz na deszczowe popołudnie

08:39, 25.06.2010
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Eminencjo twardym trzeba być,nie ciasteczkowym...A poza tym gdzie Ci pada w taki deszcz?...;) ;) ;)

09:16, 25.06.2010
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

szara eminencjo nazwa twojego loginu pewnie bierze się z problemów osobowych poczucie wyższości, ale wypowiedzi mówią same za siebie nie podoba mi się krytyka wszystkich artykułów! Zacznij wypowiadać się neutralnie bowiem postaram się o zbanowanie IP. Pozdrawiam

09:25, 25.06.2010
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Buhhahah, no tożeś adminie2 sobie wymyslił. Pyszny żart - zabawny jesteś

09:42, 25.06.2010
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Wystawa ciekawa, ma wartosci edukacyjne. Może słabo zareklamowana bo na miejscu każdy ma oczy skierowane gdzie jest koniec kolejki do kasy na przejazd na Kasprowy.

16:06, 25.06.2010
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

wszystko o swoim czasie:D pozdrawiam...

17:46, 25.06.2010
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Wyzni Homer. nizni Homer
to jy nase reziwo,
bijom mloty. kujom mloty
Homernikom na piwo!
Hop cup, siuruj biyde, bo dzis przyde!

O, i to jest fajny artykul. Prosimy takik wiyncyj, a nie ino: \"zbrodnia to nieslychana, pani zabiyla pana!\"

23:31, 26.06.2010
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

  • budowlane

    22.12.2025

    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

  • ogloszenie

    29.05.2026

    Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

  • budowy

    02.06.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • praca

    02.06.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • ogloszenie

    27.05.2026

    Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

  • ogloszenie

    19.05.2026

    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

  • biznes

    02.06.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • domy

    02.06.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • 01.06.2026

    ZLECĘ WYKONANIE PRAC WYKOŃCZENIOWYCH: SUCHE TYNKI,...

  • 01.06.2026

    ZATRUDNIĘ DO KARCZMY i PENSJONATU W KOŚCIELISKU. 6...

  • 01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38m2 i 55m2 w CENTRUM NOWE...

  • ...

    01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

  • SZCZ

    01.06.2026

    SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

  • ...

    29.05.2026

    RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

  • 26.05.2026

    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMO...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM: KELNER/-KA - DLA ...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDE...

  • 25.05.2026

    URZĄD GMINY KOŚCIELISKO zatrudni INSPEKTORA ds. po...

  • ...

    25.05.2026

    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

  • ...

    22.05.2026

    RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

  • LAS

    21.05.2026

    Sprzedam DOM i LAS - Spytkowice. 732 810 638.

  • budynek

    12.05.2026

    Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

  • ...

    28.04.2026

    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

  • pożyczki

    23.04.2026

    PROVIDENT. 571 240 909.

  • usługi

    17.04.2026

    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

  • ...

    07.04.2026

    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

  • ...

    07.04.2026

    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...


POLECAMY

0%