Tatry Polskie

Zamknij

Dolina Starorobociańska ogołocona z drzew. Wycinka trwa (ZDJĘCIA)

Paweł Pełka 09:46, 23.10.2021
Treść artykułu pod wideo ↓
16 Dolina Starorobociańska ogołocona z drzew. Wycinka trwa (ZDJĘCIA)

Kornik, halny i wycinka prowadzona przez Wspólnotę 8 Wsi w Witowie sprawiły, że w okolicach Doliny Choochołowskiej ubywa drzew.

::attachment{"type":"gallery", "template":"thumb3", "item_id":"86877"}

Ciężkie samochody wywożące duże pnie z Chochołowskiej nie są zjawiskiem rzadkim. W piątek napotkaliśmy jedno z takich aut. Na temat gospodarki leśnej w rejonie Chochołowskiej pisaliśmy już kilka razy. Najbardziej widać to na szlaku przez Dolinę Starorobociańską (wschodnia odnoga Chochołowskiej). Kiedyś zalesiona dolina jest teraz prawie pozbawiona drzew. Władze Wspólnoty Leśnej, które prowadzą na tym terenie gospodarkę leśną tłumaczą wycinki m. in. walką z kornikiem. Zapewniają, że dbają o drzewostan i na miejscu wyciętych drzew sadzą nowe. Nie zmienia to faktu, że okolice Doliny Chochołowskiej miejscami zaczynają wyglądać, jak po solidnym bombardowaniu.


Teren ten leży oczywiście w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Lasy i polany są jednak własnością górali zrzeszonych we Wspólnocie Ośmiu Uprawnionych Wsi z siedzibą w Witowie. 

(Paweł Pełka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (16)

coming outcoming out

0 0

Hej , redaktorzyny. Pilnujcie swojego nosa. Każdy jest gazdą na swoim i Wam nic do czyjej własności

11:38, 23.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

wojtowojto

0 0

Hej, coming out. Jak gazdy na swoim zaczną zwozić do Chochołowskiej odpady komunalne, albo składować chemikalia to też będziesz ich tłumaczyć, że są na swoim...

14:02, 23.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

gonić bandegonić bande

0 0

radny PICZURA , koleżka Glińskiego dobrze ustawiony w witowie jest współodpowiedzialny za niszczenie przyrody polskiej .Będzie rozliczony przy najbliższych wyborach
Teren przyrodniczo i krajobrazowo cennej doliny powinien być znacjonalizowany i poddany ochronie przed rabunkową wycinką , zwłaszcza teraz gdy ceny drewna idą w górę

14:04, 23.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

misiekmisiek

0 0

guzik prawda
Możesz mieć swoją własność ale jeżeli znajduje się w PN, otulinie, obszarze N2000 etc podlega to innym zasadom.
Inaczej byście wszystko wycieli zasypiali i urządzili deweloperke - bo akurat to jest teraz w modzie ($)
A gdyby w modzie były wapienie i dolomity jako kruszywo, co by was ograniczało by postawić kilka odkrywek i zaorać bezpowrotnie krajobraz. Bo przecież "wasze"
Półgłówki nastawione na chapanie!

14:13, 23.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

jankajanka

0 0

Potwierdzam, byłam tam w wakacje, widok katastrofalny i smutny. Może i sadzą tam jakieś drzewa, ale na ich wyrośniecie trzeba będzie długo czekać

14:19, 23.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

FukuFuku

0 0

A jak wyglądają okolice Doliny Olczyskiej, zwłaszcza poniżej Nosalowej Przełęczy? A to przecież teren TPN. Ponowne sadzenie świerków jest bez sensu, bo nie usunie problemu kornika. Trzeba sadzić jodły i buki, to robi TPN. Halne i kornik robią i będą robić swoje.

15:38, 23.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

wiktoriawiktoria

0 0

ciąć wszystkie drzewa zainfekowane kornikiem , wywozić wiatrołomy robić nasadzenia nie słuchać głopkow a za 20 lat okaże się kto miał racje

18:04, 23.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

juhasjuhas

0 0

Było jus downo wyciońć kornika, teroz to jus po ptokak!. Zre nawet młodnik w łotulinie. Jedyne wyjście to wycinka i sadzynie nowego lasu, bo z tego co jest stary juz nic nie bedzie...

21:45, 23.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

TruteńTruteń

0 0

Drzewa nie są wieczne, od tego zacznijmy. A tu i halne wykosiły i kornik.
A las był praktycznie jednogatunkowy, więc i poddał się jednocześnie na dużym obszarze.
Owszem, tną - ale drzewa które i tak za jakiś czas padną bo wszedł na nie kornik. Wystarczy się przyjrzeć bliżej, zamiast bez sensu dramatyzować. I zobaczyć ile jeszcze stoi suchych drzew. Nie ma sensu czekać aż połamie je wiatr.
W Olczyskiej TPN też wyciął sporo tego co zostało po halnym. A kornik i tak dalej robi swoje. Polecam wyjść na szczyt Kopieńca i się rozejrzeć.
A co do samochodów - kiedyś robiły to konie. I była to dużo cięższa robota jak wożenie turystów asfaltem na Włosiennicę.

@Janka - "Może i sadzą tam jakieś drzewa, ale na ich wyrośniecie trzeba będzie długo czekać" - no toś odkryła Amerykę. Niestety drzewa to nie szczypiorek ;)
Wolałabyś żeby stał tam gąszcz połamanych suchych pni, jak w paru innych miejscach w Tatrach?

22:49, 23.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

HhHh

0 0

Te wycinki są minimum 5lat za późno. Już dawno powinien być las uprzątnięty. Niestety polityka pseudoeko robi swoje. Las w Parku powinien być sukcesywnie przecinany już nie tylko że względu na kornika i halny ale w grę weszły również inne szkodniki. Trzpiennik robi takie spustoszenie że drewno które się tam pozyskuje jedynie na opał się nadaje.

01:16, 24.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

TurystaTurysta

0 0

@Hh - Mylisz pojęcia chłopie. To nie żaden "las" tylko PARK gdzie z zasady zachowuje się stan NATURALNY przyrody. NAWET jeśli szkodniki miały by go ogołocić z drzew - TAK MA BYĆ! i niczego się nie sprząta (chyba że blokuje szlaki). Natura sobie z tym poradzi. Zobacz sobie jak wyglądały Tatry 100 lat temu i jakie były "zarośnięte". Ingerencja człowieka absolutnie NICZEGO nie poprawiła a jedynie wprowadziła zamęt i namieszała w równowadze. Obumierają gatunki sztucznie nasadzone przez człowieka a których NIGDY nie powinno tam być. Ty i Tobie podobni, swoimi maszynami do reszty zniszczyliście TO, po co ludzie pokonują setki kilometrów... ale Ty tego oczywiście nie zrozumiesz.

11:13, 24.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

coming outcoming out

0 0

Jeśli ktoś tutaj myli pojęcia , to Ty @Turysta. Hh pisze wyraźnie o lesie w PARKU , i nie ma tutaj na myśli parku miejskiego , a to o czym Ty piszesz , to się nazywa REZERWAT. ŚCISŁY rezerwat i Ty do niego nie masz wstępu , chociażbyś miał pokonać miliony kilometrów. Tylko , czy Ty to zrozumiesz?
Ps, Jak nie daj Boże w Parku / lesie wybuchnie pożar -zostawić! Nie ingerować. Nie gasić .Natura sobie poradzi!

13:45, 24.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

worek na śmieciworek na śmieci

0 0

@Turysta, w pełni popieram! Niestety jak zauważył @misiek "Półgłówki nastawione na chapanie!" są w większości.
Tutaj liczy się tylko kasa. W parku również.

Przyroda, bioróżnorodność, naturalna retencja, zrównoważony rozwój, ograniczenie oddziaływania na środowisko to dla nich pojęcia odległe jak galaktyki. Przyroda świetnie sobie radzi dopóki nie koliduje z interesem pazerniaków.

A jak rosną ceny drewna i opału to każdy widzi i niestety jest to zła wróżba dla wszystkiego co da się puścić z dymem (czy z kornikiem czy bez).

15:14, 24.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

coming outcoming out

0 0

następny półgłówek @worek na śmieci , jak przyroda świetnie sobie radzi widać na przykładzie pożarów w Australii , USA , Hiszpanii....

17:57, 24.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

TurystaTurysta

0 0

@coming out - Tymi pożarami to strzeliłeś sobie w kolano... ale czy Ty aby w ogóle masz tego świadomość ?. Widzisz, ziemia, przez miliony lat doskonale sobie radziła dopóki nie zaraziła się takim wirusem co się zwie Homo sapiens.

A w temacie definicji Parków Narodowych odsyłam do Wikipedii.

20:26, 24.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

coming outcoming out

0 0

@Turysta , szczególnie świetne radziły sobie dinozaury. Dopóki homokaczyści nie zaczęli do nich rzucać kamieniami :-0!
Definicję Parku narodowego i Ścisłego Rezerwatu znam doskonale. I wcale nie muszę w tym celu korzystać z Wikipedii. W przeciwieństwie do Ciebie.

21:55, 24.10.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

  • budowlane

    22.12.2025

    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

  • ogloszenie

    29.05.2026

    Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

  • budowy

    02.06.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • praca

    02.06.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • ogloszenie

    27.05.2026

    Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

  • ogloszenie

    19.05.2026

    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

  • biznes

    02.06.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • domy

    02.06.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • 01.06.2026

    ZLECĘ WYKONANIE PRAC WYKOŃCZENIOWYCH: SUCHE TYNKI,...

  • 01.06.2026

    ZATRUDNIĘ DO KARCZMY i PENSJONATU W KOŚCIELISKU. 6...

  • 01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38m2 i 55m2 w CENTRUM NOWE...

  • ...

    01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

  • SZCZ

    01.06.2026

    SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

  • ...

    29.05.2026

    RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

  • 26.05.2026

    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMO...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM: KELNER/-KA - DLA ...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDE...

  • 25.05.2026

    URZĄD GMINY KOŚCIELISKO zatrudni INSPEKTORA ds. po...

  • ...

    25.05.2026

    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

  • ...

    22.05.2026

    RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

  • budynek

    12.05.2026

    Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

  • ...

    28.04.2026

    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

  • pożyczki

    23.04.2026

    PROVIDENT. 571 240 909.

  • usługi

    17.04.2026

    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

  • ...

    07.04.2026

    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

  • ...

    07.04.2026

    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...


POLECAMY

0%