Ekonomia, finanse, inwestycje

Zamknij

Burza podczas debaty nad obwodnicą. Takiej awantury nie spodziewał się nikt

Józef Figura 14:06, 26.05.2023
Treść artykułu pod wideo ↓
12  Burza podczas debaty nad obwodnicą. Takiej awantury nie spodziewał się…

Zaczęło się od krzyków i zagłuszania. O propozycji nie chciał słuchać nikt. A chodzi o przedłużenie nowej zakopianki i połączenie jej z drogą na Białkę Tatrzańską.

::attachment{"type":"gallery", "template":"thumb3", "item_id":"107017"}

Inwestycja w założeniu ma wyprowadzić część ruchu z centrum Nowego Targu, szczególnie z ul. Ludźmierskiej i Alei Tysiąclecia. Jednak przeciw takiemu przebiegowi protestują mieszkańcy, którzy obawiają się zniszczenia terenów rekreacyjnych i puszczenie drogi szybkiego ruchu w pobliżu blokowisk. Podczas czwartkowego spotkania mieszkańcy mieli usłyszeć jakie plany ma Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ale nikt nie chciał słyszeć o obwodnicy w proponowanym przebiegu, a wielu o obwodnicy w ogóle.

Plany od 1949 roku

Już wstęp Wojciecha Watychy, naczelnika wydziału rozwoju i urbanistyki był wielokrotnie zagłuszany. Gdy wspomniał on, że planiści wpisali obwodnicę już w 1949 roku został wybuczany. Podanie 1997 roku jako daty wpisania drogi w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i dalsze terminy uzgodnień przebiegu korytarza, uszczegółowiania linii czy zmian planu zagospodarowania terenu, sprowokowały gwałtowne protesty jednego z nowotarżan. Ten tubalnym głosem zakłócał przebieg spotkania. I nie pomagały wypowiadane przez nagłośnienie prośby o ciszę - ciszy nie było. 


Jeszcze większy tumult powstał, gdy do głosu doszedł Adrian Kowalewicz z firmy Multiconsult prowadzącej prace projektowe. Prowadzący spotkanie, radny Marek Mozdyniewicz wielokrotnie prosił o spokój, wreszcie zarządził krótką przerwę, by opanować emocje. Niewiele to dało, gdyż emocje sięgały zenitu, gdy projektant zaczął mówić o proponowanych wariantach i niemożliwości poprowadzenia trasy innym śladem.


- Opracowaliśmy trzy warianty obwodnicy w tym jeden naszym zdaniem optymalny. Braliśmy pod uwagę wszelkie możliwości nawet z przejściem pod lotniskiem i Borem na Czerwonem, co okazało się niemożliwe do wykonania - zauważył.


Projektant odniósł się też do propozycji, by obwodnica ominęła Nowy Targ od strony Szaflar i południową stroną Boru na Czerwonem. Jak podkreślał, nie da się tak poprowadzić drogi ze względu na usytuowanie węzła zakopianki Nowy Targ - Południe.


Na koniec podał też analizy i prognozy ruchu. Jeśli obwodnica nie powstanie, natężenie ruchu na ul. Ludźmierskiej i Alejach wzrośnie dwukrotnie, choć i tak jest ogromne.

Ta droga zabierze nam wszystko

Gdy zakończyła się prezentacja, zaczęły się pytania od mieszkańców. Jedną z pierwszych, która zabrała głos była Jadwiga Wrześińska, inżynier zajmująca się budową mostów. Zwróciła ona uwagę na brak wizualizacji i podania wysokości przebiegu dwupasmowej drogi przez strefę relaksu. Zauważyła, że obwodnica zniszczy także pumptruck i miasteczko rowerowe. 


- Ta droga zabierze nam wszystko - irytuje się.


- Jakim cudem to, co planowaliście 30 lat temu chcecie wprowadzić teraz - dopytuje się Daniel Sikorski zauważając, że obwodnica przejdzie teraz przez miasto. - Chcecie zabetonować wszystko. Nie patrzycie na interes mieszkańców. Ja się stąd nie chcę wyprowadzać, ale nie chcę żyć perspektywą, że przez następne 50 lat - o ile dożyję - będzie mi za oknem huczeć autostrada!


Z kolei Maciej Tokarz, radca prawny, sugeruje, że GDDKiA specjalnie cięła zakopiankę na mniejsze odcinki, by uniknąć sporządzania w tym miejscu konieczności sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko. 


- Czasem omijanie prawa kończy się problemami. Z orzecznictwa sądowego wynika, że raport o oddziaływaniu na środowisko musi tu powstać. Będę pełnomocnikiem blisko 20 osób i zrobimy wszsytko, by bez raportu nie udało się przeprowadzić tego postępowania - podkreślał.


Dyr Robert Jakubiak z GDDKiA przekonuje jednak, że nikt niczego nie ukrywa. - Przeprowadziliśmy kilkanaście takich inwestycji. Nie ma tu mowy o podziale. To inny przebieg, status drogi. Możecie złożyć swoje wątpliwości do ministerstwa. Jeśli organ nałoży na nas obowiązek przygotowania raportu to będziemy się do tego odnosić - i dał przykład Krakowa, gdzie wokół dwupasmówki jest znacznie większe osiedle, campus UJ oraz tereny zielone. Przekonywał też, że strefę relaksu uda się zachować.

A co zrobił burmistrz?

- Dlaczego burmistrz nie przygotował wizualizacji obwodnicy, a wizualizację hali lodowej przedstawiał dwa razy? Ile razy prowadził rozmowy z GDDKiA?- dopytywał Stanisław Kułach i wyciągnął wątek działki należącej do burmistrza.


- Wielokrotnie prowadziliśmy rozmowy z GDDKiA, podkreślałem, że należy uwzględnić uwagi społeczeństwa i minimalizować oddziaływanie. Wizualizacja jest sprawą inwestora - tłumaczył burmistrz Grzegorz Watycha.


Na sugestie, by miał kupić działkę w tym otoczeniu zareagował, stanowczo podkreślając, że to ojcowizna. A ponieważ okazało się, że jej fragment jest w obszar oddziaływania obwodnicy więc burmistrz wyłączył się z opiniowania. Sprawa została przekierowana do wójta gminy Nowy Targ.


- Proszę nie imputować, że mam tam jakieś interesy - wzburzył się Grzegorz Watycha.

Obwodnica tak, ale z odstępstwami

W sprawie obwodnicy wypowiedział się także Jan Sięka ze Stowarzyszenia Nowy Targ dla Mieszkańców. 


  - Jesteśmy za budową południowej obwodnicy Nowego Targu, ale proponowany przebieg jest nie do zaakceptowania. Bezdyskusyjnie taka droga jest potrzebna, aby tysiące samochodów nie przejeżdżały przez centrum miasta w drodze z i do Białki i Bukowiny Tatrzańskiej, Szczawnicy. Chcemy opracowania alternatyw, które pozwolą porównać koszty społeczne i środowiskowe i wybrać ten wariant, który ma te koszty najniższe. Proponujemy rozważenie wariantu prowadzącego po południowej stronie Boru na Czerwonem przez Szaflary i Bór  - przekonuje.


Jednak projektant zauważył, że jakiekolwiek odstępstwo od parametrów drogi GP wiązałoby się z koniecznością uzyskania zgody na to w ministerstwie. 


Robert Jakubiak przyznał, że jedynym błędem jaki popełniła GDDKiA przygotowując się do spotkania był brak wizualizacji. Jednak jeszcze raz podkreślił, że nie ma mowy o wyjściu z drogą poza wyznaczony korytarz. 


- Jeśli się nie zgadzacie na obwodnicę musicie doprowadzić do unieważnienia decyzji środowiskowej. Choć uważamy, że zrobiliśmy wszystko profesjonalnie - dodał przyznając, że GDDKiA może w ogóle zrezygnować z budowy obwodnicy w Nowym Targu i zrealizować inwestycję w innym mieście, które chce takiego rozwiązania co spowodowało... lawinę oklasków na sali.


Radny Szymon Fatla zauważył, że przed dwoma laty był traktowany "jak wariat" gdy składał pytania i wątpliwości w sprawie przebiegu obwodnicy. 

- Przez ten czas mogliśmy rozmawiać w spokoju. Nie dziwcie się teraz, że są takie emocje. Tu błąd został popełniony na etapie planowania, bo węzeł Nowy Targ Południe nie powinien powstać tak blisko miasta - zaznacza radny.


Tomasz Słowakiewicz zauważa z kolei, że planowana obwodnica będzie przechodzić w pobliżu planowanych bloków. - To teren, na którym planowana była budowa tysiąca mieszkań. Są wykupione działki, zaprojektowane budynki, uruchomione procedury. Ta droga będzie 15 metrów od bloków. Odszkodowania będziecie płacić potężne - przekonywał udziałowiec firmy deweloperskiej.


Na to jednak przedstawiciel GDDKiA odpowiedział krótko, że deweloper tak ma zaprojektować osiedle, by domy zachowały właściwe odległości.

A kto nam zrobi dobrze?

- Czy my musimy zawsze wszystkim dokoła robić dobrze? Robimy obwodnicę dla tych, do pojadą do Białki czy Szczawnicy a my będziemy wąchać smród? - denerwuje się Józef Knap, nowotarski przedsiębiorca.


Jedynym radnym, który odważył się jednoznacznie wypowiedzieć za budową obwodnicy był Jacenty Rajski podkreślając, że mieszkańcy Alei Tysiąclecia  od lat czekają, aż ona powstanie i zmniejszy natężenie ruchu w tej części miasta. A na uwagę, że w krótkim czasie zebrane zostało tysiąc podpisów przeciwników obwodnicy, przekonywał, że jest znacznie więcej jej zwolenników.

Co dalej? 

Po tym jak wójt Jan Smarduch wyda decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, GDDKiA przygotuje Koncepcję programową obwodnicy Nowego Targu. W jej ramach będą prowadzone m.in. badania geologiczne terenu. Następnie planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonanie tej inwestycji w formule Projektuj i buduj. Przewidywany czas realizacji to lata 2025-2029. 


Obwodnica Nowego Targu jest przygotowywana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W całej Polsce powstanie 100 nowych dróg o łącznej długości ok. 820 km. Na ich przygotowanie i budowę Rada Ministrów zaplanowała ok. 28 miliardów zł. W Małopolsce ma powstać siedem obwodnic: Chrzanowa i Trzebini, Nowego Targu, Piwnicznej-Zdroju, Tarnowa, Wadowic, Makowa Podhalańskiego i Limanowej.


fig

(Józef Figura)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (12)

OSZCZYPEKOSZCZYPEK

0 0

NIE DAĆ SIĘ ZAKRZYCZEĆ , MY GÓRALE JESTEŚMY ZA OBWODNICĄ TAM GDZIE BYŁA PLANOWANA OD DAWIEN DAWNA.

21:01, 26.05.2023
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

ErnieErnie

0 0

Ludzie ludzie...
No nie kumam jednego. Bo na ile ważną funkcję społeczną pełni nowotarskie lotnisko, aby nie można go było nieco... heheh przesunąć?
i jednak puścić drogę po jego południowym krańcu, bez wchodzenia w Bór na Czerwonem?
Przecież nikt przy zdrowych zmysłach chyba nie sądzi, że kiedykolwiek powstanie tam lotnisko pasażerskie?
Odskubać 50 metrów od południa i przesunąć "terminal" (:D) - to i tak stare gunwiane budynki.
Te drzwi od stodoły na których latają i tak się zmieszczą na pasie, który zostanie a pewnie i Latawcy ucieszą się, jak im się postawi nowe budynki....
Albo przenieść lotnisko za Ludźmierz? - Tam jest placu a placu....

21:21, 26.05.2023
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

LITOŚCILITOŚCI

0 0

Kto uwierzy w takie brednie?! Plany obwodnicy w 1949 roku. Jak zakopiankę i Aleje Tysiąclecia wybudowano w latach 70. W 1949 r. w NT samochodem poruszała się ubecja, milicja i być może proboszcz. Liczba prywatnych samochodów na Podhalu oscylowała w okolicach okrągłego zera. Na południe od linii alej były pola orne, co se każdy może zobaczyć na zdjęciach wywieszonych na ścianie Baru u Romka.

21:36, 26.05.2023
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnttiAntti

0 0

Widziałem dziś donka. Miał strach w oczach. Tak jak wszyscy wsp. PO.

21:52, 26.05.2023
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

FGFG

0 0

Wiesz co @Antti, ja na miejscu Tuska mając czas i emeryturę to od samego początku machnąłby łapą na ten kraj. Oglądałem parę dyskusji w mediach i w oczach przedstawicieli większości parlamentarnej widziałem katolicką zawiść. Aż strach żyć w tym kraju, jeżeli ma się inne zdanie. Czyli Polska dla PiSiaków.

22:41, 26.05.2023
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

radca bezprawnyradca bezprawny

0 0

"Z kolei Maciej Tokarz..." przypilnowałby lepiej mamusi...

00:09, 27.05.2023
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

cudne manowcecudne manowce

0 0

A gdzie obwodnica Zakopanego? Nie ma! Ale są tablice ze ścieżkami rowerowymi!
Gdzie stadion? Nie ma! Ale będą igrzyska!
Gdzie autobusy? Nie ma! Ale będzie centrum przesiadkowe!
Gdzie szalety? Są! Ale nieczynne!
Gdzie burmistrz? Nie ma! Ale jest sołtys!

00:23, 27.05.2023
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

#@^$&%*^#@^$&%*^

0 0

Zróbcie sobie jak Zakopane. Nikt nie wjedzie ani nie wyjedzie. Zablokowanie dwóch wyjazdów odcina miejscowość od świata. Korki takie, że Pogotowie nie dojedzie na czas. Naprawdę bez obwodnicy żyje się fajnie.

06:59, 27.05.2023
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

lewaklewak

0 0

@Antti a ja widziałem w oczach u Kaczyńskiego sierp i młotek ,tak że zacznij się uczyć ruskiego języka.

10:25, 27.05.2023
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

maciusmacius

0 0

Słowakiewicz znowu chce budowac klejną szarotke????

10:56, 27.05.2023
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

AAAA

0 0

@lewak ty już więcej nie pij. ani grama!

14:25, 27.05.2023
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

marjan77marjan77

0 0

Budować tak jak zaplanowano! Protestują osoby które nie są właścicielami działek pod przebiegiem drogi. Kto ich pyta o zdanie? Ich nieruchomość końńczy się na ścianie bloku. Co ma pump track i miasteczko rowerowe do przebiegu tej trasy ? Jakaś bzdura. Nie wiem dlaczego wkraczają na prywatne działki bez zgody właścicieli, deptają, śmiecą i jeszcze nazywają to swoimi terenami rekreacyjnymi! Niech swoje bajki opowiadają mieszkańcom alei tysiąclecia Ludźmierskiej i Szflarskiej.

20:17, 27.05.2023
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

  • budowlane

    22.12.2025

    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

  • ogloszenie

    29.05.2026

    Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

  • budowy

    02.06.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • praca

    02.06.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • ogloszenie

    27.05.2026

    Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

  • ogloszenie

    19.05.2026

    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

  • biznes

    02.06.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • domy

    02.06.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • 01.06.2026

    ZLECĘ WYKONANIE PRAC WYKOŃCZENIOWYCH: SUCHE TYNKI,...

  • 01.06.2026

    ZATRUDNIĘ DO KARCZMY i PENSJONATU W KOŚCIELISKU. 6...

  • 01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38m2 i 55m2 w CENTRUM NOWE...

  • ...

    01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

  • SZCZ

    01.06.2026

    SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

  • ...

    29.05.2026

    RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

  • 26.05.2026

    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMO...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM: KELNER/-KA - DLA ...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDE...

  • 25.05.2026

    URZĄD GMINY KOŚCIELISKO zatrudni INSPEKTORA ds. po...

  • ...

    25.05.2026

    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

  • ...

    22.05.2026

    RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

  • budynek

    12.05.2026

    Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

  • ...

    28.04.2026

    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

  • pożyczki

    23.04.2026

    PROVIDENT. 571 240 909.

  • usługi

    17.04.2026

    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

  • ...

    07.04.2026

    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

  • ...

    07.04.2026

    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...


POLECAMY

0%