Jedne wyglądają jak pałace inne - przypominają stajenki. Oprócz świętej rodziny w szopce można spotkać diabła, czarownicę, pijaka, ale i legendarnego przywódcę "Solidarności".
Rabczańskie Muzeum im. Władysława Orkana posiada jedną z pokaźniejszych kolekcji bożonarodzeniowych szopek. Placówka zbiera je od kilkudziesięciu lat. Najstarsze pochodzą z lat trzydziestych. - To nasza najstarsza szopka. Nie wiadomo dokładnie, ile ma lat. Do zbiorów trafiła w 1932 roku. Wcześniej przez lata używali jej kolędnicy w Łopusznej - Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka, etnolog z Muzeum im. Władysława Orkana, wskazuje niepozorną, krytą słomą stajenkę.
Kolejna sędziwa konstrukcja z połowy lat trzydziestych jest szczególnie bliska sercu wszystkich rabczan. Ogromna szopka przez całe dziesięciolecia w okresie Bożego Narodzenia była wystawiana w bocznej nawie kościoła św. Marii Magdaleny. Szopka ma kształt świątyni i imponujące rozmiary. Od biedy można by się w niej wyspać. Formalnie eksponat nie należy do muzeum. Parafia po prostu ją w zabytkowym gmachu przechowuje. - W tym roku szopka przeszła kurację odmładzającą i postanowiliśmy ją wystawić - podkreśla Natalia Klęsk, która fachową konserwację przeprowadziła. - My, rabczanie, jesteśmy do tej szopki przywiązani. Prawie każdy pamięta ją z dzieciństwa - dodaje. Szopka nie wymagała wielu zabiegów konserwatorskich, bo została zbudowana wyjątkowo solidnie. Nie przez amatorów, tylko solidnych rabczańskich rzemieślników - artystów: Michała Pędzimęża i Józefa Górnisiewicza. Figurki, które dziś można oglądać w szopce - nie stanowią jej oryginalnego wyposażenia. Powstały w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku i wyszły spod dłuta kolejnego znanego w Rabce artysty - Kazimierza Kwatyry.
Wśród zgromadzonych przemyślnych konstrukcji nie brakuje także ciekawostek. Jedną z nich jest bez wątpienia szopka zbudowana w podsądeckim Paszynie. Wśród figurek ustawionych wokół żłóbka jest podobizna Lecha Wałęsy, przewodniczącego pierwszej "Solidarności" z ogromnym, rzucającym się w oczy znaczkiem "Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego". Szopka postała w 1981 roku, dosłownie w przededniu wprowadzenia stanu wojennego. Przedstawienie Bożego Narodzenia z Wałęsą i wielkim znakiem "Solidarności" świadczy o sporej odwadze ludowego twórcy, a także odwadze ówczesnej dyrekcji państwowej placówki, która zakupiła "nieprawomyślny" eksponat do swych zbiorów.
Sporą precyzją i pomysłowością musieli się wykazać twórcy szopek kukiełkowych zgromadzonych w zbiorach muzealnych. Niektóre to dzieła monumentalne z nawet kilkudziesięcioma rzeźbionymi postaciami i niewielką scenką, na której występowały kukiełki. Oprócz kojarzonych od wieków ze sceną Bożego Narodzenia postaci - w szopkach pojawiały się dość egzotyczne postacie: czarownice, diabły, pijacy, Żydzi, przedstawiciele różnych zawodów: mundurowi, kominiarze. Właśnie przez te nazbyt dowolne interpretacje biblijnych treści, a szczególnie - niewybredne żarty wplatane w tradycyjne oracje twórcy szopek narazili się kościelnym hierarchom. - W XVIII wieku szopki zostały wyrzucone z kościołów - przypomina Małgorzata Wójtowicz.
W zbiorach rabczańskiego muzeum można oglądać kilkanaście szopek, a także inne bożonarodzeniowe i kolędnicze eksponaty, między innymi bardzo ciekawe jasełkowe przebrania.
Marek Kalinowski

22.12.2025
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

29.05.2026
Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

02.06.2026
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

02.06.2026
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

27.05.2026
Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

19.05.2026
KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

02.06.2026
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

02.06.2026
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

01.06.2026
DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

01.06.2026
SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

29.05.2026
RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

25.05.2026
ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

22.05.2026
RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

21.05.2026
Sprzedam DOM i LAS - Spytkowice. 732 810 638.

12.05.2026
Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

28.04.2026
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

23.04.2026
PROVIDENT. 571 240 909.

17.04.2026
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

07.04.2026
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

07.04.2026
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...
0 0
legenda bolek u żłobu..wstyd
0 0
z całą pewnością w tym kontekście poprawna odmiana brzmi nie "u żłobu" lecz "u żłoba"
0 0
Przypadek Liczba pojedyncza
Mianownik (kto? co?): żłób
Dopełniacz (kogo? czego?): żłobu
Celownik (komu? czemu?): żłobowi
Biernik (kogo? co?): żłób
Narzędnik (z kim? z czym?): żłobem
Miejscownik (o kim? o czym?): żłobie
Wołacz (hej!): żłobie
Poszedłem, zapytałem mućki, bo kto może lepiej wiedzieć.
Stoi przy złobie!
0 0
@dziadku
oczywiście masz rację,
jednak zwroty "dorwać się do żłoba" albo "oderwać kogoś od żłoba" tłumaczą moją sugestię :)
a może chodzi o koryto ?
na jedno wychodzi...
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz