Reklama

2009-04-23 07:31:57

Zakopiańska księga projektów upadłych

Trolejbusy, napowietrzne gondole, tunele, superszybka kolej – co pewien czas w historii Zakopanego pojawiają się rewolucyjne pomysły rozwiązania problemów komunikacyjnych. Wszystkie łączy jedno: wywołują burzę dyskusji, a później umierają tak samo szybko, jak się pojawiają. Końca korków pod Giewontem tymczasem nie widać.

Nie ma chyba drugiego miasta w Polsce z tak małą liczbą mieszkańców, które w mediach pojawiałoby się równie często. W ostatnich latach najczęściej chyba z nazwą Zakopane kojarzy się wszystkim w naszym kraju zakopianka i nie chodzi tu, niestety, o jakąś piękną dziewczynę, a o szosę, która dla jednych jest drogą śmierci, dla innych drogą przez mękę, a dla jeszcze innych drogą do raju, jakim wydaje się im być Zakopane.

Niestety, lata mijają, a szosa z Nowego Targu do Zakopanego wciąż wygląda tak samo. Przybywa tylko samochodów, które w stolicy Tatr w szczycie sezonu kompletnie paraliżują miasto. Okazuje się, że już pięćdziesiąt lat temu, gdy samochodów było pewnie pięćdziesiąt razy mniej, pojawiali się wizjonerzy, którzy chcieli zrewolucjonizować poruszanie się po Zakopanem.

Największym z nich był z pewnością zapomniany po latach inż. Zbigniew Schneigert. Ten urodzony lwowiak był pierwszym po wojnie (1945-1950) dyrektorem Polskich Kolei Linowych. Zasłynął jednak futurystycznymi, jak na te czasy projektami kolei. Jego pomysł budowy kolei jednoszynowej z Podczerwonego, przez Zakopane, Poronin, Łysą Polanę, do Tatrzańskiej Łomnicy powstał nawet z pomocą ówczesnych – czechosłowackich – naukowców. Niestety, w okolicach Tatr słynną kolejkę, łączącą kilka miejscowości i świetnie zdającą egzamin do dziś, mają tylko Słowacy.

Inżynier Schneigert był też twórcą rewolucyjnych pomysłów, które miały usprawnić przejazd przez samo Zakopane. Przewidując jakby rozrastającą się zabudowę i widząc trudne pod względem topograficznym położenie Zakopanego, wymyślił inżynier Schneigert kolejkę linową poprowadzoną z okolic dworca PKP nad brzegiem potoku Bystra do samych Kuźnic. Miała to być ekologiczna, zasilana elektrycznością maszyneria. Niestety, jak wiele innych pomysłów inżyniera, nigdy nie wyszedł on poza projektową deskę.

Trolejbus przez ulice mknie

Nie był to zresztą jedyny pomysł tego skromnego inżyniera-wizjonera. Jak napisał w swoich wspomnieniach Maciej Pinkwart, Zbigniew Schneigert forsował również ideę wprowadzenia w Zakopanem linii… trolejbusowych. O tym projekcie zupełnie na serio debatowały ówczesne władze. Przykład szedł z zaprzyjaźnionego ZSRR, gdzie na Ukrainie, na trasie Symferopol – Jałta działa najdłuższa na świecie, licząca prawie 90 kilometrów linia trolejbusów. Zakopane jednak ze względu na swój górzysty i mroźny charakter akurat na trolejbusową stolicę Polski niezbyt się nadawało. Gdybyśmy zamienili się położeniem z nadmorską Gdynią, gdzie trolejbusy działają bez zarzutu, być może połączenie tramwaju z autobusem zdałoby egzamin.

Gdy w latach 70. i 80. do Zakopanego zaczęło przyjeżdżać coraz więcej samochodów, pojawił się kolejny rewolucyjny i nigdy nie zrealizowany projekt – parkingów zaporowych. Zbudowane przed wjazdem do miasta, obowiązkowe dla turystów, wymagały jednak stworzenia sprawnej sieci miejskiej komunikacji w samym Zakopanem. To nie udało się do dziś, a najlepiej sprawdzić to, stając na którymkolwiek zakopiańskim przystanku w oczekiwaniu na busa, którego godzina przyjazdu znajduje się na rozkładzie jazdy często chyba tylko ze względu na formalne nakazy.

Co pewien czasu, jak grom z jasnego nieba, całą opinię publiczną rozgrzewają pomysły supernowoczesnych, superszybkich i supernierealnych kolei, łączących Kraków z Zakopanem. Najbardziej baśniowy był plan budowy metra poprowadzonego w tunelu spod Wawelu pod Tatry. Jazda tą machiną miała zajmować mniej, niż kwadrans. Według pojawiających się w 2005 roku informacji, szwajcarska firma Swissmetro Group była zainteresowana realizacją swoich pomysłów właśnie w Polsce. W tunelu wykopanym 50 metrów pod ziemią panować miała częściowa próżnia, a podziemny pociąg miał pędzić z maksymalną prędkością 500 km na godz. i zabierać każdorazowo około dwustu osób. Projekt ten był jednak tak mocno futurystyczny, że do tej pory nie zaczęła go realizować nawet Szwajcaria.

Wiercenie tuneli – o czym pisaliśmy niedawno – to ostatnio jeden z ulubionych tematów od Tatrami. Pierwszy raz pojawił się on w 2002 roku, gdy w Karczmie Nosalowy Dwór spotkali się ówcześni włodarze miasta, biznesmeni, politycy. Przedstawiono wówczas rewolucyjny projekt „Trzy Doliny”. Głównym jego propagatorem był słynny narciarz Andrzej Bachleda „Ałuś”. Centrum „Trzech Dolin” miało być zlokalizowane na Rówienkach Kondrackich w Tatrach. Projekt zakładał budowę nowych wyciągów, tras na Kasprowym Wierchu. Na Rówienki miała wywozić narciarzy i turystów naziemna kolej, tu też znajdowałby się początek tunelu o długości przeszło trzech kilometrów, którego drugi koniec wychodziłby po słowackiej stronie, w Dolinie Cichej.

Pomysł ten do tej pory przyprawia ekologów o zawrót głowy. O „Kolorowy zawrót głowy” postarał się dla nich redaktor Zielonacki, proponując w swoim programie telewizyjnym zabudowanie wyciągami i trasami narciarskimi północnych stoków Krokwi.

„Trzy Doliny” pozostały jak na razie wytworem czysto wirtualnym, a Polskim Kolejom Linowych po modernizacji kolejek na Gąsienicowej i Kasprowym powinno najbardziej zależeć na przebudowie archaicznej kolejki w Kotle Gąsienicowym.

MISTER piękny na papierze


Ostatnim i nie tak dawnym pomysłem, który spotkał się nawet ze wstępnym zainteresowaniem zakopiańskich radnych, był MISTER, czyli Miejski Indywidualny System Transportu Elektryczno-Rolkowego autorstwa inżyniera Olgierda Mikoszy. Polega on w skrócie na przemieszczaniu się po mieście w małych wagonikach, zawieszonych na szynie kilka metrów nad powierzchnią ziemi. Jak przekonywał Olgierd Mikosza, do budowy systemu nie jest potrzebna wielka, ciężka infrastruktura. Szyna byłaby podwieszona na słupach przypominających latarnie, a jazda w kilkuosobowych wagonikach odbywałaby się z prędkością 40 km na godz. Prawie jak w filmach science-fiction, wsiadając do wagonika, wybieralibyśmy, dokąd chcemy jechać, a wagonik zawoziłby nas tam i odstawiał na specjalną bocznicę.

Na pomysł ten Mikosza, który zwiedził wcześniej pół świata, wpadł, stojąc w korkach na ośmiopasmowej autostradzie w USA. Jego zdaniem jest to projekt wielokrotnie tańszy, niż chociażby budowa metra w Warszawie. Za te same pieniądze, zamiast 20 kilometrów, otrzymujemy sieć o długości 250 kilometrów. Pierwsza nitka, podobnie jak w prezentowanym pół wieku temu projekcie inżyniera Schneigerta, miała być poprowadzona wzdłuż potoku Bystra.

Inżynier Mikosza przestawił swoje pomysły radnym i na tym się skończyło. Zakopane tymczasem, ze swoimi zakorkowanymi, dziurawymi ulicami, wciąż nie ma praktycznie żadnego zorganizowanego miejskiego transportu na wysokim poziomie. W szczycie sezonu najlepszym i najszybszym środkiem transportu pozostają własne nogi. W tym roku doczekamy się za to pierwszej w historii naszego miasta ścieżki rowerowej spod skoczni do Oczka Wodnego. Na razie nie pozostaje nam więc nic innego, jak przebudzić się z futurystycznych snów o gondolach, tunelach i wsiąść na rower – przynajmniej wyjdzie nam to na zdrowie.

Paweł Pełka
Reklama
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
kris 2009-05-05 22:48:31
Zgadzam się z Yale. Coś mi się zdaje, że nasze miasto \"chyli się ku zachodowi\". Wszyscy przy władzy mają gdzieś interes społeczny. Tylko patrzą gdzie co w swoją stronę wyrwać... może jaką działeczkę z niebudowlanego na budowlane a może potem apartamenciki na sprzedaż itp. Ludzie zróbmy coś z tym dziadostwem...
tantra 2009-04-25 02:31:12
Juraj, tu musze cie znowu pouczyć ZA MIASTO nie idzie sie ZAMIAST ale wlasnioe po to;-))
on 2009-04-24 17:12:01
polecam radnym jeszcze kilka pod rozwagę;
zeppelin airships, hover scooters, railpod, etc.

kasa publiczna to studnia bez dna, można czerpać do woli.
bojcorz 2009-04-24 11:19:10
Jale ma rację.\" Wygarnia\" się tylko publiczną kasę na kolejne opracowania. Tak jest z tzw. centrum komunikacyjnym, zakopianką. \"Obala się poprzednią koncepcję i następne stado fałszywych proroków ogłasza pomysły na ratowanie Zakopanego.
Jurajczyk 2009-04-24 11:01:34
Za miasto Kawiarenko,za miasto znaczy się na wieś tak na Bachledzki Wierch dajmy na to przykład ;)
meander 2009-04-24 10:29:12
A w ogóle to cąłe zakopane to jedna wielka kobieta upadła...
yale 2009-04-24 07:40:08
Większość pomysłów zakopiańskich ma na celu wzbogacenie się pomysłodawcy i nic więcej. Zakopane już od jakiegoś czasu jest w fazie klęski cywilizacyjnej i są już podobno ludzie, którzy to zauważają. Niestety nazywa się ich \"ekologami\" czyli w powszechnym rozumieniu - oszołomami. Dopiero jak dzieci zaczynają chorować na choroby, które tutaj nigdy nie występowały to się zaczyna myślenie. To chyba trochę za późno. Może na początek przestańmy się nisko kłaniać tym co nam zgotowali ten los, a swoje pieniądze niech sobie wsadzą ...
wiosenka 2009-04-24 07:38:41
Te wszystkie projekty mozna by było przecież zrealizować. Są dotacje unijne z których zakopane wcale nie korzysta.
kawiarenka 2009-04-24 02:11:42
no, zawsze można isc na spacer ZAMIAST:-))
Jurajczyk 2009-04-23 23:29:15
Nie to że lubię ale czasem jestem zmuszony oglądać.Wybór niewielki albo Kiepscy albo Koziołek Matołek... ;) ;) ;)
lady de winter 2009-04-23 22:47:30
projekty sa nierealne?
lady de winter:-) 2009-04-23 21:17:12
Juraj, lubisz ferdka? mnie było trudno przywyknąć
lady de winter:-) 2009-04-23 21:15:46
luzak, przestaw sie na bio-gaz:-) albo na alkohol...tylko sobie wyobrazcie samochód jezdzacy na bimbrze...zal by było tankowac do zbiornika a i praktyczne bo na parkingu tylko chwilka i przez somke by mozna pociagać drinki:-))
fiki-miki 2009-04-23 19:11:27
Prawda jest taka, że gdzie indziej wszystko da się zrobic, a w zakopanem najlepsze pomysły idą do lamusa, a UM wraz z najaśniejszą radą światłych umysłów zamiast sie za to zabrać, jest łaskawy dla chorych pomysłów i deweloperów.
Jurajczyk 2009-04-23 19:05:25
Perpetum mobile to już przecież ktoś wymyślił no nie?Jak mu to było ten słynny polski wynalazca taki...Kopernik?...nie,nie Kopernik była kobietą,....Einstein?...też nie,a wiem ten Kiepski Ferdynand zdaje się. ;) ;) ;) A poważnie mówiąc to już niedługo zacznie coraz więcej pojawiać się pojazdów o napędzie wodorowym i hybrydowym.
luzak 2009-04-23 18:26:36
@heliosiki
Skad masz ta wartosc \"80% taniej niz rok temu\" ? koszty wytworzenia paneli nie spadaja w takim tempie, pozatym ilosc surowca jest rowniez ograniczona a ilosc energii potrzebna do wytworzenia jest rownie dosc wysoka. Jesli juz cena takiego panelu \"spadla\" to tylko ze wzgledu na doplaty od Panstwa (USA, Australia) o ile mi wiadomo w Polsce nie ma takich doplat ale moge sie mylic. Po drugie takie panele maja znikome zastosowanie w Polsce i Zakopanem z racji klimatu i krotkiego czasu dostepu do mocnego slonca (w skrocie piszac)
Z pojazdami na wode byloby tak samo jak z pojazdami na olej rzepakowy, farmerzy przestawili sie na produkcje rzepaku zabierajac zieme uprawna pod ten cel przez co spada ilosc produkowanej zywnosci ktora zarazem drozeje. Woda tez nie bierze sie z nikad, tez sa jej ograniczone zasoby zwlaszcza tej zdatnej do picia, powiesz oceany i odsalanie wody, ten proces rowniez potrzebuje ogromnej ilosci energii. A przyszlosc to nie elektryka tylko wynalezienie/znalezienie \"perpetum mobile\" odnawialnego, w miare ekologicznego ale efektywnego i taniego w pozyskaniu paliwa.
lady de winter:-)) 2009-04-23 18:10:14
do PP; No to sa projekty i szalone i niezrealizowane. gdzie tam od razu upadłe...absolutnie nie:-))
lady de winter:-)) 2009-04-23 17:48:24
a ja wnet powróce:-))
heliosiki 2009-04-23 15:04:52
juz so panele sloneczne kture kosztujo 80 % taniej niz rok temu!! (w ameryce)
heliosiki 2009-04-23 15:02:46
luzak, no to moze wymyslis jakis pojazd na wode??? Elektryka ma przyszlosc (panele sloneczne, turbiny itp.)
luzak 2009-04-23 14:51:30
@ Mate-ja

Elektryczna kolejka nie jest wcale taka ekologiczna, bo skad niby sie bierze prad do napedzania? z elektrowni weglowych bo takie sa najpopularniejsze w Polsce a te produkuja znaczne ilosci CO2 a juz nie wspone o ilosci energii potrzebnej do wyprodukowania takiej kolejki. Wiec jedynie rozwiazala by problemy komunikacyjne.
Jurajczyk 2009-04-23 13:30:57
Już dawno padały różne pomysły na komunikację zbiorową,bardziej ekologiczną niż tylko rozbudowa zakopianki.Rozwiązania te,zarówno łączące w zamyśle Podhale z Krakowem (szybka kolej,łatwiejsze w wykonaniu),jak i rozwiązania komunikacyjne połączenia kolejowego wokół Tatr jak ma to miejsce na Słowacji są trudne do realizacji.Zawsze będą musiały zmagać się ze sporym oporem bo dla jakiejś grupy zawodowej czy społecznej będzie to niewygodne rozwiązanie,a poza tym zawsze będzie występował problem z wykupem gruntów pod takie zamierzenia.Szkoda bo samo poszerzenie zakopianki może i częściowo usprawni ruch,ale ze względu na ilość zanieczyszczeń również przyczyni się do degradacji środowiska jak i zwiększonej zachorowalności na nowotwory.Powinniśmy wzorować się na dobrych rozwiązaniach wykorzystanych w innych regionach czy Państwach.
lady de winter 2009-04-23 11:03:01
ten pomysł z wagonikami bardzoo future:-)) a nie lepiej pomyslec o komunikacji zbiorowej? tylko ze busiarze by płakali...
góral z nizin 2009-04-23 11:00:49
a kolejne upadłe projekty to:
1. władza nie interesujące się nieruchomościami,
2. politycy nie będący restauratorami.

Pozdrawiam :>
niezawiedziony 2009-04-23 10:30:42
A nowa Zakopianka była w zasięgu ręki a teraz 700 mln \"poszło się paść\". Przykre jest to, że TP przeszkadzał a nie pomagał w tym żeby choć ten nie był futurystycznym projektem.
olek 2009-04-23 09:53:24
a coby robili busiarze ?
kompletna klapa
Mate-ja 2009-04-23 09:19:51
Elektriczka okalająca Tatry to chyba byłoby to co trzeba. Ileż problemów komunikacyjnych i ekologicznych zostałoby rozwiązanych. Mozna pomarzyć. Hej !
Jasiek 2009-04-23 08:39:09
\"..archaicznej kolejki w Kotle Gąsienicowym\" Chodzi chyba o Goryczkową ??
pani Walewska 2009-04-23 08:35:19
A dlaczego co jest upadłe to zaraz kobieta? A nie może być CHLOP UPADŁY?!!
yale 2009-04-23 08:23:04
Zakopane nie jest księgą projektów upadłych tylko jest KOBIETĄ UPADŁĄ ! Mam na myśli nie tylko władze, ale i mieszkańców. Najgorsi są sutenerzy.
ijskoud 2009-04-23 07:38:22
Zakopianka kojarzy mi się tylko jako droga śmierci-mój brat na niej zginął
 • PRACA| PRACA
  RESTAURACJA - U STUDNIARA - W MURZASICHLU POSZUKUJE OSOBY NA STANOWISKO KELNER/KELNERKA. Tel. kom.: 691 537 923,733 400 840
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ POKOJÓWKĘ DO PENSJONATU, 608088017
 • Zorganizuj niezapomnianą imprezę okolicznościową w Premium Nosal Resort - KOMUNIĘ, WESELE, URODZINY. Nowy obiekt i bardzo promocyjne ceny. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.
  Tel.: 698604189
  E-mail: rezerwacja@nosalresort.pl
 • PRACA| PRACA
  Spółka POLSKIE TATRY S.A. zatrudni w AQUA PARKU ZAKOPANE osoby na stanowiska: KELNERKA, POMOC KUCHENNA ORAZ OSOBY DO OBSŁUGI PUNKTU GASTRONOMICZNEGO NA BASENIE ZEWNĘTRZNYM. Mile widziane doświadczenie w zawodzie. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny na nr 18 20 637 30 w.16 lub 606 916 306 i wysłanie CV na adres: helena.dylag@polskietatry.pl
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ DO MAŁEJ GASTRONOMII NA GUBAŁÓWCE. Codziennie.
  Tel.: 501 513 735.
 • SPRZEDAŻ| SPRZEDAŻ
  Sprzedam PŁAZY I DESKI na budowę bacówki, sezonowane 10 lat. Miejsce składowania - Szlembark.
  Tel.: 697057417
  E-mail: derfruhling@o2,pl
 • NIERUCHOMOŚCI| NIERUCHOMOŚCI
  SZCZAWNICA - do wynajęcia LOKAL FRONTOWY 20 m2, handlowo-usługowy, witryna 180x130 cm, wszystkie media. 606 804 633.
 • PRACA| PRACA
  ?Firma komputerowa zatrudni INFORMATYKA. 504 230 902, e-mail: praca@nowytarg.webd.pl
 • USŁUGI| USŁUGI
  Wykonam STUDNIE GŁĘBINOWE i POMPY CIEPŁA kompleksowo lub wiercenie. 510 018 800.
 • NOWO OTWARTY GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - PRZYGOTOWUJEMY IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE do 70 osób, EVENTY - MOŻLIWOŚĆ WYNAJĘCIA SAMEGO LOKALU - ZAKOPANE, CHŁABÓWKA 50A.
  WWW: www.willasport.pl/szalas/
 • PRACA| PRACA
  Zatrudnię SPRZEDAWCĘ do sklepu z odzieżą w Nowym Targu.
  E-mail: praca@fryda.com.pl
  WWW: www.fryda.com.pl
 • PRACA| PRACA
  HOTEL *** LOGOS w Zakopanem, w związku z dynamicznym rozwojem, poszukuje pracowników: - kucharzy z doświadczeniem; - pomocy kuchennych; - kelnerów z doświadczeniem; - pokojowych z doświadczeniem. Prosimy przesyłać CV na adres: hotel@logos-zakopane.pl
 • PRACA| PRACA
  Młodą, dyspozycyjną osobę do naszych nowych sklepów Poronin, Bukowina na stanowisko SPRZEDAWCA (2600ZŁ). 691166005
  Tel.: 691166005
  E-mail: bafia@interia.pl
 • NIERUCHOMOŚCI| NIERUCHOMOŚCI
  Szczawnica - ATRAKCYJNY LOKAL HANDLOWY 70 m2 z WYPOSAŻENIEM NA CIUCHOLAND lub inną działalność. TANIO! 606 804 633.
 • PRACA| PRACA
  Zatrudnię sprzedawcę z doświadczeniem do sklepu przy Krupówkach. Dobrze płatne. Pełen etat.
  Tel.: +48600963417
 • PRACA| PRACA
  PRACA PRZY KLEJENIU WEŁNY LAMELKOWEJ - FASADY. 669 473 770.
 • PRACA| PRACA
  Praca na budowie, Zakopane i okolice.
  Tel.: 500 160 574
 • PRACA| PRACA
  Brygady na tynki maszynowe praca za granicą
  Tel.: 601467065
  E-mail: zdzislawpaluch@poczta.onet.pl
 • USŁUGI| USŁUGI
  "JAROPOL" Usługi glazurnicze i remonty. Łopatniuk Jarosław. Tel. 791071322, www.jaropol.eu
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ NA UMOWĘ OPIEKUNKĘ DO DZIECKA, praca w Zakopanem, wynagrodzenie 1500. Tel. 661394101
 • PRACA| PRACA
  BIURO RACHUNKOWE PRZYJMIE NA STAŻ tel. 691888444
 • USŁUGI| USŁUGI
  Podłogi 3D, posadzki epoksydowe dekoracyjne, kamienne dywany
  Tel.: 515131917
  E-mail: pierog.marcin.firma@gmail.com
  WWW: www.profitechonline.pl
 • PRACA| PRACA
  KIEROWCĘ TIRA. 697 699 752.
 • MOTORYZACJA| MOTORYZACJA
  WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW - WWW.AUTOLIDER.EU oferuje: wynajem długoterminowy, średnioterminowy i krótkoterminowy. W ofercie samochody osobowe, vany i busy 9-osobowe. Już od 350 zł tygodniowo! 888 484 612.
 • GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2016-05-19 18:46 Pomóż złapać złodzieja 2016-05-19 18:34 Mosorny Groń będzie czynny w wakacje 2016-05-19 17:09 Wypadek w Grywałdzie 2016-05-19 17:04 Złodziejski wypad po sklepach 2016-05-19 16:28 Poprawianie drogowej fuszerki 2016-05-19 15:26 Poszukiwany turysta z Pruszkowa odnalazł się 2016-05-19 15:19 Woda nadal nie nadaje się do picia 2016-05-19 15:14 Studenci opanowali Nowy Targ (galeria zdjęć) 2016-05-19 14:09 Rusza budowa Lidla 2016-05-19 14:08 Nakręcili teledysk przed Euro 2016. Zaczęli w Zakopanem skończyli w Ustce 2016-05-19 09:59 Sukces nowotarżanek z PCK w międzynarodowym konkursie plastycznym 2016-05-19 09:33 Mandat dla fiakra 2016-05-19 07:01 Zaginęli oraz za młodzi na śmierć 2016-05-18 21:40 Nowe informacje o zaginionym. Robił zakupy w Zakopanem? 2016-05-18 21:04 Złote gęśle powędrowały do Tylmanowej 2016-05-18 19:40 Fantasy przy kawie 2016-05-18 18:00 Górale promują bursztyn w Chinach 2016-05-18 16:36 Hotel Kasprowy w kultowej grze Monopoly 2016-05-18 16:00 LO 045. Dreamliner trafił na burzę podczas lądowania w Toronto. 2016-05-18 15:56 Poeci Podhala w Czarnym Dunajcu 2016-05-18 15:03 W niedzielę - X Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych 2016-05-18 14:24 Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej w nowotarskim szpitalu (galeria zdjęć) 2016-05-18 14:02 Bargiel - Człowiek Roku National Geographic 2016-05-18 12:49 Będzie konkurs na prezesa 2016-05-18 12:06 Czas na podsumowanie 2016-05-18 11:01 Dwa dni temu wyruszył na wycieczkę. Ślad po nim zaginął 2016-05-18 10:08 Wielka ciężarówka zsunęła się z urwiska 2016-05-18 10:07 Dwa lata od śmierci ks. prałata Tadeusza Juchasa 2016-05-18 10:03 Radni chcą odwołać przewodniczącą 2016-05-18 09:36 W górach spadło prawie 15 cm śniegu
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Album TP