Reklama

2010-01-14 11:53:10

Być albo nie być

Sezon nie zaczął się jeszcze na dobre, a już są ofiary śmiertelne wśród tatrzańskich turystów. Zima w górach to czas podwyższonego ryzyka dla wszystkich, którzy chcą chodzić po szlakach turystycznych, zjeżdżać na nartach czy snowboardzie w świeżych śniegach poza trasami czy też wspinać się w odległych rejonach górskich, do których często dociera się, pokonując m.in. niebezpieczne żleby. Dla nikogo nie ma taryfy ulgowej.

Jest kilka przyczyn wypadków zdarzających się w górach. Jednak chyba największym, podstawowym jest brak wyobraźni i realnej oceny własnych umiejętności. Aby wyeliminować lub zminimalizować ten aspekt, należy zdobyć odpowiednie doświadczenie w poruszaniu się zimą po górach (najlepiej pod okiem fachowca – doświadczonego przewodnika wysokogórskiego), a także poznać metody ratowania się z opresji i umiejętnego zastosowania ich w skrajnych sytuacjach, które najczęściej zaskakują. Jednakże fundamentalną zasadą powinna być świadomość, że człowiek nie ma szans zwyciężyć z górskim żywiołem, więc dla własnego bezpieczeństwa powinien nauczyć się współistnieć z nim i poznać jego prawa.

Czas

Pierwszym czynnikiem, działającym zimą w górach na niekorzyść człowieka, jest czas. Planowanie zimowych wyjść (szczególnie w wyższe partie gór) ma się nijak do przewodnikowych czasów, a tym bardziej podawanych czasów letnich. Nierzadko zimowe czasy przejść są 2- lub 3-krotnie dłuższe niż, letnie. To, co latem wydawać się może miłym kilkugodzinnym spacerem, zimą może zamienić się w koszmar. Choćby trasa z Kuźnic (1000 m n.p.m.) na Halę Gąsienicową (ok. 1500 m n.p.m.) latem pokonywana w 2 godziny, zimą, przy zaśnieżonym i zawianym szlaku, może okazać się nie do przejścia. Brnąc po kolana czy nawet głębiej w zaspach, jest się skazanym na łaskę i niełaskę takiego „śnieżnego bagna”. W zasadzie trudno szacować czas przejścia takiego odcinka, nie mówiąc o olbrzymim wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć w samo przemieszczanie się. Już choćby tylko z powodu ogromnych zasp należałoby odpuścić sobie wędrówkę tego dnia (takie zaspy nie występują przy najniższym, I stopniu zagrożenia), gdyż stanowią one potencjalne ryzyko zejścia lawiny.

Wiatr i temperatura

Jeśli w skrajnych warunkach (np. w „kopnych śniegach”) dojdzie taki czynnik, jak wiatr, sytuacja skomplikuje się jeszcze bardziej. Przede wszystkim odczuwana niska i tak temperatura obniży się jeszcze bardziej, co wywoła reakcję obronną organizmu, aby zachować stałą temperaturę ciała, co oznacza jeszcze większe zapotrzebowanie energetyczne. Przy nieodpowiednim ubraniu, organizm szybko wychładza się i może dojść do hipotermii. Po drugie wiatr ogranicza widoczność, niosąc ze sobą śnieżny pył, a nieraz i zamarznięte kawałki śniegu czy lodu. Zawieje i zamiecie śnieżne były już nieraz przyczyną śmierci, nie dając człowiekowi kompletnie szans na wyjście z huraganowej matni. Na dodatek wiatr natychmiast zawiewa ślady, po których można by wrócić w bezpieczny teren (np. choćby do zwartego lasu, dającego jako takie schronienie). Czynnikiem znacznie obniżającym kondycję psychiczną człowieka jest „wyjący” wiatr. Poza wszystkim najzwyczajniej w świecie może on nas „zwalić z nóg”, nie pozwalając kontynuować marszruty (czy podejścia na nartach ski-turowych). Innym, niezwykle groźnym zjawiskiem podczas wiatru jest odkładanie się mas śnieżnych na odkrytych odcinkach grani oraz w żlebach. W tym pierwszym przypadku wiejący wiatr (w Tatrach najczęściej z kierunku południowego i zachodniego, ale nie jest to reguła!), „odkłada” masy śniegu, które piętrzą się i rosną, jakby zawijając się i zwisając nad wschodnimi zboczami. Takie zwisające śniegi („nawisy”) można uruchomić nieświadomie, idąc granią, która już nie jest granią, a „wiszącym balkonem”, pod którym zieje przepaść. Innym niebezpieczeństwem jest „nawiany” śnieg w głębokich żlebach, depresjach i rozległych polach śnieżnych. Może się wydawać złudnie, że idziemy w bezpiecznym terenie, po skalnej, lekko zaśnieżonej grani, ale schodząc do żlebu natrafiamy na głębokie zaspy, które są jak „zawieszone pułapki” i po nawet niedużym nacisku na strukturę śniegu możemy uruchomić śmiercionośnego „rollercostera”, z którym nagle zaczynamy spadać w otchłań.

Lawiny

Największe spustoszenie sieją zimą lawiny, które można podzielić na 3 rodzaje: lawiny pyłowe (tworzą się z lekkiego puchu, unosząc w powietrzu duszący pył śnieżny), deski śnieżne (są to ułożone jakby „deskowato”, jedna na drugiej, warstwy śniegu, który padał przy różnych temperaturach – klasycznym przykładem jest warstwa świeżego śniegu, który zsuwa się po zmrożonej czy wręcz zalodzonej warstwie spodniej) i lawiny gruntowe (zdzierające ze stoków wszystko, co napotkają – ten typ lawin powstaje z ciężkiego, mokrego śniegu, zazwyczaj wiosną).

Istniejąca 5-stopniowa skala zagrożenia lawinowego informuje nas o potencjalnym zagrożeniu. Ale należy pamiętać, że aktualny stopień zagrożenia lawinowego jest tylko informacją o panujących warunkach. Dla lepszego zrozumienia problemu można stwierdzić, że wraz ze wzrostem stopnia zagrożenia lawinowego wzrasta proporcjonalnie powierzchnia obszarów o szczególnie „słabej wytrzymałości” w stosunku do pozostałego obszaru. I to właśnie my możemy mieć pecha i znaleźć się w takim miejscu. Nigdzie na świecie służby lawinowe nie są w stanie przewidzieć stanu zagrożenia lawinowego, wg którego można być w 100% bezpiecznym. Nie wolno zawierzać tylko i wyłącznie suchym danym i liczbom. Góry są żywiołem, a tym bardziej zimową porą dochodzić może do nagłych zmian struktury śnieżnej, co w konsekwencji grozi zejściem lawiny. Warto bardzo dokładnie zapoznać się z definicjami stopni zagrożenia lawinowego i stosować się do zawartych tam ograniczeń i wskazań.

Można by mnożyć przykłady i udowadniać, że góry zimą są wyjątkowo niebezpieczne, ale trzeba też powiedzieć, co można zrobić, aby – chodząc po nich – być w miarę bezpiecznym. Jest kilka żelaznych zasad, których nie wolno łamać:

1. Nigdy nie chodzimy samotnie w góry. Podczas zejścia lawiny mamy szansę, że towarzysz powiadomi TOPR lub sam nas odkopie.

2. Przed wyruszeniem na wyprawę zapoznajemy się z aktualną prognozą pogody oraz stopniem zagrożenia lawinowego i przewidywanymi zmianami pogody.

3. Zostawiamy dokładne informacje o planowanej trasie naszej wędrówki (w domu, w pensjonacie, osobie zaufanej np. sms-em itp.), a o ewentualnych zmianach trasy natychmiast powiadamiamy te osoby. W przypadku braku kontaktu z tymi osobami wskazane jest zawrócenie z trasy, nawet jeśli perspektywa kontynuacji nowo obranej trasy jest bardzo kusząca. W razie wypadku ratownicy TOPR będą przeszukiwać inny rejon (narażając swoje zdrowie i życie), niż ten w którym doszło do wypadku!

4. Zestaw ABC.

Zimowy turysta, wspinacz czy narciarz nie powinien wyruszać w góry bez tzw. zestawu ABC, w którego skład wchodzą: detektor lawinowy, sonda lawinowa i łopatka lawinowa. Ważne jest, aby wszyscy uczestnicy wycieczki czy ski-tury posiadali taki zestaw i umieli go obsługiwać, gdyż może to stanowić o czyimś życiu lub śmierci!

Z pomocą detektora lawinowego ustawionego na funkcję SEARCH (szukanie) możemy odebrać sygnał innego detektora, ustawionego na funkcję SEND (wysyłanie), nawet z kilkudziesięciu metrów. Akcja ratunkowa prowadzona natychmiast po zatrzymaniu się lawiny może okazać się jedyną szansą uratowania poszkodowanego. Trzeba pamiętać, że najszybszy czas dotarcia ratowników to kilkadziesiąt minut. Przez pierwsze 15 minut od zasypania szanse przeżycia wynoszą ponad 90% , po 30 minutach co najmniej połowa zasypanych już nie żyje…

5. Plecak ABS – Austriak Peter Aschauer opatentował plecak z systemem ABS (Avalanche Bag System), który daje prawie 100% bezpieczeństwa osobom porwanym przez lawinę. Obszerny materiał, poświęcony temu typowi plecaków oraz genezie ich powstania, zamieszczony jest na stronie firmy Tatratrade z Zakopanego, prowadzącej także wynajem zestawów ABC (www.tatratrade.com.pl)

6. Do ekwipunku należą poza tym: ciepłe ubrania oddychające, ubrania nie przepuszczające wiatru, 2 komplety rękawic, 2 czapki, gogle (w sytuacji zadymki śnieżnej,w narciarskich goglach będziemy cokolwiek widzieć), czołówka z zapasem baterii, GPS (albo chociaż kompas), ochraniacze na buty, kijki narciarskie (najlepiej teleskopowe), raki, czekan, rakiety śnieżne (jeśli są ku temu warunki, rakiety śnieżne utrzymają nas na powierzchni i pozwolą w miarę płynnie poruszać się), termos ze słodką gorącą herbatą, energetyczne batony (w zależności od planowanej trasy odpowiednia ilość jedzenia).

Osoba porwana przez lawinę


Jeśli już lawina zostanie uruchomiona, należy działać błyskawicznie. Osoby posiadające plecak ABS powinny uruchomić rączkę na lewym ramieniu – po jej szarpnięciu „odpalimy” 2 komory z gazem, które w przeciągu kilku sekund pojawią się na bokach plecaka. Z takim zestawem lawina nas porwie, ale nie wciągnie do środka (robiono badania w Alpach i wynik spadających w lawinie manekinów z odpalonym plecakiem ABS, które pozostały na powierzchni, wynosił aż 95%!). Po zatrzymaniu się mas śniegu pozostaniemy na wierzchu – może połamani czy poturbowani, ale żywi. Jednak jeśli nie mamy plecaka ABS, należy natychmiast „uwolnić się” od plecaka, rozpinając go i zrzucając z pleców (są znane przypadki śmierci w lawinie spowodowane nie samym śniegiem, ale zerwaniem kręgów szyjnych przez ciężki plecak, uderzony jej podmuchem). Kolejną rzeczą jest ściągnięcie pasków od kijków i odrzucenie tego „balastu”. Jeśli mamy narty na nogach i jesteśmy w stanie je odpiąć, zróbmy to. Każdy dodatkowy element przypięty do naszego ciała działa jak kotwica, wciągająca w dół. Sama lawina działa jak pralka. Wciąga do środka i wyrzuca na powierzchnię, wciąga i wyrzuca, itd. W tym szalonym zjeździe należy pamiętać o utrzymaniu ramion i dłoni wokół głowy, gdyż dzięki temu po zatrzymaniu się wielu ton śniegu będziemy mieć szansę po pierwsze na zachowania nie uszkodzonej głowy, a po drugie, co ważniejsze, może uda się stworzyć dodatkową strefę powietrzną pomiędzy wdzierającym się wszędzie śniegiem a naszym ciałem – przede wszystkim ustami i nosem. Być może utworzona wtedy wolna strefa, nazywana też „poduszką powietrzną”, pozwoli nam kilka czy kilkanaście minut dłużej oddychać (znany jest przykład Artura Hajzera sprzed 2 lat, który spadając z grani Czerwonych Wierchów w lawinie, zachował przytomność umysłu i wyciągnął rękę z czekanem, co spowodowało, że po zastygnięciu śniegu czekan był widoczny na wierzchu lawiny i ratownicy TOPR wyciągnęli całego i zdrowego himalaistę ze śnieżnej pułapki).

Jeśli posiadamy detektor lawinowy lub kurtkę z wszytą blaszką, firmowaną przez system RECCO (wiele kompletów zimowych ubrań posiada ten system, wbudowany przez producenta), mamy duże szanse na przeżycie. Jeśli nie posiadamy tych urządzeń, nasze szanse przeżycia bliskie są zeru… Pamiętajmy o tym, że narażając bezsensownie i lekkomyślnie swoje życie, narażamy życie ratowników, którzy udadzą się w góry, by nieść pomoc…

Pomocne linki:

www.topr.pl (informacja o stopniu zagrożenia lawinowego)
www.icm.edu.pl (prognoza pogody)
www.tpn.pl (informacje o stanie szlaków narciarskich w Tatrach i warunkach do uprawiania turystyki)
www.mammut.ch (avalanche rescue) firma Mammut produkuje najwyższej jakości zestawy ABC (detektor, sonda, łopatka)
www.recco.com (system ratownictwa lawinowego)

Jakub Brzosko
(konsultacja merytoryczna artykułu: naczelnik TOPR Jan Krzysztof)
Reklama
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Jurajczyk 2010-01-15 01:09:58
P.S.W sumie to ciekawe,że strona internetowa TOPR jest tak słabo zrobiona i w dość starej technologii CMS typu Mambo...
Jurajczyk 2010-01-15 01:02:33
1% podatku na Organizacji Pożytku Publicznego oczywiście dostanie TOPR :)
EdiEd 2010-01-14 16:14:27
No nareszcie jakieś konkretne konkrety... w sumie sobie usiadłem i zacząłem spokojnie liczyć i jakby nie liczyć, to wychodzi mi około 10 tys PLN na wyposażenie zimowe pieszego turysty i to bynajmniej nie w rzeczy z górnej półki, tylko z takiej nieco lepszej, niż średniej... inaczej mówiąc zima w Tatrach chyba jednak tylko dla koneserów... :)
 • PRACA| PRACA
  RESTAURACJA - U STUDNIARA - W MURZASICHLU POSZUKUJE OSOBY NA STANOWISKO KELNER/KELNERKA. Tel. kom.: 691 537 923,733 400 840
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ POKOJÓWKĘ DO PENSJONATU, 608088017
 • Zorganizuj niezapomnianą imprezę okolicznościową w Premium Nosal Resort - KOMUNIĘ, WESELE, URODZINY. Nowy obiekt i bardzo promocyjne ceny. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.
  Tel.: 698604189
  E-mail: rezerwacja@nosalresort.pl
 • PRACA| PRACA
  Spółka POLSKIE TATRY S.A. zatrudni w AQUA PARKU ZAKOPANE osoby na stanowiska: KELNERKA, POMOC KUCHENNA ORAZ OSOBY DO OBSŁUGI PUNKTU GASTRONOMICZNEGO NA BASENIE ZEWNĘTRZNYM. Mile widziane doświadczenie w zawodzie. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny na nr 18 20 637 30 w.16 lub 606 916 306 i wysłanie CV na adres: helena.dylag@polskietatry.pl
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ DO MAŁEJ GASTRONOMII NA GUBAŁÓWCE. Codziennie.
  Tel.: 501 513 735.
 • SPRZEDAŻ| SPRZEDAŻ
  Sprzedam PŁAZY I DESKI na budowę bacówki, sezonowane 10 lat. Miejsce składowania - Szlembark.
  Tel.: 697057417
  E-mail: derfruhling@o2,pl
 • NIERUCHOMOŚCI| NIERUCHOMOŚCI
  SZCZAWNICA - do wynajęcia LOKAL FRONTOWY 20 m2, handlowo-usługowy, witryna 180x130 cm, wszystkie media. 606 804 633.
 • PRACA| PRACA
  ?Firma komputerowa zatrudni INFORMATYKA. 504 230 902, e-mail: praca@nowytarg.webd.pl
 • USŁUGI| USŁUGI
  Wykonam STUDNIE GŁĘBINOWE i POMPY CIEPŁA kompleksowo lub wiercenie. 510 018 800.
 • NOWO OTWARTY GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - PRZYGOTOWUJEMY IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE do 70 osób, EVENTY - MOŻLIWOŚĆ WYNAJĘCIA SAMEGO LOKALU - ZAKOPANE, CHŁABÓWKA 50A.
  WWW: www.willasport.pl/szalas/
 • PRACA| PRACA
  Zatrudnię SPRZEDAWCĘ do sklepu z odzieżą w Nowym Targu.
  E-mail: praca@fryda.com.pl
  WWW: www.fryda.com.pl
 • PRACA| PRACA
  HOTEL *** LOGOS w Zakopanem, w związku z dynamicznym rozwojem, poszukuje pracowników: - kucharzy z doświadczeniem; - pomocy kuchennych; - kelnerów z doświadczeniem; - pokojowych z doświadczeniem. Prosimy przesyłać CV na adres: hotel@logos-zakopane.pl
 • PRACA| PRACA
  Młodą, dyspozycyjną osobę do naszych nowych sklepów Poronin, Bukowina na stanowisko SPRZEDAWCA (2600ZŁ). 691166005
  Tel.: 691166005
  E-mail: bafia@interia.pl
 • NIERUCHOMOŚCI| NIERUCHOMOŚCI
  Szczawnica - ATRAKCYJNY LOKAL HANDLOWY 70 m2 z WYPOSAŻENIEM NA CIUCHOLAND lub inną działalność. TANIO! 606 804 633.
 • PRACA| PRACA
  Zatrudnię sprzedawcę z doświadczeniem do sklepu przy Krupówkach. Dobrze płatne. Pełen etat.
  Tel.: +48600963417
 • PRACA| PRACA
  PRACA PRZY KLEJENIU WEŁNY LAMELKOWEJ - FASADY. 669 473 770.
 • PRACA| PRACA
  Praca na budowie, Zakopane i okolice.
  Tel.: 500 160 574
 • PRACA| PRACA
  Brygady na tynki maszynowe praca za granicą
  Tel.: 601467065
  E-mail: zdzislawpaluch@poczta.onet.pl
 • USŁUGI| USŁUGI
  "JAROPOL" Usługi glazurnicze i remonty. Łopatniuk Jarosław. Tel. 791071322, www.jaropol.eu
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ NA UMOWĘ OPIEKUNKĘ DO DZIECKA, praca w Zakopanem, wynagrodzenie 1500. Tel. 661394101
 • PRACA| PRACA
  BIURO RACHUNKOWE PRZYJMIE NA STAŻ tel. 691888444
 • USŁUGI| USŁUGI
  Podłogi 3D, posadzki epoksydowe dekoracyjne, kamienne dywany
  Tel.: 515131917
  E-mail: pierog.marcin.firma@gmail.com
  WWW: www.profitechonline.pl
 • PRACA| PRACA
  KIEROWCĘ TIRA. 697 699 752.
 • MOTORYZACJA| MOTORYZACJA
  WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW - WWW.AUTOLIDER.EU oferuje: wynajem długoterminowy, średnioterminowy i krótkoterminowy. W ofercie samochody osobowe, vany i busy 9-osobowe. Już od 350 zł tygodniowo! 888 484 612.
 • GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2016-05-19 18:46 Pomóż złapać złodzieja 2016-05-19 18:34 Mosorny Groń będzie czynny w wakacje 2016-05-19 17:09 Wypadek w Grywałdzie 2016-05-19 17:04 Złodziejski wypad po sklepach 2016-05-19 16:28 Poprawianie drogowej fuszerki 2016-05-19 15:26 Poszukiwany turysta z Pruszkowa odnalazł się 2016-05-19 15:19 Woda nadal nie nadaje się do picia 2016-05-19 15:14 Studenci opanowali Nowy Targ (galeria zdjęć) 2016-05-19 14:09 Rusza budowa Lidla 2016-05-19 14:08 Nakręcili teledysk przed Euro 2016. Zaczęli w Zakopanem skończyli w Ustce 2016-05-19 09:59 Sukces nowotarżanek z PCK w międzynarodowym konkursie plastycznym 2016-05-19 09:33 Mandat dla fiakra 2016-05-19 07:01 Zaginęli oraz za młodzi na śmierć 2016-05-18 21:40 Nowe informacje o zaginionym. Robił zakupy w Zakopanem? 2016-05-18 21:04 Złote gęśle powędrowały do Tylmanowej 2016-05-18 19:40 Fantasy przy kawie 2016-05-18 18:00 Górale promują bursztyn w Chinach 2016-05-18 16:36 Hotel Kasprowy w kultowej grze Monopoly 2016-05-18 16:00 LO 045. Dreamliner trafił na burzę podczas lądowania w Toronto. 2016-05-18 15:56 Poeci Podhala w Czarnym Dunajcu 2016-05-18 15:03 W niedzielę - X Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych 2016-05-18 14:24 Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej w nowotarskim szpitalu (galeria zdjęć) 2016-05-18 14:02 Bargiel - Człowiek Roku National Geographic 2016-05-18 12:49 Będzie konkurs na prezesa 2016-05-18 12:06 Czas na podsumowanie 2016-05-18 11:01 Dwa dni temu wyruszył na wycieczkę. Ślad po nim zaginął 2016-05-18 10:08 Wielka ciężarówka zsunęła się z urwiska 2016-05-18 10:07 Dwa lata od śmierci ks. prałata Tadeusza Juchasa 2016-05-18 10:03 Radni chcą odwołać przewodniczącą 2016-05-18 09:36 W górach spadło prawie 15 cm śniegu
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Album TP

Bojcorka