2016-05-10 00:35:32

Nowoczesne miasto stawia na pieszych

Reklama

Mijają czasy dostosowywania miast dla samochodów. Teraz w centrum zainteresowania znowu pojawia się pieszy.

W XX wieku wmówiono nam, że ulica musi być suwerennym terytorium samochodów. Zapomnieliśmy już czasy sprzed pojawienia się aut, kiedy ulice pełniły różnorodne funkcje, a transportowa była jedną z kilku. Na ulicy spędzało się czas, spotykało znajomych, nawiązywało kontakty z innymi ludźmi, grało się w gry. Była to przestrzeń, w której powstawały relacje sąsiedzkie i tworzyła się lokalna społeczność. Kwitł handel. Ulica w dawnych czasach nie dzieliła; pieszy mógł ją przekroczyć w dowolnym miejscu.

Echa takiego rozumienia ulicy można zauważyć w tym oto teledysku:

https://youtu.be/iqL1BLzn3qc?t=1m15s

Przez większą część poprzedniego stulecia drogowcy starali się zapewnić jak największą „płynność ruchu”. W myśl tej zasady ulice miały być szerokie, by samochód musiał jak najrzadziej się zatrzymywać. Ruch samochodowy, pieszy i rowerowy były szczelnie od siebie odseparowane. Realizacja tych wizji odbywała się najczęściej kosztem pieszych. Zwężano im chodniki, a budowane w centrach miast drogi dwujezdniowe rozdzielały całe dzielnice i degradowały przestrzeń wokół.Chodniki służyły jako dodatkowe miejsca parkingowe. Żeby pieszy przypadkiem nie przeszkadzał w płynności ruchu, budowano przejścia podziemne i stawiano barierki, które były szczególnym utrudnieniem dla osób niepełnosprawnych.
Po takich miastach dobrze jeździło się samochodem, ale źle się w nich żyło. Codziennością stały się wszechobecny hałas, korki (poszerzanie ulic ich nie eliminowało, wręcz przeciwnie: po mieście jeździło coraz więcej samochodów, co w rezultacie prowadziło do jeszcze większego zatłoczenia) oraz olbrzymia ilość wypadków, w których ofiarami najczęściej byli piesi.

Dziś  miasta zachodnie (również niektóre polskie) odrzucają wizję miasta, w którym płynność ruchu jest wartością wyższą niż czyste powietrze, cisza na ulicach,bezpieczeństwo i dostępność miejsc po obu stronach ulicy również dla niepełnosprawnych. Nasze miasta znowu upodabniają się do tych, które znamy ze starych pocztówek.

Jak ułatwić życie pieszemu?

Nowoczesne miasta dostrzegają potrzeby nie tylko kierowcy, ale również pieszego, pasażera komunikacji miejskiej, rowerzysty. Działania podejmowane przez magistraty teraz opierają się na założeniu, że podczas planowania przestrzeni miejskiej najwyższy priorytet należy nadać pieszemu. Założenie takie jest z jednej strony łatwe do wprowadzenia (budowanie infrastruktury pieszej jest znacznie tańsze niż inwestycje drogowe), z drugiej wzbudza olbrzymi sprzeciw tych, którzy są przekonani, że przysługuje im nienaruszalne prawo do jeżdżenia samochodem wszędzie. Konflikty pojawiają się podczas każdej zmiany dystrybucji przestrzeni ulicznej i są naturalnym procesem występującym w każdym mieście.

Jakie są zatem podstawowe wyznaczniki miasta przyjaznego pieszym?

1. Podczas projektowania przestrzeni dla pieszych należy zadbać, by bez trudu mogły się po nich poruszać osoby najstarsze, dzieci oraz osoby niepełnosprawne (jeżeli przestrzeń będzie wygodna dla nich, to tym bardziej będzie wygodna dla pozostałych). Należy więc unikać budowania schodów wszędzie tam, gdzie można zastosować pochylnie oraz wysokich krawężników. Należy przywracać przejścia na poziomie jezdni w tych miejscach, gdzie wcześniej budowano przejścia podziemne.Biorąc pod uwagę częste awarie wind, dla osób na wózkach inwalidzkich przejścia podziemne stanowią barierę nie do pokonania.

2. Należy zadbać o odpowiednią szerokość chodników. Powinna ona umożliwiać minięcie się dwóch osób jadących na wózkach inwalidzkich. Warszawskie standardy ruchu pieszego rekomendują minimum 170 centymetrów. Należy wprowadzać parkowanie równoległe do krawężnika wszędzie tam, gdzie szerokość ta mogłaby być ograniczona przez parkowanie w inny sposób. Należy pamiętać również o przesunięciu słupów i znaków stawianych dotąd na środka chodnika.

3. Pieszy nie powinien być zmuszany do chodzenia naokoło. W większości państw zachodnioeuropejskich już nie nakłada się mandatów za przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych. Pieszy powinien mieć prawo przechodzenia przez ulicę wszędzie tam, gdzie prędkość ruchu jest równa lub mniejsza niż 50km/h, oczywiście ponosząc odpowiedzialność za ewentualny wypadek. Przejście dla pieszych powinno być miejscem, przed którym samochód musi się bezwzględnie zatrzymać. Ścisła segregacja ruchu z jednej strony zmusza pieszego do tracenia cennych minut na pokonywanie dalszych dystansów, z drugiej strony przyzwyczaja kierowcę, że może jechać szybciej, bo nie grozi mu „wtargnięcie pieszego”. Paradoksalnie to ona jest jednym z powodów, dlaczego polskie drogi należą do najniebezpieczniejszych w Europie.

4. Ważne jest uspokajanie ruchu samochodowego. 50 km/h jest najwyższą prędkością, przy której pieszy ma szansę przeżyć potrącenie przez samochód. Ulice powinny być tak projektowane, by fizycznie nie można było rozpędzić się powyżej przepisowej prędkości. Niezwykle korzystne są strefy tempo 30 – w Berlinie znajduje się w nich już 70% ulic. Po wprowadzeniu takich stref w Gdańsku, liczba wypadków śmiertelnych spadła aż o połowę.

5. Nie każda inwestycja drogowa musi poprawiać warunki ruchu samochodowego. Kiedy zrobi się most tylko dla pieszych i rowerzystów, można być pewnym, że w danej dzielnicy więcej osób zacznie poruszać się w ten sposób. W Zakopanem warto pomyśleć o alternatywnych ciągach pieszych, łączących poszczególne dzielnice, które nie będą biegły wzdłuż jezdni. 

6. Bardzo ważne jest także rozwijanie transportu publicznego, który jest najlepszym sojusznikiem pieszych. Konieczne jest też planowanie przestrzenne,ograniczające konieczność używania samochodu. Nowoczesne miasta tak organizują przestrzeń, żeby w jednej dzielnicy ludzie mogli pracować, mieszkać i wypoczywać.

7. Przestrzeń, która dawniej służyła jako parking, będzie znaczenie przyjaźniejsza, gdy zostanie oddana ludziom. 

Po co to wszystko?

Można zadać sobie pytanie, dlaczego pieszy powinien być najważniejszy? Odpowiedź jest prosta. Ten sposób poruszania się jest najbardziej ekologiczny, najtańszy, najcichszy, nie wymaga parkowania samochodu (który przez 95% swojego życia stoi bezczynnie na parkingu). Ruch pieszy jest zdrowy, co zwiększa komfort życia, ale również obniża koszty wynikające z leczenia chorób. Duża liczba pieszych sprzyja też lokalnej gospodarce. Przez lata panował potężny nacisk, by budować kolejne drogi. Od kilkunastu lat mamy w Polsce silne ruchy rowerowe,którym udało się dużo wywalczyć. A ruch pieszy, choć w Zakopanem i Nowym Targu jest drugim – po jeździe samochodem – najpopularniejszym sposobem poruszania się, wciąż nie ma swoich adwokatów. 

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
janowski1 2016-05-24 22:25:10
Tak , półtorametrowy chodnik jest za wąski dla dwóch osób .
Widzę że nie chodzi o rowery , ruch pieszych , samochody , trasy rowerowe , ale o pozyskanie elektoratu do zagospodarowania w celu realizacji politycznych zamiarów nowoczesnych - ha ha ha ha - a tęcza gdzie ? feministki gdzie ? za mało nowoczesnych ?
To wszystko można pogodzić bez zbędnej kretyńskiej polityki ! i szukania elektoratu .
Ps. @ uorcyk Ty zawsze potrzebujesz autorytetów ? nie masz kręgosłupa ? zawsze musisz się na kogoś powoływać ?
Edukacja w twoim wydaniu przyniosła określony polityczny cel - lewostronny ruch - szkoda twojego potencjału .
qaz 2016-05-14 12:22:30
Utopia. Projektowanie ? Żart. Budynek 500m2 przy dojazdówce szer. 3m. Urbanistyka ? Parku kulturowego nie ma jak zrobić. " Przejście dla pieszych powinno być miejscem, przed którym samochód musi się bezwzględnie zatrzymać." - patrząc na niektórych już tak jest. W końcu zebra to przedłużenie chodnika :P:P:P Fajnie to wygląda na urlopie. Gorzej jak trzeba często jeździć w/do pracy. Co do ścieżek - "genialne rozwiązanie" krakowskie: wylać wiadro farby na ulicę i zmieszać auta z rowerami. Żeby miało to ręce i nogi trzebaby pół Zakopanego wyburzyć. A ćwiartkę wykupić.
Fibi 2016-05-11 22:27:06
Publiczny transport , bilety unlimited, albo 10przejazdów +2 gratis jak kto woli.. Po mieście tylko miejscowi poruszają się samochodami...albo rowerem....good idea... skoro porównujemy...:) Zakopane będzie kurortem ...
Ps
Uorcyk, nadaję z Dingli .. :) sorry dżungli :))))
Abeto 2016-05-11 14:12:43
*kamieni
Abeto 2016-05-11 14:11:40
Udajesz,że nie wiesz?Pojechała robić malte do kajfosa bo w kraju "kamienu kupa"
uorcyk 2016-05-11 11:01:28
a bycie cyklistą z kolei mało patriotyczne ( według Waszczykowskiego, ministra zreszta) ? skad nadajesz @Fibi?
Fibi 2016-05-10 14:32:29
Uorcyk jak to chcesz zabronić wjazdu, zmuszać do czegoś to nie KODziarskie :)
niegoralen 2016-05-10 10:01:06
Zapraszam do mnie. Nie ma nawet przejść dla pieszych, bo nikt nie chodzi piechotą. Komunikacja miejska to worek bez dna i setki zatrudnionych urzędników. O bezdomnych, ćpunach i świrach zbierających się w okolicy przystanków i dworców nie wspomnę.
Piotr Manowiecki 2016-05-10 09:40:49
Serdecznie dziękuję za miłe słowa :-)
uorcyk 2016-05-10 09:39:59
*Pan, przepraszam :)
uorcyk 2016-05-10 09:00:17
dobrze ze poruszył pan to zagadnienie- przeciez do niedawna jedynym pomysłem lansowanym przez wadze było budoanie kolejnych parkingow (podziemnych) w centrum - a powinno sie działać wrecz odwrotnie- zaporowe ceny w centrum za parkowanie, alternatywna komunikacja zbiorowa - wymuszajac pozostawienie auta na kwaterce i dreptanie po Zakopanem zamiast stania w korku :)

Reklama
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Siewierski Nieruchomości ul. Br. Czecha 1, Zakopane. +48 18 20 66 129, +48 506 13 14 63 www.siewierski.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupie Pilnie -Pensjonat w Zakopanym -tel 660797241 b12.pl.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię KIEROWCĘ C+E na pracę po kraju ( poniedziałek - piątek). Praca na plandece. Kontakt 514 240 136, 691 758 882.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    Sprzedam konia czeskiego zimnokrwistego. Masc karogniady,przyjazny dla dzieci, jezdzil w zaprzęgu i siodle. WAŁACH. Prawie 3 lata. kontakt tylko telefoniczny 791818377.
  • PRACA | dam
    Przyjmę DO OPIEKI NAD STARSZĄ OSOBĄ. 602 534 193.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    Dwa KONIE 8.500 zł/szt. 790 759 407.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO OPAŁOWE 160zł/ m3 i odpad tartaczny 130zł/m3. 790 759 407.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    WIĘŹBA 950 zł/kubik. 790 759 407.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SKUTER SNIEŻNY POLARIS. SILNIK ŻUKOWSKI prawie nowy. 515 503 494.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia MIESZKANIE, I piętro, Waksmund. 515 503 494.
  • PRACA | dam
    Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę firmy SKIDATA, zatrudni: INFORMATYKA - SERWISANTA. Oferujemy: umowę o pracę, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie kierunkowe, doświadczenie na podobnym stanowisku, znajomość j.angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: montaż i serwis systemu kontroli dostępu SKIDATA. CV prosimy przysłać na e-mail: praca@skicontrol.pl
  • PRACA | dam
    Zlecę SZYCIE NARZUT z kawałków skór włoskich, kożuchowych. Dzwonić tylko z doświadczeniem. 504 636 921.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DOMEK LETNISKOWY W GORCACH. 515 503 494.
  • PRACA | dam
    POTRZEBNA OPIEKUNKA DO 8-MIESIĘCZNEGO DZIECKA, 4-5 godzin dziennie. Zakopane. 692 278 855.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Oferujemy powierzchnię parkingową dla pojazdów osobowych/dostawczych/ciężarowych z możliwością składowania /przechowywania towaru, na monitorowanym obiekcie z własną stacja paliw. Przemysłowa dzielnica Nowego Targu blisko wjazdu na S7. Zapraszamy. Tel. 602 290 555
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI PIEKARZA. Na stałe, umowa. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 602 759 709
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DZIAŁKĘ W ŁAPSZACH WYŻNYCH (nr 2903, 2904, 2905). 572624414.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • KUPNO
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • PRACA | dam
    NIEMCY - murarz cieśla malarz ocieplenia spawacz elektryk kranista. 601-218-955
  • USŁUGI | budowlane
    HYDRAULIK - 660 404 104.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958.
  • USŁUGI | budowlane
    PRACE WYSOKOŚCIOWE, MALOWANE DACHÓW, MALOWANIE ELEWACJI METODĄ NATRYSKOWĄ ORAZ KLASYCZNĄ. 537 160 398.
  • KUPNO
    Kupię LIMBĘ na pniu. 605 306 244
  • PRACA | dam
    Praca na budowie - docieplenia, budowy od podstaw, wykończenia. Zakopane i okolice. tel. 500160574. 500160574
    Tel.: 500160574
  • PRACA | dam
    PRACA W SKLEPIE SPOŻYWCZYM - BUKOWINA TATRZAŃSKA - STOISKO MIĘSNO-WĘDLINIARSKIE. 609820250 as.stasik@op.pl
    Tel.: 609820250
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    POSZUKUJEMY KANTORA DO UDZIAŁU W TRADYCYJNEJ MSZY ŚWIĘTEJ WSZECHCZASÓW. 697 718 044
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię działkę na Podhalu GOTÓWKA!!! 600 404 554
    Tel.: 600
  • USŁUGI | budowlane
    CIEŚLA BLACHARZ, BUDOWA OD PODSTAW. 516 563 400.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-07-12 12:00 Dziś mija 100 lat od otwarcia schroniska Murowaniec w Tatrach 2025-07-12 11:00 Z Giewontu na Hel na rowerze 2025-07-12 10:01 Ty też możesz pomóc (WIDEO) 1 2025-07-12 09:37 Zero tolerancji dla piratów drogowych! 2 2025-07-12 09:00 Na tatrzańskich szlakach jest jeszcze ślisko 2025-07-12 08:00 Modernizacja parkingu w Hałuszowej 1 2025-07-11 21:00 Młodzi druhowie na półkoloniach 2025-07-11 20:00 Po tragicznym pożarze rodzina z Dębna straciła swój dobytek (WIDEO) 2025-07-11 19:00 Zamiast odstrzału - przeprowadzka w Tatry? 6 2025-07-11 18:00 Tęsknota za gazdówką (ZDJĘCIA) 2025-07-11 17:00 Wielka plama niebezpiecznej substancji na drodze 2025-07-11 16:00 Bachleda u Wnuka, czyli jazz, Paryż, Chicago, Kraków i Zakopane (WIDEO) 2025-07-11 15:30 Mistrzostwa Zakopanego w Biegu Pod Górę - ważne informacje dla zawodników 2025-07-11 15:28 Wypadek quada w Kościelisku 11 2025-07-11 15:00 Adam Woronowicz dostał Diamentowego Klapsa Filmowego 2025-07-11 14:36 Nocne wyjście na Luboń Wielki 2 2025-07-11 14:00 Wyciek amoniaku w Miejskiej Hali Lodowej 2025-07-11 13:06 Pożar w garbarni w Szaflarach 2025-07-11 13:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2025-07-11 12:00 Wywrócona stacja ładowania elektrycznych samochodów w Zakopanem 7 2025-07-11 11:30 Agnieszka Banaś zagra na Tarasie MCK Nowy Targ 2 2025-07-11 11:00 Pijani w poczekalniach dworcowych w Zakopanem 6 2025-07-11 10:00 Zaświeciło słońce, ale w Tatrach nadal panują trudne warunki turystyczne 2025-07-11 09:49 Nie daj się nabrać na grę w trzy kubki, bo stracisz pieniądze 10 2025-07-11 09:30 Zaskakująca wersja klasycznej historii o Kopciuszku. Mamy dla Was bilety 2025-07-11 09:00 Podhalańska Wystawa Zwierząt Hodowlanych po raz dwunasty 2 2025-07-11 08:00 Nie przejedziesz drogą z Krośnicy do Sromowiec Wyżnych 1 2025-07-10 21:00 Kolejny kibelek, tym razem podrzucony na przystanek autobusowy 18 2025-07-10 20:30 Wakacyjne Msze święte w tatrzańskich schroniskach 3 2025-07-10 20:00 "Najlepsi z najlepszych" nagrodzeni podczas Gali w Gminie Poronin 2025-07-10 19:30 Niesamowita podróż po Universum Marvela. Mamy dla Was książki 2025-07-10 19:30 Remonty szlaków turystycznych w Pieninach 2025-07-10 19:00 Utrudnienia na bocznej ulicy Szaflarskiej potrwają dwa miesiące 1 2025-07-10 18:00 Modernizacja ulicy Sienkiewicza w toku, zakończy się w czerwcu przyszłego roku 11 2025-07-10 17:00 Co robią rodziny z dziećmi, gdy latem pada deszcz? 2025-07-10 15:52 Za co kocham Zakopane? (WIDEO) 11 2025-07-10 15:30 Bezpieczna Gmina Czorsztyn - wydarzenie przeniesione 2025-07-10 15:15 Zalane budynki i drogi, powalone drzewa, niedrożne przepusty - pół setki interwencji 2025-07-10 15:00 Bezpieczeństwo, transport i najważniejsze atrakcje na lato (WIDEO) 1 2025-07-10 14:30 Biegiem pod górę 2025-07-10 14:00 W Tatrach nadal intensywnie pada (WIDEO) 2025-07-10 13:30 Ludzie skracają sobie drogę przez osiedle, a za zakrętem czyha kibelek 5 2025-07-10 13:10 Niezłe warunki turystyczne na Babiej Górze 2025-07-10 13:00 Osuwisko w Dzianiszu, mieszkańcy boją się, że budynek runie w przepaść (WIDEO) 2 2025-07-10 12:45 Premiera w ramach projektu Musical Sommer Camp 2025-07-10 12:30 Góralskie rzemiosło kołem się toczy 2025-07-10 12:00 Włamanie do sklepu wędkarskiego w Nowym Targu 1 2025-07-10 11:30 Zdążyli przed ulewami i część ulic wymalowali 4 2025-07-10 11:00 Dziś i jutro część ulicy Mała Łąka zamknięta, wyznaczono objazd 1 2025-07-10 10:58 W Zębie strażacy pompują wodę z zalanych piwnic szkoły 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-07-12 11:07 1. Może wypuścić je w Dolinie Rybiego? Będą tam atrakcją dla tabunów turystów. Poza tym przecież tam papierków po cukierkach nie ma?I bobra z MO nie zjedzą. 2025-07-12 10:55 2. Czy w Zakopanem naprawdę nie odbyła się żadna uroczystość ani oficjalne urzędowe wystąpienie nawiązujące do rocznicy Krwawej Niedzieli? 2025-07-12 10:51 3. Tak trzymać. Nagonki na wariatów za kółkiem i maksymalne mandaty nakładać. Każdy skorzysta na tym. 2025-07-12 10:50 4. Po co bieszczadzkie miśki przeprowadzać aż w głębokie Tatry? Trzeba je ulokować gdzieś blisko Krupówek, niech się przyzwyczajają do hałasu i turystów. 2025-07-12 10:47 5. Andrzej Duda podczas spotkania pałacu prezydenckim z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce w 2025 roku: "Ekscelencjo, Szanowny Panie Ambasadorze, Ekscelencjo, Szanowny Panie Rabinie - Naczelny Rabinie Rzeczypospolitej Polskiej, Szanowni Panowie Rabini, Wszyscy Dostojni Przybyli Goście, Korpus Dyplomatyczny Ambasady Izraela, Wszyscy Wielce Szanowni Goście z Izraela, ze Stanów Zjednoczonych, ale przede wszystkim, ale nade wszystko - Przedstawiciele Społeczności Żydowskiej u nas, w Polsce! W imieniu Agaty, mojej małżonki, i własnym chciałem Państwa bardzo serdecznie powitać w Pałacu Prezydenckim i podziękować za przybycie. Jest kilka powodów, dla których ta Państwa wizyta jest dla nas ważna i wzruszająca. Ważna jak co roku, bo przez 10 lat spotykaliśmy się po to, by razem z Państwem obchodzić Święto Chanuki. Można powiedzieć - licząc moją prezydenturę w Chanukach - że to już 10 lat minęło, odkąd sprawuję urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, i ta chanukowa tradycja, którą staramy się kontynuować po Prezydencie Profesorze Lechu Kaczyńskim, który ją podjął, jest dla nas rzeczywiście ogromnie ważna - i w sensie państwowym jako podkreślenie wspólnoty wielkiej Rzeczypospolitej, ale także i w tym sensie osobistym, religijnym, właśnie wspólnotowym, ludzi wierzących. Bardzo za to serdecznie dziękuję. (...) Dziękuję wszystkim uczestnikom wczorajszej uroczystości za to, że stamtąd, z Auschwitz, przyjechali tutaj, do Warszawy, do stolicy. Czyli zrobili to, o co tak bardzo proszę - ja, jako prezydent Polski - władze Izraela, żeby młodzież, która przyjeżdża w ramach programu szkolnego po to, by zobaczyć miejsce zagłady, po to, by pokłonić się tamtej straszliwej ofierze i ich krewnym pomordowanym przez nazistów, przez Niemców, przybyła również i do Warszawy i zobaczyła te tysiąc lat wspólnego istnienia tutaj. Żeby poszli do Muzeum POLIN, żeby zobaczyli, co to znaczy wspólnota polsko-żydowska, obecność Żydów na tej ziemi przez prawie tysiąc lat. Że nie można powiedzieć, że została wymazana przez pięć lat terroru i nazizmu. Dziękuję za to ogromnie. (...) Ekscelencja Pan Rabin bywa u nas często i nie traktujemy go jako gościa. Muszę Państwu powtórzyć taki dialog tutaj, z Pałacu Prezydenckiego. Ja jestem pytany: "Rabin był?". Pytam: "Który?". "Nasz". "Tak". Ekscelencja jest naszym rabinem, Naczelnym Rabinem Rzeczypospolitej - i za to z całego serca dziękujemy. Ta obecność religijna i ta modlitwa za Rzeczpospolitą - także w dzisiejszych trudnych również i dla Polski czasach - jest dla nas bardzo ważna. I jako człowiek wierzący z całego serca za nią dziękuję. Jeszcze raz Państwa witamy i jeszcze raz składamy najlepsze życzenia. Niech Pan Bóg zawsze ma w swojej opiece Izrael w najszerszym tego słowa znaczeniu." 2025-07-12 10:39 6. Niech jeszcze te nieroby wezmą ich do sanatorium. 2025-07-12 10:28 7. To jest najlepsza ilustracja obecnej władzy miasta! Jak państwo wiecie nic nie może zrobić, poza dbaniem o własne szemrane biznesiki. Każdy krząta się jak mróweczka wokół swoich samowoli budowlanych, lewych noclegów, g...nych knajpeczek, sklepików z syfem dla wszystkich itp , więc nie ma czasu na dbanie o to do czego zostali wybrani. Sami wiecie jak jest, kadencja krótka, a trzeba zadbać o przyszłość dzieci i wnuków. 2025-07-12 09:13 8. Kłady ,i konie w Roztokach, i te ogniska z tymi goscmi gdzie straz miejska, konie przez wode gdzie popadnie. JAK SIE otwiera stajnie to trzeba mieć gdzie jezdzic biegać się po swoim,ciekawe jak podatek odprowadzają to jest zagrożenie na drodze niech się kon postrocho z taką klientkom,o poj3dzie ,co wtedy dosyć że drogi pozamykajcie to jeszxze Kłady i inne poerdoly puszczacie, ludzie zastanówcie sie 2025-07-12 08:57 9. Robota za 15 tys !!! zeby sie afiszowac w mediach , odwołajcie tego wojta bo to obciach do potegi 2025-07-12 07:27 10. Jeśli tak było to zanieś to do gminy,na policję zrobią z tym porządek, musisz mieć dowód nagranie to zakłócanie ciszy nocnej,co jeszxze musi się stać żeby się uspokoili z tymi jazdami to jakieś fatum zniszczone zasmiecone lasy myją na podwórkach a tak niewolno,dlaczego instytucje nie reagują ,czy musi dojść do strasznej tragedia.A jak by tak ktoś schodził droga I uderzył kład to co ,ludzie obudźcie się z tym zarobkiem.Tylko kasa,a gdzie klasa,a po koscielisku powinni sprawdzać ciężarówki, ładowarki bo to dzieci jeżdżą bez uprawnień,i jeszxze pod wpływem. Bo jak widzę takiego jednego to aż strach nikt nad niczym nie panuje. A później płacz i lament
2025-06-22 01:24 1. Wzbogacony o 8 kolejnych budynków:):):) Wzbogacony:):):) 2025-06-22 00:36 2. A, czyli wyrżnąć drzewa i walnąć betonowe kloce tak jak już Radisson zrobił na miejscu przepięknego Modrzejowa, który powinien być muzeum, a rozjechały go spychacze. Brawo! Oby tak dalej, zalejemy betonem wszystką zieleń, dziedzictwo wyburzyć. Lepiej się zaborcy obchodzili z polskim krajobrazem i architekturą niż deweloperzy. 2025-06-12 19:04 3. Dla wielu osób za drogo, może by tak pomyśleć o zniżce dla mieszkańców? 2025-05-19 17:33 4. Jan mnie tam tyz zabrakło bo kosula w krate mi nie wyschła... miałem portki na posek zapinane ... rekonesans taki a sztuka "Ulice Jerozolimy " , Ulice pise się z duzej litery pamiytej .se tło .. i suchej co powiado doktor ... sztuk pięknych... 2025-04-24 10:37 5. Tylko na zdjęciach i w realu pusto przez fatalny dojazd do Szczawnicy. Stać w korku I niszczyć zawieszenie, to średnia przyjemność. 2025-04-02 12:01 6. A co na to czorne misie? Te brązowe tyż złe mogą być. 2025-03-28 12:31 7. Co Palace ma wspólnego z Wyklętymi. Ktoś chyba pomylił wątki i miejsca. Czyżby nowy starosta bał się OGNIA ? 2025-03-18 00:29 8. No i teraz wreszcie będzie prawo i sprawiedliwość. 2025-03-12 11:25 9. Na spotkaniu zabrakło schorowanego już pana dra Ryszarda Dąbrowieckiego, który jest pasjonatem twórczości mistrza Hasiora. Wydał nawet o nim książkę pt. "Upadły Anioł- Rzecz o Władysławie Hasiorze" 2025-03-04 09:43 10. Ach ten nieszczęsny młotek. Rośnie w siłę nasza ideologiczna brać
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama