Reklama

2013-12-18 21:30:02

Reklama

Niepełnosprawny przyjaciel!?

Reklama

Nie jestem zakupoholiczką. Nie znoszę nabywać ciuchów, torebek, biżuterii czy nadmiernej liczby kosmetyków. Są jednak przybytki, w których, tkwiłabym od otwarcia do zamknięcia i od zamknięcia do otwarcia. To miejsca w których dostaję małpiego rozumu i niestety wydaję ostatni studencki grosz. Księgarnie - to w nich zatracam się bez reszty. Uwielbiam druk w każdej postaci. Z rozkoszą zaciągam się zapachem papieru i tuszu (pewnie jestem uzależniona), a każde „wdepnięcie” do księgarni, to ryzyko zakupu mniej lub bardziej znanych oraz mniej lub bardziej potrzebnych pozycji. Ostatnio całkiem przypadkiem natrafiłam na egzemplarz o pociągającym (a jednak nałóg!) tytule, "Niepełni" Pawła Pollaka.

To historia miłości sparaliżowanej w wyniku wypadku samochodowego dziewczyny i niewidomego od urodzenia chłopaka. Od razu pomyślałam: "O Boże, dwa nieszczęścia oznaczają jedno - będzie łzawo". I niestety było. Książki nie polecam (moim skromnym zdaniem, nie jest to wybitna literatura), ale to, co mnie w niej uderzyło i co powoduje, że w ogóle o niej wspominam, to strasznie stereotypowe postrzegania niepełnosprawności, jako największego nieszczęścia na świecie.Sama jeżdżę na wózku inwalidzkim i wiem, że w naszym kraju niepełnosprawność to wciąż temat tabu. Niby już widać nas na ulicach, niby robi się coś by „ułatwić”nam życie, a jednak… w oczach przechodniów, w nerwowych gestach pomagających,wciąż widzę pytanie: „Czy niepełnosprawny może być NORMALNY? Czy może być kolegą, przyjacielem, żoną, mężem lub kochanką?

Kilka dni temu, moją przyjaciółkę Zuzę zaczepia kolega z uczelni. „Słuchaj - zagaduje przejęty- Wczoraj na Rynku widziałem Cię z jakąś dziewczyną na wózku. Udzielasz się charytatywnie?". Niemal spadł z krzesła, gdy usłyszał: „Coś Ty! To moja przyjaciółka. Jeszcze z podstawówki.”

Albo przykład sąsiada z góry. Pewnego dnia „wypadam” z klatki i po miłym powitaniu przed blokiem, zasuwam na przystanek,bo spieszę się na zajęcia. Uroczy staruszek, rozglądając się nerwowo wokół i w końcu z rozpaczą w głosie rzuca: „ To Pani wychodzi?! Tak sama!”. Ulżyło mu,gdy kilka godzin później spotkał mnie z koleżanką: „O widzę, że siostra Pani pomaga.” Na nasz śmiech i oświadczenie, że nie jesteśmy siostrami, zmienił front: „O, jak dobrze, że ma Pani wolontariuszkę”. Ręce opadają. Nie wiadomo, śmiać się czy płakać?

Bo jak interpretować takie reakcje? Czyżbyśmy nie byli ludźmi, których można lubić, z którymi można się spotykać, pogadać, wypić piwo, podowcipkować, lub zwyczajnie pójść do kina? Dlaczego niektórzy wciąż patrzą na nas jak na kłopotliwy balast,którym trzeba się wyłącznie OPIEKOWAĆ. Ok, czasem wymagam pomocy. Nie wniosę wózka na drugie piętro, nie przeniosę ciężkiej walizki, nie przejadę przez miasto objuczona zakupami, ale - come on - wiele zdrowych kobiet też tego nie zrobi! Czy ja wobec tego różnię się aż tak bardzo?

Moi przyjaciele to wyłącznie ludzie zdrowi, na ciele i umyśle (no, w większości :D ). Nie żebym była uprzedzona. Po prostu,tak wyszło. Nie miałam wrażenia, że to coś dziwnego, dopóki nie spotkałam się z takimi reakcjami nieznajomych. Teraz zdarza mi się mieć poczucie, że muszę się specjalnie starać, żeby dorównać swoim znajomym, żeby „zasłużyć” na miano „godnej lubienia”. Normalnej akceptacji, a nie tylko opieki. Dlatego apeluję – kiedy widzicie człowieka na wózku, niewidomego, itp., nie zakładajcie od razu, że ktoś kto mu towarzyszy to jego opiekun. To bardzo smutny stereotyp!

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
uorcyk 2013-12-28 23:39:28
Jurajczyk, dlaczego uzywasz wobec pani Oli "panna"? co cie obchodzi jej stan cywilny tudziez skad wiesz, ze nie mężatka?
Jurajczyk 2013-12-26 17:26:32
P.S.Data emisji filmu "Kochankowie" -27.12.2013 (piątek) godz.16.05 kanał HBO 2.
Jurajczyk 2013-12-26 17:24:47
Panno Aleksandro,w dniu jutrzejszym na kanale HBO2 ma być pokazany film "Kochankowie"-dokument o miłości, przyjaźni i seksualności osób niepełnosprawnych.Jeżeli to możliwe oczywiście to czy podzieli się panna z nami swoimi spostrzeżeniami na temat filmu i pokazania w nim samego tematu?
uorcyk 2013-12-21 00:07:34
ale ze w tym zacnym gronie "docenił" pedagogów??
Jurajczyk 2013-12-20 16:51:10
@Szymszel czyżbyś jakieś spotkanie na kozetce źle wspominał?...;) ;) ;)
Lepiej być śmietanką niż ..."maślanką" towarzyską...;) ;) ;)
ana 2013-12-20 12:08:37
@ Morda....już @Zyntyca robił Ci wykład kawy na ławę....ja nie będę się wysilać...bo jak głupszy dogada się z najgłupszym....? ;D
Szymszel 2013-12-20 11:38:31
Juraj wątpię. Psychiatrzy psycholodzy i pedagodzy to dopiero śmietanka.
Jurajczyk 2013-12-20 11:30:05
Panno Aleksandro,myślę,że jest panna bardziej zdrowa na ciele i umyśle od większości piszących tu komentatorów i blogerek...;) ;) ;)
Pozdrawiam.
dorotkaK 2013-12-20 09:48:22
@mty moja

Uorcyka proszę, aby nie brała w kuratelę przyszłej Pani psycholog, bo może się to dla niej skończyć tak, jak dla blogerki z Canady, DorotyK (tej od dżefa).

A co takiegio się stało? Ja mam się całkiem dobrze i w niczym pani Beata mi nie zaszkodziła.
Nikt mnie też nie olał, tylko mój poprzedni temat nie był wygodny dla kilku osób, które najwiekszy sieją zamęt w komentarzach. I tyle w tym temacie
Fibi 2013-12-20 08:58:14
@Cobra
Fajnie że ci twoja "głowe" przyległa :):) To nynoj jesce nynoj :):) A ja poczekam :):)
Pozdrawiam
Fibi 2013-12-20 08:50:07
@Uorcyk
Dzisiaj nie bardzo mam czas ale ci jeszcze odpowiem. bo jak to mówią "koniec miłosci majtki na d..upe " :D

Dzwoneczek to se możesz, koto ,psu abo sama przyprawić. Po " po śliskim gruncie" to ja się lepiej poruszam niż ty. :) sama zresztą narzekałaś.

Teraz serio, przeczytaj ze zrozumieniem !! ja nie neguję posiadania dziecka ,tylko mówię, że w takim przypadku jest potrzebna pomoc innej osoby ?
Co do sterylizacji to o niej wcale nie wspominałam więc nie wyjeżdżaj z tym tematem do mnie,
Teraz zupełnie prywatnie i serio. Jestem przeciwniczką takich praktyk gdyż uważam ,że kobieta w każdym wieku ma prawo do dziecka obojętnie czy ma 40 - 50 lat
Jeżeli czuje się na siłach i zdrowiu. Bo takie pózne macierzyństwo jest wspaniałą sprawą, Ja sama jestem tego przykładem była to świadoma decyzja , i każdego szczerze namawiam :D
PS
Był to prezent pod choinkę i właśnie ma dziś któreś tam urodziny. :):)
Głos odaję do "studia" może wieczorem :):)
uorcyk 2013-12-20 08:00:37
@Fibi: dziecko moze miec dzwoneczek wszyty w ubranko?? a i dom poukladany..
Zreszta, twoja filozofia w tym wzgledize jest zgubna: wczoraj w tiwi podano przyklad lekarki, ktora jakas kobiete wysterylizowała bo uznała ze nie powinna miec dzieci ( była za stara?) ...Stapasz po sliskim gruncie ..
cobra 2013-12-20 07:30:19
@Fibi, jak nie Śpis to Orawa ;D Dzięki że o mnie pamiętasz ale jakoś nic mi do głowy nie przychodzi, moze tymu ze mi moja głowe przyległa;);)
Jurajczyk 2013-12-20 03:59:51
Jadł ktoś kotlet-podeszwę w barze "Miś" na Rynku Staromiejskim w ...?
Fibi 2013-12-20 00:39:08
Tak w temacie "Na maca" ....:) W Krakowie na Kazimierzu jest oferta " Tanio MACA w Bramie :)
To tak dla zainteresowanych.... na jutro...... :):) .
PS
@Cobra, jak jesce nie Śpis, to dej jakom dedykacje, :):) moze być nawet o dymieniu :):)
Fibi 2013-12-20 00:30:47
Tak ale ona widzi . Pomyśl nad tym ,jak dziecko małe to jeszcze ok. bo się go namaca ,a poza tym człowiek niewidomy ma lepszy słuch i instynkt samozachowawczy, jak człowiek który widzi. Gorzej jak dziecko zaczyna się samodzielnie poruszać to wtedy jest trochę nie do ogarnięcia przez zdrowych rodziców a co dopiero przez niewidomego i to obydwóch ? Bez rąk dasz rady, nogami a Oczy są najważniejsze.
uorcyk 2013-12-20 00:11:21
a wyobrazasz sobie te dziewczyne z Orawy co opiekuje sie dzieckiem nie majac rąk?? jak widac MOZNA :D
Fibi 2013-12-20 00:06:29
Mój kolega ma znajomych -parę obydwoje niewidomi. Poznali się w Laskach.
Ja ich nie znam ale mi opowiadał trochę o ich życiu jak funkcjonują codziennie.
Ich życie musi być cholernie poukładane, nie mogą sobie pozwolić na jakiś tam bałagan.
Zachowują się normalnie,sami mieszkają, pracują, jeżdżą po Polsce na mecze piłki nożnej, :) umawiają się na czacie z ze znajomymi na piwo czy imprezę itd
W łóżku pewnie się też namacają. Chcą dziecko, ja sobie tego nie wyobrażam, jedynie chyba z opiekunką do pomocy zanim trochę odrośnie.
Jurajczyk 2013-12-19 23:41:46
P.S.Do pierwszego przypadku małe uzupełnienie.Żeby nie było niejasności trzeba dodać,że osoba,która użyła tego słowa na końcu wiadomości sms nie jest ani wulgarna ani nie używa takich słów na co dzień to naprawdę krzyk rozpaczy i bezsilności.
Topor 2013-12-19 23:36:40
Ola sluhoj mnie Czlowiek jest jak pudlo na smieci a wiec w jeden dzien napelniamy a w drugi wyzucamy I tak jest z nami Trzeba poscic Aorganizm sam ze srodka sie naprawi Co drugi dzien dobry nleb i duzo wody pic Aten krzysz co niesiesz ofiaruj go pod krzyzem pana jezusa .Aztego wyndziesz WESOLYCH SWIAT z CHICAGO
Jurajczyk 2013-12-19 23:32:56
Drogie Panie...w Waszych wpisach ciągle widoczne są tęsknoty za czymś niezwykłym.Niestety w obecnym świecie ten szlachetny rodzaj bliskości między ludźmi się dość mocno spauperyzował czyli po prostu zubożał.
Często właśnie u osób niepełnosprawnych lub chorych można zauważyć znacznie silniejsze i trwalsze podwaliny pod trwały związek,chociaż na pewno może nie być łatwy.Dwa przykłady...
Jeden przypadek bardzo dobrze mi znany z bliska-choć nie ja w nim grama rolę.Młody chłopak i dziewczyna poznający się w szkole po przeprowadzce jednej z tych osób do innego miasta.Poznanie się,wspólne wyjście m.in. do kina i na spacery i nagle zasłabniecie jednej z osób.Niestety sytuacja się powtarza,badania mówią właściwie o wyroku dla jednej z osób-choroby nie da się cofnąć,nie da się operować.Pobyty w szpitalu...Związek ludzi trwa,staje się znacznie silniejszy,maja znacznie mniej czasu dla siebie.Nie chcę myśleć o zakończeniu tej historii.Jednej z osób braknie,druga będzie ciężko doświadczona tym zakończeniem przez los.Zawsze jest jednak nadzieja...
Co mną wstrząsnęło gdy się dowiedziałem?Poprzez zwykły sms w którym prócz smutniej diagnozy na końcu było to "...Kurwaaaaaaaaaaa! ! !" To krzyk rozpaczy osoby,która dowiedziała się,że przed nią już droga niezbyt długa.

Drugi przypadek.Siedzę sobie na Bulwarze Filadelfijskim spoglądając na leniwie płynącą Wisłę,czekam na znajomych.Na sąsiedniej ławce siedzi chłopak.Naprzeciw niego dziewczyna na wózku.Widać,że mocno w sobie zakochani,nie zwracają uwagi na otoczenie.Spacerujący ludzie spoglądają przechodząc obok nich.Co mnie zaskakuje?Przechodzący mężczyźni uśmiechają się przyjaźnie czy z sympatią widząc parę.Część kobiet również z sympatią na nich patrzy,niestety część spogląda w dziwny,może trochę zazdrosny,może wręcz oceniający sposób od stóp do głów z minami jakby chciały powiedzieć-nie pasujecie do siebie.To przykre ale kobiety potrafią być dla siebie-nazwijmy to delikatnie-dość surowe.A może to jedynie zazdrość?
Na szczęście oboje nic sobie z tego nie robią... odwracam głowę z uśmiechem,spojrzałem na aparat fotograficzny,którym w tym dniu zrobiłem sporo zdjęć.Nie odważyłem się im zrobić zdjęcia,naruszyć ich prywatności w taki sposób czy zakłócić tej chwili dźwiękiem migawki choć chwila była na pewno warta utrwalenia.
Siedziałem dalej na ławce,Wisła płynęła niezmąconym,leniwym nurtem pod mostem Piłsudskiego,patrzyłem przed siebie niewidzącym spojrzeniem aż z zadumy wyrwali mnie oczekiwani znajomi.Chłopaka z dziewczyna z sąsiedniej ławki już nie było...
Mordo ty moja 2013-12-19 23:24:55
"a po czwarte to w towarzystwie KULTURNYJ głupszemu uwagi nie zwraca"

To teraz już wiem, czemu nigdy nie zwracam uwagi anie, czerskiej i temu stukniętemu.
Stuknięty nie potrafi wiarygodnie przewidzieć pogody na jutro, a bierze się za lipiec. Ha ha. Rano widział czerwone niebo. Co on qrwa pije, że białe myszki to codzienność?
Beciu, jutro piąty dzień, jak czekamy na front!!!
Fibi 2013-12-19 22:48:42
Olu daj głos ?
A jak nie, to może kiedyś do tej rozmowy dołączy Pani Elżbieta Krzemińska Owczarz ?
koniczyna 2013-12-19 22:37:14
Pani Olu,
Bardzo sympatyczny wpis :)

Myślę, że część niezręczności "pełnosprawnych" względem osób z pewnymi ograniczeniami np ruchowymi wynika z naszych, tzn "pełnosprawnych " ograniczeń. Po prostu czasami jesteśmy zaskoczeni, czasami nie wiemy jak się zachować. Proszę nam wybaczyć :)
Przychodzi mi do głowy taki przykład: w jaki sposób pomagamy osobie niewidomej przejść przez ulicę. Pierwszym odruchem jest wziąć pod ramię i przeprowadzić. Czytałam gdzieś, że o wiele lepiej jest przyjmowane przez osobę niewidomą podanie swojego ramienia do uchwycenia przez nią. I w rzeczy samej - wtedy jest ona traktowana podmiotowo, w przeciwnym wypadku - przedmiotowo. Dla nas szczegół, dla niej również określenie relacji...

Widziałam gdzieś transmisję meczu koszykówki na wózkach. Dla "chodzących " nieprawdopodobne !
W życiu nikt z nas by się nie ośmielił tak jeździć na wózku w takim tłumie. Normalnie można stracić zdrowie :) A oni nic - wywrotki, siniaki, złość i radość. Nie tak jak w "normalnym"sporcie. Żadnego pozerstwa.Tutaj to było szczere.

Na pewnym wydziale architektury studenci mieli w programie zajęć ćwiczenia polegające na poruszaniu się na wózku przez cały dzień. Nie wolno było używać nóg. Tylko i aż po to, by zrozumiec trudności napotykane przez osoby na wózkach w codziennym życiu. Po to, by później właściwie projektować...

Latka lecą, i z czasem my, czasowo "pełnosprawni" na pewno nabawimy się jakiejś niepełnosprawności...

Czekam na Pani następne wpisy :)
uorcyk 2013-12-19 22:27:22
okay, to teraz czekaj na odpowiedz Oli .
Fibi 2013-12-19 22:27:11
@Uorcyk
Przecież Ola pisze,że kosmetyki i ciuchy ją nie interesują tylko sfera duchowa wyraznie napisała: przyjaciel, mąż, żona ,kochanka, miłość, uczucie to jak by, "tagi " które pozwalają nam wkroczyć w tą "prywatność".
PS
Poza tym, jak ? czasem rozmowy... studenckie, wyglądają ,:D
Przepiękny 2013-12-19 22:20:44
Ja o nic Oli nie wypytywałem, ale ciekawy jestem np. co myśli o tańcu towarzyskim osób na wózkach. Ona na pewno rozumie to lepiej niż ja.

Z łysym gadałbym o łysieniu jeżeli on takiej rozmowy chce ze mną niełysym.

Skoro Ola nie pisze np. o rekodzielnictwie, sikaniu czy numerologii to daje sygnał co do tematyki rozmowy.

Jurajkowe obycie czasem bywa bardzo siermiężne i sama deklaracja Any, że jest on jak wzorzec z Sèvres (to też po francusku) mnie nie przekonuje.
uorcyk 2013-12-19 22:10:17
@ Piekny: po prostu uwazam, ze przekraczanie pewnych granic bedzie zbyt osobiste... Okay, człowiek jest niepełnosprawny ( sprawny inaczej jak kto woli) i KROPKA . A dopiero od tego miejsca zaczynaja sie Polaków rozmowy i normalne relacje . Ale sfery prywatnosci nie nalezy "ruszac"
Fibi 2013-12-19 22:10:09
@ Przepiękny to po góralsku Ciaciany :):) może być ?

Ja też lubię tańczyć, w tańcu nie tylko biorą udział nogi, ale taniec to też mowa ciała.
PS
Kiedyś wspominałeś o Placu Pigalle :) no może to Kankan nie był, ale wystarczy, chcieć a chcieć to móc.
uorcyk 2013-12-19 22:05:27
okay, ale czy z przeproszeniem ....dajmy na to czy z łysym rozmawiasz o problemie wypadania włosów ?? To jeszcze pewnie wnet ja wypytasz o "wszystko" ?? eee... A delikatnosc i Jurajkowe "obycie" to pikuś ??
Przepiękny 2013-12-19 21:59:43
@ uorcyk Estetyka jest oczywiście bardzo indywidualna.

Ale mam wrażenie, że przeczytałaś bloga Oli pobieżnie.
Ona bowiem zachęca nas do tego żeby niepełnosprawność nie była tabu i temu poświęciła swój tekst.

Jednoczesnie oczekuje, że będziemy z nią dyskutowac tak jak z każdym innym blogerem. Zatem możemy mówic o treści jejj wypowiedzi, możemy tez gadać o dzikich gospodyniach domowych i kisielu, to juz kwestia smaku.
Fibi 2013-12-19 21:54:41
@Jurajczyk
Zgadłeś :) ale ty pewnie wolisz.... "Myszkę"...... od klawiatury.. :):):)
uorcyk 2013-12-19 21:44:42
Jurajczyk..hmmm nieokiełznane to mi sie fajnie kojarzy :D
uorcyk 2013-12-19 21:31:32
@PRZEPIEKNY; nie masz racji. Widzialam balet w wykonaniu osoby z protezą i był piekny ! Ale w ogole zejdzmy z tematu ułomnosci, bo co sobie o nas pomysli Ola ?
Jurajczyk 2013-12-19 21:29:28
@ana,no cóż...Skoro są gospodynie domowe,gdzieś muszą być też gospodynie dzikie...żeby może lepiej brzmiało nazwijmy je nieokiełznane... ;) ;) ;)
ana 2013-12-19 20:03:37
@ Jurajczyk....niestety za takiego się uważasz a ja cię jeszcze w tym utwierdzę....niech cię to łechce......:D
Jurajczyk 2013-12-19 19:47:02
@ana,to twoje słowa... "w towarzystwie KULTURNYJ głupszemu uwagi nie zwraca"...Ja tylko o nieobyciu napisałem... ;) ;) ;)
ana 2013-12-19 19:42:12
@ Jurajczyk ...po pierwsze, nikt ci tego nie każe jeść.....po drugie, jest to część kawału ale widzę ze ci nieznanego a po trzecie...TO TY SIĘ DO MNIE ODZYWASZ???......dziwne....
acha....a po czwarte to w towarzystwie KULTURNYJ głupszemu uwagi nie zwraca jak już jesteś tak obyty.......:D
Jurajczyk 2013-12-19 19:42:05
@Fibi,widać jeden musiał być informatykiem ;) ;) ;)
Fibi 2013-12-19 19:25:38
Rozmowa dwóch panów; na "Forum" :):)

"-Wczoraj w klubie poznałem świetną laskę!
-O rzesz Ty !
- Poszliśmy do mnie i widzę,ze jest chętna. Więc zacząłem się przystawiać na całego.
-I Co I Co ?
- Ona mówi "To może rozbierz mnie "
- Nie Gadaj . Ale Czad !
- Normalnie sciągnąłem z niej spódniczkę i inne fatałaszki. Położyłem na stole,tuż obok nowego laptopa.
- Nie pier dol ! Kupiłeś nowego laptopa.? A procesor jaki ?... :D "
PS
Jeden woli "Górki, a drugi Pagórki."...:):):)
Jano sik 2013-12-19 19:16:11
@ana , moja to zaroz stawio krokwiy ino kapicom na doł.
Jurajczyk 2013-12-19 19:05:19
@Fibi,ten kisiel nie był do jedzenia...;) ;) ;)
@ana w pewnym kontekście to co napisałaś jest niesmaczne.Złóżmy to jednak na karb twego nieobycia w towarzystwie.
ana 2013-12-19 18:45:01
"Ty pewnie, ino nogi na za piętnaście trzecia :):)"
@ Fibi......ino to ja wtedy odpinam nogi....:DD
rys 2013-12-19 18:24:17
Kazdy jest w pewien sposob niepelnosprawny , tylko u jednych to widac ,a u innych nie .
Fibi 2013-12-19 18:14:59
"Dajcie kisiel ! "..... już zjadłam...:):):)
PS
Młoda niech sie uczy :):)
Ola sama pisze być" ...żoną ,, mężem,,....kochanką" więc ta sfera intymna ma znaczenie w życiu osoby niepełnosprawnej. Może jeszcze bardziej jak u zdrowego człowieka,który ma to zasięgu ręki :) A świadomie z tego rezygnuje :):)
A człowiek niepełnosprawny, czasami żyje tylko marzeniami. ? Czyż nie ?
Broń Boże, nie mam na myśli tutaj Oli
Tak poza tym to Fajna Dziewczyna, tylko ją troche poniosło :):)
Przepiękny 2013-12-19 17:42:14
Jakoś takie wrażenie odniosłem, że autorkę powyższego bloga paru komentatorów potraktować raczyło protekcjonalnie. Chyba coś odmiennego oczekuje.

Ola generalnie masz dokładnie 100 % człowieczeństwa i niepełnosprawność nie ma znaczenia, a przez osoby postronne traktowana bywasz czasem "nienormalnie" ale ufam, że mają w sobie empatię i ich intencją jest troska.

Teraz nieco dziegciu.
Widziałam w TV reportaż z zawodów w tańcu towarzyskim. Jedna z osób w parze była na wózku.
Wybacz moja ocenę, ale taniec nie miał swojego podstawowego waloru, to nie było piękne, a być powinno.

Są więc dziedziny, w których -ci zdrowi i ci niepełnosprawni- nie powinniśmy na siłę zaistnieć.
Jurajczyk 2013-12-19 17:38:37
@ana, @Fibi trochę wyrozumiałości między kobietami (chyba bo w tych czasach to nigdy nie ma pewności) .

A zresztą ...
Dajcie kisiel !
Będzie,będzie zabawa,
Będzie się działo...;) ;) ;)
Fibi 2013-12-19 17:35:48
"C est la vie :) po francusku ...:). czy to jest w zabronione ?
PS
@ana
Nie wyjeżdżaj mi tu z "armatami" bo nikogo nie obraziłam, a jak cie to wkurza, to pewnie twój "Wacek" by chciał a ty nic :):) i to wcale nie musi być ku restwo, czyż nie?
Ty pewnie, ino nogi na za piętnaście trzecia :):)
Przepiękny 2013-12-19 17:20:13
Fibi jest po prostu wielowymiarowa :-) ...czyli ma bogate wnętrze :-) o wyobraźni nie wspominając.
ana 2013-12-19 17:16:36
Pseudonim: Fibi 2013-12-17 13:17:37

Nie ma Świąt Bożego Narodzenia bez Chrystusa, Nie ma życia bez Łaski.
Światełka są dopełnieniem naszej radości, na Przyjście Dzieciątka.
PS
Miałam kiedyś szczęście gościć u siebie Światełko Betlejemskie.

Światełko Betlejemskie u takiej SZFINI???.....chyba to latarka była:D...i czekasz na Dzieciątko???
Widać Fibi że Ty lubisz odgryzać....nie śmiej się tak bo widać że masz "to" między zębami.....:D
Fibi 2013-12-19 17:03:57
Dzięki za radę....:);) ale wygodniej w pion...nie...:P
uorcyk 2013-12-19 16:46:20
mimo wszystko, trzymaj poziom kochaneńka !
Fibi 2013-12-19 16:40:33
@Uorcyk
Dobrze, że dałaś rady :) bo się już martwiłam.... cieszę się, .że " połknęłaś" :):)
uorcyk 2013-12-19 16:22:28
Cyt: Pseudonim: Fibi 2013-12-19 16:00:51
@ana
Jak on cię "opryska"..... zanim odgryziesz....się ;) to prędzej się udławisz, bo nie zdążysz połknąć

?? poziom kultury spod latarni ??
Fibi 2013-12-19 16:17:01
@Aborygen
Pienisz się, ale Ty też na dzień dobry dostałeś od Młodej kopa,..... :) chociaż napisałeś poprawnie.?
Kopytko ma twarde, tylko trochę nie podkute. :) łorcykiem nie podkujesz ino dłutkiem i młotkiem :):)
PS
Dopiero drugi wpis został :) Czyli " babka, nie babka wy pier da lać":D
Fibi 2013-12-19 16:00:51
@ana
Jak on cię "opryska"..... zanim odgryziesz....się ;) to prędzej się udławisz, bo nie zdążysz połknąć
ana 2013-12-19 14:56:10
@Mordo t.m .....acha.....ale ten "wieprz" jak ją nazywasz jest moją koleżanką......i spróbuj mnie tylko
"opryskać" to Ci zostanie żyłodół po jaszczurze.....:D
Abeto 2013-12-19 14:31:14
Dzisiejszy dzień pokazuje pogodę na lipiec.Niestety rano niebo było czerwone i pełno chmur zwanych"świrówkami" to się udzieliło mordzie.
Mordo ty moja 2013-12-19 14:22:39
Ana, tak się skończyło, że dorotka przez zdecydowaną większość forum została olana ciepłym moczem. Zauważ, że wszyscy, z kim się spoufala ten wieprz, są olewani. to samo ma choćby nawet i Kalata.
Mordo ty moja 2013-12-19 14:19:08
Czerrska, licz się ze słowami, i uważaj, żeby ktoś z ciebie nie zrobił kaleki, wieprzu nieświerzy.
uorcyk 2013-12-19 13:45:24
A moim zdaniem @Morda jest kaleką emocjonalnym. Dopiero po chamskiej nawalance i zgnojeniu przeciwnika jego Ego rosnie i to tym bardziej im bardziej os_ ra rozmowce...
ana 2013-12-19 12:02:08
"Uorcyka proszę, aby nie brała w kuratelę przyszłej Pani psycholog, bo może się to dla niej skończyć tak, jak dla blogerki z Canady, DorotyK (tej od dżefa). "
MORDO...a jak się skończyło???....nie mów, że brałeś w tym udział.....?
ana 2013-12-19 11:53:49
Uorcyk.....dawni hejterzy to siedzieli na płotach i wykrzykiwali obelgi pod adresem innych....teraz poszli z postępem i rozdzierają pyski waląc w klawiaturę......:D
Aborygen 2013-12-19 11:49:33
Mordo ty moja

następna paszcza się otwarła .

Czyżby halny się zbliżał ?
Mordo ty moja 2013-12-19 10:26:46
Ja też czytałem, i niczego niestosownego się nie dopatrzyłem. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jedni siedzą na Furmanowej, inni na Zwierzynieckiej, i tyle.
Uorcyka proszę, aby nie brała w kuratelę przyszłej Pani psycholog, bo może się to dla niej skończyć tak, jak dla blogerki z Canady, DorotyK (tej od dżefa).
Beaciu, zrozum że wreszcie, że na psychologii znasz się tak samo, jak na przepowiadaniu frontów z chmur.!
Aborygen 2013-12-19 09:40:12
Szymszel

nie powinno być ci do śmiechu , twój wpis i moją ripostę przeczytała między innymi Fibi .

Polecam wpis poniżej .

Także nie wmawiaj mi nieumiejętność czytania ze zrozumieniem .

Dałeś D....y .i koniec .


Pozdrawiam
Szymszel 2013-12-19 09:19:09
Hahahaha, ja ani słowem o niepełnosprawności Kalato nie pisałem.
Pisałem natomiast o grafomanstwie i nowej blogerce mesjaszu.
Ani słowem nie poruszyłem tematu inwalidztwa.
Nie umiesz czytać ze zrozumieniem?
Najpierw przeczytaj A potem się odnos do komentarza. Kpw?
Aborygen 2013-12-19 08:41:41
Mimo cenzury pozwolę sobie na ponowienie usuniętego wpisu :

Szymszel

czasami , to nie powinieneś się odzywać . Było by naprawdę lepiej .

Niepełnosprawni są częścią WSPÓLNEGO społeczeństwa , Ale jak widać przyjacielu NIE JESTEŚ w stanie tego zrozumieć .

Widać że nie miałeś nigdy do czynienia z osobami niepełnosprawnymi .

Mam znajomego który ledwo chodzi , jest elektronikiem- programistą i już w połowie lat 90 był jednym z niewielu posiadających certyfikację Microsoftu .
Niepełnosprawny GENIUSZ .

Szymszel
Takie są skutki - posiadania małego, zakutego móżdżku .


Pozdrawiam
Fibi 2013-12-19 08:06:23
@Szymszel
Wiesz mnie się też zdaje a raczej jestem pewna. :) To ,że ty trochę uszczypnąłeś mogło trochę zaboleć, ale była ładna riposta @Aborygena ? i tego nie rozumiem. ?
Przecież autorka nie pisze o litości, tylko chce być traktowana całkiem normalnie.
Ty jej tą normalność zapewniłeś :):) Jako przyszła psycholog powinna przewidzieć takie reakcje a nawet zdiagnozować taką przypadłość :):)
uorcyk 2013-12-19 07:48:43
Szymszel dostał czkawki :D
PS." kupse" okulary ...
Szymszel 2013-12-19 07:29:36
Wydawało mi się ze był tu mój post. No trudno
Witamy na forum kolejną mentorke od pouczania.
Razem jest już ich pięć z panią prezes na czele i polskojezycznym blogerem
Szymszel 2013-12-19 07:28:12
Wydawało mi się ze był tu mój post. No trudno
Witamy na forum kolejną mentorem od pożyczania.
Razem jest już ich pięć z panią prezes na czele i polskojezycznym blogerem
uorcyk 2013-12-19 00:32:01
I jeszcze dodam, ze ciesze się, ze na Forum zawita przyszły psycholog. Moze bedzie Pani mogła zdiagnozowac naszych "hejterów" ?
:D
uorcyk 2013-12-19 00:28:55
I ja witam na forum :)
PS. mnie sie wydaje ze ludzie nie wiedzą do końca jak sie zachować wobec osob niepełnosprawnych. Dylemat: pomagać - czy nie pomagać , oferowac pomoc czy nie .... ??
Mordo ty moja 2013-12-18 22:51:35
„Czy niepełnosprawny może być NORMALNY? Czy może być kolegą, przyjacielem, żoną, mężem lub kochanką? "

Cóż za pytanie. To rzecz oczywista,że tak, Pani Olu! Mnie tylko jedno denerwuje, jak środowiska poprawne politycznie na siłę mi udowadniają, że niepełnosprawny jest... pełnosprawny. I tylko tyle. Pozdrawiam.
Fibi 2013-12-18 22:47:20
Witaj
Fajnie,że jesteś pewną siebie dziewczyną i wiesz czego oczekujesz od życia .
Mimo że los Cię doświadczył to masz w sobie więcej radości i pogody ducha niż nie jeden sprawny, który jest wiecznie niezadowolony.
PS
Swoim wpisem pokazujesz,że każdy człowiek ma prawo do życia i nikomu nie wolno go odbierać.
Pozdrawiam serdecznie
 • PRACA | dam
  Hotel Górski Kalatówki szuka na stałe do pracy kucharza (oferta z zamieszkaniem na miejscu)
  Tel.: 604 471 543, 696 800 340
  E-mail: biuro@kalatowki.pl
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  TEATR im. STANISŁAWA IGNACEGO WITKIEWICZA W ZAKOPANEM poszukuje do pracy na pełny etat TECHNIKA TEATRALNEGO z umiejętnościami szycia i charakteryzacji. Mile widziane zamiłowanie do sztuki teatralnej. Oferty prosimy przesyłać do dnia 05.03.2020 r. na adres: dorotaj@witkacy.pl, w temacie prosimy wpisać "oferta pracy". Rozstrzygnięcie naboru nastąpi do dnia 15.03.2020 r.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam drewno opałowe okrajki tartaczne cena 50 zł metr więcej informacji udzielę telefonicznie
  Tel.: 883454883
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni KUCHARKĘ i POKOJOWĄ. Tel. 608 088 017,
  E-mail: ksiegowosc@projinwest.pl
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, STANY SUROWE. 512 974 806.
 • MOTORYZACJA | inne
  GARAŻ W CENTRUM ZAKOPANEGO. Do wynajęcia garaż ul. Gimnazjalna 8a. Murowany, woda i prąd elektryczny. Brama garażowa otwierana na pilota.
  Tel.: 18 20 66 868, 606 68 36 61.
 • PRACA | dam
  Przyjmę Na Wylewki Maszynowe!
  Tel.: 573035958
 • POŻYCZKI
  KREDYT NA OŚWIADCZENIE RÓWNIEŻ DLA : -ROLNIKÓW, -RENCISTÓW, -EMERYTÓW, -OSÓB PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ. UPROSZCZONE PROCEDURY!!! T-18 542 40 56.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  URSUS C-360, 3P. 502 658 638
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam HYUNDAI I30, 2015r, 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM BUKMANKĘ NA 2 KONIE. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC 7000mkw w Zakopanem oraz DOM - NA MAGAZYN, HALA. 502 658 638
 • TŁUMACZENIA
  Tłumaczenia streszczeń prac: mgr, lic, dr lub prac i art naukowych na język angielski. Kontakt:
  E-mail: translations.incontext@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE -
  Tel.: 601 793 866,
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka TANGARA IP Sp. z o.o zatrudni na stanowisko: SPECJALISTA DS. KONTROLI I ADMINISTRACJI. Miejsce pracy: Zakopane. OPIS STANOWISKA: - Prowadzenie rejestru umów, - Kontrola realizacji zawartych umów, - Kontrola czasu pracy pracowników, - Kontrola kas zakładowych i magazynów, - Inwentaryzacje, - Kontrola prawidłowości procesu sprzedaży, - Sporządzanie zestawień i raportów na potrzeby Zarządu, - Opracowywanie harmonogramów i procedur wewnętrznych. OD KANDYDATÓW OCZEKUJEMY: - Wykształcenie wyższe lub średnie, - znajomość pakietu MS Office (Word, Excel, PowerPoint), - Bardzo dobra organizacja pracy i samodzielność w działaniu, - Zdolność analitycznego myślenia, - Staranność i skrupulatność. OFERUJEMY: - Umowę o pracę na pełny etat, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole, - Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "TANGARA_0320". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem w związku z otwarciem nowego Internatu zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Tel.: 725 300 095, e-mail:
  E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
 • USŁUGI | budowlane
  INSTALACJE ELEKTRYCZNE - FIRMA - ZAKOPANE/PODHALE -
  Tel.: 530 280 979
 • PRACA | dam
  Osada Gubałówka (okolice Dzianisza) oraz Willa Jarosta(Zakopane) zatrudni Panie do sprzątania apartamentów, atrakcyjne wynagrodzenie.
  Tel.: 789 077 300,782 555 900
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ DO PRACY W KUCHNI (POMOC KUCHENNA, WYDAWANIE POSIŁKÓW). Praca stała, z możliwością noclegu 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO, na stałe - SUCHE - BIAŁY DUNAJEC - umowa o pracę. Elastyczny grafik.
  Tel.: 606 751 351.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • PRACA | dam
  STUDIO PAZNOKCI W NOWYM TARGU zatrudni na etat -
  Tel.: 696 01 22 00
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: BARMANA/-KĘ (17 zł/godz.), KELNERA/-KĘ (12 zł/godz.) z doświadczeniem. 533 226 109
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWUOBIEKTOWY ATRAKCYJNY PENSJONAT w Kościelisku -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  KOMFORTOWY APARTAMENT W KRAKOWIE, okolice Wawelu, Bulwarów Wiślanych -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SKUP SAMOCHODOW Każda Marka Osobowe Busy. Darmowy dojazd na całym Podhalu! Najlepsze ceny!
  Tel.: 512700770
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: BARMANA/-KĘ (17 zł/godz.), KELNERA/-KĘ (12 zł/godz.) z doświadczeniem. 533 226 109
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo, TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY ORAZ MŁODYCH DO PRZYUCZENIA W ZAWODZIE - TYNKARZ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2020-02-21 01:00 Dołącz do zespołu KFC Poronin 2020-02-20 22:13 Ultramaraton Babia Góra 2020 2020-02-20 21:34 W piątek krótki powrót zimy, w weekend znowu odwilż 2020-02-20 20:54 OSM Radomsko likwiduje nowotarską mleczarnię - powiat przyjmuje rezolucję 2020-02-20 20:30 Impreza jakiej jeszcze nie było! 2020-02-20 20:09 Biały miś, roztańczona góralka i zbójnicy 2020-02-20 19:35 Ciemności na Piłsudskiego 1 2020-02-20 19:14 Snowboardowy freestyle przy hotelu Imperial w Zakopanem (WIDEO) 2020-02-20 18:17 Oksza przed remontem 2020-02-20 17:20 Szkoci na początek "Dudaskiego tłustego czwartku" w Zakopanem (WIDEO) 1 2020-02-20 16:24 Szkoły tylko dla tradycyjnych wartości - powiat przyjął kontrowersyjne przepisy 11 2020-02-20 15:23 Informacja o płatnym parkingu bez wiedzy i zgody miasta. Zgłaszają sprawę na policję (WIDEO) 5 2020-02-20 14:54 Komisariat rośnie 2020-02-20 14:04 Zadbaj o bezpieczeństwo prawne i podatkowe twojego biznesu 2020-02-20 13:52 Tatry z Adriatykiem 2020-02-20 12:58 23 lata temu zginął Maciej Rysula 1 2020-02-20 12:51 Poranne zderzenie w Jabłonce 2020-02-20 12:15 Po jednej stronie parking płatny, po drugiej darmowy. Znaki wprowadzają w błąd (WIDEO) 5 2020-02-20 11:21 Kontrolują czy kierowcy zapłacili za miejskie parkingi 6 2020-02-20 10:37 Bar na bulwarach 1 2020-02-20 09:53 Jak ostatki to na charytatywnym balu dla Danielka 2020-02-20 09:17 Było za ślisko - jechali za szybko na łuku drogi 2020-02-20 08:30 Tłusty czwartek. Nierówna walka tradycji z kaloriami 9 2020-02-20 07:00 Katarzyna, Wiktoria i Klara 2 2020-02-19 23:26 Odrobina świeżego śniegu 1 2020-02-19 21:28 Dzień Górala doczekał się jubileuszu. Marusynianki z kolejną premierą 2020-02-19 21:11 Autostopem przez Iran - kolejne spotkanie z cyklu „MOK na walizkach” 2020-02-19 20:32 Zakopane będzie miało dwa nowe miejskie autobusy 17 2020-02-19 19:37 Minister osiadł w Zdroju 2020-02-19 18:28 Koty w dobrych rękach 5 2020-02-19 17:38 Krokusy kontra miejski plan zagospodarowania (WIDEO) 4 2020-02-19 17:13 Droga przez Brzegi. Przecież tędy nie da się przejechać 21 2020-02-19 16:30 Śniegu coraz mniej, kumoterki odwołane 2 2020-02-19 15:23 Na stokach wciąż wielu narciarzy, tak jest teraz w Witowie 2020-02-19 14:36 Zakopiańczyk znalazł pod Gubałówką portfel. W środku było 7 tysięcy 11 2020-02-19 13:52 Ksiądz oskarżony o molestowanie dzieci stanął przed sądem w Nowym Targu 32 2020-02-19 13:30 Parafia ukarana grzywną za banery na płocie 4 2020-02-19 12:29 Śledztwo w sprawie największej afery korupcyjnej na Podhalu znowu przedłużone 1 2020-02-19 11:59 Pracowite dni policjantów na stokach 11 2020-02-19 11:38 Ślizgawica pod reglami 2020-02-19 11:00 Pożyczki online bez tajemnic 2020-02-19 10:28 Pochmurne Tatry o poranku. W najbliższych dniach trochę wiosny, trochę zimy (WIDEO) 2020-02-19 09:08 Kolizja na Stachówce - 2 osoby poszkodowane 2020-02-19 08:40 Artyści - oboiści 2020-02-19 08:00 Festiwal Biegów Alpejskich. Trwają zapisy 2020-02-19 07:20 Zderzenie aut dostawczych w Szaflarach 2020-02-18 22:19 Wydawcy w kajakach (WIDEO) 2020-02-18 21:28 Przygarnij psa 2020-02-18 20:26 Nowa strona internetowa gminy 8 2020-02-18 19:23 Odsłonięta "Limba" 5
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-02-20 22:13 1. Jesteście beznadziejni i jedzcie to biedronkowe badziewie za 0,29 gr. Zapewne jakościowo nie równa się temu od Pana Ż. A jak nie mam nie idę a miałczę D tygooodniika, może warto rozważyć wizyty w kuchni Brata Alberta 2020-02-20 21:59 2. W Polsce nie ma żadnej kontroli i norm. Liczy się tylko robienie pieniędzy. Zastanawiam się poco PIP, Sanepid, PIH. Nawet nie wiesz czy Twoje dziecko uczy religi ksiądz pedofil przywieziony z innej parafii. Taka jest przejrzystość państwa. 2020-02-20 21:49 3. Do Tadek "Wiadomo Biedroń jest z deklarowanym gejem a co będzie jeżeli ksiądz który uczy religii okaże się gejem, czy dyrektor poinformuje rodziców." Co będzie? To się też może okazać.... Ty sobie przeczytaj artykuł A. Sowy w: Polityka(ostatni numer) pt. "To kiła mój miły" I o tym dysputujcie. Typowy pacjent przychodni - to wiek 20-44 lata, nie bezdomny, nie alkoholik, nie prostytutka ale młody mężczyzna z wyższym wykształceniem z tzw. grupy MSM, czyli uprawiający seks z mężczyznami, o orientacji homoseksualnej lub biseksualnej. Nawet o tym nie wie kiedy przychodzi niby z alergią, czy wysypką tu i tam. Na to uczulajcie, nie ważne czy to ksiądz czy super man. Tymi swoimi wypocinami ogłupiacie tez tutaj dzieci i młodzież. 2020-02-20 21:47 4. Moim zdaniem - odpowiadając na pytanie z tytułu - człowiek, który postawił nie legalnie naczepę udającą wypożyczalnię bez wątpienia w jakimś stopniu przyczynił się do tragicznego wypadku. Z drugiej jednak strony nie jest tak jak w którejś z relacji video, naczelny JJ mówił, że na Podhalu prawo budowlane się nie przyjęło. Oprócz prawa które obowiązuje wszystkich równo jest jeszcze pojecie egzekucji prawa i tu odpowiedzialne instytucje i osoby (tzw. nadzór budowlany) wykazały sie całkowitą nie skutecznością i brakiem działania a więc w jakiejś części są również odpowiedzialne za to tragiczne zdarzenie. 2020-02-20 21:30 5. @do czapki. Powiat nowotarski. Wszystkie te lgbete są przede wszystkim w jednej korporacji i tam siedzą cicho i się mająnieźle majac kontakt z dziećmi. 2020-02-20 21:05 6. Więc teraz będziemy mogli zakazać propagowania przez księży kłamstw i ogłupiania dzieci ? Będziemy mogli zakazać wstępu pod każdym względem księży i innych osób którzy wiedzieli o pedofilii księdza z Grywaldu? Czyli większości przedstawicieli kościoła z regionu. Brawo. Wreszcie skończy się w szkołach propagowanie złej sekty kościoła rzymskokatolickiego. 2020-02-20 20:36 7. @do czapki. Najważniejsze, że tvp Cibie informuje. I oczywiście mówią prawdę.... samą prawdę.... i tylko prawdę. Zaprawdę powiadam Ci. ???? 2020-02-20 20:12 8. I czujemy się bezpieczniej, więcej takich deklaracji, więcej! Dziękujemy radzie mędrców! Duma nas rozpiera! Wierzymy, że wdzięczni mieszkańcy powiatu docenią te heroiczne starania. Z takim przeciwnikiem się zmagać (tak przebiegłym i starannie zamaskowanym) to wszak nie przelewki! Podhale było, jest i pozostanie wzorem dla Polski, Europy i świata. 2020-02-20 19:59 9. Nie ma czym poświecić, nie ma jak dojechać, nie ma się czym umyć i nawet nie ma się jak załatwić - to Zakopane przyszłości! Radzę się po prostu przyzwyczaić skoro nie ma umiaru w budowaniu. 2020-02-20 19:58 10. @tadek a co będzie jak zdeklarowany gej i nauczyciel wuefu zarazem okaże sie pedofilem? Biedroń poleci z tym do TVN Sekielskiego i wyborczej? @vivat celibat, zapomniałeś o wartościach np w pewnym poznańskim chórze czy słupskim magistracie? No tak, redaktorzy z Czerskiej o tym nie piszą, w TVN tez cisza.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

FILMY TP

Bojcorka