Reklama

2012-02-19 11:51:54

Lawina w Tatrach. Obie narciarki odkopane. Jedna przytomna, stan drugiej bardzo ciężki

Lawina w Dolinie Goryczkowej. Pod śniegiem znalazły się dwie narciarki. Pierwsza szybko odkopana przez ratownika z Kasprowego Wierchu trafiła do szpitala. Po kilkunastu minutach odkopano drugą. Nie dawała oznak życia. Później odzyskała tętno, lekarze cały czas walczą o jej życie.

Lawina zeszła w okolicach Dol. Goryczkowej, niedaleko Świńskiego Kotła, w rejonie Żlebu Marcinowskich. Szlakiem narciarskim łączącym Goryczkową z Kondratową na nartach ski-turowych szły trzy osoby - dwie kobiety i jeden mężczyzna. Kobiety znalazły się pod śniegiem.

Mężczyzna sam wydostał się spod śniegu i razem z ratownikiem TOPR z Kasprowego Wierchu odkopał  pierwszą z kobiet. Pod śniegiem straciła przytomność, ale później ją odzyskała. Śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

- Po kilkunastu minutach udało się odkopać drugą z zasypanych. Nie dawała oznak życia. Rozpoczęliśmy jej reanimację. W takim stanie została przetransportowana do szpitala i przekazana ekipie specjalistycznej karetki pogotowia - powiedział na lądowisku śmigłowca Marcin Firczyk, ratownik  TOPR. Lekarze cały czas walczą o jej życie. Kobieta odzyskała tętno, ale nie jest przytomna.

W akcji brało udział przeszło 20 ratowników TOPR. W Tatrach wieje dziś silny wiatr. Zatrzymał on kolejki w rejonie Kasprowego. Wzrosła temperatura. Nie kursuje kolejka linowa na Kasprowy. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

W rejonie Żlebu Marcinowskich przebiega nartostrada w stronę Hali Kondratowej. W 1956 r. żlebem zeszła lawina, która na Niżnej Goryczkowej Równi zabiła pięć osób, w tym gospodarzy znajdującego się tam wtedy schroniska.

p

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
uorcyk 2012-02-23 11:57:24
a co? wolałabys odwrotnie? bo nie rozumiempo co te szczególy?
zona toprowca 2012-02-23 01:01:03
Ktos pytal,czy byly z Z-nego,nie z W-wy,matka i corka,corka zyje niestety matka nie,a ksiaze w Austrii jezdzil poza trasami
uorcyk 2012-02-21 22:31:29
jak plecak to antylawinowy , zeby byc w temacie ;P
Jane 2012-02-21 22:27:29
Bez przesady, kulawy marianie ;)
kulawy marian 2012-02-20 23:14:39
Kazdy kto na tym forum kwestjonuje wykłady pani prof.Jane jest turystycznym głąbem i powinien nosić plecka za panią Jane wten sposób czegoś by się nauczył.......
Max 2012-02-20 20:47:21
Jane - w zasadzie masz rację, ale tylko w zasadzie. Miała byś rację gdyby to nieszczęście zdarzyło się w trudnym miejscu, przy podchodzeniu żlebem - ale nie na prostej nartostradzie (zakładam że nie pchali się w ten żleb) na której w zasadzie nic nie powinno się stać. Ja nawet nie dziwię się że nie mieli PIEPSów (choć już RECCO mogli mieć - nawet na Kasprowym nie zaszkodzi)
A swoją drogą wiecie którędy dokładnie szli - normalną nartostradą do góry czy tą FIS II ?
Max 2012-02-20 16:53:55
Jane - w zasadzie masz rację, ale tylko w zasadzie. Miała byś rację gdyby to nieszczęście zdarzyło się w trudnym miejscu, przy podchodzeniu żlebem - ale nie na prostej nartostradzie (zakładam że nie pchali się w ten żleb) na której w zasadzie nic nie powinno się stać. Ja nawet nie dziwię się że nie mieli PIEPSów (choć już RECCO mogli mieć - nawet na Kasprowym nie zaszkodzi)
A swoją drogą wiecie którędy dokładnie szli - normalną nartostradą do góry czy tą FIS II ?
gazda1 2012-02-20 12:51:58
Przykre, pozostaje modlitwa by wróciła do nas ...
uorcyk 2012-02-20 11:40:24
nie mieli nawet Recco, stad trudno bylo jedna odkopac ..i to z osobe z Zakopanego a nie znad morza, czyli powinna miec elementarna wiedzę, ot chocby sluchajac opoeiesci innych czy czytajac TP?
gazda1 2012-02-20 11:07:26
Ignorancja czy brak elementarnej wiedzy na temat zagrożeń ?
Jane 2012-02-20 11:00:15
Goryczkowa: 3SZL + ocieplenie + porywisty wiatr. Wnioski: oczywiste.
Rysy [1,5 tyg temu]: 8 osób w zwartej grupie sunące do góry \"ławą\" pomimo 2SZL. Nic nie zrobili sobie z uwag o konieczności zachowania odstępów. Tzn. zrobili - wyśmiali mnie. Komentarz: Może ktoś ma ambicję do odnalezienia się na wiosnę w stawie, ale ja nie.
Murowaniec [dwa tyg temu]: Zapytałam stacjonującego tam ratownika TOPR [ok 18:00] ile osób w ciągu dnia zapytało go o warunki śniegowe panujące na wielu popularnych w tamtym rejonie zimowych trasach podejściowych na okoliczne szczyty. Odpowiedź: \"ANI JEDNA\". Aż tylu mamy wysoko kwalifikowanych taterników w kraju? Dodam tylko, że tego dnia w tamtym rejonie były tłumy. Duża część była krótko mówiąc \"nieprzygotowana\" ani ubiorem, ani sprzętowo. Po co na siłę szukali guza? Kiedy skończy się myślenie: \"wypadek w górach? - mnie to nie dotyczy\".
Wnioski: góry są dla ludzi. TOPR jeszcze bardziej to uściślił na swoich plakatach: dla ludzi \"rozważnych\". W Alpach przy 3SZL za samo wywołanie lawiny, nawet takiej, w której nie ma poszkodowanych czy ofiar śmiertelnych, jest rachunek w wysokości do 1000E. Niestety, u nas góry zimą stały się \"zabawą\" i fanaberią wielu niedoświadczonych turystów z syndromem Supermana. Bo czego się nie zrobi dla zdjęć na FaceBooku czy zachwytu otoczenia? Cóż, czasami koszty wyjścia zimą w góry są wyższe niż tylko to, co trzeba zapłacić za raki i czekan.
Ja bym nie chciała zamykania Tatr na zimę. Chciałabym, żeby ludzie tam wychodzący umieli rozpoznać panujące warunki, wyciągać wnioski i podejmować wobec pewnych żelaznych faktów decyzje, które chybione mogą kosztować życie ich, innych ludzi oraz ratowników. Bo wypadki się zdarzają. Ale wypadki, a świadome pchanie się w ryzykowną sytuację [także z niewiedzy, ale w tym akurat przypadku niewiedza nie jest usprawiedliwieniem] to jednak dwie różne rzeczy. Bo najgorsza jest ignorancja i myślenie typu: \"jakoś to będzie\".
Dlatego życzę wszystkim rozwagi i brania udziału w szkoleniach zimowych, które bardzo poszerzają horyzonty myślowe ad poruszania się po górach w warunkach zimowych.
Wybaczcie, że tak uogólniłam w temacie ski-tourowców. Cieszę się bardzo, że są żywi.
górfanka 2012-02-20 09:55:26
\"czyli?\" - Jeśli to były narciarki skitourowe, to niepotrzebna im kolejka, bo weszły tam bez jej pomocy, na nartach (na fokach). A ratownik TOPR dyżuruje na Kasprowym niezależnie od kursowania kolejki, nic więc dziwnego, że był w pobliżu.
czyli? 2012-02-19 21:54:10
\"dwie kobiety i jeden mężczyzna. Kobiety znalazły się pod śniegiem.\"
\"Mężczyzna sam wydostał się spod śniegu i razem z ratownikiem TOPR z Kasprowego Wierchu odkopał pierwszą z kobiet.\"
\"Po kilkunastu minutach udało się odkopać drugą z zasypanych.\"
to z powyższego tekstu.
ale gdzie indziej piszą:
\"Odkopane spod lawiny kobiety to narciarski skiturowe. Towarzyszył im mężczyzna, który uniknął porwania przez lawinę i powiadomił ratowników o wypadku.\"
ale dalej:
\"Na miejscu wypadku znajdował się ratownik TOPR, który szybko podjął akcję ratunkową.\"
czy ratownik topr, który znajdował się na miejscu i mężczyzna towarzyszący kobietom to ta sama osoba? jeśli nie to skąd \"znajdował się na miejscu\"?
\"Drugą kobietę wydobyto spod śniegu dopiero po niemal godzinie.\"
czyli nie po kilkunastu minutach?
czemu tyle różnic?
no i skąd oni tam skoro nie kursował kolejka na Kasprowy?
czyli - jak to było?
Masło 2012-02-19 20:18:39
No cóż, jak to mówią:
\"Jest ryzyko, jest zabawa, raz jest gleba, raz jest sława\"
Maciejek 2012-02-19 19:32:11
Z załączonego zdjęcia wynika, że skiturowcy poruszali się po dawnej trasie FIS II, a z tego żlebu, w latach pięćdziesiątych, zeszła potężna lawina (smoistnie), która zniszczyła schronisko na Goryczkowej, grzebiąc pod zwałami śniegu gospodarzy schroniska i odpoczywający tam patrol Wojsk Ochrony Pogranicza. Według ówczesnych opinii schronisko stało w miejscu całkowicie bezpiecznym.
uorcyk 2012-02-19 19:02:49
akurat nie z potworami ...ale mialam inne wazne zajecia :P
Yo 2012-02-19 19:00:06
Oooo,uorcyk już powróciła z wycieczki ze swoimi potworami.Witamy,witamy...:-)
uorcyk 2012-02-19 18:57:54
do komendatora: owszem, nie da sie w 100% zagrozen ale mozna je minimalizowac ...zatem budowac czy nie zabezpieczenia jest kwestia odpowiedzialnosci organizatora ...a co do warunkow, sami wiecie, było lodowato , snieg sie zsiadł a na to posypało swiezym, niezwiazanym sniegiem. Dzisiaj jest pierwszy dzien z temperatura powyzej zera zatem lawina była kwestia czasu ....i miejsca ...
mozna było o takim zagrozeniu mysleć, ale ludzie maja rozne motywacje czy uzaleznienia od gór i jesli cos postanowią to ciezko im z czegos zrezygnowac ...
KasiaK 2012-02-19 17:34:37
Skitouring to raczej nie koniecznie po trasach ogólnie turystycznych....
zyntyca 2012-02-19 17:33:42
A na ulicę na której zginęło multum ludzi wychodzi się jak krowa na pastwisko ....góry sa niebezpieczne dla tych, którzy je lekcewarzą, z niewidzy lub z rutyny..na jedno wychodzi na bambusie
komendator 2012-02-19 17:07:13
A holenderski następca tronu to miał wypadek z lawiną chyba w Austrii? Na zabezpieczonej trasie?
To tyle, bo mnie pierwszy komentarz wszechwiedzącej, wszechkomentatorki, wszechpolki zdenerwował :)
komendator 2012-02-19 16:46:01
Mimo wszystko zawsze jak tam przechodziłem to się bałem, a w grupie robiliśmy odstępy. A w takich warunkach jak dzisiaj nie poszedłbym za żadne skarby...ale to się łatwo sprzed komputera pisze.
P.S.pod Małym Kościelcem też się boję i uważam, mimo tego, że w ciągu 100 lat zginęło tam \'tylko\" dwoje ludzi.
zyntyca 2012-02-19 16:38:15
komentator, sam sobie odpowiedziałeś, 1956 i dzisiaj to 56 lat. Chciałbym zobaczyć ulicę na której od 56 lat nie było wypadku !!! Nie przesadzajcie z potępieniami.
komendator 2012-02-19 15:59:34
Wszystkie szlaki są ogólnie dostępne bo po polskiej stronie nikt ich nie zaamyka. Akurat ten szlak narciarski chociaż przebiega blisko utrzymywanych tras narciarskich nie jest najbezpieczniejszy - vide rok 56 i teraz a kto tam był to wie jakie tam są nachylenia i ekspozycje. W Alpach mimo zachwytów uorcyka też giną ludzie w lawinach i to nawet na tych bezpiecznych, zabezpieczonych trasach a wbrew pozorom takie zabezpieczenia zwalniają różnych łorcyków z myślenia!
abdul 2012-02-19 15:55:38
Szły szlakiem, a szlaków się nawet na Słowacji nie zabezpiecza przed lawinami, bo trzeba by całe góry obstawić takimi ślicznymi zaporami jak pod Łomnicą, lub zbombardować, jak na Zverovce. Takie harce wyczynia się tylko na niektórych tłumnie odwiedzanych trasach przy kolejkach. Jeszcze parę lat temu TPN zamykał ten szlak przy 3 st. lawinowym, dziś każdy sam wybiera, czy chce żyć....
uorcyk 2012-02-19 15:46:39
czy to zakopianki??
uorcyk 2012-02-19 15:41:43
tam myslalam ze na skitourach szły ...
kulawy marian 2012-02-19 15:26:56
Moze lawina zeszła samoistnie ale ryzykanctwo narciaży było skrajne......żadne komunikaty lawinowe nie zwalnią ze zdrowego rozsądku.....RIP
etam 2012-02-19 14:34:01
Turysta! Czy ty wiesz co znaczy 3 st. zagrożenia lawinowego? Wzrost temperatury, porywisty wiatr? Właśnie dlatego grupka powinna najpierw rozeznać bezpieczeństwo! Tam już był wypadek w latach 50\'tych pamiętam, że zmiotło schronisko całe!
beztthug 2012-02-19 13:54:39
zgadzam się z komentarzem Turysty. Stado sensatów bez wrażliwości. Góry są dla ludzi. A że są niebezpieczne- o tym chyba każdy wie!!
Trzymam kciuki, żeby tym dziewczynom nic się nie stało!!!
turysta13 2012-02-19 13:41:37
ale podobno narciarki szły szlakiem narciarskim ogólnodostępny i wcale nie zbaczały poza trasę i po prostu miały pecha, że akurat zeszła lawina. A że trasa była zamknięta, to pewnie z powodu silnego wiatru który uniemożliwia uruchomienie wyciągów, wiec gdyby nie wiało to pewnie trasy byłyby otwarte. turystki pewnie szły na fokach, po popularnej trasie, nie pchały się gdzieś wysoko. więc gdzie tu mowa o nieodpowiedzialności, Ludziom którzy tylko siedzą przed komputerem łatwo się wypowiadać i krytykować i pewnie nawet nie mieli nic wspólnego z górami. bo oczywiście trzeba rozsądnie chodzić ale w tym przypadku nie można powiedzieć o braku rozsądku turystek.
KasiaK 2012-02-19 12:45:18
Ponoc kolejki były zamkniete......Ja nie wiem po co ludzie tak ryzykuja bo jak dla adrenaliny to w końcu ją poczuły....
Mini 2012-02-19 12:43:30
Nie zwalajcie znowu winy na kogos innego. Wystarczylo nie jechac poza nartostrade. Tatry to nie Alpy. To raz. A Tatry w okolicach Zverovki sa akurat bardzo lawiniaste. Co nie znaczy ze nalezy ingerowac w nature akurat tam, gdzie szlaki sa zamkniete zima. W slowackich tatrach panuja jednak jeszcze komunistyczne przyzwyczajenia.
franio 2012-02-19 12:42:35
jeżdzić tam gdzie bezpiecznie , przecież ten nasz Kasprowy to relikt z epoki Gierkowskiej , żadnych zbezpieczń,dwie marne kolejki krzesełkowe , aże komuś trzeba extremy to już niema co żałować
uorcyk 2012-02-19 12:35:36
u nas jest na plusie, na moim czujniku +1.1 i snieg sie topi ...
pikus 2012-02-19 12:34:24
na Słowacji też, ostatnio pod zverowka nawet wywolywali lawine by bylo bezpieczniej na stokach narciarskich...ale w Polsce.... po cooo....przeciez to tak zburzy ekologie, że wszystkie zwierzęta przecież uciekną
antoniszpak 2012-02-19 12:34:16
W Tatrach wieje naprawdę mocno, dzis byłem na Kalatówkach. W taką pogodę nie ma sensu pchać się wyżej
uorcyk 2012-02-19 12:24:29
w Austrii to buduja takie \"instalacje\" w miejscach potencjalnie zagrozonych lawinami..u nas jest park i narciarze sa złem koniecznym...
 • PRACA | dam
  Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lipnicy Wielkiej poszukuje do współpracy LEKARZA GINEKOLOGA chętnego do pracy w ramach kontraktu z NFZ. Dobre warunki finansowe, możliwość zakupu USG zgodnie z preferencjami lekarza. Kontakt: 601 409 624.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię SZWACZKĘ do zakładu w Poroninie.tel. 602 393 185
  Tel.: 602
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KRAWCOWE, KRAWCÓW, Nowy Targ. 501 67 25 98.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PRACOWNIKA BUDOWLANEGO. Tel. 601 50 87 36.
 • PRACA | dam
  Praca na sezon zimowy: OBSŁUGA wypożyczalni nart i SERWISANT / SPRZEDAWCA w sklepie sportowym, z możliwością przyuczenia. Białka / Bukowina Tatrzańska. 735 044 055 rhsport@rhsport.pl
  Tel.: 735
 • PRACA | dam
  Kucharz śniadaniowy- Restauracja w Białce Tatrzańskiej Poszukuję osoby na stanowisko kucharz śniadaniowy do restauracji hotelowej w Białce Tatrzańskiej. Praca na pełen etat, wysokie wynagrodzenie. Więcej informacji pod numerem. 518 259 536
  Tel.: 518
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia POKÓJ Z ANEKSEM KUCHENNYM I ŁAZIENKĄ, N. Targ. 787 466 608.
 • PRACA | dam
  Ogólnopolska spółka AMW Rewita przyjmie osoby do pracy w gastronomii w swoim ośrodku w Kościelisku. W chwili obecnej szukamy osób chętnych do pracy na następujące stanowiska: SZEF KUCHNI, ZASTĘPCA SZEFA KUCHNI, KUCHARZ. Oferujemy stałą współpracę, terminową wypłatę wynagrodzenia, a także zakwaterowanie. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 785 925 567. Prosimy o telefony od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14.
 • PRACA | dam
  Ogólnopolska spółka AMW Rewita przyjmie OSOBY DO PRACY W RECEPCJI w swoim ośrodku w Kościelisku. Praca w trybie zmianowym w godzinach 7-19 i 19-7. Oferujemy stałą współpracę, terminową wypłatę wynagrodzenia, a także zakwaterowanie. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 601 953 385. Prosimy o telefony od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI, GROBOWCE. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378
 • PRACA | dam
  MAŁY DREWNIANY PENSJONAT w Zakopanem zatrudni na umowę o pracę PANIĄ DO SPRZĄTANIA I PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. Praca zazwyczaj od 7 do 15. Bez zakwaterowania. 608 353 045.
 • USŁUGI | budowlane
  HYDRAULIK + USŁUGI MINIKOPARKĄ. 516 796 321.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: KUCHARZA/-kę, KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną,całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Karczma w Kościelisku zatrudni POMOC KUCHENNĄ, PANIĄ DO ŚNIADAŃ - 608 301 105.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam GOSPODARSTWO Z PLACAMI BUDOWLANYMI. 18 28 560 24.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy: PIZZERIA. Informacje: 693 319 707
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy: pracowników obsługi i kontroli bramek wejściowych, pracowników obsługi stoku i naśnieżania, obsługę parkingu. Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: BARMANKI I BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE,OSOBY NA ZMYWAK I DO ZBIERANIA NACZYŃ. Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
  Tel.: 693 319 707
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY LUB POJEDYNCZE OSOBY NA TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Pilnie!!! Szukam magazynu do wynajęcia o powierzchni 30-50 m2 i wysokości 3m w Zakopanem, Nowym Targu lub okolicach. Telefon Kontaktowy 660 510 186
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 572 312.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  SKUPUJEMY NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓWKĘ, PODHALE; DOMY, DZIAŁKI MIESZKANIA . 600 404 554.
 • PRACA | dam
  Potrzebny młody PRACOWNIK NA ŻELBETY (możliwość przyuczenia). Praca dobrze płatna. 791 669 932.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • KUPNO
  Kupię STARE DESKI, BELKI KRZESANE, DRZEWO Z ROZBIÓREK I DRZEWO NA PNIU W LESIE oraz LAS. 695 941 783.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PRACOWNIKA DO ZAKŁADU KUŚNIERSKIEGO - GARBARSKIEGO NOWY TARG. PRACA CAŁY ROK. ZATRUDNIĘ KRAWCOWĄ - SZYCIE NA MIEJSCU LUB CHAŁUPNICZO. 601 789 299, 536 740 251.
 • PRACA | dam
  PRACA NIEMCY - dla fachowców z Polski i Ukrainy (MURARZY, TYNKARZY, OGÓLNOBUDOWLANYCH). 0049 176 601 54 957.
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, MALOWANIE. 787 479 002.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLANIE DOMÓW. 787 479 002.
 • USŁUGI | inne
  BEZPŁATNA ZBIÓRKA ZŁOMU. 880 321 013.
 • USŁUGI | budowlane
  RYNNY - DEMONTAŻ, MONTAŻ, OKUCIA BALKONÓW BLACHĄ. 600 998 377.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE kupię. 791 236 577.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  ATRANS TRANSPORT. Poszukujemy KIEROWCY kategorii C+E, z doświadczeniem lub bez. Transport krajowy i międzynarodowy, głównie Rumunia. Jazda pojazdami wyłącznie EURO VI. Współpraca ze spedytorami będącymi dyplomantami jednej z najlepszych uczelni w Polsce. Więcej informacji pod numerem telefonu: 723 555 111.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-11-28 22:00 Strażacy z Bańskiej Niżnej nagrali wandala, który uszkodził ciągnik 2022-11-28 21:15 Jak ten czas leci. Termy Bukovina to już czternastolatek 2022-11-28 20:30 Koziołek Matołek ma już 90 lat, ciągle jest młody i szuka drogi do Pacanowa 2022-11-28 19:30 Pojawiła się konstrukacja bramy przed remontowanym dworcem w Zakopanem 2022-11-28 18:34 Młody zakopiańczyk pędził przez Olczę 131 km na godz. Wysoki mandat i 30 punktów karnych 8 2022-11-28 18:23 Pamiętnik z Pienin 2022-11-28 18:03 Zbawienne światła 2022-11-28 17:00 Zakopane najbardziej popularne na świąteczny wypoczynek 1 2022-11-28 16:51 Akcesoria do obuwia - pasta, krem czy tłuszcz do butów - co wybrać? 2022-11-28 16:13 Szykuje się jarmark bożonarodzeniowy pod Giewontem 1 2022-11-28 16:00 Już przyciągnęli właścicieli autobusów - teraz podnoszą stawki 2022-11-28 15:01 Pijany kierowca uciekał na widok radiowozu, zatrzymano go po pościgu 2 2022-11-28 14:37 Wystarczyły mikołajowe czapeczki i już trudno tego sklepu nie zauważyć 2022-11-28 13:59 Białe szczyty, błękit nieba i kłębiaste obłoki, czyli rzut oka na Tatry z Głodówki (WIDEO) 2 2022-11-28 12:59 Na nowych torach w Szaflarach trwają już próby obciążeniowe 2 2022-11-28 12:00 Żądają odwołania Jacka Kalaty z funkcji przewodniczącego komisji urbanistyki 8 2022-11-28 11:53 Zimowa pielęgnacja włosów - na co zwrócić uwagę? 2022-11-28 11:00 Agnieszka Epler, czyli Lady Kitchen 1 2022-11-28 10:00 Czy Białka wysycha? 6 2022-11-28 08:59 Słonecznie, mroźno, bez opadów, a na tatrzańskich szlakach bardzo ślisko 2022-11-28 08:00 Skąd nasz ród - uroczysty finał projektu Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych 1 2022-11-27 21:40 Romska orkiestra na Krupówkach zmieniła repertuar (WIDEO) 12 2022-11-27 20:51 Artyści z Włoch, Rumunii i Polski wystąpili na Ciągłówce w ramach Erasmusa 2022-11-27 19:59 Przywrócenie głównego dojazdu do uzdrowiska będzie trudniejsze niż się spodziewano 3 2022-11-27 19:16 Co pozostało po filmowacach nad Przełomem Białki? 8 2022-11-27 18:29 To nie budowa, zasadzę tam drzewka 6 2022-11-27 17:30 Opłata targowa idzie w górę! O ile więcej zapłacą handlowcy? 1 2022-11-27 16:45 Pamięci tych, co odeszli, zaduszki w starym kościółku na Pęksowym Brzyzku 2022-11-27 15:57 Czasem warto zajrzeć do Nowego Targu (WIDEO) 5 2022-11-27 15:38 Uważajcie w Rdzawce. Rozpoczęły się powroty z weekendu 2022-11-27 15:22 Zakończyły się poszukiwania 39-letniego mężczyzny w Białce Tatrzańskiej (AKTUALIZACJA) 2022-11-27 15:16 Zagrają dla Maksia w Siwym Dymie, pomóżmy uzbierać pieniądze, w Polsce go nie zoperują 2022-11-27 15:01 Ojciec i wujek przeszli na nogach całą Polskę. Finał akcji pomocy dla Zosi (ZDJĘCIA, WIDEO) 2022-11-27 13:59 Delektujcie się diagonalnym widokiem na Tatry. Wyostrz wzrok i już (WIDEO) 1 2022-11-27 12:59 Turyści wybrali dziś w Zakopanem Krupówki (WIDEO, ZDJĘCIA) 4 2022-11-27 12:21 Druhowie gasili pożar sadzy w kominie 2022-11-27 11:59 W kolejnych dniach trochę więcej słońca i nocny mróz 2022-11-27 10:51 Kubacki prowadził po pierwszej serii 2022-11-27 10:00 Wielu turystów przechodzi obok. Nie wiedzą, że zaczyna się tu piękny wąwóz (WIDEO) 4 2022-11-27 08:59 Podhale Nowy Targ ma 90 lat. Czy spełnią się sobotnie obietnice? 1 2022-11-27 08:00 Trzy tysiące małopolskich uczniów wzięło udział w Olimpiadzie ZUS 2022-11-26 21:15 Kiedy przejedziemy wschodnią obwodnicą Nowego Targu? (WIDEO) 2 2022-11-26 20:15 Finał poszukiwań. Maniuś się odnalazł wkrótce po publikacji! (AKTUALIZACJA) 1 2022-11-26 20:00 Czy aby podwyżka za śmieci nie za mała będzie? - zastanawia się radny 2022-11-26 19:00 Medyczne szkolenie ratowników TOPR 1 2022-11-26 18:00 Prawda nie istnieje albo jest jak sztuka przekonuje Arkadiusz Karapuda 1 2022-11-26 17:31 Numer VIN - poznajmy go dokładnie 2022-11-26 17:00 Powstaną dwie nowe galerie tam, gdzie stoją dwie niedokończone! (WIDEO) 3 2022-11-26 16:20 Szczęsny, Zieliński i Lewandowski. Oni dali nam zwycięstwo z Arabią Saudyjską 8 2022-11-26 16:00 Powstaje rondo na ul. Parkowej - czy zdążą skończyć na czas? 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-11-28 21:36 1. POlicja niech będzie wczesną nocą na czatach między Złotym Rogiem a rondem Sabały , zarobią na mandatach krocie , bo WIESNIAKI z okolicy testują nocą BMW ze szrotu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 2022-11-28 21:31 2. Przy dzisiejszej inflacji co to jest 5k? Jakby auto zabierali to miałoby sens. Auta drożeją tak szybko, nawet używane, że dla państwa to inwestycja. Cena wywoławcza na licytacji przekroczy cenę rynkową w momencie przejmowania. Nawet paserzy nie mają takiego eldorado. 2022-11-28 21:25 3. Wielu kierowców jeszcze zapomina się, często na przejściach dla pieszych,wymuszając przejazd na przechodzących przez nie tak dzieciach jak i starszych osobach . 2022-11-28 21:17 4. Jak dla mnie zaburzenia psychiczne i obowiązkowe badanie u psychologa. Jeżeli nie potrafi odróżnić autostrady od zwykłej drogi krajowej, to ciężko mówić o sprawności umysłowej. 2022-11-28 20:51 5. wycofać środki przecież kacze złodzieje nie chcą Unii...!!!!! 2022-11-28 20:43 6. W Dzianisiy tys momy rondo ino jest połozona duzo miednica do gory dnem. 2022-11-28 20:15 7. Nie tylko w Ratułowie się robi. Droga na Beskid z każdym dniem pięknieje. Dziękowałam na zebraniu, to i tu napiszę, że jesteśmy wdzięczni za wypełnienie obietnicy wyborczej z 2018 r. ze spotkania. Wtedy ludzie rozpowiadali ze im kaktus urośnie na ręce jak ten chłopiec coś zrobi w gminie. A tu wójt stał się mężem stanu. 2022-11-28 20:05 8. Na zdjęciach są wagony z tłuczniem, a nie żaden specjalny pociąg testujący wytrzymałość i stabilność podkładów. Wypada jeszcze dodać, że projekt jest z Krajowego Programu Kolejowego i nie powstał by gdyby nie rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy wiemy jak kolej wyglądała za PO-PSL, demobil i ruina. 2022-11-28 20:04 9. @robo Tego co go zatrzymali, to kierowcą bym nie nazwał, tylko potencjalnym mordercą. 2022-11-28 19:38 10. Tata mi godol dwascia roków temu że dać lopone ze C-360..!?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka