Reklama

2012-02-19 11:51:54

Reklama

Lawina w Tatrach. Obie narciarki odkopane. Jedna przytomna, stan drugiej bardzo ciężki

Lawina w Dolinie Goryczkowej. Pod śniegiem znalazły się dwie narciarki. Pierwsza szybko odkopana przez ratownika z Kasprowego Wierchu trafiła do szpitala. Po kilkunastu minutach odkopano drugą. Nie dawała oznak życia. Później odzyskała tętno, lekarze cały czas walczą o jej życie.

Lawina zeszła w okolicach Dol. Goryczkowej, niedaleko Świńskiego Kotła, w rejonie Żlebu Marcinowskich. Szlakiem narciarskim łączącym Goryczkową z Kondratową na nartach ski-turowych szły trzy osoby - dwie kobiety i jeden mężczyzna. Kobiety znalazły się pod śniegiem.

Mężczyzna sam wydostał się spod śniegu i razem z ratownikiem TOPR z Kasprowego Wierchu odkopał  pierwszą z kobiet. Pod śniegiem straciła przytomność, ale później ją odzyskała. Śmigłowcem została przetransportowana do szpitala.

- Po kilkunastu minutach udało się odkopać drugą z zasypanych. Nie dawała oznak życia. Rozpoczęliśmy jej reanimację. W takim stanie została przetransportowana do szpitala i przekazana ekipie specjalistycznej karetki pogotowia - powiedział na lądowisku śmigłowca Marcin Firczyk, ratownik  TOPR. Lekarze cały czas walczą o jej życie. Kobieta odzyskała tętno, ale nie jest przytomna.

W akcji brało udział przeszło 20 ratowników TOPR. W Tatrach wieje dziś silny wiatr. Zatrzymał on kolejki w rejonie Kasprowego. Wzrosła temperatura. Nie kursuje kolejka linowa na Kasprowy. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

W rejonie Żlebu Marcinowskich przebiega nartostrada w stronę Hali Kondratowej. W 1956 r. żlebem zeszła lawina, która na Niżnej Goryczkowej Równi zabiła pięć osób, w tym gospodarzy znajdującego się tam wtedy schroniska.

p

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
uorcyk 2012-02-23 11:57:24
a co? wolałabys odwrotnie? bo nie rozumiempo co te szczególy?
zona toprowca 2012-02-23 01:01:03
Ktos pytal,czy byly z Z-nego,nie z W-wy,matka i corka,corka zyje niestety matka nie,a ksiaze w Austrii jezdzil poza trasami
uorcyk 2012-02-21 22:31:29
jak plecak to antylawinowy , zeby byc w temacie ;P
Jane 2012-02-21 22:27:29
Bez przesady, kulawy marianie ;)
kulawy marian 2012-02-20 23:14:39
Kazdy kto na tym forum kwestjonuje wykłady pani prof.Jane jest turystycznym głąbem i powinien nosić plecka za panią Jane wten sposób czegoś by się nauczył.......
Max 2012-02-20 20:47:21
Jane - w zasadzie masz rację, ale tylko w zasadzie. Miała byś rację gdyby to nieszczęście zdarzyło się w trudnym miejscu, przy podchodzeniu żlebem - ale nie na prostej nartostradzie (zakładam że nie pchali się w ten żleb) na której w zasadzie nic nie powinno się stać. Ja nawet nie dziwię się że nie mieli PIEPSów (choć już RECCO mogli mieć - nawet na Kasprowym nie zaszkodzi)
A swoją drogą wiecie którędy dokładnie szli - normalną nartostradą do góry czy tą FIS II ?
Max 2012-02-20 16:53:55
Jane - w zasadzie masz rację, ale tylko w zasadzie. Miała byś rację gdyby to nieszczęście zdarzyło się w trudnym miejscu, przy podchodzeniu żlebem - ale nie na prostej nartostradzie (zakładam że nie pchali się w ten żleb) na której w zasadzie nic nie powinno się stać. Ja nawet nie dziwię się że nie mieli PIEPSów (choć już RECCO mogli mieć - nawet na Kasprowym nie zaszkodzi)
A swoją drogą wiecie którędy dokładnie szli - normalną nartostradą do góry czy tą FIS II ?
gazda1 2012-02-20 12:51:58
Przykre, pozostaje modlitwa by wróciła do nas ...
uorcyk 2012-02-20 11:40:24
nie mieli nawet Recco, stad trudno bylo jedna odkopac ..i to z osobe z Zakopanego a nie znad morza, czyli powinna miec elementarna wiedzę, ot chocby sluchajac opoeiesci innych czy czytajac TP?
gazda1 2012-02-20 11:07:26
Ignorancja czy brak elementarnej wiedzy na temat zagrożeń ?
Jane 2012-02-20 11:00:15
Goryczkowa: 3SZL + ocieplenie + porywisty wiatr. Wnioski: oczywiste.
Rysy [1,5 tyg temu]: 8 osób w zwartej grupie sunące do góry \"ławą\" pomimo 2SZL. Nic nie zrobili sobie z uwag o konieczności zachowania odstępów. Tzn. zrobili - wyśmiali mnie. Komentarz: Może ktoś ma ambicję do odnalezienia się na wiosnę w stawie, ale ja nie.
Murowaniec [dwa tyg temu]: Zapytałam stacjonującego tam ratownika TOPR [ok 18:00] ile osób w ciągu dnia zapytało go o warunki śniegowe panujące na wielu popularnych w tamtym rejonie zimowych trasach podejściowych na okoliczne szczyty. Odpowiedź: \"ANI JEDNA\". Aż tylu mamy wysoko kwalifikowanych taterników w kraju? Dodam tylko, że tego dnia w tamtym rejonie były tłumy. Duża część była krótko mówiąc \"nieprzygotowana\" ani ubiorem, ani sprzętowo. Po co na siłę szukali guza? Kiedy skończy się myślenie: \"wypadek w górach? - mnie to nie dotyczy\".
Wnioski: góry są dla ludzi. TOPR jeszcze bardziej to uściślił na swoich plakatach: dla ludzi \"rozważnych\". W Alpach przy 3SZL za samo wywołanie lawiny, nawet takiej, w której nie ma poszkodowanych czy ofiar śmiertelnych, jest rachunek w wysokości do 1000E. Niestety, u nas góry zimą stały się \"zabawą\" i fanaberią wielu niedoświadczonych turystów z syndromem Supermana. Bo czego się nie zrobi dla zdjęć na FaceBooku czy zachwytu otoczenia? Cóż, czasami koszty wyjścia zimą w góry są wyższe niż tylko to, co trzeba zapłacić za raki i czekan.
Ja bym nie chciała zamykania Tatr na zimę. Chciałabym, żeby ludzie tam wychodzący umieli rozpoznać panujące warunki, wyciągać wnioski i podejmować wobec pewnych żelaznych faktów decyzje, które chybione mogą kosztować życie ich, innych ludzi oraz ratowników. Bo wypadki się zdarzają. Ale wypadki, a świadome pchanie się w ryzykowną sytuację [także z niewiedzy, ale w tym akurat przypadku niewiedza nie jest usprawiedliwieniem] to jednak dwie różne rzeczy. Bo najgorsza jest ignorancja i myślenie typu: \"jakoś to będzie\".
Dlatego życzę wszystkim rozwagi i brania udziału w szkoleniach zimowych, które bardzo poszerzają horyzonty myślowe ad poruszania się po górach w warunkach zimowych.
Wybaczcie, że tak uogólniłam w temacie ski-tourowców. Cieszę się bardzo, że są żywi.
górfanka 2012-02-20 09:55:26
\"czyli?\" - Jeśli to były narciarki skitourowe, to niepotrzebna im kolejka, bo weszły tam bez jej pomocy, na nartach (na fokach). A ratownik TOPR dyżuruje na Kasprowym niezależnie od kursowania kolejki, nic więc dziwnego, że był w pobliżu.
czyli? 2012-02-19 21:54:10
\"dwie kobiety i jeden mężczyzna. Kobiety znalazły się pod śniegiem.\"
\"Mężczyzna sam wydostał się spod śniegu i razem z ratownikiem TOPR z Kasprowego Wierchu odkopał pierwszą z kobiet.\"
\"Po kilkunastu minutach udało się odkopać drugą z zasypanych.\"
to z powyższego tekstu.
ale gdzie indziej piszą:
\"Odkopane spod lawiny kobiety to narciarski skiturowe. Towarzyszył im mężczyzna, który uniknął porwania przez lawinę i powiadomił ratowników o wypadku.\"
ale dalej:
\"Na miejscu wypadku znajdował się ratownik TOPR, który szybko podjął akcję ratunkową.\"
czy ratownik topr, który znajdował się na miejscu i mężczyzna towarzyszący kobietom to ta sama osoba? jeśli nie to skąd \"znajdował się na miejscu\"?
\"Drugą kobietę wydobyto spod śniegu dopiero po niemal godzinie.\"
czyli nie po kilkunastu minutach?
czemu tyle różnic?
no i skąd oni tam skoro nie kursował kolejka na Kasprowy?
czyli - jak to było?
Masło 2012-02-19 20:18:39
No cóż, jak to mówią:
\"Jest ryzyko, jest zabawa, raz jest gleba, raz jest sława\"
Maciejek 2012-02-19 19:32:11
Z załączonego zdjęcia wynika, że skiturowcy poruszali się po dawnej trasie FIS II, a z tego żlebu, w latach pięćdziesiątych, zeszła potężna lawina (smoistnie), która zniszczyła schronisko na Goryczkowej, grzebiąc pod zwałami śniegu gospodarzy schroniska i odpoczywający tam patrol Wojsk Ochrony Pogranicza. Według ówczesnych opinii schronisko stało w miejscu całkowicie bezpiecznym.
uorcyk 2012-02-19 19:02:49
akurat nie z potworami ...ale mialam inne wazne zajecia :P
Yo 2012-02-19 19:00:06
Oooo,uorcyk już powróciła z wycieczki ze swoimi potworami.Witamy,witamy...:-)
uorcyk 2012-02-19 18:57:54
do komendatora: owszem, nie da sie w 100% zagrozen ale mozna je minimalizowac ...zatem budowac czy nie zabezpieczenia jest kwestia odpowiedzialnosci organizatora ...a co do warunkow, sami wiecie, było lodowato , snieg sie zsiadł a na to posypało swiezym, niezwiazanym sniegiem. Dzisiaj jest pierwszy dzien z temperatura powyzej zera zatem lawina była kwestia czasu ....i miejsca ...
mozna było o takim zagrozeniu mysleć, ale ludzie maja rozne motywacje czy uzaleznienia od gór i jesli cos postanowią to ciezko im z czegos zrezygnowac ...
KasiaK 2012-02-19 17:34:37
Skitouring to raczej nie koniecznie po trasach ogólnie turystycznych....
zyntyca 2012-02-19 17:33:42
A na ulicę na której zginęło multum ludzi wychodzi się jak krowa na pastwisko ....góry sa niebezpieczne dla tych, którzy je lekcewarzą, z niewidzy lub z rutyny..na jedno wychodzi na bambusie
komendator 2012-02-19 17:07:13
A holenderski następca tronu to miał wypadek z lawiną chyba w Austrii? Na zabezpieczonej trasie?
To tyle, bo mnie pierwszy komentarz wszechwiedzącej, wszechkomentatorki, wszechpolki zdenerwował :)
komendator 2012-02-19 16:46:01
Mimo wszystko zawsze jak tam przechodziłem to się bałem, a w grupie robiliśmy odstępy. A w takich warunkach jak dzisiaj nie poszedłbym za żadne skarby...ale to się łatwo sprzed komputera pisze.
P.S.pod Małym Kościelcem też się boję i uważam, mimo tego, że w ciągu 100 lat zginęło tam \'tylko\" dwoje ludzi.
zyntyca 2012-02-19 16:38:15
komentator, sam sobie odpowiedziałeś, 1956 i dzisiaj to 56 lat. Chciałbym zobaczyć ulicę na której od 56 lat nie było wypadku !!! Nie przesadzajcie z potępieniami.
komendator 2012-02-19 15:59:34
Wszystkie szlaki są ogólnie dostępne bo po polskiej stronie nikt ich nie zaamyka. Akurat ten szlak narciarski chociaż przebiega blisko utrzymywanych tras narciarskich nie jest najbezpieczniejszy - vide rok 56 i teraz a kto tam był to wie jakie tam są nachylenia i ekspozycje. W Alpach mimo zachwytów uorcyka też giną ludzie w lawinach i to nawet na tych bezpiecznych, zabezpieczonych trasach a wbrew pozorom takie zabezpieczenia zwalniają różnych łorcyków z myślenia!
abdul 2012-02-19 15:55:38
Szły szlakiem, a szlaków się nawet na Słowacji nie zabezpiecza przed lawinami, bo trzeba by całe góry obstawić takimi ślicznymi zaporami jak pod Łomnicą, lub zbombardować, jak na Zverovce. Takie harce wyczynia się tylko na niektórych tłumnie odwiedzanych trasach przy kolejkach. Jeszcze parę lat temu TPN zamykał ten szlak przy 3 st. lawinowym, dziś każdy sam wybiera, czy chce żyć....
uorcyk 2012-02-19 15:46:39
czy to zakopianki??
uorcyk 2012-02-19 15:41:43
tam myslalam ze na skitourach szły ...
kulawy marian 2012-02-19 15:26:56
Moze lawina zeszła samoistnie ale ryzykanctwo narciaży było skrajne......żadne komunikaty lawinowe nie zwalnią ze zdrowego rozsądku.....RIP
etam 2012-02-19 14:34:01
Turysta! Czy ty wiesz co znaczy 3 st. zagrożenia lawinowego? Wzrost temperatury, porywisty wiatr? Właśnie dlatego grupka powinna najpierw rozeznać bezpieczeństwo! Tam już był wypadek w latach 50\'tych pamiętam, że zmiotło schronisko całe!
beztthug 2012-02-19 13:54:39
zgadzam się z komentarzem Turysty. Stado sensatów bez wrażliwości. Góry są dla ludzi. A że są niebezpieczne- o tym chyba każdy wie!!
Trzymam kciuki, żeby tym dziewczynom nic się nie stało!!!
turysta13 2012-02-19 13:41:37
ale podobno narciarki szły szlakiem narciarskim ogólnodostępny i wcale nie zbaczały poza trasę i po prostu miały pecha, że akurat zeszła lawina. A że trasa była zamknięta, to pewnie z powodu silnego wiatru który uniemożliwia uruchomienie wyciągów, wiec gdyby nie wiało to pewnie trasy byłyby otwarte. turystki pewnie szły na fokach, po popularnej trasie, nie pchały się gdzieś wysoko. więc gdzie tu mowa o nieodpowiedzialności, Ludziom którzy tylko siedzą przed komputerem łatwo się wypowiadać i krytykować i pewnie nawet nie mieli nic wspólnego z górami. bo oczywiście trzeba rozsądnie chodzić ale w tym przypadku nie można powiedzieć o braku rozsądku turystek.
KasiaK 2012-02-19 12:45:18
Ponoc kolejki były zamkniete......Ja nie wiem po co ludzie tak ryzykuja bo jak dla adrenaliny to w końcu ją poczuły....
Mini 2012-02-19 12:43:30
Nie zwalajcie znowu winy na kogos innego. Wystarczylo nie jechac poza nartostrade. Tatry to nie Alpy. To raz. A Tatry w okolicach Zverovki sa akurat bardzo lawiniaste. Co nie znaczy ze nalezy ingerowac w nature akurat tam, gdzie szlaki sa zamkniete zima. W slowackich tatrach panuja jednak jeszcze komunistyczne przyzwyczajenia.
franio 2012-02-19 12:42:35
jeżdzić tam gdzie bezpiecznie , przecież ten nasz Kasprowy to relikt z epoki Gierkowskiej , żadnych zbezpieczń,dwie marne kolejki krzesełkowe , aże komuś trzeba extremy to już niema co żałować
uorcyk 2012-02-19 12:35:36
u nas jest na plusie, na moim czujniku +1.1 i snieg sie topi ...
pikus 2012-02-19 12:34:24
na Słowacji też, ostatnio pod zverowka nawet wywolywali lawine by bylo bezpieczniej na stokach narciarskich...ale w Polsce.... po cooo....przeciez to tak zburzy ekologie, że wszystkie zwierzęta przecież uciekną
antoniszpak 2012-02-19 12:34:16
W Tatrach wieje naprawdę mocno, dzis byłem na Kalatówkach. W taką pogodę nie ma sensu pchać się wyżej
uorcyk 2012-02-19 12:24:29
w Austrii to buduja takie \"instalacje\" w miejscach potencjalnie zagrozonych lawinami..u nas jest park i narciarze sa złem koniecznym...
 • PRACA | dam
  PKL Horeca Sp. z o.o. jest Spółką wchodzącą w skład Grupy PKL - jednego z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającego ponad 300 osób. JEŻELI: - Chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w turystyce; - Szukasz zatrudnienia u renomowanego pracodawcy i lidera branży; DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: KIEROWNIK RESTAURACJI. Miejsce pracy: Zakopane, Gubałówka. OPIS STANOWISKA: - Organizacja pracy w restauracji i punktach gastronomicznych, - Nadzór nad jakością wydawanych dań, - Kontrola zamówień i kosztów, - Kontakty z kontrahentami, dostawcami i podwykonawcami, - Proponowanie i wdrażanie nowych rozwiązań, raportowanie, - Organizacja pracy własnej i zespołu, - Zapewnienie najwyższej jakości obsługi gości, - Dbanie o pozytywny wizerunek Grupy Kapitałowej. WYMAGANIA: - Doświadczenie zawodowe na podobnym stanowisku, preferowane w dużych obiektach gastronomicznych, - Znajomość systemów operacyjnych w dziale gastronomii będzie dodatkowym atutem, - Umiejętność zarządzania zespołem oraz ich czasem pracy - tworzenie grafików, - Umiejętność pracy pod presją czasu, - Znajomość zagadnień gastronomicznych, - Dyspozycyjność, - Innowacyjność, kreatywność i pomysłowość. OFERUJEMY: - Pracę w rozwijającej się Firmie, - Możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy o współpracę, - Stabilne warunki zatrudnienia, - Atrakcyjne wynagrodzenie plus system premiowy. APLIKACJE zawierające CV prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "KIEROWNIK RESTAURACJI". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie następującego oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych: Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez PKL Horeca Sp. z o.o.. dobrowolnie udostępnionych moich danych osobowych, zawartych w przekazanych dokumentach, w celu i zakresie niezbędnym do przeprowadzenia naboru na wolne stanowisko pracy. /podpis osoby składającej oświadczenie/
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  Sprzedam: PŁUG KONNY jednoskibowy, tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  PRACA PRZY WYCIĄGU NARCIARSKIM I SNOWTUBINGU NA GUBAŁÓWCE - 692 624 359.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIE 40 m2 - Kraków, ul. Petrażyckiego. 531034344.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja, 15.000 ZŁ - Tel. 888 223 761.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię DOM DREWNIANY, ew. MIESZKANIE, GOTÓWKA, tel. 793891486
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe. 500290144
  Tel.: 500290144
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-11-24 12:27 Pierwsi narciarze już szusują 2020-11-24 12:13 Trwa spotkanie burmistrza Zakopanego z radnymi 2020-11-24 12:03 Była prezes wygrała dwa procesy z powództwa Szpitala Miejskiego 2020-11-24 11:15 Pierwszy wyciąg już ruszył. Można jeździć na nartach. Stoki będą otwarte 3 2020-11-24 10:53 Duży spadek liczby zakażonych - 10 139 osób 1 2020-11-24 10:18 Stoki będą zimą otwarte - deklaruje Gowin 11 2020-11-24 10:00 Czterej amigos 2020-11-24 09:00 Małolipnickie cacka 1 2020-11-24 08:02 Nowe ławki i kosze na śmieci 4 2020-11-23 21:31 Wspomnienie lata (WIDEO) 2020-11-23 20:40 Szukają domu 2020-11-23 20:00 Góralka podbiła serca jurorów i awansowała do półfinału Voice od Poland (WIDEO) 2 2020-11-23 19:19 Studium drogi 1 2020-11-23 18:50 Nowa droga, nowa sieć gazowa 3 2020-11-23 18:42 W tym roku nie zagrali 2020-11-23 18:15 Na nowy parking poczekamy do maja 1 2020-11-23 17:30 Utrudnienia w ruchu na Kasprusiach 1 2020-11-23 17:00 Czysta woda dla 3 tys. mieszkańców 2020-11-23 16:24 Przekonują, że pandemii nie ma, a słuchaczy szukają na jarmarku 10 2020-11-23 15:30 Uwaga na spadającą windę 4 2020-11-23 15:01 Nie żyje Józef Rysula 2020-11-23 14:30 Protest toczy się po Podhalu i nie tylko 14 2020-11-23 13:50 Znowu fala telefonów od oszustów 1 2020-11-23 13:35 W poniedziałek zapomnieli co mówili w sobotę? 37 2020-11-23 13:12 Zamrożenie turystyki w sezonie zimowym to śmierć przedsiębiorstw. Stanowisko samorządów 29 2020-11-23 13:01 Wjechał do rzeki, bo uciekał przed policją 1 2020-11-23 12:41 Zofia Kiełpińska o planowanym zamknięciu stoków narciarskich (WIDEO) 8 2020-11-23 11:57 Konferencja prasowa posłanki Jagny Marczułajstis-Walczak (WIDEO) 19 2020-11-23 11:28 Stwierdzono mniej nowych zakażeń koronawirusem na Podhalu i w Małopolsce 3 2020-11-23 11:02 Rozpoznajecie te rowery? 2020-11-23 10:31 Znacznie mniej nowych zakażeń w Polsce, ale wykonano też mało testów 3 2020-11-23 10:00 Szczęśliwa dolina 2020-11-23 09:00 Jaśniej w gminie i bardziej ekologicznie 5 2020-11-23 08:00 Z innej perspektywy 2020-11-23 00:18 Niemiecka wiktoria w Wiśle 2020-11-23 00:00 Dobierz wygodne buty męskie do swojego stylu 2020-11-22 21:45 W Dolinie Gąsienicowej 2020-11-22 20:44 Trasy biegowe pod Giewontem gotowe 7 2020-11-22 20:01 Słowacy bronią Demianowskiej Doliny 7 2020-11-22 19:45 Księżycowe granie wirtualnie 2020-11-22 19:00 Polak na podium w Moskwie (WIDEO) 2 2020-11-22 18:28 Autobusowe połączenie Kuźnic z Nową Hutą 19 2020-11-22 18:08 Nowy parking na polanie 13 2020-11-22 17:30 Owce wciąż na halach 2 2020-11-22 17:00 Prom do Tropia ciągle działa 2 2020-11-22 16:48 Weto dla zabijania - zakopianka przyblokowana 23 2020-11-22 16:44 Tak wschodziło słońce na Pilsku (WIDEO) 2020-11-22 16:20 Jagna do prezydenta w obronie zamrożonej turystyki 33 2020-11-22 16:00 Samochód wpadł do rzeki 3 2020-11-22 16:00 Śnieżą najostrzejszą trasę na Palenicy
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-11-24 12:02 1. Wolne żarty , tą oślą łączkę trudno nazwać wyciągiem . Więc jest to irytujące podniecanie się tym badziewiem 2020-11-24 11:57 2. W zeszłym roku byłem świadkiem zablokowania tej właśnie windy z pasażerką w środku, więc to nie pierwszy raz ! 2020-11-24 11:57 3. Slużyć lokalnym mieszkańcom, interes życia dla stacji, idioci jeszcze raz idioci. Pisiorki za ten nóż w plecy który wbijacie przedsiębiorcą nawet wasze bastiony wam tego nie wybaczą. Dajcie nam normalnie żyć i wypad. 2020-11-24 11:36 4. Kiedy w końcu ktoś zacznie kontrolować pensjonaty i hotele??? To co się dzieje w Zakopanem i okolicach to jest zgroza. ZAKAZ TO ZAKAZ!!! 2020-11-24 11:34 5. No żebyście sie nie pos...i. 2020-11-24 11:27 6. No i nie ma problemu. Instruktorzy narciarscy zaoferują szkolenia z jazdy na nartach lub sankach co najmniej 3 dniowe, uczestnicy szkolenia muszą gdzieś zamieszkać więc pensjonaty i hotele będą zapewniać noclegi i wyżywienie uczestnikom szkoleń. Wszystko zależy od odpowiedniego dopracowania szczegółów oferty szkoleniowej i tym sposobem mamy uratowaną turystykę zimową. 2020-11-24 11:22 7. I ujrzałem Bestię wychodzącą z morza, mającą dziesięć rogów i siedem głów, a na rogach jej dziesięć diademów, a na jej głowach imiona bluźniercze. 13:2 Bestia, którą widziałem, podobna była do pantery, łapy jej - jakby niedźwiedzia, paszcza jej - jakby paszcza lwa. A Smok dał jej swą moc, swój tron i wielką władzę. 13:3 I ujrzałem jedną z jej głów jakby śmiertelnie zranioną, a rana jej śmiertelna została uleczona. A cała ziemia w podziwie powiodła wzrokiem za Bestią, 13:4 i pokłon oddali Smokowi, bo władzę dał Bestii. I Bestii pokłon oddali, mówiąc: Któż jest podobny do Bestii i któż potrafi rozpocząć z nią walkę?" I dano jej, by duchem obdarzyła obraz Bestii, tak iż nawet przemówił obraz Bestii i by sprawił, że wszyscy zostaną zabici, którzy nie oddadzą pokłonu obrazowi Bestii. 13:16 I sprawia, że wszyscy: mali i wielcy, bogaci i biedni, wolni i niewolnicy otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło 13:17 i że nikt nie może kupić ni sprzedać, kto nie ma znamienia - imienia Bestii lub liczby jej imienia. 13:18 Tu jest [potrzebna] mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: liczba to bowiem człowieka. A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć. 2020-11-24 11:06 8. wypłaszcza im się bo krzywoustemu pali się pod nogami , ludzie wywioza go na taczkach do pierdla 2020-11-24 11:00 9. Bedzie super w tym sezonie narciarskim. Tak pieknie bedzie sie szusowac bez kolejek i tłumów. Dziekujemy mister go win i panie g u t 2020-11-24 10:58 10. Ja deklaruję że zimą będzie raz zimno a raz ciepło.
2020-11-22 13:52 1. Turystka tak jak ty swojej dewocji...? tak pytam.... 2020-11-19 15:00 2. Tygodnik poświęca zbyt wiele uwagi temu tak zwanemu strajkowi. Policja powinna była niezwłocznie odblokować skrzyżowanie, używając w razie potrzeby środków przymusu bezpośredniego. To skrzyżowanie zbyt ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców Zakopanego aby pozwalać na lewackie ekscesy. Wszyscy uczestnicy nielegalnego zbiegowiska powinni zostać wylegitymowani, a odpowiednie wnioski należało skierować do sanepidu. 2020-11-17 04:55 3. DEMON stracja 2020-11-15 21:40 4. a moja Zoha jak jej nie grzmotnę z rana,to cały dzień chodzi wściekła.Może to i tym z tymi piorunami na gębach by sie to spodobało? I przestały by latać po ulicach i przeklinać. 2020-11-14 23:03 5. Organizatorka zakopiańskich protestów chwali się w wywiadach, że dokonała aborcji. Ot karierę zrobiła w zepsutej warszawce. Teraz choćby darła się z całych sił, sumienia nie zagłuszy. 2020-11-14 16:09 6. do protestujacych "kobiet"- urodzenie zdrowego dziecka nie gwarantuje jego zdrowia i pełnosprawnosci , nie ma gwarancji ze po dziecko mając pół roku/rok/parę lat nie dowie sie że ma wady gentyczne, nieuleczalna chorobę, etc. Bezlitosne jest więc to strajkowanie a raczej błaznowanie na skrzyzowaniu ulic ze chore dzieci maja isc do piachu .... 2020-11-12 20:02 7. Do Tadeo Tak właśnie jest górale i nie tylko biją swoje kobiety. Żeby nie było, że tylko podhale jest takie. Władza w zakopanem nie chce zaś wprowadzić ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - czyli władza wybrana przez ten lud jest za przemocą w rodzinie. To takie proste. 2020-11-12 15:24 8. Idom se owiecki, idom se barany, idzie se za nimi juhas porubany. Porubano głowa, porubane plecy.Kaz go porubali? - Przi dziewcynie w nocy! Owiecki, owiecki, nie syćkie som moje, przydzie św. Marcin , kozdy biere swoje. Te moje owiecki pieknie sie mi rojom, z wiyrska ku dolinie, bo sie zimy bojom. Hej! 2020-11-11 02:35 9. Nie do wiary! Jasiek Bułecka tyz zgłupioł, cy jako? 2020-11-10 20:04 10. Wreszcie można oko zatrzymać dłużej, dzięki. A Zespołowi życzymy dalszych sukcesów!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka

Album TP