Reklama

2008-07-29 10:08:03

Reklama

Co naprawdę czeka Dom Turysty?

Reklama

Dom Turysty PTTK w Zakopanem zostanie zamieniony na czterogwiazdkowy hotel. Obiekt nie zmieni zewnętrznego wyglądu.

Dom Turysty PTTK w Zakopanem wpisał się w krajobraz Zakopanego. Z noclegów w nim korzystają nie tylko członkowie PTTK, chętnie zatrzymują się w nim również uczestnicy wycieczek zorganizowanych, m.in. młodzież szkolna. Kiedyś były tu – obok pokoi z tanimi noclegami - również ekskluzywne pokoje, na które było stać tylko gości z walutą w kieszeni. Niedługo obiekt prawdopodobnie zostanie zamieniony na hotel o wysokim, czterogwiazdkowym standardzie. Bryła budynku pozostanie taka sama.

– Dom Turysty nie będzie wyburzony. Modernizacja i przebudowa obiektu będzie dotyczyła głównie wnętrza obiektu – zapewnia Jerzy Kalarus, prezes spółki \"Karpaty\" w Nowym Sączu, która zarządza obiektami PTTK. – Chcemy zagospodarować wolne przestrzenie przyziemia i nieco zmienić wygląd otoczenia budynku, który teraz jest mało atrakcyjny. Zostaną zachowane wszystkie regionalne elementy architektoniczne, w tym bryła budynku i detale – podkreśla. Zakopiański Dom Turysty posiada największy pod względem powierzchni (ok. 4 tys. m kw.) dach gontowy w Polsce. On też zostanie zachowany.

Budynek jest w złym stanie technicznym. Przez pół wieku nie był gruntownie remontowany. W latach 80. był wymieniany tylko gont. W ekspertyzie technicznej znalazły się zalecenia dotyczące m.in. wymiany na identyczne niektórych elementów konstrukcyjnych. – Wiele elementów drewnianych jest spróchniałych. Odpadają płyty stropowe. W złym stanie jest stolarka okienna i drzwiowa, gonty na dachu. Budynek trzeba dostosować do obecnych przepisów, m.in. ppoż. – wymienia architekt Dariusz Bobak z Zakopanego, przedstawiciel firmy architektonicznej, która zajmuje się projektem modernizacji Domu Turysty. – Dodatkowymi elementami będą pergole na tarasach i niewielkie lukarny z oknami nawiązujące do pierwotnej formy Domu Turysty, które doświetlą pomieszczenia w poddaszu – tłumaczy architekt.

Nie zostanie zmieniony podział funkcjonalnych pomieszczeń wewnątrz budynku. Niektóre pokoje będą powiększone, dzięki wyburzeniu ścian działowych. Dodatkowo zagospodarowane zostanie poddasze. Nie zmienią się ciągi komunikacyjne, łącznie z charakterystycznymi czterema klatkami schodowymi. Hotel będzie dysponował mniej więcej 200 miejscami noclegowymi.

– Zachowujemy obecną kolorystykę i fakturę materiału – kamienia i drewna. Niektóre stropy nie mogą być drewniane, bo przepisy budowlane na to nie pozwalają. Dla bezpieczeństwa zostaną zastąpione żelbetowymi i obłożone drewnem. Zmiany te będą jednak niewidoczne i nie zeszpecą charakterystycznej sylwetki budynku – wyjaśnia architekt. W tym samym miejscu będzie restauracja i hall. Miejsce na salę konferencyjną znajdzie się w przyziemiu, tam, gdzie przed laty był bar. Nadal hotel będą zdobić dotychczasowe płaskorzeźby i malowidła. – Miłośników górskiej literatury mogę uspokoić, że w hotelu pozostanie księgarnia górska – dodaje Dariusz Bobak. Przy budynku, w parku, zostanie wybudowany niewielki basen częściowo zagłębiony w ziemi. Goście będą mogli też korzystać z saun, czy urządzeń SPA i fitness, które znajdą się w podziemiach budynku.

Do hotelu prowadzić będzie szersza niż obecnie, pięciometrowa droga. – Pomnik ratowników górskich pozostanie na tym samym miejscu – zapewnia Dariusz Bobak.

Dom Turysty PTTK był budowany wg projektu Tadeusza Brzozy i Zbigniewa Kupca. – Dom Turysty był projektowany w latach 50. ub. wieku. Wtedy model uprawianej turystyki był nieco inny. Inne były wymagania turysty. Na tamte czasy to był nowoczesny obiekt. Później w większości małych pokojów wybudowaliśmy pełne węzły sanitarne, wymieniliśmy ogrzewanie na geotermalne, zmieniliśmy wygląd recepcji. Dzisiaj PTTK nie stać na pełną modernizację obiektu – tłumaczy Jerzy Kalarus. Jednocześnie podkreśla, że koszty eksploatacji Domu Turysty – niezależnie od standardu – są olbrzymie, co bezpośrednio wpływa na ceny noclegów. Najtańsze noclegi można dostać w tzw. części turystycznej, w wieloosobowych salach bez urządzeń sanitarnych.

– Dom Turysty i działka, na której stoi obiekt, nadal będą własnością PTTK – zapewnia Jerzy Kalarus. Na pewno po przebudowie i poprawie standardu wzrosną ceny za usługi, ale – jak twierdzi szef spółki \"Karpaty\" – nowi gospodarze hotelu będą honorować zniżki, przysługujące członkom PTTK.

Koszty modernizacji budynku pokryje inwestor, którym jest polska spółka. Z końcem lutego projekt został złożony w wydziale architektury zakopiańskiego magistratu i czeka na wydanie warunków zabudowy.

Jolanta Flach

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
spiwok 2008-07-31 17:06:17
Cokolwiek by było tylko nie likwidacja i wyburzenie. Dom Turysty w Zakoapem mimo wszyskich swoich wad jest kultowym obiektem polskiej turystyki pieszej.Szkoda b y bylo go stracic. Myslę, że jeszcze nadejda dla tego obiektu dobre czasy. Ludzie trochę sie wzbogaca i znów zaczną jezdzic na wczasy , na gorskie wedrowki i nas kochany domek sie przyda
Pozdraw
Jedrek
bojcorz 2008-07-31 16:15:43
Miałem korzystać z lata ale cśik mi zaświtało, patrze i jest:\"Zakopianka do...Jurgowa\". Na str. 23 wiadomości ZAKOPIAŃSKICH.Jak to się ma do tłumaczenia Moderatora.\"Przypadek\"? Mnie satysfakcjonuje, że TP dał się wciągnąć w...?
bojcorz 2008-07-31 14:32:10
A mnie jest szkoda lata! Pozdrawiam!
makowapanienka 2008-07-31 11:48:37
Panie Adrianie na Calym BOZYM SWIECIE obowiacuje Chronologia a TP zmienia USUWA SLISKIE TEMATY na dodatek NIGDYNie czytalam ani Jednego ARTYKULU dotyczacego drazliwego Tematu \"Zakopianki\"bo BLOKUJECIE i Stawiacie wszystko tylko na jednej linii a jako dziennikarzy obowiazuje WAS powsciagliwosc tematycznaczyli nie mozecie reprezentowac stron, musicie byc w polowie aby godnie i demokratycznie reprezentowac obydwa stanowiska.Jesli nie bedziecie trzymac ze spoleczenstwem to stracicie dorobek TPa nie po to walczylismy z KOMUNA aby poddac sie obecnej Mamonie Pozdrawiam i Prosze uprzedzic Czytelnikow ze temat Zakopianki jest na stronie w dziale REGION Pozdrawiam M

Od moderatora: nie bardzo rozumiem, o jakim przeniesieniu do regionu jest mowa. Nikt niczego nie przenosił. Na stronie głównej wyświetlanych jest kilka wiadomości ostatnich - niezależnie od kategorii. Każdy artykuł należy do maksymalnie trzech kategorii, ale Was - Czytelników - nie powinno to interesować, bo są to aspekty techniczne. Dla artykułu o zakopiance pt. \"Rybka uratuje Poronin i zakopiankę?\" ustalone są dwie kategorie: \"Region-Podhale-Poronin\" oraz \"Ekonomia, inwestycje i finanse\". Kategoria Zakopane obejmuje TYLKO Zakopane, a przedmiotowy tunel na terenie Zakopanego nie leży. Poza tym w Tygodniku drukowanym również artykuł jest w dziale \"Region\". A do zarzutu, że w Tygodniku nie pojawiają się teksty o zakopiance nie zamierzam się ustosunkować, gdyż jest to zarzut bezpodstawny.
Informuję jednocześnie, że te komentarze również w ciągu kilku godzin stąd znikną, gdyż nie dotyczą Domu Turysty. Pozdrawiam, Adrian Gładecki.

bojcorz 2008-07-31 11:28:00
Moderator sam sprowokował takie a nie inne wypowiedzi przeniesieniem art. o tunelu w Poroninie do \"Regionu\".Czsem lepiej przemilczeć i przełknąć.Trudno będzie zamknąć usta sfrustrowanym ludzim.Oby to nie był schyłek oślepiającej gwiazdy Tygodnika Podhalańskiego!!!
makowapanienka 2008-07-31 10:46:36
CENZURA !!!!!!! usunieto komentarze !!!!!zatem jak mozna mowic tu o \"WOLNOSCI SLOWA\" gdy takowanieistnieje , TP WSTYD WAM !!!!!!!!

Od moderatora: Oczywiście, komentarze zostały ukryte, gdyż nie dotyczyły tematu. Sprawę tunelu, FOPu itp. proszę poruszać pod tematem o tunelu, a nie o Domu Turysty. Nie jest to cenzura, a pilnowanie regulaminu, na który każdy z uczestników Forum zgadza się dodając komentarz. Pozdrawiam, Adrian Gładecki.
KE 2008-07-30 23:30:57
biedny kraj, biedne Zakopane, biedni ludzie dopóki tacy rządzą i zachowują się jakby nigdy już nie mieli pracować ani zarabiać, lepiej żyć w niezgodzie i bałaganie bo wtedy łatwiej naściemniać, dlatego proponujemy Górale i Zakopiańczycy zjednoczcie się przeciw nieprawości w końcu tak obiecaliście Janowi Pawłowi II, czyż nie?
niezawiedziony 2008-07-30 03:16:04
Co naprawdę czeka Dom Turysty ? Jeśli władza wybrana w demokratycznych wyborach nie będzie realizować oczekiwań większości a nie tylko własne ambicje (JGW - choroba \"na władzę i przerost ambicji\", JM - choroba \"na biznes\", WS - jeszcze nie wiem ale może choroba \"na słońce\" i dlatego kryje się w cieniu JM - apropos szkoda chłopa wesoły i się przejmuje ale Winniczek pokazał mu fakulce - pokażą i inni, FBK - choroba \"na stanowisko\", WawB - choroba \"wielkości\", AGM choroba \"na dudki\") jeśli nie nie wysunie głowy zza zaścianka FOP-u, to Dom Turysty ... czeka wyburzenie tak czy siak z braku klientów. Czego sobie i innym nie życzę ... aż taki głupi nie jestem.

Reklama
 • PRACA | dam
  Spółka "TESKO" zatrudni na sezon zimowy pracownika fizycznego do Zakładu Utrzymania Dróg. Informacje pod nr 18 20 25 620 lub tesko@tesko.pl.
 • PRACA | dam
  Leśniczówka Resto Bar" w Zakopanem poszukuje osoby do pracy na stanowisku KELNER. Dołącz do naszego zespołu i rozpocznij pracę w sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wyślij swoje CV rekrutacja@zako-hi.pl lub zadzwoń: +48 784-307-067
 • PRACA | dam
  Poszukujemy do pracy osoby na stanowisko: POKOJOWA/KELNER ŚNIADANIOWY. Oferujemy pracę w systemie zmianowym, lokalizacja w centrum Zakopanego. kontakt 660 636 736
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  CIĄGNIK FORD 9N, 1942rp., orginał. 725 877 916.
 • PRACA | dam
  Firma Wi-Hura.Net dostawca internetu światłowodowego, poszukuję osób na stanowisko SAMODZIELNEGO INSTALATORA. Oferujemy bardzo atrakcyjny system wynagrodzenia. Osoby zainteresowane proszę o kontakt: M.lypaczewski@wi-hura.net, 511 411 400
 • PRACA | dam
  Specjalistyczna Klinika poszukuje pracownika na stanowisko: kosmetolog. Wymagane wykształcenie kierunkowe w trakcie lub ukończone wyższe studia licencjackie i/lub magisterskie na kierunku kosmetologia Umowa o prace i system premiowy. 501510502
  Tel.: 501510502
 • BIZNES
  DO PRZEJĘCIA DZIAŁAJĄCA PRACOWNIA RENTGENOWSKA - STOMATOLOGICZNA W ZAKOPANEM, UL. KOŚCIUSZKI 8. Ewentualnie odsprzedam urządzenia. 693 436 596.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SHIH-TZU szczenięta. 730 519 594.
 • PRACA | dam
  Willa w Zakopanem zatrudni: KUCHARKĘ. 601-464-274
  Tel.: 601
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL - Zakopane centrum, ul. Kościuszki - ok. 55 m2 - 691 124 272.
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni: INFORMATYKA - SERWISANTA. Oferujemy: umowę o pracę, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie kierunkowe, doświadczenie na podobnym stanowisku, znajomość j.angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: diagnozowanie i usuwanie usterek sprzętu i oprogramowania. CV prosimy przysłać na e-mail: praca@skicontrol.pl
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINY. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Blacha alpaka, nowe srebro, w sprzedaży różne grubości i rozmiary, posiadam również miedź, mosiądz, brąz stal nierdzewną, aluminium zapraszam do kontaktu 604895799, info@altron.pl, sklep ul. Szewska 17 Nowy Targ, "kombinat". Szewska 17 604895799 info@altron.pl
  Tel.: 604895799
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ DZIEWCZYNĘ DO PRACY W PENSJONACIE. BIAŁKA TATRZAŃSKA. 889 378 541.
 • PRACA | dam
  Szukam OPIEKUNKI DO STARSZEJ OSOBY W ROGOŹNIKU. 607 369 642.
 • PRACA | dam
  Harnasiowa Chata zatrudni: KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, KELNER/-KA. 600 035 355.
 • PRACA | dam
  KIEROWCA KAT: C+E praca w pomocy drogowej, aktualne uprawnienia, ważna karta kierowcy, mile widziane doświadczenie w transporcie, zaświadczenie o niekaralności, opanowanie i odporność na stres, dyspozycyjność/praca zmianowa, stałe wynagrodzenie. 602261925
  Tel.: 602261925
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • PRACA | dam
  Niemiecka firma Zeitkraft zatrudni malarzy, tapeciarzy oraz elektryków. Oferujemy niemiecka umowę, damowe zakwaterowanie oraz zjazdy do kraju autami sluzbowymi dwa razy w miesiącu. Zadzwoń tel. 698217808 www.clubsilesius.pl praca@csopole.pl
  Tel.: 698217808
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy krawca/krawcową do szycia odzieży skórzanej i kożuchów. Możliwość zlecenia szycia. Praca stała. Szczegóły pod numerem:. 577 908 244
  Tel.: 577
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy osoby na stanowisko: SPRZEDAWCA. Sklep obuwniczy GÓRSKI- ZAKOPANE-KRUPÓWKI.
 • USŁUGI | inne
  SPRZĄTANIE MIESZKAŃ, DOMÓW, BIUR, DOMKÓW REKREACYJNYCH, PRANIE FIRAN I ZASŁON. 739 632 283.
 • USŁUGI | budowlane
  DACHY OD PODSTAW. Wykonujemy same więźby, jak i samo krycie i przekrycia dachów. Wszystkie obróbki blacharskie. Okucia balkonów, gzymsów itp. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIA w centrum Zakopanego - 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA W MURZASICHLU 19 arów, widokowa, kameralna. 517 018 380
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-10-04 21:40 Goście z Ravensburga z wizytą w Goszczyńskim 2023-10-04 21:01 Materace 160 x 200 - na te parametry zwróć uwagę! 2023-10-04 20:40 W Muszynie burmistrz się postawił i przywrócono ruch drogowy na granicy 2 2023-10-04 20:00 Prosimy o wypełnienie naszej ankiety. Pomoże dostosować naszą pracę do Waszych potrzeb 2023-10-04 19:30 Niedaleko Krupówek zapada się studzienka 1 2023-10-04 18:30 Kandydat prostuje kandydata 2 2023-10-04 18:25 Zakończenie sezonu żeglarskiego 2023-10-04 17:30 Tak wygląda ul. Chałubińskiego z nowym asfaltem (WIDEO) 2 2023-10-04 16:45 Wodę z miejskiego wodociągu można pić dopiero po przegotowaniu! 1 2023-10-04 16:30 Kandydaci partii Polska Jest Jedna pod Giewontem mówili o swym programie 9 2023-10-04 15:29 Nadwodnia już niemal gotowa, na Zaciszu prace też bliskie finału (WIDEO) 2023-10-04 14:30 Trwa remont schroniska na Hali Kondratowej. Co się zmieniło? (WIDEO) 3 2023-10-04 14:30 Wojsko i policja na granicy w Chochołowie. Rano w bariery wjechał samochód 26 2023-10-04 13:30 Senior z Rabki stracił 150 tysięcy złotych 4 2023-10-04 12:59 Rodzina. Wystawa pokonkursowa w Czerwonym Dworze 2023-10-04 12:30 Mieszkanka powiatu tatrzańskiego kierowała audi. Miała 2,4 promila alkoholu 2 2023-10-04 12:02 Z Nowego Targu do Brazylii, Gujany i Gujany Francuskiej 2023-10-04 11:30 10 punktów karnych dla kierującej chevroletem 2023-10-04 11:27 Sebastian M. zatrzymany 11 2023-10-04 10:30 Hokeistki Podhala na zrzutce zbierają, by wyjechać na mecz! 9 2023-10-04 10:20 Wirtualna uczelnia - na czym polega nauka w XXI wieku? 2023-10-04 09:30 Zgłoś się do tegorocznej edycji Zakopiańskiego Biegu Niepodległości 2023-10-04 08:59 Tak wyglądają kontrole na przejściu w Chyżnem. Nie ma dużej kolejki (ZDJĘCIA,WIDEO) 7 2023-10-04 08:00 Spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy 2023-10-04 02:00 Łysa Polana, Chochołów i Niedzica zamknięte dla samochodów (WIDEO) 26 2023-10-03 21:30 Na setne urodziny Eweliny Pęksowej - wieczór wspomnień w Czerwonym Dworze 2023-10-03 20:30 Referendalna broszura w skrzynkach zakopiańczyków. Straszą uchodźcami 35 2023-10-03 19:30 Nierówna bitwa Marii Chowaniec z wójtem Bukowiny o drogę (WIDEO) 13 2023-10-03 19:00 Rekordowa temperatura w Polsce. Na Podhalu i w Tatrach też ciepło 3 2023-10-03 17:59 Czy w środę przejedziemy przez granicę w Jurgowie, Chochołowie i na Łysej Polanie? 5 2023-10-03 17:30 Jesienna Bajka w Tatrach 2023-10-03 17:01 Drogowcy leją asfalt na moście po to by zaraz przeciąć nawierzchnię 2023-10-03 16:00 Nowy ambulans dla nowotarskiego szpitala - za wsparcie dla Ukrainy 2 2023-10-03 15:30 Zrób zdjęcie inspirowane okładką książki Kornela Makuszyńskiego 2023-10-03 15:00 Jak na obrazie mistrzów 2023-10-03 14:30 Podróżnicza Noc Bibliotek 2023-10-03 14:29 Usługi DDD a dezynfekcja chemiczna - w jaki sposób przeprowadzany jest taki zabieg? 2023-10-03 14:00 Od środy kontrole na granicy ze Słowacją 10 2023-10-03 13:30 Modlitwa. Wernisaż w muzeum na Harendzie 2023-10-03 13:23 Remont drogi na Cyrhli, ruch odbywa się wahadłowo 2023-10-03 12:59 Turyści jednak dotarli do Kuźnic. Kolejka do kolejki coraz większa 3 2023-10-03 12:30 Piękno wełną tkane. Wernisaż wystawy 2023-10-03 11:59 Poranne zderzenie w Białce Tatrzańskiej 1 2023-10-03 11:30 Jedna krótka wiadomość może zburzyć spokój budowany przez lata. Konkurs dla czytelników 2023-10-03 11:30 Piknik Ekologiczny: Eko przyszłość Naszej Gminy 2023-10-03 11:25 Czym charakteryzuje się pokolenie Z na rynku pracy? 2023-10-03 10:59 Oszukany senior z Nowego Targu 2 2023-10-03 10:00 Mniej turystów na szlakach. Niewielka kolejka do kolejki na Kasprowy 2023-10-03 09:59 Tędy nie przejedziecie, dziś leją asfalt na ulicy Chałubińskiego 1 2023-10-03 09:00 Dlaczego nie możemy zostawiać pasażerów przy dworcu od strony Chramcówek? 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-10-04 22:58 1. ULICA ZOSTAŁA ROZKOPANA W MAJU MAMY PAŻDZIERNIK NA ZDJĘCIU WIDAĆ NIE SKOŃCZONY CHODNIK.MIASTO BURAKÓW i OSCYPERSÓW. 2023-10-04 22:40 2. @Ela, a ile Polaków "siedzi" na "lewym" L4 albo pracuje na czarno w tym czasie i bierze pieniądze z ZUS-u? :D Przejdź się do poczekalni chociażby gabinetów u psychologa. Nic w tym państwie nie jest szczelne niestety. 2023-10-04 22:31 3. Dewastacja Jeszcze mało i mało nażreć się nie mogą. To jest skandal. Już nawet w Tatry włażą , kto na to pozwala i za ile? 2023-10-04 22:22 4. A barany sie ciesom ze bedom zamkniente. Jesce im hrubse łogrodzenie w kosorze zrobić i fose wykopoć. Przydom później rzondowe hu...tfu.. juhasy doić w tym zamknięciu to sie łozlegnie bee, beee jako u nieftorych dziadów tutok. 2023-10-04 22:18 5. Bardzo dobrze niech kontrolują,zwłaszcza takich sieczkobrzekow jak Lolo2 i jemu podobnych.Przejedz się na przejścia austriacko niemieckie,slowacko austriackie,madziarsko austriackie czy na Arnolda od strony Villach do Włoch lub do Dunkierki czy Calais.Tez zarzucisz austriackim,niemieckim czy włoskim wladzom że dążą do wyjścia z UE???Mało czlowieczku widziałeś,ale czego się spodziewać jak kręcisz się wokół komina. 2023-10-04 21:40 6. Do tego największy ideolog kryształowy kryształ stas Kozy i igrzysk 2023-10-04 21:35 7. teraz wam będziemy zamykać i otwierać ewentualnie według uznania, możecie nam nagwizdać. Dawno nie było pandemii i nie ma już za bardzo czym straszyć, to zablokujemy wam drogi żeby wyglądało, że sytuacja jest poważna i wspaniale walczymy z kryzysem, nawet jeśli jeszcze na razie nie wprowadziliśmy stanu wyjątkowego. 2023-10-04 21:13 8. @Celinka, żebyś wiedziała z tego da się nieźle wy_rzyć. Mam piątkę, żeby tak naraz chociaż czworo się trafiło. Każde z innym, jaka to egzotyka w domu, polecam. Tylko nie z księdzem bo się teraz nie opłaca, za komuny kuria płaciła razy 10 państwowych alimentów. Nawet majtek nie trzeba ściągać jak się nosi stringi. 2023-10-04 20:58 9. Brawo Panie Golba. U nas tylko kiwają głowami jak ten piesek na podszybiu w Dużym Fiacie. Głosuj/ę na Nową Lewicę. 2023-10-04 20:37 10. Ciekawe jest to że pojawiła się nowa partia zarejestrowana w marcu i bez większych problemów startuje w 39 okręgach mając struktury w całym kraju. Kto sponsoruje tą inicjatywę? Czyżby to była alternatywa z inicjatywy PiS dla tych co już nie chcą Pis'u ale, żeby przypadkiem ci niezadowoleni nie oddali głosu na opozycję to podsuwa się im taką alternatywę niby podobną w postulatach, żeby skutecznie rozcieńczyć zagrażający elektorat na drobne mało znane partyjki? Wystarczy trochę przeanalizować wstecz jak się skończyła kariera Kukiza, bezpartyjnego, antysystemowca. Konfederacja to jedyna alternatywa dla POPiSu i czy ktoś z nimi się zgadza czy nie to chcąc zmienić ten dualizm partyjny na wzór amerykański to trzeba dać szansę trzeciej opcji, żeby ktoś miał możliwość kontrolować to towarzystwo, bo inaczej to nas pozbawią własności prywatnej, wolności i jakiejkolwiek godności, kontynuując politykę kowidową, bezemisyjną, bezgotówkową i rozdawniczą w której zarówno PiS jak i PO idą ciągle w parze głosując jednakowo w kluczowych kwestiach dotyczących kwestii powyżej. Jeśli ktoś lubi być niewolnikiem na pasku Kaczyńskiego czy Tuska to niech głosuje dalej na tych samych którzy już byli ,bo jedni nie przeżyją bez 13-stki, 14-stki i innych plusów, a drudzy nie będą w stanie funkcjonować bez synekur dla siebie na starość i dla swoich zamienników po rodzinie. Do tej pory do koryta rwali się politycy, a ostatnio zauważyć można, że naród by chciał żreć z koryta, żeby im dawano, bo im się należy, bo tamci nic nie dali itp. Głosujcie ludzie tak, żeby wam nie zabierano i szanujcie się, bo możecie na siebie zarobić i żyć godnie tylko zmieńcie władzę na taką która was nie okrada, a na otarcie łez wam daje pare stówek.
2023-09-21 22:45 1. Niestety. Dla dzieci niepełnosprawnych niedowidzących jaskinie w polskich Tatrach się skończyły. Dzięki Bogu że jest Słowacja 2023-09-18 15:10 2. Dajcie znizke dla platfusow. Po 15 pazdiernika beda tam tlumnie walic . 2023-09-14 10:39 3. A to chyba Ministerstwo MSWiA jest od tego, żeby dawać sprzęt. No chyba, że Terlecki narkoman z Krakowa dał z własnej inicjatywy i kieszeni. Skoro jest jedynką wśród šlebodnych. Z mojej kieszeni i podatków wolę dać na biedne psy w Nowym Targu. 2023-09-03 06:18 4. Jak zwykle ksiadz po danine. 2023-08-31 19:14 5. Zdjęcie 13 i 14, jesteś piękna. Mój typ. 2023-08-29 14:16 6. No nie ma komentarzy chyba dlatego napiszę, że Pani ze zdjęcia 14 i 15 jest w moim typie. Panie redaktorze znasz Pan mój gust. 2023-08-17 13:12 7. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą dzieci przymusowo oglądać takie se obrazki kosztem matematyki. Minister od nauki już się o to postara. Minister od kultury zawnioskuje jakieś odznaczenie dla "artysty".Natomiast Małgorzata Ziętkiewicz w Wydarzeniach Polsatu będzie pół godziny gęgać na ten temat. Wojtyła wiecznie żywy! 2023-08-15 07:46 8. Czy był jakis wernisaż na ktorym był ktos wiecej niz rodzina artysty i urzednicy? Przeciez to sie w glowie nie miesci, tyle publicznych pieniędzy to kosztuje a nikt tego nie oglada. Komu to i po co? 2023-08-03 22:21 9. Co na to ksiądz proboszcz z NT? Ekskomunika? Może panowie z NT teraz? 2023-07-25 11:17 10. Nie wojsko tylko terytorialsi. Różnica jest taka, jak wyścigi gokartów od F1
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania


REKLAMA