Reklama

2015-07-08 22:44:31

Reklama

Powódź stulecia

W lipcu tego roku mija 81 lat od jednej z najtragiczniejszej powodzi w Polsce, której początek i najbardziej gwałtowny przebieg miał miejsce na Podhalu.

W połowie 1934 roku polska gospodarka powoli podnosi się z wielkiego światowego kryzysu wywołanego przez załamanie finansowe w USA.  Rolnicy szykują się do zbiorów zbóż, które w tym roku obficie obrodziły.  W pierwszym tygodniu lipca nikt nie ma pojęcia, że na dalekim południu formuje się potężny niż,nazywany przez meteorologów „genueńskim” od włoskiego miasta Genua skąd, najczęściej nadchodzą nad środkowe regiony Europy. Jak podają meteorolodzy niż genueński, który dotarł na Podhale 13 lipca 1934 roku był wyjątkowo obfity w wodę i został zablokowany przez wyż stacjonujący w tym czasie na południu Polski. Wirujące i ścierające się fronty atmosferyczne spowodowały gwałtowne deszcze, które od 13 do 15 lipca wyniosły średnio 55 litrów wody na 1 m 2 w ciągu doby. Górskie rzeki z każdym dniem opadów podnosiły swój stan wód i z wielką szybkością przemieszczały się ku dolinom oraz położonym w pobliżu miejscowościom. Apogeum opadów przypadło jednak na 16 lipca. W Tatrach w okolicach Hali Gąsienicowej spadło 255 litrów deszczu na 1 m 2 i do dzisiaj jest niepodbitym rekordem opadów na tym terenie. W tym dniu na całym Podhalu poziom opadów wyniósł średnio 85 mm. Namoknięta ziemia nie jest w stanie pochłaniać tak wielkiej masy wody. Z gór do Zakopanego z impetem zlewają się masy wody, występując ze swych koryt i przelewają się ulicami miasta niszcząc mosty, drogi i domy. Pomimo podejmowanych przez mieszkańców rozpaczliwych prób ratunku, gwałtowny nurt porywa wiele  budynków. Im dalej tym,sytuacja staje się bardziej dramatyczna. Rzeka Zakopianka zasilana dopływami spotyka się w Poroninie z potężnie wezbranym Porońcem i zalewają znajdujące się po drodze miejscowości: Poronin, Biały Dunajec, Szaflary niszcząc po drodze budynki oraz mosty kolejowe i drogowe. Rzeka Biały Dunajec w Nowym Targu łączy się z rzeką Czarny Dunajec, którą płyną już masy wody z zachodniej części Podhala. Zniszczyły one już między innymi most kolejowy w Czarnym Dunajcu i zalały położone w pobliżu miejscowości. Utworzony z tych dwóch rzek Dunajec siał zniszczenia w Nowym Targu. Kiedy fala powodziowa dotarła w rejon Szczawnicy miała już 7 metrów wysokości i jej ofiarą  przeciągu kilku minut stał się pensjonat „Biały Dom” z którego w ostatniej chwili udało się uciec wszystkim gościom.

Gwałtowne opady spowodowały powódź nie tylko w dorzeczu Dunajca, ale także Raby, Skawy i znacznej części dorzecza Wisłoki. Setki miejscowości znalazło się pod wodą między innymi: Nowy Sącz, Żywiec, Tarnów i Rzeszów. 19 lipca fala kulminacyjna wystąpiła na dwustu kilometrowym odcinku górnej Wisły, gdzie na skutek licznych pęknięć wałów oraz ogromnych wylewów fala powodziowa uległa znacznemu obniżeniu i osłabieniu. Dzięki temu 22 lipca, kiedy fala kulminacyjna dociera do Warszawy, pomimo bardzo wysokiego stanu wód stolicę Polski udaje się obronić przed zalaniem.

Powódź z lipca 1934 roku była dla Polaków szokiem. Głównie z powodu  nieprzygotowania regionu na tego typu zdarzenia. Na nieszczęście katastrofa dotknęła jednych z najbardziej nierozwiniętych gospodarczo i najbiedniejszych terenów Polski. Setki miejscowości zostało zniszczonych i odciętych od zaopatrzenia. Szczególnie ciężka sytuacja panowała na Podhalu, gdzie pędzące w wielką szybkością masy wody dokonały wielkich spustoszeń. W pierwszych dniach zaopatrzenie dostarczane było tylko samolotami, a mieszkańcy rozpoczęli budowy prowizorycznych przepraw. ówczesna prasa rozpisywała się o panującym głodzie, rozpaczy i akcji pomocy powodzianom oraz o skali problemów z jakimi musiał zmierzyć się polski rząd. Przede wszystkim wielkim problemem było ulokowanie tysięcy rodzin, które w powodzi straciły cały dobytek. Zdarzały się przypadki okradania resztek ocalałego majątku w opuszczonych zabudowaniach. Zdecydowanie działał wymiar sprawiedliwości, a złapani złodzieje byli natychmiast surowo osądzani. Władze błyskawicznie postępowały  także ze wszystkimi, którzy uchylali się od udzielenia pomocy. Jak z pewnym dzierżawcą majątku w Wierzchosławicach, który rano odmówił przyjęcia do stajni uratowanych z powodzi chłopskich koni, a już tego samego dnia po południu został przetransportowany przez policję do obozu internowania w Berezie Kartuskiej.
Z upływem czasu można było oszacować straty. Powódź z 1934 roku zabrała ze sobą 55 istnień ludzkich. Woda zalała łącznie teren o powierzchni 1260 km 2, a w jej wyniku zostało uszkodzone bądź uległo zniszczeniu 22.059 budynków,blisko 170 km dróg i 78 mostów. Szczególnie duże straty ponieśli rolnicy,którym woda zalała pola akurat w trakcie żniw. Łącznie powódź spowodowała straty, na niebagatelną jak na tamte czasy kwotę 60 milionów złotych (około 12 mln ówczesnych dolarów).

Władze bardzo szybko wyciągnęły wnioski z tej katastrofy. Przede wszystkim brakowało zbiorników retencyjnych. Przyspieszono budowę zbiornika w Porąbce na Sole, który oddano do użytku w 1936 roku. W porównaniu do czasu dzisiejszego w niewyobrażalnie krótkim czasie podjęto decyzję natychmiastowej budowy jako pierwszego na Dunajcu zbiornika w Rożnowie. Następny miał być zbiornik z zaporą usytuowaną w Niedzicy, dla którego dokumentację przygotowano w latach 1938-1939. Jej budowę przerwał wybuch Drugiej Wojny Światowej. W okresie PRL-u wspomnienie o tej wielkiej powodzi było wciąż żywe i w 1964 roku władze podjęły decyzję o usytuowaniu tamy w Niedzicy, której budowa rozpoczęła się 1969 roku.Inwestycja ciągnęła się latami i została ukończona po 28 latach w 1997 roku. Oficjalne przekazanie zbiornika do użytkowania zbiegło się z ulewani, które rozpoczęły także wielką powódź. W tym czasie tama przeszła swoisty „chrzest bojowy” przyjmując spływające z gór masy wody i uchroniła położone poniżej miejscowości przed powtórką tragedii z 1934 roku.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
malgorzata1934 2015-07-14 06:21:48
Do autora dot. Szczawnicy:
proszę chociaż trochę przyłożyć się do faktów, a nie pisać bzdety, Wystarczyło skonsultować się z muzeum w Szczawnicy, gdzie maja dane odnośnie powodzi w 1934 r. Bowiem pisze Pan , że gościom w ostatniej chwili udało się uciec z Białego Domku przed 7 m falą, jakby sobie z cypla ( na którym stał pensjonat ) przeskoczyli Dunajec i znaleźli się na brzegu. Uratował wszystkich, narażając swoje życie flisak ze Szczawnicy Kapłaniak, zanim pensjonat porwała z cypla rzeka. Za ten czyn bohaterski flisak dostał medal od ówczesnego rządu polskiego- zdjęcia z powodzi i medal znajdują się w szczawnickim muzeum.
z boku 2015-07-14 00:56:37
przenomumdrzyjso uczonoscie wielgo. Woda ma wlasnie to do siebie ze wyrywa kamienie po drodze dlatego ze jest ....bystra. Brzegi tez sa po to zeby trzymaly wode w korycie a ze woda wyrywa kamienie to tymsamym podmywa brzegi w Brzegach tez.. Mozna by bylo wykopac row na 10 m gleboki wybetonowac a moze nawet zabetonowac ale czy jest sens. A jak zatka na wlocie??niestety z woda mozna walczyc uformowac troche ale nikt nigdy jeszcze wody nie poskromil w 100 % . To tak jak z motyka na slonce albo z idiotyzmami na Fiakrow. Zajmij sie swoim zdrowiem nie udzielaj sie piszac takie bzdety,wyjdzie ci to na zdrowie. Pochwalilabys autora ale tego nie zrobisz bo ciebie nikt nigdy za nic nie pochwali. Dlaczego?? bo nic nie zrobilas jeszcze dobrze.
do maja 2015-07-12 07:27:29
niszczenie gorali i fiakrow trwa nadal na feceboku Plaszczykowa sie wije i skreca strasznie oburzona ze fiakrzy smia sie bronic..wrecz twierdzi ze sa bezczelni

taka to juz u niej mentalnosc Kalego
majachogori 2015-07-12 04:51:01
@ana czyżby skończył się temat niszczenia fijakrów do Morskiego Oka, stąd ta frustracja? W Polsce od ośmiu lat pogłębia się susza i z roku na rok jest coraz większa. Widać to gołym okiem, nie trzeba prowadzić badań naukowych. Pustynnieje gleba, wysychają studnie, obniżają się wody gruntowe, są coraz łagodniejsze zimy bez pokrywy śnieżnej, wymierają lasy iglaste, malaria przenosi się na północ Europy. Naukowcy szacują, ze niedługo klimat w Polsce będzie taki, jak w Toskanii. Przewidujący zakładają winnice i farmy solarne. Są to skutki globalnego ocieplenia klimatu. I będzie więcej monsunowych deszczy, nawałnic i powodzi.
hahha 2015-07-11 21:25:05
super artykul i ciekawie sie czyta radze nie sluchac uorcyka bo ona czyta po to zeby sie doczepic a nie wspomniec te tragiczne chwile .....ja jej artykulów juz dawno nie czytam za duzo zawieraja konspiracji wypuszczania przeciw drugiemu ,...glupote sie omija ...pozdrawiam :)
ana 2015-07-11 14:29:08
To skąd wodę @ majachogori czerpie na tyle hektarów jak wszystko wyschło ?;)aż taka dama to ja nie jestem żeby mieszkać na Marszałkowskiej ... mieszkam w miejscu gdzie wokół otaczają mnie lasy a co dziwniejsze od kilku lat pojawia się w nich coraz więcej bagien... może majachogori przemierzalo jakieś afrykańskie Mazowsze? ;)...ale czuje ze jabłka bedą w cenie w tym roku ze względu na susze i @ majachogori już zaciera ręce... :D
majachogori 2015-07-11 10:37:40
@ ana, może mieszkasz na ulicy Marszałkowskiej w betonowej dżungli i nic nie widzisz. Rusz się w plener, to zobaczysz. Ja ciągle wędruję z północy na południe i dokładnie widzę co się dzieje. A nad jeziorem łąki wyschły, obowiązuje zakaz wstępu do lasu, niemalże na całym Mazowszu i muszę podlewać hektary sadu, bo drzewa usychają.
ana 2015-07-10 13:15:10
Matko Bosko!!!....@majachogori to przepowiednia nadchodzącej apokalipsy???...ja mieszkam na Mazowszu i nic takiego nie zaobserwowałam... kapkę mi tylko trawa pożółkła ...:D
dociekliwy_troll 2015-07-09 20:29:01
cersko pises ze Bystra nadal jest cholernie groźna. To nojlepsy argument cobyś siy stela wyniesła.
czester 2015-07-09 20:15:19
Zdjęcie 14 to nie jest zdjęcie mostu kolejowego w Czarnym Dunajcu
uorcyk 2015-07-09 19:46:38
@sp: jestem czytelnikiem którego to zwyczajnie razi ..
Co do Bystrej, to nadal jest cholernie groźna. Pamietam jak podczas ostatnich powodzi szalała z korycie wyrywając kamienie i podmywajac brzegi ..
majachogori 2015-07-09 19:32:59
Bardzo ciekawy artykuł i wstrząsające zdjęcia powodzi na Podhalu. Doskonale czuje się wodny żywioł szalonej, wezbranej rzeki płynącej u stóp Gubałówki, nie daj Bożej płynąć w canoe czy kajaku, i groźnych górskich potoków. Ale to było dawno, prawie 80 lat temu, przed globalnym ociepleniem klimatu. Teraz w centralnej Polsce jest straszliwa susza, umierają drzewa, schną lasy, pustynnieją łąki, bociany głodują, wyrzucają młode z gniazd i odlatują, zaprzyjaźnionym żurawiom padło młode, bo bagna wysychają. W województwie warmińsko-mazurskim i na Mazowszu jest zakaz wstępu do lasów, bo płoną. Ludzie w kościołach ślą modlitwy o deszcz, bo zboże wysycha, umierają drzewa, a krajobrazy robią się pustynne, jesienne. Z roku na rok susza nasila się i jest coraz groźniejsza.
sp 2015-07-09 14:40:28
@uorcyk - mozesz sugerowac a nie wymagac...kim ty myslisz ze jestes ?
uorcyk 2015-07-09 12:29:44
a ja uprzejmie proszę o zmianę tych szalonych skrótów 1 m 2 lub km 2 na poprawne. Wystarczy m kw. czy km kw. bo w sposob jaki zostały napisane budzi emocje zw z ich "poprawnoscią":P
Abeto 2015-07-09 12:20:14
Wiem/wiele a wiesz że znalazłeś doskonałe wytłumaczrnie czemu tak długo budowano zapore.
wiem/wiele 2015-07-09 11:29:24
Budowa zapory w Niedzicy bardzo sie przedłużała oczywiście z winy ekologów, bo dla nich jak zawsze wazniejsze są roslinki i zwierzątka niż dobro ludzi więc blokowali budowę.. Na szczeście w pore ją ukonczono tuz przed powodzia 1997 i tym samym ocaliła życie i dorobek wielu ludzi. Jak widac w tej sytuacji zwycieżył czyjś rozsądek bo nie dał się sterroryzować zielonym oszołomom.
turystapieszy 2015-07-09 11:06:34
W 1997 roku zbiornik w Niedzicy był tylko częściowo napełniony wodą, więc z łatwością zatrzymał powódź. Tylko, że był to zbieg okoliczności... Prawdziwego "chrztu bojowego" jeszcze nie przeszedł.

Na Odrze i jej dopływach (w Polsce i Czechach) mamy całkiem sporo zbiorników retencyjnych, a jednak w 1997 wszystko popłynęło...

W 2010 na Wiśle poniżej ogromnych Goczałkowic też wszystko popłynęło...

Trzeba też pamiętać jak zaczynał wyglądać Dunajec w Krościenku w maju 2014. I wystarczyło do tego kilka rzeczek i potoków poniżej zapory.

Więc lepiej nie utwierdzać się w "złudnym" poczuciu kontroli. Tym bardziej, że rekordy opadów z 1934 roku jeszcze się na Podhalu nie powtórzyły.

Reklama
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy wykwalifikowanego REHABILITANTA z umiejętnością masażu leczniczego. 605 079 054.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT W PIENINACH, 150 m2 + DZIAŁKA REKREACYJNA ogrodzona, GARAŻ w budynku w podpiwniczeniu. Atrakcyjna cena! 507 148 019.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę LOKAL w miejscowości Harkabuz, pod Sklep lub inną działalność. 100 m2. W Centrum miejscowości. Kotłownia + TOALETA. KONTAKT: 508614172
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy dziewczynę z Zakopanego lub okolic, na stanowisko kasjer-sprzedawca, w sklepie zabawkowym na Krupówkach, praca na stałe. 609097999
  Tel.: 609097999
 • PRACA | dam
  Zatrudnię montażystę stolarki okiennej i drzwiowej z doświadczeniem. 502 712 588.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę ala carte praca w godzinach 13.00-21.00 lub obsługa bufetu śniadaniowego 7.00-13.00 Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  Poszukujemy uśmiechniętych oraz komunikatywnych osób do roznoszenia ulotek na Krupówkach i zapisywania na KULIGI zimowe. Atrakcyjne wynagrodzenie. 574-255-794
  Tel.: 574
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354, 888457083.
 • NIERUCHOMOŚCI | zamiana
  Zamienię DOM W CENTRUM KIELC NA DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ W ZAKOPANEM - 603 093 547.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  PRACOWNIA KRAWIECKA/SZWALNIA - PRZYJMIE ZLECENIA - KRAWIECTWO LEKKIE - odzież sportowa z dzianin, tkanin bawełnianych i dresowych. ODZIEŻ DO ZAKŁADÓW PRACY, DO HOTELI/PENSJONATÓW - pościele, poduszki dekoracyjne, ręczniki, itp. - Z WŁASNĄ GRAFIKĄ/LOGO (druk, sublimacja, haft). ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY - Pracownia Krawiecka, tel. 665 048 392, malgorzata.surmanska@o2.pl
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11, tel. 18 20 150 92 lub mailowy na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Sabała w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA RECEPCJĘ. Praca na cały etat, wymagana znajomość języka angielskiego. Prosimy o składanie CV w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub przesyłanie mailem na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA ŚNIADANIOWI / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię skrupulatną KSIĘGOWĄ DO PROWADZENIA PEŁNEJ KSIĘGOWOŚCI (od1/4 - 1/2 etatu). Nowy Targ. 606 123 437.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PANIĄ DO SPRZĄTANIA POKOI W ZAKOPANEM TEL.665889365. 665889365calvados@willacalvados.pl
  Tel.: 665889365
 • PRACA | dam
  RECEPCJONISTĘ/KĘ zatrudni HOTEL PATRIA*** ZAKOPANE, email: hotel@hotelpatria.pl, tel. 608081090
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIE 72m2, 4 pokoje, Nowy Targ Podtatrzańska. 781 672 979.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SZAFLARY DZIAŁKA WIDOKOWA nr.6058, 16 arów, 75.000 zł. 517 625 354.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SZAFLARY DZIAŁKI WIDOKOWE: 6200/7 i 6198/2 o łącznej powierzchni 823 m2 za cenę 45.000 zł. 517 625 354.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki zatrudni opiekunkę na pełen etat. Pewna i stała praca. 698673260 swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698673260
  E-mail: swiatkowska.w@wp.pl
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc) i PANIĄ DO SPRZĄTANIA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Tel. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | szukam
  Podejmę pracę jako pracownik biurowy. Wyłącznie na zastępstwo. Wystawiam fakturę VAT. Znam: word, excel, programy graficzne, podstawy księgowości , prawa pracy, kadry, zus. Tel. 508 380 383.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ - ZAKOPANE, OKOLICE - 503 070 650.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
2022-01-17 18:15 O skokach, miłości i skandalach. Rozmawiamy z Walterem Hoferem (WIDEO) 2022-01-17 17:40 Przygarnij przyjaciela - te psy tylko czekają na adopcję 2022-01-17 17:31 Zimowe zajęcia w bibliotece 2022-01-17 16:40 Obejrzyj, dlaczego buty z Demaru dla wojska były oszustwem (WIDEO) 1 2022-01-17 16:24 Na ul. Za Strugiem wymieniają słupy energetyczne. Od rana bez prądu 2022-01-17 16:15 Po dziennikarskim śledztwie Tygodnika. Prezes nowotarskiej firmy zatrzymany 7 2022-01-17 16:07 Burza z piorunami przechodzi nad Zakopanem. Problemy z prądem (WIDEO) 2022-01-17 16:01 Na drodze z Nowego Targu do Czarnego Dunajca wyciągają auta z rowu (WIDEO) 2022-01-17 16:00 Przerwano akcję poszukiwaczą turysty w rejonie Tatr Zachodnich 2022-01-17 15:39 Zderzenie na zakopiance w Myślenicach. Utrudnienia dla kierowców 2 2022-01-17 14:31 Ciężki dzień 2022-01-17 14:11 Miesiąc po planowanym otwarciu - parking nadal zamknięty 1 2022-01-17 14:06 Ucieczkę przed policją zakończył na kiosku. Charakterystyczny zapach marihuany 1 2022-01-17 13:40 Krupówki już zasypane śniegiem, a burze dopiero nadciągają (ZDJĘCIA, WIDEO) 2022-01-17 12:58 Właściciel konia potrąconego przez pociąg ukarany mandatem 2 2022-01-17 12:28 Nawet po weekendzie prawie sto zakażeń na Podhalu 2022-01-17 12:15 Nad Podhale i Tatry nadciągają burze śnieżne. Wracajcie z gór! 2022-01-17 11:58 Rządzi Zięba, a nie Dzioboń 2022-01-17 11:51 Nocna akcja TOPR. Tym razem pomocy potrzebowali taternicy 2 2022-01-17 11:29 Warunki na drogach będą się pogarszać. Uważajcie! 2022-01-17 11:13 Zaginął kotek inwalida, może ktoś widział biedaka 1 2022-01-17 10:54 Piękna i Bestia w Rabciu 2022-01-17 10:45 Minister dał pieniądze na mammograf, a NFZ obciął kasę na badania 4 2022-01-17 10:00 Moja córka ma depresję 7 2022-01-17 08:59 Wiatr już daje się we znaki. W Tatrach ponad 110 km na godz. 2022-01-17 08:17 Samochodowe kluczyki znalezione w Zakopanem 2022-01-17 08:00 Tatrzański Orzeł. Jak podobał się wam film o Stanisławie Marusarzu 22 2022-01-16 23:20 Potrącony koń przy torach na zakopiance 1 2022-01-16 22:35 Tatry jak na dłoni 1 2022-01-16 22:00 Sześciometrowej wysokości jeleń rozbłysnął dziś w magicznej krainie 2 2022-01-16 21:20 Emilia Kukuczka mistrzynią Polski w sepak takraw 2022-01-16 21:15 Ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Do tego będzie sypać śnieg 2022-01-16 20:32 Pożar W Borze 2022-01-16 19:50 Ratownicy nie odnaleźli w Tatrach poszukiwanego od czwartku turysty 2022-01-16 19:44 Nadciąga zima, prawdziwa zima. Czy te prognozy się sprawdzą? 2022-01-16 19:30 Raport covidowy, 35 osób nie żyje i 14 tysięcy nowych zakażeń 1 2022-01-16 19:01 Co wróży czerwone niebo nad Podhalem? 9 2022-01-16 18:35 Tysiące kibiców opuszcza arenę Pucharu Świata 2022-01-16 18:15 Jak pięknie zaśpiewali kolędy i pastorałki na Harendzie (WIDEO, ZDJĘCIA) 2022-01-16 17:48 Marius Lindvik z Norwegii tryumfuje na Wielkiej Krokwi 2022-01-16 17:24 Kibice mocno ściskają kciuki, ładny skok Piotra Żyły 2022-01-16 16:44 Zaginęła Layla, widziano ją w okolicach Łapszanki 1 2022-01-16 16:00 Nie uwierzycie! Platforma widokowa na Babiej Górze 6 2022-01-16 15:39 Dziewięciu skoczków z naszej jedenastki na liście startowej 2022-01-16 15:10 Świetne warunki na Długiej Polanie w Nowym Targu 2022-01-16 14:29 Kibice głodni zwycięstw, zobaczymy czy nasi staną na podium w Zakopanem 2 2022-01-16 13:51 Tłumy na Gubałówce, niestety są też hazardziści od trzech kubków 9 2022-01-16 13:19 W poszukiwaniu polskiego bieguna zimna 2022-01-16 12:30 Nie ma Zakopanego jest Małopolska 11 2022-01-16 12:00 Znamy szczegóły dzisiejszego wypadku na Rysach. Poważne obrażenia u turysty 6
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-01-17 17:41 1. Czy te machlojstwa się kiedyś skończą? Czy żeby zarobić w Polsce trzeba się uciekać do takich sposobów? Co najgorsze ze Polacy wyjeżdżając za granicę robią to samo. Taką mamy niestety opinię o sobie, i dlatego nas tak traktują. 2022-01-17 17:24 2. Artykuł Jureckiego jest z lutego tego roku? Nieźle. 2022-01-17 16:56 3. Kod cos musi z tym zrobic. 2022-01-17 16:04 4. Taki sam biznesmen jak instruktor od maseczek - słoma z butów 2022-01-17 16:04 5. Zdekryminalizować posiadanie małych ilości. Wprowadzić do prawodawstwa pojęcia bycia "pod wpływem" i "po użyciu" marihuany. Oczywiście jazda pod wpływem czyli bezpośrednio po użyciu karana tak samo jak za alkohol, w tym przypadku chłop by wiedział jakie są konsekwencje danego czynu, a i zapewne zatrzymałby się do kontroli. 2022-01-17 16:00 6. Do Wiktoria Nie trzeba być znawcą ani krytykiem żeby stwierdzić że w dzisiejszych czasach gdzie wszystko zeszło do tzw. fast food ten reportaż bo nie jest to film może konkurować z pisowskimi reportażami Anity Gargas. Tak wielka postać jaką był niewątpliwie Stanisław Marusarz zasługuje na film który będzie opowiadał prawdę historyczną, jego życie a nie zlepek zdawkowych klatek. Fast food dla wyznawców PiSu. 2022-01-17 15:54 7. Czyżby szwagier jak zawsze dostosował prędkość do warunkow? ;) Dziś droga tragedia, nawet dobre zimówki miejscami nie dawały rady. 2022-01-17 15:51 8. Wolniej na tej zakopiance szwagropole i maxbusy wolniej 2022-01-17 15:37 9. I tutaj potrzebna jest Jagna ! 2022-01-17 15:37 10. @ Taki sobie turysta Depresja to choroba śmiertelna. Spróbujesz podrwić z chorych na raka i ich bliskich?
2022-01-15 12:44 1. Swietne, piekne zdjecie no13. I dziewczyna i piekna i swietna. Oddaje idealnie i sport, i wysilek, rywalizacje. I kobiecosc. Foto roku nie tylko TP. 2022-01-02 18:11 2. Przepiykniy ! Glosno godome - Dziynkujyme ! ''Kolynde barz piyknom spiywome dzis przeciy Niek siy nom weseli Betlejymskiy Dzieciy '' . 2021-12-19 16:49 3. Skansen to kiedyś naprawdę żył za czasów"Wolowatej" były tam noclegi, dobre jedzenie, pełno turystów.Na drodze stało po kilkanaście autokarów a teraz... co widać na zdjęciach... 2021-12-15 04:39 4. Na zdjęciu 42 możemy zobaczyć, że podobnie jak prawo budowlane oraz prawo o ruchu drogowym, na Podhalu nie przyjął się również obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, w tym wypadku w kościele. 2021-12-10 12:42 5. Dobrze, że czarodziej z Krainy KK poświęcił. Inaczej mogłaby odpaść od ściany. Uff. 2021-12-10 11:57 6. to nie święty Mikołaj tylko Mikołaj. A różnica jest ogromna św. Mikołaj był biskupem, a ten w Tylmanowej to amerykański krasnal 2021-12-05 00:39 7. Teksty Pana Szpilki zawsze były dla mnie ciekawe, regularnie czytam je w "Tatrach". Przy czym ciekawe to za mało powiedziane ! Przede wszystkim wskazujące nowe kierunki myślenia, a więc inspirujące, motywujące do głębokiej refleksji. Zamierzam kupić tę książkę. Dzięki Bogu za takich ludzi :)) 2021-11-16 19:26 8. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom. 2021-11-14 23:27 9. Nic tylko siedzieć, opalać się i podziwiać. 2021-11-08 09:59 10. Jeden z górali ze zdjęć prowadzi też busa. Kiedyś jechałem z nim, przed busem zatrzymało się taxi na przystanku, gdzie nie wolno taksówkom stawać. On mało nie doszło do rękoczynów. Pan "piękny góral z obrazka" rzucał kur... i innymi. Po czym po kilkuset metrach sam się zatrzymał w miejscu niedozwolonym, by zabrać turystę. Na moje pytanie czemu to zrobił, mając na względzie sytuację z taxi, powiedział: wie pan, no czasem trzeba. Piękne typy o podwójnej moralności w zależności od sytuacji. W zasadzie mentalność nie zmieniła się wcale od czasów, które opisał J. Kurek w "Księdze Tatry". W jakimś sensie, to takie "krokodyle" człowieka. Potrzeba przynajmniej kilkunastu pokoleń.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

Bojcorka

FILMY TP