2015-11-20 00:30:09
Nie spieszmy się z remontem zakopiańskiego dworca PKP
Jego stan to smutny symbol upadku transportu publicznego. Mimo to nie warto spieszyć się z poprawą z dnia na dzień. Najważniejsze jest, by planowany remont polepszył wizerunek i funkcjonalność na długie lata, a nie na kilkanaście miesięcy.
Fot. Piotr Manowiecki Na stacji kolejowej znalazł swoją siedzibę teatr "Gdynia Główna"
Fot. Piotr Manowiecki Była hala dworcowa, jest biblioteka (Rumia)
Fot. Piotr Manowiecki Park and Ride przed dworcem w Schladming
Fot. Piotr Manowiecki Dworzec w Schladming (Austria)
Fot. Piotr Manowiecki Stan zakopiańskiego dworca to smutny symbol.
Fot. Piotr Manowiecki
Stan dworca kolejowego (ale i autobusowego) to smutny symbol. Pokazuje w jak głębokim poważaniu III RP miała (jeszcze kilka lat temu) transport publiczny. Bród, odrapane i pogryzmolone mury, chłód wewnątrz, brama wejściowa obwieszona dziesiątkami ohydnych reklam – w ten sposób Zakopane wita każdego, kto zdecydował się przyjechać do nas pociągiem. Jeżeli pierwszy kontakt z miastem jest właśnie taki, to podróżny może wyciągnąć właściwie tylko dwa wnioski:
albo Zakopane jest okropnym miejscem, albo ja jestem frajerem, że jadąc w Tatry wybrałem ekologiczny środek transportu.
Mimo to apeluję, by nie spieszyć się ze zmianą tego stanu rzeczy z dnia na dzień. Musi to być zaskakujące, kiedy nawołuje do tego osoba walcząca o lepszy transport publiczny na Podhalu. Jednak najważniejsze jest, by planowany remont polepszył wizerunek i funkcjonalność na długie lata, a nie na kilkanaście miesięcy.
Umierające dworce
Obecny stan dworca PKP jest potwierdzeniem faktu, że do Zakopanego mało kto przyjeżdża pociągiem. Z badań przeprowadzonych na zlecenie byłego posła Andrzeja Guta-Mostowego wynika, że ten środek transportu wybiera tylko 7,6 % turystów. A to wszystko mimo olbrzymich korków na zakopiance, które trwają przez właściwie cały sezon turystyczny. Wśród mieszkańców Podhala pociąg jako środek transportu właściwie nie istnieje. Trudno zresztą się dziwić, kiedy pokonanie pociągiem niewielu ponad 100 km zajmuje grubo ponad 3 godziny.
Każdy dworzec, z którego korzysta zbyt mało pasażerów podupada. W oczach właściciela (niezależnie czy będzie to miasto,czy kolej), w jego utrzymanie nie warto inwestować. Oszczędności zaczynają dotyczyć ogrzewania, sprzątania, oświetlenia, by na końcu właściciel zaczął zaniedbywać konieczne naprawy. Efekt? Widzimy go doskonale na co dzień nie tylko w Zakopanem, ale i w Nowym Targu.
Zaniedbany dworzec, bez dużej wymiany pasażerskiej, jest również nieatrakcyjny dla drobnego biznesu. Nie ma na nim sklepików, restauracji,kawiarni, biur turystycznych. Nie znajdziemy nawet informacji turystycznej,która powinna być pierwszym odwiedzanym punktem przez znaczną część gości.
Galeria handlowa zamiast dworca
Wiele samorządów wraz z kolejarzami, by podzielić z inwestorem koszty remontu, a niekiedy i utrzymania, buduje na dworcach olbrzymie galerie handlowe. Być może nieaktualne już plany przeniesienia torów w Zakopanem na poziom -1 zwiastowały zakusy na podobną inwestycję. Problemem jest jednak to, że galeria handlowa z wieloma tysiącami metrów kwadratowych wprawdzie pomogłaby utrzymać kompleks dworcowy, ale jednocześnie przyniosłaby olbrzymie spustoszenia dla lokalnego handlu. O tym, jak fatalny wpływ na polski handel mają olbrzymie galerie handlowe można zobaczyć na handlowych niegdyś ulicach Poznania, Łodzi czy Wrocławia. Podobne zjawisko występuje również w Żylinie na Słowacji. Tematowi galerii handlowych poświęcę jeden z kolejnych wpisów.
Taka inwestycja niesie za sobą jeszcze jedno niebezpieczeństwo. Bywa, że podczas przebudowy interes inwestora galerii jest uważniej brany pod uwagę niż pasażerów. Najmocniejszym przykładem takiego podejścia jest Poznań, gdzie kolejarze przy współpracy z firmą deweloperską Trigranit doprowadzili do zamknięcia doskonale umieszczonego starego budynku dworca, nowy zlokalizowali w miejscu znacznie mniej wygodnym, a obok niego postawili olbrzymią galerię handlową, na którą poznaniacy zaczęli pogardliwie mówić Poznań Shitty Center. Nowy obiekt miał wiele niedociągnięć, z których największym był brak przejścia dla pieszych na przystanek tramwajowy i zmuszanie pasażerów do chodzenia okrężną drogą przez galerię handlową. Złość mieszkańców po oddaniu to użytku tego pseudodworca był jednym z powodów porażki wyborczej wieloletniego prezydenta Poznania – Ryszarda Grobelnego.
- 1. Otwórzmy wyremontowany dworzec w momencie zakończenia jednej z dużych inwestycji kolejowych lub przynajmniej uruchomienia szynobusa
- 2. Zmniejszmy dworzec
Pierwsze pytanie, na które władze miasta,wraz z kolejarzami muszą sobie odpowiedzieć brzmi: co zrobić z olbrzymimi przestrzeniami dworcowymi. Budynek był budowany pod koniec XIX wieku, kiedy kolej wymagała rozbudowanej infrastruktury towarzyszącej. Dziś dworce, przez które nie przewalając się dziesiątki tysięcy pasażerów dziennie, wymagają mniej więcej 20% przestrzeni, jaka była potrzebna ponad wiek temu. Bilety można kupić przez internet lub w biletomatach. Nie stoi się już w długich kolejkach do kas, a zakup biletu w nich będzie w najbliższych latach stawać się rzadkością. Na dworcach nie spędza się już godzin w oczekiwaniu na pociąg. Nie ma na nich kas bagażowych, a nawet mieszkań dla pracowników.
Uwolnioną przestrzeń można zagospodarować na różne, niekolejowe sposoby. W Rabce czy w Rumi koło Gdyni, poczekalnie dworcowe zostały zastąpione przez biblioteki miejskie. W Gdyni na poziomie -1 powstał teatr „Gdynia Główna”.
Marzy mi się, żeby na kompleksie dworcowym powstała tętniąca życiem instytucja kultury, którą będą odwiedzać mieszkańcy Podhala, ale która będzie też powodem, by wsiąść w Krakowie do pociągu i przyjechać choćby na jeden dzień. Od lat mówi się w Zakopanem o potrzebie powołania muzeum narciarstwa albo muzeum Witkiewiczów. Powinien to być wielobranżowy obiekt, z salami konferencyjnymi, gdzie można by organizować spotkania z ciekawymi osobami, konferencje prasowe podczas większych wydarzeń, a w klubokawiarni zjeść pyszne ciasto cytrynowe lub poczytać książki. Może powinno to być jednocześnie małe centrum konferencyjne, przyciągające do Zakopanego firmy poza sezonem? Być może w pobliżu dworca mogłaby się znaleźć sala koncertowa wraz z instytutem muzyki ludowej, o którą zabiega stowarzyszenie Karłowicza? Warto,żeby tę kwestię rozstrzygnęła analiza zlecona przez miasto.
- 3. Ogłośmy konkurs architektoniczny
Ściągnijmy do Zakopanego specjalistów najwyższej klasy, którzy zaprojektują zarówno przestrzeń wokół dworca, jak i same budynki. Niech piękno, wygoda, przy jednoczesnej skromności wydanych środków będą nową wizytówką tego miejsca. Pracownia Sikora Wnętrza, która przeprowadzała remont dworca w Rumi, otrzymała nagrodę w konkursie Polska Architektura XXL, rozsławiając w ten sposób miasto.
Ważne jest, by projektowaniem przestrzeni wokół stacji zajęli się specjaliści, którzy mają wiedzę o współczesnym podejściu do transportu zrównoważonego i w Zakopanem nie będą się uczyć. Muszą to być ludzie, którzy na co dzień podróżują transportem publicznym i wiedzą, jakie rozwiązania są pożądane przez pasażerów. W nowej przestrzeni wygoda pieszego musi być na pierwszym miejscu. Musi być ona na tyle intuicyjna, by pasażer bez problemu mógł znaleźć przystanki autobusów. Zupełnie od nowa powinna zostać zaprojektowany system informacji wizualnej, który będzie doprowadzał do ważnych punktów. Biletomaty powinny znajdować się nie tylko w hali dworcowej, ale również przy bramie z neonem. Ważne jest, żeby przestrzeń została przebudowana estetyczne, z wykorzystaniem najlepszych materiałów, ale jednocześnie bez specjalnych ekstrawagancji, mocno zawyżających koszty. Niech zostanie zaprojektowany parking dla osób odwożących, gdzieś na tyłach niech stanie parking P&R dla tych, którzy wyjeżdżając do Krakowa czy Nowego Targu będą mogli zostawić tu swój samochód. Niech na dworcu będą stojaki dla rowerów, wypożyczalnia. Z dużą radością stwierdzam, że pierwszy krok został już wykonany. Przeniesienie przystanków początkowych busów było dobrą decyzją i od tego czasu na dworcu pojawiło się trochę życia.
- 4. Zacznijmy od remontu dworca PKS
to że w tym grajdole pod Tatrami dworce to Bangladesz to wina tubylców
w bardzo bardzo wielu nawet dziurach zabitych dechami tej III RP dworce kolejowe i autobusowe zdążyły już dawno wypięknieć...
nie ma co sie juz teraz spieszyc
latwiej bdzie wywiezc gruz
Ankieta Guta to zwykły PR przedwyborczy i tyle, Nikt nie jeżdzi pociągami, bo mało takich lini, które zapewnią frekfencje..
Kiedyś był pociąg Szczecin-Zakopane przez Wrocław.
Relacja ta zniknęła z rozkładu komuś na tym zależało... Składy były pełne..
-
PRACA | dam
PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDENTÓW W OKRESIE 26.12.2024r. do 02.01.2025r. wynagrodzenie 2950zł na rękę. 601 533 566, 18 20 64 305 -
PRACA | dam
RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBY DO PRACY W KUCHNI. Praca stała lub na sezon. 601 533 566, 18 20 64 305 -
PRACA | dam
RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ NA STANOWISKO: ZMYWAK/OBIERAK. Praca stała lub sezonowa. 601 533 566, 18 20 64 305 -
PRACA | dam
Biuro podróży wycieczek jednodniowych poszukuje pracownika do zapisywania klientów na kuligi. Praca sezonowa w Zakopanem. Wynagrodzenie do ustalenia indywidualnie: dzienne, miesięczne, od zapisanych osób. Kontakt pod numerem +48 606 286 379. 606286379 biuro@hawrantravel.pl
Tel.: 606286379 -
USŁUGI | budowlane
REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016. -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942. -
MOTORYZACJA | sprzedaż
MITSHUBISHI OUTLANDER 2,2 DI-D, 4X4, r.p.2014, przebieg 224 tys. km, I właściciel, bogata wersja Intense Plus, dodatkowo kpl. kół zimowych z felgami, zdejmowany hak,oryginalny bagażnik dachowy. 605 564 270. -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
Przyjmę pracowników NA NOCLEG na sezon zimowy. 664 157 414. -
PRACA | dam
"TESKO" Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Spółka z o.o. zatrudni na umowę o pracę elektryka z doświadczeniem. Praca na sieci oświetlenia ulicznego na terenie miasta Zakopane. Kontakt pod tel. 695 802 605 lub 18 20 25 629. -
PRACA | dam
Praca dorywcza na stanowisku sprzedawca, lokal w budynku. Praca w godzinach 7:15 - 16:00. 793556644 dawid.gal@gmail.com
Tel.: 793556644 -
SPRZEDAŻ | różne
OPAŁ BUK SUCHY. 609 927 174. -
PRACA | dam
Restauracja na Krupówkach zatrudni na stałe KELNERKĘ, PIZZERA oraz DOSTAWCĘ. 664 023 298. -
USŁUGI | budowlane
REMONTY ŁAZIENEK, ZABUDOWY GK. 660 079 941. -
USŁUGI | budowlane
WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, REMONTY. 660 079 941. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
DWUPOZIOMOWE MIESZKANIE NA CYRHLI, 40 m, 650.000 - 607 506 428. -
PRACA | dam
Szukamy BARMANKI / BARMANA oraz KELNERKI / KELNERA Restauracja na Gubałówce - Szukamy osób z wigorem, chętnych do pracy w gastronomii . - Tylko osoby pełnoletnie - Na stałe, dorywczo. 604970107 GOSPODA@PODNIEBEM.PL
Tel.: 604970107 -
PRACA | dam
PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: PIEKARZA I PANIĄ DO PAKOWANIA PIECZYWA. 602 759 709 -
PRACA | dam
Zatrudnimy Konserwatora/Pracownika Technicznego do obsługi technicznej apartamentów w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny i przesłanie CV. +48 888 605 905 d.krzysztof@gorskagrupa.pl
Tel.: 48 -
PRACA | dam
Zatrudnię Mechanika samochodowego z doświadczeniem ,wysokie wynagrodzenie. Bańska Niżna Am-Service. 505508652
Tel.: 505508652 -
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098. -
SPRZEDAŻ | różne
Sprzedam PUCH I PIERZE. 18 27 55 865. -
PRACA | dam
Zatrudnię KONSERWATORA. Bardzo dobre warunki pracy. Zakopane. 604 102 804, 601 512 211. -
PRACA | dam
Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793. -
USŁUGI | budowlane
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, DACHY, ELEWACJE. 608 729 122. -
BIZNES
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122. -
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO. 882080371. -
USŁUGI | budowlane
FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam 2 HEKTARY POLA i DZIAŁKĘ 20 AR. 505 429 375. -
PRACA | dam
Hotel Jawor w Zawoi zatrudni osoby na stanowisku kucharz. Stawka 35-40 zł/h. 607630923 www.hotel-jawor.pl marek@jama-tur.pl
Tel.: 607630923 -
PRACA | dam
Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ. Zakopane. 604 232 488. -
PRACA | dam
Poszukuję pracowników budowlanych - budowy od podstaw, docieplenia, stolarka, wykończenia wnętrz - Zakopane i najbliższe okolice.. 500160574
Tel.: 500160574 -
PRACA | dam
ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA, POMOC KUCHENNĘ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERA/-KĘ. Zakopane, bez zakwaterowania - 600 035 080, 600 035 355. -
USŁUGI | budowlane
USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484. -
PRACA | dam
Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: - PIZZERÓW, - BARMANKI, - BUFETOWE, - POMOCE KUCHENNE, - OSOBY NA ZMYWAK, - OSOBY DO SPRZĄTANIA SALI. Kontakt osobisty pod nr tel.: 693 319 707 -
SPRZEDAŻ | różne
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893 -
SPRZEDAŻ | różne
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893 -
BIZNES
Sprzedam tanio - z wypożyczalni NARTY, BUTY I KIJKI. 662 370 510. -
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO, FLIZOWANIE, WYKOŃCZENIA, BUDOWY od A do Z. 607 572 312. -
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325. -
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105. -
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.