2015-11-20 00:30:09

Reklama

Nie spieszmy się z remontem zakopiańskiego dworca PKP

Jego stan to smutny symbol upadku transportu publicznego. Mimo to nie warto spieszyć się z poprawą z dnia na dzień. Najważniejsze jest, by planowany remont polepszył wizerunek i funkcjonalność na długie lata, a nie na kilkanaście miesięcy.

Stan dworca kolejowego (ale i autobusowego) to smutny symbol. Pokazuje w jak głębokim poważaniu III RP miała (jeszcze kilka lat temu) transport publiczny. Bród, odrapane i pogryzmolone mury, chłód wewnątrz, brama wejściowa obwieszona dziesiątkami ohydnych reklam – w ten sposób Zakopane wita każdego, kto zdecydował się przyjechać do nas pociągiem. Jeżeli pierwszy kontakt z miastem jest właśnie taki, to podróżny może wyciągnąć właściwie tylko dwa wnioski: 

albo Zakopane jest okropnym miejscem, albo ja jestem frajerem, że jadąc w Tatry wybrałem ekologiczny środek transportu.

Mimo to apeluję, by nie spieszyć się ze zmianą tego stanu rzeczy z dnia na dzień. Musi to być zaskakujące, kiedy nawołuje do tego osoba walcząca o lepszy transport publiczny na Podhalu. Jednak najważniejsze jest, by planowany remont polepszył wizerunek i funkcjonalność na długie lata, a nie na kilkanaście miesięcy.

Umierające dworce 

Obecny stan dworca PKP jest potwierdzeniem faktu, że do Zakopanego mało kto przyjeżdża pociągiemZ badań przeprowadzonych na zlecenie byłego posła Andrzeja Guta-Mostowego wynika, że ten środek transportu wybiera tylko 7,6 % turystów. A to wszystko mimo olbrzymich korków na zakopiance, które trwają przez właściwie cały sezon turystyczny. Wśród mieszkańców Podhala pociąg jako środek transportu właściwie nie istnieje. Trudno zresztą się dziwić, kiedy pokonanie pociągiem niewielu ponad 100 km zajmuje grubo ponad 3 godziny.

Każdy dworzec, z którego korzysta zbyt mało pasażerów podupada. W oczach właściciela (niezależnie czy będzie to miasto,czy kolej), w jego utrzymanie nie warto inwestować. Oszczędności zaczynają dotyczyć ogrzewania, sprzątania, oświetlenia, by na końcu właściciel zaczął zaniedbywać konieczne naprawy. Efekt? Widzimy go doskonale na co dzień nie tylko w Zakopanem, ale i w Nowym Targu.
Zaniedbany dworzec, bez dużej wymiany pasażerskiej, jest również nieatrakcyjny dla drobnego biznesu. Nie ma na nim sklepików, restauracji,kawiarni, biur turystycznych. Nie znajdziemy nawet informacji turystycznej,która powinna być pierwszym odwiedzanym punktem przez znaczną część gości.

Galeria handlowa zamiast dworca

Wiele samorządów wraz z kolejarzami, by podzielić z inwestorem koszty remontu, a niekiedy i utrzymania, buduje na dworcach olbrzymie galerie handlowe. Być może nieaktualne już plany przeniesienia torów w Zakopanem na poziom -1 zwiastowały zakusy na podobną inwestycję. Problemem jest jednak to, że galeria handlowa z wieloma tysiącami metrów kwadratowych wprawdzie pomogłaby utrzymać kompleks dworcowy, ale jednocześnie przyniosłaby olbrzymie spustoszenia dla lokalnego handlu. O tym, jak fatalny wpływ na polski handel mają olbrzymie galerie handlowe można zobaczyć na handlowych niegdyś ulicach Poznania, Łodzi czy Wrocławia. Podobne zjawisko występuje również w Żylinie na Słowacji. Tematowi galerii handlowych poświęcę jeden z kolejnych wpisów.

Taka inwestycja niesie za sobą jeszcze jedno niebezpieczeństwo. Bywa, że podczas przebudowy interes inwestora galerii jest uważniej brany pod uwagę niż pasażerów. Najmocniejszym przykładem takiego podejścia jest Poznań, gdzie kolejarze przy współpracy z firmą deweloperską Trigranit doprowadzili do zamknięcia doskonale umieszczonego starego budynku dworca, nowy zlokalizowali w miejscu znacznie mniej wygodnym, a obok niego postawili olbrzymią galerię handlową, na którą poznaniacy zaczęli pogardliwie mówić Poznań Shitty Center. Nowy obiekt miał wiele niedociągnięć, z których największym był brak przejścia dla pieszych na przystanek tramwajowy i zmuszanie pasażerów do chodzenia okrężną drogą przez galerię handlową. Złość mieszkańców po oddaniu to użytku tego pseudodworca był jednym z powodów porażki wyborczej wieloletniego prezydenta Poznania – Ryszarda Grobelnego. 

 Kilka rad dworcowych

 • 1. Otwórzmy wyremontowany dworzec w momencie zakończenia jednej z dużych inwestycji kolejowych lub przynajmniej uruchomienia szynobusa

 Wciąż czekamy na decyzję o budowie linii Podłęże-Piekiełko, dzięki której do Zakopanego z Krakowa dojedziemy w 90 minut. Wtedy kolej stanie się środkiem transportu numer 1 podczas podróży w Tatry. Szybciej, bo przed 2023 r. (być może już w 2020 r.)  zakończy się remont istniejącej linii przez Suchą i Chabówkę, który umożliwi skrócenie czasy przejazdu do 2:30, a prawdopodobnie jeszcze krócej. I choć czas ten wciąż będzie niekonkurencyjny w stosunku do samochodów i autobusów jadących z Krakowa (kiedy nie ma korków), to i tak daje szansę, że linia ta zacznie przyciągnąć pasażerów pociągów dalekobieżnych (np. czas Warszawa-Zakopane dla pociągu Pendolino będzie wynosić około 4:30 po remoncie tej linii) i będzie szybszy niż samochodu, jadącego zgodnie z przepisami).

 Liczbę osób korzystających z dworca może zwiększyć również uruchomienie szynobusów (krótkich i lekkich pociągów) jeżdżących co 20 minut z Rabki i Nowego Targu do Zakopanego. O idei szynobusów napiszę więcej w przyszłości. Niech rok 2023, kiedy kończy się perspektywa finansowa Unii Europejskiej, w ramach której można pozyskać fundusze na remont, będzie datą graniczną. Najpóźniej wtedy powinniśmy mieć dostępny już piękny, zadbany i czysty budynek dworca. 

 • 2. Zmniejszmy dworzec 

Pierwsze pytanie, na które władze miasta,wraz z kolejarzami muszą sobie odpowiedzieć brzmi: co zrobić z olbrzymimi przestrzeniami dworcowymi. Budynek był budowany pod koniec XIX wieku, kiedy kolej wymagała rozbudowanej infrastruktury towarzyszącej. Dziś dworce, przez które nie przewalając się dziesiątki tysięcy pasażerów dziennie, wymagają mniej więcej 20% przestrzeni, jaka była potrzebna ponad wiek temu. Bilety można kupić przez internet lub w biletomatach. Nie stoi się już w długich kolejkach do kas, a zakup biletu w nich będzie w najbliższych latach stawać się rzadkością. Na dworcach nie spędza się już godzin w oczekiwaniu na pociąg. Nie ma na nich kas bagażowych, a nawet mieszkań dla pracowników.

Uwolnioną przestrzeń można zagospodarować na różne, niekolejowe sposoby. W Rabce czy w Rumi koło Gdyni, poczekalnie dworcowe zostały zastąpione przez biblioteki miejskie. W Gdyni na poziomie -1 powstał teatr „Gdynia Główna”.  

Marzy mi się, żeby na kompleksie dworcowym powstała tętniąca życiem instytucja kultury, którą będą odwiedzać mieszkańcy Podhala, ale która będzie też powodem, by wsiąść w Krakowie do pociągu i przyjechać choćby na jeden dzień. Od lat mówi się w Zakopanem o potrzebie powołania muzeum narciarstwa albo muzeum Witkiewiczów. Powinien to być wielobranżowy obiekt, z salami konferencyjnymi, gdzie można by organizować spotkania z ciekawymi osobami, konferencje prasowe podczas większych wydarzeń, a w klubokawiarni zjeść pyszne ciasto cytrynowe lub poczytać książki. Może powinno to być jednocześnie małe centrum konferencyjne, przyciągające do Zakopanego firmy poza sezonem? Być może w pobliżu dworca mogłaby się znaleźć sala koncertowa wraz z instytutem muzyki ludowej, o którą zabiega stowarzyszenie Karłowicza? Warto,żeby tę kwestię rozstrzygnęła analiza zlecona przez miasto.

 • 3. Ogłośmy konkurs architektoniczny 

Ściągnijmy do Zakopanego specjalistów najwyższej klasy, którzy zaprojektują zarówno przestrzeń wokół dworca, jak i same budynki. Niech piękno, wygoda, przy jednoczesnej skromności wydanych środków będą nową wizytówką tego miejsca. Pracownia Sikora Wnętrza, która przeprowadzała remont dworca w Rumi, otrzymała nagrodę w konkursie Polska Architektura XXL, rozsławiając w ten sposób miasto.

Ważne jest, by projektowaniem przestrzeni wokół stacji zajęli się specjaliści, którzy mają wiedzę o współczesnym podejściu do transportu zrównoważonego i w Zakopanem nie będą się uczyć. Muszą to być ludzie, którzy na co dzień podróżują transportem publicznym i wiedzą, jakie rozwiązania są pożądane przez pasażerów. W nowej przestrzeni wygoda pieszego musi być na pierwszym miejscu. Musi być ona na tyle intuicyjna, by pasażer bez problemu mógł znaleźć przystanki autobusów. Zupełnie od nowa powinna zostać zaprojektowany system informacji wizualnej, który będzie doprowadzał do ważnych punktów. Biletomaty powinny znajdować się nie tylko w hali dworcowej, ale również przy bramie z neonem. Ważne jest, żeby przestrzeń została przebudowana estetyczne, z wykorzystaniem najlepszych materiałów, ale jednocześnie bez specjalnych ekstrawagancji, mocno zawyżających koszty. Niech zostanie zaprojektowany parking dla osób odwożących, gdzieś na tyłach niech stanie parking P&R dla tych, którzy wyjeżdżając do Krakowa czy Nowego Targu będą mogli zostawić tu swój samochód. Niech na dworcu będą stojaki dla rowerów, wypożyczalnia. Z dużą radością stwierdzam, że pierwszy krok został już wykonany. Przeniesienie przystanków początkowych busów było dobrą decyzją i od tego czasu na dworcu pojawiło się trochę życia.

 • 4. Zacznijmy od remontu dworca PKS

 Teoretycznie już dziś można by wyremontować dworzec PKS. On nigdy nie przestał być odwiedzany przez pasażerów, a jednocześnie jest stosunkowo mały. Problemem jednak jest to, że w skandalicznej prywatyzacji sprzed 11 lat, cierpiący chyba na chwilową niepoczytalność umysłową wojewoda ze Sojuszu Lewicy Demokratycznej sprzedał prywatnemu „inwestorowi” nie tylko PKS, ale również budynek dworca. W ten sposób miasto zostało pozbawione kontroli nad jednym z kluczowych obiektów infrastruktury. Dziś można prowadzić długie spory o to, który z zakopiańskich dworców jest bardziej ohydny. Przykrym paradoksem jest więc,że budynek, który już dziś warto by zacząć remontować, bo nadal przyciąga ludzi,nie może zostać łatwo odnowiony, bo na przeszkodzie stoją stosunki własnościowe. Mam jednak nadzieję, że uda się miastu jak najszybciej przystąpić do prac.

 

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
ooooooo 2015-12-02 09:35:34
no wiadomo ludzie maja umowy... ale bez przesady...chyba nie na 100 lat.... mozna zawsze komus zaoferowac jakies miejsce przy nowym dworcu w zamian i nie zostawiac ich na lodzie. kazdy chce jakis grosz zarobic - gdzies gastronomia i tak powinna byc przeciez . tym sposobem to zaden wlasciciel nie moglby nic zrobic na swoim. oczywiscie beda protesty co sie mozna spodziewac ale mamy tkwic w PRL czy idziemy do przodu? a niech kazdy sie przejdzie i zobaczy i zrobi sobie fote i poooglada jak to "wspaniale" wyglada... no jednym słowem żenada jakiej mało w naszym kraju..............
to nie takiee latwe 2015-11-27 10:26:20
z tymi budaami to nie takie latwe bo kazda z nich ma abo nojblizsza rodzinka albo krewny abo co najmniej jakisk koles kogos co byl,abo jeszcze jest u zloba i to sie tak od razu nie da
ooooooo 2015-11-26 09:43:53
Prosta recepta na tani a schludny dworzec: szopy, pseudo budy wszystko zlikwidowac co jest przy wejsciu kolo napisu PKP Zakopane. Wszystko bedzie przejrzyste i ladne, zasadzic zielen, zrobic ladna brame i po klopocie, budynek pomalowac. To jesli chodzi o zewnetrzny wizerunek natomiast o srodku- toaletach, kasach nawet sie nie wypowiadam.... Ale od zewnetrznego wizerunku trzeba by bylo zaczac. Zobaczcie jak sie zmienil tyl dworca, nie to samo miejsce. Moim skromnym zdaniem problemem sa te wszystkie badziewne budy dookola dworca PKP i PKS.... sorry ale cos z tym trzeba zrobic, paskudna architektura, fe pseudoarchitektura....która niszczy krajobraz
Północny Jasiek 2015-11-23 10:27:22
"jak głębokim poważaniu III RP miała" WYPRASZAM SOBIE..wąty do III RP..
to że w tym grajdole pod Tatrami dworce to Bangladesz to wina tubylców
w bardzo bardzo wielu nawet dziurach zabitych dechami tej III RP dworce kolejowe i autobusowe zdążyły już dawno wypięknieć...
xxyyzz 2015-11-22 15:32:25
chłopie ales ty mądry, po prostu afa i omega... Dowiedz się pan lepiej lepiej czemu takie problemy z rozpoczęciem poprawy wizerunku a dopiero potem tworz pan takie wywody. Jakbyś chłopie napisał, że TGV możnaby tu zrobić, to byłoby coś a tak to przemyśl swój wpis raz jeszcze.
nie nie spiezscie sie 2015-11-20 16:20:08
tn dworzec juz tak dawno nie byl rmeontowany ze juz neidlugo se sam zawali

nie ma co sie juz teraz spieszyc


latwiej bdzie wywiezc gruz
Fibi 2015-11-20 16:06:46
Za długie nie czytam, :) Jak popije i zaśpie nie wysiądę tam gdzie trzeba.. to tez zwiedzam dworce.. i mogę się zdjeciami pochwalić :)
Ankieta Guta to zwykły PR przedwyborczy i tyle, Nikt nie jeżdzi pociągami, bo mało takich lini, które zapewnią frekfencje..
Kiedyś był pociąg Szczecin-Zakopane przez Wrocław.
Relacja ta zniknęła z rozkładu komuś na tym zależało... Składy były pełne..
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora poszukuje pracowników w zawodzie: pomocnik,malarz, cieśla,zbrojarz,murarz,operator koparko ładowarki, roboty wykończeniowe. 602629623 Sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Pizzerman - Parmezzan Nowy Targ. Poszukuje młodej, energicznej, chętnej do pracy osoby która chciałaby zostać Pizzermanem. Doświadczenie nie jest wymagane, wszystko pokażemy oraz przeszkolimy. Wystarczy szczera chęć i praca według naszych wartości.. 729882977 parmezzan19@gmail.com
  Tel.: 729882977
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Rzepiska -działka budowlana 1018m2 -super widokowa -Sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zaskale -działka budowlana 675m2 lub 1350m2 do wyboru -sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • PRACA | dam
  Ośrodek Wczasowy w Zakopanem zatrudni recepcjonistkę/tę. Umowa zlecenie lub umowa o pracę. Możliwość zamieszkania. 604113888
  Tel.: 604113888
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Wykończenia wnętrz adaptacja podaszy zabudowy karton gips szpachlowanie malowanie tynki dekoracyjne parkiet panele. 576587537
  Tel.: 576587537
 • PRACA | dam
  SPRZEDAWCĘ do sklepu spożywczego w Białym Dunajcu - 888 472 789.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 601 50 44 86
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry zatrudni pracownika do działu recepcji. +48608088017 https://ecotatry-hotel.pl/ ksiegowosc@projinwest.pl
  Tel.: 48608088017
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Szukam MIESZKANIA dla jednej osoby (z grzecznym pieskiem) - długoterminowo - Kościelisko, okolice - 884 975 144.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  STEMPLE BUDOWLANE dł. 3m, 5.50 zł/szt. DESKI SZALUNKOWE 650 zł/kubik. 790 759 407.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam KONIE: dwie klacze zajeżdżone, siedmiolatki, WAŁACH zimnokrwisty gniady, KUCYK trzyletni kary, zajeżdżony. ŹREBAK dwuletni kary. 790 759 407.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • PRACA | dam
  Poszukuję kierowcy kat. D praca stała tel.600088258. 600088258
  Tel.: 600088258
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DOM LUB MIESZKANIE 2, 3-POKOJE. Tel. lub sms: 692 769 524.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, DACHY. 608 729 122.
 • BIZNES
  Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608729122
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ KIEROWCE KAT: C+E. 602261925 holserwis-misiniec@wp.pl
  Tel.: 602261925
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE. BUDOWA DOMÓW SZKIELETOWYCH, PRACE REMONTOWO-WYKOŃCZENIOWE, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, PANELE, GLAUZRA. MEBLE KUCHENNE I ŁAZIENKOWE POD WYMIAR, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY WNĘK. Wolne terminy na rok 2024. 888 405 627.
 • USŁUGI | budowlane
  TARTAK PRZEWOŹNY - USŁUGI - 690 535 222.
 • USŁUGI | budowlane
  STOLARSTWO - WYKOŃCZENIA WNĘTRZ - 690 500 277.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • BIZNES
  Profesjonalne poprowadzę obiekt noclegowy. Kilkunastoletnie doświadczenie, referencje. 0048 788 633 633
  Tel.: 48
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-05-20 21:00 Podhalanka świętuje, ale twórcy zabrakło 2024-05-20 20:00 Parking wprawdzie pusty, ale chodnik dla samochodu lepszy. I tańszy 2024-05-20 19:30 Skondeś ty, cyjześ ty? Posiady Orawskie 2024-05-20 19:06 W Zakopanem jadąca Land Roverem uderzyła w Jaguara, a wszystko przez kierowcę Opla 2024-05-20 19:00 Palowanie w Kasinie Wielkiej zakończone. Kiedy przejedziemy drogą? 2024-05-20 18:00 Pożar na górnej stacji wyciągu w Zakopanem 1 2024-05-20 17:00 Zakopiańczycy pożegnają Andrzeja Brandstattera w sobotnie popołudnie 2024-05-20 16:30 Pierwszy Nowotarski Turniej Tenisa Ziemnego za nami 2024-05-20 16:10 Firma Jagan - wiodący producent tulei hydrofobowych 2024-05-20 16:00 Raz słońce, raz deszcz, jest i burza z piorunami 2024-05-20 15:42 Jaki nawóz do pomidorów wybrać? 2024-05-20 15:00 Nowy prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Rabce 2024-05-20 14:00 Rabczański stok narciarski, niby martwy a jednak żywy 2024-05-20 13:00 Będzie przerwa w dostawie wody w Zakopanem 2024-05-20 12:45 Odszedł Śp. Stanisław Dawidek 2024-05-20 12:00 Uwaga! W Zakopanem zagrzmi w samo południe, czeka nas burzliwy poniedziałek 2024-05-20 10:58 Wybuch w lokalu gastronomicznym, jest jedna osoba poszkodowana 11 2024-05-20 10:00 Kupa... problemów 2024-05-20 09:30 Pieśni wiosenne nad Dunajcem wyśpiewywane 2024-05-20 09:00 Półtora roku robót publicznych za pochwałę zabójstwa policjantów 4 2024-05-20 08:00 Przygarnij przyjaciela! Psy z nowotarskiego schroniska czekają na dom 6 2024-05-19 21:45 Nowy Targ. Co powie minister nauki nowej rektorce Podhalanki? 13 2024-05-19 21:00 Galeria Sztuki BWA Jatki: Z górami nieustająco rozmawiam (WIDEO) 2024-05-19 20:00 Asfaltowanie drogi powiatowej w Ochotnicy Górnej. Będą spore utrudnienia 2024-05-19 19:00 Znów zwężenia na zakopiance - uważajcie jadąc w stronę Krakowa 2024-05-19 18:00 Stara zabudowa placu Dietla to ciekawe miejsce dla malarzy 2 2024-05-19 16:00 Puchar Świata MTB UCI w Downhillu w Szczyrku (WIDEO) 2024-05-19 15:00 Noc Muzeów w Rabce-Zdroju 2024-05-19 14:01 Galeria Jatki. Czy można rozpoznać kolor nie widząc go? 2024-05-19 13:00 Sezon komunijny wciąż trwa - uroczystości na Chramcówkach 24 2024-05-19 11:30 Schumacher, Siedlarz, Kapturski i Tas. Bez pośpiechu 2024-05-19 11:00 Żywe lekcje historii w Palace, Opolance i gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego 29 2024-05-19 10:00 Krzykacz miejski poszukiwany 3 2024-05-19 09:00 Mini POdhale Tour w Rabie Wyżnej 2 2024-05-19 08:00 Jakie warunki panują nad Morskim Okiem pokazuje leśniczy Grzegorz (WIDEO) 1 2024-05-18 22:13 Groźny wypadek w Trybszu 2024-05-18 21:45 Zwycięski garncarz Nadii Pawlak 2 2024-05-18 21:00 Niesamowity pokaz mody, czyli Dusza Tatr w Galerii Kobierców Wschodnich na Kozińcu 9 2024-05-18 20:00 Nowego Targu drugie podejście do sprzedaży atrakcyjnych działek 2024-05-18 19:00 Rabka-Zdrój: Osuwisko za połówką 2024-05-18 18:26 Jak przygotować się do kredytu hipotecznego? 2024-05-18 17:30 Nie żyje Stanisław Dawidek 2024-05-18 17:00 Pytacie, co zrobić z tak piękną sobotą 5 2024-05-18 16:46 Tak zapraszają na dzisiejszą Noc Muzeów w Zakopanem 1 2024-05-18 16:00 Artystyczne spotkania na cmentarzu Kafki z Jurkovičem 1 2024-05-18 15:48 L-Teanina 2024-05-18 15:00 Pierwsza lekcja z kolekcji, czyli "Tryumf w czasie" przy Krupówkach (WIDEO) 2024-05-18 14:00 Uwaga kierowcy - utrudniony ruch na drodze krajowej w Zarytem 2024-05-18 13:00 Wędruj po Beskidzie Wyspowym, aby zdobyć Złotego Rysia 2024-05-18 11:50 Scena małego aktora w Lipnicy Wielkiej
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania


REKLAMA