2018-04-14 07:15:08

Blog

Niech piszą co chcą byle...

Reklama

nazwiska nie pomylili. Zasada popularna w polityce, gdzie popularność bywa ważniejsza od opinii, niekoniecznie sprawdza się w turystyce. Nieskutecznie realizowany PR powoduje, że uzyskuje się dziwne hybrydy jak Willa Monte. Mówią, piszą, a nawet niektórzy pochwalą. Pozostaje pytanie czy zadowolony jest konserwator nakazujący zachowanie frontu czy może lepiej by dać pole do popisu architektowi dopilnowując zachowanie klimatu.

Zbliża się czas odcięcia miasta komunikacyjnie. Najpierw bo budowa mostu , potem bo tradycyjne korki długoweekendowe. Dla miejscowości całkowicie zależnych ekonomicznie od turystyki, równie ważne jak to co przywiozą turyści ze sobą, jest to co wywiozą. Czy dominować będzie wrażenie zakorkowanego miasta, szukania miejsc do zaparkowania samochodu, siedzących miejsc w restauracjach czy karczmach, korkach na szlakach itp , czy też miejsca do którego warto wrócić na dłużej po oczywistym w tym okresie boomie. Absolutnie nie oceniając wyborów ( znam nasze realia i jestem daleki od kategoryzowania turystów) uważam , że za wizerunek odpowiadamy sami. Z jednej strony instytucjonalnie ( polityka promocyjna miasta), z drugiej zaś indywidualnie, każdorazowo podczas kontaktu z turystami na miejscu, w internecie czy podczas różnego typu kontaktów zewnętrznych. Spójność tych działań w dobie szumu informacyjnego jaki powoduje natłok medialny ( internet, social media, reklamy, prasa, hejt, itp) wydaje się być kluczowa dla skutecznej promocji.
Mimo powszechnej wiedzy , że jesteśmy "pępkiem swiata" dorobiliśmy się już pokoleń potencjalnych turystów z kraju którzy nigdy nie byli w Zakopanem, a całą wiedzę czerpią z netu. Czasy zaś spowodowały, że jeszcze większa grupa ( i na szczęście rosnąca) nie znających nas osób to cudzoziemcy. Wydaje się, że w naszym interesie jest takie promowanie regionu by zmaksymalizować ( przynajmniej w sezonach letnim i zimowym) dłuższe pobyty czysto urlopowe kosztem eventowych wypadów na dzień dwa ( trend skracania długości pobytu jest aż nadto widoczny). I jak każdemu z nas urlop kojarzy się z relaksem, wypoczynkiem, oczekiwaniem ciszy i spokoju, tak wypady na dzień dwa raczej z intensywnym życiem nocnym, niewyszukaną rozrywką, bez wnikania w lokalność, tradycję itp. Polityka promocyjna ma za zadanie eksponować pożądany kierunek, stymulując tym samym  rodzaj i charakter dominujących turystów. 
Mieszanie oferty rozrywkowej w sezonie urlopowym i oferty typowej dla wakacji, po sezonach, łączenie ich czy działanie bez korelacji z wszystkimi uczestnikami rynku ( hotele i kwatery, gastronomia, usługi, kultura czy sport)skutkuje efektem podobnym do opisanej wcześniej Makabryły Monte. Wszyscy o tym mówią i mimo że zarówno ci co chcieli cos ochronić jak i ci którzy zainwestowali by ruina dalej nie straszyła w centrum miasta, mamy świadomość że nie o taką popularność nam chodzi.
Wydaje się, ze powraca czas na informacje z pierwszej ręki, na marketing szeptany na zwykłe rekomendacje od tubylaca lub bywalca. W cenie będą zarówno informacje gdzie warto zjeść obiad, siąść przy kawie lub piwie czy dokąd wieczorem wyskoczyć i zwalczyć zakwasy po górskich eskapadach. Zaplanować część intensywną jak i np coś zwiedzić. Tę funkcje mogą pełnić na miejscu punkty informacyjne, gospodarze ale ( kłaniając się nowoczesności)  i lokalny portal miejski ( o czym piszę od początku)
http://www.tur-info.pl/a/51272,,turysci-biuro-podrozy-kuoni-agent.html?utm_source=zz_szablon_dziennik3_2016&utm_medium=email&utm_campaign=m 
O tym kto, w jakim celu i z jakimi oczekiwaniami do nas przyjedzie decyduje polityka informacyjna miasta, a o tym na ile to będzie skuteczne, decyduje współpraca z resztą rynku turystycznego. Nie będziemy wiarygodni kreując się na Witkiewiczowsko Młodoposkie miasto wysokiej kultury będąc szeroko znani z imprez sylwestrowych, a mniej z Muzyki na Szczytach, Jazz Campingu na Kalatówkach czy MFFZG, walczyć o zimową stolicę Tatr mając problemy z Gubałówką , walcząc z PKL czy nie potrafiąc załatwić bezkorkowej komunikacji sąsiadującymi bazami narciarskimi, promować aktywną turystykę górską jednocześnie nierozwiązując korków na MOKU, na Giewoncie czy klapkowiczów.
Są na to różne sposoby (w linku przykłady miejsc nie żyjących wyłącznie z turystyki jak my) przy czym zawsze należy pamiętać, że ilość i jakość rzadko idą w parze, a obrót nie równa się zysk.
http://samorzad.infor.pl/temat_dnia/387741,Nowoczesne-metody-promocji-miast-i-regionow.html

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
SK 2018-06-07 13:04:55
@qaz w naszej branży widziałem : Chorwacja, Szwajcaria, Austria, Skandynawia i ostatnio Słowenia. One właśnie broniąc się zorganizowali dodatkowe alternatywne portale o różnym zasięgu : krajowe, kantonalne , gminne. To dlatego polityka cenowa sieci hotelowych, apartamentowce mimo , że są wszędzie działają w przeważającej mierze legalnie by uniknąć losu tych w Barcelonie, Majorce, Teneryfie czy Wenecji. To też kwestia kasy tylko tam budzi chęć działania u nas w najlepszym przypadku bierność.
Ostatnie głosy dotyczące zabudowywania miasta pokazują , że ludzie podświadomie czują , że cos jest nie tak. Powstające hotele z dnia na dzień potrafią mieć promocje w cenie taniej kwatery, spanikowane pensjonaty i apartamenty schodzą jeszcze niżej, kwatery w zasadzie po sezonie stoją puste. Kasy fiskalne, JPK, RODO a teraz ustawa lipcowa dobiją część, przeniosą do szarej strefy drugą, zostawiając pole do popisu tych których stać na prawników , księgowych , własnych Tour Operatorów - Duże obiekty sieciowe, co powoli ma miejsce.
Ewolucja ? tak oczywiście ale oferta kulturowa czy tradycyjna , nie są oznaka zacofania tylko modelu który pozwala funkcjonować znakomicie delegując niektóre zadania innym wyspecjalizowanym podmiotom, co jest i tańsze i lepsze jakościowo. To odpowiedź na pytanie czy lepiej być portierem u kogoś czy gazdą u siebie oczywiście póki jest jeszcze wybór
qaz 2018-06-03 17:53:02
@SK - a jakżeby inaczej ? "mnie przecie dobrze" ? Widział pan gdzieś większe przejawy wspólnotowości ? Każdy sobie rzepkę skrobie. Kapitalizm pełną gębą - "brawo TY". Niedawno był art o zapaści komunikacji publicznej w PL. Proszę poczytać komentarze: publiczne, społeczne to przecie socjalistyczne. A jak wiemy socjalizm jest BE. Ach żeby tak jednemu z drugim sprywatyzowali wodociągi jak w Montevideo. Przy fakturze na 20-30zł/m3 szybko chcieliby to upaństwawiać :):):) Wspólnota ? Gdzie ? Jaka ?
SK 2018-05-30 16:03:44
@qaz czyli tylko kiedy po kieszeni biją to ludziska sie ruszą ?
qaz 2018-05-06 15:50:03
Szanse na zmiany się pojawiają. Portal, który niedawno wszedł przebojem podnosi ceny z roku na rok po 200zł. Trochę wkurzonych ludzi jest :)
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    NIEMCY: brygadzista do 5000 Euro, kranista do 4000 Euro, murarz cieśla do 3600 Euro, malarz ocieplenia elektryk spawacz do 2700 Euro. Umowa na warunkach niemieckich. 0048 575-001-116
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, WYPOSAŻONE MIESZKANIA 35-38m2. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38 m2 i 50 m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA, STANDARD DO ZAMIESZKANIA, NOWE, ŚWIEŻE. 608 806 408
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    Szczenięta OWCZARKI PODHALAŃSKIE. 788 679 465.
  • PRACA | dam
    Spółdzielni Mieszkaniowej L-W "POŁONINY" 34-460 Szczawnica Os. Połoniny 2a, ogłasza nabór na stanowisko GŁÓWNEGO KSIĘGOWEGO SPÓŁDZIELNI. Dodatkowe informacje można uzyskać w ramach kontaktu osobistego lub telefonicznego 18 262 25 95 lub 18 262 20 91.
  • PRACA | dam
    STATUS STUDENCKI/ WEEKEND/ 100 zł/h. PRACA EXCEL itp./ +mieszkanie/ micheelkowalski@gmail.com. Zakopane
  • PRACA | dam
    Praca na budowie, elewacje, budowa od podstaw, wykończenia, Zakopane i okolice. 500160574
    Tel.: 500160574
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA UZBROJONA W ŁOPUSZNEJ. 506 525 884.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942.
  • PRACA | dam
    Zatrudnimy STERNIKÓW PONTONOWYCH na Dunajcu tel. 608806030 info@fun-time.pl
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, GRILLOWEGO, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ. Kontakt: 600 035 355 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • PRACA | dam
    Młoda energiczna osoba poszukiwana do pracy na weekendy pod Gubałówką.... szczegoly pod numerem telefonu 781271166.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    ZAKOPANE - STYLOWY DOM (zadbany, urządzony), na działce 3000 m, widok na góry - 607 506 428.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-03-31 22:09 Adam Małysz skacze wyżej od Prevca (WIDEO) 2026-03-31 21:39 Muzeum Tatrzańskie zamknięte 1 kwietnia. To nie żart 2026-03-31 21:37 Wiosna Jazzowa z ogólnopolskim wsparciem. Festiwal rośnie w siłę 2026-03-31 21:03 Nowy żłobek w Poroninie od września 2026. Ruszyła wstępna rekrutacja 2026-03-31 20:10 Trudna akcja ratunkowa w Kościelisku. Śnieg utrudnił dojazd służbom 1 2026-03-31 20:02 Wyniki 66. Konkursu Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju 2026-03-31 19:30 Bardzo trudne warunki na Babiej Górze 2026-03-31 18:45 Wjechał na podwórko i ukradł sprężarkę 1 2026-03-31 18:00 Rusza zbiórka odpadów wielkogabarytowych w gminie Biały Dunajec. Jest harmonogram 2026-03-31 17:41 Lawinowa czwórka na tatrzańskich szlakach. Skrajnie niebezpiecznie 1 2026-03-31 17:25 Śnieżny zajączek zamiast bałwanka, czyli Wielkanoc po góralsku 2026-03-31 17:00 Blok komunalny gotowy 2026-03-31 16:31 Internet mobilny bez fizycznej karty - jak eSIM zmienia sposób korzystania ze smartfona? 2026-03-31 16:25 Najnowszy raport z Kuźnic. Tatry zamknięte (WIDEO) 1 2026-03-31 16:00 Bachleda Hotel Kasprowy w prestiżowym gronie 2026-03-31 15:30 Kolejne zatrzymanie w sprawie handlu ludźmi. 44-latek trafił do aresztu 1 2026-03-31 15:00 Mieszkańcy ul. Sienkiewicza: w zgłoszeniu była mowa o 10 miejscach postojowych 1 2026-03-31 14:01 Dieta ketogeniczna - na czym polega i kto może z niej skorzystać? 2026-03-31 14:00 Przejście dla pieszych i ścieżka rowerowa już na etapie projektowym 4 2026-03-31 13:28 Zlekceważył decyzję o wyjeździe. 25-latek przymusowo wydalony z Polski 1 2026-03-31 13:01 Tatry zamknięte dla turystów! 3 2026-03-31 13:00 Kolejni poszukiwani w rękach zakopiańskich policjantów 1 2026-03-31 11:41 Sprawdzamy, o ile zmniejszyły się w Zakopanem ceny paliw 7 2026-03-31 11:39 Odwołane kursy na Polanę Palenicę w dniu 31 marca 2026-03-31 11:22 Macie siłę łopatować? Zakopane pod śniegiem. Wiosna z łopatą i odśnieżarką w tle (WIDEO) 3 2026-03-31 10:00 Kolejny wiosenny poranek na Krupówkach (WIDEO) 2 2026-03-31 10:00 Wyrok w sprawie pobicia 13-letniego chłopca w Zakopanem 4 2026-03-31 09:09 Zamknięta droga do Morskiego Oka. TPN apeluje: dziś lepiej zrezygnować z wyjść w góry 2 2026-03-31 08:59 Paraliż na drogach, auto w rowie. Mieszkańcy alarmują, że pługi nie dojechały 5 2026-03-31 08:25 Pijani kierowcy zatrzymani w Poroninie. Policja apeluje o rozsądek 6 2026-03-31 08:00 Zimowe Podhale. Śnieg, mróz i trudne warunki na drogach 1 2026-03-30 21:12 Szczawnickie bazicki 4 2026-03-30 20:18 Kolorowa Wielka Krokiew. Ostatnie przygotowania przed zawodami 1 2026-03-30 20:00 Świąteczny kiermasz w Szczawnicy 1 2026-03-30 19:00 Dom doceniony 6 2026-03-30 18:01 To już na początku kwietnia. Na Dunajcu pojawią się pierwsze tratwy 1 2026-03-30 17:01 Wielkanocne Jajo wraca na Kalatówki. Kultowe zawody na starym sprzęcie narciarskim już 6 kwietnia 1 2026-03-30 15:00 Marek Kurzeja dyrektorem Gorczańskiego Parku Narodowego 2 2026-03-30 14:00 Widowisko Anny Malaciny na Cyrhli 2026-03-30 13:17 Zima nie chce ustąpić. Znowu może spaść dużo śniegu 2026-03-30 12:30 Rząd ogłosił maksymalne ceny paliw. Powinno być taniej 40 2026-03-30 12:30 Zaczyna się remont ul. Wiktora w Szczawnicy 2026-03-30 11:59 W Tatrach przybywa śniegu. W Dolinie Pięciu Stawów ponad półtora metra 1 2026-03-30 11:35 Tak wygląda chodnik na Jaszczurówce 13 2026-03-30 11:05 Zawalony dach pustostanu w Zakopanem 2026-03-30 10:59 Taksówkarz wjechał w drzewo. Policja podaje szczegóły wypadku 8 2026-03-30 10:00 Teatr dla najmłodszych w Witkacy Atelier 2026-03-30 09:00 O co chodzi w planach ogólnych? Ściąga krok po kroku 2026-03-30 07:59 Misterium mimo niepogody. Przejmująca Droga Krzyżowa na ulicach Krempach (ZDJĘCIA) 2026-03-29 22:52 Trzeci wypadek w niedzielę. Samochód uderzył w barierki
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-03-23 10:43 1. Pan Z. i koledzy.... i potem powiecie ze to prostest w sprawie mostu a nie wiec polityczny. hehe. kogo chcecie nabrac? 2026-03-11 08:14 2. Strategia rozwoju... Stawiać jak najwięcej deweloperki, reszta to ch... 2026-03-06 08:53 3. moze zamiast organizować te rozchwytywane i konsultacje miasta uruchomi druga zmiane u w urzedzie dla pracujacych obywateli petentów? 2026-03-06 08:25 4. Chętnie bym się dowiedział jakie studia i na jakich poważnych uczelniach mają ukończone uczestnicy dyskusji. Wprawdzie obowiązuje zasada, że wystarczy chęć szczera ale oni chcą zmarnować nasze pieniądze. Oj tam, oj tam. 2026-02-16 21:51 5. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 6. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 7. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 8. Kasia Rysy 2026-01-03 13:15 9. Ładne góalki. 2025-12-29 19:33 10. Znakomity poMYSł panie @jarząbek
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama