Reklama

2016-05-02 22:17:37

SPRAWA GRZEGORZA PRZEMYKA

Moje pokolenie doskonale pamięta śmierć Grzegorza Przemyka, warszawskiego maturzysty, który zmarł na skutek pobicia przez milicjantów w czasie stanu wojennego w maju 1983 roku. Wówczas ta zbrodnia wstrząsnęła opinią publiczną w kraju i za granicą. Prawdziwi sprawcy nie zostali ukarani, a ofiary zostały skazane na zapomnienie. W imieniu organizatorów: Wydawnictwa Czarne, Muzeum Tatrzańskiego oraz Fundacji „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” zapraszam na kolejne spotkanie z cyklu „Czarne na białym”. W środę 4 maja naszym gościem będzie Cezary Łazarewicz, autor wydanej w lutym znakomitej książki „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”.

     W najnowszej historii Polski trzy zabójstwa dokonane przez przedstawicieli milicji i Służby Bezpieczeństwa przeszły do historii i legendy opozycji w Polsce. Myślę o śmierci Stanisława Pyjasa, członka SKS-u i współpracownika KOR-u, o zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki i śmierci Grzegorza Przemyka. Sprawa śmierci księdza Popiełuszki została dość dogłębnie wyjaśniona, a bezpośredni sprawcy ujawnieni i skazani, choć sprawiedliwość nie dosięgła ich mocodawców. Członkowie SKS-u, przyjaciele Pyjasa z Bronisławem Wildsteinem na czele zrobili wiele, by wyjaśnić i tę zbrodnię komunistycznej bezpieki. A sprawa Grzegorza Przemyka, którą kiedyś bez żadnej przesady żył cały kraj, długo czekała na pełne naświetlenie. 
     To przedziwne jak szybko zapominamy. Zapomnieliśmy też o Grzegorzu Przemyku i jego matce Barbarze Sadowskiej. Obawiam się, że młodszym pokoleniom te nazwiska nie mówią już nic. Trzeba było trzydziestu lat, by znalazł się ktoś, kto spróbował wnikliwie opisać tę sprawę. Cezary Łazarewicz – bo o nim mowa – napisał niezwykłą książkę, którą zadośćuczynił grzechowi zapomnienia i zaniechania wielu ludzi. Napisał wstrząsającą relację mobilizacji sił systemu komunistycznego w Polsce lat osiemdziesiątych, w celu zatarcia śladów i ukrycia sprawców zwykłego, bandyckiego morderstwa dokonanego przez tak zwanych „stróżów prawa”. Jakże paradoksalnie w tym kontekście brzmi to określenie. 
     W swoim sądowym oświadczeniu Barbara Sadowska, matka Grzegorza, napisała między innymi: „Ludzie o miedzianym czole, utożsamiający milicję z władzą, postanowili poświęcić prawdę dla swoich doraźnych korzyści, skompromitować wymiar sprawiedliwości w Polsce cynicznymi manipulacjami, które będą kiedyś książkowym przykładem niesprawiedliwości.” Prorocze to były słowa. 
     Cezary Łazarewicz starannie rekonstruuje wydarzenia związane z aresztowaniem i śmiertelnym pobiciem Przemyka, śledztwem i procesem sprawców i tych, którzy zostali oskarżeni fałszywie. Na podstawie licznych dokumentów archiwalnych i relacji świadków ujawnia przerażający świat PRL-owskich służb, cynizm władzy, bezradność niewielu sprawiedliwych, stopniowo narastającą obojętność otoczenia. Opowie nam o swoim dziennikarskim śledztwie, motywacji, która mu towarzyszyła, tajemnicach związanych z tą okrutną zbrodnią sprzed lat.  

Spotkanie odbędzie się dnia 4 maja 2016 roku (środa) o godzinie 18:00 w Willi Koliba, oddziale Muzeum Tatrzańskiego, przy ulicy Kościeliskiej 18 w Zakopanem

Cezary Łazarewicz, Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka. Wydawnictwo Czarne, Wołowiec, 2016, ss. 320. 

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
janowski1 2016-05-15 10:52:00
Cwaniacy z UB i SB zdominowali solidarność robiąc w Polsce aksamitną rewolucję czego efektem jest bezkarność komunistycznych oprawców do dziś .
Uprzywilejowani komentatorzy sieją ferment rozmyślając poruszane tematy , tematami zastępczymi , sprowadzając je do koni , smogu , walki o równość pedalską , mając siebie za pozytywnych obrońców demokracji lewackiej , tak by zatrzeć pamięć o ludziach którzy oddawali swoje życie za słuszną sprawę odnowy Polski
Tak jest do dziś , nawet na forum TP .
Dno .
olcha 2016-05-09 15:17:56
Jako uczeń liceum byłem na pogrzebie Grzegorza. Nigdy tego nie zapomnę. Dla nas, młodych był bohaterem, a jego pogrzeb - manifestacją. Przechodząc obok licznych patroli MO, dźwigaliśmy ręce z dłońmi złożonymi w V. Opowiedziałem o tym swojemu synowi, aby wiedział, jakie to były czasy.
Niech Grzegorz spoczywa w pokoju. Mam nadzieję, że jego matka znalazła w końcu ukojenie.
koniczyna 2016-05-09 11:49:21
drogi Uorcyku,

tak więc powiadasz, że słyszysz głosy....

mhm...
jalfiak 2016-05-09 11:18:48
w okresie zmiany, ca 1989 rok, stałem na stonowisku, że skala zbrodni i przestępstw WSZYSTKICH człnków PZPR jest taka, że CAŁE to towarzystwo należy wywieźć tam, gdzie tak bardzo chcieli - czyli do Związunia.
Wykopać wileki dół, żywcem wrzucić, przysypać wapnem i zapomnieć.
Ale, ci nie-do-końca ludzie mieli dlasze i bliższe rodziny, znajomych i przyjaciół też korzystających z benefitów - wiec ich TEŻ?
I tu się zatrzymałem, korzytając ze wzorca hiszpańskiego POJEDNANIA. Tam było ZNACZNIE GORZEJ niż w PRL a mimo to rów dzilący naród zasypali. NIE WOLNO ZAPOMNIEĆ ale WOLNO WYBACZYĆ (choć nie jest to łatwe...) i skupić się na pracy dla naszych dzieci i wnuków
uorcyk 2016-05-09 10:38:01
ja kochana @Koni słysze wielkie łuuuup. To Twoi Jezdzcy spadli z Arabów :P
koniczyna 2016-05-09 07:42:53
Pana Macieja Krupę, serdecznie przepraszam za to, że pod jego artykułem wdaję się w pyskówkę z Uorcykiem :(
i nie będę się tłumaczyć "prze pana, ale to Uorcyk zaczął..."


z dedykacją dla Uorcyka
telew izjarepublika.pl/quota-kie dy-przyjda-takze-po-m niequot-dziennikarka-pa rodiuje-instrukcje-kod-opub likowana-w-quotwybor czejquot,33191.html

Inaczej bym się o tym nie dowiedziała, a tak i ja i Wy macie jak na talerzu.

popłakałam się ze śmiechu i nawet uroniłam dwie kropelki moczu... :):):)

Droga Pani Beato - słyszysz tętent koni? - tak, to oni - straszni jeźdźcy Apokalipsy - Jarosław, Antoni, Zbigniew i Mariusz
moja 2016-05-08 20:01:32
widzisz cyklista, jak to jest, przypisywać innym to , kim nie są?
cyklista 2016-05-08 17:28:45
Beaciu, na Miłość Boską, a jak ja mam Ci udowodnić, że nie jestem wielbłądem ?
chrupiel 2016-05-08 17:16:33
Od tamtego wydarzenia minęło ponad 30- ci lat, a tutaj ciągle ten sam trup wypada z szafy,....w sumie nie był najbardziej ciekawy
uorcyk 2016-05-08 14:36:13
@cyklista udaje ze nie wie o co kamann z procesami politycznymi :P
uorcyk 2016-05-08 14:34:55
@Koni- wyzywam cie na pojedynek w formie debaty w realu . Sekundantem niech bedzie @Fibi. Znaczy dwie na jedną :)
uorcyk 2016-05-08 14:33:50
@cyklista beneficjentem "dobrej" zmiany- pochwal sie awansem :)
cyklista 2016-05-08 12:35:57
Mam na myśli wszystkich Tych, którzy dzięki Partii wiele w życiu uzyskali, a także ich dzieci (te resortowe) które kontynuują obecnie "dobrą passę" rodziców, dziadków.
kapitan morgan 2016-05-08 11:22:54
@cyklista, masz na myśli Kaczyńskiego?
cyklista 2016-05-08 09:55:56
Zresztą kto jak kto, ale resortowe dzieci nie powinny zapominać, a raczej żarliwie pamiętać o, cytuję: "przewodniej roli PZPR "
hiPPokryzja 2016-05-08 09:40:57
koniczyna nie wysilaj się bo i tak jako prawiczka cały czas popierasz lewaczke uorcyka .
koniczyna 2016-05-08 09:33:28
Uorcyku, kolejnym wpisem dowodziś, ŻE POJĘCIA NIE MASZ, CO SIĘ DZIEJE W POLSCE albo jesteś świadomym bądź nie - manipulatorem.

powtórzę mój komentarz do Twojego wpisu pod artukulem o Ogniu

"... tradycyjnie, leciutko zmienionym tekstem Siary-Siarzewskiego:
"Czy tobie czasem, Uorcyku, sufit na łeb się nie spadł? "

jakieś uwagi o klimacie na pogromy, o nacjonaliźmie...
Najlepiej wzorem bolszewii nazwij normalnych Polaków patriotów - faszystami.

przypomnij sobie, zanim znowu zaczniesz pisać bzdury, sprawę Ryszarda Cyby."


i teraz znów jakiaś uwaga o "klimacie [...] na procesy polityczne..."


wiem o co chodzi z tym klimatem - dopada Cię to, przez co i ja boleśnie przechodzę - klimakterium :(


klimatyczna koniczyna
a może klimakteryjna - sama nie wiem, która forma jest właściwa...
cyklista 2016-05-08 09:12:28
Pani Prezes, a czegóż to tak bardzo się Pani obawia ? Ma Pani coś za uszami ? Człowiek pracujący uczciwie przez całe życie nie ma takich problemów i nie pisze tego rodzaju komentarzy.
uorcyk 2016-05-08 09:00:32
pamiętając o przewodniej roli PZPR zapisanej w prlowskiej konstytucji warto myslec i o dzisiejszej sytuacji, w której rzadzacy dążą do samowładztwa i autorytaryzmu. Z kolei wspominając ówczesne procesy polityczne ( jak chocby sanitariuszy i lekarki ktorych posadzono o pobicie pacjenta gdy bila SB) to i u nas klimat sie do tego tworzy, dzieki pracom pewnego ministra zwanego Zbyszkiem Zet, kory chce mieć wpływ na wszystko i wszystkich z sądami włacznie
Historia kołem sie toczy ??
gosc 2016-05-06 22:42:02
Niejednego wykonczyli, dziasiaj resortowe emeryturki maja i zasluzenie wypoczywaja, oczywiscie o demokracje walczac.
  • PRACA | dam
    POMOC KUCHENNA DO PENSJONATU NA OKRES LETNI. 602 534 193.
  • PRACA | szukam
    OPIEKUNKA MEDYCZNA szuka pracy. 883 465 585.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    ŚWINIE WŁASNEGO CHOWU. 788 679 465.
  • PRACA | dam
    Potrzebna osoba na tłusty czwartek 11/12.02 do smażenia i zawijania pączków, dobrze płatne 694357379.
  • PRACA | dam
    PRZYJMĘ W KOŚCIELISKU DO PRAC BIUROWO-RECEPCYJNYCH. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZLECĘ PRACE PORZĄDKOWE, REMONTOWO-BUDOWLANE W KOŚCIELISKU, OD ZARAZ. 608 806 408
  • PRACA | dam
    NAWIĄŻĘ WSPÓŁPRACĘ DO WYKOŃCZENIA TRZECH DOMÓW w ZAKOPANEM (MUROWANIE, INSTALACJE, SUCHE TYNKI, ŁAZIENKI). 608 806 408
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    MERCEDES BENZ 1.5 benzyna, stan bdb. 698 572 263.
  • PRACA | dam
    PRACA DODATKOWA DLA MŁODEJ ENERGICZNEJ OSOBY - Zakopane - 602 441 440.
  • ZDROWIE I URODA
    MOJA PRZESTRZEŃ ZDROWIA - mgr MONIKA ODRZYWOŁEK. Masaż terapeutyczny, powrót do sprawności po kontuzjach i operacjach, praca z napięciami mięśniowymi i przeciążeniami, terapia blizn. WIZYTY DOMOWE: 601 772 831
  • PRACA | dam
    Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupie pilnie działki budowlane w Kościelisku , Zakopane mogą być z budynkami tel 660797241.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM W WITOWIE, w którym do roku 2025 znajdował się Ośrodek Zdrowia. 698 508 796.
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA, KUCHARZA WYDAWKOWEGO, BARMANA, PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO. Praca na stałe lub dorywczo, CV na: rabka@siwydym.pl, informacje pod numerem: 887 080 004
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni CUKIERNIKA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • BIZNES
    DO WYNAJĘCIA DZIAŁKA W ZAKOPANEM (w pobliżu "Szymonka") - 886 145 908.
  • PRACA | dam
    Pracownia Projektowa SŁOWIK ARCHITEKTURA z siedzibą w Zakopanem, poszukuje ARCHITEKTA.. 668 309 058 https://slowikarchitektura.pl/ biuro@slowikarchitektura.pl
    Tel.: 668
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-02-02 18:00 Policja apeluje: nie bądźmy obojętni w czasie mrozów 1 2026-02-02 18:00 Ten modrzew mógł pamiętać Helenę Modrzejewską. Kto policzy słoje? 2026-02-02 17:00 Zajrzeliśmy dziś do schroniska dla psów w Nowym Targu (WIDEO) 2026-02-02 16:30 Wolnoć, Tomku, w swoim domku? Policja przypomina o ciszy nocnej w Zakopanem 2026-02-02 15:49 Kilka dni temu rozmawialiśmy z Józefem Gąsienicą Sobczakiem. Dziś dotarła do nas tragiczna wiadomość o jego śmierci 2026-02-02 15:00 Kradł alkohol i został złapany na gorącym uczynku. Był poszukiwany przez sąd 1 2026-02-02 14:30 Klub Seniora w Zakopanem otwarty (WIDEO) 6 2026-02-02 13:42 RTX 4070 - porównanie cen i wersji karty graficznej 2026-02-02 13:40 Turysta może mówić o dużym szczęściu. Do nawigacji w Tatrach na zamkniętym szlaku używał Google Maps 3 2026-02-02 13:00 Kontrasty muzyki ludowej (ZDJĘCIA, WIDEO) 2026-02-02 12:01 Podziękowanie za współpracę, gdy odchodzisz z firmy - jak przygotować wiadomość? 2026-02-02 12:00 Promile na urlopie. Kompletnie pijani kierowcy zatrzymani na Podhalu 1 2026-02-02 11:00 Tańsze ferie na stoku dla młodych nowotarżan 2026-02-02 10:00 Jeśli chcecie się ogrzać przyjeżdżajcie do Zakopanego (WIDEO) 2026-02-02 09:00 Policyjne patrole na stokach 1 2026-02-02 08:00 Znamy zwycięzców Pucharu Zakopanego Amatorów w Narciarstwie na Kasprowym 2026-02-01 21:33 Parada Gazdowska w Ludźmierzu (ZDJĘCIA) 2 2026-02-01 21:00 Zakopane. Ostatki kolędowe z Hanką Rybką (WIDEO, ZDJĘCIA) 1 2026-02-01 20:00 Kościelisko to nie wysypisko. Gastronomiczne odpady z Krupówek trafiają do lasów 3 2026-02-01 19:30 Wypadek samochodowy na Stylhynie 2026-02-01 19:19 Pożar garażu w Zakopanem 2026-02-01 19:13 Studniówka maturzystów Liceum Ogólnokształcącego im. Balzera w Zakopanem (WIDEO) 3 2026-02-01 18:57 Mroźne kumoterki w Ludźmierzu (ZDJĘCIA, WIDEO) 2026-02-01 17:59 Zakopane najcieplejszym miastem w Polsce, a w Tatrach było jeszcze cieplej 2026-02-01 17:00 Największa tego typu inwestycja pod Giewontem 13 2026-02-01 16:00 Przed nami 54. Góralski Karnawał 2026-02-01 15:00 Nowe wyzwania Strefy Schengen. Polsko-słowacki projekt zainaugurowany w Nowym Targu 1 2026-02-01 14:20 Dwa pieski porzucone w lesie tymczasowo zabezpieczone przez sołtysa 4 2026-02-01 14:00 Opowieść z pogranicza folk horroru i kryminału. Mamy dla Was książki 2026-02-01 13:30 Tatry skąpane w słońcu. Zimowy krajobraz zachwycał na Bachledzkim Wierchu 2 2026-02-01 13:00 Janina Maślanka. Światło sercem na szkle malowane 2026-02-01 12:30 Snowboardzista chciał zjechać z Rysów. Ostatecznie interweniował TOPR 9 2026-02-01 12:03 Ferie na biegówkach w Nowym Targu. Bezpłatny kurs dla najmłodszych 1 2026-02-01 11:30 Uwaga, rodzice maturzystów Liceum im. Balzera 1 2026-02-01 10:59 -15,5 st. C. w Poroninie, kolejne dni będą coraz cieplejsze (WIDEO) 2 2026-02-01 10:33 SPRZEDAM MIESZKANIE w Krakowie, świetna lokalizacja 2026-02-01 10:00 Trzeci sparing, pierwszy remis i pierwszy transfer 1 2026-02-01 09:00 Inwestycja na Kamieńcu coraz bliżej finału 9 2026-01-31 22:00 Nie ma Zakopanego bez Liceum im. Kenara. Wernisaż pełen talentu w Stacji Kultura (WIDEO) 2026-01-31 21:00 Koniec pobłażania dla piratów drogowych. Za chwilę surowsze przepisy i nowe uprawnienia Policji 17 2026-01-31 20:30 Sport w komendzie 1 2026-01-31 20:00 Ferie na Podhalu. Mniej turystów, mniej zdarzeń, wzmożony ruch na zakopiance (WIDEO) 2026-01-31 19:00 Studniówka maturzystów Zespółu Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego w Zakopanem (WIDEO) 5 2026-01-31 18:00 Folki Polki, wielki świat mody i smutek w oczach piesków z schroniska na Kokoszkowie 1 2026-01-31 17:16 Nietrzeźwy kierowca zatrzymany w Zakopanem. Czujność strażników zapobiegła zagrożeniu 6 2026-01-31 17:00 Uporczywie nękał kobietę. Już został aresztowany 2026-01-31 16:00 Jest ostrzeżenie przed silnym mrozem 4 2026-01-31 15:30 Zmiany w komunikacji miejskiej od 1 lutego 2026 roku. Nowa trasa linii 17 6 2026-01-31 15:00 W kolejce do kolejki na Kasprowy nikt nie stoi, a na górze bajka 3 2026-01-31 14:29 Awaria w Ochotnicy Górnej. Nie ma prądu 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-02-02 18:46 1. ale maja ładną tą Panią Minister 2026-02-02 18:14 2. Nie zgrywajcie sie. Zdajecie sie na milosierdzie gminu, a przeciez wladzom miasta doskonale sa znane miejsca gdzie w taki czas jest tylko krok do tragedii. Ruszyc 4 litery by uratowac ludzkie zycie to ponad sily urzednikow ? Maly objazd to dla was zbyt wiele ? 2026-02-02 17:40 3. No jak k.... będzie dobrze w tym kraju, jak byle gówniany klub seniora z taką pompą otwierany , nie dość że pasożyt za pokropek kasę doi , to te zakichane polityczki kasę podatnika przepalają , przyjeżdżając z Warszawy. 2026-02-02 17:39 4. Klub ma dwie wady: wyklucza - czyli dyskryminuje tych którzy są aktywni zawodowo oraz nie widać tam parytetu - po połowie kobiet i męczyzn. 2026-02-02 17:28 5. Niestety seniorzy są nieprzychylni dzieciom. Zobaczymy jak się im lokalizacja "spodoba". Niektórzy cierpią na szeroki despotyzm. Likwidacja placów zabaw na osiedlach to często ich sprawka ponieważ przeszkadza im hałas dzieci. Czekać tylko na lato gdy jeszcze przedszkole i szkolniaki wyjdą na plac zabaw. 2026-02-02 17:17 6. Niechcemy Goralenvolk w Polsce , niech Trump sobie ich tam zatrzyma. 2026-02-02 17:11 7. Można ? Można ! 2026-02-02 16:47 8. Mozna sie zapisac , ale po co tam czarny sep? 2026-02-02 16:27 9. Kradl alkohol z zamiarem jego unicestwienia dla publicznego dobra . Poswiecal przy tym funkcjonowanie nerek i watroby. Zuch na dzisiejsze czasy. 2026-02-02 14:41 10. Patrzcie ilu ojców sukcesu przecina wstęgę. Nawet zza pleców, z drugiego rzędu jakieś nożyczki atakują... To kiedy otwarcie Gubałówki? Już dawno nie było grane.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama