Reklama

2014-01-28 12:05:23

Reklama

Opiekunka potrzebna od zaraz!

Jest niedziela, godzina 22.. Po powrocie z Zakopanego do Krakowa muszę pójść do sklepu, bo nie mam absolutnie nic do jedzenia, a co najgorsze - skończyło się mleko do kawy! Ostatni pobliski sklep zamykają o 23, więc zbieram się czym prędzej by zmieścić się w czasie. Wychodząc z bloku, w drzwiach spotykam miłą panią, która na mój widok blednie i dostając "mdłości, spazmów, serca palpitacji" z troską pyta: "A gdzie Pani z tym wózeczkiem o tej porze wychodzi?". Jasny gwint, mam 21 lat- korci mnie żeby wrzasnąć, ale, że mamusia dobrze mnie wychowała, uprzejmie odpowiadam coś zdawkowo.

Sytuacja niby komiczna i niestety nie  należąca do rzadkości. Kolejny przykład. Stoję, a raczej siedzę, na przystanku i czekam
na tramwaj. Jest początek listopada, całkiem przyjemnego. Nie ma  przejmującego chłodu, nie pada deszcz wyszłam więc w samym swetrze. Oczywiście żadnego szalika, żadnych rękawiczek a już broń Boże,  żadnej czapki. Spokojnie wypatruję tramwaju, aż nagle czuję,
że ktoś mi "majstruje" coś przy karku.A gdzie szaliczek?- pyta z troską w głosie starsza pani, osłaniając dłonią mój kark. Natychmiast nasunęły mi się dwie odpowiedzi, od razu powiem, że obie niecenzuralne. Gdzie szaliczek? Tam gdzie słonce nie dochodzi i jeszcze jedno: "NIE DOTYKAJ MNIE KOBIETO!!!". Żadnej z tych myśli, oczywiście, nie wyartykułowałam, choć Bóg mi świadkiem, że byłam tego bliska.  Ja przecież, jak każdy inny człowiek, mam swoją barierę intymną i nie bardzo podoba mi się, że ktoś obcy ją narusza! Wózek inwalidzki nikomu nie daje prawa by to zmieniać. To że nie chodzę, tylko jeżdżę, nie znaczy że nie mam rozumu. Dość często zdarza się też, że ludzie mijając mnie na ulicy pytają, czy nie jest mi zimno? Oczywiście, doceniam to, że nie przechodzą obok mnie obojętnie, ale jak zakwalifikować tego typu troskę? Przecież nie pytali po to, by w razie czego oddać mi swoje ubranie, a skoro tak, to ich zainteresowanie jest niestosowne, bo robi ze mnie niedorozwiniętego dzieciaka, którego trzeba trzymać za rączkę. Zjadłaś? Wypiłaś? Ząbki umyłaś? Ludzie! Osoba niepełnosprawna ruchowo nie równa się chora umysłowo. Poza tym, wózek inwalidzki nikogo nie ubezwłasnowolnia! Tak się składa,  że mam już skończone magiczne 20 lat, a więc mogę sama wyjść z domu, nawet kiedy jest po wieczorynce, i potrafię o siebie zadbać. W ciągu tych 20 lat mamusia zdążyła mnie też nauczyć, jak się ubiera szalik, czapkę, rękawiczki i inne niezbędne akcesoria. Jeśli nie mam ich na sobie, to znaczy, że albo ich nie potrzebuję, albo jestemnieodpowiedzialna i najwyżej  się rozchoruję. A jak się rozchoruję, to będę się kurować. I sama za to poniosę odpowiedzialność. Uroki dorosłości.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
uorcyk 2014-01-30 19:46:58
a pierwszego zdziel Szymszela :P
fijakierrrrr 2014-01-30 18:42:21
Osobistosc dorosla , ale artykul marny. My momy lepszy jezyk.
Szymszel 2014-01-30 16:06:33
Z całym szacuneczkiem panno Aleksandro ale jak to chyba wszyscy zauważyli okropnie waśćka narzeka. Ludzie się martwią z dobrego serca a ta tylko grymasi i grymasi. Kupże se następnym razem jak po zimie będziesz w zako ciupaske na krupówkach i jak ktoś ci będzie spieszył na ratunek to walnij nią mu w łeb - skutecznie odduczy się pomagać inwalidom.
grabie 2014-01-29 19:15:24
Oooo, to pewne novum. Dla pani DorothyK ciemnoskorzy, Azjaci itd. to disabled, czyt. niepełnosprawni. No, no, to efekt uboczny wielokulturowości? To my wolimy jednak pozostać przy monokulturowości, i ciemnoskórych, Azjatów itd jednak traktować able-bodied person bez poprawności politycznej.
@uorcyk, w tym sęk, że ci którzy ewidentnie sobie nie radzą, to zazwyczaj disabled. /Nie mylić z ciemnoskórymi, Azjatami itd/

"To że piję z byle powodu nie oznacza, że jestem alkoholikiem. To tylko przyzwyczajenie."
dorotkaK 2014-01-29 16:24:14
Pani Olu ja widzę że pani wzorem innych obywateli jest wiecznie niezadowolona.
Czytałam wcześniej że dopraszanie się z pomocą Pani przeszkadza.
Czytałam też ze śnieg.
Ale w sumie ma Pani rację u nas w Kanadzie disabled traktowani są normalnie, bez sensacji. Podobnie jak ciemnoskorzy, Azjaci itd. Ponieważ jest u nas wielokulturowość. Zawsze byłam zdania że monokultura jest niedobra nie tylko w rolnictwie. Pozdrawiam ze śnieżnej Kanady.
uorcyk 2014-01-29 15:51:24
pomoc mozna proponowac ewentualnie tym, ktorzy ewidentnie sobie nie radzą.
grabie 2014-01-29 10:50:35
@Klara, mimo wszystko grabie od teraz pozostaną powściągliwe w niesieniu jakiejkolwiek pomocy osobom niepełnosprawnym. Przecież Pani Zielińska co prawda w podtekście, ale jednak wyraźnie dała do zrozumienia, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.

"To że piję z byle powodu nie oznacza, że jestem alkoholikiem. To tylko przyzwyczajenie."
Sceptyk 2014-01-29 09:34:09
Olu,
w aktualnym zapisie przypominasz księdza, który w czasie kazania opieprza tych, co do kościoła przyszli za tych, których nie ma. I pewnie podobnie jak ten ksiądz masz poczucie, że obowiązek kazania wykonany, ale czy naprawdę - pomyśl nad tym.
uorcyk 2014-01-29 08:27:03
A czy zamiast rzeczonej "opiekunki" nie byłoby lepiej miec służącą tudziez przyslowiowego "chłopca na posyłki"? To by czesciowo rozwiazało problemy :D
Klara 2014-01-28 22:35:46
@grabie - zacofani, "ograniczeni"... nie dlatego że pomagają drugiemu człowiekowi, że się interesuje, martwią tu nie o to chodzi.
Rzecz w ty że "wkładają" wszystkich niepełnosprawnych do "jednego worka"
Owszem można pomóc, nawet należy, ale w jakim stopniu, no i czy wszyscy niepełnosprawni/i ci w pełni sprawni tej pomocy naprawdę czasem potrzebują??
Klara 2014-01-28 22:25:46
@uorcyk - Klara to po prostu Klara, nikt inny.
uorcyk 2014-01-28 22:20:02
@koni- a moze to celowy zabieg kogos , kto sie podszywa pode mnie??
grabie 2014-01-28 22:08:26
Od dzisiaj grabie będą omijały szerokim łukiem osoby kalekie, nie udzielając im absolutnie żadnej pomocy, nawet kiedy będą tego potrzebowały, aby nie były posądzone o zacofanie, "ograniczenie" jeśli chodzi o myślenie i w ogóle o wtrącanie się do nie swoich spraw. Przede wszystkim o to, że są natrętne.
Na prośbę zdrowych inaczej

"To że piję z byle powodu nie oznacza, że jestem alkoholikiem. To tylko przyzwyczajenie."
koniczyna 2014-01-28 21:44:28
Pani Olu,
Deklaruje Pani jako blogerka, że będzie Pani pisać o niepełnosprawnych.
Z tego, co Pani pisze, wnioskuję, że mimo ograniczeń ruchowych, jest Pani osobą w dużej mierze samodzielną.
Z pewnością może Pani "popełnić" wpis, w którym poruszy Pani sprawy niezwiązane z niepełnosprawnością. Proszę spróbować :)
Inaczej cała wymiana komentarzy będzie skazana na krążenie wokół niesprawości. No, chyba, że o to właśnie chodzi... A i Pani będzie postrzegana wyłącznie przez ten pryzmat.
A ma Pani z pewnością wiele ciekawych obserwacji i przemyśleń do podzielenia się z czytelnikami :)

W temacie wpisu - juz kiedyś wyraziłam swoje przypuszczenie, że być może ludzie "pełnosprawni" zachowują się czasem niezręcznie wobec "niepełnosprawnych" bo są zakłopotani, bo nie wiedzą jak się zachować, bo przecież "trzeba pomóc", albo okazać "serdeczność" - a nie wiadomo jak... I jak już coś wymyślą (niektórzy) to tylko siąść i płakać :) I paradoksalnie - w takich sytuacjach to raczej Wy, "niepełnosprawni", możecie wznieść się ponad nasze niezręczne i prymitywne zachowania...

Jeszcze słówko do Uorcyka Holmesa. (naszej gołębicy Strossmajera :D:D:D )
Kim jest Klara - nie wiem, ale Tobie dziękuję za pamięć o mnie :)
I jeno jeszcze tylko tyle powiem: najlepsi analitycy kryptograficzni dokonali analizy Twoich wpisów i wpisów przynajmniej jeszcze jednego komentatora. Każda/y z Was ma indywidualny styl interpunkcji, z założenia konsekwentny. Ale pojawiające się tu i ówdzie "krzyżowe" niekonsekwencje, zwłaszcza w ostrej wymianie zdań, jasno wskazują, które teksty wychodzą z tej samej klawiatury :D:D:D

wszakże pozdrawiam

kontowa moherowa troleja (Uorcyku, Ty wiesz ...) :D:D:D
ena 2014-01-28 21:40:07
Szaliczka się nie ubiera ;). No chyba, że Ty go ubierasz..., ale w co? W czapeczkę;)?
Szaliczek się zakłada :)
Mysląca 2014-01-28 20:27:48
Powinnaś się odezwać, nie pozwoliłabym się macać obcym ludziom n przystanku. Ludzie starsi nie są upośledzeni tylko zwyczajnie niewychowani czasami, nie nalezą im sie także z tego tytułu specjalne względy, przecież nie każdy na ulicy ma demencję... litości. Edukuje sie młodych, starszych juz nie, im wolno wszystko.
Klara 2014-01-28 19:05:02
@uorcyk - ??
uorcyk 2014-01-28 18:56:06
@klara to nowa odsłona koniczyny?
qaz 2014-01-28 17:22:55
@uorcyk - nie sądź dnia przed zachodem słońca. Nie znasz starszych ludzi ? Sama nie wiesz jaka będziesz. Z jednej strony to trochę upierdliwe, ale z drugiej o tyle dobre, że w czasach ogólnej znieczulicy ktoś się drugim interesuje. Zwłaszcza jeśli jest to robione z troską. Bo "interesowania się" stanem konta, posiadania czegoś w domu mamy aż nadto. A uwaga o rozporku ? Oboje przyjęli jako żart i to jest dobre. Tu akurat nikogo nie uraziło. Tobie się nie podobało, ale z drugiej strony - wolisz chodzić z rozpiętym ?
@szymszel - o tyle jej irytacja jest zrozumiała, że ponoć ludzie niepełnosprawni nienawidzą litości.
Klara 2014-01-28 16:57:11
Młody wiek, wózek inwalidzki, zmęczenie po podróży, zły humor (chociażby z powodu że trzeba o tej porze, za przeproszeniem zapieprzać po mleko) to wszystko na raz... Olu, szacunek że powstrzymałaś swoje emocje, fakt mama Cię dobrze wychowała.
Ale myślę że taki "niemy krzyk" niszczy nas tam w środku.
Fibi 2014-01-28 16:22:33
Mnie się wydaje,że spojrzenie w ogóle na Olę to już jest wścibstwo,czytając jej tekst z tym swoim dążeniem do niezależności nie uznaje w ogóle krytyki > Tylko Ona wszystko wiedząca i nic poza tym . Ale to minie z czasem :D
uorcyk 2014-01-28 16:11:06
@helka-belka ale to jest zwyczajne wscibstwo !
Fibi 2014-01-28 16:00:18
@Uorcyk
To jest tak "na złość mamie nie ubiorę szaliczka" wiem o co chodzi młodym się wydaje że wszystkie rozumy pozjadali, i starszy człowiek, mama i tata do niczego nie są im potrzebni. tu nie chodzi czy ktoś jest sprawny czy niepełnosprawny tylko o podejście. do tematu. Jestem na topie i użeram się z młodym i takim jak Ola :D
Tak jak moja mama mówi "takaś mądra a du pa cie srać wodzi"
PS
Może i chamskie ale facet nie chciał źle, co miałam mu zrobić. Tylko udać,ze mnie to bawi, a wychodząc z domu mogłam spojrzeć w lustro :):) a ja się spieszyłam.
Widać czuł się pewnie, chociaż był na wózku skoro tak powiedział
uorcyk 2014-01-28 15:44:02
@Fibi- moim zdaniem uwaga o rozporku była chamska
uorcyk 2014-01-28 15:41:02
ja po kawie - szatanie spie jak suseł :)
@Fibi: ja uwazam, ze pani Ola chce miec prawo do szalestwa przynaleznego jej wiekowi a nie byc na kazdym razem traktowana jako niespełna rozumu, ktora nie wie co robi , czyz nie?
helka-belka 2014-01-28 15:24:52
Klaro, myślę że autorka jest nieco przeczulona na punkcie swojej niepełnosprawności i wszystkie te reakcje obcych ludzi ocenia pod tym kątem. A tak naprawdę to, że jeździ na wózku ma niewiele wspólnego z "dobrymi radami". Starsi ludzie tacy bywają, patrzą na młodych przez pryzmat swoich dzieci, wnuków. Starsza pani upomina nastolatka w rozwiązanych butach, że zaraz się potknie, panienkę z gołym brzuchem, że przeziębi nerki, kogoś na mrozie bez czapki, że będzie miał problem z zatokami itp, itd Nie ma tym złośliwości, złych intencji, co najwyżej przekonanie, że z racji wieku mają prawo do robienia takich uwag. Bywa to irytujące ale... chyba lepsze niż milcząca obojętność i poczucie całkowitej samotności w tłumie. Ale żeby to poczuć i zrozumieć nie wystarczy "magiczna" i harda 20tka. Pokory i wyrozumiałości uczy po prostu życie.
Szymszel 2014-01-28 15:15:08
poza tym co to za fanaberia kawa z mlekiem na noc. Nie zasniesz potem
Fibi 2014-01-28 15:14:45
Wiesz Ola . a teraz odwróćmy sytuację . Jedziesz gdzieś i widzisz coś zupełnie innego niż np cię mama uczyła :) lub sama czujesz, że tak nie powinno być . To co robisz ? czy cały czas masz słuchawki na uszach i klapki na oczach nic cię nie obchodzi,? szalik czy czapka to drobnostka. Ale młodzież to tylko ze słuchawkami na uszach chodzi i nic ich nie interesuje co się w koło dzieje
PS
Kiedyś idę ulicą widzę jedzie facet na wózku.Wali prosto na mnie ja się odsuwam a On "To się myje a nie wietrzy":D pokazując mi na rozpięty rozporek w spodenkach. Mogłam go opieprzyć ale obydwoje zaczęliśmy się śmiać,ale " buraka szczeliłam"Może to humorystyczne ale to się zdarza, bo zamek słabo trzymał. Gościu miał poczucie humoru, ale oszczędził mi wstydu, gdybym weszła np do sklepu nieświadoma tego.
Szymszel 2014-01-28 15:12:13
To już nie pierwszy z kiedy blogerka wylewa swe żale tylko dlatego że ludzie widząc ja na wózku po prostu się martwią.
Podobno pani studiuje psychologię więc powinna Pani wiedzieć że to naturalny odruch. Tak ludzie reagują widząc kogoś z dysfunkcją.
zakopl 2014-01-28 15:07:18
Mam wrażenie, że inne osoby niepełnosprawne mają poważne problemy z akceptowaniem własnej niepełnosprawności. Z powodu braku nogi ciągle ktoś mnie zagaduje i chce być pomocny. Traktuję to bardzo delikatnie. Zagryzając zęby tylko bym uczył pełnosprawnych znieczulicy. Trzeba mieć dystans koleżanko.
Klara 2014-01-28 14:48:39
A osobna kwestia to szacunek... do starszego człowieka - zawsze!
Klara 2014-01-28 14:22:49
@helka-belka - dokładnie się z Tobą zgadzam. Obecność drugiego człowieka, bezpośredni kontakt z nim, jest nam niezbędna do życia, do "normalnego" funkcjonowania w społeczeństwie.
Ja w poniższej wypowiedzi nawiązałam do wizerunku osoby na wózku inwalidzkim, niejednokrotnie odbieranej jako - osoba nie radząca sobie w życiu, taka nieporadna, etc.
Fibi 2014-01-28 13:45:14
Witaj Olu :D
Mnie się wydaje, że za bardzo demonizujesz. Bo jeżeli ktoś Cię pyta o takie rzeczy to mi się wydaje, że tylko w trosce o Twoje dobro. Nie żeby się wier dalał w Twoje życie. Wychodząc w nocy sama, to już jest wyzwanie przecież świrów nie brakuje i dla osoby sprawnej może to być problem.Dobrze,że ludzie jeszcze reagują i nie ma znieczulicy.:)
To o czym piszesz doskonale Cię rozumiem ja też nie lubię jak ktoś się mi wier dala bez pytania :D Ale ja sama też tak robię i znam te odzywki "Kobieto opanuj się " "Mamuś kocham Cie, ale wiem co robię" :D to tak delikatnie.:D Od wieczny konflikt pokoleń :D
Zrozumiesz to za parę lat.Teraz to faza buntu może masz te 20 lat, ale to nie wszystko, Życie uczy pokory, czasem czyjaś pomoc może Ci się jeszcze
przydać .?
helka-belka 2014-01-28 13:36:04
Kiedy przekroczysz magiczną 60-tkę będziesz marzyć żeby ktoś się do Ciebie odezwał - nawet w najgłupszy sposób - byle okazał cień zaintersowania. Tyle, że te dzisiejsze wścibskie babcie już wymrą, a Twoje pokolenie będzie miało głęboko zakodowane, że obcego człowieka należy traktować obojętnie i mijać milcząco. Tyle.
Klara 2014-01-28 13:35:55
Ja kawy nie pijam, w ogóle, ale mleko owszem zawsze mam w lodówce :)
Klara 2014-01-28 13:03:59
Tak bywa... niestety szczególnie w Polsce takie zachowania większości społeczeństwa to norma. Żyją obok nas ludzie, nie bójmy się użyć tego słowa - zacofani, bardzo "ograniczeni" jeśli chodzi o myślenie i ich nie zmienimy, nawet nie próbujmy.
Najlepiej ich ignorować, bo tłumaczenie im, że jest tak, czy inaczej nie ma sensu.
Także trzymaj się cieplutko :)
uorcyk 2014-01-28 12:34:24
wydaje mi sie, ze oni sie chcieliby zapytac o ciepłe gacie a nie o szaliczek, ale sie wstydzą :P
uorcyk 2014-01-28 12:32:12
ja cale zycie pijam kawe czarną( bez mleka ) wiec dylemat ze sie skonczyło owo mleczko mnie omija ... Btw Tesko pracuje 24h/dobe wiec nie ma pospiechu :) a i na stacjach benzynowych mozna kupic mleczko nie tylko od wscieklej krowy ...

Reklama
 • SPRZEDAŻ | różne
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, szer. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI KIEROWNIKA RECEPCJI/RECEPCJONISTĘ ORAZ POMOC DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI. 509 578 689.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • KUPNO
  Kupię cielęta małe Byczki. Simental i inne płatność przy odbiorze. Proszę dzwonić. Odbiór co 2 tygodnie. 724732680 chybachyba@o2.pl
  Tel.: 724732680
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCĘ DO MAŁEGO SKLEPU SPOŻYWCZEGO w Białym Dunajcu (emerytki, praca co drugi dzień). 606 751 451.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM W ZAKOPANEM - Z WYNAJMEM POKOI - centrum (ul. Grunwaldzka), 602 633 931.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  POSZUKUJĘ DOMU W STYLU GÓRALSKIM, ok. 100 m2, Zakopane, bliskie Kościelisko - 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIE DOM LUB PENSJONAT POWYŻEJ 200 M2 W ZAKOPANEM ZA GOTÓWKĘ NR KONTAKTOWY 517 340 125 ŁUKASZ luklis86@gmail.com.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI - 788 344 233.
 • PRACA | dam
  Tatrzański Park Narodowy zatrudni STARSZEGO KSIĘGOWEGO. Szczegóły: www.tpn.pl/nowosci/zatrudnimy-starszego-ksiegowego oraz na BIP TPN. Dokumenty można składać do 21.02.2024. Tel. 18 20 23 233
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: - BARMANKI - POMOCE KUCHENNE - OSOBY NA ZMYWAK I DO ZBIERANIA NACZYŃ Z SALI Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓKĘ! PODHALE! DZIAŁKA, DOM, MIESZKANIE. +48600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48600404554
 • PRACA | dam
  POMOC KUCHENNĄ (kobietę) do pensjonatu w centrum Zakopanego. Na pełny etat, praca zmianowa 7-19, co drugi dzień. Brak zakwaterowania. Dobre warunki finansowe, benefity. 502 716 694
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ NA POMOC DROGOWĄ KAT C + E. 601 502 208
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Spokojna kobieta szuka KAWALERKI w Zakopanem. Na dłuższy okres. 692 340 991.
 • PRACA | dam
  PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR . TEL.182074845
 • USŁUGI | inne
  PRALNIA ZAWRAT - PRANIE, MAGLOWANIE - pościele, obrusy, ręczniki itp. 501 788 640
 • RÓŻNE
  PAPI SERVICE - OLEJ OPAŁOWY i OLEJ NAPĘDOWY. BIURO: PORONIN, KASPROWICZA 28 PON.-PIĄT. 08.-17.00 Tel./fax 18 20 74 845, 18 20 74 224 STACJE PALIW: ZAKOPANE, SPYRKÓWKA 4 NOWY TARG, SKŁADOWA 11 CENY HURTOWE. ZAPRASZAMY.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICE 23 m2. Możliwść połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ROLNA 1.2 HA - JORDANÓW. 515 459 584.
 • PRACA | dam
  Sklep Gil Market w Białym Dunajcu zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 18 20 739 05.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWUPOZIOMOWE MIESZKANIE na Pardałówce - 607 506 428.
 • PRACA | szukam
  SPRZĄTANIE DOMÓW, MIESZKAŃ. 575 450 977, 739 632 283.
 • BIZNES
  Sprzedam WPOŻYCZALNIĘ NART I SNOWBORDU. 662 370 510.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE ORNE. 505 429 375.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-02-20 21:45 Handicap Zakopane - na pytania nie odpowiadają, ale na zawody wraz z burmistrzem zapraszają 2024-02-20 21:00 W Rabce będzie z kogo wybierać 1 2024-02-20 20:00 Stara zajezdnia to nie wysypisko śmieci! 1 2024-02-20 19:15 Osuwisko idzie w cenę 2024-02-20 19:14 Snowlandia dla każdego. Czynna do 25 lutego 2024-02-20 18:30 Jan Smarduch - wójt na całe życie 1 2024-02-20 18:28 Poważny wypadek na zakopiance 1 2024-02-20 17:45 Strajk unieruchomił naszych skoczków. Kto wystartuje w Obersdorfie? 3 2024-02-20 17:30 Francuska muzyka w Kościelisku czyli Cafe de Paris 2024-02-20 17:00 Prokuratura bada sprawę wypadku na nowotarskim basenie 3 2024-02-20 16:51 Jakie zielone płytki wybrać do łazienki? 2024-02-20 16:30 Muzyki i śpiewacy! Ten konkurs jest dla was 2024-02-20 16:00 Burmistrz kontra dyrektorka 6 2024-02-20 15:30 Spotkanie z ptakami nocy 2024-02-20 15:00 Zakopiańskie łyżwiarki z workiem medali Mistrzostw Polski Juniorów 3 2024-02-20 14:24 Metamorfoza w ciekawym wydaniu, czyli jak zwiększyć pewność siebie? 2024-02-20 14:00 Kibicujmy razem na Jaworzynie Krynickiej podczas Pucharu Świata FIS w snowboardzie alpejskim 2024-02-20 13:30 Tak utwardzają teren na Gubałówce. Odpadki budowalne i gruz 7 2024-02-20 12:52 Letnia przygoda dla maluchów - korzyści i wybór kolonii letnich dla dzieci 2024-02-20 12:45 Pogoda dziś nas nie rozpieszcza, ale wciąż można jeździć na nartach (WIDEO) 2024-02-20 12:30 Im lepszy szpieg, tym większe kłamstwo... Konkurs dla czytelników 2024-02-20 12:00 W Zdroju się buduje 2024-02-20 11:59 Komu powierzyć opiekę nad seniorem? 2024-02-20 11:55 Jak przygotować koparkę do wiosny? 2024-02-20 11:15 Ktoś zostawił worki ze śmieciami tuż przy ulicy 1 2024-02-20 10:45 Śniegu ani na lekarstwo, kolejna impreza narciarska odwołana 2024-02-20 10:42 Jak wybrać dobrego partnera do przeprowadzenia rekrutacji? 2024-02-20 10:33 Na co zwrócić uwagę przy zmianie statusu wspólnika w spółce komandytowej? 2024-02-20 10:30 Muzyczne spotkanie z Markiem Brynkusem 2024-02-20 10:00 Ośrodek zdrowia stanie się komisariatem 2 2024-02-20 09:45 Odkryj niesamowitą przygodę na stokach Jurgów Ski 2024-02-20 09:30 Uśmiechnij się z Kiepurą. Koncert 2024-02-20 09:00 Jeśli potrącisz zwierzę, nie uciekaj, ale mu pomóż (WIDEO) 5 2024-02-20 08:44 Samochód wpadł w barierki na nowym odcinku zakopianki 2 2024-02-20 08:30 Przygoda w muzeum na zakończenie ferii 2024-02-20 08:00 Znamy polską kadrę na historyczny Puchar Świata w snowboardzie alpejskim na Jaworzynie Krynickiej 2024-02-19 22:18 Ruszyły zapisy na jubileuszowe zawody narciarskie o Puchar Przechodni Związku Podhalan 2024-02-19 21:30 Kto naprawi osuwisko 5 2024-02-19 21:00 Ratują życie, wynoszą ludzi i dobytek pokoleń z płomieni, gdy trzeba zabezpieczają skoki na Wielkiej Krokwi 1 2024-02-19 20:32 Góralka pochodząca z Zakopanego mistrzynią Austrii w trójskoku 4 2024-02-19 19:45 Licealiści z Goszczyńskiego mówią: stop zmianom klimatycznym 8 2024-02-19 19:00 Dawniej to się górale potrafili bić. Posłuchajcie stulatka z Pieniążkowic (WIDEO) 2024-02-19 18:30 XI Puchar KW Zakopane i II Sprint Test KW Zakopane. Zapisy 2024-02-19 18:00 Ceny w restauracjach w Zakopanem są rzeczywiście tak wysokie? Sprawdziliśmy 10 2024-02-19 17:30 Kawałek Japonii w Nowym Targu. Zmiana terminu wydarzenia 2024-02-19 17:09 Ścigali się o Puchar Gorców w Kluszkowcach 2024-02-19 17:00 Wiosna zagościła w Beskidach 2024-02-19 16:40 Nowotarska biblioteka przykładem dla innych 2024-02-19 16:15 Stasikówka i Suche mają nowych - nienowych sołtysów 2024-02-19 15:30 Jacek Gąsienica Mracielnik z kolejnym medalem na mistrzostwach weteranów
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-02-20 22:06 1. Żenada,wszyscy przyspawani do stołków od lat.Ciezko ująć sobie z koryta,jak potem żyć... 2024-02-20 21:59 2. Czy tym tonącym okrętem ktoś steruje,czy jest z nami pilot??Tak można by określić funkcjonowanie UMiG Czarny Dunajec pod wodzą obecnego "włodarza"najwyrażniej wystraszonego możliowścią porażki i dla bezpieczeństwa startuje na radnego (nigdy wczesniej żaden wójt tak nie robił). Część "bezradnych" jest ewidentnie do wymiany. A na podsumowanie Tak kończy się wybieranie na wójta czy burmistrza ludzi którzy nie mieszkaja na stałe na terenie gminy czy miasta-to dla wyborców do przemyślenia 2024-02-20 21:35 3. A czyli Dziubek broni Dyrektorki - Orawiec Orawkę. Rozważałem go poprzeć ale Orawców nie chce w tami razie widzieć na stołku wojta u nas. 2024-02-20 21:23 4. Kolejni męczennicy w kolejce do pałacu a. dudy: Małgorzata Gosiewska, Katarzyna Sójka, Edward Siarka, Jan Dziedziczak, Antoni Macierewicz, Jacek Bogucki i Jerzy Polaczek. Trzeba będzie podpisać umowę z Białorusią na przetrzymywanie więźniów politycznych. Będą się czuć jak w domu. 2024-02-20 21:02 5. I takich właśnie włodarzy samorządowych nam potrzeba, a nie marionetki. Ale takiemu stanowi rzeczy są winni sami wyborcy, bowiem wybierają figurantów i potem przecierają oczy ze zdumnienia jojcząc do wszystkich świętych. A jest ich w obu powiatach wielu. Wystarczy przyjrzeć się ich "osiągnięciom". Dotyczy to także części radnych. 2024-02-20 21:00 6. Szymon i Osioł haha. Marcinek wymyślasz w tej Kalifornii coraz ciekawsze ksywki na posty. Twój koniec jest bliski!!! Potem taczka Dziubka i w pole, jak każdy gnoj 2024-02-20 20:57 7. Ludzie to największe szkodniki i brudasy, a wy płaczecie,że piesek kupkę zrobi na trawnik. 2024-02-20 20:52 8. Łapsa nie dopełnnil obowiązeku zawiadomienia policji i stałego monitorowania sprawności defibrylatora. Czy poniesie odpowiedzialność ? Wątpię bo tu wszystko jest na odwrót. 2024-02-20 20:09 9. A może to grupa otwierająca trasę na Gubałówce przed wyborami po raz kolejny przygotowuje grunt. 2024-02-20 19:43 10. Już myślałem że będą z rolnikami strajkować. Pożytek by przynajmniej z tego był.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP