2022-12-31 11:18:25

Tatry

Śmiertelny wypadek na Rysach. Ratownicy podali szczegóły (WIDEO)

Wczoraj wieczorem na Rysach zginęła 21-letnia turystka. Szła w raczkach.

Jak informuje dyżurny ratownik TOPR, kobieta spadła z Rysów wczoraj w godzinach wieczornych. Poniosła śmierć na miejscu. Jej koleżanka została sprowadzona przez ratowników TOPR. W tym samym rejonie sprowadzono dwóch czeskich turystów, którzy zgubili szlak. Na konferencji prasowej ratownicy TOPR podali szczegóły wypadku:



- Wczoraj o godz. 16:30 zostaliśmy powiadomieni, że na Rysach doszło do wypadku. Z górnej części Rysów spadła kobieta, nie było z nią kontaktu - mówi Tomasz Wojciechowski, dyżurny ratownik TOPR. - Jej koleżanka znajdowała się w okolicach wierzchołka. Zadysponowaliśmy ratowników ze schroniska w Morskim Oku i z centrali, łącznie 15 osób. Po nieco ponad godzinie dotarli do kobiety, która spadła. Niestety poniosła śmierć na miejscu w wyniku obrażeń. Spadła z wierzchołka, minęła Bulę, zatrzymała się 150 metrów nad Czarnym Stawem. Dwóch ratowników poszło po jej koleżankę, trzeba było ją sprowadzić. W międzyczasie ratownicy, którzy szli na wierzchołek natknęli się na Czechów, którzy zabłądzili. Oni też zostali bezpiecznie sprowadzeni. Wszyscy turyści byli wyposażeni w raczki.
Raczki tylko na płaski teren
Jak mówią ratownicy, raczki są dobre do chodzenia po mieście, po dolinie Strażyskiej, Kościeliskiej, w miejscach płaskich. Tam gdzie jest stromo, potrzebne są raki. Jeśli turyści wybierają się wysoko w góry, mają raki, muszą też posiadać czekan. Jeśli poślizgną się i zaczną spadać mogą zahamować tylko czekanem, ale do tego potrzebne jest też duże doświadczenie w posługiwaniu się tym sprzętem. - Tego nie zdobywa się na jednej wycieczce. Apel do wybierających się w góry, żeby w obecnych warunkach ograniczyli się do dolin reglowych, nie wychodzili nigdzie wysoko, poniechali nocnej działalności górskiej, bo działania ratownicze w nocy zajmują o wiele więcej czasu. Wczoraj zgłoszenie napłynęło o 16:20, a kobieta ze szczytu Rysów została sprowadzona o godz. 2:30. Miała ona raczki i kijki.
Nie nakręcajcie się w mediach społecznościowych
Ratownicy dodają też, aby ludzie "nie nakręcali" się z pomocą mediów społecznościowych. Jeden turysta dodaje relację ze zdobycia jakiegoś szczytu, przełęczy, a dzień później ratownicy sprowadzają z tego miejsca inne osoby.
Raki, czekan i doświadczenie
- Różnice między raczkami, a rakami są zasadnicze - dodaje Andrzej Maciata, ratownik TOPR. - Raczki są przeznaczone do chodzenia zalodzonych chodnikach, a nie po górach. Raki przypinamy na stałe do butów. Nie ma możliwości, aby z buta rak się zsunął, jeśli jest prawidłowo przypięty. Raczków nie przypinamy na stałe, ale przyłączamy je gumką. Przy stromym zejściu ta guma może łatwo się zsunąć. Dodatkowym, obowiązkowym sprzętem zimą jest czekan. Nie służy do podpierania, a hamowania, gdy zsuwamy się po stoku. Tę umiejętność trzeba wyćwiczyć. Warunki są bardzo zdradliwe. Z jednej strony jest ciepło, śnieg jest rozmiękczony, mamy drugi stopień zagrożenia lawinowego. Z drugiej strony ze względu na spadki temperatur nocą, wszystkie ubite ścieżki są zalodzone, a nawet dotyczy to dolinek, a szczególnie w takich miejscach jak Rysy.
Andrzej Maciata podkreśla, że samo posiadanie sprzętu to jeszcze mało, obowiązkowe jest nabycie umiejętności i doświadczenia w jego użytkowaniu.

Komunikat turystyczny TPN:

W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach występują liczne oblodzenia i jest bardzo ślisko. Pokrywa śnieżna w wyższych partiach jest zróżnicowana - śnieg miejscami jest przepadający, miejscami występują głębokie zaspy, a gdzieniegdzie jest wywiany do skały. Niektóre szlaki powyżej górnej granicy lasu są nieprzetarte, a ich przebieg jest niewidoczny. Poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopata) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.
Dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów odbywa się wariantem zimowym - t.j. obejściem za Kopą, które jest wyznakowane tyczkami.

Wszystkie szlaki w niższych partiach Tatr (w tym szlaki dojściowe do schronisk) są  mocno oblodzone i jest  bardzo ślisko. Na szlaku do Morskiego Oka występują mocne oblodzenie szczególnie na tzw. skrótach i od Włosienicy do schroniska. Wybierając się w dolinki lub na szczyty reglowe, należy  zabrać ze sobą raczki oraz kije trekkingowe, które w tych warunkach mogą okazać się niezbędne.

Warstwa lodu na tatrzańskich stawach jest miejscami bardzo cienka - apelujemy, aby na nią nie wchodzić.

Przypominamy, że dni są bardzo krótkie i przed godziną 16:00 robi się ciemno. Należy tak zaplanować wycieczkę, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem (czołówka w plecaku może okazać się niezbędna).

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
franek 2023-01-01 12:21:56
Piękny zjazd zaliczyła, trzeba przyznać. Szkoda tylko że ostatni w życiu.
kac vefas 2022-12-31 15:46:47
ale nie możesz zamykać szlaku i stosować odpowiedzialności zbiorowej bo wrzucasz wtedy wszystkich do jednego wora. Jak z kupnem alkoholu w Zako po 23, odbierasz swobody obywatelem.
Teraz już bez ironi,
może czas postawić wzorem Austrii i parkingu pod Grossem szlaban?
Warunki kaprawe, lawinowo szlaban zamykany. Tpn z Toprem niech opracują jaką skale przy której by to działało.
Ale to się nie stanie
Zyski z Parkingu, biletów, gastronomi etc nie mogą zniknąć.
Wiec będą apele TPN, może walną jakieś ładne plakaty, co roku inne "nie zssuwaj się Rysą"
i będą klasycznie grać na przeczekanie i wyciszenie sprawy
A że trup pod Rysami zaś się ścieli gęsto.
Co zrobić, cza zarobić
myślenie nie boli 2022-12-31 13:01:25
@gazda1 nauki pobierał u @serka i jest zaczadzony, dlatego plecie farmazony
gazda1 2022-12-31 12:20:12
W komentarzu pod artykułem o lawinach 10 grudnia br. napisałem, że jeżeli instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo w polskich Tatrach nie podejmą stosownych (radykalnych) kroków to na odcinku szlaku: Czarny Staw - Rysy będzie dochodzić do kolejnych wypadków turystycznych z bardzo poważnymi konsekwencjami. https://24tp.pl/n/101535
Z cała odpowiedzialnością stwierdzam, że Topr i TPN są odpowiedzialni za ostatni (takze wcześniejsze) tragiczny wypadek młodej dziewczyny i kolejne do których na tym szlaku dojdzie. Ile jeszcze turystów musi zginąć na tym szlaku aby osoby kompetentne z Topr i TPN podjęły stosowne decyzje ???
turnia 2022-12-31 09:34:55
wieczorem, aha.....!

Reklama
  • PRACA | dam
    Grupa PKL, jeden z największych pracodawców na Podhalu, obecnie poszukuje osób na stanowisko: SPECJALISTA ds. HR. Miejsce pracy: Zakopane, możliwa częściowa praca zdalna. OPIS STANOWISKA: - Prowadzenie procesów rekrutacyjnych; - Koordynowanie procesu onboardingu nowych pracowników; - Realizacja i koordynacja projektów rozwojowych w obszarze miękkiego HR: rozwój i ocena kompetencji, ścieżki kariery, zarządzanie talentami, programy motywacyjne; - Organizacja i koordynacja procesów związanych ze szkoleniami i rozwojem pracowników oraz zarządzaniem wiedzą w firmie; - Organizacja szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych dla pracowników firmy; - Współpraca z firmami zewnętrznymi w zakresie: benefitów pracowniczych, rekrutacji oraz zatrudniania pracowników tymczasowych; - Inicjowanie i realizacja działań z obszaru employer branding`u - dbałość o markę pracodawcy na rynku pracy; - Wsparcie managerów i pracowników w bieżących sprawach z zakresu HR; - Aktywne uczestnictwo w opracowywaniu, aktualizacji oraz wdrażaniu polityk w obszarze HR; - Wsparcie w projektach zespołu kadr i płac (doświadczenie w obszarze kadrowo-płacowym będzie dodatkowym atutem); - Przygotowywanie analiz, raportów i prezentacji na potrzeby bieżących działań. DOŁĄCZ DO NAS! Więcej informacji i rekrutacja: https://www.pkl.pl/post/specjalista-ds-hr.html
    WWW: https://www.pkl.pl/post/specjalista-ds-hr.html
  • PRACA | dam
    PRODUCENT ŻYWNOŚCI w Zakopanem zatrudni PRZEDSTAWICIELA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia BUDYNEK W WITOWIE nr 190 (do 2025 r. znajdował się w nim Ośrodek Zdrowia). Tel. 698 508 796.
  • PRACA | dam
    PRACA W AUSTRII - austriacka umowa! 13,56-19,30 Euro/h + diety + darmowe zakwaterowanie. Poszukujemy: murarzy, cieśli, dekarzy, hydraulików, elektryków, malarzy, spawaczy, ślusarzy, monterów, kierowców LKW, operatorów wózków i dźwigów, rzeźników, pomocników, pracowników produkcji i innych fachowców. Wymagane: język niemiecki i samochód. +43 676 5451672, k.otrembiak@hogo.cc
  • PRACA | dam
    PROMOTOR roznoszenie ulotek Zakopane. Atrakcyjne wynagrodzenie.
  • SPRZEDAŻ | różne
    ODDAM NIEODPŁATNIE 5 PODWÓJNYCH OKIEN W GÓRALSKIM STYLU - 668 697 381.
  • PRACA | dam
    Poszukujemy POKOJOWYCH do sprzątania w aparthotelu w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy pracę stałą, sezonową lub dorywczą. Praca w godzinach 8:00 - 16:00 z elastycznym grafikiem i wyżywieniem. 696112266
    Tel.: 696112266
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupie - pilnie kupie dom w Nowym Targu lub okolicy tel 660797241.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: PIZZERÓW, BARMANKI, BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE, OSOBY NA ZMYWAK, OSOBY DO SPRZĄTANIA SALI. Kontakt osobisty pod nr tel.: 693 319 707
  • USŁUGI | budowlane
    WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, REMONTY, ZABUDOWY GK, ADAPTACJA PODDASZY. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY, DEKARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • KUPNO
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912.
  • PRACA | dam
    NIEMCY: MURARZ, CIEŚLA, MALARZ, OCIEPLENIA, ELEKTRYK, SPAWACZ, KRANISTA. Umowy na warunkach niemieckich. Kontakt: 0048 601-218-955
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DZIAŁKĘ W ŁAPSZACH WYŻNYCH (nr 2903, 2904, 2905). 572624414.
  • SPRZEDAŻ | różne
    SPRZEDAM OPAŁ SUCHY - 788 344 233.
  • PRACA | dam
    Przyjmę BRYGADY I POJEDYNCZE OSOBY NA TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
  • PRACA | dam
    Nowe miejsce na mapie Białki Tatrzańskiej rekrutuje ! Na stanowiska: -kucharz produkcyjny, kucharz wydawkowy, pizzer, pomoc kuchenna, pracownik obsługi sali restauracyjnej Jeżeli jesteś zainteresowany/ zainteresowana pracą zadzwoń, lub wyślij CV. 798625975 restauracjadwatopory@gmail.com
    Tel.: 798625975
  • USŁUGI | budowlane
    PŁYTKI, REMONTY, ELEWACJE, PODDASZA. 793 677 268.
  • USŁUGI | budowlane
    PŁYTKI, REGIPSY, MALOWANIE, WYKOŃCZENIE WNĘTRZ. 787 479 002.
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Wynajmę umeblowane MIESZKANIE EMERYTCE - Szaflary. 601 707 235.
  • PRACA | dam
    Pracownia Projektowa SŁOWIK ARCHITEKTURA poszukuje ARCHITEKTA. Oczekujemy: *ukończonego kierunku studiów pierwszego stopnia na Wydziale Architektury *znajomości programu ArchiCAD * min. 2 lata doświadczenia. 668 309 058 https://slowikarchitektura.pl/
    Tel.: 668 309 058
    WWW: slowikarchitektura.pl/
  • PRACA | dam
    Poszukiwana osoba do pracy w sklepie na Krupówkach na stanowisko sprzedawcy. 723 745 984
    Tel.: 723
  • PRACA | dam
    KASJER/KASJERKA PRACA W SKLEPIE SPOŻYWCZYM BUKOWINIE TATRZAŃSKIEJ WIĘCEJ INFORMACJI POD NR TEL. 609820250 as.stasik@op.pl
    Tel.: 609820250
  • PRACA | dam
    Przyjmę do pracy na budowie - docieplenia, budowy od podstaw, wykończenia. Zakopane i najbliższe okolice.. 500160574
    Tel.: 500160574
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Skupujemy nieruchomości za GOTÓWKĘ, PODHALE. 600404554
    Tel.: 600404554
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Zarządzanie domkami i apartamentami na wynajem krótkoterminowy. 788 63 36 33 www.zarzadzanieapartamentami.info
    Tel.: 788
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • PRACA | dam
    Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-11-13 21:47 Zmarł pasjonat motocykli z Szaflar. Zawsze był pierwszy do pomocy innym 2025-11-13 21:30 100 lat temu ze składek nauczycieli zbudowano ten gmach w Zakopanem (WIDEO, ZDJĘCIA) 2025-11-13 21:00 Morskie Oko po sezonie, zapada noc, czy pojawią się gwiazdy? 1 2025-11-13 20:00 Kosmiczna przygoda uczennic z Ochotnicy Dolnej 2025-11-13 19:26 Duża grupa turystów w ciemnościach utknęła nad Morskim Okiem 4 2025-11-13 19:00 Młody mieszkaniec gminy Jabłonka gnał na złamanie karku w terenie zabudowanym 1 2025-11-13 18:00 W sprawie niemal zamęczonego psa odebranego w Rabce - urzędnicy nie mają sobie nic do zarzucenia 7 2025-11-13 17:30 Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos 2025-11-13 17:00 Kanał dla Gilówki 2025-11-13 16:30 Kolejne zamknięcie szlaku na Wiktorówki 2025-11-13 16:00 Szkoła z Bańskiej Niżnej z prestiżowym wyróżnieniem za działalność na rzecz geotermii 2025-11-13 15:49 Najsilniejszy kolagen do picia - co decyduje o jego mocy i przyswajalności? 2025-11-13 15:25 Powiatowe Obchody Dnia Niepodległości w Gminie Poronin 2 2025-11-13 15:00 Poranna inwersja. Temperatura szybko rośnie (WIDEO) 2025-11-13 14:30 Muzyka celtycka pod Gontem 2025-11-13 14:00 Pies niemal zamęczony na śmierć - odebrany właścicielom w Rabce 2 2025-11-13 13:55 Czy ktoś widział kota Batiara? 2025-11-13 13:45 Alarm! Podhalańska Grupa Poszukiwawczo Ratownicza - sekcja dronów w akcji 2025-11-13 13:00 O krok od pożaru pensjonatu w Kościelisku 2025-11-13 12:31 Po Wszystkich Świętych zostało sporo do uprzątnięcia 2025-11-13 12:00 Uważajcie na osoby, które podszywają się pod pracowników Urzędu Gminy 2025-11-13 11:30 Ekipa "Iluzji" ponownie na ekranach kin. Mamy dla Was bilety 2025-11-13 11:23 Śp. Stanisław Skupień 2025-11-13 11:00 Wielkie morsowanie pod Tatrami 2025-11-13 10:00 Od rana po pijaku jeżdżą po podtrzańskich drogach 4 2025-11-13 09:00 Przez dwa dni PSZOK w Nowym Targu będzie zamknięty 1 2025-11-13 08:00 Zaginiony prezes Geotermii Podhalańskiej 2025-11-12 22:44 Koniec z darmowym parkowaniem przed szpitalem 2025-11-12 21:05 W piątek koncert Miejska Galeria Sztuki zamknięta dla zwiedzających 2025-11-12 21:01 Trudny do pokonania odcinek drogi na Przysłop jest po remoncie 2 2025-11-12 20:00 Trwają prace przy budowie miasteczka rowerowego 9 2025-11-12 19:30 Międzynarodowe zawody podkuwaczy w Toporzysku 2025-11-12 19:12 Siekiera, policja i walka o słup energetyczny 10 2025-11-12 19:00 Brutal Olcza mistrzem! 2 2025-11-12 18:30 Nosal o poranku nigdy nie zawodzi. Najpierw ciepło, później zima? (WIDEO) 2025-11-12 17:59 Zimujące statki z Jeziora Czorsztyńskiego atrakcją turystyczną 2025-11-12 16:59 Pijany kierował samochodem bez świateł i na zakazie 2025-11-12 16:35 Lipniczanie uroczyście obchodzili święto 11 Listopada 2025-11-12 15:31 Ali Issa Darwich, były szef oddziału ratunkowego w Zakopanem opowiada o swoim życiu w Polsce (WIDEO) 2025-11-12 15:00 Najbardziej oblegane turystycznie Morskie Oko w Opolance 2025-11-12 13:57 Morsowanie w Jeziorze Czorsztyńskim 3 2025-11-12 13:00 Zła wiadomość: mieszkańcy Rabki zapłacą wyższy podatek od nieruchomości 6 2025-11-12 11:59 To nie zdarza się często. W Kuźnicach pustki (WIDEO) 3 2025-11-12 11:00 Zanim młodzież poprosi o pomoc 2025-11-12 10:00 Zakopane opustoszało. Turyści w większości wyjechali 2 2025-11-12 08:59 Dziś więcej słońca. Nadchodzą cieplejsze dni 1 2025-11-12 08:00 Motocykliści zaśpiewali Hymn Polski na Litwince (ZDJĘCIA) 21 2025-11-11 22:01 Zakopane - oddam za darmo WERSALKĘ 2025-11-11 22:00 Ciche Górne. Ku pamięci żołnierzom 2025-11-11 21:31 Ulubione pieśni Jana Pawła II w Krościenku
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-11-13 22:10 1. Euroturyści. Nie wiedzą, że w listopadzie dzień jest krótki, ale na pewno są przekonani, że człowiek powoduje ocieplenie klimatu. 2025-11-13 21:51 2. Ryba psuje się od głowy...gdzieś to wybrzmiało... dla dobra wspólnego świdra i hajdyły nie ma miejsca na zwierzęta, ważne żeby im było dobrze. Jest takie powiedzenie pokaż mi jak traktujesz zwierzęta a powiem ci jakim człowiekiem jesteś. Nic dodać nic ująć zawalili na całej linii i jeszcze ma czelność zastraszać, żeby się nie wypowiadać. Wstyd, ale pycha kroczy przed upadkiem. 2025-11-13 21:33 3. Pokażcie też przelatujące sputniki od muska siejące falami po naszych pustych czerepach siecią 5g. Nie ma lepszej kontroli nad światem niż ten diabelski system satelitarny przed którym nigdzie się nie ukryjesz. Ludzie robią afery o maszty 5g przy kościele a jak im nad łbem lata mikrofalówka o wielkiej mocy to im nie przeszkadza bo nie widać. 2025-11-13 21:31 4. Z twojego nerwowego bełkotu można wywnioskować że przeszkadza tobie i twoim idolom "ściskanie Tuska z pucyną" dwadzieścia kilka lat temu w zupełnie innej sytuacji w Polsce i na świecie. Trąbili o tym fakcie przez osiem lat w swojej ówczesnej prawdziwie patriotycznej telewizji . Teraz za przyczyną wojny w Ukrainie w całkiem innej sytuacji międzynarodowej w której od "pucyny" wszystkie europejskie kraje - poza tym jednym - odwróciły się i wydały nakaz aresztowania ściskanie z nim stało się w porządku ? Wiadomo dlaczego. Przypadek ? Obłuda i tyle. 2025-11-13 20:53 5. Ktoś jest chyba odpowiedzialny za to, że o godz. 16.00 robi się ciemno ? 2025-11-13 20:48 6. Już się bałem że zostaną tam na zawsze w wiecznej zmarzlinie... 2025-11-13 20:42 7. @goral4102. Niestety, masz rację, odkąd sięgam pamięcią. Jeszcze Cie straszą odpowiedzialnością karną. 2025-11-13 20:18 8. Prosili o radę co mają zrobić? No to ale mamy społeczeństwo ,,nowoczesne,światowe ,europejskie itd. '' Na miejscu tego Ratownika który miał dyżur wysłałbym ich do Popradzkiego przez Hińczową zapewniając że tak będzie najszybciej i najbezpieczniej, no skoro nie wiedzą. 2025-11-13 20:14 9. Panie burmistrzu niech się pan nie ośmiesza.Broni pan swoich urzędników mimo że nie powinien pan ich bronić bo nie zrobili nic aby uratować życie tego psa skrajnie zaglodzonego i umęczonego. Przykre,ale nie jest pan godzien piastować swojego urzędu bo widzi pan tylko swoje cztery litery i nic poza tym.Mysle że następne wybory przegra pan z kretesem i tego panu życzę a pracy swoich urzedasow niech pan się dobrze przyjrzy. 2025-11-13 19:25 10. samo to, że są tzw. pierwszym sortem rozgrzesza ich to przed każdym wynaturzeniem
2025-11-12 21:31 1. Towarzystwo własnej adoracjii..przykre... 2025-11-11 21:23 2. Jerzy Gruszczyński to też twórca świetnej muzyki ambient trochę w klimatach new age i berlin school, np.cykl Medytacje Tatrzańskie. 2025-11-08 22:32 3. do Dudas widzę, że jednak własność ziemi dla Ciebie jest rzeczą świętą tak jak Ty ją rozumiesz. Wspólnota 8 Wsi w Witowie zarządza m.in dolina Chochołowską i Lejową i takie rzeczy, o których piszesz nie mają miejsca. 2025-11-08 09:49 4. Biedni górale, takie dutki przepadły... Chyba łezkę uronię 2025-11-07 18:02 5. Do naleśnika. Masz racje. Własność ziemi to rzecz święta. Bez TPNu Tatry by staly tak samo gdzie stoją i górale by zarządzali tak jak i teraz.. mielibysmy płoty w poprzek Kalatowek, pijanych "stryków" zbierających opłaty przy ściezkach przez swoje przecież. Smażalnie mintaja nad Czarnym Stawem i korcmy z peruwiańską muzyką wzdłóż Doliny Kościeliskiej albo ryczące quady z łysolami na Goryczkowej. Mam dalej? Że byłoby inaczej? To dlaczego nie jest tam gdzie ta Gomora się pleni dzisiaj 2025-10-31 16:25 6. Przepiękne pracę. Wspaniałą atmosferą Czerwonego Dworu 2025-10-29 20:57 7. do Franka - jak by to były prywatne tereny, to kto inny miałby tam rządzić jak nie ich właściciele? A może Twoje obejście (o ile takowe posiadasz) wyglądałoby lepiej, gdyby zajęło się nim państwo? Może Ciebie trzeba wywłaszczyć i zająć się lepiej tym co masz? I wtedy powiemy - no teraz to wygląda jak trzeba, wolimy żeby żaden Franek prywatny właściciel się nam tu nie rządził. 2025-10-25 11:34 8. Mam do działań Tpn wiele uwag, ale gdy pomyślę jak by wyglądały te tereny gdyby tam wciąż rządzili prywatni właściciele, to jednak wolę żeby było tak jak jest teraz. 2025-10-16 13:58 9. Ani słowa o tym, że Ania Schumacher jest wnuczką Anny Górskiej. 2025-08-14 19:47 10. ...cudnie malowała! ten dobór kolorów!!!...
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama