Do niedawna województwo małopolskie przodowało w liczbie składanych wniosków o dotację na wymianę starych kotłów, zajmując drugą pozycję w Polsce. Po decyzji sejmiku wojewódzkiego o odsunięciu w czasie daty likwidacji kopciuchów, liczba składanych wniosków w programie Czyste Powietrze znacząco spadła.
Podczas gdy w lipcu mieszkańcy naszego województwa złożyli 1488 wnioski to w listopadzie było już ich 860. Choć województwo miało drugą pozycję w kraju, to już w sierpniu Małopolska spadła na pozycję trzecią. Wtedy zaczęły się bowiem konsultacje przesunięcia terminu likwidacji kopciuchów. Gdy we wrześniu Sejmik przegłosował tę zmianę - spadliśmy na czwartą lokatę w kraju, a na koniec roku - piątą.
- Od dawna monitorujemy postęp wymiany kotłów w programie Czyste Powietrze. Tak źle jak teraz jeszcze nie było – komentuje Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego - Spadek z drugiej pozycji w Polsce na piątą to ogromna, negatywna zmiana. Okazuje się, że tam, gdzie uchwały antysmogowe weszły w niezmienionym terminie (mazowieckie i śląskie), liczba wniosków o wymianę „kopciuchów” jest wyższa niż w Małopolsce. Powód jest prosty – to skandaliczna decyzja Radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego odsuwająca w czasie (o dwa sezony grzewcze) obowiązek likwidacji „kopciuchów” sprawiła, że straciliśmy pozycję antysmogowego lidera. O tym, że tak się stanie przestrzegaliśmy już w sierpniu, gdy zostały ogłoszone konsultacje zmian.
Jak przekonują działacze KAS, po odsunięciu daty likwidacji kopciuchów, Zarząd Województwa powinien podjąć szeroką akcję informacyjną. Wiadomość o tym, że kotły pozaklasowe muszą zniknąć do końca kwietnia 2024 powinna była trafić do każdego domu, w którym taki kocioł jest zainstalowany. Te adresy dostępne są w bazie CEEB. Wciąż jednak wielu mieszkańców nie ma świadomości, że nowe, efektywne źródło ciepła to również niższe rachunki za ogrzewanie.
- Niestety nie widzimy dużej aktywności Urzędu Marszałkowskiego w informowaniu mieszkańców o obowiązku wymiany kopciuchów w nowym terminie - do końca kwietnia 2024 i zachęcaniu do inwestycji w ocieplenie domu czy modernizację źródła ciepła. Liczymy na to, że nadchodzące kilka miesięcy przyniesie zmianę i Zarząd podejmie szerokie działania informacyjne, a Małopolska wróci na podium najbardziej aktywnych województw. KAS zamierza regularnie przepytywać UMWM z podejmowanych działań w zakresie pomocy mieszkańcom w wymianie źródła ciepła i informowaniu o uchwale antysmogowej. Pierwsze takie zapytanie wysłaliśmy w zeszłym tygodniu i czekamy na odpowiedź - dodaje Andrzej Guła.
wyncenty
2023-01-11 22:04:02
Bo już wszystkie "klopciuchy" wymienione jak w Krakowie i jak w krakowie mamy kryształowo czyste powietrze więc możecie już pozamykać te nie potrzebne urzędy od zaglondania ludziom do kotłowni będzie lżej podatnikom którzy zrzucają się na utrzymanie tych ciepłych posadek a zwolnieni urzednicy mogą zasilić szeregi dzielnego Polskiego Wojska które jest nam tak potrzebne a i ponoć lepiej tam płacą niż w urzędach tak więc "urzędasy w kamasze" ku chwale ojczyzny
Marucha
2023-01-11 18:45:51
Ludzie byli pełni optymizmu poskładali wnioski, pozakładali ekologiczne źródła ciepła. Odnosi się wrażenie że wszystko jest pięknie do momentu złożenia wniosku, gdyż to zapewne wchodzi w statystyki. Ciekawi natomiast jesteśmy jak sprawnie jest z wypłacaniem środków. Jaki procent jest wypłaconych środków w stosunku do złożonych wniosków. Jaki jest średni czas oczekiwania na refinansowanie części poniesionych wydatków.