Reklama

2023-01-19 12:00:00

Reklama

Pyzówka

Nerwowa wpłata prezesa po rozmowie z dziennikarzem

Przed nowotarskimi marketami od początku grudnia trwa intensywna zbiórka na dom dziecka w Zakopanem, tyle że szefostwo Tatrogrodu nic o tym nie wie.

Wolontariusze z Fundacji "Z Podhala do polskich serc" od jakiegoś już czasu widoczni są w stolicy Podhala, jednak w grudniu stali się bardziej aktywni. Stali między innymi przed wejściem do Lidla, przed Biedronką przy ul. Lotników i przed Centrum Handlowym Stopiak. Okres Bożego Narodzenia jest dobry na tego typu zbiórki, bo ludzie są bardziej wrażliwi na krzywdę innych, a więc i bardziej hojni. Kiedy kolejny raz, tuż po Nowym Roku, spotykamy przed Lidlem osobę z puszką, która prosi o wsparcie na Dom Dziecka Tatrogród, telefonujemy do zakopiańskiej placówki. - Żadnej zbiórki na naszą placówkę nie prowadzimy, nie współpracujemy też z żadną fundacją. Jeśli ktoś prosi państwa na ulicy o datek dla nas, to jest oszustem. Nikt nam pomocy nie oferował ani nie pytał, czy takiej pomocy potrzebujemy - podkreśla Anna Chrobak-Popławska, dyrektorka zakopiańskiego Domu Dziecka Tatrogród. Podkreśla, że pomoc jest mile widziana, ale jeśli ktoś chce wesprzeć ośrodek, powinien się bezpośrednio kontaktować z dyrekcją Tatrogrodu albo wpłacić na konto, które jest na stronie domu dziecka.

Wolontariusz z wdzięczności

Tymczasem kilka dni później, w sobotę 7 stycznia, trafiamy na wolontariusza, który zachęca do wpłaty na Tatrogród, Gdy podchodzimy do niego, przedstawiliśmy się i mówimy, że dyrekcja Tatrogrodu nie wie nic o zbiórce, Zbigniew T. mówi, że to zbiórka na małopolskie domy dziecka. Pokazuje swój dowód osobisty i wszystkie niezbędne pozwolenia przy tego typu zbiórkach. Reprezentuje Fundację "Z Podhala do polskich serc". Pan Zbigniew jest inwalidą, nie ma ręki. Twierdzi, że fundacja sfinansowała mu rehabilitację w Krakowie, a za to teraz pracuje jako wolontariusz. Pieniądze przekazuje prezesowi.

Pod Biedronką stoją nielegalnie

Od kierownika Biedronki, pod którą stoi z puszką Zbigniew T., dowiadujemy się, że wolontariusz stał tam nielegalnie. - Biedronka nie udziela zgody na takie zbiórki. Nasi ochroniarze ich przepędzają, czasem dzwonimy na policję, ale zaraz potem wracają - tłumaczy kierownik. Podkreśla, że Biedronka wspiera oficjalnie jedynie Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zaplombowane puszki są przy kasie. Otwiera je trzyosobowa komisja przy udziale kierownika sklepu. Jest ścisła procedura rozliczeń.

Od kasjerki w Lidlu także słyszę, że zbiórki pod drzwiami ich sklepu są nielegalne. - Już nawet nie telefonujemy po policję, bo niewiele to daje - bezradnie rozkłada ręce.   

Fundacja z Pyzówki


Sprawdzamy, rzeczywiście Fundacja "Z Podhala do polskich serc" działa legalnie, jest zarejestrowana. Jej prezesem jest Jarosław Paweł Czerwiński. Siedziba fundacji jest w Pyzówce, przy ul. Podhalańskiej 14. Na stronie zbiorka.pl jest zarejestrowana zbiórka publiczna "na rzecz pomocy dzieciom z domów dziecka, w szczególności dzieciom z domów dziecka w województwie małopolskim".  Czytamy tam, że "W pierwszej kolejności środki będą zbierane na pomoc dla dzieci w domach dziecka w Nowym Targu i Zakopanem". Dowiadujemy się też z tej strony, że pieniądze będą przeznaczone na zakup książek, filmów edukacyjnych, podręczników i materiałów piśmiennych, na ubrania, buty, sprzęt sportowy dla dzieci z domów dziecka w porozumieniu z ich kierownictwem.  Fundacja deklaruje też sfinansowanie wypoczynku letniego dla dzieci i "zaspokojenie innych niezbędnych ich potrzeb". Informacja o porozumieniu z kierownictwem domów dziecka powtórzona jest kilkakrotnie. Zbiórka została zgłoszona 6 lipca 2022 r. i jeszcze trwa. Fundacja ma zgodę na działalność na terenie całej Polski, w akcję zaangażowanych jest 20 wolontariuszy.

Nie jestem oszustem

Próbujemy dotrzeć do prezesa fundacji. W Krajowym Rejestrze Sądowym znajdujemy jego telefon. - To świeżo założona fundacja, zaczęliśmy działalność w połowie grudnia - informuje nas Jarosław Czerwiński. Twierdzi, że do tej pory jego wolontariusze uzbierali ok. 3-4 tys. zł, które zostały wpłacone na konto fundacji. Pieniądze - według prezesa - zbierane są na małopolskie domy dziecka. Dlaczego wolontariusze mówili, że zbierają na Tatrogród, przemilcza. - Myślałem, żeby postawić dzieci z domu dziecka z puszkami. Co sobie uzbierają, będzie dla nich - zdradza się z dość kuriozalnym pomysłem.

Zapytany o sfinansowanie fizjoterapii wolontariusza spod Biedronki - pana Zbigniewa, zaprzecza. - Pomagam mu, zapłaciłem za leki, mieszkanie, jedzenie, nie za fizjoterapię. Pytamy, czy możemy zobaczyć przelew na pomoc dla pana Zbigniewa. - Nie ma żadnego przelewu, ja to z własnej kieszeni zapłaciłem - przekonuje prezes. Gdy pytamy o innych wolontariuszy, dowiadujemy się, że stale zbiera pieniądze tylko pan Zbigniew, inni byli "z doskoku". Pytamy, dlaczego w internecie nie ma żadnych informacji o fundacji, nie ma telefonu, strony, informacji w mediach. Nikt w gminie nawet nie wie o niej. Zazwyczaj, prowadząc taką działalność, zarządowi zależy na rozgłosie, który pomaga w zbiórkach. - Zarząd jest jednoosobowy. Chciałem zrobić coś dla społeczności. Fundacja jest moją działalnością dodatkową, zajmuje się czym innym - prowadzę gospodarstwo rolne, handluję serami - opowiada Jarosław Czerwiński. Dodaje, że planuje zrobić stronę internetową, ale to duży koszt. Zapewnia też, że jeszcze w tym tygodniu skontaktuje się z dyrektorką domu dziecka w Zakopanem. Fakt, że w Nowym Targu nie ma domu dziecka, przemilcza. - To nie jest oszustwo. Nie chcę nic taić ani kombinować. Wszystko to będzie dopięte na ostatni guzik - zapewnia. - Dlaczego nie zajmiecie się oszustami, którzy stoją bez identyfikatorów, bez puszek, a czepiacie się tych, którzy działają legalnie, po nich są bęcki - nie kryje oburzenia. Gdy prosimy o pokazanie przelewów na konto fundacji z dotychczas zebranych pieniędzy, odkłada słuchawkę.

Bydło jest, oscypki też, ale fundacja?


Postanawiamy odnaleźć siedzibę fundacji w Pyzówce. Po drodze dzwonimy do sołtysa Wiesława Parzygnata. Jest mocno zdziwiony, że na terenie wsi działa jakaś fundacja. Gdy jednak podajemy nazwisko prezesa, okazuje się, że zna takiego mieszkańca, to rolnik. We wsi nikt o fundacji nie słyszał, natomiast, gdy mówimy, kto jest jej prezesem, panowie pod sklepem wybuchają śmiechem. - W Pyzówce żadnej zbiórki nie było - słyszymy od kilku osób. - O fundacji nic nie wiem, ale Jarek tam mieszka - kobieta na przystanku pokazuje dom. - Jego ojciec nie żyje, mieszka z matką, która pochodzi z Pomorza. Gazdówkę mają dużą, bydło chowają, mają go sporo - opowiada starsza pani. Docieramy do adresu wskazanego jako siedziba fundacji. Z przodu nowy dom przylegający do starego budynku, a z tyłu zabudowania gospodarcze. Drzwi otwiera matka prezesa: - Syn nie rozmawia ze mną o tym, co robi, to dorosły człowiek - podkreśla. Telefonuje do syna, oddaje nam słuchawkę. Ten twierdzi, że jest po rozmowie z pełnomocnikiem. Twierdzi, że przelał pieniądze na Tatrogród. Obiecuje, że nam pokaże przelewy, jednak w poniedziałek nie ma czasu.

Dom dziecka szuka prezesa


Niedługo potem telefonuje do nas dyrektorka Tatrogrodu, która od rana próbuje się dodzwonić na telefon fundacji zbierającej pieniądze na Tatrogród. Bezskutecznie. Podkreśla, że już nie pierwszy raz słyszy, że ktoś zbiera fundusze na jej placówkę. - Jestem wdzięczna, że ktoś nas chce wspomóc, ale bardzo proszę wpłacać pieniądze bezpośrednio na konto podane na naszej stronie, wtedy jest pewność, że te pieniądze dotrą do nas - powtarza. Gdy słyszy, że w poniedziałek 9 stycznia - według deklaracji prezesa fundacji - pieniądze miały być przelane na dom dziecka, obiecuje poinformować redakcję o wpłacie, gdy ta dotrze.

Jak dowiadujemy się we wtorek rano 10 stycznia, na konto Tatrogrodu rzeczywiście wpłynął przelew 3 tys. zł od fundacji z Pyzówki. Nadal jednak nikt nie skontaktował się z dyrekcją
Wolontariusze z fundacji z Pyzówki nie pojawili się od tej pory pod żadnym z nowotarskich marketów.
...

Wiemy, jak wygląda przekazywanie i rozliczanie puszek w innych fundacjach, m. in. Fundacji im. A. Worwy, działającej od lat w Nowym Targu. Przy okazji zbiórki dla jednego z podopiecznych - Danielka Walusia z Leśnicy - uczestniczyliśmy w takim liczeniu. Wszystkie puszki były zaplombowane, otwierane były komisyjnie, podliczane, a protokół - przez wszystkich podpisany - i dopiero wtedy pieniądze zostały wpłacone na konto fundacji.

Jest wiele uczciwie działających fundacji, które pomagają osobom chorym, potrzebującym. Wszystko w nich musi być jednak transparentne. Sama w porywie serca wrzuciłam do puszki fundacji "Z Podhala do polskich serc" 20 zł, ciesząc się, że powstaje kolejna organizacja, która chce pomagać. Mam nadzieję, że prezes z Pyzówki, jeśli nadal będzie działał charytatywnie, zrozumiał, że fundacja to nie jest prywatny folwark.
Beata Zalot

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Muzy kant 2023-01-19 12:21:18
Powinien się wzorować na tym w czerwonych portkach. Źle zaczął bo pomysł miał dobry, niepotrzebnie wydygał z tym przelewem, nic by mu nie zrobili.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA na rok lub dłużej DWA DOMKI DREWNIANE po 70mkw, Zakopane - Chłabówka. Kontakt na e-mail: podkowa@op.pl
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Aparthotel Renesans w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowiska: KIEROWNIK RESTAURACJI, KELNER/BARMAN, POKOJOWA. Stabilna praca w nowo otwieranym Obiekcie. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: praca@renesans.pl lub tel. 602444734
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Kasjera. 725300144 https://bip.cos.pl/1509/zakopane praca.zakopane@cos.pl
  Tel.: 725300144
 • USŁUGI | budowlane
  WYKONCZENIA I REMONTY. 602839607
  Tel.: 602839607
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
  Tel.: 602839607
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | szukam
  KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, SPRZĄTANIE. 796 358 958.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
 • PRACA | dam
  Przyjmę Cieślę - budowa w Kluszkowcach Stawka do uzgodnienia Proszę dzwonić - 788 624 940. 788 624 940 aleksandra@tatrastyle.pl
  Tel.: 788
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, ŁAZIENKI, ZABUDOWY, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, FASADY. 693 206 403.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, DOMY OD PODSTAW, POKRYCIA DACHOWE, SZALUNKI STROPOWE. 693 206 403.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I RZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. 509 578 689.
 • PRACA | dam
  Kucharz al'a carte- Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej Do uzupełnienia zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: KUCHARZ. Oferta pracy dla kucharza z doświadczeniem zawodowym. Praca na stałe, bardzo dobre warunki pracy. Więcej informacji pod nr. 518 259 536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
  Tel.: 518 259 536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE. 604 857 880.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-04-25 17:00 Niedźwiedź spaceruje nieopodal Kuźnic (WIDEO) 2024-04-25 16:34 Policja ustaliła tożsamość kobiety 2024-04-25 16:00 Ryś namierzony w Gorcach (WIDEO) 2024-04-25 15:15 Problemy faworytów Macron Zakopiańskiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej 2024 2024-04-25 15:15 Ochrona torfowisk - jak to robić 2024-04-25 14:47 Solidne wyposażenie biurowe? Postaw na markę Leitz! 2024-04-25 14:30 Witajcie w Radiu Alex (WIDEO) 1 2024-04-25 14:00 Tego jeszcze nie było. Moj stanie na Babiej Górze 2024-04-25 13:30 Jak to Andrzej Knapczyk-Duch grywał czyli "Muzykowanie na Duchową nutę" 2024-04-25 13:00 PiS bierze władzę w powiecie nowotarskim. To jest nowy starosta 7 2024-04-25 12:10 Tajemnicza sprawa kobiety, która trafiła do szpitala w Zakopanem. Kim jest? 2024-04-25 11:30 Muzyczne spotkanie z Jerzym Chruścińskim 2024-04-25 11:21 Chcesz ocieplić dom, ale nie chcesz wymieniać pieca? W Czystym Powietrzu jest rozwiązanie! 2024-04-25 11:00 Tę malowniczą zagrodę trzeba koniecznie ochronić 8 2024-04-25 11:00 Jak przygotować się do rekrutacji na studia? Sprawdź, jakich dokumentów potrzebujesz 2024-04-25 10:00 To już ostatni taki piękny zimowy poranek w Zakopanem (WIDEO) 1 2024-04-25 09:30 Zapraszamy na otwarcie salonu Jubiler Jaracz w Nowym Targu 2024-04-25 09:00 Fajnie się żyje w czystym otoczeniu, a Ziemia naprawdę potrzebuje sprzątania 1 2024-04-25 08:00 Straszne miejsca 1 2024-04-24 22:33 Znowu robi się biało. Ostatni raz? (WIDEO) 4 2024-04-24 21:40 Kolejny raz motocykliści zbiorą się na wspólnej modlitwie 4 2024-04-24 21:00 Filmy, teatr, warsztaty czyli Skarbów Górali podsumowanie (WIDEO) 2024-04-24 20:00 Kościelisko i Bukowina Tatrzańska górą w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie 1 2024-04-24 19:30 Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej 2024-04-24 19:00 Tak wygląda dziś dawna willa generała Kasprzyckiego 6 2024-04-24 18:30 Moja fascynacja Wawrzyńcokiem. Spotkanie 2024-04-24 18:00 To nieprawda, że w Miejskiej Galerii Sztuki nie ma miejsca dla naszych artystów 5 2024-04-24 17:00 Ostrzeżenie przed opadami śniegu i oblodzeniami na drogach 2024-04-24 16:30 Majówkę czas rozpocząć 2024-04-24 16:20 Jagna Marczułajtis-Walczak na liście Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Europarlamentu 30 2024-04-24 16:00 Spotkanie na Kasprowym Wierchu w intencji przyszłych pokoleń 9 2024-04-24 15:00 Hulajnogi wróciły do Zakopanego 3 2024-04-24 14:30 Dzień Narciarza w Muzeum Tatrzańskim 2024-04-24 14:16 Uwaga, utrudnienia drogowe w Nowym Targu 2024-04-24 14:00 Nie żyje Stanisław Snopek były ordynator nowotarskiego szpitala 2024-04-24 12:58 Młody mężczyzna poszukiwany za przestępstwa narkotykowe zatrzymany w Chochołowie 2024-04-24 12:20 5 zalet rolet zewnętrznych, o których warto wiedzieć 2024-04-24 12:03 Zapewnij właściwe ilości wody pracownikom - dystrybucja wody dla firm 2024-04-24 11:59 Pył nie do wytrzymywania na ul. Tetmajera. Interwencja Straży Miejskiej 9 2024-04-24 11:09 Szkolenia żeglarskie - dlaczego warto się zapisać? 2024-04-24 11:00 Stawiają koło młyńskie pod Olimpem w Zakopanem 20 2024-04-24 10:00 Grzegorz Watycha po raz trzeci wygrał wybory, ale konkurenci nie myślą ułatwić mu rządzenia 2024-04-24 08:59 Dziś opady deszczu i śniegu, ale z każdym dniem pogoda będzie coraz lepsza 2024-04-24 08:00 Nowotarskie dzieciaki świętowały Dzień Ziemi! 2024-04-23 23:40 Samochód jechał pod prąd zakopianką. Ekstremalnie niebezpieczne zachowanie (WIDEO) 11 2024-04-23 21:40 Definitywny koniec z narciarstwem w Tatrach 5 2024-04-23 20:41 Kijem Rzeki nie zawrócisz 2024-04-23 19:39 Ostry zakręt w stronę Hyrnego, czyli jedziemy z tą sztuką przez duże "S" (WIDEO) 2024-04-23 18:00 Policyjne ćwiczenia na Podhalu 19 2024-04-23 17:30 Przegląd smaków z różnych stron świata 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-25 16:36 1. ZACOFANY Ktoś Ciebie okłamał haniebnie! Władze miejskie są od pajacowania, uroczystych sesji, przecinania wstęg, święcenia obiektów, podnoszenia podatków, rozwalania kasy i brania pieniędzy... Gdzie Ty żyjesz? Jak sam czegoś nie zrobisz to nikt za Ciebie nie zrobi! Halo! Pobudka! To nie PRL! To Bangladesz! 2024-04-25 16:19 2. Nie pamiętam żeby pan Hamerski ten starszy cokolwiek załatwił, zrobił dla Podhala , kto to takich ludzi wybiera?. 2024-04-25 16:04 3. Alex bez Sambora to jak Tusk bez kłamstwa. Wstyd robicie RMF bis i rżnięcie głupa. 2024-04-25 15:40 4. kociokwik to jest teraz i to w wydaniu pisiowym! :) to już ostatnie podrygi pisuarków :) @Mariolka, pis robi bul, bul, bul!!! :) 2024-04-25 15:06 5. jeszcze można zrozumieć kierowcę, który tak robi, ponieważ np. mało zarabia, ale europoseł..... Teraz wiadomo, po co idą tam pisowcy.
2024-04-25 14:43 6. W aptekach lemingi rzucily sie na prozak. Niestety kociokwik im pozostal. 2024-04-25 14:10 7. Może i szkoda ale ile ona obiektów uchroniła ???? 2024-04-25 14:08 8. Bawo wyborcy tylko PIS , bo co wyprawiaja KO i 3-cia droga to juz widzicie-ludzie pomału doświadczaja tego , drożyzna, bezprawie, zamordyzm, ustalanie prawa silnymi osiłkami tuska -żenada - jeszcze takich rządóww nie było nawet w staniie wojennym .Obecny rzad do obalenia ... 2024-04-25 14:08 9. @ WYBORCA ja też na nich głosowałem i uważam, że dobrze, że weszli z pis do koalicji 2024-04-25 14:02 10. tak przed wojną elyta sie bawiła, a zwykłego polaka nie było stać na podróż do Zakopanego. Generalicja miałą kase dzisiejsza nie ma nawet 1/20 tego co przedwojeni. Teraz elyta to nowobogaccy co budują ten hotel
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP


REKLAMA