Reklama

2023-01-19 12:00:00

Pyzówka

Nerwowa wpłata prezesa po rozmowie z dziennikarzem

Przed nowotarskimi marketami od początku grudnia trwa intensywna zbiórka na dom dziecka w Zakopanem, tyle że szefostwo Tatrogrodu nic o tym nie wie.

Wolontariusze z Fundacji "Z Podhala do polskich serc" od jakiegoś już czasu widoczni są w stolicy Podhala, jednak w grudniu stali się bardziej aktywni. Stali między innymi przed wejściem do Lidla, przed Biedronką przy ul. Lotników i przed Centrum Handlowym Stopiak. Okres Bożego Narodzenia jest dobry na tego typu zbiórki, bo ludzie są bardziej wrażliwi na krzywdę innych, a więc i bardziej hojni. Kiedy kolejny raz, tuż po Nowym Roku, spotykamy przed Lidlem osobę z puszką, która prosi o wsparcie na Dom Dziecka Tatrogród, telefonujemy do zakopiańskiej placówki. - Żadnej zbiórki na naszą placówkę nie prowadzimy, nie współpracujemy też z żadną fundacją. Jeśli ktoś prosi państwa na ulicy o datek dla nas, to jest oszustem. Nikt nam pomocy nie oferował ani nie pytał, czy takiej pomocy potrzebujemy - podkreśla Anna Chrobak-Popławska, dyrektorka zakopiańskiego Domu Dziecka Tatrogród. Podkreśla, że pomoc jest mile widziana, ale jeśli ktoś chce wesprzeć ośrodek, powinien się bezpośrednio kontaktować z dyrekcją Tatrogrodu albo wpłacić na konto, które jest na stronie domu dziecka.

Wolontariusz z wdzięczności

Tymczasem kilka dni później, w sobotę 7 stycznia, trafiamy na wolontariusza, który zachęca do wpłaty na Tatrogród, Gdy podchodzimy do niego, przedstawiliśmy się i mówimy, że dyrekcja Tatrogrodu nie wie nic o zbiórce, Zbigniew T. mówi, że to zbiórka na małopolskie domy dziecka. Pokazuje swój dowód osobisty i wszystkie niezbędne pozwolenia przy tego typu zbiórkach. Reprezentuje Fundację "Z Podhala do polskich serc". Pan Zbigniew jest inwalidą, nie ma ręki. Twierdzi, że fundacja sfinansowała mu rehabilitację w Krakowie, a za to teraz pracuje jako wolontariusz. Pieniądze przekazuje prezesowi.

Pod Biedronką stoją nielegalnie

Od kierownika Biedronki, pod którą stoi z puszką Zbigniew T., dowiadujemy się, że wolontariusz stał tam nielegalnie. - Biedronka nie udziela zgody na takie zbiórki. Nasi ochroniarze ich przepędzają, czasem dzwonimy na policję, ale zaraz potem wracają - tłumaczy kierownik. Podkreśla, że Biedronka wspiera oficjalnie jedynie Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zaplombowane puszki są przy kasie. Otwiera je trzyosobowa komisja przy udziale kierownika sklepu. Jest ścisła procedura rozliczeń.

Od kasjerki w Lidlu także słyszę, że zbiórki pod drzwiami ich sklepu są nielegalne. - Już nawet nie telefonujemy po policję, bo niewiele to daje - bezradnie rozkłada ręce.   

Fundacja z Pyzówki


Sprawdzamy, rzeczywiście Fundacja "Z Podhala do polskich serc" działa legalnie, jest zarejestrowana. Jej prezesem jest Jarosław Paweł Czerwiński. Siedziba fundacji jest w Pyzówce, przy ul. Podhalańskiej 14. Na stronie zbiorka.pl jest zarejestrowana zbiórka publiczna "na rzecz pomocy dzieciom z domów dziecka, w szczególności dzieciom z domów dziecka w województwie małopolskim".  Czytamy tam, że "W pierwszej kolejności środki będą zbierane na pomoc dla dzieci w domach dziecka w Nowym Targu i Zakopanem". Dowiadujemy się też z tej strony, że pieniądze będą przeznaczone na zakup książek, filmów edukacyjnych, podręczników i materiałów piśmiennych, na ubrania, buty, sprzęt sportowy dla dzieci z domów dziecka w porozumieniu z ich kierownictwem.  Fundacja deklaruje też sfinansowanie wypoczynku letniego dla dzieci i "zaspokojenie innych niezbędnych ich potrzeb". Informacja o porozumieniu z kierownictwem domów dziecka powtórzona jest kilkakrotnie. Zbiórka została zgłoszona 6 lipca 2022 r. i jeszcze trwa. Fundacja ma zgodę na działalność na terenie całej Polski, w akcję zaangażowanych jest 20 wolontariuszy.

Nie jestem oszustem

Próbujemy dotrzeć do prezesa fundacji. W Krajowym Rejestrze Sądowym znajdujemy jego telefon. - To świeżo założona fundacja, zaczęliśmy działalność w połowie grudnia - informuje nas Jarosław Czerwiński. Twierdzi, że do tej pory jego wolontariusze uzbierali ok. 3-4 tys. zł, które zostały wpłacone na konto fundacji. Pieniądze - według prezesa - zbierane są na małopolskie domy dziecka. Dlaczego wolontariusze mówili, że zbierają na Tatrogród, przemilcza. - Myślałem, żeby postawić dzieci z domu dziecka z puszkami. Co sobie uzbierają, będzie dla nich - zdradza się z dość kuriozalnym pomysłem.

Zapytany o sfinansowanie fizjoterapii wolontariusza spod Biedronki - pana Zbigniewa, zaprzecza. - Pomagam mu, zapłaciłem za leki, mieszkanie, jedzenie, nie za fizjoterapię. Pytamy, czy możemy zobaczyć przelew na pomoc dla pana Zbigniewa. - Nie ma żadnego przelewu, ja to z własnej kieszeni zapłaciłem - przekonuje prezes. Gdy pytamy o innych wolontariuszy, dowiadujemy się, że stale zbiera pieniądze tylko pan Zbigniew, inni byli "z doskoku". Pytamy, dlaczego w internecie nie ma żadnych informacji o fundacji, nie ma telefonu, strony, informacji w mediach. Nikt w gminie nawet nie wie o niej. Zazwyczaj, prowadząc taką działalność, zarządowi zależy na rozgłosie, który pomaga w zbiórkach. - Zarząd jest jednoosobowy. Chciałem zrobić coś dla społeczności. Fundacja jest moją działalnością dodatkową, zajmuje się czym innym - prowadzę gospodarstwo rolne, handluję serami - opowiada Jarosław Czerwiński. Dodaje, że planuje zrobić stronę internetową, ale to duży koszt. Zapewnia też, że jeszcze w tym tygodniu skontaktuje się z dyrektorką domu dziecka w Zakopanem. Fakt, że w Nowym Targu nie ma domu dziecka, przemilcza. - To nie jest oszustwo. Nie chcę nic taić ani kombinować. Wszystko to będzie dopięte na ostatni guzik - zapewnia. - Dlaczego nie zajmiecie się oszustami, którzy stoją bez identyfikatorów, bez puszek, a czepiacie się tych, którzy działają legalnie, po nich są bęcki - nie kryje oburzenia. Gdy prosimy o pokazanie przelewów na konto fundacji z dotychczas zebranych pieniędzy, odkłada słuchawkę.

Bydło jest, oscypki też, ale fundacja?


Postanawiamy odnaleźć siedzibę fundacji w Pyzówce. Po drodze dzwonimy do sołtysa Wiesława Parzygnata. Jest mocno zdziwiony, że na terenie wsi działa jakaś fundacja. Gdy jednak podajemy nazwisko prezesa, okazuje się, że zna takiego mieszkańca, to rolnik. We wsi nikt o fundacji nie słyszał, natomiast, gdy mówimy, kto jest jej prezesem, panowie pod sklepem wybuchają śmiechem. - W Pyzówce żadnej zbiórki nie było - słyszymy od kilku osób. - O fundacji nic nie wiem, ale Jarek tam mieszka - kobieta na przystanku pokazuje dom. - Jego ojciec nie żyje, mieszka z matką, która pochodzi z Pomorza. Gazdówkę mają dużą, bydło chowają, mają go sporo - opowiada starsza pani. Docieramy do adresu wskazanego jako siedziba fundacji. Z przodu nowy dom przylegający do starego budynku, a z tyłu zabudowania gospodarcze. Drzwi otwiera matka prezesa: - Syn nie rozmawia ze mną o tym, co robi, to dorosły człowiek - podkreśla. Telefonuje do syna, oddaje nam słuchawkę. Ten twierdzi, że jest po rozmowie z pełnomocnikiem. Twierdzi, że przelał pieniądze na Tatrogród. Obiecuje, że nam pokaże przelewy, jednak w poniedziałek nie ma czasu.

Dom dziecka szuka prezesa


Niedługo potem telefonuje do nas dyrektorka Tatrogrodu, która od rana próbuje się dodzwonić na telefon fundacji zbierającej pieniądze na Tatrogród. Bezskutecznie. Podkreśla, że już nie pierwszy raz słyszy, że ktoś zbiera fundusze na jej placówkę. - Jestem wdzięczna, że ktoś nas chce wspomóc, ale bardzo proszę wpłacać pieniądze bezpośrednio na konto podane na naszej stronie, wtedy jest pewność, że te pieniądze dotrą do nas - powtarza. Gdy słyszy, że w poniedziałek 9 stycznia - według deklaracji prezesa fundacji - pieniądze miały być przelane na dom dziecka, obiecuje poinformować redakcję o wpłacie, gdy ta dotrze.

Jak dowiadujemy się we wtorek rano 10 stycznia, na konto Tatrogrodu rzeczywiście wpłynął przelew 3 tys. zł od fundacji z Pyzówki. Nadal jednak nikt nie skontaktował się z dyrekcją
Wolontariusze z fundacji z Pyzówki nie pojawili się od tej pory pod żadnym z nowotarskich marketów.
...

Wiemy, jak wygląda przekazywanie i rozliczanie puszek w innych fundacjach, m. in. Fundacji im. A. Worwy, działającej od lat w Nowym Targu. Przy okazji zbiórki dla jednego z podopiecznych - Danielka Walusia z Leśnicy - uczestniczyliśmy w takim liczeniu. Wszystkie puszki były zaplombowane, otwierane były komisyjnie, podliczane, a protokół - przez wszystkich podpisany - i dopiero wtedy pieniądze zostały wpłacone na konto fundacji.

Jest wiele uczciwie działających fundacji, które pomagają osobom chorym, potrzebującym. Wszystko w nich musi być jednak transparentne. Sama w porywie serca wrzuciłam do puszki fundacji "Z Podhala do polskich serc" 20 zł, ciesząc się, że powstaje kolejna organizacja, która chce pomagać. Mam nadzieję, że prezes z Pyzówki, jeśli nadal będzie działał charytatywnie, zrozumiał, że fundacja to nie jest prywatny folwark.
Beata Zalot

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Muzy kant 2023-01-19 12:21:18
Powinien się wzorować na tym w czerwonych portkach. Źle zaczął bo pomysł miał dobry, niepotrzebnie wydygał z tym przelewem, nic by mu nie zrobili.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni CUKIERNIKA, MAGAZYNIERA, EKSPEDIENTKĘ. 604 102 804, 602 285 793.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam DOM z działką 1450 m2, Ciche Górne - 602 444 205.
 • PRACA | dam
  Potrzebny młody PRACOWNIK NA ŻELBETY (możliwość przyuczenia). 791 669 932.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  YAMAHA MT 125, 2017r., sprowadzony, 1-szy właściciel, 100% bezwypadkowy, niski przebieg, stan bardzo dobry. Możliwość zakupu za dodatkową opłatą mało używane: kask, kurtka i rękawiczki rozmiar L oraz buty rozmiar 43. Tel. 793 008 357.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię szwaczkę do prostego szycia w Poroninie. 602393185
  Tel.: 602393185
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY OGÓLNE i WYKOŃCZENIA W DREWNIE - PITMAR - 788 224 644. Wykonujemy m.in.: IMITACJE STARYCH PŁAZÓW, SZALOWNIE, MONTAŻ PODBITEK Z RYSIAMI, ADAPTACJA PODDASZY, TARASY, PERGOLE, ALTANY, GRILLE.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ PLAC POD PARKING DLA POJAZDÓW CIĘŻAROWYCH - 1000 METRÓW. NOWY TARG, UL. SKŁADOWA. OBIEKT OGRODZONY I MONITOROWANY. Tel. 602 290 555
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam garaż w bloku na os. Pardałówka. Prąd i woda na wyodrębnionych licznikach. Do garażu przynależy, znajdujące się bezposrednio ponad, dostepne przez właz sufitowy, poddasze. 602 102 501
  Tel.: 602
 • PRACA | dam
  Poszukuję stylistki paznokci do salonu w Zakopanem . Oferuję dobre wynagrodzenie, bazę klientek, elastyczne godziny pracy, miłą atmosferę. Zachęcam do kontaktu pod numerem 881922674. 881922674 papiez.aneta@gmail.com
  Tel.: 881922674
 • PRACA | dam
  POSZUKUJEMY PRACOWNIKOW DO PRACY W HOLANDI!! DO BUDOWY NAMIOTOW ORAZ PRACY W MAGAZYNIE.NA KONTRAKT CZASOWY LUB STALY Z ZAKWATEROWANIEM.DOBRE WYNAGRODZENIE.ZAINTERESOWANYCH PROSZE O KONTAKT TEL 0031 616955169,MAILOWY ela@vanvugtverhuur.nl. 0031 616955169 , Herenengstraat 26 ela@vanvugtverhuur.nl
  Tel.: 31
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 889 388 484.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Do małych sklepów w Zakopanem i Suchem SPRZEDAWCZYNIE na stałe, również emerytki. 606 751 451.
 • PRACA | dam
  Polskie Koleje Linowe S.A. poszukuje osoby na stanowisko MŁODSZEGO KSIĘGOWEGO. W zakresie jego obowiązków mieścić się będzie: - księgowanie faktur zakupu, sprzedaży, kas fiskalnych; - uzgadnianie rozrachunków z tytułu należności i zobowiązań; - kontrola dokumentów źródłowych pod względem rachunkowym i formalnym. Prosimy o przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "PKL Księgowa/Księgowy, https://www.pkl.pl/post/mlodszy-ksiegowy.html
  E-mail: rekrutacja@pkl.pl
  WWW: https://www.pkl.pl/post/mlodszy-ksiegowy.html
 • PRACA | dam
  Poszukujemy recepcjonistki do Chałupek pod Giewontem w Murzasichlu -przyjmowanie Gości/ rozliczanie pobytów -obsługa rezerwacji telefonicznych/mailowych -obsługa portali noclegowych -sprawdzanie czystości domków Praca w godzinach 9-17, 25zł/h/netto. 660719519 www.chalupkipodgiewontem.pl chalupkipodgiewontem@wp.pl
  Tel.: 660719519
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. C (BECZKOWÓZ, SZAMBIARKA) - WAKSMUND. 603 656 796.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane -Jaszczurówka mieszkanie 45m2 sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowe - nowoczesne domy w Zaskalu sprzedam 660797241 b12.pl.
 • NAUKA
  Korepetycje. Przygotuję do egzaminu ósmoklasisty. Dojadę do domu ucznia.. 602139636 zawit@interia.pl
  Tel.: 602139636
 • USŁUGI | inne
  PRALNIA ZAWRAT - PRANIE, MAGLOWANIE - pościele, obrusy, ręczniki itp. 501 788 640
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADĘ LUB POJEDYNCZE OSOBY NA TYNKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Potrzebna WIZUALIZACJA WNĘTRZA 59 m2 - kwota do 3.000 zł. 692 613 703.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI KAMIENIARSKIE: OBKŁADKI ELEWACYJNE, POSADZKI, PARAPETY, STOPNIE, OGRODZENIA. FLIZOWANIE. 607 572 312.
 • PRACA | dam
  Firma Budowlana Domalik Piotr w Ostrowsku zatrudni od zaraz , pomocnika budowlanego i majstra budowlanego , proszę o kontakt telefoniczny. 504 105 320
  Tel.: 504
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI TRADYCJNE RĘCZNE CEMENTOWO-WAPIENNE, ZACIERANE PIASKIEM KWARCOWYM. 696 688 324.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI TRADYCYJNE RĘCZNE. WIELOLETNIE DOŚWIADCZENIE, SZYBKIE TERMINY REALIZACJI. 696 688 324.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZIARZ przyjmie zlecenia. 696 688 324.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE. MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWA GK, UKŁADANIE PANELI, PARKIETU, FLIZOWANIE, MONTAŻ, OBRÓBKA DRZWI I OKIEN. WYKOŃCZENIA POD KLUCZ. 575 373 085.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  NOWY TARG RYNEK - LOKAL do wynajęcia ok. 60 m2. 517 600 205.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ - ROLNĄ, LUB DOM DO REMONTU ZAKOPANE lub KOŚCIELISKO. tel. 507 360 911
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  PRZYJĘCIA KOMUNIJNE, IMPREZY INTEGRACYJNE, itp.- KARCZMA GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - ZAKOPANE 601 50 44 86.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia powierzchnie BIUROWO - USŁUGOWE od 100 do 600 m2 na II piętrze. Park Handlowy STOPIAK w Nowym Targu. Tel. 606 123 437.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE, MONTAŻ ŚNIEGOŁAPÓW ORAZ WENTYLACJI. 880 321 013.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, ROBOTY ZIEMNE, MURY OPOROWE. 503 971 760.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINY. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
2023-03-21 21:50 Wypasał owce ponad 60 lat. Zmarł długoletni juhas 2023-03-21 21:27 Stracili prawo jazdy - jeden za promil, drugi za prędkość 2023-03-21 20:55 Tir potrącił pieszego 2023-03-21 20:30 Turysta ewakuowany z Babiej Góry. Miał złamaną nogę 2023-03-21 19:30 Marta Kubacka jest w najlepszych rękach w Polsce jeśli chodzi o kardiologię 1 2023-03-21 19:00 Kmicic tętni gospodarczym życiem 2023-03-21 18:30 Droga Krzyżowa w góralskiej oprawie 2023-03-21 18:00 Załóż skarpetki nie do pary 2 2023-03-21 17:40 Dzień wagarowicza maluchy spędziły na komendzie. Narozrabiały? 2023-03-21 17:00 Znów palą się trawy (WIDEO) 3 2023-03-21 16:42 Nasiona słonecznika: dobierz je do kierunku uprawy 2023-03-21 16:30 Wystawa rekonstrukcji zabytkowych rękawic furmańskich i pokaz tkactwa 2023-03-21 16:01 Samochód stoczył się do potoku (WIDEO) 3 2023-03-21 15:26 Jeden z najwybitniejszych gitarzystów młodego pokolenia wystąpi w Ibisie 2023-03-21 15:00 Pierwszy dzień wiosny, Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Światowy Dzień Zespołu Downa 2023-03-21 14:30 Przed nami kolejna odsłona BGK Memoriału Józefa Oppenheima 2023-03-21 14:00 Nie żyje mistrz bibułkarstwa 2023-03-21 13:30 Będą góralskie pamiątki. Zgłoś swój projekt do 5 maja 2023-03-21 13:00 Psie WC w miejscu kaźni 2 2023-03-21 12:20 Zepsuty traktor i plama oleju na Drodze na Bystre w Zakopanem 2 2023-03-21 12:01 Mistrzowskie tytuły biegaczy UKS Regle Kościelisko 2023-03-21 11:00 Salon Marcowy 2023. W piątek wernisaż 2023-03-21 09:52 Tragedia w Szaflarach 2023-03-21 09:30 Przedświąteczne klimaty. Robimy pisanki 2023-03-21 09:00 Planuj już wycieczki w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy 2023-03-21 08:30 Tatry - moja miłość. Krótkie podsumowanie 2023-03-21 08:00 Wóz dla Ukrainy 2 2023-03-20 22:00 Dzięki zaangażowaniu strażaków akcja krwiodawstwa w Maruszynie odbyła się z powodzeniem 3 2023-03-20 21:00 Bóbr inżynier i "esteta" 5 2023-03-20 20:00 Inwestor kontrowersyjnej biogazowni przestrzega rabiański samorząd 10 2023-03-20 19:00 Wiosenne jabłuszko dla Kamilki 2023-03-20 18:30 Ciepła i inspirująca książka o Księżycu, jego magii i o życiu. Konkurs dla czytelników 2023-03-20 18:00 Ciasta dla Cyprianka 1 2023-03-20 17:00 Pod Tatrami spotkała się melancholia z nostalgią i dała nam portugalskie "Saudade" 2023-03-20 17:00 Przygarnij przyjaciela - psy z nowotarskiego schroniska czekają 2023-03-20 16:30 Mistrz i uczeń. Koncert 2023-03-20 16:15 Dawid Kubacki podał przyczynę wycofania się ze skoków w Norwegii 5 2023-03-20 16:00 Nie żyje Danuta Pyziak, żegna ją Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku 2023-03-20 16:00 Sto policyjnych interwencji w weekend w powiecie tatrzańskim 8 2023-03-20 15:30 Babskie posiady nad ziołami 1 2023-03-20 15:22 Pożar traw na Olczy w Zakopanem 1 2023-03-20 15:03 Rabczanka okradała sklepy w Nowym Targu 2 2023-03-20 14:00 W piątek ostatnie pożegnanie trenera Włodzimierza Weselskiego 1 2023-03-20 13:35 Demoniczne Zakopane, letnia i zimowa stolica Polski, zbierało się tu fajne towarzystwo 2023-03-20 13:21 Pokaz Filmów o Sztuce pod znakiem plakatu i jego twórców 2023-03-20 13:00 Wielkie sprzątanie w mieście - sprawdźcie gdzie przestawić auto 2023-03-20 12:55 Zakopiańskie obchody Światowego Dnia Zespołu Downa 4 2023-03-20 12:15 Wypadek z udziałem motocyklisty w Szaflarach 1 2023-03-20 12:12 Ruszyły wiosenne przeglądy techniczne urządzeń w ośrodkach turystycznych Grupy PKL 2023-03-20 12:00 Wypadek przy remizie, z samochodu trzeba było ratować zakleszczonych pasażerów
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-03-21 21:54 1. Bez kolejek, bez zapisów, bez terminów... Jednak ten NFZ to miszczostfo świata. 2023-03-21 20:57 2. Jak zmusić magistrat do otwarcia drzwi? Wpuście tam skunksa- sami otworzą. 2023-03-21 20:50 3. Pamiątki martyrologiczne - pamiątkami, ale trzeba jakoś żyć. Zabetonowane coraz więcej wokół. Kultura estetyczna górali jest niereformowalna więc wygląda to jak wygląda. Niech urzędnicy zadbają i posprzątają. W końcu niech zapracują na tyle ile im placimy, a płacimy nie mało. 2023-03-21 20:34 4. Absolutnie zgadzam się z poprzednim komentarzem. Uczmy szacunku i tolerancji. 2023-03-21 19:49 5. Jak zobaczyłem że to pan A.B. jest inwestorem to juz wszystko zrozumiałem. Wszystko co robi ten jegomość jest na granicy prawa i przyzwoitości. Znam temat bo pracowałem u niego. Pilnujcie się mieszkańcy, póki nie jest za późno. 2023-03-21 19:31 6. @kornik drukarz, dziękuję za info. 2023-03-21 19:31 7. 1 całkowicie nikomu nie potrzebna przebudowa - autobus miejski spokojnie dalby radę na placu takim jak był ,a złomów busy sa tam zupełnie nie potrzebne ,a le cóz unia na takie bezsensowne inwestycje daje kase wiec łasy na pochwały burmistrz po nie sie schylił , problem w tym, ze żeby je dostać trze ba mieć wkład własny , a wkład własny to najczęściej kredyt , druga sprawa przy okazji tej "eko: inwestycji dokumentnie zniszczono nawierzchnie połowy długości przewodników Tatrzanski , nawierznie która nie dawno był przebudowana tzn wymienią piękna zabytkowa Kostkę brukowa na średniej jakości asfalt prawdomównie dla tego ze dyrekcji parku przeszkadzał stukot kół dorożek PS do dzis nie wyjaśniono co stało sie z tą kostką 2023-03-21 19:21 8. @ Ali na czym niby ma polegać ta Eko logia? moze na tym ze zwierzeta przez rok teej przebudowy przyzwyczja sie do huku maszyn i je nie beda uciekały na słowacje w sylwestra? 2023-03-21 19:17 9. @sitarz - ależ grali dawno temu w tygodniku był artykuł pt kapitan nemo o pewnym wujku co mały fiatem wpadł do tego potoku i przepłynęło kilka stopni wodnych i ze dwa mosty ( woda była duzo duzo większa 2023-03-21 18:46 10. Kolejny zwolennik nie używania ręcznego.
2023-02-28 03:12 1. ja nie kupuje tej narracji. Idź do wojska - bądź "zdziwiony" że zginiesz na froncie, misji pokojowej, na ćwiczeniach na poligonie etc. Albo w TOPR- to naczelnik mówi do spotkanego zakopiańczyka: "Pan z nami pójdzie na 4 lata kontraktu"? no nie. To nie Rosja. Tu się kandydata tak nie wciela. Jeżeli ktoś nie akceptuje ryzyka szuka pracy w biurze/sklepie. Z dala od służby ratowniczej. 2023-02-24 23:22 2. najlepsze było to że samochody różnych służb zaparkowały i zablokowały chodnik - Brawo piękny przykład. 2023-02-17 13:19 3. Brakowało jeszcze toastów i drink baru... 2023-02-02 18:13 4. Ciesom nos kónicki od mojego ojca, jeedyn ze Skrzypnego, a dr ugi z Dunajca, hej! 2023-01-27 00:11 5. tak, TOPR miał cały zestaw do akcji lawinowej, ale i prostą i treściwą pogadankę o śniegu i zagrożeniach z nim związanymi. I to wszystko co ta akcja miała wspólnego ze śniegiem. Myślę że rzucanie śnieżkami do celu było by lepsze od tej całej reszty "atrakcji". 2023-01-23 11:54 6. Z tego co widziałem, TOPR miał cały zestaw lawinowy 2023-01-23 09:22 7. Rośnie Ci to dziecko. 2023-01-17 00:14 8. Basia śpiewa przeeeeślicznie! Kolędy chwytają za serce. 2023-01-16 21:25 9. Z nazwą, czyli śniegiem tan dzień miał mało wspólnego. Chyba liczyli na to że śniegu nie będzie. A był. Atrakcje typu wawel bus - kolejka może 30metrow ale odstać trzeba było 2,5 godziny. Strzelnica z elektronicznej wiatrówki - kolejka około 45minut. Samba, rysowanie, i to chyba koniec tych atrakcji. Jedynie TOPR miał sondę lawinowa, i to chyba jedyne co ze śniegiem ta cała akcja miała wspólnego. 2023-01-11 12:16 10. A ta szkoła to gdzie?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania