2023-02-07 18:00:11
Urząd Stanu Cywilnego
Żona z Ukrainy, mąż z Gambii
Jasiek, Franek, Julia i Zośka to nadal najpopularniejsze imiona, jakie wybierano w 2022 r na Podhalu dla dzieci. Sprawdziliśmy, ile przyszło dzieci na świat w zeszłym roku, ile małżeństw zawarto, a nawet wśród jakich narodowości górale szukali swoich wybranek u wybranków na całe życie.
Mimo obaw wielu młodych góralek, że rosnąca pod Tatrami liczba Ukrainek obniża ich szansę na małżeństwo, statystyki Urzędu Stanu Cywilnego w Zakopanem nie odnotowały w minionym roku wzrostu małżeństw polsko-ukraińskich. Dla porównania w 2019 roku takich małżeństw zawarto siedem, natomiast w 2022 roku - sześć. Nowotarski USC zarejestrował w zeszłym roku tylko cztery polsko-ukraińskie małżeństwa. - Żeby zawrzeć małżeństwo, potrzebne są dokumenty, których dostarczenie uniemożliwia w wielu przypadkach wojna za wschodnią granicą, więc to także może wpływać na liczby - ten komentarz Grażyny Wielkiewicz, kierowniczki nowotarskiego USC, może jednak wnieść trochę niepokoju.
Mąż egzotyczny
W sumie małżeństw zawarto w Zakopanem 309. Trzydzieści par postanowiło złożyć sobie przysięgę poza urzędem stanu cywilnego. Wybierały Kasprowy Wierch, Kalatówki, polanę Ubocz, a także zakopiańskie hotele, restauracje i karczmy.
Nowotarscy urzędnicy o wiele rzadziej udzielali ślubów w plenerze, czasem młoda para składała sobie przyrzeczenie w którejś z restauracji. Nowotarski USC zarejestrował w 2022 r. 261 małżeństw, z czego 3% stanowią związki z obcokrajowcami. Zaskoczeniem może być fakt, w jak dalekich miejscach górale, a raczej góralki znajdywały miłość. Chiny, Japonia, Gambia, Gabon - odzwierciedlają to punkty zaznaczone na mapie świata w gabinecie szefowej nowotarskiego USC. - Jeśli dotyczyło to krajów afrykańskich, to często były to dla nas skomplikowane sprawy. Zdarzały się bowiem problemy ze zdobyciem niezbędnych dokumentów, bywało, że szukałyśmy pomocy w konsulacie polskim w danym kraju - opowiada Grażyna Wielkiewicz. Nowotarski USC odnotował w 2022 r. pojedyncze śluby Polek z obywatelami Gambii, Indii, Brazylii, Australii, Serbii, Macedonii czy Tunezji.
Jasiek, Franek, Julia i Zośka nadal popularne
Jan i Franciszek wśród chłopców, Julia i Zofia wśród dziewczynek to imiona najczęściej rejestrowane w zeszłym roku w obu urzędach, popularne od dłuższego już czasu. W zakopiańskim USC w czołówce był jeszcze Stanisław, a także Emilia i Maria. W Nowym Targu - Antoni i Maja. Mniejsze szanse na spotkanie w ławce szkolnej za siedem lat będzie miała Lili, Elena, Marika, Nel, Soriana, Melisa, Noel, Odolan czy Gerard, choć i takie imiona zostały zarejestrowane na Podhalu.
Podhalan ubywa
Ujemny przyrost naturalny to tendencja od początku nowego tysiąclecia. Nawet dodatek 500+ mimo przewidywań prezesa Kaczyńskiego nie zmienił tego, wręcz przeciwnie. Dla przykładu w samym Nowym Targu przyrost naturalny w 2003 r. wynosił minus 28, a w zeszłym roku minusowa liczba urosła aż do 289.
Według statystyk zakopiański USC odnotował w minionym roku 456 urodzeń, natomiast 541 zgonów. Nowotarski - 1493 urodzenia, zgonów - 1095. - Zarejestrowane w naszym urzędzie zgony dotyczą wszystkich zmarłych mieszkańców Nowego Targu i gminy Nowy Targ, a także pacjentów szpitala - uściśla szefowa nowotarskiego USC.
Warto dodać, że w 2022 roku w Nowym Targu urodziło się 34 dzieci z obywatelstwem ukraińskim, których oboje rodziców są Ukraińcami. Gdyby jeden z rodziców był Polakiem, wtedy noworodek miałby polskie obywatelstwo.
Uchodźcy z Ukrainy
- Animalsi wypowiadając sie na temat przeciążeń koni pracujących w zaprzęgach bazują na konkretnych, inżynierskich wyliczeniach.
- Zapraszam wszystkich chętnych przedstawicieli czytającej mniejszości, na spotkanie z cyklu »CZARNE NA BIAŁYM« z udziałem PATRYCJI DOŁOWY autorki książki "WRÓCĘ, GDY BĘDZIESZ SPAŁA. Rozmowy z dziećmi Holocaustu". Spotkanie odbędzie się 19 czerwca 2019 roku, w środę, o godzinie 18:00, w kawiarni „Kmicic” w Zakopanem, przy ulicy Staszica 11a. Organizatorami wydarzenia są: Burmistrz Miasta Zakopanego, Wydawnictwo Czarne, Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Wstęp wolny – Zapraszam!
- 7 czerwca 2019 roku na terenach Gmin Zakopanego i Poronina po raz trzeci odbył się Rajd Szlakami Oddziału Partyzanckiego Wojciecha Duszy „Szaroty”- dowódcy pierwszego na Podhalu zbrojnego oddziału partyzanckiego, który podjął walkę z Niemcami i kolaborantami. W wyniku represji od jesieni 1943 roku zabitych zostało dziewięćdziesiąt sześć osób należących do jego oddziału lub z nim współpracujących.
-
- Grupa właścicieli prywatnych gruntów leżących pod historyczną trasą narciarską na Gubałówce zdobyła się na desperacki krok i od wakacji ubiegłego roku wprowadziła opłaty za przejście przez swoje działki. Członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Gubałówki są pokrzywdzeni z powodu zamknięcia trasy narciarskiej, bo nie mogą uzyskiwać należnego im czynszu z tytułu dzierżawy. Obecne opłaty pozwalają częściowo zrekompensować ponoszone straty. Opłaty te są także elementem strategii, która ma doprowadzić do ponownego uruchomienia tej pożądanej trasy narciarskiej.
- Nazywam się Tymek Mróz, jestem radnym Miasta Zakopane oraz prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej Made in Zakopane. Staram się łączyć pracę zawodową z działaniem na rzecz Zakopanego, a korzystając z niniejszego bloga chciałbym pisać czym się zajmuję i konsultować pomysły - szczególnie w kontekście mojej obecności w Radzie Miasta.
- Monika Sznajderman mieszka w Beskidzie Niskim już ponad trzydzieści lat. I pisze wprost, że to jest jej miejsce na ziemi, powiada – „chciałabym zostać w nim do końca”, i dodaje, że tam znajduje się: „moje symboliczne i jak najbardziej realne jądro świata”. Jej najnowsza książka zatytułowana "Pusty las" ukazuje się na rynku 24 kwietnia, a już dwa dni później autorka spotka się z czytelnikami w Zakopanem.
- W dniu dzisiejszym mała wiewióreczka pojechała do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich. Liczba takich interwencji wciąż rośnie.
- Jestem mieszkańcem Zakopanego i od wielu lat chodzę po Tatrach. W moim ogrodzie od kilkunastu lat rosną krokusy. Niektóre z nich to „samosiejki”, a niektóre zasadziłem sam, by uzyskać większą gamę kolorów. Prze te lat nigdy nie przyszło mi do głowy, by zaprosić swoich znajomych z Polski czy Europy do oglądania tych kwiatów u mnie. Dlaczego? To oczywiste, po kilku minutach prawie wszystkie krokusy zostałyby rozdeptane! Nawet bez specjalnej premedytacji oglądających.
- I to jakiego życia! Maciej Wierzyński, znakomity dziennikarz prasowy i telewizyjny wspomina swoje zawodowe i także trochę prywatne życie. Od legendarnego "Studia 2" po "Horyzont", od warszawskiej "Kultury" do nowojorskiego "Nowego Dziennika", a po drodze jeszcze i Wolna Europa i Voice of America. W tle znakomici przyjaciele - Głowacki, Łubieński, Hopfer i Krasicki. Ciekawe życie i smakowita lektura. Autor spotka się z czytelnikami w Zakopanem już w piątek 29 marca.
- Brutalne zabójstwo w Zakopanem. Znany kurort staje się miejscem krwawej zbrodni skrywającym wiele tajemnic z przeszłości. W siedzibie zakopiańskiej fundacji prowadzonej przez małżeństwo milionerów znaleziono zwłoki mężczyzny. Ofiarą morderstwa jest Jan Lewcun, cieszący się powszechnym szacunkiem kierownik różnych miejskich instytucji. Właściciele uważają, że ktoś celowo chce ich skompromitować, bowiem fundacja, oprócz działalności kulturalnej, współpracuje ze Stowarzyszeniem Ochrony Zabytków w Zakopanem i skupuje zagrożone wyburzeniem stare, zabytkowe budynki.