Ogłoszenia drobne w Tygodniku Podhalańskim i na portalu 24tp.pl Szybko, wygodnie, tanio i blisko Twojego domu. Kliknij w ten pasek, a przekonasz się, że to działa.

Reklama

2023-02-22 19:43:24

Zakopane

Puste obietnice władz? Rodzic podsumowuje sprawę zmniejszenia dotacji na przedszkola

Władze Zakopanego o 16 proc. obcięły dotację dla przedszkoli prowadzonych przez instytucje kościelne. Może to dla nich oznaczać koniec działalności. Teraz głos w tej sprawie zabrał jeden z rodziców.

Niedawno pisaliśmy o obradach komisji oświaty, w czasie których odbyła się dyskusja dotycząca obniżenia dotacji na szkolnictwo. W budżecie Zakopanego jest o 13 mln zł mniej na oświatę. O obradach komisji pisaliśmy tu: [24tp.pl] Przedszkola prowadzone przez siostry zakonne mogą zostać zamknięte Obszerny tekst znajdziecie również w czwartkowym, papierowym wydaniu TP.

Do naszej redakcji napisał też rodzic, który uczestniczył w obradach komisji, poniżej list od niego:
W dniu 15 lutego 2023 r. jako rodzic dziecka, które uczęszcza do niepublicznego przedszkola w Zakopanem prowadzonego przez Siostry Zakonne byłem obecny na posiedzeniu Komisji Oświaty.
Po wywiadzie, którego udzieliła wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica (dostępnego pod adresem: https://krakow.tvp.pl/66071770/przedszkolom-niepublicznym-w-zakopanem-brakuje-pieniedzy-na-funkcjonowanie), w którym złożyła publiczną obietnicę, że zwiększy dotacje do przedszkoli byłem pełen nadziei, że na posiedzeniu tym w sposób merytoryczny zostanie omówiony zaistniały problem z dofinansowaniem, ale przede wszystkim, że wskazane zostaną ewentualne możliwe sposoby jego rozwiązania. Po ponad 3 godzinach dyskusji na ten temat, jak i postawy, którą w jej trakcie prezentowała Agnieszka Nowak-Gąsienica oraz Skarbnik Gminy jestem przekonany o braku ich dobrej woli w rozwiązaniu tej sytuacji.

Na wstępie dyskusji Wiceburmistrz poinformowała o ilości środków przeznaczonych w budżecie na oświatę, a następnie skierowała rozmowę w kierunku przedszkoli publicznych oraz niepublicznych. Jakiekolwiek rozróżnianie tych placówek nie ma jednak żadnego znaczenia dla przedmiotowej sprawy, gdyż zmniejszenie dotacji obejmuje zarówno placówki publiczne, jak i niepubliczne. Jedna z dyrektorem publicznego przedszkola wprost stwierdziła, że otrzymywana przez nią kwota dotacji na 1 dziecko jest niewystarczająca, a podkreślenia wymaga, że przedszkola prowadzone przez Siostry Zakonne otrzymują jedynie 75% kwoty, która kierowana jest do przedszkoli publicznych. Ponadto placówki publiczne otrzymują osobne środki np. na inwestycje czy modernizację, w przeciwieństwie do przeszkoli niepublicznych, które muszą mierzyć się z takimi wydatkami w ramach własnych środków.

Ze strony władz miasta padła także sugestia, co do możliwości kierowania przez rodziców dzieci do placówek publicznych. W takim przypadku otwartym pozostaje pytanie, w jaki sposób placówki te miałyby zagospodarować 363 dzieci. Gmina zmuszona byłaby zapewne do tworzenia nowych placówek czy oddziałów. Nie sposób jednak pominąć przy tym kosztów, jakie wiązałyby się ze zorganizowaniem takich obiektów, ich przystosowaniem czy zatrudnieniem kadry. Nie mówiąc już o tym, że do każdego z 363 dzieci gmina nie musiałaby łożyć tak jak dotychczas dotacji w wysokości 75%, ale w wysokości 100%. Nie trzeba być ekonomistą, aby stwierdzić dla Gminy daleko idącą nieopłacalność takiego rozwiązania. Dodać należy, że przedszkola niepubliczne proszą o utrzymanie wysokości dotacji z grudnia 2022 r., która i tak nie pokrywała wszystkich wydatków, ale pozwalała na ich bieżące funkcjonowanie. Drastyczna obniżka dotacji od stycznia 2023 r. powoduje natomiast utratę płynności finansowej tych placówek.

Podkreślenia wymaga, że Siostry Zakonne prowadzą przedszkola otwarte dla wszystkich tj. zarówno dla osób ubogich, którym często jeszcze same pomagają, jak i osób bardziej majętnych. Ewentualne podwyżki czesnego spowodują natomiast albo zamknięcie tych placówek, których tradycja sięga 1933 r. albo wykluczenie z nich najuboższych rodzin, a tym samym będą to przedszkola jedynie dla elit – co pozostaje jednak wprost sprzeczne z wypełnianą przez Siostry misją.

Podczas dyskusji Skarbnik Gminy na zadane wprost przez jednego z rodziców pytanie, o to jak możemy rozwiązać zaistniałą sytuację odpowiedziała, że nie wie. Władze gminy wskazywały, że w przypadku, w którym otrzymają środki na dzieci z Ukrainy, czy też zwiększeniu ulegnie rezerwa oświatowa, to wyrównają dotację od 1 stycznia, przy czym dzieci z Ukrainy nie ma zbyt wiele w przedszkolach, stąd otrzymane na nie środki nie rozwiążą zaistniałej sytuacji, podobnie jak zwiększenie rezerwy oświatowej, której to zwiększenie jest dalece wątpliwe i niepewne.

Podsumowując władze Gminy nie przedstawiły żadnego konkretnego i realnego pomysłu na rozwiązanie zaistniałego problemu stad uważam, że czynione przez Wiceburmistrz zapewnienia medialne pozostają jedynie pustą obietnicą. W przeciwieństwie jednak do niej, co podtrzymuje moją nadzieję, radni obecni na posiedzeniu komisji wyrazili daleko idącą chęć pomocy i wyszli naprzeciw tej trudnej sytuacji wskazując na jej możliwe rozwiązania w ramach budżetu gminy.

Dodać należy, że jak się okazuje władze naszego miasta, o ile tylko mają taką chęć, to potrafią podejmować autorytarne decyzje wpływające na budżet naszego miasta, czego przykład stanowi zmiana jednej ze szkół niepublicznych w szkołę publiczną, na co także wskazywali podczas komisji radni.

Na spotkaniu tym poruszona została jeszcze odmowa podniesienia podatków przez Radnych, jednak nawet podniesienie podatków nie rozwiązałoby problemu gospodarowania środkami w ramach budżetu i tego na co się je przeznacza.

Końcowo pragnę dodać, że słyszałem, jak Wiceburmistrz informowała, że odbędzie się spotkanie radnych, ale za drzwiami zamkniętymi. Oznacza to spotkanie bez udziału zarówno nas, jako rodziców, jak i bez udziału Sióstr. Skoro problem ten dotyczy jednak przedszkoli niepublicznych to uważam, że na takie spotkanie powinny zostać zaproszone przede wszystkim Siostry, ale także chociażby przedstawiciele rodziców, aby podzielić się tym problemem bezpośrednio ze wszystkimi członkami Rady Miasta, którzy będą rozstrzygać tą trudną sytuacje. Obawiam się, że jeżeli rozmowy o dofinansowaniu przedszkoli odbędą się bez osób, których bezpośrednio problem ten dotyczy, jak i mając na uwadze w jaki sposób kierowana była dyskusja na posiedzeniu komisji oświaty, to zaistniała sytuacja zostanie zmarginalizowana i pozostawiona bez jej realnego rozwiązania.
Imię i nazwisko do wiadomości redakcji

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Cyklista 2023-02-24 10:03:47
Kto będzie holował taki autobus do najbliższego punktu ładowania, gdy stanie on na drodze z całkowicie rozładowaną baterią ?
xxx 2023-02-24 07:24:16
#mieszkaniec - nie wiesz, że sam niedługo kupisz elektryka ? O ile pozwolą mieć w ogóle samochód. Przecież idziemy trendy. Po co ten szum o ścieżki ? Będziesz rowerem dymał.
mieszkaniec 2023-02-23 18:06:24
Jest jeszcze opcja odmówienia elektrycznych autobusów, które w naszym terenie będą służyły za przyciski do papieru lub można je będzie przerobić na wiaty przystankowe. Ale burmistrze się napaliły i już niebawem kupimy te perełki. To tylko parę milionów w zakupie (bo resztę dopłaca fundusz upupiania samorządów) ale biorąc pod uwagę koszty eksploatacji, serwisu, utylizacji to do zaoszczędzenia jest kilkadziesiąt milionów. Lecz oszczędzę Wam trudu i nerwowego oczekiwania na odpowiedź urzędników... NIE DA SIĘ.
rodzic 2023-02-23 14:46:37
@Obiektywna, wyluzuj bo ci gumka w majtach pęknie.

Rodzice właśnie ponoszą konsekwencję swoich wyborów przy urnach wyborczych. Jedź do Warszawy i gadaj z Kaczorem a nie rób tutaj karczemnej awantury. W sumie to mogłaś nawet niedawno porozmawiać z "prezydentem wszystkich Polaków" ale on teraz walczy o Ukraińców a nie o polskich rodziców czy dzieci. Nikt też nie zmusza do prowadzenia tych przedszkoli. Nie chcą to nie muszą.
zagubiony 2023-02-23 14:34:54
Do Obiektywna.

Jeśli w publicznych przedszkolach nie ma miejsca to rodzice powinni molestować radnych żeby zajęli się tym tematem a nie sylwestrami marzeń czy graniem w rakietkę. Niech otwierają nowe a nie zamykają istniejące. Miasto stać na wszystko tylko nie trzeba trwonić pieniędzy na wyborczą kiełbasę.
Koszt prywatnego przedszkola (już po bieżącej podwyżce) to 480 zł od dziecka. 500+ pewnie dostajesz to Cię stać.
Nie wiem czy rodzice mieli pecha czy to ich dzieci mają pecha. Ale dlaczego chcesz żeby mieszkańcy dopłacali do przedszkoli katolickich oprócz tego co dają w podatkach, na tacę, na kolędę?
Dzieci nie różnią się niczym dlatego powinny mieć zagwarantowaną taką samą profesjonalną opiekę w publicznych przedszkolach i o to powinni walczyć rodzice a nie wyszarpywać pieniądze na jednostki niepubliczne.
Obiektywna 2023-02-23 13:35:03
Wszyscy najmądrzejsi a zapominają ze o dobro dzieci tu chodzi a nie o to czy przedszkole jest katolickie czy nie! Spełnia swoją rolę tak samo jak świeckie a przedszkolaki i tak dużo z religii nie rozumieją, więc nie ma co tu wiary mieszać!
Nie dostali wystarczającej dotacji i to rodzice będą musieli ponieść konsekwencje tych decyzji!
jarek 2023-02-23 13:12:23
przecież siostrzyczki powinny zgłosić się do Czarnka lub do NCB i R i nie byłoby problemu :)
Obiektywna 2023-02-23 13:09:53
Do Zagubiony!
A czym różnią się dzieci chodzące do prywatnych przedszkoli od dzieci z publicznych?
Często właśnie rodzice decydują się zapisać dzieci do sióstr bo w publicznych przedszkolach nie ma miejsca!
I co mają zrobić? Koszt wysłania dwójki dzieci do prywatnego przedszkola to już blisko lub nawet ponad 1 tys zł, a w państwowym płaci się tylko za wyżywienie! To ogromna różnica, czemu rodzice którzy czasem po prostu mieli pecha że ich dziecko nie znalazło się na liście przyjętych do publicznego przedszkola muszą pokrywać tak duże koszty bo miasto nie jest w stanie zapewnić wystarczającej liczby miejsc!
xxx 2023-02-23 12:12:26
#mieszkaniec 2123 - dołóż jeszcze pytanie, który komentujący ma dzieci w wieku przedszkolnym. A zakonnice niech nie zamykają tylko dadzą stawki wolnorynkowe. Zobaczymy jaki jazgot się podniesie. Bez łaski.
księgowa 2023-02-23 11:14:04
@Mieszkaniec 123, w tej Twojej "matematyce" nie uwzględniłeś "misyjności" przedszkoli prowadzonych przez siostry. Nie możesz tego wszystkiego sprowadzać do czystej matematyki bo to jest podejście biznesowe.
mieszkaniec 2123 2023-02-23 10:45:27
Widze ze tu same mądre głowy są, az troche żal ze sie marnuja a nie ida do rządzenia miastem lub krajem. Zadam proste pytanie i oczekuje prostej odpowiedzi:

Z racji braku funduszy ku uciesze wielu z was zamknięte zostaja 3 przedszkola ( katolickie - bo to was najbardziej boli) 360 dzieciaków zostaje bez pszedszkola co z nimi zrobic z dnia na dzień? Publiczne przedszkola sa wstanie przyjąc taka liczbe osób?

W publiczym przedszklolu gmina dotuje pobyt dziecka jakąs dana kwotą , w niepublicznym ( kstolickim- bo to was najbardziej boli) jest to tylko 75% wyzej wymienionej kwoty wiec jak te 360 dzieciaków przejdzie do publicznego przedszkola ( o ile jakimś cudem znajda tyle miejsc) to znaczy ze koszt utrzymania tych 360 dzieciaków WZRASTA o 25%. Wytłumacze jeszcze dokładniej bo częsć moze nie ogarniać % i matematyki. Takwiec koszto pobytu 360 dzieci zwroscnie o 25 % jeśli one przejda do przedszkoli publicznych a jakby ktos nie zrozumiał to oznacza ze bedzie potrzeba jeszcze wiecej pieniedzy!
sknerus 2023-02-23 10:44:29
Jakoś trzeba sfinansować wyborczą kiełbasę sołtysa tej wsi. Myślicie że skąd będą środki na przebudowę stadionu przy ul. Orkana, na które magistrat zabezpieczył 23,5 mln ??? O innych wyborczych inwestycjach nie wspominając. A jest to bardzo ambitna lista dezorganizacji komunikacji we wsi Zakopane. Oczywiście obwodnica nie wchodzi w grę.
biznesmen 2023-02-23 10:37:34
Czas skończyć z tymi placówkami pseudooświatowymi. Powinny powstać państwowe a ludziom po szkołach specjalistycznych dać pracę. Zakonnice niech żyją z tego co im wierni przekażą, jak Bóg przykazał.
zagubiony 2023-02-23 10:13:40
Niech mnie ktoś oświeci. Skoro przedszkola PUBLICZNE dostają dofinansowanie ze środków PUBLICZNYCH to przedszkola KATOLICKIE powinny dostawać dofinansowanie ze środków KATOLICKICH. Powinny być utrzymywane przez instytucje kościelne i wiernych składających się na ich funkcjonowanie. Proszę o wytłumaczenie jak krowie na rowie dlaczego tak to nie funkcjonuje.
Monika i M. 2023-02-23 10:10:12
Obywatel, dziękuję za komentarz.
Ja posłałam dziecko do przedszkola, prowadzonego przez siostry zakonne.
Jestem bardzo zadowolona. Pamiętam oburzenie i żal koleżanek, którym się nie udało, których dzieci nie znalazły się na liście dzieci przyjętych. I nie chodzilo o lokalizację przedszkola itd. tylko o możliwość zapisania dziecka w przedszkolu o wysokim poziomie wychowania i edukacji.
Te przedszkola są bardzo potrzebne, i są takimi samymi zakładami pracy jak inne, pozostałe placówki.
Zorientowany 2023-02-23 09:41:28
Cały list trafiony w punkt. Jestem zorientowany w temacie i wszystko opisane zgodnie z prawdą. A do tych wszystkich co im przeszkadzają katolickie przedszkola-niech się zastanowią czy publiczne pomieszczą ponad 360 dodatkowych dzieci. Rodzice tych dzieci nie pójdą do pracy, pracodawcy nie będą mieli pracowników itp. Niestety obecna władza kolejny raz strzeliła sobie w kolano, a już pani viceburmistrz przechodzi samą siebie. Szczyt niekompetencji i głupoty o zachowaniu buraczanym nie wspomnę.
Czytelnik 2023-02-23 09:24:12
Nie można dopuścić do tego aby te przedszkola nie istaniały! To są wspaniałe placówki, dzieci po nich w szkołach podstawowych świetnie sobie radzą, proszę zrobić rozeznanie wśród nauczycieli i zobaczyć jak przygotowane są dzieci z tych przedszkoli. Kto na taki pomysł w ogóle wpadł? Czy zdajecie sobie sprawę ile dzieci przeszło do sióstr z innych przedszkoli? Zróbcie najpierw może rozeznanie z kilku lat, jakieś statystyki a później myślcie o zmniejszaniu dotacji. To ile serca jest tam wkładane każdego dnia, w każdy szczegół, uroczystość, przedstawienia, jest nie do ocenienia. Wiem bo sam miałem dziecko w takim przedszkolu i doceniam każdego dnia. Wspaniałe wspomnienia: msze misyjne, różne akcje, zbiórki dla ubogich, które uczą dzieci od najmłodszych lat dzielenia się z drugim... Nikt nie zmusza cię abyś posyłał tam dziecko ale daj wybór innym. Świat się robi dziwny i smutny, przykre to.
kant 2023-02-23 09:07:19
@Thinker, od tych 13 i nie dla wszystkich 14 to się odczep. Każdy ma na ile pracował. We Francji chcą obniżenia wieku emerytalnego na 60 lat bo stwierdzili, że każde pokolenie wystarczy jak pracuje na poprzednie 20 lat a przecież nie każdy dożywa do 80tki.
Co do finansowania KK i jego "spółek córek" różnej maści (w Polsce to już jest tego przesada) to zagłosuję na tą partię, która wprowadzi rozdział państwa od kościoła i przestanie finansować wojenkę z sąsiadami. Takiej partii nie ma. Jeżeli chodzi i PiS, to w jesiennych wyborach się przestrzeli bo zapomnieli wiąść jednego pod uwagę.
anty PO Yeb 2023-02-23 08:58:55
Ja tylko przPOminam. Puste Obietnice, to PO!!!! @gasienica z @thinkerem, zapamiętajcie
gasienica z lasa 2023-02-23 08:09:17
Do tych lamentujących tylko wam przypomnę ze sołtys wydał z naszych pieniędzy 3 mln zl na tzw."sylwestra marzeń"...A co do obcięcia dotacji na instytucje kościelne to akurat dobra wiadomość ,w październiku władze przejmie opozycja wiec mam nadzieje ze jak juz pozamykają w wiezieniach Ziobrę Czarnka Kaczyńskiego i innych to wezmą sie za ustawę rozdzielająca kościół od państwa...Żyjemy w państwie świeckim nie kościelnym czy sie Wan to PISiory podoba czy nie!
Thinker 2023-02-23 07:46:56
Niestety w Polsce rządzący edukację traktują jak zło konieczne, a nie jak inwestycję w przyszłość. Może rząd zamiast oddawać grunty prawie darmo dla KK, może sprzedać je po cenie rynkowej, a uzyskane środki przeznaczyć na edukację, także przedszkolną? A może zamiast ładować kasę w nieudolną policję, 13-te i 14-te emerytury, 500+ i inne zainwestowaliby w naukę edukację i rozwój?
Odpowiedź jest prosta: NIE, bo inwestycja w naukę zwraca się po wielu latach, a rozdawanie kasy działa od razu na wyborców. Najgorsze, że nie rozumieją tego wyborcy, bo gdyby to rozumieli, to rządzący też by musieli zmienić priorytety.
pozdro 2023-02-23 07:44:55
No to jak pozamykają to niech ten co zabrał dopłaty i jeszcze wójtowie okoliczni niech też się przygotują że trzeba będzie otwierać nowe przedszkola publiczne żeby te dzieci gdzieś pomieścić, bo mu pracowników braknie, bo będą w domu z dziećmi siedzieć.
Fanta morgana 2023-02-22 22:34:28
Dość tego lamentu! Pieniądze to takie przyziemne nic, nie uchodzi osobom duchownym a 16% to poniżej wskaźnika inflacji, więc groźby zamknięcia biznesów mają na celu oswojenie rodziców z podwyżką opłaty
kościelny 2023-02-22 21:43:43
@mieszkaniec 2123. Pamiętam jak przedszkola i nauka religii miała być za darmo i na tą okoliczność zamknęli państwowe przedszkola. Pracowników wysłano na bruk. Jak duchowni załapali się na przyczółek i się okopali, to padło hasło, że za pracę należy się płacą. Tak też doją do tej pory. Czas najwyższy skończyć z tym eksperymentem bo te Panie nie trzymają poziomu.
obywatel 2023-02-22 21:27:57
Ludzie wy macie jakieś obsesje czy prowadzone przez kler czy przez kubusia puchatka co to ma za znaczenie .... Rodzic bardzo precyzyjnie to opisał ... wystarczy przeczytać że zrozumieniem. Jeżeli ktoś mógł odprowadzać dziecko do ktoregokolwiek przedszkola prowadzonego przez Siostry na terenie naszego miasta to doskonale wie na jak wysokim poziomie prowadzą te placówki.
mieszkaniec 2123 2023-02-22 20:50:57
do Piotr. Dla tego ze rządy nie potrafią zapewnić odpowiedniej liczby miejsc w szkołach i przedszkolach o poziomie juz nie wspomne...
Piotr 2023-02-22 20:22:09
Na biednego nie trafiło, a tak na marginesie dlaczego szkoły czy przedszkola prowadzone przez kler mają być dotowane?
ktoś 2023-02-22 20:19:21
Może brat dyrektor dołoży przecież dostaje tyle od pinokia i spółki

Reklama
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ PLAC POD PARKING DLA POJAZDÓW CIĘŻAROWYCH - 1000 METRÓW. NOWY TARG, UL. SKŁADOWA. OBIEKT OGRODZONY I MONITOROWANY. Tel. 602 290 555
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA 27 arów, Zubrzyca Górna, 538 75 05 02.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  KAWALERKA UMEBLOWANA Z ANEKSEM KUCHENNYM - DO WYNAJĘCIA DŁUGOTERMINOWO. Zakopane centrum - 600 057 730.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA DŁUGOTERMINOWO NOWE MIESZKANIE 44 m2, Zakopane centrum, częściowo wyposażone - 600 057 730.
 • PRACA | dam
  Masz doświadczenie w sprzedażowej obsłudze grup, eventów i konferencji? PKL Horeca Sp. z o.o. poszukuje osoby na stanowisko: SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY GRUP I KONFERENCJI. Miejsce pracy: Zakopane. CO BĘDZIE NALEŻAŁO DO TWOICH OBOWIĄZKÓW: - Obsługa rezerwacji konferencyjnych i grupowych - przygotowywanie ofert, negocjowanie warunków, ustalanie szczegółów, wprowadzanie listy gości do systemu, rozliczanie pobytu grup; - Analiza zapytań, badanie potrzeb, przygotowywanie ofert oraz prowadzenie negocjacji z klientami w obszarze konferencji eventów i bankietów; - Aktywna sprzedaż pobytów grupowych; - Zarządzanie i monitoring kanałów OTA; - Wdrażanie nowych kanałów sprzedaży usług noclegowych w zarządzanych obiektach; - Nadzór nad przygotowywaniem, przebiegiem wydarzeń oraz ich rozliczenie; - Współpraca pomiędzy działami hotelu a Klientami, identyfikowanie potrzeb, realizacji, oczekiwań Klientów i podnoszenia jakości świadczonych usług; - Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z Klientami; - Analiza konkurencji; - Monitorowanie budżetów sprzedażowych i ich optymalizacja; - Współpraca z podwykonawcami i dostawcami usług; - Proponowanie, wdrażanie i analiza nowych rozwiązań, raportowanie; - Dbanie o pozytywny i jakościowy wizerunek Grupy Kapitałowej. WIĘCEJ O STANOWISKU NA: https://www.pkl.pl/post/specjalista-ds-sprzedazy-grup-i-konferencji.html. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL Horeca Specjalista ds. sprzedaży grupowej". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
  E-mail: rekrutacja@pkl.pl
  WWW: https://www.pkl.pl/post/specjalista-ds-sprzedazy-grup-i-konferencji.html
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA 840 m2, uzbrojona (woda, prąd), dojazd z drogi gminnej - Białka Tatrzańska. 608 161 516.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię robotników ogólnobudowlanych - budowy od podstaw, docieplenia, wykończenia (flizy, stolarka). Zakopane i okolice. 500160574
  Tel.: 500160574
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ HALĘ: magazyn/ produkcja - 250 m. Nowy Targ ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  W Gorcach na Sralówkach nowo wybudowana Bacówka do sprzedania. 515 503 494, 18 26 53 977.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowy Targ-mieszkanie 3 pokojowe 61m2 do wprowadzenia od razu sprzedam. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241
 • SPRZEDAŻ | różne
  KURTKA MOTOCYKLOWA XL Z PODPINKĄ i KASK - mało używane. Tel. 793 008 357.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  Mało używany BOJLER OCIEPLANY emaliowany 500L oraz BOJLER OCIEPLANY emaliowany 350L Z WĘŻOWNICĄ. 793 008 357.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej poszukuje osoby na stanowisko : KUCHARZ A\'LA CARTE. Praca w doświadczonym zespole, wysokie wynagrodzenie. Praca na stałe lub na sezon. Możliwość zakwaterowania Zapraszamy do kontaktu tel :. 518259536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
  Tel.: 518259536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  FIAT 500 multijet, 1.3D, 2010r. 604 401 542.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MOTOCYKL YAMAHA ENDURO XT, 600, mały przebieg, 2000r. QUAD POLARIS. 503 868 728.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA PRZY LOTNISKU N. TARG. 503 868 728.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA W GORCACH. 503 868 728.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA - DŁUGA WAKSMUND. 503 868 728.
 • PRACA | dam
  Przyjme pracownika budowlanego. 604131899
  Tel.: 604131899
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie działke, dom w Zakopanym , Kościelisku lub Białce Tatrzańskiej. 660797241
  Tel.: 660797241
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Bezpośrednio Dom w Zębie na widokowej działce 502 621 427 januszwloch@yahoo.com. 739 519 116 januszwloch@yahoo.com
  Tel.: 739
 • PRACA | dam
  Zatrudnię kierowcę kategorii D. +48574255794
  Tel.: 48574255794
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  ZA GOTÓWKĘ !!! Kupię działkę lub dom do remontu. PODHALE. 600404554
  Tel.: 600404554
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI KAMIENIARSKIE: OBKŁADKI ELEWACYJNE, POSADZKI, PARAPETY, STOPNIE, OGRODZENIA. FLIZOWANIE. 607 572 312.
 • PRACA | dam
  PAPI SERVICE Sp. z o.o. zatrudni KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E oraz UPRAWNIENIA ADR . Tel. 602 290 555
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINY. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  POMOC W PENSJONACIE. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • PRACA | dam
  SZEFOWA KUCHNI - PENSJONAT. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-05-29 19:30 Przyszły kryty tor lodowy robi już wrażenie 2023-05-29 19:00 Ogrywanie moji ma się na Spiszu bardzo dobrze 2023-05-29 18:00 Choinka na średniowiecznych murach 2023-05-29 17:30 Dzień Dziecka na boisku 2023-05-29 17:00 Jana Wałacha powrót po 120 latach na Podhale 2023-05-29 16:30 Z mamą w bibliotece 2023-05-29 15:32 Zaginął 38-latek z Nowego Targu 1 2023-05-29 15:15 Plażówka z widokiem na zamek w Czorsztynie 2023-05-29 15:14 Nowotarscy policjanci na trasie Orlen Wyścigu Narodów 1 2023-05-29 14:29 Dziwny wypadek w Ratułowie 1 2023-05-29 14:14 Blue Note po raz drugi, czyli Jam Session przy Krupówkach 2023-05-29 13:30 Dziś uczniowie, jutro żołnierze, maszerują w spiekocie na Placu Niepodległości 3 2023-05-29 13:22 Droga na Chotarzu częściowo nieprzejezdna do połowy czerwca 2023-05-29 12:30 Nawet płotka cieszy Krystiana 2023-05-29 12:00 Kto montuje dziwne kamery na zakopiańskich skrzyżowaniach? Czy to fotoradary? 10 2023-05-29 11:30 Niedźwiedzie Orawy mają moc (WIDEO) 1 2023-05-29 10:54 Od czego zależy koszt obsługi przez biuro rachunkowe? 2023-05-29 10:24 Sypie się fontanna na Placu Dietla to wątpliwa wizytówka miasta 5 2023-05-29 09:30 Słońce walczy z chmurami na tatrzańskim niebie, po południu może popadać 1 2023-05-29 08:46 Co tu się wyrabia? Czy kierowca zaspał, czy w ciężkim sprzęcie popsuły się hamulce? 12 2023-05-29 08:00 Zapatrzony w gwiazdy - promocja książki o nowotarżaninie 2023-05-28 23:04 Śmierć w Tatrach, upadki na śniegu i utknięcia w trudnym terenie 2023-05-28 22:00 To był niezapomniany dzień, nie tylko dla rodzin zastępczych 2023-05-28 21:30 Poturbowany rowerzysta w Pieninach 2023-05-28 21:20 Matka zginęła na oczach trójki małych dzieci 2 2023-05-28 20:30 Co łączy klasztor w Lubiążu i więźniów Gross-Rosen? Reporterskie śledztwo historyczne. Konkurs dla czytelników 2023-05-28 20:30 Ela na przyjęcie u angielskiego króla poszła w kierpcach 1 2023-05-28 19:30 Szczęśliwa siódemka. Czy doczekamy się autobusu na Długą Polanę? 2 2023-05-28 18:30 Rachunek zysków i strat. Czy warto było likwidować straż miejską? 4 2023-05-28 17:30 Wybraliśmy się na basen w nowo otwartym luksusowym Pieniny Grand 1 2023-05-28 16:30 Modele na medal czyli jak w sześciu zorganizować festiwal 2023-05-28 16:00 Wybieramy nową góralską pamiątkę. Zagłosujcie na nasze propozycje! 1 2023-05-28 15:30 Gdzie na rower? Jeśli szukacie alternatyw wybierzcie się do... Piwnicznej 2023-05-28 14:30 Piękny, słoneczny dzień w Pieninach 2023-05-28 13:45 Nie żyje mężczyzna, który spadł ze szlaku turystycznego w Tatrach 2023-05-28 13:30 Nocne poszukiwania biegacza 1 2023-05-28 12:16 Śmiertelny wypadek w Tatrach 2023-05-28 12:07 Potężne korki na wahadle przed mostem w Dębnie 1 2023-05-28 12:00 To ostatnia okazja, by odwiedzić miejscową remizę 2023-05-28 11:00 Trzynasty raz przeszli Beskidzkie Camino - górami do Ludźmierza 3 2023-05-28 10:00 Wernisaż u Hasiora 1 2023-05-28 09:00 Remont ulicy Nadwodniej wyszedł spod ziemi 2023-05-28 08:00 Mobilne rowery podbijają Pieniny 4 2023-05-27 21:32 Strażacy z OSP Krościenko uratowali psa (WIDEO) 3 2023-05-27 21:00 Piknik nie tylko dla rodzin zastępczych 2023-05-27 20:00 Sprzątali babiogórskie szlaki 1 2023-05-27 19:00 Rysia mama z małym kociakiem (WIDEO) 2023-05-27 18:00 Most w Szczawnicy wymaga pilnej przebudowy 3 2023-05-27 17:00 Spokojne popołudnie nad Jeziorem Rożnowskim (WIDEO) 9 2023-05-27 16:00 Starosta rozgrzeszony 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-05-29 17:36 1. Belkot to moja specjalnosc. 2023-05-29 17:30 2. Weź ich poproś o zabezpieczenie orszaku weselnego czy konduktu żałobnego to cie wyśmieją.... 2023-05-29 17:29 3. Brawo duda. Co zrobiłeś w i po smoleńsku tusk? Jak sie zachowywałeś? Nie ma że było i minęło. Nie ma . Gad po betonce kamaszami stuka. 2023-05-29 17:28 4. I znowu się okaże, że jest jeszcze sporo miejsca w naszej "krzemowej dolinie" na nowe unikalne inwestycje, parkingi, tory rajdowe, hardłerową zabudowę nieograniczonej przestrzeni i artifikal sztucznej wyobraźni i urojonej inteligencji. 2023-05-29 17:04 5. @marek Nie przejmuj się Maro, kiedyś też się wykształcisz i nie będziesz już patrzył z zazdrością na urzędników. Los jest w Twoich rękach, wykorzystaj szansę. 2023-05-29 16:47 6. technika wygrała nie koniecznie siła ! :) 2023-05-29 16:37 7. I za ten wspaniały "rozkwit" Szczawnicy trzeba podziękować właścicielom "pierwszego prywatnego uzdrowiska w Polsce" jak to jeden z tych "właścicieli" się chwalił jakiś czas temu w TV. Doprowadzili całe uzdrowisko do ruiny ale najważniejsze, że są "CHRABIAMI" 2023-05-29 16:20 8. @OSZCZYPEK OBWODNICA NA GRONIK POTEM SPOWROTEM NA KRUPÓWKI DO KNAJP TYLKO TUBYLEC ,KTÓREGO PRZODKOWIE WYPASALI BARANY MOŻE WYMYSLAĆ TAKIE FARMAZONY.PISAŁEM WAM WSIAKI PARKING ZAPOROWY MISIAGI-BUS TAXI-STACJA PKP.O RESZCIE PRZEKONACIE SIĘ SAMI JAK BĘDZIE KOREK OD SZAFLAR JEDNYM PASEM,SPYRKÓWKA STANIE BO JANUSZ BEDZIE CHCIAŁ SPRAWDZIĆ CZY NIE MA MIEJSCA BO PARKING nA 250 SAMOCHODÓW ZAPCHA SIĘ W 30 MINUT W SEZONIE A KOŁO DWORCA BĘDZIE MOŻNA ZAMKNĄC SAMOCHÓD NA PASACH BO PATOLOGIA BĘDZIE BIEGAĆ Z DWORCA TAM I ZPOWROTEM DO SKLEPU NAPRZECIWKO POTEM OBLECI FIS I DOPIERO SIĘ ZDECYDUJE GDZIE MA IŚC JECHAĆ BO MÓZG OSCYPA NIE PRZETWORZYŁ DANYCH O PRZEJCIU NAZIEMNYM,BO ZABOCYŁ JAKO BYŁO KRUPÓWKI GUBAŁÓWKA.HEY. 2023-05-29 16:13 9. OSZCZYPEK SIĘ PODSZYWA TO NIE MÓJ POST. 2023-05-29 16:12 10. REKLAMA REKLAMA PRANIE MUZGA JUŻ OD RANA....................
2023-05-15 11:39 1. Ja z Zakopanego kojarzę piwko Zakopiańczyk, całkiem spoko, to chyba browar Pilswezier robił, a teraz to nawet nie wiem, ale takie znane i lubiane miejscowości to powinny mieć swoje piwka właśnie... 2023-05-04 20:43 2. Byłam na koncercie i był świetny 2023-05-02 00:23 3. Widzę Sebastian krauzowicz znowu coś gdzieś otwiera. Gdzie tego chłopa nie było? 2023-04-30 05:33 4. Wspaniałe Spotkanie zorganizowane przez Żonę Poety - Annę Tawłowicz. Gwoli ścisłości, odbyło się w przeddzień imienin Jerzego Tawłowicza, którego 11. rocznica śmierci minęła 25 lutego 2023 roku. Poeci przybyli nie tylko z Podhala, była też poetka ze Szczecina. Spektakl przedstawiony przez Aktorów SCENY A2 oparty był na scenariuszu z 2004 roku, autorstwa Jerzego Tawłowicza "Wiosenne (nie)porządki czyli remanent w mojej szufladzie z wierszami", a głównym punktem programu całego Wydarzenia był Turniej Jednego Wiersza, który wygrał poeta z Krakowa - Robert Marcinkowski. Wszyscy wyłonieni przez publiczność laureaci obdarowani zostali m. in. pięknymi filiżankami ozdobionymi przez znakomitą plastyczkę z Jabłonki - Monikę Tlałkę. Atmosfera była wspaniała, Jurek znów połączył twórców, którzy przeczytali wiele wierszy poświęconych jego Osobie. Można było również uraczyć się przednim poczęstunkiem, który zapewniła Żona Poety. 2023-04-16 23:02 5. @serio nie ma ofiar, wg kk :D 2023-04-13 21:49 6. a w obronie ofiar jp2 kiedy marsz? 2023-03-20 20:15 7. Przecudnie, jaki spokój duszy dają te obrazy. Jestem zaczarowana. Ukłony i gratulacje dla Artystki. Nigdy nie byłam w tej kawiarni!! Dla tych obrazów tam pójdę. 2023-02-28 03:12 8. ja nie kupuje tej narracji. Idź do wojska - bądź "zdziwiony" że zginiesz na froncie, misji pokojowej, na ćwiczeniach na poligonie etc. Albo w TOPR- to naczelnik mówi do spotkanego zakopiańczyka: "Pan z nami pójdzie na 4 lata kontraktu"? no nie. To nie Rosja. Tu się kandydata tak nie wciela. Jeżeli ktoś nie akceptuje ryzyka szuka pracy w biurze/sklepie. Z dala od służby ratowniczej. 2023-02-24 23:22 9. najlepsze było to że samochody różnych służb zaparkowały i zablokowały chodnik - Brawo piękny przykład. 2023-02-17 13:19 10. Brakowało jeszcze toastów i drink baru...
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka

Album TP