Na szczycie Jaworzyny zaplanowano liczne aktywności dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Miłośnicy aktywnego wypoczynku zdecydowanie znajdą tutaj coś dla siebie. Podczas majówkowych wydarzeń czekać na nas będą między innymi: animatorzy, dmuchańce, gra terenowa, konkursy, pokazy taneczne, warsztaty taneczne, degustacje lokalnych produktów wraz z możliwością ich zakupu.
Biegacze już w godzinach porannych wezmą udział w truchcie na szczyt wzniesienia, z kolei miłośnicy jednośladów sprawdzą swoją kondycję podczas wycieczki rowerowej. Joga na wysokości zdecydowanie pozwoli na odprężenie i relaks.
A po aktywnościach warto wziąć udział we wspólnym grillowaniu, które będzie smacznym przywitaniem sezonu letniego. Jeśli zostajemy w Krynicy na dłużej warto pamiętać, że w budynku dolnej stacji kolei gondolowej dostępny jest także
Hotel *** Jaworzyna Krynicka.
Majówka w stylu retro
Góra Parkowa - majówka w stylu retro
Jeśli czas wolny chcemy spędzić w niezwykłym klimacie lub jesteśmy koneserami stylu retro, koniecznie wybierzmy się do Krynicy-Zdrój na Górę Parkową. Turyści w weekend majowy poznają fascynującą historię tego miejsca, a za pomocą multimediów przeniosą się w czasie aż do lat 30. ubiegłego wieku.
Na Górę Parkową czeka nas fascynująca podróż oryginalnymi i odrestaurowanymi wagonikami kolei linowo-terenowej PKL, pochodzącymi z 1937 roku.
Ośrodek PKL na Górze Parkowej
Przy budynku górnej stacji kolei czekają na wszystkich zjeżdżalnia pontonowa oraz kompleks „Rajskich Ślizgawek”. Spośród kilku znajdujących się torów, każdy może wybrać ten odpowiedni dla siebie i zjechać z niego na specjalnie przygotowanych matach. Na najmłodszych czeka fala o łagodnych zakrętach, z której poślizgają się w towarzystwie swoich opiekunów. Spragnieni wrażeń mogą zjechać krętym tunelem, a najodważniejsi skorzystać z przejazdu trasą kamikadze. Po aktywnym czasie warto odwiedzić Parkową Restaurację oraz Kawiarnię, które nawiązują do eleganckiego stylu art deco i zamaskować w nich dań, które królowały w minionym czasie.
Spływ Dunajcem i niezapomniane chwile w Szczawnicy
Pakiety łączone w Pieninach dostępne już podczas majówki
Pieniny oraz Szczawnica to zawsze dobry pomysł na relaks i chwile wytchnienia. To miejsce zdecydowanie do gustu przypadnie zarówno osobom szukającym bliskości z naturą, jak i rodzinom z dziećmi, chcącym spędzić aktywnie czas wolny.
Miłośników przygody zachęcamy do skorzystania z atrakcyjnych pakietów łączonych, w ramach których posłuchamy ciekawych opowieści flisaków podczas spływu Dunajcem oraz wyruszymy w podróż koleją linową na szczyt Palenicy. Podziwianie krajobrazów z wysokości to prawdziwa frajda zarówno dla starszych, jak i najmłodszych. Z pakietów łączonych skorzystamy już od weekendu majowego.
Podczas majówki na najmłodszych czekać będzie ścieżka edukacyjna „Małych Zdobywców Gór”, jej uzupełnieniem jest książeczka, w której znajdziemy sporo ciekawostek na temat przyrody i nie tylko. Lekturę możemy odebrać bezpłatnie w budynku stacji dolnej kolei PKL.
Ścieżka edukacyjna „Małych Zdobywców Gór”
Szukającym wyciszenia oraz kontaktu z przyrodą polecamy szlaki oraz górskie ścieżki, których w Pieninach nie brakuje.
Ale to nie wszystko! Wraz z nadejściem wiosny rusza sezon rowerowy, a to oznacza, że
na miłośników jednośladów i jazdy downhillowej czekają spore atrakcje w PKL Bike Parks.
Jeśli chcecie w Szczawnicy zatrzymać się na dłużej i szukacie atrakcyjnego noclegu, polecamy skorzystać z usług
Willi Pod Kolejką oraz
Restauracji Pod Kolejką, które znajdują się przy stacji dolnej ośrodka turystycznego PKL Palenica.
Aktywna majówka w Zawoi

Trasy downhillowe na Mosornym Groniu w Zawoi
Na Mosornym Groniu w Zawoi miłośników jednośladów czeka niezapomniana majówka na trasach downhillowych o różnym stopniu trudności.
Turystom, którzy planują tutaj spędzić swój czas wolny, polecamy również podróż koleją linową na szczyt wzniesienia, by podziwiać piękny pejzaż Beskidów. Na szczycie dostępna jest wieża widokowa o wysokości 24,5 metra z tarasem na poziomie 18 metrów, z której panorama na pobliskie szczyty jest wyjątkowym przeżyciem o każdej porze roku.
Wyjazd na Mosorny Groń koleją PKL może być znakomitym początkiem podróży i wyprawą, na którą można udać się spacerem z dziećmi po mało obleganych szlakach. W Zawoi można podziwiać wodospad na Mosornym Potoku, Halę Śmietanową, czy Policę. W budynku stacji dolnej kolei linowej PKL dostępne są
Pokoje gościnne Mosorny Groń, a także restauracja i bistro. Obiekt jest bardzo dobrą bazą wypadową na pobliskie szlaki.
Kolorowo na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim

1 maja Holi Święto Kolorów na Górze Żar
Na weekend majowy warto rozważyć wyjazd w Beskid Mały i na Górę Żar znajdującą się w Międzybrodziu Żywieckim, która fascynuje i stwarza możliwości aktywnego relaksu. Turyści, którzy odwiedzą tamtejszy ośrodek Grupy PKL, będą mogli podziwiać piękne górskie majowe krajobrazy, jeziora, poczuć wolność i moc płynącą z natury.
1 maja na Górze Żar PKL przygotowały także niespodziankę dla wszystkich miłośników Holi – święta kolorów. Od godziny 15:00 kolorowy puder zostanie wyrzucony w górę i na wzniesieniu powstanie chmura barw. Będzie wiosennie i bardzo kolorowo.
Holi Święto Kolorów na Górze Żar
Miłośnicy jazdy rowerowej również tu znajdą coś dla siebie. Pasjonaci kolarstwa downhillowego będą mogli skorzystać z udostępnionych przez PKL tras rowerowych, znajdujących się bezpośrednio przy stacji kolei.
Ośrodek turystyczny PKL na Górze Żar
Na Górze Żar znajduje się także
strefa z serwisem rowerowym oraz wypożyczalnia, w której można przetestować jednoślady. Działa tam także
park Żarogang, w którym można szkolić swoje umiejętności ekstremalnej jazdy na rowerze.
Szusowanie w maju? Tylko na Kasprowym Wierchu!

Majówka na Kasprowym Wierchu
Turyści, którzy planują spędzić weekend majowy w Zakopanem na różnorodność oraz brak atrakcji narzekać nie będą. Miłośnikom pięknych górskich widoków, proponujemy podróż wagonikiem kolei linowej na szczyt Kasprowego Wierchu, skąd rozpościera się krajobraz na – jeszcze ośnieżone – tatrzańskie krajobrazy.
Co prawda, majówka kojarzy się nam głównie z wiosennymi akcentami i aktywnościami, ale nie na Kasprowym Wierchu! Na tej lubianej górze – jako jedynej w kraju – panują jeszcze dobre warunki do uprawiania narciarstwa. Dlatego proponujemy zabrać narty lub deski snowboardowe i wyruszyć na ostanie szusy na Kasprowy Wierch gdzie czynne są trasy w Dolinie Goryczkowej (do 23 kwietnia) oraz w Dolinie Gąsienicowej, na której poszusujemy jeszcze przez cały weekend majowy (do 7 maja).
Warto skorzystać z oferty, zwłaszcza że już od 8 maja rozpoczną się przeglądy techniczne i prace serwisowe urządzeń oraz kolei, które potrwają do 24 maja i ośrodek w tym terminie będzie nieczynny.
Planując podróż na Kasprowy Wierch, warto zapoznać się także ze zmianami organizacji ruchu, które związane są z prowadzonym przez Gminę Miasto Zakopane remontem drogi dojazdowej do Kuźnic. Od poniedziałku do soboty w godz. 8:30 - 15:30 odcinek drogi prowadzącej do stacji dolnej ośrodka jest zamknięty dla transportu, dlatego trzeba go pokonać pieszo. W rejonie poniżej skrzyżowania z ulicą Karłowicza zlokalizowany jest przystanek dla komunikacji regularnej oraz przystanek dla taxi. Więcej informacji o zmianie organizacji ruchu:
https://media.pkl.pl/231532-wazna-informacja.
Bilety i skipassy na Kasprowy Wierch można zakupić z wyprzedzeniem przez sklep internetowy PKL.
Polana krokusów i majowy chillout z widokiem na Tatry

Polana krokusów na Gubałówce
Jeśli długi weekend planujemy spędzić w Zakopanem, warto wówczas odwiedzić Gubałówkę, która jest jedną z najbardziej znanych atrakcji miasta. Na kultową górę dostaniemy się wagonikiem kolei linowo-terenowej PKL, z którego będziemy mogli podziwiać krajobrazy na przepiękne Tatry. Ale prawdziwe widoki na te niezwykłe góry czekają na nas na szczycie wzniesienia.
Gubałówka w tym roku przywita nas kwitnąco. Miłośnicy przyrody już mogą podziwiać niezwykłe krokusowe dywany, znajdujące się na górnej polanie. To spektakularne zjawisko będziemy mogli również fotografować oraz zachwycać się nim przez cały weekend majowy.
Polana krokusów na Gubałówce
Spragnionych relaksu oraz smakoszy zachęcamy do odwiedzenia restauracji
Tarasy Gubałówka oraz
Widokówka, które serwują wyśmienite przekąski i napoje, a to wszystko z widokiem na piękne Tatry.
Widok na Tatry ze szczytu Gubałówki
GWARNO - posmakuj, delektuj i doświadcz… nowe miejsce na kulinarnej mapie Zakopanego dostępne już w majówkę!

GWARNO - posmakuj, delektuj i doświadcz
Jeśli chcielibyśmy odkryć kuchnię Podhala w nieco nowoczesnym wydaniu, warto wziąć udział w otwarciu GWARNO. Nowe miejsce na kulinarnej mapie Zakopanego znajduje się tuż obok dolnej stacji kolei linowo-terenowej na Gubałówkę. Mieszkańcy regionu oraz turyści skosztują tutaj świeżego lokalnego piwa warzonego przy wykorzystaniu górskiej wody, tradycyjnych dań regionu, a także zetkną się z architekturą Podhala. Budynek inspirowany był pierwotną, historyczną formą dolnego budynku kasowego pod Gubałówką, zaprojektowanego w latach 30-stych ubiegłego stulecia.
Terminy dostępności i funkcjonowania ośrodków turystycznych znajdują się na stronie internetowej PKL.
PKL rekomendują rezerwację biletów przez oficjalny sklep internetowy na stronie www.sklep.pkl.pl
Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.
Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.