Reklama

2023-07-31 10:00:43

Podhale - Pieniny - Orawa

Góralki w polityce

Łatwo nie mają, ale góralska natura pomaga.

- Jeśli my się nie zainteresujemy polityką, to polityka zainteresuje się nami. Widać to było dobrze ostatnio w związku ze śmiercią Doroty w szpitalu w Nowym Targu - mówi pochodząca z Poronina Jagna Marczułajtis-Walczak, która jest w sejmie już trzecią kadencję. Przyznaje jednak, że sama się do polityki nie pchała, namówił ją do tego Andrzej Gut-Mostowy, zanim zamienił barwy polityczne z PO na PiS. Jagna Marczułajtis-Walczak, znana była wcześniej jako snowboardzistka, która trzykrotnie uczestniczyła w zimowych igrzyskach olimpijskich.

Nie jest łatwo przebić się kobietom na męskim, konserwatywnym Podhalu. Baba w polityce jest z założenia podejrzana. Bo ma ambicje, bo zaniedbuje rodzinę. Te, które się przebiły, najczęściej mówią, że ktoś je do kandydowania namówił. Dlatego tak mało mamy na Podhalu pań radnych. Burmistrzami w pięciu naszych miastach są panowie. Na powiat tatrzański i nowotarski tylko w jednej gminie - w Poroninie wójtem jest kobieta, jedyna po 1989 roku. Mamy dwie posłanki w sejmie, choć to panowie parlamentarzyści robią kariery w ministerstwach.

Kobiety są wielozadaniowe

Jagna Marczułajtis-Walczak dostała najpierw propozycję startu do Sejmiku Małopolskiego. - Byłam potrzebna, żeby zebrać głosy - mówi. Mimo że startowała z 10. pozycji, zrobiła bardzo dobry wynik. - Jak się za coś zabieram, to robię to porządnie. Zrobiłam kampanię, miałam swoje pomysły - podkreśla. W Sejmiku Małopolskim była inicjatorką programu "Jeżdżę z głową", który udało się wcielić w życie, dzięki czemu dzieci z klas 1-3 w całym województwie mogły nauczyć się jeździć na nartach. Rok później otrzymała propozycję wystartowania w wyborach parlamentarnych, znowu była 10. na liście, a mimo to dostała się do Sejmu.

Po 12 latach pracy w parlamencie mówi, że kobietom w Sejmie jest coraz trudniej. - Kobiety walczą, pracują, ale to facetom rozdaje się stanowiska - podkreśla. - U nas w partii zachowywany jest parytet. To dobrze, bo kobiety są potrzebne w polityce - mówi. - Nie jestem feministką, ale patrząc globalnie, kobiety lepiej sprawdzają się w polityce, sporcie, korporacjach, bo są wielozadaniowe - twierdzi. Uważa, że mają zdolności organizacyjne, logistyczne, lepiej ogarniają życie. - Powinna być równowaga pomiędzy liczbą kobiet i mężczyzn w polityce, bo kobiety i mężczyźni mają inne spojrzenia na różne rzeczy - przekonuje. Twierdzi, że Podhale nie jest już tak konserwatywne, jak się uważa w Polsce. - Znam wiele kobiet na Podhalu, które przeczą stereotypom - podkreśla. Potrafią walczyć o swoje, mają siłę wewnętrzną. Problem w tym, że nie pchają się do polityki.

O kobietach powinny mówić kobiety

- Teraz w ogólnopolskiej dyskusji jest dużo tematów ważnych dla kobiet - sprawa in vitro, aborcji, opieki nad dziećmi. Ważne, żeby nasz głos był słyszalny - mówi Jagna Marczułajtis-Walczak. - W naszej partii faceci liczą się z nami, stoją za nami murem w ważnych dla nas tematach. Oddają nam czas na sejmowych mównicach. Bo ważne, żeby o kobietach mówiły kobiety - zaznacza posłanka. Uważa, że niestety kobieta w polityce, nie tylko na Podhalu, to nadal coś egzotycznego. Dużo w tym winy samych pań i priorytetów w ich życiu. Kobiety rezygnują z działalności politycznej, bo czują odpowiedzialność za dzieci, rodzinę. Mężczyźni takiego dylematu nie mają. Jagna Marczułajtis-Walczak udowadnia, że przy wsparciu męża, pomocy niani, zaangażowanie w politykę jest możliwe. Nawet jak ma się dziecko niepełnosprawne, tak jak ona. Znając ten problem od podszewki, wykorzystuje sejm, by walczyć między innymi o sprawy niepełnosprawnych.

Anna Paluch zawsze obecna

Po drugiej stronie politycznej barykady nasz region też ma w sejmie kobietę. Anna Paluch z ramienia Prawa i Sprawiedliwości działa w Sejmie już piątą kadencję. Ostatnio jest o niej głośno z powodu mieszkania komunalnego, z którego korzysta w Krościenku, mimo swoich dużych dochodów. Tygodnik Podhalański pisał o tej sprawie już kilkanaście lat temu. Trzeba jednak uczciwie jej przyznać, że jest najbardziej aktywną parlamentarzystką w regionie. Nie ma żadnej ważniejszej imprezy czy uroczystości na Podhalu, na której by jej nie było. Niektórzy żartują, że musi mieć sobowtóra tak jak Putin. To przez nią wielu górali próbuje szukać pomocy lub załatwiać różne rzeczy, jeśli oficjalna droga szwankuje. Ma dobre kontakty z samym prezesem Kaczyńskim. Niestety, mimo wielokrotnych prób kontaktu, nie udało nam się z nią porozmawiać.

Wójtka czy wójcina

Kobieta na stanowisku wójta, nie tylko na Podhalu, to taka rzadkość, że nawet z formą żeńską osoby na tym stanowisku jest problem. Anita Żegleń nie znosi, gdy mówi się o niej "wójtka" czy "wójcina". Prosi, by mówić o niej "pani wójt". Zarządza w gminie Poronin. - To, że jestem kobietą, nie było takim przeciwskazaniem jak to, że jestem ceperką - śmieje się. Rzeczywiście, górale nie mają zaufania do obcych.  Pani Anita pochodzi z okolic Opola. Wyszła za mąż za górala. Mieszka w Małem Cichem. Z wykształcenia jest polonistką, ma studia podyplomowe z terapii pedagogicznej, etnografii i coachingu. Jest też współautorką podręcznika "Słowa z uśmiechem". Zanim została wójtem, mieszkańcom gminy dała się poznać jako aktywna radna przez dwie kadencje, będąca w opozycji do ówczesnego wójta. - Wiele rzeczy mnie irytowało, wymagało uporządkowania. Codziennie, jadąc do szkoły w Poroninie, przejeżdżałam np. koło parku, w którym hulał wiatr, nie był odśnieżany. Myślałam sobie - gmina ma taki potencjał, można tyle rzeczy zrobić - tłumaczy powody, dla których wystartowała w wyborach. Bronisław Stoch  z "Jedności Tatrzańskiej" rządził w gminie przez cztery kadencje. Wygrała z nim. - Płeć nie gra roli, ale to, co się robi. Ja sobie zapracowałam na to stanowisko. Jestem konsekwentna i pracowita, a to cechy, które górale cenią - twierdzi. Jest przeciwna parytetom, uważa, że to coś sztucznego. O stanowisku czy miejscu na liście wyborczej, nie powinna decydować płeć, ale kompetencje. Jednocześnie uważa, że kobiety są potrzebne w polityce i tej lokalnej, i na szczeblu centralnym. - Po pierwsze potrafią robić wiele rzeczy robić na raz. Poza tym są wrażliwe, czułe, empatyczne, a to są cechy niezbędne przy tematach społecznych - podkreśla, dając za przykład temat seniorów, który za poprzednika nie istniał.

Swoje wójtowskie porządki zaczęła robić od urzędu gminy. - Dziś wszyscy urzędnicy przychodzą punktualnie, z czym na początku był ogromny problem - mówi. Nie ukrywa, że jest wymagająca wobec swoich podwładnych. Za swój największy sukces uważa reorganizację przeprowadzoną w szkołach, uporządkowanie przestrzeni publicznej - w parku na Wankówce, wokół dwóch rond. Cieszy się z 11 mln pozyskanych na remont dróg. - Traktuję pracę jako ogromnie ważną część mojego życia. Nie dzieje się to kosztem rodziny, bo mój mąż już nie żyje, a dzieci są dorosłe - podkreśla.

W podhalańskiej PO dowodzą kobiety

33-letnia Weronika Smarduch z Łopusznej (córka wójta gminy Nowy Targ) podkreśla, że polityka jest jej pasją. Jest przewodniczącą  Platformy Obywatelskiej w powiecie nowotarskim i wiceprzewodniczącą w strukturach wojewódzkich. Działalność partyjną rozpoczęła już w czasie studiów od zaangażowania w "Młodej Demokracji", młodzieżówce PO. - Przez pierwszych sześć lat mieszkałam w Krakowie i tam działałam, tam środowisko jest bardziej liberalne niż na Podhalu - podkreśla. Uważa też, że dyskryminacja kobiet jest bardziej widoczna w starszym pokoleniu. - Młodzi, także na Podhalu, patrzą inaczej. Ważne jest, kto co robi, a nie jaką ma płeć - uważa. Podkreśla też, że PO jest partią najbardziej prokobiecą. Na listach wyborczych będzie działała zasada "suwaka" (na przemian będzie kobieta i mężczyzna).  Nie wie jeszcze, czy wystartuje w wyborach parlamentarnych, ale bierze pod uwagę taką opcję.

Kobieta - Klaudia Agdan - stoi także na czele koła PO Czarny Dunajec - Orawa.

Najważniejsza rodzina

Kiepsko z paniami jest w radach miast i gmin. W Kościelisku w radzie jest tylko jedna kobieta, najlepiej jest w Nowym Targu, gdzie w 21-osobowej radzie jest aż dziewięć pań. - Dla mnie praca w radzie miasta to nie polityka, po prostu zależy mi na dobru miasta i jej mieszkańców - mówi Ewa Pawlikowska, która pracuje w Radzie Miasta Nowego Targu już czwartą kadencję. Jest aktywna, często zabiera głos, ma wiele interpelacji. Nie boi się też krytykować burmistrza. - Nigdy nie czułam się dyskryminowana ze względu na płeć - ani w sporcie, który przez lata uprawiałam, ani w pracy samorządowej - podkreśla. - Nie jest to łatwa działka, radny jest ciągle wystawiany na krytykę, a wszystkim nie można dogodzić - mówi. Twierdzi, że w radzie panie są potrzebne, bo mają inne spojrzenie na niektóre sprawy niż mężczyźni. Są bardziej opiekuńcze, wrażliwe, a to - jej zdaniem -potrzebne jest podczas podejmowania decyzji ważnych dla miasta. Dokładnie takie samo zdanie ma Dorota Majerczyk, radna z Rabki. - Równowaga w radzie jest potrzebna. Kobiety są bardziej wyczulone na tematy dotyczące pomocy społecznej, sprawy dzieci, zwierząt - uważa.

Ewa Pawlikowska podkreśla, że nie zaniedbuje rodziny, która jest dla niej najważniejsza. Ma też duże wsparcie męża.

Dorota Majerczyk z Rabki jest drugi raz w radzie miasta. Czas dzieli pomiędzy rodzinę, pracę jurorską, związaną często z wyjazdami za granicę, a także prowadzeniem zespołu "Majeranki", a teraz także pracą w samorządzie. - Nie byłam zainteresowana startem w wyborach, ktoś mnie namówił - przyznaje. - Wręcz bardzo się przed tym broniłam - dodaje. Twierdzi, że nikt nie namówiłby jej na bycie burmistrzem. - To zawsze jest kosztem rodziny. Moja koleżanka z Polski przypłaciła takie stanowisko rozwodem - mówi.

Swojej działalności nie nazywa polityką. - Chcę coś zrobić dla lokalnej społeczności. Udało się zrobić remont szkoły i przedszkola w Chabówce, wybudować salę gimnastyczną, kupić działkę pod plac zabaw. Skupiam się na konkretnych zadaniach. Czy to polityka? - pyta. Podkreśla, że rodzina jest dla niej na pierwszym miejscu. Twierdzi, że w radzie miasta są merytoryczne rozmowy, płeć nie ma znaczenia. Dużo natomiast dały jej studia etnologiczne. - Obserwuję ludzi, potrafię ich zrozumieć - mówi. Dla mnie praca w radzie to nie ambicja, ale kolejne doświadczenie - podkreśla.

W Kościelisku w radzie jest tylko jedna kobieta - Małgorzata Lasak z Witowa, która wcześniej dała się poznać jako prezes miejscowego koła Związku Podhalan. Jak podkreślają jej koledzy, rzadko zabiera głos czy zgłasza interpelacje.  Do startu z listy "Przyszłość i rozwój" namówił ją obecny wójt. Nie zabiera głosu na sesji, bo - jak podkreśla - ustala wcześniej stanowisko z grupą radnych, z którymi startowała z jednej listy. Podobnie mówi Ewa Magiera, radna z Lipnicy Wielkiej. - Mamy trudne tematy, robimy spotkania robocze i ustalamy stanowiska, staramy się nie wojować, tylko działać na rzecz mieszkańców - podkreśla. - Kobiety bardziej dążą do ugody, ale jak już jest wojna, to kobietom trudniej się pogodzić niż mężczyznom - uważa orawska radna.

Beata Zalot

STATYSTYKI

Liczba kobiet w radach

Powiat nowotarski

Miasto Nowy Targ -  9 kobiet (na 21-osobową radę)

            Rabka Zdrój - 5 (na 15)

            Szczawnica - 3 (na 15)

            Czarny Dunajec - 3 (na 21)

Gminy wiejskie

Nowy Targ - 3 (na 21)

Krościenko - 3 (na 15)

Szaflary - 5 (na 15)

Ochotnica Dolna - 4 (na 15)

 Lipnica Wielka - 3 (15)

Jabłonka - 2 (na 15)

Raba Wyżna - 6 (na 15)

Spytkowice - 3 (na 15)

Powiat tatrzański

Miasto Zakopane 3 (na 21)

Gminy wiejskie

Kościelisko - 1 (na 15)

Bukowina Tatrzańska - 6 (na 15)

Poronin - 2 (na 15)

Biały Dunajec - 2 (na 15)

Rady powiatowe:

Powiat tatrzański - 5 (na 19)

Powiat nowotarski 5 (na 29)

bz

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Zenek 2023-07-31 14:47:51
Jagna ty się do polityki już nie pchaj pieniążki na olimpiadę widzieliśmy jak były,,utopione, .
Poza tym ci zrobiłaś dla Podhala?Właśnie nic,oprócz kolek sprzedanej na Kasprowy!!!
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni PIZZZERA. 668 404 790, 664 023 298.
 • PRACA | dam
  Biedronka w Nowym Targu poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Kierownik Sklepu i Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/63639/. 222051033 Jeronimo Martins Polska S.A. Biuro Główne ul. Doln klaudia.soja@jeronimo-martins.com
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Jabłonce poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/12517/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Lipnicy Wielkiej poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/49546/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Zakopanem poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/39069/. Infolinia 222051033 www.pracawbiedronce.pl
 • PRACA | dam
  PRACA Przyjmę osobę do pracy przy produkcji mebli na wymiar. Mile widziane doświadczenie. Skrzypne tel. 790537408
  Tel.: 790537408
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  Sprzedam LODÓWKO-ZAMRAŻARKĘ dużą, podłużną, oszkloną, na oscypki i inne przetwory, 2.200 zł. 725 071 681.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia na dłużej, nowo wybudowany DOMEK 35 m2 (duży salon, aneks kuchenny, łazienka, kominek). Prąd, woda, odpady, kanalizacja są wliczone w czynsz - 1800 zł/miesięcznie. Miejsce spokojne i widokowe - Szaflary. 668 774 208.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane Krupówki do sprzedania lokal handlowy 50m2 plus 2 mieszkanie bezpośrednio na Krupówkach 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  Firma Drewnex Sp. z o.o. w Spytkowicach zatrudni KSIĘGOWĄ. 692 193 449.
 • USŁUGI | budowlane
  KLIMATYZACJA. Oferuje dobór i montaż klimatyzacji a także automatykę kotłowni, ogrzewania. Zapraszam do skorzystania z darmowej wyceny. 504163439 biuro@majerczyk.pl
  Tel.: 504163439
 • USŁUGI | inne
  LASTRYKO Odnawianie516747535.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  BMW 320D, E91, 2007, srebrny, lekko uszkodzony przód. +48604598041 po 18-ej.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam 2 HEKTARY POLA. 505 429 375.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty-Wykończenia/Hydroizolacje budynków. 794 964 176 kacper.piczura@gmail.com
  Tel.: 794
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  PROJEKTANT - INŻYNIERIA ŚRODOWISKA. Osoba po inżynierii środowiska do projektowania w CAD i organizacji budów w branży wodno-ściekowej. Może być bez doświadczenia. Tel 182665928
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię Działkę widokową w Kościelisku. 600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-07-12 22:40 Warto trzymać odległość 2024-07-12 22:15 Popularny szlak na Babią Górę będzie zamknięty 2024-07-12 21:44 Znów samochody między rogatkami i to aż dwa! (WIDEO) 2 2024-07-12 21:18 Senator z Podhala odpycha 10-latkę (WIDEO) 5 2024-07-12 21:00 Scena już prawie gotowa. W sobotę na Równi Krupowej zaśpiewa Doda (WIDEO) 1 2024-07-12 20:00 Flisacy się szkolą 1 2024-07-12 19:30 GOPR organizuje kurs jaskiniowy dla początkujących. Ostatnie miejsca 2024-07-12 18:59 Piękne, zabytkowe auta. Jednym z nich jeździł podobno Elvis, a może Beatlesi (WIDEO) 2024-07-12 18:30 Turysta ukąszony przez owada 2024-07-12 18:00 Najlepsi z najlepszych uczniowie z Gminy Poronin zostali nagrodzeni 2024-07-12 17:00 Szarotki mają nowego prezesa - nie jest specem od hokeja tylko od finansów 2024-07-12 16:51 Lato z Radiem i Telewizją Polską - informacje dla widzów 3 2024-07-12 16:00 W Niedzicy pławimy się w jeziorze legalnie i bezpiecznie 2 2024-07-12 15:30 Schronili się w goprówce 1 2024-07-12 15:00 Pomagamy pogorzelcom z Nowego Bystrego. Jest Zrzutka 2024-07-12 14:38 Utrudnienia w rejonie Drogi do Olczy 2024-07-12 14:30 Koncert finałowy Warsztatów Muzycznych 2024-07-12 14:27 Wypadek rowerzysty na Drodze Pienińskiej 2 2024-07-12 14:00 Na ludźmierskiej drogowcy układają kolejną warstwę asfaltu. Ostatnią! 2024-07-12 13:00 Spotkanie z niepylakiem apollo i życie nad przepaścią 1 2024-07-12 12:39 Piknik na kole, a właściwie... na dwóch kołach 2024-07-12 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-07-12 11:30 Turyści ruszyli pod Tatry, zakopianka korkuje się już w kilku miejscach 2024-07-12 10:57 Znów mogą być burze z silnym wiatrem i ulewnym deszczem 2024-07-12 10:30 Amerykańska saga z Kevinem Costnerem. Mamy dla Was bilety 2024-07-12 10:21 Dziś zamkną drogę! Rusza wyścig kolarski. Sprawdźcie kiedy! 2024-07-12 10:00 Brodka, Bryska, Kordan. Pozytywna muzyczna energia 2024-07-12 09:59 Twarda woda - co to jest i jak z nią walczyć? 2024-07-12 09:57 Wybór odpowiedniej maszyny do popcornu. Kompletny przewodnik 2024-07-12 09:00 Betonoza daje się we znaki 11 2024-07-12 08:00 Góry tańsze niż morze 2024-07-11 22:20 Szczegóły tragedii w Mąkowej Dolinie. W akcji ratunkowej brał udział też śmigłowiec TOPR 2024-07-11 21:34 Strażnicy i policjanci zatrzymali kierowcę z Kuwejtu, który jeździł po Krupówkach 20 2024-07-11 21:00 Autami terenowymi wybrali się do parku narodowego na borówki 2 2024-07-11 19:02 Błotna lawina spadła na schron w Tatrach. Nie żyją dwie turystki (WIDEO) 2 2024-07-11 19:00 Zjazd Karpacki z przeglądem banderii, konferencją i koncertami (WIDEO) 2024-07-11 18:46 Przeszliśmy dla was przez całe Krupówki, z dołu do góry (WIDEO) 1 2024-07-11 18:06 Śmiertelny wypadek w Tatrach (WIDEO) 2024-07-11 18:00 Taki grzybek wyrósł na trawniku. Czy policja tego nie widzi? 7 2024-07-11 18:00 Budowa domu wielofunkcyjnego, mury rosną powoli, ciągle potrzeba wsparcia 1 2024-07-11 17:18 Zlot staruszków na czterech kołach, a każdy piękny i pełny życia 2024-07-11 16:47 8. Puchar Pienin im. Bronisława Warusia (WIDEO) 1 2024-07-11 16:30 Nietypowy patrol na pienińskich szlakach 3 2024-07-11 16:29 Pani Joanna poparzona w pożarze. Potrzebuje Waszej pomocy (WIDEO) 2024-07-11 15:28 Kayah na Jarmarku Podhalańskim (WIDEO) 2024-07-11 14:30 Za gorąco by pracować - burmistrz odprawia urzędników do domu 6 2024-07-11 13:48 Ulewy, gradobicia i burze przechodzą przez Podhale (WIDEO) 2024-07-11 13:29 Już wiemy, kto będzie sekretarzem w urzędzie miasta, z zawodu jest geodetą 4 2024-07-11 12:30 Nadużywają alkoholu, zachowują się obscenicznie, zaczepiają mieszkańców i turystów 12 2024-07-11 11:34 Najwyższy stopień zagrożenia burzami
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-07-12 22:41 1. Następna Greta Tumberg ,kto to finansuje i kto steruje 2024-07-12 22:27 2. Górale to prostaki dla tego pasuje im mały "wuc", który ich przyciąga jak magnes. 2024-07-12 22:19 3. Mnie uczono za przebrzydłej komuny, że jak nawet nie palą się naprzemiennie czerwone światła i w związku z tym rogatki są podniesione, TO przez przejazd kolejowy nie jedzie się "zderzak w zderzak" oraz przejeżdża się przez torowisko na jednym biegu bez zmiany, najlepiej na biegu 2. Dlaczego na jednym biegu? bo jeżeli silnik zgaśnie, to można opuścić przejazd na akumulatorze. 2024-07-12 22:02 4. Tą sprawą powinien zająć się pięcioletni sędzia! 2024-07-12 21:52 5. To efekt obecnych szkoleń, znak stop nic nie znaczy, na tory wjeżdżają jak do obory, skręt w lewo oni ustawiają się przy prawej krawędzi, za to jak chcą skręcić w prawo to odbijają na lewo jakby za nimi był jeszcze 10 metrów auta. Apel do tzw. posiadaczy: posiadanie prawa jazdy to nie obowiązek tylko przywilej. 2024-07-12 21:44 6. To ja już wolę zenka... 2024-07-12 21:36 7. Ładne miejsce, ale nie plaża, bo tam smród o bród jak w całej tej gminie. Wstyd, że nad tak pięknym jeziorem gmina nie potrafiła w ciągu 20 lat zbudować prawdziwej plaży. 2024-07-12 21:29 8. No i dobrze. Kaczyński też ma racje . Dzieci spać. Dorośli rozmawiają a im nic do tego Co ta gówniara wogóle robi tam gdzie jej ojciec i matka. Kto ją tam wysłał 2024-07-12 21:29 9. Z angielskiego też się powinni podszkolić. 2024-07-12 21:28 10. I bardzo dobrze zrobił.
2024-06-22 16:50 1. Dobrze że wreszcie jest. Ale to i tak o ponad 30 lat za późno. I o to mam pretensje do władz Zakopanego, wszystkich od 1989 roku. 2024-06-10 21:44 2. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 3. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 4. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 5. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 6. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 7. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 8. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 9. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 10. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


FILMY TP

Pożegnania