Reklama

2023-09-10 19:00:55

Stare Bystre

Dyrektorka momentalnie zawieszona - po pierwszym dniu nauki

Był płacz nauczycielek, krzyki, emocjonalne przyznawanie się do winy, a wreszcie decyzja.

Tak wyglądał pierwszy dzień po oficjalnym rozpoczęciu roku szkolnego w katolickiej szkole w Starem Bystrem Na Skałce. Korytarz niewielkiej szkoły wypełnił się do ostatniego wolnego miejsca. Przyszli głównie rodzice, ale także wielu nauczycieli - w większości byłych. Ten rok z dawnej kadry zaczęła jedynie trójka z całego grona. Naprzeciw zasiedli szefowie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, które prowadzi szkołę od dwudziestu lat. Przejęło ją, gdy gmina chciała ją zamknąć. Wkrótce dowiedzieli się, jaka jest przyczyna tak wielkiej rotacji kadr w katolickiej szkole. Wcześniej wszyscy musieli się jednak pomodlić. Wiadomo - jak to w szkole katolickiej.

Nie wytrzymali

- Chcieliśmy zostać wysłuchani, nigdy w tej szkole nie działy się tak złe rzeczy jak w ostatnich latach - rozpoczęła spotkanie Krystyna Strama, przewodnicząca rady rodziców. I zaczęła wymieniać listę zarzutów wobec dyrektorki Krystyny Rychtarczyk-Szczypty, która prowadzi szkołę od dziewięciu lat. Zaczynając od mobbingu, poprzez fikcyjne zatrudnianie męża i córki, nieprawidłowości finansowe w rozliczaniu wycieczek czy wydawaniu obiadów - lista zarzutów powiększała się podczas burzliwego, trwającego niemal cztery godziny spotkania.

Jednak dopiero wypowiedzi samych nauczycielek pozwoliły sobie uzmysłowić skalę psychicznego nękania, jakie miało panować w placówce. Aneta od zaledwie kilku dni była nauczycielką drugiej klasy. Rozpoczęła od przekonywania, że nie zostawiła dzieci i nie odeszła ze szkoły do "lepszej pracy". - Chciałam mieć umowę o pracę na czas nieokreślony, bo to już miała być trzecia umowa. Do końca sierpnia nie wiedziałam, czy w ogóle zostanie podpisana - mówi drżącym głosem zapewniając, że nadal czuje się związana ze szkołą i chętnie wróciłaby do dzieci.

Halina odeszła z pracy po 29 latach, z których 20 przepracowała w tej placówce. Jako powód wskazała niesprawiedliwe traktowanie. Będąc matematyczką z wykształcenia, dostawała do prowadzenia lekcje z przyrody i opiekę nad świetlicą. Nie dostawała zastępstw, gdy miała okienko, jak inni, ale musiała brać dodatkowe klasy do prowadzenia, gdy miała swoje zajęcia. Wspomina sytuację, gdy miała pod opieką trzy klasy na raz, czyli ponad połowę uczniów szkoły. W tym samym czasie za ścianą trwała lekcja prowadzona dla piątki uczniów. Nawet w najgorszym momencie pandemii, gdy wszyscy siedzieli w domach, ona musiała przychodzić do szkoły, by w zimnej sali na polecenie dyrektorki oprawiać książki w bibliotece. Wtedy do szkoły nie przychodził nawet konserwator, prywatnie mąż dyrektorki. Ten zresztą - zdaniem świadków - był rzadkim gościem w miejscu pracy. Wyjaśnieniem nieprawidłowości w tej kwestii zajęła się Państwowa Inspekcja Pracy.
Halina odeszła do innej szkoły, gdzie dostała etat i uczy matematyki.

- To była sytuacja podbramkowa. Powiedziała mi pani, że jeśli nie zgodzę się, że będzie pracować tylko przez trzy dni to odchodzi - broni się dyrektorka.

Nauczycielka przypomina, że miała wówczas dodatkowe dziesięć godzin w innej szkole i każdy dyrektor w takiej sytuacji idzie na rękę. Po zwolnieniu się - została z tymi dziesięcioma godzinami i niepewnością, co dalej... 

Anna nie potrafi powstrzymać łez, mimo że sala jest pełna rodziców. Opowiada o swoim dramacie jako młodej nauczycielki. Przypomina historię, gdy nie chciała podnieść oceny uczniowi, który na to nie zasługiwał. Gdy przyszedł rodzic z awanturą, dyrektorka zostawiła ich samych mówiąc: wyjaśnijcie sobie to między sobą. - Zostawiła mnie samą, młodą nauczycielkę, nie dając żadnego wsparcia - wybucha. I opowiada, jak będąc w ciąży, gdy zagrożone było życie jej dziecka, została przy wszystkich nauczycielach upokorzona słowami: "Skoro się pani uśmiecha to chyba nie jest taka chora" - słowa przełożonej w innej sytuacji można by odebrać jako żart, tak też próbuje się bronić dyrektorka. Jednak nie w sytuacji, gdy walczy się o życie dziecka. - Nawet nie wiedziałam, że ma pani o to do mnie żal - dziwi się.

Donos w donos, którego nie było

Inna nauczycielka przyznaje, że stanowili bardzo zgrany zespół, jednak w ciągu minionych dwóch lat zaczęła się praktycznie eliminacja kolejnych nauczycieli ze szkoły.

Pojawiły się oskarżenia o donosy do kuratorium. Dyrektorka się żaliła i nakłaniała innych nauczycieli do pisania pism w jej obronie. Atmosfera w pokoju nauczycielskim stawała się coraz trudniejsza do wytrzymania. Podczas poniedziałkowego zebrania, gdy jedna nauczycielka przekonywała, że żadnych donosów do kuratorium nie pisała, druga przyznawała, że pod naciskiem dyrektorki pisała pismo w jej obronie. 

Był też zarzut o przygotowanie prac plastycznych za młodszą córkę dyrektorki. Wypłynęła na jaw sprawa, w której mówili wszyscy od dawna. Rysunki tworzyła za uczennicę... nauczycielka plastyki. W poniedziałek przy wszystkich potwierdziła to przyznając, że było to polecenie służbowe, które otrzymała od dyrektorki. Bała się przeciwstawić widząc, co się w szkole dzieje.

Po blisko czterech godzinach wsłuchiwania się w relacje świadków Maria Chodkiewicz, prezes SPSK, wygłosiła formułkę, która została przyjęta owacyjnie przez salę: "zawieszam w obowiązkach dyrektora do czasu wyjaśnienia sprawy".
fig
* Imiona nauczycielek na ich prośbę zostały zmienione.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
AnaLiza 2023-09-21 08:02:54
Polecam nagrania kabaretu pani zawieszonej. Na jednym biega po scenie z miednicą czy wiaderkiem i puszcza pawia. Ma talent do sceny i teatru. Jako zawieszona zmieniła pracę? Będzie wydawać obiady na stołówce w nowej szkole a po roku znowu dyrektorem? Wiadomo już kogo zatrudniała tak że doświadczone nauczycielki wolały odejść z pracy ?
Bolesława 2023-09-19 05:15:40
Hah wybitna pani dyrektor jest już zatrudniona w Wecie w Nowym Targu jako nauczyciel wspomagający. Tempo ekspresowe.Sprawa śmierdzi na wiele kilometrów.
jasmina 2023-09-12 13:26:01
Poprzednia dyrektorka nadal tam była? No to teraz wszystko jasne. Widać że niedokładnie czytacie tygodniki podhalańskie.
Basia 2023-09-12 11:22:33
Gdzie byli mieszkańcy jak likwidowano szkołę i oddano dzieci i budynek? Jak głosowaliście wtedy ? Wójtowi się nie opłacało mieć szkołę a komuś się opłaca od tylu lat ? Macie swoją prywatyzację. Wmówili wam że nie opłacało się a od kiedy to szkoły mają przynosić zysk finansowy? Szkoła to inwestycja w dzieci i ich przyszłość. Zapytajcie nauczycieli czy zarabiają tam chociaż połowę tego co w szkołach gminy to się dowiecie dlaczego uciekają. Bez dobrego nauczyciela nie ma nauki tylko zabawa w piaskownicy.
Zuzia 2023-09-12 10:59:58
Była bezczelną cwaniarą, dziwne że tego nie zauważyły prezeski. Być może nie chciały zauważyć . Miała zły wzorzec Słodyczkowej która też połowę rodziny zatrudniała
Majka 2023-09-11 18:45:06
Była protegowana Słodyczkowej, która robiła wszystko by pozbyć się Maryli Hajnos. Słodyczkowa ma wiele na sumieniu, nie była i nie jest w porządku ale ma układy.
one kibic 2023-09-11 18:13:01
Polacy, nic się nie stało! @Anżej D. Poprzedni mój komentarz przepadł bo chwalił czasy trenera Pan Górskiego.
przypadek? 2023-09-11 16:53:15
radiowroclaw.pl - 2023-09-11 13:07
"Kiedy zobaczyłam to zdjęcie wśród załączników w mailu byłam przerażona. Wiedziałam że trzeba powiadomić policję - relacjonuje Radiu Wrocław dziennikarka, która w zaproszeniu od organizatora wrocławskiego Marszu dla Jezusa, znalazła zdjęcie z pornografią dziecięcą."
pluto 2023-09-11 16:49:23
@goral4102, ja mam sąsiada silnie wierzącego katolika, nie życzę nikomu. I jeszcze, za tym słowem nic się nie czai, tam jest; - rzuć okiem na ich historię.
relikwiarz 2023-09-11 16:29:21
Gdyż, ponieważ przymiotników typu "katolicki" używa się dla ukrycia niecnych zamiarów.
Gdyby szpital nie był "jano pawłowy" nie dostałby relikwii i nie musiałby stosować klauzuli sumienia.
Czego nie rozumiesz?
goral4102 2023-09-11 14:47:18
Dlaczego we wszystkim co zawiera słowo "katolicki" musi się czaić większa lub mniejsza patologia?
prywata na swoim 2023-09-11 13:10:32
Obywatelu wicie rozumicie...
wesoły Darek 2023-09-11 09:58:28
Głosujcie na PiS, będziecie bogaci, będziecie se spali, z babami bez gaci.
Anżej D. 2023-09-11 07:33:11
A ja tylko chciałbym dodać, że stan polskiego sportu a szczególnie gier zespołowych jest smutnym odzwierciedleniem stanu Państwa Polskiego.
Lajkonik 2023-09-11 06:54:13
Poprzednia Pani dyr raczej nie zdradzi nikomu dlaczego skończyła się tam jej kariera i dlaczego.
Rudy 2023-09-11 00:05:11
Kśięgowa
Rudy 2023-09-11 00:01:06
Ale w tej szkole jest zatrudniona córka siostry dyrektorki jako kśi
sklerotyk 2023-09-10 23:47:12
Ciekawe dlaczego poprzednia dyrektorka przestała być dyrektorem? Bez powodu?
boruta 2023-09-10 23:36:48
Taka sama afera jak z wizami. Tak, tak, tak wygląda kraj o charakterze religijnym. Czas zerwać konkordat.
Czas zrezygnować z pytań referendalnych bo to hipokryzja.
Krasnoludek 2023-09-10 21:58:47
No a teraz kolej na dyrektorke w Koscielisku :D Odchodza dobrzy nauczyciele bo mobinguje ich, a zatrudnia kolezaneczki . Rodziców straszy sądami i ich przesladuje a na radzie rodziców i pedagogicznej nie ma sobie nic do zarzucenia nawet zdziwiona ze kontrole miała z kuratorium :D biedaczka :D
kurr 2023-09-10 21:58:31
katolickie pisiarstwo w wyborach trzeba odpiłować od żłobu, bo do reszty zniszczą ten kraj
RL 2023-09-10 21:25:15
Takie rzeczy w katolickiej szkole na Podhalu ? Toż to nie może być prawda... (: (: (:
jarek 2023-09-10 20:59:02
@karol, zapewne jest tego samego zdania co i kaczyński, że kobieta w ciąży, kobieta rodząca, TEŻ ma pełne prawo do życia i zdrowia :)
karol 2023-09-10 20:33:09
Patologia w szkołach i niski poziom to wynik totalnej feminizacji tego zawodu. Nic więcej.
Mirka 2023-09-10 20:10:58
Pani dyrektor zrobiła sobie prywatny folwark. Zatrudniła męża, który rzadko pracował, ale pensję pewnie brał regularnie, córkę. Nauczyciel w takiej atmosferze nie jest w stanie pracować. Na dzieci taka rotacja też dobrze nie wpływa, bo przyzwyczają się do nauczyciela, a ten stale jest wymieniany. Ja osobiście w życiu nie zapisałabym dziecka do szkoły katolickiej. Zresztą z tego co czytam, to relacje i atmosfera w tej szkole są z piekła rodem.
świety 2023-09-10 19:42:53
Nieprawda, ze gmina chciala, to miala być reforma, tam dzieci dalej mialy się uczyć ale z klas I-III. A teraz najgirisze jest to, że to tyle tyle trwało i nic... wszystko pod egidą "chrześcijańską". Ciekawa jest też pani Slodyczka, ona to dopiero mogłaby niejedno powiedzieć...
Kierowca 2023-09-10 19:26:40
Zaraz zaraz przecież w TVN mówią że są braki nauczycieli to po co oni w takie atmosferze pracują wystarczy iść do innej placówki tam pewnie z otwartymi rękami czekają zdaniem TVN-u. A i wypowiedzi nauczycieli którzy uważają że w biedronce lepiej płacą i tam pójdą zamiast uczyć to zapraszam popracują kilka miesięcy i kilka ton dziennie towaru przerzuca.Zaczną prace o o drugiej w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz grafik na do późnych godzi wieczornych zaraz wrócą z podkulony ogonem do pracy.
Anik 2023-09-10 19:23:30
Ale smutno. Nauczyciele od stycznia w większości będą na płacy minimalnej bo idzie podwyżka na 4500 zł. NIK nie będzie chciał uczyć:(

Reklama
 • BIZNES
  Do wydzierżawienia DZIAŁKA PRZY ZAKOPIANCE POD REKLAMĘ - 733 503 600
 • PRACA | dam
  MŁODĄ KOBIETĘ (niepalącą) DO SPRZĄTANIA W DOMU JEDNORODZINNYM obok Zakopanego, 2 razy w tygodniu. Warunki do ustalenia. 698 506 913
 • PRACA | dam
  Niemiecka firma Zeitkraft zatrudni malarzy, tapeciarzy oraz elektryków. Oferujemy niemiecka umowę, damowe zakwaterowanie oraz zjazdy do kraju autami sluzbowymi dwa razy w miesiącu. Zadzwoń tel. 698217808 www.clubsilesius.pl praca@csopole.pl
  Tel.: 698217808
 • PRACA | dam
  Jesteś miłośnikiem gór i natury? Chcesz pracować w wyjątkowej wypożyczalni na Kasprowym Wierchu? Dołącz do nas! Polskie Koleje Linowe S.A. poszukują osób na stanowisko: PRACOWNIK OBSŁUGI SERWISU NARCIARSKIEGO I WYPOŻYCZALNI. Miejsce pracy: Zakopane, Kasprowy Wierch - serwis narciarski. Co będzie należeć do Twoich obowiązków? - Profesjonalna obsługa klienta, - Aktywna sprzedaż usług serwisu narciarskiego i wypożyczalni nart, - Dbałość o bardzo dobry wizerunek/wygląd wypożyczalni, - Prowadzenie podstawowych usług serwisowych, - Dbanie o powierzone mienie pracodawcy i klientów serwisu, - Realizacja celów sprzedażowych. Zainteresowany? Aplikuj online: https://www.pkl.pl/post/pracownik-obslugi-serwisu-i-wypozyczalni.html
  WWW: https://www.pkl.pl/post/pracownik-obslugi-serwisu-i-wypozyczalni.html
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy krawca/krawcową do szycia odzieży skórzanej i kożuchów. Możliwość zlecenia szycia. Praca stała. Szczegóły pod numerem:. 577 908 244
  Tel.: 577
 • PRACA | dam
  Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o. poszukuje kandydatów do pracy na stanowisko: Referent ds. technicznych (miejsce rozpoczynania pracy - Nowy Targ) szczegóły oferty: https://ppkpodhale.pl/nasza-dzialalnosc/praca. 182665242 www.ppkpodhale.pl
  Tel.: 182665242
 • PRACA | dam
  WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  AUDI A1, 1.6D, 2012, 5 drzwi. 604 401 542.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  FIAT 500 multijet, 1.3D, 2010r. 604 401 542.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię DZIAŁKĘ przy nowej Zakopiance (pomiędzy Zabornią a Zakopanem) lub przy trasie Nowy Targ - Białka Tatrzańska. 502 210 520.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM w Szaflarach, gotowy do zamieszkania. 001 8157032424, 660 493 973.
 • PRACA | dam
  MONTAŻYSTA DRZWI WEWN i OKIEN. Praca od zaraz, dobre zarobki. N.Targ i okolice Tel:518-661-991. 518-661-991
  Tel.: 518
 • PRACA | dam
  Tatrzański Park Narodowy zatrudni pracownika na stanowisko STARSZEGO SPECJALISTY/STKI W ZESPOLE BUDOWLANYM w Dziale Administracji. Szczegóły: www.bit.ly/StSpecjalistaZBudowlany, www.tpn.pl/nowosci. Na zgłoszenia czekamy do 06.10.2023. Pytania? tel. 18 20 23 258.
 • PRACA | dam
  Tatrzański Park Narodowy zatrudni pracownika na stanowisko STARSZEGO KSIĘGOWEGO/STARSZEJ KSIĘGOWEJ. Szczegóły: www.bit.ly/StKsiegowyTPN, www.tpn.pl/nowosci. Na zgłoszenia czekamy do 30.09.2023. Pytania? tel. 18 20 23 233.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  CIĄGNIK C-330, maszt na podnośnik. 604 401 542.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy osoby na stanowisko: SPRZEDAWCA. Sklep obuwniczy GÓRSKI- ZAKOPANE-KRUPÓWKI.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • USŁUGI | inne
  SPRZĄTANIE MIESZKAŃ, DOMÓW, BIUR, DOMKÓW REKREACYJNYCH, PRANIE FIRAN I ZASŁON. 739 632 283.
 • USŁUGI | budowlane
  Posadzki żywiczne. 504286272 Adagruszka77@gmail.com
  Tel.: 504286272
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki dekoracyjne, beton dekoracyjny. 504286272 Adagruszka77@gmail.com
  Tel.: 504286272
 • USŁUGI | budowlane
  Gładzie gipsowe. 504286272 Adagruszka77@gmail.com
  Tel.: 504286272
 • PRACA | dam
  Szukam sumiennej Pani do wydawania śniadań oraz sprzątania pokoi w pensjonacie. Możliwość zakwaterowania.. 604085908 www.dunajeckidworek.pl
  Tel.: 604085908
 • USŁUGI | budowlane
  Tapetowanie. 504286272 Nowotarska, 15a
  Tel.: 504286272
 • PRACA | dam
  PRACA DLA TYNKARZA I POMOCNIKA na terenie Podhala. 731 354 986.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA ZAREMBA, ZAKOPANE przyjmie FAKTURZYSTKĘ, od zaraz. 570 644 318
 • BIZNES
  WYDZIERŻAWIĘ DZIAŁKĘ 21 AR - LUDŹMIERZ. 608 729 122.
 • PRACA | dam
  Przyjmę MURARZY, CIEŚLI SZALUNKOWYCH, REGIPSIARZY. Praca Polska Niemcy. 608 729 122.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PRACOWNIKA BUDOWLANEGO, EKIPY, PODWYKONAWCÓW. 601 508 736.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię młode, energiczne osoby do pracy w Ośrodku Wypoczynkowym Limba w Poroninie. Zakres prac: Obsługa sali, dbanie o porządek w Ośrodku, sprzątanie pokoi. Zapewniamy: Nocleg z wyżywieniem, pracę w zgranym zespole. Mile widziane doświadczenie. 603656765
  Tel.: 603656765
 • USŁUGI | budowlane
  DACHY OD PODSTAW. Wykonujemy same więźby, jak i samo krycie i przekrycia dachów. Wszystkie obróbki blacharskie. Okucia balkonów, gzymsów itp. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINY. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • NAUKA
  KOREPETYCJE - MATEMATYKA I FIZYKA (od SP po studia) - ZAKOPANE, KOŚCIELISKO I PORONIN - ROBERT RÓŻAK - 600 38 47 98.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIA w centrum Zakopanego - 607 506 428.
 • TŁUMACZENIA
  TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA ANGIELSKIEGO - ZAKOPANE. 793 697 368.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA W MURZASICHLU 19 arów, widokowa, kameralna. 517 018 380
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-09-22 19:40 Ruszyła zbiórka na pogorzelców z Tylmanowej, ośmioosobowa rodzina w potrzebie 2023-09-22 18:43 Pszczoły nie lubią zmian klimatycznych 2023-09-22 18:01 Początek jesieni i jazzowe nuty na Kalatówkach 2023-09-22 17:42 Tak wygląda nowy dworzec autobusowy w Zakopanem. Jak się Wam podoba? (ZDJĘCIA, WIDEO) 4 2023-09-22 17:00 Wielkimi krokami zbliża się 39. Babiogórska Jesień 2023-09-22 16:40 Dzieci wręczały kierowcom mandaty, policjanci dawali pouczenia (ZDJĘCIA, WIDEO) 2023-09-22 16:01 Jesień na rowerach. Zapisy do wyścigu 2023-09-22 15:59 Tak jest dziś na Gubałówce (WIDEO) 2023-09-22 15:19 Kolejna blokada na Kamieńcu. Dzieci nie mogą wyjechać z ośrodka 6 2023-09-22 15:02 Poetycka niedziela w ratuszu 2023-09-22 14:40 W środku nocy postawił na nogi służby - teraz sam stanie przed sądem 1 2023-09-22 13:39 Podróż za jeden uśmiech - czyli wyborcza propaganda w komunikacji 7 2023-09-22 13:27 Moja droga do Polski ks. Machaya - orawskie wspólne czytanie 2023-09-22 13:01 Spotkanie przy pianinie 2023-09-22 12:45 Komentatorów przesłuchuje policja. To tłumienie krytyki czy walka z hejtem? 2 2023-09-22 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 1 2023-09-22 11:56 iPhone 15 Pro Max - kasowy sukces w dniu premiery 2023-09-22 11:11 Latawce pofruną nad Łapszanką 2023-09-22 11:02 Zielona granica. Zakopiańska premiera filmu. Mamy dla Was bilety 5 2023-09-22 11:00 Czy jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym, co dzieje się na Krupówkach? 15 2023-09-22 10:00 Dziś dzień bez samochodu. Wyobrażacie sobie życie na Podhalu bez auta? 4 2023-09-22 08:59 Na Kasprowym mocno wieje. Nadciąga załamanie pogody (WIDEO) 1 2023-09-22 08:20 Owce, Giewont i zachód słońca (ZDJĘCIA) 2023-09-22 08:00 Kto dożyje, zobaczy. Nagrody dla zakopiańczyków 2023-09-21 21:37 Tak wygląda nowa drabinka nad Kozią Przełęczą 2 2023-09-21 21:01 Będzie głośno i energetycznie. Hardcore w Dogrywce 2023-09-21 20:41 Drogi, drogi, drogi czyli kolejna ulica w Kościelisku z nowym asfaltem 2023-09-21 19:59 Nowy postój dla taksówkarzy. Czego brakuje na dworcu autobusowym? 19 2023-09-21 19:37 Drzewo spadło na drogę pod Kuźnicami 9 2023-09-21 18:35 W Tatrach halny. W sobotę deszcz 2023-09-21 17:37 Nie będę odwalał barbarzyńcy w ogrodzie 1 2023-09-21 17:02 Droga samuraja do szat cesarza. Przenieś się w czasy feudalnej Japonii 2023-09-21 16:50 Wiertnie ustawione pod domem wczasowym "Wanta", to jeszcze nie rozbiórka 2 2023-09-21 16:31 Zalety domowej rehabilitacji w porównaniu z pobytem w placówkach medycznych 2023-09-21 16:22 Jest nowa przewodnicząca Komisji Urbanistyki w Zakopanem 4 2023-09-21 16:18 Mamy prawo domagać się przyjęcia przez rząd Federacji Niemieckiej odpowiedzialności za zniszczenie gminy Zakopane 24 2023-09-21 15:36 Co z Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie? 14 2023-09-21 14:37 Młodzi mówią: trzeba przewietrzyć Sejm 5 2023-09-21 13:37 Wypadek rano, ale korki na Ludźmierskiej i tak są przez cały dzień 2023-09-21 12:58 Wynajem lokalu. Jak to wygląda w praktyce? 2023-09-21 12:40 Utrudnienia na zakopiance. Dwupasmówka w stronę Nowego Targu zamknięta w Chabówce 2 2023-09-21 12:30 Kiedy skończy się remont ul. Chałubińskiego? 5 2023-09-21 12:00 Dziś w nocy będą utrudnienia na zakopiance - remont w Głogoczowie 2023-09-21 11:31 Jakie ścieżki rozwoju dla programisty? 2023-09-21 11:08 Film Zielona granica. Premiera w kinie Giewont 35 2023-09-21 11:03 Bidony z logo - gadżetowy sposób na promocję Twojej firmy 2023-09-21 11:00 Nie jedźcie przez Białkę Tatrzańską. Gigantyczne korki (WIDEO) 2023-09-21 10:59 Droga do Morskiego Oka otwarta już w piątek 2023-09-21 10:18 Demonstracja na Krupówkach. Chodzi o wybory parlamentarne 14 2023-09-21 10:00 Mamy w Polsce aferę wizową, a w Zakopanem uchwałową. Kalata rezygnuje (WIDEO) 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-09-22 20:12 1. "Część lokalna jest wyposażona w wiaty udekorowane zdjęciami sprzed lat, a część dalekobieżna całkowicie zadaszona" 2023-09-22 20:08 2. "Holland, okazała się uczciwa i nie wyciągnęła ręki po pieniądze polskiego podatnika!!.." -Film "Zielona granica" dostał 300 tys. zł dofinansowania od podległego Adamowi Struzikowi Mazowieckiego Instytutu Kultutry. Rozumiem, że Struzik dał z własnej kieszeni, albo POdatnicy POdlegli Stuzikowi nie są Polakami. PO dobnie Miasto stołeczne Warszawa, Trzaskowski dorzucił od siebie, prywatnie, czy mieszkańcy Warszawy też nie Polacy? 2023-09-22 19:55 3. Jak PiSowski, to be... Majcher zbudował o wiele lepszy. A POza tym PO ch8* nam dworzec jak mamy w Berlinie? 2023-09-22 19:42 4. napiszcie przeciwnicy aborcji tzw. obrońcy życia poczętego, jak to jest ? że popieracie push-back 2023-09-22 19:42 5. 29 czerwca 1956r Józef Cyrankiewicz: Każdemu kto podniesie rękę na władzę, władza tę rękę odrąbie. 2023-09-22 19:40 6. Jakim trzeba być troglodytą żeby ludziom na wózkach zagrodzić przejazd. Bez serca, bez rozumu. Jak jesteś adwokatem to podejmij kroki prawne na drodze sądowej. Nigdy w ten sposób. Normalni ludzie tak nie robią. Przez ile lat jeżdżą tą drogą? Czy zdajesz sobie sprawę że niektórzy podopieczni wracają do domów przyjąć leki o określonej porze. W ośrodku nie można wszystkiego podawać. Takie zachowanie może być zagrożeniem czyjegoś życia. Mam nadzieję, że nigdy nie spotka ciebie ani twoich bliskich niepełnosprawność. Wtedy przekonasz się jaką KRZYWDĘ wyrządziliście tym ludziom. Wasze zachowanie godne jest napiętnowania i potępienia. Ludzie to zapamiętają. 2023-09-22 19:36 7. Jestem ciekaw czy ci co blokują dojazd do ośrodka zdają sobie sprawę że w każdej chwili może tam być Konieczny dojazd karetki pogotowia i czy wtedy odblokują czy dalej będą czekać na policję. Ośrodek istnieje tam od lat i nigdy nikomu nie przeszkadzal. 2023-09-22 19:18 8. Przedstawiciele ośrodka dla dzieci zostali wezwani przez blokujących do okazania dokumentów uprawniających ośrodek do korzystania z nieruchomości. Odmówiono i kazano iść do sądu w poszukiwaniu dokumentów nie podając nawet sygnatury akt. Eskalacja konfliktu następuje z winy ośrodka. Następnie jeden z pracowników ośrodka usiłuje uderzyć jednego z blokujących i grozi że jak go spotka to go obije. Ponownie pracownicy ośrodka są wzywani do okazania dokumentów i są zapewnieni że jeżeli dokumenty są w porządku to blokada zostanie usunięta. Dopiero po pojawieniu się policji reprezentanci ośrodka ujawniają dokumenty osobom blokującym i blokada zostaje usunięta. Dokumenty posiadają wadę prawną jednak trzeba to wyjaśnić w sądzie. Należy nadmienić, że ośrodek jest właścicielem działki pozwalającej na bezkolizyjne z innymi właścicielami nieruchomości przeprowadzenie dojazdu. Pomimo upływu 37 lat nie dokonali jednak nawet wpisu o nabyciu nieruchomości / widnieje poprzedni właściciel / tylko wymuszają na sąsiadach korzystne dla siebie rozwiązania. Należy dodać też że wymuszają w sposób bezprawny przejazd przez sąsiednie działki i zostali poinformowani przez interweniujących policjantów o braku legalnego przejazdu przez nieruchomości i możliwości zablokowania dojazdu przez prawowitych użytkowników. Do momentu wyjaśnienia sprawy w sądzie obie strony konfliktu zostały pouczone i wezwane do przestrzegania prawa. Należy podkreślić, że eskalacja konfliktu i wykorzystywanie chorych do wymuszania swoich racji jest niepotrzebne wystarczyło okazanie dokumentów i sprawa zakończyła by się w momencie jej rozpoczęcia resztą zajmują się prawnicy. 2023-09-22 19:10 9. Polacy są dymani przez pisiorów na miliardy, z okazji wyborów kopertowych, CPK, przekopu, elektrowni w Ostrołęce, respiratorów, maseczek, złodziejstwa Willa+, faszysta bąkiewicz miliony od Glińskiego. A Agnieszka Holland, okazała się uczciwa i nie wyciągnęła ręki po pieniądze polskiego podatnika!!.. 2023-09-22 18:22 10. masz rację :)
2023-09-18 15:10 1. Dajcie znizke dla platfusow. Po 15 pazdiernika beda tam tlumnie walic . 2023-09-14 10:39 2. A to chyba Ministerstwo MSWiA jest od tego, żeby dawać sprzęt. No chyba, że Terlecki narkoman z Krakowa dał z własnej inicjatywy i kieszeni. Skoro jest jedynką wśród šlebodnych. Z mojej kieszeni i podatków wolę dać na biedne psy w Nowym Targu. 2023-09-03 06:18 3. Jak zwykle ksiadz po danine. 2023-08-31 19:14 4. Zdjęcie 13 i 14, jesteś piękna. Mój typ. 2023-08-29 14:16 5. No nie ma komentarzy chyba dlatego napiszę, że Pani ze zdjęcia 14 i 15 jest w moim typie. Panie redaktorze znasz Pan mój gust. 2023-08-17 13:12 6. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą dzieci przymusowo oglądać takie se obrazki kosztem matematyki. Minister od nauki już się o to postara. Minister od kultury zawnioskuje jakieś odznaczenie dla "artysty".Natomiast Małgorzata Ziętkiewicz w Wydarzeniach Polsatu będzie pół godziny gęgać na ten temat. Wojtyła wiecznie żywy! 2023-08-15 07:46 7. Czy był jakis wernisaż na ktorym był ktos wiecej niz rodzina artysty i urzednicy? Przeciez to sie w glowie nie miesci, tyle publicznych pieniędzy to kosztuje a nikt tego nie oglada. Komu to i po co? 2023-08-03 22:21 8. Co na to ksiądz proboszcz z NT? Ekskomunika? Może panowie z NT teraz? 2023-07-25 11:17 9. Nie wojsko tylko terytorialsi. Różnica jest taka, jak wyścigi gokartów od F1 2023-07-19 10:22 10. Te nowe stringi nazwałbym "przestrzeń ni to otwarta, ni to zamknięta" :-)
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP


REKLAMA


Pożegnania